Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • kalispera kopeles .. eimai ligo se apognosi .. me ton sintrofo mu prospathoume 2 xronia kai 2 mines ... olo afto to diastima piga se polous ginekologous gia na paro perisoteres gnomes gia to thema mas .. me emena einai ola kala kalo endomitrio kales othikes exo mono polikistikes p meta legomena ton giatro einai okay .. o antras m exei ena themataki me to spera .. kai prin liges meres pigame se ena giatro polli kalo kai mas ipe pos i moni mas lisi einai i eksosomatiki .. na simiothi oti prin 5 mines ixa kani mia spermatenxisi xoris apotelesma tora to thema einai na proxoriso me akoma mia spermatenxisi dipli dld na mu valoun 2 fores to sperma me diafora 2 meron i na arxiso na filao lefta kai na proxoriso me eksosomatiko .. gia spermatenxisi mu dini 20% kai gia eksosomatiki 68% me 70% gia ena thetiko test xoris na mu egκiite oti i egkimosini tha proxorisi fisika .. Den ksero re koritsia m exw kourasti polli niotho oti pote den tha apoxtiso to moraki m ... kai den ksero kiolas an thelw na proxoriso me eksosomatiki giati den einai kai fisiki methodos .. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας...κ οι ωραιες  μερες συνεχιζονται

Χτες φαγαμε λαχανοπιτα απο τη μαμα κ σημερα φακες...ευτυχως η μικρη αρχισε να τρωει το μεσημερι θα δουμε ποσο θα κρατησει

Αγγελικη ναι προσπαθουσα να μην καταλαβει ο τι ανησυχω ευτυχως οκ τωρα αντε να δουμε

Φωτεινη αλλα δυο δοντακια ειναι να.βγαλει τα συμπληρωσαμε μπορει να ειναι απ αυτο..γενικα την ειδε αλλιως κ μπανιο που της αρεσε δεν ηθελε..χτες ομως μια χαρα εκανε για να παμε στο χωριο

Εviri ναι φασεις μωρε περνανε τι να.κανεις εμεις αγχωνομαστε

Τζενη μ αρεσει ο μπακαλιαρος αλλα δεν εχω φτιαξει

Ιωαννα ωραια που πηγατε εκδρομουλα

Γιωτα περαστικά σας..αντε μπηκε η άνοιξη να σταματησουν οι ιωσεις

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Χρόνια Πολλά για τις ημέρες που πέρασαν! Να χαιρεστε τους δικούς σας όσοι είχατε εορτάζοντες!

Πως τα περασατε; Εμάς μας έκανε παρα πολύ ωραιες μερες και περασαμε όμορφα. Κουραστικά μεν αλλά όμορφα.

Ιωαννα μου χαιρομαι που ολα ειναι καλά με το παιδι. 

Λιανα ειδες; Φαση θα ήταν.

Την Κυριακή όλα πηγαν καλά. Ξεχασα να φτιαξω τα σαντουιτσακια που ελεγα αλλά τελικά δεν πειραζει γιατι ότι ειχαμε ηταν υπεραρκετο απ'οτι καταλαβα. Η μικρη παντως ηταν πολύ χαρουμενη και συνέχεια μου ελεγε τι ωραια τουρτα της έφτιαξα. Με έλεγε καλλιτεχνη! (εμένα που δεν μπορω ουτε εναν ήλιο να ζωγραφίσω ωραια!!!!). Τελος καλό λοιπον όλα καλά.

Φιλια σε όλο το παρεακι!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Φωτεινη να την χαιρεσαι! Μαλλον υποτιμας τον εαυτο σου! Ειδες που μια χαρα τα καταφερνεις?

Λιανα ολα τα παιδια εχουν περασει απο φαση αφαγιας, αυτο εχω καταλαβει πια!

Αγγελικη, Νινα, Τζενη και ολη η παρεα τι κανετε? Πως περασατε?

Εγω το Σαββατο ασχοληθηκα με κηπουρικη. Εβγαλα καποια που ειχαν καει και δεν ειχαν καμμια ελπιδα, εβαλα μαργαριτες, γερανια, αγγουρακια, μαιντανο, εβγαλα το τραπεχι του κηπου και ηταν πολυ καλα. Εχω ξεκινησει να πλενω και καποια πατακια, κουραστηκα πολυ αλλα ηταν απολαυση. Εχτες το μεσημερι πηγαμε σε παιδοτοπο καθως μας ειχαν καλεσει σε παιδικο παρτυ και ο μικρος μπηκε κι επαιξε με τους συμμαθητες του! Στο μονο που πρεπει τωρα να δουλεψουμε ειναι οταν μαζευονται ολα για να φανε ή να κοψουν την τουρτα δεν πηγαινει. Δεν θα πανικοβληθω ομως.

Απο φαγητα εννοειται οτι το Σαββατο ειχαμε μπακαλιαρο, εχτες σνιτσελ χοιρινο με πατατες και για σημερα εχουμε κοκκινιστο μοσχαρι με αστρακι μεσα σαν γιουβετσι αλλα οχι στο φουρνο. Αυτα τα ολιγα σας χαιρετω προς ωρας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Καλή εβδομάδα.

Τελικά ο καιρός άλλαξε ταχύτατα, όπως είχαν προβλέψει.... αλλά τουλάχιστον περάσαμε ένα ηλιόλουστο Σαββατοκύριακο!

Εμείς περάσαμε όμορφα, με καφεδάκι στον ήλιο, μία συναυλία που τραγουδούσε η κόρη ενός φίλου μας και ήταν καταπληκτική για πρώτη της φορά και δουλειές συγχρόνως. Καλά να είμαστε!

Από φαγητά φυσικά σκορδαλιά την Παρασκευή, αλλά με ψητά σκουμπριά και διάφορα σαλατικά, χτες ο υπόλοιπος μουσακάς και σήμερα κοτόσουπα. 

On 24/3/2017 at 3:22 ΜΜ, Liana1984 είπε:

Γεια σας...κ οι ωραιες  μερες συνεχιζονται

Χτες φαγαμε λαχανοπιτα απο τη μαμα κ σημερα φακες...ευτυχως η μικρη αρχισε να τρωει το μεσημερι θα δουμε ποσο θα κρατησει

Αγγελικη ναι προσπαθουσα να μην καταλαβει ο τι ανησυχω ευτυχως οκ τωρα αντε να δουμε

Φωτεινη αλλα δυο δοντακια ειναι να.βγαλει τα συμπληρωσαμε μπορει να ειναι απ αυτο..γενικα την ειδε αλλιως κ μπανιο που της αρεσε δεν ηθελε..χτες ομως μια χαρα εκανε για να παμε στο χωριο

Εviri ναι φασεις μωρε περνανε τι να.κανεις εμεις αγχωνομαστε

Τζενη μ αρεσει ο μπακαλιαρος αλλα δεν εχω φτιαξει

Ιωαννα ωραια που πηγατε εκδρομουλα

Γιωτα περαστικά σας..αντε μπηκε η άνοιξη να σταματησουν οι ιωσεις

 

Λαχανόπιτα δεν έχω ξανακούσει. για πες περίπου πώς γίνεται. Εμένα ο μπακαλιάρος μου αρέσει πολύ, αλλά αποφεύγουμε πια τα τηγανιτά, οπότε ψήσαμε τα ψαράκια που προείπα.

3 hours ago, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Χρόνια Πολλά για τις ημέρες που πέρασαν! Να χαιρεστε τους δικούς σας όσοι είχατε εορτάζοντες!

Πως τα περασατε; Εμάς μας έκανε παρα πολύ ωραιες μερες και περασαμε όμορφα. Κουραστικά μεν αλλά όμορφα.

Ιωαννα μου χαιρομαι που ολα ειναι καλά με το παιδι. 

Λιανα ειδες; Φαση θα ήταν.

Την Κυριακή όλα πηγαν καλά. Ξεχασα να φτιαξω τα σαντουιτσακια που ελεγα αλλά τελικά δεν πειραζει γιατι ότι ειχαμε ηταν υπεραρκετο απ'οτι καταλαβα. Η μικρη παντως ηταν πολύ χαρουμενη και συνέχεια μου ελεγε τι ωραια τουρτα της έφτιαξα. Με έλεγε καλλιτεχνη! (εμένα που δεν μπορω ουτε εναν ήλιο να ζωγραφίσω ωραια!!!!). Τελος καλό λοιπον όλα καλά.

Φιλια σε όλο το παρεακι!

Μπράβο Φωτεινή μου και του χρόνου! Η δε τούρτα είναι απίστευτη! Μας κοροιδεύεις εσύ τελικά! Σαν επαγγελματική ήταν!

1 hour ago, ioanna81 είπε:

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Φωτεινη να την χαιρεσαι! Μαλλον υποτιμας τον εαυτο σου! Ειδες που μια χαρα τα καταφερνεις?

Λιανα ολα τα παιδια εχουν περασει απο φαση αφαγιας, αυτο εχω καταλαβει πια!

Αγγελικη, Νινα, Τζενη και ολη η παρεα τι κανετε? Πως περασατε?

Εγω το Σαββατο ασχοληθηκα με κηπουρικη. Εβγαλα καποια που ειχαν καει και δεν ειχαν καμμια ελπιδα, εβαλα μαργαριτες, γερανια, αγγουρακια, μαιντανο, εβγαλα το τραπεχι του κηπου και ηταν πολυ καλα. Εχω ξεκινησει να πλενω και καποια πατακια, κουραστηκα πολυ αλλα ηταν απολαυση. Εχτες το μεσημερι πηγαμε σε παιδοτοπο καθως μας ειχαν καλεσει σε παιδικο παρτυ και ο μικρος μπηκε κι επαιξε με τους συμμαθητες του! Στο μονο που πρεπει τωρα να δουλεψουμε ειναι οταν μαζευονται ολα για να φανε ή να κοψουν την τουρτα δεν πηγαινει. Δεν θα πανικοβληθω ομως.

Απο φαγητα εννοειται οτι το Σαββατο ειχαμε μπακαλιαρο, εχτες σνιτσελ χοιρινο με πατατες και για σημερα εχουμε κοκκινιστο μοσχαρι με αστρακι μεσα σαν γιουβετσι αλλα οχι στο φουρνο. Αυτα τα ολιγα σας χαιρετω προς ωρας!

Νομίζω τα παιδιά περνάνε φάσεις, όπως περνάμε όλοι... ίσως λίγο παραπάνω, γιατί έχουν να δοκιμάζουν καινούργιες γεύσεις, καθώς μεγαλώνουν και χρειάζονται λίγο χρόνο να αποφασίσουν.

Όσο για τον κήπο, ότι θες, εδώ είμαι... είναι μία από τις αδυναμίες μου τα τελευταία χρόνια. Εγώ έκοψα το πρώτο λάχανο τις προάλλες και προχτές έβρασα τα τελευταία μπρόκολα. Τώρα είναι η εποχή για σπορά, αλλά ο καιρός λίγο είναι ανάποδος ακόμα, οπότε είμαι σε αναμονή!

Τα άλλα κορίτσια τι κάνετε; 

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια βρεχει σημερα εδώ μας τα χαλασε

Σπανακορυζι σημερα κ χτες κοτόπουλο κοκκινιστό με χυλοπίτες

Φωτεινη κ Ιωαννα ναι φαση ηταν σημερα εφαγε ολο το πιατο

Νινα λαχανοπιτα ειναι η χορτοπιτα η γνωστή την λεμε κ ετσι γενικα εχει διαφορα χορτα πράσα τυρί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Αν και πέρασαν κάποιες μέρες εγώ θα σας ευχηθώ χρόνια πολλά για τη θρησκευτική και εθνική μας γιορτή.

Σήμερα έφτιαξα πατάτες, κολοκυθάκια και μελιτζάνες όλα τηγανητά για μένα κολοκυθάκια και πατάτες βραστά και ένα σουβλάκι νηστίσιμο με την ευκαιρία που μπορούσε να το φάει ο Έβιρος. Για την Εβιρίνα έκανα κοτόπουλο κοκκινιστό με μακαρόνια. Επίσης μια δόση ακόμη από μπαστουνάκια ινδοκάρυδου.

Το Σάββατο έφτιαξα νηστίσιμη μπουγάτσα αλλά φαγητό φάγαμε έξω.

Την Κυριακή είχε πανηγύρι η Εκκλησία του Έσσλινγκεν επειδή είναι αφιερωμένη στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και είμασταν καλεσμένοι του ιερέα και φάγαμε εκεί.

On 24/3/2017 at 9:40 ΠΜ, ioanna81 είπε:

Δεν σας .ειπα τι μου ειπαν γιατι η γυναικα θελει ψυχιατρο. Απο τη στιγμη που αποκαλει μαθητη της καθυστερημενο γιατι το παιδακι εχει καποια θεματα και θυμα το δικο μου παιδι που του εχω πει οτι στο συγκεκριμενο παιδακι θα φερεται ομορφα και οπου μπορει να το βοηθαει γιατι εχει καποιες ιδιαιτεροτητες δεν εχω να πω τιποτα αλλο.

Δεν είναι καθόλου καθόλου καλή δασκάλα ούτε στη δουλειά της ούτε στο χαρακτήρα της. Λυπάμαι γι' αυτά τα φαινόμενα που μας αφορούν όλους μας. Ίσως να κοιτούσες αν μπορείς να την αναφέρεις στη διευθύντρια.

Σημερα δεν ξερω τι να φαμε δεν εκανα τιποτα. Λυπαμαι που προσπαθω να νηστεψω καποιες μερες και μου πεφτει πολυ το ζαχαρο.

Αυτό μόνο με συμβουλή γιατρού θα μπορούσες να το κάνεις. Η θρησκεία δε θέλει να εξουθενώσει κανέναν και ειδικά όσους έχουν τετοια προβλήματα. Καλύτερα θα ήταν να ζητήσεις πρώτα συμβουλή γιατρού και μετά πνευματικού.

 

On 24/3/2017 at 11:16 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Εβιράκι μύρισε άνοιξη και σε σας ε? Άντε καιρός να αρχίσεις τις βολτούλες στο πάρκο.

Καλά θα είναι αλλά με ενοχλεί αρκετά το πόδι μου και το αποφεύγω.

 

On 27/3/2017 at 7:11 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Την Κυριακή όλα πηγαν καλά. Ξεχασα να φτιαξω τα σαντουιτσακια που ελεγα αλλά τελικά δεν πειραζει γιατι ότι ειχαμε ηταν υπεραρκετο απ'οτι καταλαβα. Η μικρη παντως ηταν πολύ χαρουμενη και συνέχεια μου ελεγε τι ωραια τουρτα της έφτιαξα. Με έλεγε καλλιτεχνη! (εμένα που δεν μπορω ουτε εναν ήλιο να ζωγραφίσω ωραια!!!!). Τελος καλό λοιπον όλα καλά.

Πολύ χαίρομαι που όλα ηταν τόσο ωραία. Και του χρόνου Φωτεινή μου να ξαναγιορτάσετε διπλά και τρίδιπλα.

On 27/3/2017 at 9:21 ΠΜ, ioanna81 είπε:

Εγω το Σαββατο ασχοληθηκα με κηπουρικη. Εβγαλα καποια που ειχαν καει και δεν ειχαν καμμια ελπιδα, εβαλα μαργαριτες, γερανια, αγγουρακια, μαιντανο, εβγαλα το τραπεχι του κηπου και ηταν πολυ καλα. Εχω ξεκινησει να πλενω και καποια πατακια, κουραστηκα πολυ αλλα ηταν απολαυση.

Πολύ ωραία και δημιουργική ανανέωση έκανες Ιωάννα. Αλλάζει και η ψυχολογία έτσι.

 

On 27/3/2017 at 11:08 ΠΜ, Nina-Tom είπε:

Εμείς περάσαμε όμορφα, με καφεδάκι στον ήλιο, μία συναυλία που τραγουδούσε η κόρη ενός φίλου μας και ήταν καταπληκτική για πρώτη της φορά και δουλειές συγχρόνως. Καλά να είμαστε!

Πολύ όμορφα όλα!! Άνοιξε η καρδιά σας.

 

On 27/3/2017 at 0:39 ΜΜ, Liana1984 είπε:

Γεια σας κοριτσια βρεχει σημερα εδώ μας τα χαλασε

Κοίτα να δεις που στη Γερμανία έχει χαρά Θεού με 18 βαθμούς κι εκεί βρέχει. Άκουσα όμως ότι σε κάποιο μέρος της Ελλάδας που δεν πρόσεξα ποιο ήταν χιόνισε χτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πως ειστε; Εδω εχει ψυχρανει ο καιρος, όχι παρα πολύ για να πω την αλήθεια, αλλά τουλάχιστον δεν βρεχει. Εχει βεβαια πολλή υγρασια.

Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας! Να ειστε κι εσεις ολες καλά και οι οικογένειές σας!

Νινα, Ιωαννα ειναι τοσο χαλαρωτική η κηπουρική; Εγω δεν το έχω καθολου με τα φυτα. Ειμαι ικανη και κακτο να ξερανω. Ειχαμε φυτεψει σπανακι το Φεβρουαριο κι εχει μεγαλώσει αρκετά. Αρεσει πολύ στα παιδια να το βλέπουν.

Αγγελική τι νέα;

Εβιρι φετος ο καιρος στην Ελλάδα είναι λιγο περίεργος. 

Λιανα στα μέρη σας φτιάχνετε πολύ ωραίες πίτες γενικά. Οπως και στην Ηπειρο.

Τζενάκι πως εισαι; 

Τη Δευτερα φαγαμε μπιφτεκάκια και διαφορα περισσευματα (χορτα, παντζάρια κλπ). Χτες είχαμε φακες και το βραδυ πηραμε σουβλάκια (εμ κλέφτες να γινουν οι άνθρωποι;). Για σημερα κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Χαίρομαι που είστε όλες καλά και διάβασα πως περάσατε όμορφα το Σαββατοκύριακο!

Άνήμερα του Ευαγγελισμού φάγαμε στην μαμά μου που είχε φτιάξει μπακαλιάρο στον φούρνο με δαμάσκηνα και σταφίδες. Για τα παιδιά είχε τηγανίσει κροκετούλες μπακαλιάρου και λίγες πατάτες. Είχε ψήσει και μία ωραία χορτόπιτα ή λαχανόπιτα όπως την λένε σε Θεσσαλία και Ήπειρο. 

Την Κυριακή φάγαμε στην πεθερά μου μπιφτέκια στον φούρνο με ρυζάκι και πατάτουλες τηγανιτές. Την Δευτέρα είχα μαγειρέψει μπριζόλες χοιρινές στον φούρνο με πουρέ και χτες φάγαμε φακές. Για σήμερα το μενού μας έχει γαρίδες κοκκινιστές με μακαρόνια.

Φωτεινή μην ξανακούσω ότι δεν είσαι καλλιτέχνης γιατί θα εκνευριστώ! Η τούρτα που είδα στο face ήταν λες και ήταν ζαχαροπλαστείου! Χαίρομαι που άρεσε στην ζουζούνα σου!

Εβιράκι πρόσεχε με το πόδι σου να μην το κουράζεις. Άντε και πλησιάζει ο καιρός να έρθεις στην Ελλαδίτσα μας με το σούπερ κλίμα! 

Λιάνα είδες που ξανατρώει η ζουζούνα σου? Άυτές τις φάσεις όλα τα παιδιά τις περνάναι.

Ιωαννάκι είδα τις φωτογράφίες του κήπου και ήταν πολύ όμορφος! Άντε τώρα που ανοίγει ο καιρός θα τον απολαμβάνετε με το αντράκι σου!

Νινάκι έχεις εξελιχθεί σε επιτυχημένη αγρότισα! Πολλά μπράβο!

Παρεάκι σας αφήνω για την ώρα καθώς πρέπει να δουλέψω κιόλας! Φιλάκια πολλά!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Εβιρι η διεθυντρια που τα ειπε αυτα δυστυχως!

Σημερα θα φαμε γαυρακι.

Απο την μερα που εφτιαξα την αυλη εχει πολυ κρυο.

Κοριτσια θελετε να οργανωσουμε κανα καφε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; Ο καιρός άλλαξε πάλι.... δεν με νοιάζει τόσο το κρύο, αλλά που ξεκινάει με 5 βαθμούς το πρωί και αν κατέβω λίγο πιο κέντρο φτάνει τους 18 με 20! Αλλόκοτος!

Σήμερα έχουμε σαρδέλες στο φούρνο με σαλάτα άγρια χόρτα και σπαράγγια. Έβλεπα νωρίτερα στον Άλφα, που πουλάνε τα σπαράγγια 18-20 ευρώ και κατάλαβα γιατί μερικοί στην περιοχή μας τα μαζεύουν με μανία! Προφανώς τα μοσχοπουλάνε! Χτες είχαμε μακαρόνια με κυμά και προχτές σουβλάκια κοτόπουλου με όλα τα σχετικά συμπληρώματα!

Της Εβίρι την μπουγάτσα έχω λιγουρευτεί... την είδα προχτές στο μπλογκ και σίγουρα θα την κάνω κάποια από τις επόμενες μέρες... περιμένω να τελειώσουν τα καπ κέικ με νηστίσιμο κέικ κακάου, που έχω κάνει.

 

On 29/3/2017 at 8:20 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα! Πως ειστε; Εδω εχει ψυχρανει ο καιρος, όχι παρα πολύ για να πω την αλήθεια, αλλά τουλάχιστον δεν βρεχει. Εχει βεβαια πολλή υγρασια.

Σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας! Να ειστε κι εσεις ολες καλά και οι οικογένειές σας!

Νινα, Ιωαννα ειναι τοσο χαλαρωτική η κηπουρική; Εγω δεν το έχω καθολου με τα φυτα. Ειμαι ικανη και κακτο να ξερανω. Ειχαμε φυτεψει σπανακι το Φεβρουαριο κι εχει μεγαλώσει αρκετά. Αρεσει πολύ στα παιδια να το βλέπουν.

Αγγελική τι νέα;

Εβιρι φετος ο καιρος στην Ελλάδα είναι λιγο περίεργος. 

Λιανα στα μέρη σας φτιάχνετε πολύ ωραίες πίτες γενικά. Οπως και στην Ηπειρο.

Τζενάκι πως εισαι; 

Τη Δευτερα φαγαμε μπιφτεκάκια και διαφορα περισσευματα (χορτα, παντζάρια κλπ). Χτες είχαμε φακες και το βραδυ πηραμε σουβλάκια (εμ κλέφτες να γινουν οι άνθρωποι;). Για σημερα κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες.

Φιλάκια

Φωτεινή μου είναι πολύ ωραία ασχολία και ψυχοθεραπεία η κηπουρική... πιστεύω ότι θα αρέσει πολύ και στα παιδιά να ασχοληθούν, καθώς είναι πολύ δημιουργική απασχόληση και μεγάλη ικανοποίηση, να μεγαλώνουν τα φυτά και μετά να τρώνε αυτό που φύτεψαν. Έτσι καταλαβαίνουν και πώς γίνονται αυτά που βρίσκουν έτοιμα στο πιάτο τους... μήπως έτσι βελτιωθεί και το φαΐ της μικρής; Και άμα δεν το έχεις με τον κήπο, το ίντερνετ σου λύνει κάθε απορία!

On 29/3/2017 at 9:53 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Χαίρομαι που είστε όλες καλά και διάβασα πως περάσατε όμορφα το Σαββατοκύριακο!

Άνήμερα του Ευαγγελισμού φάγαμε στην μαμά μου που είχε φτιάξει μπακαλιάρο στον φούρνο με δαμάσκηνα και σταφίδες. Για τα παιδιά είχε τηγανίσει κροκετούλες μπακαλιάρου και λίγες πατάτες. Είχε ψήσει και μία ωραία χορτόπιτα ή λαχανόπιτα όπως την λένε σε Θεσσαλία και Ήπειρο. 

Την Κυριακή φάγαμε στην πεθερά μου μπιφτέκια στον φούρνο με ρυζάκι και πατάτουλες τηγανιτές. Την Δευτέρα είχα μαγειρέψει μπριζόλες χοιρινές στον φούρνο με πουρέ και χτες φάγαμε φακές. Για σήμερα το μενού μας έχει γαρίδες κοκκινιστές με μακαρόνια.

Φωτεινή μην ξανακούσω ότι δεν είσαι καλλιτέχνης γιατί θα εκνευριστώ! Η τούρτα που είδα στο face ήταν λες και ήταν ζαχαροπλαστείου! Χαίρομαι που άρεσε στην ζουζούνα σου!

Εβιράκι πρόσεχε με το πόδι σου να μην το κουράζεις. Άντε και πλησιάζει ο καιρός να έρθεις στην Ελλαδίτσα μας με το σούπερ κλίμα! 

Λιάνα είδες που ξανατρώει η ζουζούνα σου? Άυτές τις φάσεις όλα τα παιδιά τις περνάναι.

Ιωαννάκι είδα τις φωτογράφίες του κήπου και ήταν πολύ όμορφος! Άντε τώρα που ανοίγει ο καιρός θα τον απολαμβάνετε με το αντράκι σου!

Νινάκι έχεις εξελιχθεί σε επιτυχημένη αγρότισα! Πολλά μπράβο!

Παρεάκι σας αφήνω για την ώρα καθώς πρέπει να δουλέψω κιόλας! Φιλάκια πολλά!!!

Πολύ ωραίο μενού Αγγελική... και του χρόνου! Η δε χορτόπιτα αυτή την εποχή, με τόσα χόρτα και αρωματικά που υπάρχουν, είναι από τα καλύτερα μου!

Εβίρι τώρα που ανέφερες το Εσσλινγκεν, νομίζω ότι τις προάλλες είδα σε ντοκυμαντέρ ότι εκεί έχει ένα από τα μεγαλύτερα και γηραιότερα δέντρα της Ευρώπης...αν δεν κάνω λάθος ήταν πλάτανος ή βελανιδιά... το γνωρίζεις;

Τι κάνετε οι υπόλοιπες;

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε ρολό κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες.

Νινάκι έτσι όπως ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία αυτές τις μέρες δεν ξέρεις και πως να ντυθείς. Ξεκινάς ζεστά ντυμένος το πρωί και το μεσημέρι σκας!

Ιωαννάκι για πότε λες να κανονίσουμε το καφεδάκι? Επειδή μάλλον εγώ και ο μικρός θα πάμε στο χωριό όλη την Μεγάλη Εβδομάδα έχω φορτσάρει με τις δουλειές και θα μου είναι λίγο δύσκολο να βρεθούμε. Το πιθανότερο είναι να μπορώ την εβδομάδα μετά την Μεγάλη Εβδομάδα. Αλλά αν τα υπόλοιπα κορίτσια μπορούν νωρίτερα δεν θέλω να σας δεσμεύσω, να το κανονίσετε.

Φιλάκια σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!   


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

Αγγελικη δεν ειχα στο νου μου συγκεκριμενη ημερομηνια απλα το ειπα ωστε να το οργανωσουμε. Αν ειναι πιο ευκολο για μετα το Πασχα κανενα προβλημα.

Νινα να δεις τα αγγουρακια σε λιγοτερο απο βδομαδα πως ψηλωσαν

Σημερα τρωμε φακες!!

Με αυτο τον καιρο θα κοιμηθω στο γραφειο

Ειστε ολες καλα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Σήμερα έφτιαξα νηστίσιμα κανελόνια με σπανάκι κοκκινιστό.  Ο καιρός εξακολουθεί να είναι τέλειος με πολύ ηλιόλουστες μέρες. Σήμερα το σπίτι είχε από μόνο του 20,5 βαθμούς και στην πραγματικότητα δε χρειαζόταν να ανάψω καλοριφέρ. Το άναψα όμως γύρω στις 22:00 για την υγρασία και το έσβησα στις 23:30 το ίδιο και χτες.

 

On 29/3/2017 at 9:22 ΠΜ, ioanna81 είπε:

Κοριτσια θελετε να οργανωσουμε κανα καφε?

Θέλω!!!!!

 

12 hours ago, Nina-Tom είπε:

Σήμερα έχουμε σαρδέλες στο φούρνο με σαλάτα άγρια χόρτα και σπαράγγια. Έβλεπα νωρίτερα στον Άλφα, που πουλάνε τα σπαράγγια 18-20 ευρώ και κατάλαβα γιατί μερικοί στην περιοχή μας τα μαζεύουν με μανία! Προφανώς τα μοσχοπουλάνε! Χτες είχαμε μακαρόνια με κυμά και προχτές σουβλάκια κοτόπουλου με όλα τα σχετικά συμπληρώματα!

Και τα χαρούπια με τα οποία στην Κρήτη ταΐζουν τα ζώα εδώ στη Στουτγκάρδη τα τούρκικα μαγαζιά τα πουλάνε 5 ευρώ το κεσεδάκι. Δεν ξέρω πόσα γραμμάρια είναι αλλά με το μάτι θα ήταν από 300 - 500 γρ.

Της Εβίρι την μπουγάτσα έχω λιγουρευτεί... την είδα προχτές στο μπλογκ και σίγουρα θα την κάνω κάποια από τις επόμενες μέρες... περιμένω να τελειώσουν τα καπ κέικ με νηστίσιμο κέικ κακάου, που έχω κάνει.

:-D:-D:-D

Εβίρι τώρα που ανέφερες το Εσσλινγκεν, νομίζω ότι τις προάλλες είδα σε ντοκυμαντέρ ότι εκεί έχει ένα από τα μεγαλύτερα και γηραιότερα δέντρα της Ευρώπης...αν δεν κάνω λάθος ήταν πλάτανος ή βελανιδιά... το γνωρίζεις;

Αλήθεια!!!!!! Δεν το ήξερα θα κοιτάξω στο γκουγκλ να δω σε ποιο σημείο του Έσσλινγκεν είναι για να πάω να το δω. Με την ευκαιρία όμως θα αναφέρω ότι στην Ελλάδα έχουμε τις γηραιότερες ελιές του πλανήτη και συγκεκριμένα η πιο αρχαία είναι στις Βούβες Χανίων με ηλικία ανάμεσα στα 3000 - 5000 έτη. Φυσικά και στην υπόλοιπη Ελλάδα σώζονται πολύ αρχαίες αλλά όχι τόσο όσο στις Βούβες.

Αυτό το έχω αναφέρει ήδη στο άρθρο που έγραψα για το περιοδικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι! Τι κάνετε;

Νινα, Ιωαννα με βαλατε στο τριπακι να ασχοληθω λιγο κι εγω με κηπουρικη. Για αρχη αποφασισα να φυτεψω 2 αγγουριες και θα ασχολουνται και τα παιδια μαζι τους. Για να δουμε. 

Θελω κι εγω συνάντηση. Πότε σας βολεύει να ερθετε από εδώ για καφέ; 

Εβιρι καταπληκτικη ιδεα τα κανελονια με το σπανακι.

Αγγελικη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Λιανα τι κάνεις;

Χτες ειχαμε ομελέτα με διάφορα μέσα καθώς είχα ολόφρεσκα χωριάτικα αυγά κι ειπα να το εκμεταλλευτώ για τα παιδια. Για σημερα ζητησανε λουκανικοπιτακια. Αν τα καταφέρω αυτο το ΣΚ θα φτιαξω τα πασχαλινα μας κουλουρακια αφου θα λειπουμε το άλλο ΣΚ και δεν προλαβαινω άλλη μέρα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κοριτσια λειπαμε δυο μερες ορκιζοταν η αδερφή μ στα Γιαννενα

Τετάρτη σπανακορυζο χτες κ σήμερα εξω κ τωρα φτιάχνω μακαρόνια με κιμα

Φωτεινη ελα απ τα μερη μας να σε κερασουμε πιτες

Αγγελική ναι μωρε φασεις ειναι μια ετσι μια αλλιως

Ιωαννα τι καλα θα ηταν ειμαι μακρια για καφέ

Κορίτσια εχετε facebook;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...