Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσαρες!

 

Νινα εχε υπομονη, δεν γινεται δυστυχως διαφορετικα. Τον κηπο σου τον ζηλευω οπως και τα σπιτικα μπροκολα!!!

Φωτεινη μακαρι να τηρησει η μικρη την υποσχεση και να δοκιμασει κι εστω να συνεχιζει να τρωει τις φακες.

Αγγελικη τι κανεις? Τα παιδια πως πανε σχολειο? Εχεις καιρο να μας πεις για την μεγαλη

Εβιρι λιγο εμεινε και φευγεις απο τη χωρα του σκοτους, θα ερθεις στο μπαχαλο που λεγεται Ελλαδα αλλα τουλαχιστον θα εχεις ηλιο

Τζενη οι γονεις δε νομιζω οτι εχουν δικαιωμα να χαρουν εστω κι ενα ποτο. Ευτυχως που περασε γρηγορα

Γιωτα χαιρομαι που ειστε ολοι καλα!!!

Λιανα ζηλεψα τη φασολαδα, ουτε εγω το εχω με τον χαρταετο και τον εφερα σημερα στη δουλεια και μου τον εφτιαξαν, κουβαρι ηταν.

Σημερα εχω κανει πατατοσαλατα με ντοματινια, καροτο, ελιες και κρεμμυδι, οτι ειχα εβαλα. Εχω και χαλβα. θα την βολεψουμε και σημερα

Συγνωμη για οποιες ξεχναω αλλα δεν μπορω να προσαρμοστω με το φορουμ ετσι κι εχω ξενερωσει γι αυτο δεν πολυμπαινω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

Πως τα περασατε το ΣΚ; Εμεις ωραια γιατι μας εκανε πολύ ωραιες μερες. Ετσι βγηκαμε βολτες, πηγα και τον μικρο να παρακολουθησει για πρωτη φορα αγωνα ποδοσφαιρου παίδων, νικησε κι η ομαδα μας και το ευχαριστηθηκαμε κι ολα καλά. Απο χτες το βραδυ βεβαια εχει αλλαξει ο καιρος κι εχει τρομερη υγρασια και μαλλον δεν θα γλιτωσουμε το ψιλοβροχο.

Στα μαγειρικα μας τωρα: την Παρασκευη και το Σαββατο λαχανοντολμαδες. Η κορη τηρησε τη συμφωνια και δοκιμασε και ειπε οτι δεν της αρεσε. Σημασια εχει οτι δοκιμασε. Ο μικρος φυσικα τους τιμησε. Χτες μπριζολες πανε με πατατουλες τηγανητες. Περισσεψε και μια για σημερα, θα φτιαξουμε και μια μακαροναδα και θα περασει η μερα.

Λιανα οντως μυριζει ανοιξη. Λατρευω τα καλαμαρακια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα.

Ξεκινησε ασχημα η μερα σημερα διοτι εμαθα οτι ενας συναδελφος εκφραστηκε πολυ ασχημα για μενα χωρις λογο και οταν του ζητησα να μου πει το λογο μπλεχτηκαμε σ εναν πολυ ασχημο τσακωμο, μπηκαν να μας χωρισουν γιατι ηθελε να με δειρει και τελικα απο τα νευρα του εχωσε μπουνια σ ενα τοιχο με γυψοσανιδα και τον εκανε καινουργιο.

Στα μαγειρκα τωρα, το σαββατο φαγαμε αυγα με πατατες κι εχτες εκανα καλαμαρακια για μενα και για το παιδι κεφτεδακια φουρνου με σαλτσα και μακαρονια που θα φαμε και σημερα. Το απογευμα εκανα τηγανίτες με μπανανα και εκανα και πιτσουλες και μεξικανικες τορτιγες με κιμα κοτοπουλο(αυτον μου τον εφεραν μαγειρεμενο).

Εχτες ηταν καταπληκτικη μερα και βγηκαμε και για ποδηλατο αλλα απο αυριο λεει βροχες

Φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε !

ιωαννακι μου δεν το πιστευω αυτο που διαβαζω,τι ανθρωποι υπαρχουν ελεος !

Χαθηκα κοριτσια μου αλλα πολυ τρεξιμο κ πολυ κακη διαθεση λογω των προβληματων στην δουλεια.Ειχα 3-4 μερες μουδιαζε το κεφαλι μου κ ηταν απο εντονο στρες ... 

Το Σαββατο καναμε κ το παρτυ του μεγαλου μου γιου,μαζευτηκαμε σπιτι αγαπημενοι φιλοι κ περασαμε παρα πολυ ωραια .Να ειμαστε καλα να τον γιορτασουμε ξανα κ του χρονου.

Σημερα μπουτακια κοτοπουλο με πατατες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Έχω να μπω κάμποσες μέρες αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα καταλάβει ότι πέρασε μία εβδομάδα! Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως έχουν κάνει το φόρουμ έχω ξενερώσει αρκετά. Άσε που δεν μου σκάνε ενημερώσεις στο mail όπως γινόταν παλιότερα και ξεχνιέμαι. Τέλος πάντων....

Καταρχήν να δώσω σε όλες χαιρετισμούς από τον Νίκο μας! Βρίσκεται σε ένα συνεχή δημιουργικό πυρετό και δεν προλαβαίνει να μπει στο φόρουμ! Μου είπε όμως να σας πω ότι σας σκέφτεται όλες και δεν θέλει να τον ξεχάσετε! Μα ξεχνιέται ο μοναδικός άντρας της παρέας μας????

Στα μαγειρικά του Σαββατοκύριακου καταρχήν.... Σάββατο μεσημέρι γαύρος τηγανιτός με χόρτα. Το βράδυ παραγγείλαμε σουβλάκια γιατί δεν ψήσαμε. Ναι μας συμβαίνει κι αυτό που και που!!!

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου παπουτσάκια και σνίτσελ με πατατούλες τηγανιτές. 

Για σήμερα έφτιαξα λαζάνια στον φούρνο με μπεσαμέλ και κιμά, από τις συνταγές της Έβιρι. Μούρλια βγήκε!

Τα νέα σας θα τα διαβάσω αργότερα, ελπίζω, καθώς σχολάω αργά σήμερα. 

Πολλά φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Τι κάνετε, πώς είστε; Σήμερα έφτιαξα παντζάρια και σε άλλη κατσαρόλα κοκκινιστό νηστίσιμο τραχανά. Η μικρή Εβιρίνα δεν πήγε στο σχολείο γιατί έχει ίωση με πολύ συνάχι και βήχα.

Το Σ/Κ πέρασα πολύ ωραία. Το πρωί του Σαββάτου πήγα στη Λειτουργία να δώσω κι εγώ κόλλυβα για το θαύμα των κολλύβων. Το απόγευμα παρακολουθώ συνήθως κάποιες ομιλίες.

Την Κυριακή το πρωί κλασσικά εκκλησιασμός και το απόγευμα πήγαμε στον Πανορθόδοξο Εσπερινό στη Ρώσσικη Εκκλησία του Αγίου Νικολάου. Εκεί συμμετείχαν όλοι οι ορθόδοξοι χριστιανοί της περιοχής, δηλαδή: Ρώσσοι, Ουκρανοί, Σέρβοι, Βούλγαροι, Ρουμάνοι, εμείς και ίσως κι άλλοι που δεν μπορούσα να καταλάβω.

Από τη δική μας πλευρά λειτούργησαν 3 Έλληνες ιερείς τους οποίους γνωρίζω. Στο αναλόγιο ήταν 5 Έλληνες ψάλτες, ενώ οι Ρώσσοι είχαν σε έναν εξώστη που έμοιαζε με γυναικωνίτη πολύ ωραία χορωδία που έψαλλε σαν κινηματογραφική. Η βουλγάρικη και η σέρβικη Εκκλησία είχαν ολιγομελή χορωδία ανάμεσα στους πιστούς. Στο εσωτερικό ήμασταν όλοι στοιβαγμένοι γιατί ήταν μικρός ο χώρος που γέμισε εντελώς.

Σε μικρά προσκυνητάρια μπροστά στο ιερό υπήρχαν οι εικόνες του Αγίου Νικολάου και της Αγίας Βαρβάρας που ήταν μαζί με την Αγία Ελισσάβετ. Μου έκανε εντύπωση που αριστερά και δεξιά από την ωραία πύλη οι Άγιοι ήταν τοποθετημένοι ανάποδα σε σχέση με τις δικές μας. Συγκεκριμένα, όπως κοιτάμε την Παναγία αριστερά βρισκόταν ο Ιωάννης ο Πρόδρομος και στο Χριστό, όπως κοιτάμε δεξιά, βρισκόταν ο Άγιος Νικόλαος. Σε μας είναι αντίθετα, πάντα δίπλα στην Παναγία βρίσκεται ο Άγιος στον οποίο είναι αφιερωμένη η Εκκλησία κι ο Άγιος Πρόδρομος δίπλα στο Χριστό.

Όλα μου φάνηκαν γνωστά και οικεία. Ακόμη και οι επιγραφές των εικόνων οι περισσότερες ήταν στα ελληνικά ενώ σε άλλες που ήταν στα ρώσσικα μπορούσε κάποιος άνετα να διαβάσει τι έγραφαν. Η Λειτουργία ξεκίνησε στα γερμανικά, πιθανόν για να καταλαβαίνουμε όλοι οι λαοί τη συνδετική γλώσσα. Ενδιάμεσα, έψελναν με τη σειρά οι ιερείς και οι ψάλτες και οι χορωδίες που βρίσκονταν ανάμεσα στους πιστούς.

Εγώ είχα συγκινηθεί πολύ από αυτή την εμπειρία που βίωνα που όταν ήρθε η σειρά να ψάλλουν οι δικοί μας οι ψάλτες το Χαίρε Κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου... μπόρεσα να ψάλλω μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες μόνο τους δύο πρώτους στίχους μετά με έπιασαν τα δάκρυα. Ίσως σας φανούν υπερβολικά τα συναισθήματά μου, αλλά αισθανόμουν σαν να συμπροσευχόμασταν με μια φωνή και μια ψυχή για την ειρήνη και την ενότητα όλων των λαών κι όχι μόνο των ορθοδόξων. Στο τέλος του εσπερινού μας μίλησε ο Ρώσσος ιερέας στα γερμανικά και ακολούθησε ένα κέρασμα από νηστίσιμα φαγητά και γλυκά που έφτιαξαν οι ρωσσίδες κυρίες που ήταν σαν οικοδέσποινες του Ναού.

Εμείς δε συμμετείχαμε γιατί την ίδια ώρα έπρεπε να φύγουμε τρέχοντας να προλάβω το κοντσέρτο που για καλή μου τύχη βρισκόταν δυο στάσεις παρακάτω. Με πέταξε ο άντρας μου με το αυτοκίνητο κι έφυγε. Έφτασα με καθυστέρηση 20' λόγω του εσπερινού αλλά δεν έχασα πολύ από την έναρξη γιατί τα πρώτα λεπτά μίλησε ο Έλληνας Πρόξενος στη σκηνή. Το κοντσέρτο ήταν μελοποιημένα ποίηματα του Καβάφη για πιάνο και ορχήστρα. Ερμήνευσαν 3 σολίστ (δύο γυναίκες και ένας άντρας). Η μουσική ήταν υπέροχη, τη συνέθεσε ο γιατρός παθολόγος μας που είναι και μουσικός. Ήξερα ότι παίζει πιάνο, εξεπλάγην όμως ότι είναι και καταπληκτικός συνθέτης. Στο μέγαρο δεν ήμουν μόνη μου, ήμασταν γυναικοπαρέα από 3 συναδέλφους του συζύγου και δύο συγγενείς τους. Γενικά, είμαι ευγνώμων στο Θεό και στον άντρα μου που με αξίωσαν να βιώσω και να συμμετέχω σε τόσο όμορφα πράγματα.

Έχω ζήσει πολλά περισσότερα βέβαια στο παρελθόν κι έχω συγκεντρώσει τις καλύτερες εντυπώσεις και εικόνες από τα ταξίδια μου. Αυτά όλα με κάνουν ευγνώμων. Αποτύπωσα τη χαρά μου σε ένα μεγάλο κείμενο που μάλλον θα σας κούρασε, ήθελα όμως να σας μεταδώσω λίγες από τις όμορφες εικόνες κι εμπειρίες μου. 

 

On 2/3/2017 at 1:35 ΜΜ, YOTOU είπε:

βρε εβιρι μου, τι ωραια παρομοιωση το κιτρινισμενο σεμεδακι! ετσι ενιωθα κ εγω αυτο το τριημερο!!!

Ελπίζω να αλλάξουν σύντομα οι καταστάσεις Γιώτα μου.

 

On 3/3/2017 at 7:00 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Εβιρι παρηγορησου οτι ζεις άλλες εμπειρίες. Βεβαια το κανεις αρκετα χρονια αλλά πως αλλιως να το δεις; Έτσι έχω πει κι εγώ στο παρελθόν στους συγγενείς μου.

 

On 3/3/2017 at 10:15 ΠΜ, ioanna81 είπε:

Εβιρι λιγο εμεινε και φευγεις απο τη χωρα του σκοτους, θα ερθεις στο μπαχαλο που λεγεται Ελλαδα αλλα τουλαχιστον θα εχεις ηλιο

Κι αυτός ο ήλιος της Ελλάδας Ιωάννα μου δεν υπάρχει πουθενά. Όπως δεν υπάρχει ο χειμώνας της Αθήνας.

 

On 6/3/2017 at 7:39 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Στα μαγειρικα μας τωρα: την Παρασκευη και το Σαββατο λαχανοντολμαδες. Η κορη τηρησε τη συμφωνια και δοκιμασε και ειπε οτι δεν της αρεσε. Σημασια εχει οτι δοκιμασε. Μου ήρθε μια ιδέα: να της λες ότι δε θα στενοχωριέσαι όταν δε θα τρώει κάποιο φαγητό αρκεί πρώτα να το δοκιμάζει, δηλαδή φαντάσου στο μέλλον να την καταφέρεις να τρώει μία μπουκιά από κάθε πιάτο κι ας το παρατάει μετά. Δεν αποκλείεται στο μέλλον να αλλάξει στάση επειδή κάποια θα της μείνουν ως γεύσεις.

 

On 6/3/2017 at 0:00 ΜΜ, ioanna81 είπε:

Ξεκινησε ασχημα η μερα σημερα διοτι εμαθα οτι ενας συναδελφος εκφραστηκε πολυ ασχημα για μενα χωρις λογο και οταν του ζητησα να μου πει το λογο μπλεχτηκαμε σ εναν πολυ ασχημο τσακωμο, μπηκαν να μας χωρισουν γιατι ηθελε να με δειρει και τελικα απο τα νευρα του εχωσε μπουνια σ ενα τοιχο με γυψοσανιδα και τον εκανε καινουργιο.

Τραγικές καταστάσεις ανεξίτηλα χαραγμένες στη μνήμη.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πότε θα τελειώσει αυτή η κατάσταση;

 

On 6/3/2017 at 2:16 ΜΜ, ggeny είπε:

Χαθηκα κοριτσια μου αλλα πολυ τρεξιμο κ πολυ κακη διαθεση λογω των προβληματων στην δουλεια.Ειχα 3-4 μερες μουδιαζε το κεφαλι μου κ ηταν απο εντονο στρες ... 

Μακάρι να μπορούσες να κάνεις μια ανάπαυλα.

Το Σαββατο καναμε κ το παρτυ του μεγαλου μου γιου,μαζευτηκαμε σπιτι αγαπημενοι φιλοι κ περασαμε παρα πολυ ωραια .Να ειμαστε καλα να τον γιορτασουμε ξανα κ του χρονου.

Χρόνια του πολλά να τον χαίρεστε και να τον καμαρώνετε πάντα.

 

On 6/3/2017 at 2:29 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καταρχήν να δώσω σε όλες χαιρετισμούς από τον Νίκο μας! Βρίσκεται σε ένα συνεχή δημιουργικό πυρετό και δεν προλαβαίνει να μπει στο φόρουμ! Μου είπε όμως να σας πω ότι σας σκέφτεται όλες και δεν θέλει να τον ξεχάσετε! Μα ξεχνιέται ο μοναδικός άντρας της παρέας μας????

Αγγελική μου, ευχαριστούμε πολύ για τα νέα που μας μεταφέρεις. Είναι πολύ ευχάριστο να διαβάζουμε τις επιτυχίες του Νίκου μας. Θα του δώσεις και τα δικά μας χαιρετίσματα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Ιωαννα μου τι ειναι αυτά που διαβάζω; Ποτε καλέ θα τελειώσει το μαρτυριο που περνάς; Το είχα ζήσει προ κρίσης σε μια εταιρία που δουλευα κι ακομα ανατριχιάζω οταν το θυμάμαι. 

Τζενη τι να πω και για σενα; Θα σου πω αυτο που λέω και στον εαυτο μου καθημερινά: πρόσεχε την υγεία σου για εσένα και τα παιδακια σου. Να χαιρεσαι και τον γιοκα σου, να είναι πολύχρονος. 

Εβιρι μου άρεσε πολύ η περιγραφή σου. Δεν μας κουρασε καθολου. Οι Ρώσικες εκκλησιαστικές χορωδιες μου αρεσουν πολύ (ο πατερας μου ασχολειται ερασιτεχνικά με την ψαλτική κι έτσι έχω ακουσει διαφορες χορωδίες (Επτανήσιος γαρ...)). Και το κονσέρτο πρέπει να ήταν πολύ ωραίο. Μπραβο!

Αγγελική εχω δει κι εγω τις δημιουργίες του Νικου. Ευχαριστουμε για τους χαιρετισμους που μας μετέφερες. Μα ξεχνιεται ο Νικος; Φυσικά και οχι! Καλά που μου θυμισες και τα λαζανια μπας και μπορεσω να τα κάνω το Σαββατοκύριακο. 

Τα υπόλοιπα κορίτσια που ειναι; Που χαθηκατε ολες; 

Λοιπον τα δικά μας: για σημερα έχουμε σουπιτσα μια και ο μικρος ειναι λίγο αρρωστουλης. Εχω αρχισει την οργανωση για το παρτυ για τα γενέθλια της κορης τέλος του μηνα: δεν θα τα κάνουμε σπιτι αλλά το μαγαζι που ειναι διαθεσιμο εκτος απο τυροπιτακια και πιτσα δεν κάνει κάτι άλλο. Ακομα δεν ξερω αν θα γινει απογευμα ή μεσημέρι γιατι γιορταζουν και κατι φιλοι μας και περιμενουμε να δουμε κι αυτοι τι θα κάνουν. Σκέφτομαι για τον καφε των γονιών να κάνω τα ακόλουθα: κεκάκια μικρά ισως μήλου αν έχω όρεξη και χρονο, τρουφακια, παστα φλώρα. Ισως φτιαξω και κεφτεδακια για τα παιδια και σαντουιτσακια τριγωνακια μαζι με την πιτσα. Εχετε να προτεινετε κατι άλλο; Επίσης για πειτε συνταγη για ωραια κρεμα βανιλια για τουρτα γιατι η κορη ζητησε τουρτα βανιλια-σοκολάτα. Δεν θα σχολιασω τον στολισμό που ζητησε γιατι ακομα προσπαθω να δω πως μπορω να τον φτιαξω καθώς δεν το εχω πολύ με το καλλιτεχνικό κομμάτι. 

Φιλια

 

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην μαγειροπαρέα! 

Βροχερός ο καιρός στην Αθήνα αλλά από ότι ακούω σε όλη την Ελλάδα τα ίδια είναι. 

Σπανακόρυζο έχει το μενού μας σήμερα και για αύριο ξεπαγώνω κοτόπουλο.

Εβιράκι θα μεταφέρω τους χαιρετισμούς στον Νίκο μας. Είμαι σίγουρη ότι θα χαρεί πολύ! Οι εικόνες που μας μεταφέρεις είναι πολύ όμορφες! Θεωρώ πως το γεγονός ότι είσαι μακρυά από την Ελλάδα σε κάνει να νιώθεις πιό έντονα ότι σε συνδέει με την γλώσσα, την θρησκεία και τις παραδόσεις μας. Γι΄αυτό και συγκινήθηκες τόσο πολύ! Πάντως η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλη τύχη να έχεις συλλέξει τόσες εμπειρίες από όλα τα μέρη που έχεις βρεθεί! 

Φωτεινή νομίζω ότι τα πιτσιρίκια μιά χαρά θα φάνε αυτά που έχεις ήδη προγραμματίσει. Άλλωστε περισσότερη σημασία θα δώσουν στο παιχνίδι παρά στο φαγητό. Σχετικά με την κρέμα βανίλια δεν έχω κάτι δοκιμασμένο να σου προτείνω. Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα υπόλοιπα κορίτσια. 

Πρέπει να διακόψω γιατί έπεσε δουλίτσα... τα ξαναλέμε πιό μετά....

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Δυστυχως το βασανο θα τραβηξει ακομα και τι θα βγει στο τελος δεν ξερω. Ουτε στον εχθρο μου δεν ευχομαι αυτα που εχω ζησει εδω να τα παθει.

Εβιρι ηταν παρα πολυ ομορφη η περιγραφη και καθολου δεν μας κουρασες.

Φωτεινη δεν εχω ιδεα απο κρεμες. Τα κεφτεδακια και τα σαντουιτσακια μια χαρα ακουγονται για συμπληρωμα.

Αγγελικη οντως ο καιρος ειναι χαλια ελπιζω να μην κρατησει πολυ

Σημερα τρωμε φασολακια και για το παιδι εκανα και κοτοπουλο κοκκινιστο και του το εριξα μεσα μπας και ξεκινησει να τρωει κανα οσπριο. Αυτες τις μερες ξαφνικα εφαγε πολλα ντοματινια που την ντοματα την ειχε κοψει χρονια. Αντε να δουμε

Η υπολοιπες που ειστε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιωάννα μου πέρα από το να κάνεις υπομονή δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να σου πω... Ελπίζω να βρεθεί κάτι νεό και να τους δώσεις 5 φάσκελα και να αλλάξεις σελίδα στην ζωή σου.

Ιωάννα μου πέρα από το να κάνεις υπομονή δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να σου πω... Ελπίζω να βρεθεί κάτι νεό και να τους δώσεις 5 φάσκελα και να αλλάξεις σελίδα στην ζωή σου.

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσακια τι κανετε?

Ιωαννακι μου εγω σου ευχομαι ολοψυχα να βρεθει κατι αλλο να φυγεις απο εκει μεσα να ηρεμησεις ! Το ιδιο ευχομαι κ για μενα ....

Εβιρακι μου πολυ ωραιες περιγραφεις κανεις, διαβαζεις κ ρουφας την καθε λεξη, καθηλωνεσαι !!! 

Αγγελικη ευχαριστουμε για του χαιρετισμους ( την Παρασκευη το πρωι θα ειμαι στα λημερια σου κ θα εχω το πρωι λιγο χρονο, αν ψηνεσαι για  ενα γρηγορο καφεδακι πες μου ).

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις ευχες,να τα χαιρομαστε τα παιδακια μας !

Φωτεινη αφου θα εχεις και πιτσα κ τυροπιτακια,μια χαρα θα ειναι τα σαντουιτσακια. Οτι κ να κανεις να ειναι ευκολο να τρωγεται στο χερι.Τα κεφτεδακια παντα τρωγονται. Κ λουκανικοπιτακια μπορεις να κανεις . Για τον καφε,κεικ κ μπισκοτακια κ θα εισαι μια χαρα,μην καθεσαι κ πεδευεσαι κ κανεις παστα φλορα,θα φανε κ την τουρτα μετα. Εκει υπαρχει κανα ντονατσαδικο ξερεις οπως εδω το γνωστο?

Σου γραφω την συνταγη που κανω εδω κ χρονια για την κρεμα ζαχαροπλαστικης (κανονικα βαζουν λενε κ αυγα ,εγω δεν εχω βαλει ποτε κ ειναι πεντανοστιμη, την βαζω σε ολα τα γλυκα που θελουν κρεμα)

Βασικη συνταγη

1 λιτρο γαλα

1 κουπα ζαχαρη

100 γρ κορν φλαουρ

2-3 βανιλιες

2κσ βιταμ η βουτυρο 

Βαζεις το γαλα να βρασει μαζι με την ζαχαρη κ τις βανιλιες αφου εχεις κρατησει λιγο να διαλυσεις το κορν φλαουρ.Μετα ριχνεις το κρον φλαουρ κ ανακατευεις γρηγορα μεχρι να πηξει.Αποσυρεις απο την φωτια κ ριχνεις το βιταμ κ ανακατευεις.

Πολυ ευκολη ,πολυ πολυ γρηγορη κ πολυ νοστιμη.

Για σοκολατενια κρεμα βαζεις μαζι με το βιταν κ 100 γρ κουβερτουρα κ ανακατευεις κ απλα βαζεις λιγο περισσοτερο κορν φλαουρ αλλα 20 γρ,120 γρ συνολικα.

Αν θες μπορεις να βαλεις κ ξυσμα πορτοκαλι,λεμονι εγω την προτιμω με τις βανιλιες.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια χτες ειχαμε μοσχαρακι με πατατες κ σημερα αρακα

Βρεχει κ δεν εχω καθολου διαθεση

Φωτεινη μια χαρα τα φαγητακια για το παρτυ

Κοριτσια υπομονη με τις δουλειες αλλα οταν δεν ειναι καλες οι συνθηκες ειναι ζορικα εχουμε κ δυσκολες εποχες...μακαρι να εβρισκα μια δουλεια εστω κ 4 ωρη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγω δεν μιλάω για βροχες γιατι ειναι το συνηθισμένο μας!

Ιωαννα μου ελπίζω να βρεθει κατι γρηγορα για να γλιτώσεις απο το μαρτύριο.

Τζενη τοσο χαλια και σε εσάς ε; Ελπίζω να πανε ολα όπως επιθυμεις για να ηρεμησεις κι εσύ. Ευχαριστώ πολύ για τη συνταγη. Ντονατσαδικο οχι δεν εχουμε εδω.

Λιανα ελπίζω να βρεις κι εσυ δουλεια αφου το θελεις. Το κακό ειναι οτι ζουμε σε εποχες που οι συνθηκες εργασίες έχουν γινει πολύ άσχημες, το άγχος απίστευτο αλλά ειναι και πολύ δυσκολο να βρεις δουλεια. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα που λένε.

Για σημερα κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες.

Φιλια

 


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...