Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ok! Όταν θα έχεις καταλήξει στην καλύτερη συνταγή μας την λες.

Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, δεν κόβω φλέβες(!) για τις φακές αλλά τις μαγειρεύω συχνά για να τρώνε τα παιδιά.

  


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια.

Δεν μπήκα τόσες μέρες και θα πω καθυστερημένες ευχές... Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες μας... στην Αγγελική μας, την χρόνια μαγειροφιλενάδα, στην κορούλα της Liana, στον μπαμπά της Φωτεινής και σε όσους είχαν εορτάζοντες!

Από φαγητά αυτές τις μέρες είχα μπούτι γαλοπούλας με πατάτες στη γάστρα, γαύρο μαρινάτο, φασολάκια φρέσκα με πατάτες, φασολάδα, χορτοπιτάκια, κριθαράκι με ντομάτα και φυσικά η κλασσική μακαρονάδα με κιμά. Για αύριο σκέφτομαι γεμιστά μαζί με ντολμαδάκια και ίσως κάποια μπισκότα, νέα συνταγή που είδα στο ίντερνετ.

Εμείς παιδιά στρώσαμε το προηγούμενο Σ/Κ, γιατί δε μπορούσα να το καθυστερήσω άλλο... έχει πιάσει κρύο. Να μη ρωτήσω εάν στόλισε καμία για Χριστούγεννα... είναι πολύ νωρίς ακόμα, ε;

Afroditi85 δεν είναι και τόσο δύσκολο να ανεβάσεις φώτο. Κάνε εγγραφή στο photobucket και όταν φορτώσεις φωτογραφίες, κάνεις δημοσίευση με copy για φόρουμ. Αν δυσκολευτείς, πες μου.

Καλό Σ/Κ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Πως περάσατε το σαββατοκύριακο? Εγώ έκανα κάμποσες δουλίτσες αλλά δεν έστρωσα. Ίσως το επόμενο.

Μαγειρικά το Σάββατο το μεσημέρι έφτιαξα ζαργάνες στον φούρνο με λαδάκι, λεμονάκι, ριγανίτσα κι έγιναν μούρλια! ΄Τις συνοδέψαμε με βραστά χόρτα. Το βράδυ ήρθαν για τα χρόνια πολλά οι δικοί  μου και οι κουμπάροι μας και ψήσαμε πανσέτες, σουβλάκια χοιρινά και κοτόπουλο και κεμπάπ. Τα συνοδέψαμε με πιτούλες, πατάτες φούρνου, αχιβαδούλες αλά κρεμ, σαλάτα λάχανο και σπιτική μαγιονέζα από τα χεράκια της κόρης μου. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε υπόλοιπα του Σαββάτου και για σήμερα έχω φτιάξει γεμιστά.

Νινάκι αν είχα στρώσει, μπορεί το επόμενο σαββατοκύριακο να κατέβαζα χριστουγεννιάτικα! Στην γειτονιά μας έχουν στολίσει ήδη δύο! Δεν κρατιόμαστε! Ήδη ο μικρούλης μου με ρώτησε πότε θα στολίσουμε... Ευχαριστώ και από εδώ για τις ευχές!

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι  μας! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια..

Νινα ευχαριστώ για τις ευχες σου..ωραια φωτο μ αρεσουν τα ντολμαδάκια

Εγω δεν στολισα ακομα οταν μπει ο Δεκέμβρης..μου φαινεται νωρις..αφηστε που δεν θα αφησει τιποτα η μικρη..βασικα οπως κ.περυσι θα στολισω στο τραπεζι ενα μικρο δεντρο..το μεγαλο κ μου κλείνει το χωρο κ δεν χωραει καλα αλλα και μπορει να ηταν χωρις στολιδια χαχα

Εδω στην πολη μας φτιαχνεται κ ο μυλος των ξωτικών..οπως κ καθε.χρονο γίνεται χαμος..ολα κλεισμενα..εχετε ερθει;

Μαγειρικα Σάββατο σπανακορυζο Κυριακή κοτοπουλο στο φουρνο με κριθαρακι κ σημερα σπανακορυζο αφου εμεινε..η μικρη τρωει κ στον παιδικο..τρώει κ λιγο βεβαια οταν ερχεται..εφτιαξα κ ενα κεικ σοκολατενιο..αυτο με τις φωτο ειναι ευκολο;να ανεβαζαμε φαγητακια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια καλη βδομαδα να εχουμε !!

Περασε ενα ΣΚ με πολυ τρεξιμο, κυριολεκτικα κ μεταφορικα !!! 

Το Σαββατο εμεις φαγαμε λαχανοντολμαδες που εμειναν κ για σημερα κ χτες μουσακα που εμεινε κ για αυριο ! Στο μικρο εφτιξα γιουβαρλακια κ για τις δυο μερες. 

Αχ κοριτσια μου να περασει αυτη η βδομαδα κ απο Τριτη αν πανε ολα καλα θα ηρεμησω λιγο στο γραφειο, οχι οτι θα καθομαι αλλα τελειωνουν τα μεγαλα τα δυσκολα κ παμε για αλλα  !!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! τι κανετε?

Εγω δεν καταλαβα πως περασε το Σαββατοκυριακο!Το Σαββατο ηρθε μια φιλη μου απο Σητεια για καφε που ηταν καλεσμενη και αυτη στην βαπτιση και να με βοηθησει με τα γλυκακια!και ηρθανε και οι γονεις μου το απογευματακι!εφτιαξα καπ κεικ και σοκολατακια γινανε πολυ ωραια και αρεσανε πολυ!Βαπτησε η νονα της κορης μου το παιδακι της οποτε τα εφτιαξα με πολυ αγαπη!

Noni90 καλοσωρισες!περιμενουμε την συνταγη της κιμαδοπιτας!

Απο φαγητα το Σαββατο εψησα μουσακα που τον ειχα στην καταψυξη και τον ειχα φτιαξει με δικα μας κολοκυθακια και μελιτζανες!και εβρασα και μπροκολο για σαλατα!Την Κυριακη το μεσημερι ηταν η βαπτιση αλλα το απογευμα που γυρισαμε εβρασα κοκορακι και εκανα σουπιτσα για την κορη μου για σημερα στο σχολειο(παμε ολοημερο)  και φαγαμε και εμεις!και σημερα μπαμιες με πατατες!

Αγγελικη πολυ ωραια τα φαγητα σου!την μαγιονεζα πως την φτιαχνεις?αν και εγω δεν κανει να τρωω τωρα λογω του ωμου αυγου!αλλα μου αρεσει πολυ στις σαλατες!ουτε σαλατες τρωω απ΄εξω και τις λιγουρευομαι!αν και εχω περασει το τοξοπλασμα και εχω αντισωματα τις αποφευγω!

ουτε εγω εχω βαλει τα χαλια ακομα και λεω να στολισω τελος του μηνα!

Λιανα τι ειναι ο μυλος των ξωτικων?ωραιο το κεικ το σοκολατενιο και εγω φτιαχνω ενα και το λιγουρευτηκα τωρα!

Φιλια σε ολες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Afroditi85 είπε:

Γεια σας κοριτσια! τι κανετε?

Εγω δεν καταλαβα πως περασε το Σαββατοκυριακο!Το Σαββατο ηρθε μια φιλη μου απο Σητεια για καφε που ηταν καλεσμενη και αυτη στην βαπτιση και να με βοηθησει με τα γλυκακια!και ηρθανε και οι γονεις μου το απογευματακι!εφτιαξα καπ κεικ και σοκολατακια γινανε πολυ ωραια και αρεσανε πολυ!Βαπτησε η νονα της κορης μου το παιδακι της οποτε τα εφτιαξα με πολυ αγαπη!

Noni90 καλοσωρισες!περιμενουμε την συνταγη της κιμαδοπιτας!

Απο φαγητα το Σαββατο εψησα μουσακα που τον ειχα στην καταψυξη και τον ειχα φτιαξει με δικα μας κολοκυθακια και μελιτζανες!και εβρασα και μπροκολο για σαλατα!Την Κυριακη το μεσημερι ηταν η βαπτιση αλλα το απογευμα που γυρισαμε εβρασα κοκορακι και εκανα σουπιτσα για την κορη μου για σημερα στο σχολειο(παμε ολοημερο)  και φαγαμε και εμεις!και σημερα μπαμιες με πατατες!

Αγγελικη πολυ ωραια τα φαγητα σου!την μαγιονεζα πως την φτιαχνεις?αν και εγω δεν κανει να τρωω τωρα λογω του ωμου αυγου!αλλα μου αρεσει πολυ στις σαλατες!ουτε σαλατες τρωω απ΄εξω και τις λιγουρευομαι!αν και εχω περασει το τοξοπλασμα και εχω αντισωματα τις αποφευγω!

ουτε εγω εχω βαλει τα χαλια ακομα και λεω να στολισω τελος του μηνα!

Λιανα τι ειναι ο μυλος των ξωτικων?ωραιο το κεικ το σοκολατενιο και εγω φτιαχνω ενα και το λιγουρευτηκα τωρα!

Φιλια σε ολες!!!

 

Αφροδιτη δεν εισαι και κοντα να σου στειλω κεικ... απο 1 Δεκεμβρίου μεχρι 7 Ιανουαρίου στην πολη μας διαμορφωνουν εναν χωρο χριστουγεννιατικο με διάφορες δραστηριότητες αγιο Βασίλη νεραιδες στο χωρο αυτο παλια ηταν μυλος κ το εχουν κανει μουσειο κ γενικα χριστουγεννιατικη ψυχαγωγια..παιχνιδια ζαχαρωτα κτλ..ερχονται κ σχολεια απ.ολη την ελλαδα..κατι σαν την Ονειρουπολη στη Δραμα αν εχεις ακουσει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Λιανα έχω ακουσει πολλά ωραια για τον μύλο των Ξωτικών αλλά δυστυχώς λόγω απόστασης δεν έχω καταφερει να έρθω. Ισως έρθω με τα εγγονια μου καποια φορα... 

Αφροδιτη μου να ειστε παντα καλά και να έχετε παντα χαρες! Μπράβο για ολα όσα έφτιαξες για τη βαπτιση. 

Αγγελικη και του χρόνου να ξαναγιορτάσετε! Άρχισαν οι στολισμοι ε; Εδω τιποτα ακομα αλλά γενικά τα Χριστουγεννα δεν ειναι και το φορτε μας. Αντιθετα ξεκουραζομαστε ολοι απο τη θερινή σεζον.

Νινα ευχαριστω για τις ευχές. Εγω έχω στρωσει δυο δωμάτια που παιζουν και κυλιουνται τα παιδια. Ηθελα να στρωσω και το διαδρομο αλλά δεν τα καταφερα το ΣΚ που μας περασε μια και ασχολήθηκα με σιδερο και πλυντηρια κλπ.

Τζενη τι να πω. Μακαρι να ηρεμήσεις λίγο. 

Ιωαννα τι κάνετε; Εβιρι;

Φυσικά δεν έχω στολίσει ακομα και δεν ξέρω τι θα κάνω. Δεν στολίζω ποτε εδω γιατι φευγουμε για Αθηνα στις γιορτες. Εν τω μεταξυ περυσι δεν προλαβα ουτε εκει να στολίσω δεντρο γιατι κοντευω να ειμαι απλή επισκέπτρια στο σπιτι και φετος δεν ξερω ακομα αν θα μπορεσω να παρω άδεια εκεινες τις μερες.  Στην αρχη σκεφτομουν να έκανα κατι φετος εδω για τα παιδια αλλά λόγω πενθους δεν νομιζω να υπαρχει συναινεση. Ειναι και τα δικα μου κέφια στα πατωματα με διαφορα θεματα που έχουν προκύψει κι ηρθε κι εδεσε το γλυκο.

Μαγειρικά τωρα: Σαββατο κρεατοπιτα, Κυριακή μπριζολες πανέ με πατατες, Δευτερα φασολάδα και σήμερα σουπίτσα που ταιριαζει και με τον βροχερο καιρο.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε υπόλοιπα που έχουν μείνει από το Σαββατοκύριακο. Το απόγευμα σχολώντας από την δουλειά θα πάω να κάνω μια αλλαγή σε ένα δώρο που μου έκαναν και θα κοιτάξω για κανένα παντελόνι γιατί ξέμεινα!

Λιάνα όσο ο μικρός μου ήταν μικρός το δέντρο το δέναμε με πετονιά από το καλοριφέρ! Δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να μείνει όρθιο! Έχω ακούσει και δει φωτογραφίες από τον Μύλο των ξωτικών. Είναι πολύ όμορφα! Στα Γιάννενα είχαμε την Αστερούπολη μέχρι πέρισυ αλλά φέτος δεν θα ανοίξει. Κρίμα...

Τζενάκι ελπίζω από εβδομάδα να λασκάρεις λιγάκι για να τα λέμε πιο συχνά εδώ!

Αφροδίτη να σας ζήσει το νεοφώτιστο! Φαντάζομαι πόση ικανοποίηση θα ένοιωσες όταν άκουσες καλά λόγια για τα γλυκάκια σου! Την μαγιονέζα δεν την φτιάχνω εγώ αλλά η κόρη μου με συνταγή που της έχει δώσει η πεθερά μου. Θα την αντιγράψω και θα σας την αναρτήσω κάποια στιγμή.

Φωτεινή ελπίζω να δημιουργηθούν οι προυποθέσεις και να φτιάξει λιγάκι η διάθεσή σου. Υπομονή...

Κορίτσια έχω δουλίτσα και θα τα ξαναπούμε αργότερα....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Liana1984 είπε:

Αφροδιτη δεν εισαι και κοντα να σου στειλω κεικ... απο 1 Δεκεμβρίου μεχρι 7 Ιανουαρίου στην πολη μας διαμορφωνουν εναν χωρο χριστουγεννιατικο με διάφορες δραστηριότητες αγιο Βασίλη νεραιδες στο χωρο αυτο παλια ηταν μυλος κ το εχουν κανει μουσειο κ γενικα χριστουγεννιατικη ψυχαγωγια..παιχνιδια ζαχαρωτα κτλ..ερχονται κ σχολεια απ.ολη την ελλαδα..κατι σαν την Ονειρουπολη στη Δραμα αν εχεις ακουσει..

Δεν πειραζει μονο η σκεψη σου μετραει:-D οχι δεν το γνωριζα!σιγουρα θα το ξερει η ανιψια μου γιατι τις γιορτες των Χριστουγεννων τις περνανε στα Τρικαλα με την γιαγια και τον παππου της!Θα ειναι πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!τι κανετε?

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!Η αληθεια ειναι οτι χαρηκα πολυ που τους αρεσαν τα γλυκακια!εξαφανιστηκαν ειδικα τα σοκολατακια!ειναι πολυ ευκολα απλα θελουν λιγη διαδικασια για να φτιαχτουν!τα υλικα ειναι 400γρ.μερεντα, 200γρ. φουντουκια ψημενα ,4 σοκοφρετες με φουντουκι και περιπου 350γρ.κουβερτουρα για επικαλυψη.Ανακατεβουμε την μερεντα με τα φουντουκια που τα εχουμε σπασει στο μπλεντερ οχι να γινουν σκονη, στη συνεχεια βάζουμε και τις σοκοφρετες σπασμενες με το χερι και ανακατεβουμε καλα!βαζουμε το μειγμα στο ψυγειο να παγωσει και πλαθουμε μπαλακια περιπου 30 κομματια βγαινουν και τα ξανατοποθετουμε στο ψυγειο να παγωσουν!λιωνουμε την κουβερτουρα σε μπεν μαρι και τα βουταμε μεσα και τα τοποθετουμε σε λαδοκκολα!Γαρνιρουμε με οτι θελουμε (τρουφα, ξηρους καρπους κλπ).εγω τα βαζω σε χαρτακια για να τα κερναω.Ειναι ωραια τωρα για τις γιορτες!

σημερα θα φαμε διαφορα που εχουν περισεψει και εβγαλα ψαρακι απο την καταψυξη (το ψαρεψε ο συζυγος)να το βαλω στο φουρνο με πατατουλες καροτακι κρεμμυδακι και ντοματουλα για αυριο!

Λιανα εμενα η κορη μου δεν εριξε ποτε το δεντρο!πηγαινε και πειραζε λιγο τα στολιδια!τωρα πηγαινει και τους αλλαζει θεση!για να μη βαριομαστε!χαχαχα!

Αγγελικη μπραβο στην κορη σου!νομιζα οτι ηταν δικη σου συνταγη και την φτιαχνει και αυτη!

Τζενη  ωραιοι οι λαχανοντολμαδες!!!

Φωτεινη αν καταφερετε να στολισετε πιστευω να σας φτιαξει λιγο την διαθεση!

Φιλακια σε ολες!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσακια μου τι κανετε;

Εγω δεν εχω καθολου διαθεση αυτες τις μερες γινονται διαφορα στην δυλεια κυριως που με εχουν επιρεασει πολυ ψυχολογικα. 

Για στολισμο ουτε καν το σκεφτομαι ακομα,την πρωτη εβδομαδα του Δεκεμβρη μαλλον να ειναι στολισμενο για την γιορτη του μικρουλη μου. Παλι καλα το στηνει ο συζυγος κ τα υπολοιπα τα του στολισμου τα εχουν αναλαβει τα αγορια, ο μεγαλος κυριως ο μικρος πιο πολλε ςειναι οι ζημιες του παρα αυτο που κανει αλλα το χαιρονται κ αυτο μετραει.

Αφροδιτακι μου να σας ζησει , μεγεια το ονοματακι !! Χρυσοχερα μαμα γεια στα χερια σου ! Ωραια συνταγη !

Φωτεινη δκ εσυ στο κλαμπ της πεσμενη διαθεσης ε; ελα να κανουμε παρεα !

Αγγελικουλα παρεοτι σοτυ λειπει, να πιασει κ τοπο το δωρο ! 

Εμεις σημερα τρωμε σπανακορυζο κ για το βραδυ και αυριο θα κανω πιτσα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μοσχαράκι στην γάστρα με μπύρα και λαχανικά έχει σήμερα το μενού μας.

Τζενάκι μου ελπίζω όλα όσα συμβαίνουν στην δουλειά σου να είναι παροδικά! Αμάν αυτές οι δουλειές! Τελικά πήρα ένα μαύρο παντελόνι που χρειαζόμουν και 3 ζευγάρια παπούτσια.

Αύριο έχω άδεια γιατί βγήκαν οι εξετάσεις μου και θα πάω να τις πάρω. Μετά θα παω να κανω και το καθιερωμένο εμβόλιο και να δείξω και τις εξετάσεις στον γιατρό. Αν όλα πάνε καλά θα τελειώσω νωρίς και θα κάνω άλλη μία βόλτα στα μαγαζιά μήπως βρω ακόμη ένα παντελόνι.

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...