Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Θυμάμαι ότι τα παιδάκια μας γεννήθηκαν την ίδια μέρα!!!!Σε λιγες μερες 19 μηνών❤️!!!!

      Εμείς είδαμε διαφορά αλλά πρέπει ν τις παίρνει συνεχόμενα, μας είχαν πει ότι δεν πρέπει να τις σταματήσει μέχρι να συλλάβουμε!!Δεν πειράζει είναι για καλό σκοπό, για να αποκτήσει αδερφάκι η μπεμπούλα❤️!!!!

      Παρεμπιπτόντως χαρά στο κουράγιο σου!!Εγώ τώρα λίγο σιγά σιγά έχω αρχίσει και βρίσκω τα πατήματα μου που μεγάλωσε κάπως ο μικρός!!!

      Αν τα γλυκούλια ❤️ Πως μεγάλωσαν τόσο γρήγορα ρε συ,ούτε που το κατάλαβα! 

      Άσε,θέλω τόσο πολύ ένα ακόμη παιδάκι,θέλω να ξαναζήσω την εγκυμοσύνη,τη βρεφική ηλικία,τα πάντα από την αρχή!Και ειλικρινά ας περάσω πάλι τις ίδιες δυσκολίες,δε με πειράζει καθόλου,αρκεί να κάνω ένα ακόμη μωρουδακι ❤️Εσύ το σκέφτεσαι? Έχεις άλλα έμβρυα ?

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Myheart μια χαρουλα τα πάνε τα μικρα σου! Νομίζω πως με τη στερεα τροφή σιγά σιγά θα το κόψουν το βραδινό ξύπνημα-φαγητο.

Δοκίμασα τη Συνταγή που μας έδωσες με τα μαφιν. Πολυ ωραια βγήκαν, μόνο που Ήταν αρκετά έντονη η κανέλα. Την επόμενη φορα θα βάλω ένα Κουταλακι του γλυκού και οχι της σούπας. Φαντάζομαι πως αυτό είναι και θέμα γουστου. Δωσε μας και τίποτα άλλο όταν ευκαιρησεις να πειραματιστουμε! Και να παχυνουμε και λίγο οι αδύνατες :) Χιχιχι!

άντε να δούμε!! πάντως με τα λαχανικά σήμερα δεν ξετρελάθηκαν αλλά οκ 1η μέρα ήταν κ θα πρέπει να βρω κ τις αναλογίες που τους αρέσουν! όπως στα φρούτα :D

όντως είναι θέμα γούστου κ η κανέλα κ όλα κ φυσικά θα το προσαρμόσεις στα γούστα σας!! τι άλλο θέλεις? την πορτοκαλόπιτα την δοκίμασες? αχ κ άμα μπορέσεις οπωσδήποτε την τούρτα πραλίνα που έχω στο μπλογκ! δεν θα το πιστεύουν οτι την έκανες εσυ!! γενικά τι σου αρέσει?πες μου για να σου πω συνταγή! :D


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν τα εχω δοκιμάσει! Γενικά Ειμαι φαν της σοκολάτας αλλα οχι πως Εχω θέμα και με τα υπόλοιπα γλυκα. Τώρα που το λέμε ευκαιρία να δοκιμάσω καμιά τουρτιτσα μιας και τον άλλο μήνα έχουμε τα πρωτα μας γενεθλια. Κι αν πετύχει να την φτιάξω και τότε. Ακόμη αν έχεις κάτι υπόψη σου που θα μπορούσα να δώσω τότε στα μωρα (εννοώ χωρίς αυγά ή πολλή ζάχαρη) θα μου αρεσε. Ε για μια φορα στα γενεθλια τους να δοκιμάσουν κι αυτά για το καλο λίγο γλυκακι..


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα! Τι κανετε!Πολλα γραψατε, θα σχολιασω οτι θυμαμαι κ προλαβαινω!

Αρχικα Mariliw χαιρομαι που τα παει καλυτερα η μικρη σας, περαστικα να ειναι κ να μην ταλαιπωρηθει αλλο το μπουμπουκακι!

Γενικα για τη διεκδίκηση μια απο τα ιδια κ εμεις. Η μικρη ειναι πολυ απαιτητική, θελει την προσοχη στραμμενη πανω της και δεν περιμενει ποτε τη σειρα της.Αποτελεσμα οταν δεν εχει την πρωτια κλαιει κ σπαραζει.Οτι μπορω τα κανω παραλληλα, πχ μεσημεριανο ταισμα, για να μην παραμελω καμια αλλα το βραδυ πχ που ειμαι μονη ειναι μερες που αναγκαστικα θα κλαψει μεχρι να κανω μπανιο κ να ταισω την αδερφη της γιατι δεν γινεται να παιρνω παντα αυτην πρωτη για μπανιο, για φαγητο για ολα.Μεσα στη μερα συνηθως παιζουμε και οι 3 μαζι.

Με τον υπνο ευτυχως δεν εχουμε προβλημα, απο 5 μηνων κοιμουνται σερι, χωρις ιδιατερη προσπαθεια απο εμας.Μεσα στη μερα βεβαια κοιμουνται ελαχιστα.Μετα το δεκατιανο αλλα κ το μεσημεριανο τις βαζω στα κρεβατακια τους αλλα σπανια κοιμουνται.Συνηθως καθονται και παιζουν ειτε μεταξυ τους ειτε καθε μια μονη.Δεν με ενοχλει που δεν κοιμουνται, αρκει που ηρεμουν κ μπορω να κανω κ εγω καμια δουλεια, πχ μαγειρεμα.

Με το φαγητο κανενα προβλημα, τρωνε τα παντα, σχεδον ολα μονες εκτος απο σουπες κ γιαουρτια που ταιζω εγω.Γενικα τα κανουν ΟΛΑ χαλια κ μας παιρνει πολυ ωρα να φανε αλλα τις αφηνω.Νομιζω τους αρεσει πολυ!

Με κουραζουν πολυ η αληθεια ειναι, αλλα οσο περναει ο καιρος, τις χαιρομαι τοσο πολυ.Κανουμε ζητω (παλαμακια), χαιρεταμε, δινουμε φιλακια και χαηδευει η μια την αλλη (οταν δεν μαλλιοτραβιουνται βεβαια) και σκαω απο χαρα!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριστια..μπαινω σφηνα στη συζητηση σας να ρωτησω τις διδυμομανουλες απο εξωσωματικη που εκαναν την προσπαθεια τους;;;σε ποιο κεντρο;;την εκανε καποια στο γεννημα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κοριστια..μπαινω σφηνα στη συζητηση σας να ρωτησω τις διδυμομανουλες απο εξωσωματικη που εκαναν την προσπαθεια τους;;;σε ποιο κεντρο;;την εκανε καποια στο γεννημα;;

Στο Έλενα με την πρωτη ευτυχώς! Καλη σου επιτυχία:P


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμεις στο medimal με τον Προκοπακη και με την πρωτη προσπαθεια!!Το συστηνω ανεπιφυλακτα!!

Η μικρη μου με πυρετο απο το απογευμα και τα αλλα δυο με μπουκωμα,βηχα και μυξα!Την Δευτερα δεν μας βλεπω να κανουμε το εμβολιο!!!

Κατα τ'αλλα δεν την παλευουμε πια αλλα το πηραμε αποφαση πια...καθε παρασκευοσαββατοκυριακο θα ειμαστε αρρωστοι!

Geminaki να χαιρεσαι τον αντρουλη σου και ολη την οικογενεια σας φυσικα!

Δεν θυμαμαι τι αλλο να σχολιασω....γραφω με την μεγαλη μου στην αγκαλια για να μην τσακωνονται με την αλλη οποτε ειμαι συντομη.Καληνυχτα βρε τσουπρες!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Argyro περαστικά σας! Τι πράγμα κι αυτό με τις ιωσεις και τα κρυωματα! Πάντα το άκουγα απο γονείς με μικρα παιδάκια αλλα δεν έδινα σημασία. Τώρα όμως...!

Εμεις είμαστε καλύτερα με τα σπυρακια μας αλλα δυστυχως πού και πού βγάζει ακόμα η μπουμπού. Ο παιδιατρος μας είπε καλού κακού να παμε και σε έναν αλλεργιολογο αν και είναι λέει σίγουρος οτι δεν πρόκειται για αλλεργία. Μας εχει προβληματίσει το ολο θέμα αλλα έχουμε λίγο χαλαρώσει αφενός που περασε ο σταφυλοκοκκος αφετέρου που βγάζει πολύ αραιά πλέον και κανενα σπυρακι. Τι να πω.. ένα μυστήριο καλύπτει την υπόθεση!!!

Κατά τα αλλα είμαστε ωραιοιοιοι! Ο μπεμπης κάνει τα πρωτα του βηματακια. Ξέρετε αυτά του μεθυσμενου που τελικά τρώει τα μούτρα του! Εχει Πολυ γέλιο γιατί κάθε φορα του λέμε μπραβοοοο κι αυτος πέφτει και μετα χτυπάει παλαμάκια!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Argyro περαστικά σας! Τι πράγμα κι αυτό με τις ιωσεις και τα κρυωματα! Πάντα το άκουγα απο γονείς με μικρα παιδάκια αλλα δεν έδινα σημασία. Τώρα όμως...!

Εμεις είμαστε καλύτερα με τα σπυρακια μας αλλα δυστυχως πού και πού βγάζει ακόμα η μπουμπού. Ο παιδιατρος μας είπε καλού κακού να παμε και σε έναν αλλεργιολογο αν και είναι λέει σίγουρος οτι δεν πρόκειται για αλλεργία. Μας εχει προβληματίσει το ολο θέμα αλλα έχουμε λίγο χαλαρώσει αφενός που περασε ο σταφυλοκοκκος αφετέρου που βγάζει πολύ αραιά πλέον και κανενα σπυρακι. Τι να πω.. ένα μυστήριο καλύπτει την υπόθεση!!!

Κατά τα αλλα είμαστε ωραιοιοιοι! Ο μπεμπης κάνει τα πρωτα του βηματακια. Ξέρετε αυτά του μεθυσμενου που τελικά τρώει τα μούτρα του! Εχει Πολυ γέλιο γιατί κάθε φορα του λέμε μπραβοοοο κι αυτος πέφτει και μετα χτυπάει παλαμάκια!

Αχαχα τι ωραία περιγραφή :D


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

τι κανετε? δεν προλαβαινω να γραψω πολλά εχω αρρωστα τα μεγαλα με πυρετο. ειχα να βγω απο το σπιτι απο την πεμπτη και σημερα με τα χιλια ζορια πηγα μεχρι το φουρνο που ειχαμε ξεμεινει απο ψωμι. οταν αρρωσταινουν δεν την παλευω ουφ!

αντε να δουμε μηπως τη γλιτωσει ο μπεμπης τουλαχιστον γιατι οσο και να προσπαθω να μην τον πλησιαζουν, εχει φαει 2-3 ξεγυρισμενα φτερνισματα στα μουτρα!!!

καλο χειμωνα να εχουμε...

οι υπολοιπες πως ειστε?

αργυρω περαστικα? ειστε καθολου καλυτερα?

τουρτα πραλινα την κανω κ εγω ετσι οπως ειναι το σαιτ... τη συστηνω ανεπιφυλακτα! μη μιλαμε ομως για γλυκα, ας πουμε για καμια διαιτα!!!!


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πολλά γκουχου γκουχου ε? Περαστικά κ στις μανούλες υπομονη

Μαριλιω τι ωραια εφτιαξες το προφιλ, γεμισε χρωμα!

Τα μαφινς είναι το ίδιο με καπκεικ; κατι επιχειρισα με τη συνταγή της my heart αλλα δεν βγηκε αφρατο, λαδι έβαλα. Πετυχα ομως τα μουστοκουλουρα κ τα τρουφακια, θα κερασουμε στην γιορτη του γιου που πλησιάζει τρουφακια εκτός σπιτιου κ οσοι ερθουν θα φτιαξω την τούρτα πραλινα αλλά κ καβατζα θα εχωκ κεικ μηπως κ δεν μου πετυχει η ττουρτα.παλια ειχα παρει ετοιμο παντεσπάνι αλλα δε μου αρεσε καθολου, το πετυχαινω αλλα δε μου κοβεται της προκοπης σε στρώσεις:twisted:

Το θέμα που ανοιξε για τα Χριστούγεννα 2014 το ειδατε? Εχει ωραία πράγματα αλλά που χρόνος!

Μαρμιν το βιβλίο λέγεται ριζες και φτερα γράμματα σε γονείς, της Ανθής Δοξιάδη, να το ξερα πριν γεννησω που διαβαζα αμερικανικα που ζημιά μου κανανε παρα με βοήθησαν.

Καλη μας εβδομάδα :P


LxHXp2.png

Έχει προσωπο η αγαπη , η πρόνοια του Θεού, η ελπίδα στη ζωή και το βλεπω σε σας.

uLu6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα με βάλετε στην παρέα σας; Είμαι κι εγώ μέλλουσα διδυμομανούλα. Είμαι στην 33η εβδομάδα εγκυμοσύνης μετά από εξωσωματική και περιμένω αγοράκια. Η εγκυμοσύνη μου είχε λίγο άγχος γιατί στην β επιπέδου είδαμε ότι ο τραχηλος άρχισε λίγο να μικραίνει και είμαι ξάπλα από την 22η εβδομάδα. Τώρα έχουν προχωρήσει οι εβδομάδες και άρχισα λίγο να χαλαρώνω. Σας παρακολουθώ καιρό τώρα και προσπαθώ να μαθαίνω ότι μπορώ από εσάς που είστε πιο έμπειρες. Είμαι από την Αθήνα. Ελπίζω να τα ξαναπούμε..σας φιλώ χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η Άρτεμις, 34 χρονών και μετά από προσπάθειες 4+ χρόνων... τελικά με τη βοηθεια της εξωσωματικής και τον γιατρό κ.Μακράκη στο EmbryoArt έμεινα εγκυος με την πρώτη μας προσπάθεια! Η ψυχολογία τελικά είναι το παν!

Διαβαζα αντιστοιχο θέμα σε άλλο φόρουμ και κάποια ονοματα που βλέπω μου είναι ήδη γνωστά :) Δυσκολο να καταφέρω να διαβάσω και τις 1000 σελιδες εδω σε αυτο το θεμα μας.

Μόλις μπήκα στην 22η εβδομάδα (πραγματικά δεν το πιστεύω) και περιμένουμε ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι.

Εγώ τα μωρά αρχικά τα άκουσα πολύ πολύ νωρίς στην αρχή σαν φτερούγισμα, σαν φυσαλίδες, σαν μπουρμπουληθρες σαν κάτι τελος πάντων πρωτογνωρο και διαφορετικό που νόμιζα ότι είναι το έντερο μου. Ήταν περίπου στην 14η εβδομάδα σε πολύ αραιά διαστήματα και αναλόγως την ψυχολογία μου. Γενικά όμως τα έντονα χτυπήματα ξεκίνησαν μετά την 18η εβδομάδα. Τώρα πια είναι καθημερινά, σχεδόν συνεχόμενα και φυσικά τα νιώθει και ο άντρας μου όταν ακουμπάει την κοιλίτσα μου.

Αισίως έχω πάρει 8 ολόκληρα κιλά μέχρι τώρα (πφφφφ) και πιστέψτε από το τέλος του 3ου μήνα, όλος ο 4ος και ο 5ος μηνας ήταν αρκετά δύσκολοι... με εμετούς, καούρες και ανακατοσούρες. Ήμουν ένα με την τουαλέτα συνέχεια Φανταστείτε πως θα ήμουν, χωρίς αυτά! Με έχει σώσει τις τελευτεες εβδομάδες το maalox και το vomex παντα με την συνταγή του γιατρού μου!

Διάφορα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά είχα κι εγώ και πολλές φορές μούδιαζε και το πόδι μου, αλλά όσο περνάνε οι βδομάδες ηρεμούν νομίζω. Στο πρώτο 3μηνο είχα μόνο υπνηλία, απέχθεια σε κάποια φαγητά και σε έντονες μυρωδιές και ατονία. Ο πολύ χαμηλός αιματοκρίτης μου 28-29, δε βοηθάει και πολύ στο να είμαι ντούρασελ, παρόλο που πίνω 3 σιδηρο (hemafer), 1 βιταμινη c (Quest), 1 ασβεστιο (CalcioFix), 1 φυλλικο (Filicine) / την ημέρα.

Στην κοιλίτσα αρχικά έβαζα babyoil, ομως τώρα βάζω αμυδγαλελαιο και βαλσαμελαιο εναλάξ το πρωι και το βράδυ μια κρέμα που μου έφεραν απο το εξωτερικό για ραγάδες.

Ο γιατρός μετά το τεστ Β' επιπέδου που όλα πήγαν καλά, μας ζήτησε να κάνουμε καρδιογράφημα στα μωρά μέσα στον 6ο μήνα. Είναι προληπτικό για την κυηση διδυμων. Έχει κάνει κάποια από σας? Ο μπόμπιρας είναι στα 495γρ και η μικρή μας σχεδον τον έφτασε στα 470!

Στην δουλειά μου έρχομαι κανονικότατα (δουλειά γραφείου, ιδιωτικός τομέας) και θέλω να πιστέυω ότι θα αντέξω όσο πιο πολύ γίνεται για να πάρω τις ημέρες μετά.

Ξεκινήσαμε βόλτες στα μαγαζιά για τα μωρά μας! Είμαστε σε φάση ανακαίνισης του δικού μας διαμερίσματος και επιτέλους μετακόμισης την επόμενη εβδομάδα (ΝΑΙ! το ζω και αυτό!) και το μόνο που έχει μείνει είναι το παιδικό δωμάτιο. Έχουμε καταλήξει (δεν έχουμε ακομα αγοράσει τίποτα) σε 2 βρεφικά κρεβατάκια και 1 σιφονιέρα/αλλαξιέρα απο τα ΗΡΑ, καρότσι Baby Jogger City Select με 2 θεσεις για τα 2 μωρά, 2 καθισματα αυτοκινητου Recaro που προσαρμοζονται στο συγκεκριμμένο καροτσι και 1 μπανιερο με βάση Cam. Εχεις καποιος εμπειρία σε αυτά τα προϊοντα?

Α ξέχασα! Έχουμε και 2 σκυλάκια (όλα εις διπλούν εμείς). Μία λαμπρατορίνα 3,5 χρονών και μια ημίαιμη φάτσα 1,5 που υοθετήσαμε από φιλοζωική. Θα βάλουμε τα δυνατά μας και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και ευελπιστώ ότι όλοι μαζί θα προσαρμοστούμε μια χαρά!

Καλημέρα / καλησπέρα και καλή ιντερνετική παρεούλα. Καλως σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...