Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα παρεακι και καλή εβδομάδα!

Λιανα με γεια το νέο δωματιο της μικρής και την ανακαινιση! Ειδες που το ευχαριστηθηκε; Εγω δεν το έχω καθολου με τη διακοσμηση αλλά και κατι να θελω να αλλαξω τοσοι που ειμαστε στο σπιτι θα πρεπει να προηγηθει το συμβουλιο της φυλής.

Αφροδίτη κι εμενα μου αρεσει πολύ το κουνελάκι. Τι ωραια που εκτρεφει ο πατερας σου! Καλά κανεις και προσέχεις τα αλλαντικά.

Νινα τρομερα πλουσια σε διατροφική αξια τα μπισκοτακια σου! Κι εγω βρηκα ωραια μπαρμπουνακια και πηρα να τα φτιαξω οταν θα ερθει ο αντρας μου.

Αγγελική θα σε εμπιστευτω στο θεμα της σακουλας. 

Το υπολοιπο παρεακι τι κάνει; Εβιρι ήρθες στα πατρια εδάφη και σε χασαμε εμεις.

Λοιπον μαγειρικά το Σαββατοκύριακο πηγε καλά. Το Σαββατο το μεσημέρι φαγαμε διαφορα περισσευματα που υπηρχαν και στα παιδια εκανα χοτ ντογκ που λέμε κι εδω. Εφτιαξα και μια μηλόπιτα που την κανεις αναποδα και μετα την αναποδογυριζεις. Ευκολη συνταγη αλλά μου φανηκε γλυκια στα μηλα όχι στη ζυμη. Θα ξαναφοκιμάσω. Εφτιαξα και κεικ σε μικρες φορμες, βανιλιας, με κομματακια σοκολάτας και με κακαο. Το βραδυ θα ερχονταν κατι φιλοι των παιδιων για παιχνιδι με τους γονεις τους και για μεζεδακι έκανα κεφτεδακια, σπανακοπιτακια, σαλάτα του σεφ (παραγγελάι της κορης), λουκάνικα και πιτουλες ψημένες. Την Κυριακή επιεδη είχαν έρθει κατι άλλοι φιλοι των παιδιων έκανα κανελλονια που τα συμπαθουν τα παιδια σίγουρα και το βραδυ αυγουλάκια βραστα με φρεσκο ψωμακι. Για σημερα έφτιαξα σαλτσα για τα κεφτεδακια που περισσεψαν και θα συνοδευτουν με ρυζακι. Και μέσα σε ολα αυτα υποτροπίασε κι η γιαγια και το Σαββατο το βραδυ φωναξαμε το γιατρο γιατι αλλιως δεν συνεργαζοταν και δεν θα γλιτώναμε στο τελος την πνευμονια. Την Κυριακή ήταν όρθια κι ηθελε να βγει στην υγρασια να σφουγγαρισει τα μπαλκονια!!!!

Φιλια σε ολους!

  • Μου αρέσει 2

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Εδώ είμαι πάλι...

Λιάνα  καλορίζικο το δωμάτιο της μικρούλας σας! Χάρηκα η ζουζούνα με τον προσωπικό της χώρο, μάλλον το είχε ανάγκη! Όντως πάντως όταν αλλάζεις την διαρύμθιση των επίπλων ή τα χρώματα στους τοίχους νομίζεις ότι μπαίνεις σε νέους χώρους!

Νινάκι η αλήθεια είναι ότι η ξυλόσομπα σε περιορίζει στο να κάνεις αλλαγές στον χώρο. Έχουμε κι εμείς στο χωριό και καταλαβαίνω τι λες... Δίνει όμως απίστευτη ζέστη και θαπλωρή η άτιμη ... Εγώ τα βράδυα βάζω τα παιδιά για ύπνο και κάθομαι στο καθιστικό που είναι αναμένη η σόμπα και διαβάζω... Ή ακούω μουσικούλα λύνοντας σταυρόλεξα... Θέλω να πάω στο χωριό ΤΩΡΑ!!!!

 

  • Μου αρέσει 2

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εγω δεν ασχοληθηκα και πολυ με την κουζινα το ΣΚ γιατι φιλοξενουσα μια φιλη μου και βολταραμε!τωρα που μπορω ακομα!

την Παρασκευη εφτιαξα τελικα την πιτσα με δικο μου ζυμαρι και εβαλα σαλτσα ντοματα, τυρι μοτσαρελα και ενταμ. ντοματα σε ροδελες πιπερια και στη μιση μανιταρια!εγινε πολυ ωραια!Το σαββατο φαγαμε εξω και την Κυριακη εφτιαξα μια μακαροναδα με κιμα και σαλατα λαχανο καροτο!σημερα θα φτιαξω φασολακια που μου πηρε ο αντρας μου απο την λαικη το Σαββατο!η φιλη μου εφερε σταφιδωτα που τα εφτιαξε η μαμα της και φρεσκα ντοπια αυγουλακια!

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και εσεις να χαιρεστε τα παιδακια σας!

Νινα ωραια τα φαγητα σου και το κουνελακι!:-Dειναι ωραιο να πειραματιζεσαι αμα ειναι νοστιμα δεν εχει σημασια η εμφανιση!

Φωτεινη και εγω εφτιαξα τετοια μηλοπιτα γιατι μου δωσανε πολλα μηλα και μου φανηκε και εμανε πολυ γλυκια αν και στους υπολοιπους αρεσε, μετα βρηκα μια αλλη συνταγη που λεγετε τριφτη μηλοπιτα και γινεται σαν ταρτα και μου αρεσε καλυτερα εμενα!Περαστικα στην γιαγια!

Λιανα με γεια το δωματιο της μικρης σου!της αρεσε και προσαρμοστηκε αμεσως!ναι βγαίνουν μαλακα τα κρουασανακαι αρκει να διπλασιαστει το ζυμαρι και να το αφησεις μετα που θα τα φτιαξεις να ανεβει παλι κανενα τεταρτο πριν τα ψησεις!

Φιλακια σε ολες!:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια κ καλη εβδομαδα να εχουμε !!

Ζορικο ΣΚ με πολυ τρεξιμο, ποτε ηρθε ποτε εφυγε ουτε που το καταλαβα. Ξεκιναει η βδομαδα κ ηδη ειμαι κουρασμενη.

Το Σαββατο κ σημερα φαγαμε γεμιστα με ρυζι κ χτες κ αυριο κοκορα κοκκινιστο.Χτες με μακαρονια αυριο με ρυζι.Επλασα κ μπιφτεκια κ τα εχω καταψυξη για να ψηθουν με πατατες μεσοβδομαδα.

Φωτεινουλα το κλεφτικο το εκανα με φιλετο απο μπουτι που ειναι μαλακο.Εβαλα στο κοτοπουλο αλατι-πιπερι-λαδι-λεμονι-παπρικα γλυκια-μουσταρδα κ λιγη ριγανη τα ανακατεψα καλα καλα κ μετα εβαλα μεσα πιπεριες χρωματιστες,κεφαλοτυρι κ λιγο μπεικον.  Αρχισαν τα ζορια με τις αρρωστιες παλι πφφφ... 

Νινακι δεν το γυνας καθολου στην σακουλα κ κρατιεται κ ζουμερο, χτες εψησα ενα κοτοπουλο το βραδυ να το εχω να τρωω μεσοβδομαδα ( μπας κ χασω κ εγω κανα κιλο που θελω) κ σημερα το εφαγα ζεσταμενο κ ηταν πεντανοστιμο κ μαλακο, παρολο που το κομματι που εφαγα ηταν στηθος. 

Αγγελικουλα μου τι κανεις ; 

Νινακι εχει την φασαρια της η ξυλοσομπα αλλα  εχεις κ ζεστη φουλ. Ωραια κ τα μπισκοτακια.Εκανα κ εγω ενα διαστημα καποια με βρωμη-ταχινι-μελι κ ξηρους καρπους αλλα δεν τα ετρωγε κανενας αλλος εκτος απο εμενα οποτε δεν τα ξαναεφτιαξα.

Αφροδιτακι καλα κανατε κ βολταρατε,οσο μπορουμε ακομα καλο ειναι να ξεφευγουμε.

Λιανα καλοριζικα !! Μπραβο στην κορακλα ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μελιτζανούλες στον φούρνο με πατατούλες έχει το μενού μας σήμερα. Για άυριο ξεπαγώνω χταποδάκι.

Τζένη ωραία η ιδέα για το κοτόπουλο που έφτιαξες στην σακούλα μόνο του. Ειδικά αφού το στήθος σου βγήκε μαλακό και ζουμερό .... Μάλλον θα το εφαρμόσω κι εγώ σε περισσότερα φαγάκια που έχουν κρέας.

Κορίτσια έχετε στρώσει? Εγώ λέω να στρώσω το Σαββατοκύριακο. Είχα πει του άντρα μου να στρώναμε  μέσα Οκτώβρη που τελείωσε με το βάψιμο αλλά του φαινόταν νωρίς. Έπρεπε να είχα επιμείνει, θα είχα ξεμπερδέψει τώρα...

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ για την ώρα....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεακι! τι κανετε?

δεν εχω χρησιμοποιησει και εγω ποτε σακούλα ψησίματος εχω ακουσει οτι γινονται ωραια οποτε μπορει να το επιχειρησω και εγω!συνηθως μαγειρευω στην γαστρα!

Αγγελικη εγω εχω στρωσει μονο το δωματιο της κορης μου για να καθεται να παιζει!την αλλη εβδομαδα θα στρωσω γιατι αυτο το ΣΚ θα ερθουν οι γονεις μου για μια βαφτιση!και δεν προλαβαινω!και εχω και να φτιαξω γλυκακια για το τραπεζι εισοδου της βαφτισης καπ κεικ και σοκολατακια!ωραιο το χταποδακι!πως θα το κανεις?εμενα πηρε ο αντρας μου καλαμαρακια απο την λαικη και δεν ξερω ακομα πως θα τα κανω!τα εχω βαλει στην καταψυξη ετοιμα καθαρισμενα!

κοριτσια βολταρω τωρα γιατι μετα που θα γεννησω δεν θα ειναι τοσο ευκολο!αν και θα ειναι ανοιξη και δεν θα κλειστω μεσα αντε λιγο στην αρχη μεχρι να προσαρμοστουμε!

εμεις φασολακια που εφτιαξα χθες με πατατες και καροτο!σημερα θα βαλω γιγαντες στο νερο για να τους φτιαξω αυριο!

Φιλακια!:-D

 

Κορίτσια ειναι λίγο άσχετο με το θέμα αλλα αν θέλετε πείτε μου ωραια ονοματα για κοριτσακι!!!:wub:

Την μεγάλη μου κόρη την λένε Ειρήνη!Ειρήνη λένε την μαμά μου και την πεθερά μου!επιτυχία ε?

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη το χταποδάκι θα το κάνω κοκκινιστό. Πάιζει αν θα φτιάξω ξεχωριστά ρυζάκι ή αν θα του ρίξω στην κατσαρόλα κοφτό μακαρονάκι. Θα ρωτήσω τα παιδιά να μου πουν τι θέλουν.

Σχετικά με τα ονόματα που λες... εγώ λατρεύω τα αρχαιοελληνικά. Αντιγόνη, Ισμήνη, Ιφιγένεια....

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια τι μου κανετε? ειχατε γραψει πολλα και δεν προλαβα να τα διαβασω ολα.

Η παρελαση πηγε καλα και του αρεσε πολυ. Εστρωσα και το σκ γιατι το σπιτι ειχε κρυωσει αρκετα και καθοταν στα πλακακια το παιδι. Αναψε και καποιες στιγμες λιγο καλοριφερ.

Μαγειρικα ειμαι χαμενη τελειως. Λειπω ολη μερα απο το σπιτι και οταν ειμαι λειπει το παιδι οποτε δεν μαγειρευω.

Εχτες φαγαμε μακαρονια με κιμα και για σημερα δεν ξερω γιατι το παιδι δεν εχει σχολειο λογω μιας συνελευσης που εχουν οποτε ειναι η μαμα σπιτι. Εκανα ενα χαλβα ομως κι ενα κεικ ετσι για την λιγουρα.

Αγγελικουλα μου χρονια πολλα οτ ιεπιθυμεις γερη να εισαι παντα κι ευτυχισμενη!!

Χρονια πολλα και σε οσους εχουν εορταζοντες σημερα

Σας φιλω θα τα πουμε παλι

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι!

Αγγελική μας χρονια σου πολλά και να σε χαιρόμαστε! Να εισαι παντα καλά και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!

Χρονια Πολλά και σε όσους έχουν εορταζοντες σήμερα γιατι γιορταζουν κι αρκετοι. Εγω έχω τον μπαμπα μου αλλά λογω πενθους δεν γιορταζουμε.

Ιωαννα δεν πειραζει που δεν πολυμαγειρευεις. Τα γλυκακια ομως τα έκανες ε; Κι εμενα μου αρεσει ο χαλβάς. Και του χρονου με υγεια να παρελάσει ο μικρος και να τον καμαρωσεις κι εσύ!

Αφροδίτη τι να σου πω. Δεν έχω καποια προτιμηση σε ονομα. Μου φαινονται ωραια το Αντιγόνη, Αγγελική, Λυδία, Άρτεμη, Ισμήνη, Μελίνα, Ελευθερία. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα αλλά δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Παντως το Ειρήνη είναι πολύ ωραιο όνομα. Να τη χαιρεσαι. 

Τζενη θα δοκιμάσω κι εγω να ψήσω στη σακουλα. Ετσι κι αλλιως έχω την ψήφο εμπιστοσύνης των παιδιών! Αχ τα ζόρια με τις αρρωστιες φετος δεν σταματησαν και με εχει καταβαλει αναμεσα στα αλλα και ψυχολογικά. Η μαμα σου πως παει;

Χτες ειχαμε ρεβυθια. Για σήμερα χοιρινο λεμονατο με πουρε. 

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Τι ωραίο να ξεκινάς την μέρα σου εισπράτοντας ευχές!

Ιωαννάκι μου ευχαριστώ για τις ευχούλες! Κι εσύ να χαίρεσαι να το παιδάκι σου κι ελπίζω να μειωθεί λιγάκι το τρέξιμό σου και να βρίσκεσαι περισσότερο χρόνο στο σπίτι σου.

Φωτεινούλα μου σε ευχαριστώ κι εσένα πολύ! Να χαίρεσαι τον μπαμπά σου! Κράτα όσο μπορείς ψυχολογικά, είναι ζόρι να είσαι ουσιαστικά μόνη και να αντιμετωπίζεις όλα τα προβλήματα. Τι  να πω, ελπίζω το θέμα μετάθεση να εισακουστεί κάποια στιγμή!

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ για ητν ώρα......


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Χρόνια πολλά για την ημέρα σε όλες και όλους. Ιδιαιτέρως όμως να ευχηθώ στην Αγγελική μας, το στηλοβάτη του μαγειροκαφέ, την αρχαιότερη και την ψυχή της παρέας. Αγγελική μου να σε χαιρόμαστε κι εμείς και η οικογένειά σου, να είσαι πολύχρονη και πάντα υγιής.

Σήμερα θα φάμε παντζάρια με φάβα. Θα σας αφήσω όμως τώρα γιατί έχω πολλά να κάνω και τα λέμε ξανά κάποια άλλη στιγμή.

 

Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι μου σε ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές και για τα καλά σου λόγια!

Αχ μωρέ, πόσο θα ήθελα να μπορούσα να σας βλέπω όλες από κοντά πιο συχνά!  

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα..να σας κερασω γλυκακι γιορταζει το κορίτσι μου σημερα..πηγε στον παιδικο χαρουμενη ...εφτιαξα πουγκακια με κουλουράκια μεσα να τα δωσει η κυρια στα παιδακια οταν θα φευγουν να το πάρουν σπιτι..Εγώ κανω δουλιτσες θα εχουμε κοσμο το απογευμα..σήμερα μπιφτεκακια με πατάτες.τις προηγούμενες μερες γεμιστα φακες αρνι με ρυζι

Αγγελική χρονια πολλα πολυχρονη να.χαιρεσαι την οικογένειά σου...μμμ μ'αρέσει τ χταποδακι τελειο.Εγώ εστρωσα πρώτη του μηνα που καναμε κ την αλλαγη περπατατει ξυπολητη η μικρη αλλα κ.παλι εκει που δεν εχει χαλι παει..τι να πω....

Φωτεινη ναι το χαρηκε πολυ το δωμάτιο..εμενα ο.αντρας μου ειναι της αλλαγης αλλα.κ.εμενα μ αρεσει καλύτερα τωρα το σαλονι

Αφροδιτη ωραιο ονομα εχει η μεγαλη σου..απο ονοματα πολλα μ αρέσουν..Αγγελική Μιχαελα Μαρκέλλα Ισμήνη Δαναη Μελινα κ αλλα πολλες επιλογές

Ιωάννα ωραια τα γλυκακια

Φωτεινή να χαιρεσαι τον μπαμπα σου

Link to comment
Share on other sites

Λιάνα μου καταρχήν να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου! Φαντάζομαι χαρά που θα είχε που θα κέρναγε τους συμμαθητές της!

Σε ευχαριστώ πολύ και για τις δικές σου ευχές!

Όσο για το ξέστρωτο, ένα θα σου πω.... τα πρώτα 5 χρόνια το σαλόνι και η τραπεζαρία μας,  που είναι ένας εννιαίος χώρος , έμοιαζαν με τσαντίρι καθώς στρώναμε παντού χαλιά και χαλάκια, ακριβώς επειδή ο μικρός καθόταν όπου δεν ήταν στρωμένο!

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...