Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα! Πως ειστε βρε παιδια; Ολα ενταξει με τις βροχες γιατι διαβαζω διαφορα; Σε εμάς ακουγεται οτι θα έρθει μεσογειακος κυκλωνας την Παρασκευή:shock:.

Αγγελικη μου μεγεια οι αγορες. Εγω δεν νομιζω να παω για ψωνια δικα μου στο αμεσο μελλον.

Τζενη τι να σου πω... Κουραγιο. Ελπίζω να ηρεμησουν τα πραγματα στη δουλεια οσο γινεται στην εποχη που ζουμε. Εγω ζοριζομαι πολύ στη δουλεια και ακομα περισσοτερο με διαφορα οικογενειακα θεματα που έχουν προκυψει και πραγματικά ούτε που ξέρω που θα καταλήξει ολο αυτο. Εχω ξεπερασει κατα πολύ τα όρια μου και δεν ξέρω πόσο ακομα θα αντέξω. Τι καλά που στολίζουν τα μικρα!

Για σημερα φακες που ζητησε η κορη και λιγη σουπα που εμεινε απο χτες. 

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Φωτεινή μου τα προβλήματα δεν τελειώνουν ποτέ. Είμαι σίγουρη ότι αν είχες και τον αντρούλη σου κοντά θα τα αντιμετώπιζες με άλλη ψυχολογία. Τι να πω βρε κοριτσάκι μου... υπομονή. Πάρε δύναμη από τα παιδιά σου και κράτα γερά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Βρε παιδια τι καταστροφή ήταν αυτή! Κρίμα για τους ανθρώπους που χάθηκαν... Τι να πουμε...

Αγγελικη μου ευχαριστώ για τα υποστηρικτικά σου λόγια. Πρέπει να ανασυνταχθώ είναι η αλήθεια αλλά πραγματικά αυτην την περίοδο δεν βρίσκω τη δύναμη γιατι είμαι πολύ στενοχωρημένη. Που θα παει θα συνέλθω.

Για σήμερα γιουβαρλάκια.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Τι κανετε?

Και εγω χθες εβλεπα ειδησεις και δεν το πιστευα...αγχωθηκα και στεναχωρηθηκα..πολυ κριμα...

Φωτεινη μου δεν γνωριζω τι μπορει να συμβαινει ειμαι και λιγο καιρο στην ομαδα...ευχομαι ομως να πανε ολα καλα και να μην στεναχωριεσαι να παιρνεις δυναμη απο τα παιδακια σου και να λεμε να εχουμε υγεια και ολα θα φτιαξουν...

Εμεις σημερα κουνελακι κοκκινιστο με μακαρονια(φτιαχνω απο οτι θα καταλαβατε συχνα κουνελακι γιατι μου τα στελνει ο μπαμπας μου και αρεσει και στην μικρη). Προχθες εφτιαξα παλι τα κρουασανακια που σας ειχα πει για κολατσιο στο σχολειο η απογευματινο..και χθες το βραδυ που πεινουσαμε εφτιαξα πιτσουλες με πιτες απο σουβλακια..εγω εβαλα φρεσκια ντοματα τριμμενη, γαλοπουλα,τυρι, φετα και πιπερια!

Καλη συνεχεια!Φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες κι από μένα.

 

Τι καταστροφή ήταν αυτή στη Μάντρα και σε άλλες περιοχές!!!!!!!!!!!!!!!! Τρομάξαμε να βρούμε κάποιους συγγενείς της μαμάς μου εκεί να επικοινωνήσουμε να σιγουρευτούμε ότι είναι καλά. Έχουμε αρκετούς από την ίδια ρίζα σογιού. Καταστράφηκαν τα μαγαζιά τους, το ιατρείο του ενός και τους πήρε ο χείμαρρος τα αυτοκίνητα, αλλά είναι όλοι καλά. Το καθαριστήριο του ενός θείου μου είναι απέναντι από το Γαλαξία που έδειχνε η τηλεόραση με το μεγάλο χείμαρρο.

Εμεις είμαστε όλοι καλά, ασχολούμε με τα καθημερινά του σπιτιού, ώρες ώρες πέφτει η διάθεσή μου λόγω κάποιων καταστάσεων που αντιμετωπίζω αλλά έχω το φύλακα άγγελό μου (τον Εβιρο) που είναι ταυτόχρονα και ο καλύτερός μου φίλος που μου δίνει άλλη οπτική γωνία και επαναφέρει την ψυχραιμία μου.

Χτες πήγα να ρωτήσω για την πρόοδο της κόρης μου στο σχολείο. Προς το παρόν όλα καλά και ευτυχώς οι καθηγητές όλοι είναι πρόθυμοι να της δώσουν ένα περιθώριο προσαρμογής. Πήγα με τα πόδια στο ξεκίνημα της βροχής γύρω στις 10:15 όταν επέστρεψα δύο ώρες μετά κόντεψε να με ρίξει κάτω το νερό που έτρεχε σαν ποτάμι από μία κάθετη οδό. Πήγα να τη διασχίσω για να περάσω απέναντι (δεν είχα από πού να περάσω) και αν δεν περπατούσα σαν τον πιγκουίνο θα με είχε ρίξει. Άντε τώρα στα γεράματα να χτυπήσω γοφούς και μέση και χέρια.

 

Από φαγητό μάλλον κάποιο λαχανικό θα φτιάξω, ίσως ένα μπρόκολο που έχω στο ψυγείο και ό,τι άλλο βρω για την υπόλοιπη οικογένεια. Εγώ έχω ξεκινήσει τη νηστεία των Χριστουγέννων και τις περισσότερες φορές θα μαγειρεύω διπλά.

Λιάνα μου πολύχρονη να είναι η κορούλα σου, να τη χαίρεστε όλοι και να την καμαρώνετε πάντα.

Φωτεινή μου να χαίρεσαι κι εσύ το μπαμπά σου γερό και υγιή.

Noni90 καλωήρθες στην παρέα μας και καλά μαγειρέματα.

 

Το Σάββατο θα τρέχουμε πάλι για χαλί στο δωμάτιο των κοριτσιών. Είναι το μοναδικό δωμάτιο που δεν είναι στρωμένο γιατί στο πλύσιμο το προηγούμενο χαλί άρχισε να βγάζει τριμματάκια γι' αυτό δεν το στρώσαμε. Τις προηγούμενες μέρες κοιτούσαμε και για γραφείο ράφια βιβλιοθήκη γιατί κι αυτά ήθελαν μια αλλαγή αλλά ίσως τελικά να τα αφήσουμε για ένα διάστημα.

 

Αυτά για τώρα, φιλιά σε όλες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια πολλη βροχη χτες πλημμυρα κ εδω ευτυχως δεν εκανε καταστροφές...στην Αθηνα χαμος κριμα ο κόσμος...τωρα εδω εβγαλε ηλιο τι να πεις

Εβιρι σ ευχαριστω για τις ευχες

Μαγειρικα Τρίτη γιουβαρλακια ζουμι με βαρελακια που το λεει η μικρη Τετάρτη το ιδιο Πέμπτη μπριζόλες με πατατες εφτιαξα κ τραχανα για την μικρη η οποια εφαγε ψαροσουπα στον παιδικό ολη σχεδον κατα τις 12 και 1 και μιση που ηρθε σπιτι εφαγε δυο πιατάκια τραχανά κ σημερα φασολάδα ταιριαζε με τη μερα

Κορίτσια τι κανετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Σε εμάς εδω είχαν βγει ανακοινωσεις καθως περιμέναμε τον "Ζηνωνα", έκλεισαν προληπτικά τα σχολεία την Παρασκευή αλλά τα πραγματα ήταν συνηθισμένα για το νησί. Εγω έκατσα σπιτι την Παρασκευή καθώς έκατσαν και τα 2 πιτσιρικια μου. Το πόσο χάρηκαν δεν περιγράφεται. Το πλυντηριο δεν χαρηκε πολύ που του εδωσα και καταλαβε.

Εβιρι τι ανακουφιση θα αισθανθηκατε που οι συγγενεις σας είναι ολοι καλά. Κριμα στους ανθρώπους που χάθηκαν... Χαίρομαι που οι καθηγητες έχουν καταλάβει κι εχουν δώσει μια περιοδο προσαρμογής στην Εβιρινα. Πως της φαινεται της ιδιας; Ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές.

Λιανα τι ωραια τα βαρελάκια! Διαβαζα και για εσας ότι φουσκωσαν καποια ποταμια. 

Αφροδίτη μου σε ζηλευω με τα κουνελάκια σου! Κι εμένα μου αρέσει πολύ. Σε ευχαριστω κι εσένα για τα καλά σου λόγια!

Στα θεμα μας τωρα: την Παρασκευη ομελετα και σπανακοπιτα, το Σαββατο ψαρι με χορτα και το βραδυ σουβλακοκατασταση έξω και χτες κοτοπουλο με χυλοπίτες. Ειχε έρθει κι ο άντρας μου οποτε τον περιποιηθήκαμε λιγακι. Για σημερα έχει περισσέψει απο χτες. Κι επειδη η κορη βαριοταν χτες κι ηθελε οπωσδηποτε να φτιαξει κατι τη βοηθησα κι εκανε ελιοψωμακια να παρουν και μαζι τους στο σχολειο σημερα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!τι κανετε?καλη εβδομαδα!

Εβιρι ευτυχως που δεν επαθε κανεις τιποτα απο τους δικους σας!κριμα για τους ανθρωπους που εφυγαν αδικα!τι να πεις...εμεις εδω τιποτα χθες εβρεξε πολυ λιγο το πρωι και μετα εβγαλε παλι ηλιο...θα εχουμε προβλημα ξηρασιας το καλοκαιρι αν συνεχιστει ετσι ο χειμωνας...

Φωτεινη ωραια τα φαγητα σου!μου αρεσει πολυ η σπανακοπιτα!βαζεις και φετα?για να καταλαβω ο ανδρας σου εργαζεται σε αλλη πολη?

Λιανα τι καλη η μικρουλα σου εμενα τα γιουβαρλακια μου αρεσουνε αλλα η κορη και ο αντρας μου δεν τα τρωνε...γενικα η μικρη εχει παραξενεψει πολυ στο φαγητο..ελπιζω να ειναι φαση και να περασει..εχουμε και επιρροες απο την ξαδερφουλα της (μεγαλυτερη κατα 2,5 χρόνια)  που δεν τρωει σχεδον τιποτα..και σου λεει γιατι να τα τρωω εγω ας τρωω και εγω μονο οτι μου αρεσει...δηλαδη κρεας, μακαρονια, ρυζι, πατατες (ετσι πιστευω οτι σκεφτεται) δεν ξερω.

Αγγελικη πως πηγαν οι αγορες σου?

Μαγειρικα το Σαββατο εφτιαξα πετεινο(του παππου) κοκκινιστο με πουρε, την Κυριακη φαγαμε στο χωριο κατσικακι με αγγιναρες αυγολεμονο και σημερα γεμιστα και ντολμαδακια (τα εφτιαξε η πεθερα και μου εβαλε σε ενα ταψακι και τα εψησα εγω) και σημερα εβαλα ρεβυθια στο νερο για να τα φτιαξω για αυριο!

Σημερα η κορη μου πανε την πρωτη τους εκδρομη με το νηπιο θα πανε σε ενα χωριο που λεγεται Αρολιθοςλιγο εξω απο το Ηρακλειο  και θα δουνε πως φτιαχνουνε τις ελιες και θα τους δωσουνε κιολας σε βαζακι και θα ζυμωσει και το καθενα το δικο του ψωμακι!

Φιλια σε ολες!:-D

Link to comment
Share on other sites

Μαγειροπαρεάκι καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Μπήκα να πω μία καλημέρα στα γρήγορα καθώς έχω μπόλικη δουλίτσα. Από την Παρασκευή δεν έχουμε ησυχάσει...

Χαίρομαι που είστε όλοι καλά! Εμείς είχαμε πάει Γιάννενα το Σαββατοκύριακο για μία δουλίτσα που προέκυψε. Καλά ήταν... ξεφύγαμε λίγο!

Για σήμερα δεν έχω μαγειρέψει αλλά είχε στο ψυγείο κάτι υπόλοιπα από την Πέμπτη και την Παρασκευή οπότε θα βγει η μέρα.

Ελπίζω να μπορέσω να μπω αργότερα για να απαντήσω στα μηνυματάκια σας.

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε;

Αδιανοητο μου φαινεται απο μια βροχη να εχουν χθει τοσες ανθρωπινες ζωες , αν ειναι δυνατον βρε  παιδια .... 

Εμενα η ψυχολογια μου συνεχιζει κ ειναι στα πατωματα, που θα παει δενθα γυρισει κ για μας ο τροχος καποια στιγμη ... 

Το Σαββατο φαγαμε προχειρα πατατες με αυγα κ μια σουπα λαχανικων με αστερακι μιας κ περασαν με την σειρα τα αγορια απο μια μινι γαστρεντεριτιδα μισης μερας.

Χτες κ σημερα μπριζολες με πατατες κ για αυριο λεω να κανω γεμιστα .

Ουτε για την κουζινα φιλες μου δεν εχω διαθεση, με χαλανε βρε κοριτσια τα συνεχομενα τηλεφωνα απο την δουλεια ολη ολη ολη μερα δεν μπορω να ησυχασω μεχρι της 1ο το βραδυ ασταματητα. Απο την Παρασκευη που δεν πηγα δουλεια ημουν απο το πρωι μεχρι της 10 το βραδυ με το τηλεφωνο, 2 φορες την μερα το φορτιζα,πολυ κουραστικο . 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα παρεάκι! Από χτες έχει βάλει κρύο αλλά τουλάχιστον δεν έχει υγρασία. Μας χαλασε και το ΣΚ ο θερμοστατης του καλοριφέρ απο κεραυνο μάλλον κι ευτυχως καταφεραμε χτες και τον αλλάξαμε ευκολα.

Τζένη μου τι να πω... Υπομονή και κουραγιο. Αυτο που περιγράφεις ειναι πολύ ψυχοφθορο γιατι δεν χαλαρωνεις καθολου απο την ένταση της δουλειας αλλα και δεν μπορείς να απολαύσεις το σπιτι σου. Περαστικά στα αγορια σου! 

Αφροδίτη στην σπανακοπιτα μου αρεσει να βαζω φέτα εκτός αν σε περίοδο νηστείας κάνω τη νηστίσιμη εκδοχή (αν κι εγω δεν νηστευω πολύ). Προχτες είχαμε την κουβέντα για τα κοκορια με τον άντρα μου και πόσο καιρό έχουμε να φαμε. Τι ωραια η εκδρομή της κορουλας σου! Καλά κατάλαβες ο άντρας μου κι εγώ δουλεύουμε σε διαφορετικές πόλεις της Ελλάδας. Εκεινος ειναι Αθηνα κι εγω Κεφαλονιά.

Αγγελική τι καλά που ξεφύγατε! Και τώρα με τον καινουριο δρόμο είναι πολύ πιο ξεκουραστο το ταξιδι. Όποτε μπορεσεις πες μας τι σου ειπε ο γιατρος για την πορεία της θεραπειας.

Για σημερα σουφλε.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!τι κανετε?

Αγγελικη ωραια ειναι αυτα τα ξαφνικα αλλαζεις και παραστασεις!

Φωτεινη ειναι λιγο δυσκολη η αποσταση αλλα αν το απαιτουν οι καταστασεις τι να κανεις!ετσι που ειναι τα πραγματα τωρα....και εγω θα αφησω την δουλεια μεχρι να μεγαλωσει το μωρο και μετα παλι ψαξιμο ( και ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια και οι μισθοι ακομα χειροτεροι)...δεν εχω βοηθεια οποτε αναγκαστικα...αλλα θελαμε αλλο ενα παιδακι...και δεν υπηρχε αλλος τροπος...θα δυσκολευτουμε αλλα δεν πειραζει θα τα καταφερουμε..υγεια να εχουμε και ολα θα γινουν!!!

Τζενη πολυ δυσκολο αυτο δηλαδη και αδεια να εχεις δεν μπορεις να την καταλαβεις!μαλλον ειναι πιο κουραστικο απο το να εισαι εκει!υπομονη!

Εμεις σημερα ρεβυθια!εσεις πως τα κανετε?εγω αφου τα εχω βαλει στο νερο απο την προηγουμενη τα βαζω στην χυτρα και τα βραζω και μετα προσθετω κρεμμυδακι, καροτο, αλατι , πιπερι και λαδι και στο τελος ανακατεβω λεμονι με λιγο αλευρι και νερο και το ριχνω για να δεσει!

Καλημερα να εχουμε!:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Ωραίο ήλιο έχει σήμερα! Έχει και κρύο αλλά δεν πειράζει... ευκαιρία να στεγνώσουμε!

Φαγητό θα φτιάξει σήμερα η πεθερά μου. Σπανάκι με κοτόπουλο στο φούρνο, με φρέσκα λαχανικά που φέραμε από το χωριό.

Τζενάκι μου, δεν υπάρχει πιο σπαστικό από το να έχεις άδεια και να σε πρήζουν στα τηλέφωνα. Είναι εταιρικό το νούμερο? Γιατί αν δεν είναι, μπορείς άνετα να μην το σηκώνεις.

Φωτεινή, ευτυχώς τον φτιάξατε άμεσα τον θερμοστάτη και ακριβώς πάνω στην ώρα! Με την ανοσοθεραπεία τα πηγαίνω πολύ καλά! Ο γιατρός είναι πολύ ικανοποιημένος κι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω ιδιαίτερα θέματα με το αναπνευστικό μου!

Αφροδίτη, ρεβύθια εγώ δεν φτιάχνω γιατί δεν μου αρέσουν και δεν τα πολυτρώνε τα παιδιά ούτε κι ο άντρας μου. Αλλά η μαμά μου που τα φτιάχνει τα κάνει όπως εσύ.

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας! 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη περαστικα σου!ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο!και εμενα η κορη μου δεν τα τρωει τα ρεβυθια αλλα του αντρα μου του αρεσουν πολυ και σε εμενα οποτε τα φτιαχνω!προσπαθω μηπως την καταφερω να τα φαει αλλα δεν!χωρις να δοκιμασει καν!οπως και πολλα αλλα!ελπιζω μεγαλωνοντας να αλλαξει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πως μου ειστε; Εδω πλέον έχει κρυο το πρωι και το βραδυ αλλά τουλάχιστον δεν βρεχει.

Αγγελική ωραια τα νέα για την ανοσοθεραπεία. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω φαει ποτε κοτοπουλο με σπανάκι στο φουρνο.

Αφροδιτη υπομονή κάνουμε αλλά καμια φορά η καθημερινοτητα σε ριχνει. Εχουν συμβει ομως και διαφορα δυσαρεστα τώρα τελευταια και μαζεμένα κι οσο νά'ναι με έχουν επηρεάσει. Με το καλό και το δεύτερο μωρακι σας! Καλά κανατε και αποφασισατε για δευτερο παιδακι κι οπως λες υγεια να υπάρχει πανω απ'ολα. Τα ρεβυθια έτσι τα κάνω κι εγω. Εγω καμια φορά τα τελειώνω στο φουρνο και για να είμαι ειλικρινής μου φαινονται πιο ελαφρια και πιο εύπεπτα έτσι. Οσο για την κορη σου μπορει μεγαλώνοντας να δοκιμάσει μπορει και όχι. Αν τρώει διαφορα άλλα φαγητα μικρο το κακο. Η δικια μου δεν έτρωγε σχεδον τιποτα μέχρι πριν απο 8 μήνες περιπου και τωρα δοκιμάζει τα παντα! Μετάλλαξη!

Για σημερα λαχανοντολμάδες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...