Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κοριτσια σημερα φαγαμε ο τι εμεινε.με βολεψε αφου βγηκαμε οικογενειακως για καφε..χτες ειχαμε ρεβυθια απο τη μαμα μου...ο αντρας μου δεν τα τρώει αλλα χτες εφαγε...τι να πω δεν το περίμενα...γιατι παντα ελεγε εγω στραγαλια δεν τρωω δεν είναι φαι αυτό χαχα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε;

Εβιρακι νομιζω το ειχες ξαναγραψει για το τυρι σογιας αλλα το ειχα ξεχασει τελειεως.Αν κ κατα την γνωμη μου η ουσια της νηστειας ειναι να στερηθεις κιολας ετσι δεν ειναι; 

Γιωτακι οχι δεν τα σουρωνω τα μακαρονια,τα κατεβαζω απο την φωτια οπως το γιουβετσι να εχουν αρκετο ζουμακι ετσι ωστε οταν περασει λιγη ωρα κ αποροφησουν το σζουμι να μην ειναι στοκος αλλα να εχουν λιγη σαλτσουλα.Το κανω πολυ συχνα προχειρο κ γρηγορο για το μικρο οταν δεν εχω τι να του φτιαξω ειτε μεκοφτο μακαρονακι, ειτε με χιλοπιτακι αλλα κ με κριθαρακι κ το τσακιζει.Προχτες μαλιστα μου ελεγε η μαμα μου καλα τοσο ωραια τα φτιαχνεις εσυ κ τα τσακιζει . Μας το μαγειρευε ο μπαμπας μου μικρα κ μας αρεσε πολυ,αφου η ξαδερφη μου περιμενε να γυρισει απο ταξιδι για να μας κανει τα μακαρονια ετσι.

Χτες εκανα μπαμιες κ σπανακορυζο.Εχουν μεινει κ λιγα γεμιστα οποτε θα βολευτουμε για δυο μερες.Σημερα το προγραμμα μας ειναι βαρυ με δραστηριοτητες,Αγγλικα κλπ οποτε ειπα να μην εχω κ μαγειρεμα.

Το βραδυ χτες εκανα τηγανοψωμα με τυρι για κολατσιο σημερα.ΕΙχε μεινει απο την πιτσα της Κυριακης ζυμαρι κ δεν ηθελα να παει χαμενο,οποτε μια χαρα βολευτηκαν μπαμπας κ γιος.

Το απογευμα θα τους κανω παλι γαλατοπιτα που την κανω σαν μπουγατσα,ενα φυλλο σφολιατας στο ταψι κ απο πανω την κρεμα της γαλατοπιτας κ το ψηνω.Μετα ριχνω λιγο αγχη κ οκ. Δεν ξερω τι να βαζω καθε μερα μαζι στο γιο μου στο σχολειο,τοστ δεν θελει,κεικ δεν θελει,τσουρεκι δεν θελει ,με φρουτο μονο δεν χορταινει βασανο καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Έφτιαξα μαυρομάτικα φασόλια με πιπεριές στο φούρνο. Χτες έκανα και μια πλήρως νηστίσιμη και πρόχειρη τουρτίτσα με άσπρη και μαύρη κρέμα.

 

7 hours ago, ggeny είπε:

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε;

Εβιρακι νομιζω το ειχες ξαναγραψει για το τυρι σογιας αλλα το ειχα ξεχασει τελειεως.Αν κ κατα την γνωμη μου η ουσια της νηστειας ειναι να στερηθεις κιολας ετσι δεν ειναι; 

Έτσι ακριβώς, η ουσία είναι όχι μόνο να αλλάξουμε το είδος της τροφής από αρτύσιμη σε νηστίσιμη αλλά να περιορίσουμε και την ποσότητα (νη + εσθίω=δεν τρώω=νηστεύω)

Το απογευμα θα τους κανω παλι γαλατοπιτα που την κανω σαν μπουγατσα,ενα φυλλο σφολιατας στο ταψι κ απο πανω την κρεμα της γαλατοπιτας κ το ψηνω.Μετα ριχνω λιγο αγχη κ οκ.

Πωπωπω τι ωραίες γεύσεις!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχω τους παππουδες άρρωστους. Κρυολογησαν και φυσικά αρνουνται να πανε στο γιατρο. Ο μικρος εχει συνελθει αλλά τον κραταω σπιτι μην φερει τιποτε αλλο και χειροτερεψουμε ολοι. Χτες δεν ηρθα στη δουλεια.

Ιωαννα μου δεν ειχα καλοκαταλαβει. Μαλλον θα πρεπει να απευθυνθεις εστω και για απλες συμβουλες σε ειδικο για πιο ορθη αντιμετωπιση. Ευχομαι οτι καλυτερο. Κι εμενα τα βγαζει διπλα τα μηνυματα και μετα παω και τα σβηνω.

Εβιρι ευχαριστω για τις ιδεες. Εννοουσα το στολισμο της τουρτας που τον κανονισα τελικά (στο μυαλο μου- στην πραξη θα φανει το αποτελεσμα). Παντως εισαι φοβερη!

Γιωτα πιστευω οτι σε καλυψαν οι προλαλησασσες στο θεμα νηστειας. Εγω δεν το κατεχω καθολου. Τα βασικα ξερω.

Τζενη μου πως παει; Εμενα η κορη μου θελει μονο μερεντα στο σχολειο. Τουλάχιστον έχω κερδισει κατι στο θεμα δοκιμης ολων των φαγητων. 

Λιανα τι νεα; Μπραβο για τα ρεβυθια. Και οι αντρες μεγαλα παιδια ειναι.

Αγγελικη πως παει η ζωη στο υπογειο;

Για σημερα εχουμε φασολάδα. Χτες και προχτες αρακά και μακαρονια με κιμα για τα παιδια.

Φιλια 


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χθες είχαμε ενημέρωση στο σχολείο του μικρού. Θα σας πω αργότερα γιατί έπεσε δουλίτσα με το άνοιξα να γράψω!

Γιουβαρλάκια για σήμερα κι επανέρχομαι.....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια τι κανετε?

Εχτες φαγαμε φακες και σημερα εχω μοσχαρι λεμονατο απο προηγουμενη μερα και θα κανω και λιγες πατατες.

Φωτεινη περαστικα στους παπουδες και υπομονη

Τζενη μια χαρα τα φτιαχνεις τα γλυκακια σου και τα φαγητα και λιγουρευομαστε

Λοιπον εχω ξενερωσει οπως σας εχω πει με το φορουμ, αργει να συνδεθει, αργει να καταχωρησει, αργει ν αποσυνδεθει. Δεν μου αρεσει πια κι εχω αρχισει να μην πολυασχολουμαι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε;

Ιωαννακι εχεις δικιο , ναι δεν ειναι κ τοσο φιλικο στην χρηση ...Μια χαρα το λεμονατο μοσχαρακι, εχω πολυ καιρο να φτιαξω γιατι ο γιος θελει σαλτουλα κοκκινη .... Το καλοκαιρι που για ενα διαστημα μενουμε χωρις τα παιδια μεσοβδομαδα κανω τα φαγητα που δεν τρωνε χαχαχα

Αγγελικη ειμαι σιγουρη πως θα ειχες ευχαριστα νεα απο το σχολειο !!! 

Εμας θα δωσουνε βαθλους την ερχομενη Τετάρτη . 

Φωτεινη μου περαστικα ! Μακαρι να αναρρωσουν γρηγορα ! Αχ τι ωραια που ειναι η φασολαδιτσα ! Θα την βαλω στο προγραμμα για την αλλη βδομαδα .

Εβιρακι μου πολυ ωραια κ τα μαυροματικα, η μαμα μου παλια τα εκανε κ με σεσκουλα κ κατι αλλα χορτα που μαζευε αλλα εχει χρονια να τα κανει, ηταν πολυ ωραια.Οσο για την νηστισιμη τουρτα ειμαι σιγουρη πως θα ηταν τελεια.

Χτες ο γιος μου γυρισε σπιτι μετα απο προπονηση κ Αγγλικα κ επεσε πανω απο το ταψι με την μπουγατσα κ την τσακισε. Μετα ζημεψε κ ο μπαμπας κ ισα που τους κρατησα απο ενα κομματι για σημερα.Ο μικρος ουτε καν ασχοληθηκε ...

Για σημερα δεν μαγειρεψα θα φαμε το σπανακορυζο.Για αυριο εχω κ μια μεριδα μπαμιες,αλλη μια μικρη γεμιστα για τον περιεργο θα κανω κ κατι συμπληρωμα κ μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι...

Καταρχήν συμφωνώ ότι αυτή η έκδοση του φόρουμ είναι γενικώς δύσχρηστη. Και όπως σας είπε και η Φωτεινή τα διπλά μηνύματα μου τα βγάζει σχεδόν πάντα και μπάινω στην διαδικασία να σβήνω κι εγώ....

Ο μικρός τα πάει σε γενικές γραμμές καλά στο σχολείο αλλά έχει ένα θεματάκι... δεν βάζει κώλο κάτω! Είναι σχεδόν μόνιμα όρθιος και θέλει να κινείται. Αυτό έχει σαν αποτελέσμα η δασκάλα να φοβάται ότι μπορεί να χτυπήσει καμιά ώρα και να τρέχουμε. Μας πρότεινε να τον γράψουμε οπωσδήποτε σε κάποια εξωσχολική δραστηριότητα που να τον κουράζει σωματικά μπας και εκτονώσει την πολλή ενέργειά του. Οπότε είμαστε σε αναζήτηση δραστηριότητας που να του αρέσει...

Σήμερα γίνεται χαμόε στην δουλειά... έλλειπα χτες και αυτό είχε σαν συνέπεια να μην γίνουν σωστά κάποιες εργασίες και να ξεφύγουν πράγματα οπότε εγώ σήμερα κάνω μαζέματα...

Φιλάκια πολλά σε όλο το μαγειροπαρεάκι!

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; Πώς είστε; 

Εγώ δεν μπαίνω συχνά πια... λίγο διάφορα τρεξίματα που έχω, λίγο ότι με χαλάει το νέο λουκ του φόρουμ (συμφωνώ με Ιωάννα), λίγο δουλειές που θέλω να κάνω προ του Πάσχα, με έχουν απομακρύνει... αλλά μπαίνω να βλέπω τα νέα σας, στα πεταχτά.

Αγγελική νομίζω ο μικρός σου είναι σε πολύ καλή ηλικία να ξεκινήσει κάποιο άθλημα, που και καλό θα του κάνει και θα βγάζει όλη την ενεργητικότητα του... δεν ξέρω αν σκέφτεσαι κάτι σε μαχητικό άθλημα, αλλά πάνω σε αυτό θα σου πρότεινα τζούντο, που είναι αμυντικό και άθλημα που φτιάχνει χαρακτήρες... ξέρω από πρώτο χέρι. Αν έχετε κάτω σύλλογο, ψάξε το... αξίζει.

Τζένη η μπουγάτσα είχε τρελή ζήτηση βλέπω! Μπράβο σου πάντως, που προσπαθείς να ευχαριστήσεις όλα τα γούστα. Σε θαυμάζω! Στην δουλειά δεν ρωτάω τι γίνεται... φαντάζομαι. Γυμναστήριο που είχες ξεκινήσει κάποια στιγμή, το συνεχίζεις;

Φωτεινή περαστικά στους παππούδες... ελπίζω να αναρρώσουν γρήγορα, γιατί σου έπεσαν πάλι πολλά μαζεμένα! 

Εβίρι μου θησαυρός σκέτος είσαι. Δεν σχολιάζω τίποτα παραπάνω!

Από φαγητά έχω κάνει αυτές τις μέρες, μανιτάρια φρικασέ με άγρια χόρτα, ομελέτα με σπαράγγια (αλωνίζω και μαζεύω, τώρα που βγήκαν τα πρώτα σπαράγγια), παστίτσιο νηστίσιμο, χταπόδι ξυδάτο και γεμιστά καλαμάρια. Για σήμερα χόρτα με τηγανιτές πατάτες και αύριο παιδάκια κοτόπουλου.!

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι, μήπως εγώ τα βλέπω στραβά τα πράγματα: μία γνωστή μου ψάχνει απεγνωσμένα για δουλειά και της λέω χτες για ένα παππού, που χρειάζεται μία κοπέλα για 5-6 ώρες,να τον προσέχει. Και τι μου λέει;! Προτιμώ, λέει, να βρει να κρατάει ένα παιδάκι, ώστε να είναι δημιουργικές οι ώρες τις, από το να σπαταλάει την ώρα της με ένα ηλικιωμένο! Και μένω κάγκελο! Κατά τα άλλα, ψάχνει για μήνες δουλειά! Άμα δείτε να ζητάνε πουθενά θέση διευθυντή, μην ξεχάσετε να μου το πείτε!

Ελπίζω να συνεχίσει ο καλός καιρός, να ξεμυτίσουμε λίγο το Σ/Κ.

Φιλιά σε όλες και Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μεσημέρι μαγειροπαρεάκι!

Μυρίζει άνοιξη τις τελευταίες μέρες και πολύ το χαίρομαι! Αν και εδώ κάτω που δουλεύω δεν βλέπω ήλιο τουλάχιστον πάίρνω μία γεύση το πρωί.

Φωτεινή τι γίνεται με τους παππούδες? 

Νινάκι πες στην φίλη σου ότι μόλις βρω την διευθυντική θέση που ζητάς θα σε ενημερώσω!!!! Έλεος πιά! Μάλλον δεν την θέλει και πολύ την δουλειά μου φαίνεται!

Το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι τι κάνει? Φιλάκια σε όλες!

Σήμερα τρώμε κάτι υπόλοιπα των προηγούμενων ημερών. 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τεταρτη ειχαμε φακες, χτες μπριζολες με πατατες εφτιαξα κ ενα κεικ κ σημερα σπανακορυζο

Εχει ωραιες μερες εδω επιτέλους αλλαζει η διαθεση

Αχ τζενη την ονειρευομαι αυτην τη μπουγατσα μιαμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεακι και καλή εβδομάδα!

Πως τα περνάτε; Τι ωραιες ανοιξιατικες μέρες που περνάμε! Επιτελους φως!

Την Παρασκευη δεν ειχα ερθει για δουλεια. Η γιαγια ηταν χαλια οπότε εκατσα σπίτι. Τελικά πηγε στο γιατρο, προλάβαμε αλλη μια φορα την πνευμονια και ξεκινησε αγωγη. Εγω βρηκα ευκαιρια και ημουν κανονική μαμα για τα παιδια και ρωτησα και το δασκαλο για την μικρη μια που δεν θα μπορω να ειμαι στην ενημέρωση που θα γινοταν αυτην την εβδομάδα. Μου ειπε καλά λογια οπότε ολα καλά.

Νινα αυτο που λες το ακουω συνεχεια εδω. Αστα με θλιβει όλο αυτο που ζουμε. 

Τι κάνετε τα υπόλοιπα κορίτσια;

Την Παρασκευη εφτιαξα ομελέτα με διάφορα μέσα, το Σαββατο σκετη μακαροναδα και χτες σουπίτσα. Για σημερα ρολο κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες. Αυτην την εβδομαδα εχω αρκετα να κανω, φαγητα για τον αντρα μου που θα ερθει το ΣΚ, την προετοιμασια για την τουρτα της κορης και τα αλλα γλυκακια οπότε θα σας ενημερώνω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα. Τι ομορφη μερα η σημερινη και καθολου κρυο!! Πρωτη μερα της ανοιξης σημερα!

Το Σαββατο φτιαξαμε πιτσες να φαμε. Εχει μαθει το παιδι να φτιαχνει και τα κανει μονος του, φτιαχνει και για μενα!!

Εχτες ειχαμε παιδικο παρτυ το πρωι σε παιδοτοπο, περασαμε καλα, το παιδι επαιξε πολυ ολα καλα. Το φαγητο αθλιο, μπαγιατικο, ξαναζεσταμενο δεν το φαγαμε. Πηγαμε στη μαμα και φαγαμε κοτοπουλο παναρισμενο στο φουρνο με πατατες τηγανιτες. Ολο το μεσημερι εβαφα κατι πλακες καρυστου που εχουμε τις ασπρες γραμμες που εχουν γυρω γυρω. Σημερα θα φαμε κεφτεδακια φουρνου με σαλτσα με μακαρονια. Γενικα ηταν ενα ομορφο σκ. Γιατι παταω enter και δεν αλλαζει γραμμη????? Τα νευρα μου. Βλαμμενο ειναι? Θα μπω μετα παλι μπας και ξεκολλησει

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααα

 

Αχ τι αλλο θα ακουσουμε,σε καποιν χαριζανε κ κοιταζε στα ματια !!! Νινακι δεν εχει ορεξη η φιλη σου να δουλεψει μου φαινεται.Ετσι κ μια δικη μου γειτονισσα εψαχνε υποτιθεται απεγνωσμενα αλλα με προτιμιση δημοσιο κ οταν της ειπα να μαγειρευει κ να προσεχει σε μια κυρια με ανια που ηταν καλοστεκουμενη κ αυτοεξυπηρετουταν κ ωρες πολυ βολικες για αυτην κ καλα λεφτα δεν ηθελε γιατι πως θα περναγε την μερα της με την γιαγια κ κατι χαζα....

Γυμναστηριο φετος ειναι η 4η χρονια που πηγαινω αλλα οχι με την συχνοτητα που πηγαινα,τωρα παω συνηθως 2-3 φοες την βδομαδα ...

Αγγελικη μια χαρα ο μικρουλης σου ! Μην βιαστειτε να τον γραψετε καπου,δοκιμαστε κ οπου του αρεσει.

Κ εμεις σημερα απομειναρια κ το βραδυ δεν ξερω ακομα οτι προκυψει.

 

καλημέρα κοριτσια τι κάνετε;

Αλλα αντι αλλων το φορουμ ελεος...

Απο την Παρασκευη εχω γραψει κ δεν δημοσιευτηκε κ τωρα το ξαναεστειλα ( παλι καλα που κραταει τα μηνυματα τα προηγουμενα).

Καλη εβδομαδα να εχουμε !

Εμείς σήμερα φακες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...