Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι στο μαγειροπαρεάκι!

Σήμερα τρώμε ότι υπάρχει στο ψυγείο. 

Το απογευμάτακι, πρώτα ο Θεός, θα φύγουμε για Γιάννενα. Θα πάμε με τον άντρα μου, τον μικρό και την πεθερά μου. Θα γυρίσει ο άντρας μου την Κυριακή και την Μεγάλη Πέμπτη θα ανέβει ξανά με την κόρη μου. 

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπω καθόλου στο παρεάκι μας αυτές τις μέρες καθώς στο χωριό η σύνδεση με το ίντερνετ είναι κομματάκι δύσκολη! Γι΄αυτό εύχομαι από σήμερα σε όλες σας να έχετε ένα όμορφο Πάσχα με τους αγαπημενούς σας ανθρώπους. Όσες ταξιδέψετε να προσέχετε στον δρόμο και να περάσετε όμορφα ότι και να κάνετε!

Φιλάκια πολλά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλησπερα κοριτσακια, τι κανετε? καλο πασχα να εχουμε κ να περασουμε καλα!

ιωαννα δεν πειραζει, κ στην μαμα σου μια χαρα θα περασετε!

αγγελικη τελεια! μακαρι να μπορουσα κ εγω να φυγω, αλλα βλεπετε εχουμε το μαγαζι. εκτος απο αυτο, επειδη κανονιζουν εναλαξ ο αντρας μου με τον αδελφο του μια χρονια να μενει ο ενας κ μια χρονια ο αλλος (για να μην ειναι μονα τα πεθερικα), αυτη την χρονια ειναι η σειρα μας να κατσουμε εδω. οποτε το καλυτερο που μπορει να μας συμβει ειναι να παμε ολοι μαζι (κ τα πεθερικα) ανημερα το πασχα στην μαμα μου στην σαλαμινα. θα ειναι κ τα αδελφια μου κ τα ανηψια μου κ θα ειναι πολυ ωραια. αν δεν θελουν να ερθουν δυστυχως θα κατσουμε εδω κ θα παμε την δευτερα του πασχα.

τζενη εμεις νηστευουμε μονο μεγαλη εβδομαδα, φετος θα νηστεψω κ την μεγαλη μου κορη απο κρεας ολες τις μερες κ τεταρτη κ παρασκευη ολα. ειναι 5,5χρ θεωρω καλη ηλικια για να ξεκινησει η νηστια. τι λετε?

εβιρι μου κ εγω θα αγορασω τσουρεκια, κουλουρακια θα φτιαξω μονο κ θα βαψω τα αυγα.

αυριο περιμενω τους νονους της μικρης, κ την κυριακη παμε στην βαπτηστηρα μου που γιορταζει κιολας. περιμενω να με παρει ο νονος της μεγαλης να μου πει ποτε θα ερθει για να κανονισω.

στα μαγειρικα μας κυριακη ειχα κρεας κοκκινιστο με πατατες τηγανιτες, δευτερα μακαρονια με κρεας που περισεψε, τριτη σπανακοριζο, τεταρτη γαυρο με πατατες κ πατζαρια , πεμπτη αυγα με πατατες κ σημερα φασολακια. αυριο θα φακες η γιγαντες κ την κυριακη κατι σε ψαρι, θα δουμε.

σας φιλω ολες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια χαθηκαμε κανει ωραιες μερες εκτος απο χτες το βραδυ κ.ειμαστε εξω..

Λοιπόν σήμερα πατάτες με αυγα ειχα καθαριοτητα χτες γιγαντες στη μαμα μου κ προχτές πατάτες με κεφτεδάκια..

Την Πεμπτη πηγαμε με το καλαθι να πουμε το Λάζαρο εμαθε κ το τραγουδακι η μικρή μου χαρηκε κ την Παρασκευη στο χωριο...

Τζενη να ξεκουραστουν τωρα τα μικρα χωρις σχολειο

Αγγελική καλα να περασετε

Εγω δεν εφτιαξα κατι...εκανε κουλουράκια η μαμα...τσουρέκι δεν εχω φτιάξει ποτε φοβαμαι δεν θα το πετυχω...

Μ Εβδομαδα θα νηστεψουμε κυριως απο κρεας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Πως τα περνάτε; Εμεις στην εκδρομή περασαμε πολύ ωραια παρα τα παρατραγουδα που υπήρξαν. Ενω ξεκινησα με πολύ κακή διάθεση πραγματικά το ευχαριστήθηκα πολύ και ανέβηκε αρκετα μπορώ να πω η ψυχολογια μου. Το κακό είναι οτι με τις ιώσεις που κυκλοφορούσαν στα σχολεία ανέβασαν πυρετο αρκετά παιδάκια και δημιουργηθηκαν καποια θεματάκια. Ελπίζω εμεις να μην κολλήσαμε γιατι έχουμε και να ξαναταξιδέψουμε.

Τζενη μου ξεκουρασου τωρα όσο μπορείς και δεν πειράζει για κουλουρια και τσουρέκια. Πότε θα πάτε στο χωριο;

Εβιρι δεν πειράζει για τα τσουρέκια θα μας φτιάξεις του χρόνου!

Αγγελική αν και καθυστερημένα καλά να περάσετε και με το καλό να γυρίσετε!

Λιανα μου και του χρονου να πειτε τα καλαντα του Λαζάρου! Τι ωραια που η μικρή έχει τέτοιες εικόνες και αναμνήσεις.

Γιώτα μου δεν πειράζει που δεν θα πατε πουθενά, το σημαντικό είναι να ξεκουραστείτε! 

Ιωαννα υπομονή με το νέο μέλος. 

Εγω στην μια βαφτιστήρα θα παρω αυτην την εβδομάδα τη λαμπαδα της να την παμε  στο χωριο. Στην άλλη βαφτιστήρα θα στειλω λεφτά. Αυτο κάνω κάθε χρόνο καθώς οικονομικά είναι πολύ δύσκολα και προτιμώ να παίρνει κατι που πραγματικά εχει ανάγκη.

Τωρα απο φαγητα δεν έχω να γραψω πολλά γιατι όπως καταλάβατε τρωγαμε έξω. Αλλά καλοφάγαμε. Κι η μικρή καλά τα πηγε στο φαγητό ευχαριστημένη ειμαι. Αν προλάβω θέλω να φτιαξω τσουρεκια. Δεν ξέρω τι θα καταφέρω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Καλή Μεγάλη Βδομάδα να έχουμε!

Εμείς νηστεύουμε την Μ. Βδομάδα συνήθως, αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολο φέτος ειδικά, που έχουμε κόψει πια τα γαλακτοκομικά, τα κρέατα (σχεδόν), τα αυγά... σκέφτομαι τώρα μία τέτοια συζήτηση που είχαμε πέρσι με την Εβίρι, ότι τελικά αν δεν νηστέψεις καλά, ώστε να νιώσεις μία στέρηση, δεν είναι και εντελώς νηστεία... θυμάμαι μικρή που πραγματικά πεινούσα... ένιωθα ότι έκανα νηστεία στην τελική. Τώρα δεν την καταλαβαίνω πια...

Φωτεινή ετοιμάζεστε για εδώ ή θα πάτε στο χωριό; Χαίρομαι που πέρασες όμορφα στην εκδρομή, παρόλο που ξεκίνησε με άσχημη διάθεση... είδες αν έχεις καλή παρέα και αλλάζεις παραστάσεις, πώς αλλάζει και η διάθεση;! Και έφαγε και η μικρή σου μία χαρά.

Liana και εγώ τα φοβόμουν τα τσουρέκια και άλλοτε τα πετυχαίνω, άλλοτε όχι... αλλά ένα νηστίσιμο, με συνταγή της Αργυρώς, το πετυχαίνω πάντα.

Τζένη νομίζω ότι το έχεις πολύ ανάγκη φέτος να μην κάνεις πολλά πολλά, με τόσο τρέξιμο στην δουλειά και κούραση... για αυτό ξεκουράσου όσο μπορείς και αγόρασε τα τσουρέκια και ότι άλλο θες και απόλαυσε τους ανθρώπους σου.. θα πάρεις καμία άδεια ή λέω ανέκδοτα τώρα;!

yotou άμα έχεις μαγαζί, οι γιορτές είναι δύσκολες... ειδικά με τα ωράρια που έχει τώρα. Αλλά και η Αθήνα είναι τόσο όμορφη το Πάσχα... εγώ έχω απολαύσει ωραιότατες βόλτες τα προηγούμενα χρόνια, αφού ο περισσότερος κόσμος φεύγει και πηγαίναμε άνετα παντού!

Ιωάννα κουκλί σκέτο είναι ο Ρεξ... κάνε λίγο υπομονή τώρα που είναι μωρό. 

Η Αγγελική τώρα θα είναι στο χωριό πια... ελπίζω να περνάει καλά.

Από φαγητά φάγαμε κλασσικά ψάρι ψητό χτες, κοτόπουλο με πατάτες το Σάββατο και σήμερα λαχανοντολμάδες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες, καλή Μ. Εβδομάδα και καλή Ανάσταση σας εύχομαι.

 

Σήμερα έφτιαξα ρεβύθια με μελιτζάνες αλάδωτα και όλη την εβδομάδα θα πάμε έτσι μαζί με τον Έβιρο μόνο τα παιδιά θα τρώνε λάδι. Η μεγάλη Εβιρίνα θα έρθει μόνο για λίγες μέρες φέτος. Θα έρθει Μ. Παρασκευή και θα φύγει Δευτέρα του Πάσχα.

 

On 6/4/2017 at 8:42 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Εβιράκι αν νομίζεις ότι θα κουραστείς αγόρασε τσουρεκάκι φέτος. Δεν χάλασε ο κόσμος να μην φτιάξεις μία χρονιά! Κράτα δυνάμεις να φτιάξεις του χρόνου εδώ και να μοιράσεις και σε μας!!!

Τελικά δε μ' αφήνουν ν' αγιάσω. Μόλις τους είπα ότι φέτος θα αγοράσουμε τσουρέκι μου λέει η μικρή Εβιρίνα: "και δε θα μας φτιάξεις από το δικό σου;" με παράπονο. Πωωωω και να πω την αλήθεια δε θέλω να φτιάξω τίποτα. Τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μια άρνηση και δε θέλω να κάνω τίποτα. Εν τω μεταξύ την Κυριακή του Πάσχα μας κάλεσε μια οικογένεια στο κτήμα τους, δηλαδή σε έναν αγρό που δεν είμαι σίγουρη ότι θα έχει κάποιο σπιτάκι και εκεί θα τα βάλουμε όλα ρεφενέ. Ο καθένας θα φέρει τα δικά του. Είναι με λίγα λόγια αυτό που φοβόμουν. Ενώ δεν έχω όρεξη να μαγειρεύω και να φτιάχνω διάφορα, τώρα θα πρέπει να φτιάξω για πολύ περισσότερα από 4 άτομα που θα είμαστε εμείς.

Καλή η παρέα αλλά δε θέλω την κούραση.

 

On 7/4/2017 at 9:38 ΠΜ, ggeny είπε:

Αααα δεν σας ειπα προχτες σε μια επιδειξη ταπερ τα γνωστα πηρα αυτο το μηχανημα που βαζεις ζυμη κ σου βγαζει κουλουρακια η κορδονακια να τα πλεξεις εσυ κουλουρακια η τσουρεκια, πολυ ωραιο ! Ειχα ενα σαν πιστολι απο την μαμα μου αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω,αυτο ειναι ευκολο .Θα σας πω εντυπωσεις οταν φτιαξω τα πρωτα κουλουρακια.

Ωραίο ακούγεται.

 

On 7/4/2017 at 9:59 ΠΜ, ioanna81 είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Η συγκατοικηση ειναι λιγο δυσκολη, τα βραδια κλαιει, λερωνει παντου και ειναι ατακτος πολυ. Τη Δευτερα εχουμε το πρωτο εμβολιο και το ονομα του ειναι τρομερα σπανιο, Ρεξ. Αυτο ηθελε ομως το παιδι οποτε τι να κανω. Εγω για Πασχα δεν εχω κανονισει τιποτα καθως ειμαι μονιμα αφραγκη, θα παω να φαω στη μαμα και τελος.

Αυτό θέλει αρκετή υπομονή, ελπίζω γρήγορα να μπει σε σειρά. Όσο για τη μαμά υπάρχει καλύτερο μέρος για να πας το Πάσχα;

 

On 7/4/2017 at 0:32 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Το απογευμάτακι, πρώτα ο Θεός, θα φύγουμε για Γιάννενα. Θα πάμε με τον άντρα μου, τον μικρό και την πεθερά μου. Θα γυρίσει ο άντρας μου την Κυριακή και την Μεγάλη Πέμπτη θα ανέβει ξανά με την κόρη μου.

Αγγελική μου ευχαριστούμε για τις ευχές, Καλά να περάσετε όλοι και καλή επιστροφή.
 

 

On 7/4/2017 at 1:13 ΜΜ, YOTOU είπε:

αγγελικη τελεια! μακαρι να μπορουσα κ εγω να φυγω, αλλα βλεπετε εχουμε το μαγαζι. εκτος απο αυτο, επειδη κανονιζουν εναλαξ ο αντρας μου με τον αδελφο του μια χρονια να μενει ο ενας κ μια χρονια ο αλλος (για να μην ειναι μονα τα πεθερικα), αυτη την χρονια ειναι η σειρα μας να κατσουμε εδω. οποτε το καλυτερο που μπορει να μας συμβει ειναι να παμε ολοι μαζι (κ τα πεθερικα) ανημερα το πασχα στην μαμα μου στην σαλαμινα. θα ειναι κ τα αδελφια μου κ τα ανηψια μου κ θα ειναι πολυ ωραια. αν δεν θελουν να ερθουν δυστυχως θα κατσουμε εδω κ θα παμε την δευτερα του πασχα.

Δυστυχώς υπάρχουν κι αυτά. Κάποιοι είναι ήρεμοι και χαλαροί για να διασκεδάσουν και κάποιοι πρέπει να δουλεύουν κλεισμένοι μέσα.

τζενη εμεις νηστευουμε μονο μεγαλη εβδομαδα, φετος θα νηστεψω κ την μεγαλη μου κορη απο κρεας ολες τις μερες κ τεταρτη κ παρασκευη ολα. ειναι 5,5χρ θεωρω καλη ηλικια για να ξεκινησει η νηστια. τι λετε?

Γιατί όχι; Μία εβδομάδα δεν είναι πολύ.

Θα σου πω μια ιστορία και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Κάθε χρόνο έρχεται στη Στουτγκάρδη ένας ιερέας αγιορείτης ο οποίος μας είχε πει πέρσι ότι είχε έρθει στην Εκκλησία για να κοινωνήσει ένας γιατρός με την οικογένειά του. Είχε αρκετά παιδιά 4 ή 6 δε θυμάμαι. Το τελευταίο ήταν 4 ετών τότε. Έπιασαν κουβέντα με τον ιερέα στο τέλος της Θ. Λειτουργίας και ο γιατρός του είπε ότι νηστεύουν όλα τα παιδιά του και τις 48-49 μέρες της Σαρακοστής, ακόμη και το 4χρονο το οποίο όμως έπινε μόνο γάλα από τα αρτύσιμα.

Και του λέει ο ιερέας: "Μα καλά εσύ γιατρός και το επιτρέπεις; Δε φοβάσαι μήπως λείψουν τα θρεπτικά συστατικά από τα παιδιά σου;" και ο γιατρός του απάντησε: "Αν τα παιδιά μου είχαν ανάγκη από το κρέας δε θα φρόντιζε ο Χριστός να μετατρέψει το ψωμί σε κρέας και να θρέψει τα παιδιά μου;"

Γιατρός τα απάντησε αυτά.

 

On 8/4/2017 at 8:39 ΜΜ, Liana1984 είπε:

Την Πεμπτη πηγαμε με το καλαθι να πουμε το Λάζαρο εμαθε κ το τραγουδακι η μικρή μου χαρηκε κ την Παρασκευη στο χωριο...

Αχ τι ωραία!!!! Πολύ θα ήθελα να μου πουν κι εμένα αυτά τα κάλαντα που δεν τα έχω ακούσει ποτέ.

 

7 hours ago, Nina-Tom είπε:

Εμείς νηστεύουμε την Μ. Βδομάδα συνήθως, αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ δύσκολο φέτος ειδικά, που έχουμε κόψει πια τα γαλακτοκομικά, τα κρέατα (σχεδόν), τα αυγά... σκέφτομαι τώρα μία τέτοια συζήτηση που είχαμε πέρσι με την Εβίρι, ότι τελικά αν δεν νηστέψεις καλά, ώστε να νιώσεις μία στέρηση, δεν είναι και εντελώς νηστεία... θυμάμαι μικρή που πραγματικά πεινούσα... ένιωθα ότι έκανα νηστεία στην τελική. Τώρα δεν την καταλαβαίνω πια...

Τα λες πολύ σωστά!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Απ οτι βλεπω ειστε ολες καλα, αλλες εδω κι αλλες στο χωριο. Εμεις οπως σας ειπα εδω θα ειμαστε αλλα δεν μ ενοχλει κιολας γιατι θελω να ξεκουραστω. Κυριως ψυχολογικα. Σημερα εχουμε γιγαντες, το παιδι σχολειο θα φαει μακαρονια και για αυριο δεν εχω ιδεα τι θα κανω. Για το παιδι θα κανω μαλλον κοτοπουλο για μενα δεν ξερω ακομα. Ευτυχως θα εχει ωραιες μερες. Σας φιλω καλα να περασετε με υγεια και η Ανασταση του Κυριου να φερει και Ανασταση και στις ζωες μας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

εμεις ειμαστε μεταξυ εθιμων πασχα κ μαγαζιου. το σαββατο εκανα μια μικρη γενικη στο σπιτι κ στολισα πασχαλινα. αυριο θα φτιαξω κουλουρια ισως κ τσουρεκια κ την πεμπτη τα αυγα. φετος θελω να παμε πολυ εκκλησια κ η μεγαλη καταλαβαινει αρκετα πραγματα αλλα κ εγω το εχω αναγκη. οποτε απο πεμπτη (γιατι αυριο θα ερθει ο νονος της μεγαλης) ολες τις μερες θα πηγαινουμε οσο περισσοτερο μπορουμε, σε συνδιασμο κ με το προγραμμα της μικρης που ακομα καθε 3ωρο θελει τον υπνακο της.

εβιρι μου σωστα τα λες, ακομα κ την μικρη απο κρεας θα την νηστεψω αλλα θα της δινω περισσοτερο ψαρι (ειναι 2 χρονων). στην μεγαλη εχω αφησει μονο τα γαλακτοκομικα, ολα τα αλλα τα νηστευει. της εξηγησα την διαδικασια κ το τι κανουμε κ οπου παμε λεει νηστευω κ εγω ειμαι μεγαλη πια!

αυτες τις μερες φαγαμε το σαββατο το μεσημερι αυγα με πατατες, το βραδυ εφτιαξα πιτσα λουκανικοπιτακια τυροπιτακια κ μια σαλατα με μαρουλι, αυγο, ξηρους καρπους, παρμεζανα λαδι κ μπαλσαμικο. ειχαν ερθει οι νονοι της μικρης. την κυριακη ειχαμε γαυρο με πατατες κ χορτα. εχτες φαγαμε γιγαντες κ για το βραδυ κ σημερα εφτιαξα κολοκυθοκεφτεδες με πατατες τηγανιτες κ κοφτο μακαρονακι με σαλτσα. εχουν περισεψει κ γιγαντες. για αυριο θα φτιαξω φακες, πεμπτη μαλλον γεμιστα κ την παρασκευη θα φαμε βραστες πατατες κ καλαμαρακια ισως βρασω κ καποιο οσπριο μαλλον φασολια. η μικρη θα φαει βραστα  λαχανικα με λαδι ομως κ η μεγαλη θα της φτιαξω πατατες στον φουρνο σαν τηγανιτες αλλα χωρις λαδι. το σαββατο το μεσημερι για καμια μακαροναδα με κοβω κ στην ανασταση θα φαμε στην πεθερα, αλλα ολο κ κατι θα φτιαξω κ εγω, δεν εχω αποφασισει ακομα. την κυριακη δεν ξερω ακομα αν θα ειμαστε εδω η αν θα παμε σαλαμινα.

 

αν δεν ξαναμπω, σας ευχομαι καλο Πασχα κ Καλη Ανασταση. Υγεια να εχουμε πανω απο ολα κ ευτυχια στα σπιτια μας!

Αποτέλεσμα εικόνας για καλο πασχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι! Πως τα περνάτε;

Εβιρι μου σε καταλαβαινω απόλυτα. Φετος κι εγω δεν θελω να κάνω τίποτα. Η διαθεση μου είναι πολύ κακή. Αλλά δεν πειράζει, μπορεί να φτιάξει αυτές τις μέρες. Καλώς να δεχτεις την Εβιρίνα σου! Πως ειναι τα πραγματα εκει μετα τα χτεσινά γεγονότα;

Νινα πως παει ο συζυγος με την υγεια του; Εσεις κανετε πολύ υγιεινή διατροφη μπραβο σας!

Γιωτα εύχομαι να πανε όλα όπως επιθυμείς! Η δική μου η κόρη είναι δύσκολη στο φαγητο και δεν τη νηστευω απόλυτα δηλαδη γαλα της δίνω και λόγω ζηλειας ακολουθει κι ο πιτσιρικάς. Ελπίζω καποια στιγμή να μπορεσουμε να νηστεψουμε κανονικά.

Ιωαννα μου λέει οτι θα κάνει καλές μέρες. Ευχομαι να ξεκουραστεις και να γεμίσεις τις μπαταρίες σου!

Στα μαγειρικά μας χτες είχαμε μακαρόνια με σάλτσα και σήμερα φακές. Χτες φτιάξαμε και τα τσουρέκια μας. Εμεις αύριο φεύγουμε για το χωριό και θα γυρίσουμε Τρίτη του Πάσχα. Ευχομαι σε όλους Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση, με υγεία και ειρήνη πάνω απ'όλα!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου τι κάνετε;

Εμεις τα εχουμε ολα ετοιμα να φυγουμε το απογευμα για χωριο. Ενω τα παιδα το περιμεναν το χωριο πως κ πως κ εχουν κατσει πολλες φορες αυτη την φορα ο μικρος οταν μιλαμε στο τηλεφωνο τον παιρνει το παραπονο κ θελει να παμε κ εμεις εκει κ καταλαβαινετε πως ειμαι.

Τα μαγειρικα μας ηταν πολυ απλα αυτες τις μερες.

Την Μ.Δευτερα γιουβετσι με γαριδες κ κριθαρακι ,την Μ.Τριτη & Μ.Τεταρτη φασολια χαντρες κ σημερα γαριδομακαροναδα. Ειχα παρει γαριδες κ τις μοιρασα τις μισες τις εκανα γιουβετσι κ τις αλλες με μακαρονια.Τα βραδυα χτες κ προχτες φαγαμε εξω θαλασσινα κ την Δευτερα σαλατουλα.Αυριο εγω δεν τρωω ουτε λαδι οποτε με πατατα βραστη κ αγγουροντοματα θα βολευτω.Για τους υπολοιπους θα δουμε με την μαμα το απογευμα τι θα φτιαξουμε.

Το απογευμα που θα παμε θα εχει βρασει ηδη η μαμα τα αυγα κ ειπαμε να τα δοκιμασουμε φετος πρωτη φορα με χρωματα ζαχαροπλαστικης γιατι ειναι κριμα φρεσκα αυγουλακια να τα πεταμε.Περναει η μπογια μεσα κ τα φοβομαστε κ δεν τα τρωμε.Με τα χρωματα ζαχαροπλαστικης δεν γινονται ουτε πολυ εντονα τα χρωματα αλλα ειναι κ βρωσιμα οποτε νομιζω καλυτερα,θα σας πω τα νεα την Τριτη.

Το Σαββατο μετα την εκκλησια θα κανουμε κ μιση δοση τσουρεκια για το καλο. Το μεσημερι μαλλον γεμιστα θα κανουμε που αρεσουν κ στα παιδια κ το βραδυ τα παραδοσιακα γαρδουμπακια.

Καλη Ανασταση να εχουμε με υγεια σε ολο τον κοσμο κ να ευχηθουμε γαληνη στις ψυχες ολων των ανθρωπων !!

Φιλια πολλα σε ολες !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια.

th_eggs_zpsp21zcogh.jpg

Έτοιμα τα αυγά μου. Να είμαστε καλά όλοι, να έχουμε Καλό Πάσχα με υγεία!

Καλά να περάσετε ότι και να κάνετε, σε όσους ταξιδεύουν ή θα ταξιδέψουν καλό ταξίδι και καλή επιστροφή και Καλή Ανάσταση με αγάπη, υγεία και ότι καλύτερο στα σπιτικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!! Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη !!! Αγαπη & υγεια για ολο τον κοσμο !!

Τι κανετε πως περασατε;

Εμεις γυρισαμε χτες το βραδακι. Φαγαμε του σκασμου,πηγαμε πολλες βολτες κ τωρα τα κεφαλια μεσα κ παλι.

Εκανα κ τα τσουρεκακια μου μια χαρα εγιναν,ευτυχως δεν εχει μεινει κανενα να εχω πειρασμο.Εφτιαξα κ ενα ραβανι που ηθελε η μαμα μου κ απο αυτο λιγο περισεψε 3 κομματια μικρα κ 5 κομματια απο ενα κανταιφι που μας εφεραν.Ευτυχως γιατι οσο τα εχω σπιτι συνεχως τσιμπολογαω.

κοριτσια τα αυγα μου με τα χρωματα ζαχαροπλαστικης εγιναν πολυ ωραια κ μαλιστα τα εβαψα κ πολυ γρηγορα.Δεν περασαν καθολου μεσα τα χρωματα κ απο εμφανιση σουπερ.Εκανα τα παραδοσιακα κοκκινα,κιτρινα,πρασινα,μπλε,πορτοκαλι,μωβ,κεραμμιδι κ καφε.Το καφε κ το κεραμμυδι ουτε θυμαμαι πως τα εκανα εκει στο τελος ειχαν μεινει 2 αυγα κ τα εβαζα απο το ενα ποτηρι στο αλλο !!!

Σημερα το μενου εχει μακαρονια με σαλτσα απλα πραγματα

 

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά μαγειροπαρεάκι!

Επιστρέψαμε χθες το βράδυ από το χωριό και κάναμε 9 ώρες!!!! Ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά αλλά τουλάχιστον ήρθαμε ασφαλείς! Περασάμε πάρα πολύ ωραία όλες τις μέρες κι εγώ χάρηκα πραγματικά το σπίτι μας στο χωριό στο οποίο δεν είχα μείνει ποτέ τόσες μέρες συνεχόμενες.

Από ότι διάβασα εν τάχει κι εσείς περάσατε όμορφα και χαίρομαι γι΄αυτό! Θα προσπαθήσω να σχολιάσω αργότερα καθώς σήμερα στην δουλειά γινόταν και γίνεται πανικός! 

Σας φιλώ για την ώρα κι ελπίζω να επανέλθω μέσα στην ημέρα....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά μαγειροκόριτσα!

Εύχομαι υγεία και ευτυχία! Επίσης μια δουλειά για όσους είναι άνεργοι και γενικά καλύτερες συνθήκες ζωής.

Δεν έφτιαξα τίποτα φέτος το Πάσχα (εκτός από κόκκινα αυγουλάκια), απόλαυσα τα φαγητά της μαμάς μου και του πεθερού μιας και φάγαμε σε αυτούς εναλλάξ!

Έφτιαξα όμως υπέροχα cup cakes σε περίπτωση που θέλετε συνταγή, είναι πανεύκολα!

ioanna μου θα ήθελα να με ενημερώσεις για το σκυλάκι και να μου στείλεις όποτε βρεις χρόνο τα site που μπαίνεις για τις αγγελίες.

Σήμερα τρώμε πράσινη σαλάτα με ντοματίνια, αυγά κόκκινα και το βράδυ θα τελειώσουμε την μαγειρίτσα (που ξαναμαγείρεψε η μαμά μου εχθές :-D).

Αύριο φασολάκια γιαχνί και την Τετάρτη φακές.

Την Πέμπτη μπιφτέκια με πατάτες στον φούρνο.

Την Παρασκευή πίτσα σπιτική και τυχόν περισσεύματα και το Σάββατο μακαρονάδα με μανιτάρια και πιπεριές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια χρονια πολλα Χριστός Ανέστη

Αυτες τις μερες περασαμε ωραια με βολτιτσες

Ψησαμε αρνι κ κοκορετσι στο χωριο η μικρη ευχαριστήθηκε παιχνιδι κ τωρα τρώμε ο τι εμεινε αυριο λεω να φτιαξω σπανακορυζο για αποτοξίνωση χαχα

Τωρα να δουμε πως θα μπουμε στην καθημερινότητα κ στα ρουχα απο κουλούρια γλυκα κ τσουρεκια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...