Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

      4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Για το σπέρμα προσωπικα θα πρότεινα τις profertil ... Δυστυχως ειναι ακριβές, αλλα θεωρώ ότι κάνουν δουλειά! 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Περαστικα σας βρε κοριτσακι?τι εχουν τα μικρα και πηραν αντιβιωση?

Τι κανει η γνωστη σου?την παλευει με τα μικρα?ελπιζω να εχει βοηθεια γιατι αλλιως δεν βγαινει!!

Φλεμα και βηχα μολις πινουν γαλα,πινουν αντιβιωση και επειδη δεν μας περασε η παιδιατρος μοτ ειπε και εισπνοες παραλληλα.η γνωστη μου μια χαρα,γυρισε στη δουλεια της και ηρθε και γ μητερα της απο το χωριο για λιγο καιρο για βοηθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Floreta επειδη ειχα το ιδιο θεμα με τα δικα μου απο μωρα ο μικρος κολλημενος πανω μου και ο μεγαλος με τον μπαμπα,απλα πολλες φορες πλεον που μεγαλωσαν τουα παμε βολτα εναλλαξ ξεχωριστα γιατι ειναι και πολυ δεμενοι μεταξυ τους οποτε συχνα παιρνει ο αντρας μου τον μικρο και εγω τον μεγαλο και παμε ξεχωριστα βολτα δηλ ο ενας για καφε σε φιλη ο αλλος πχ στο σουπερ μαρκετ ετσι περναω ωρες μονη μου με τον μεγαλο.γενικα προσπαθω αν ξυπνησει νωριτερα ο μεγαλος να μην κανω τιποτα αλλο απο το να παιζω μαζι του

Link to comment
Share on other sites

Floreta πολύ ενδιαφέρον το θέμα που εβαλες! Και σε μας συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με την μπεμπα να διεκδικεί την πρωτιά (και να μας "μαλωνει" οταν δεν την εχει) και το μπεμπη να περιμένει συνήθως υπομονετικά τη σειρα του. Και κυρίως όταν Εγώ παίζω με τον μπεμπη κλαίει για να Πάω σ εκείνη ή όταν κάνει βηματακια και τον επιβραβευω γκρινιαζει γιατί ζηλεύει που δεν μπορεί κι εκείνη.

Λοιπον εχω περάσει απο διάφορα στάδια στο θέμα αυτό. Να σκεφτομαι οτι εκείνη είναι πιο απαιτητική γιατί εχει περισσότερες ανασφαλειες και είναι πιο ευαίσθητη. Να υποθέτω οτι μπορεί να είναι πιο κακομαθημενη (αν και δεν πιστευω σ αυτό). Επειδή είναι η μεγαλύτερη (εστω και κατα ένα λεπτό!) να θεωρώ οτι διεκδικεί τη μαμά της Όπως συχνα τα πρωτα παιδιά όταν έρχονται τα δεύτερα. Είναι και το θυλικο της υπόθεσης, έρχεται και κουμπωνει το θεματακι!

Μετα σκεφτομαι για τον μικρο αν νιώθει παραμελημενος, αν Έχει επιλέξει τη θέση του, αν θα διεκδικεί αργότερα και αλλα τέτοια. Αν και μεταξύ μας κοσμαρα τον βλέπω, δεν τον ενοχλεί εύκολα κάτι, το οποιο επισης δεν είναι και τόσο καλο.

Αυτό που κάνω εγώ είναι να προσπαθω οσο είναι εφικτό να τηρω ένα μετρο χωρίς βέβαια να κρατάω και μπλοκακι. Σίγουρα στα γαλατα τα ταιζουμε εναλλάξ με τον άντρα μου ένα εγώ ένα αυτος το βράδυ και το πρωι το αντίθετο. Κατα τα αλλα ακολουθώ κυρίως το ένστικτό μου, προσπαθώντας κατά το δυνατό να Ειμαι δίκαιη κι ας στεναχωριεται καμιά φορά ο ένας απο τους δυο. Πάντα τους μιλάω πολύ και τους εξηγώ τι κάνω κι ας με κοροϊδεύουν οι Γύρω Γύρω. Κάτι καταλαβαίνουν. Μπορει Δηλαδή να Εχω αγκαλια το ένα και να ασχολούμαι παράλληλα και με το άλλο. Και το σημαντικότερο είναι οτι όταν Εχω ανθρώπους προσπαθω να τα χωριζω. Να πάρω βολτα μόνο του το ένα, να παίξω στο δωμάτιο μόνο με το ένα κτλ. Πρέπει να νιώσουν και τη μονάδα και κάποιες φορές να δινομαστε αποκλειστικά στο ένα και μετα στο άλλο ανεξάρτητα. Είναι λόγω συνθηκών συνέχεια μαζι κι αυτό εκτός απο τα θετικά Έχει και αρνητικά στην ανάπτυξή τους.

Αυτα απο μένα αλλα θα ηθελα να πουν τη γνώμη τους και οι άλλες μανούλες.


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Myheart ο ύπνος είναι το μεγάλο θέμα! Έρευνες δείχνουν οτι το μεγαλύτερο ποσοστό γονέων που επισκέπτονται συμβούλους είναι ο ύπνος των μωρων ή των νηπίων!

Δεν καταλαβα εσύ κρατάς μόνη σου τα παιδιά; Αν ναι τότε είναι λογικό να δυσκολεύεσαι. Αλλιώς είναι να χεις κάποιον που Μπορει να απασχολήσει το ένα Μέχρι εσύ να βρεις τον κατάλληλο για σένα και το παιδι σου τροπο (το γράφω έτσι γιατί είναι Πολυ υποκειμενικό το συγκεκριμένο θέμα) να κοιμισεις το άλλο. Εμένα ο παραλληλος ύπνος μου φαίνεται φοβερά δύσκολος γιατί εκτός του το Μπορει να μην έχουν την ίδια ανάγκη την ίδια στιγμη, δεν είναι εύκολο και για σένα να εστιασεις στο καθένα ξεχωριστά.

Κατα τα αλλα δεν Εχω να σου προτείνω κάτι μιας και τα χεις δοκιμάσει και ολα. Να σου πω μόνο πώς η κατάσταση που ζεις τώρα Μπορει αύριο να είναι ευκολότερη. Τα παιδια αλλάζουν συνήθειες στον ύπνο σε αυτές τις ηλικίες.

Κι εμεις δυσκολευόμαστε Μέχρι να κοιμηθούμε. Εγώ είχα επιλέξει την αγκαλια για νανουρισμα οποτε και μέσα στη μέρα τις δυο φορές που κοιμούνται πρέπει να τα Εχω αγκαλίτσα. Ο μπεμπης ευτυχως κοιμάται γρήγορα (το καλο παιδι που λέγαμε), η μπεμπα χρειάζεται περισσότερη ώρα. Το βράδυ κι εμεις τα ίδια αποκοιμουνται με το γάλα και ξυπνανε το πρωι!!!! Μετα το Χρόνο σκοπεύω Σιγά Σιγά να τους το μειωσω αλλα ξέρω πώς θα δυσκολευτουμε όλοι!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χρόνια πολλά σε οποία γιόρταζει κ στους δικούς σας που γιορτάζουν! Μεγάλη γιορτή η σημερινή κ όλο κ καποιον-α θα έχετε! Να ευχηθώ κ τις σαλινικιες ξεχωριστά αφού σήμερα γιορτάζουμε όλες λογω του Πολιούχου μας! Χρόνια μας πολλά λοιπόν!

Βλέπω λέτε για τις διεκδικήσεις των διδύμων αλλά κ τον ύπνο χρήσιμα κ τα δυο που θα τα βρω πολύ σύντομα μπροστά μου! Αν κ ήδη τα αντιμετωπίζω κ τα δυο αν κ με τον ύπνο βρήκαμε λύση όχι όμως με τα δίδυμα μεταξυ τους αλλά με το μεγάλο μου σε σχέση με τα δίδυμα! Μας διεκδικεί πολύ έντονα κ δεν ξέρω τι να κανω πια κ πως να το χειριστώ! Εκεί που ειναι όλο γλύκες με τα μωρά ξαφνικά τα χτυπάει μιλάμε κυρίως για οταν τα ταιζουμε που συνήθως προσπαθούμε μόνο το ένα να έχουμε κ ο άλλος να ασχολείται μαζί του αλλά δεν ειναι πάντα εφικτό αυτό! Υπάρχουν μέρες που έχουμε μόνο τη μικρή γιατί ο άλλος είναι στους γονείς μου χωρίς διαφορά! Ξέρω πως είναι κ αυτος μικρός ακόμα κ ανίκανος να το διαχειριστεί όλο αυτό κ στενοχωριέμαι που δεν βρισκω τρόπο να τον βοηθησω αποτελεσματικά ώστε να καταλάβει πως δεν μειώθηκε η αγάπη μας για αυτόν! Περνάω πολύ χρόνο μαζί του, τον παίρνω και βγαίνουμε οι δυο μας ειδικά τώρα που κάθεται ο μπαμπάς μας (ΤΕτάρτη γυρνάει δουλειά :( ) ασχολείται σχεδόν εξ ολοκληρου αυτός με τη μικρή! Ακόμα και όταν την ταίζω εγώ δεν του αρνούμαι αγκαλιές! Τον αφήνω και αυτόν να την πάρει και είμαι πάντα δίπλα του!! Υπάρχουν στιγμες που πάω να την πάρω για να την ταίσω καταλαβαίνει αυτός τι θα κάνω και φωνάζει "μηηηη" και το εννοεί! Παίρνει και μια φατσούλα στενάχωρη και δεν ξέρω πως να τον αντιμετωπίσω! Δε σας κρύβω πως υπήρξαν στιγμές που έχασα την ψυχραιμία μου και του φώναξα και αμέσως κλαίει και με αγκαλιάζει!! Πείτε καμιά γνώμη βρε μανούλες!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα σε ολους οσους γιορταζαν εχθες!!!Χρονια πολλα και στην Ομορφη Θεσσαλονικη που εχει την τιμητικη της!!

Εμεις παλι αρρωστοι απο χθες που ξεκινησε η μεγαλη μου πυρετο(το πρωι ειχε 39,3)θεμα χρονου ειναι να αρρωστησουν και τα αλλα δυο!!!Το χθεσινο βραδυ ηταν εφιαλτικο...μαλλον η λεξη ειναι λιγη...κοριτσια δεν την παλευω...θα επιβιωσουμε αραγε??

Christine που εισαι βρε κοριτσι???....καμμια συμβουλη??

Φιλια σε ολες!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ πάλι έχω θέμα με τον ύπνο τους! μέσα στην ημέρα δεν κοιμούνται σχεδόν καθόλου! κάτι 10λεπτα κ 20λεπτα στην καλύτερη!! δεν με πειράζει αν δεν κοιμούνται μετά από κάθε γευμα παραδειγμα αλλά το θέμα είναι ότι γκρινιάζουν!! γιατί είναι κουρασμένα αλλά δεν λένε να κοιμηθούν!! αυτό που θέλω είναι να κοιμούνται τουλάχιστον το μεσημέρι για καμιά ώρα ή κ λίγο παραπάνω!! εσείς πως το καταφέρατε βρε κορίτσια? να πω πως συνήθως τα κοιμίζω κουνώντας το καρότσι( αναγκαστικά γιατί όταν είμαι μόνη κ θέλω να τα κοιμίσω ταυτόχρονα δεν γίνεται αλλιώς), αν κοιμηθούν κ τους πάρω για να τους βάλω στο κρεβάτι ξυπνάνε αμέσως! αν τους αφήσω στο καρότσι προφανώς είναι πιο άβολα κ ξυπνάνε στο 10 λεπτο που λέγαμε! αν τους βάλω να κοιμηθούν στο κρεβάτι μόνοι τους δεν κοιμούνται..ή γκρινιάζουν ή "μιλάνε"...αν προσπαθήσω να τους νανουρίσω στην αγκαλιά επίσης δεν κάθονται! κάνουν τόξο το κορμί να σηκωθούν!!! δεν ξέρω πλέον τι να κάνω!!! μ'έχει κουράσει αυτό το θέμα!!

το βράδυ δεν έχουμε πρόβλημα...κάνουμε μπάνιο,τους ταίζουμε κ με το που τελειώνει το μπουκάλι αποκοιμιούνται στην αγκαλιά κ τους πάμε στο κρεβάτι!κ αν ξυπνήσουν χαιδεύουμε λίγο τα κεφαλάκια τους κ κοιμούνται ξανα!

Κανε κουραγιο γιατι ολα αυτα ειναι προσωρινα.Ειναι μικρα και ακομη δεν εχουν βρει την σειρα τους στο θεμα του υπνου.Ολα αυτα που περιγραφεις τα εχω περασει μονο που εγω μεχρι 18 μηνων τα κοιμιζα ακομη στα ρηλαξ τους....μιλανε δεν χωρουσαν πια αλλα δεν παιρναμε αποφαση να κοιμουνται μονα τους στην κουνια τους και κανα δυο φορες που το ειχαμε προσπαθησει ηταν σκετη αποτυχια.Μεχρι που ειπαμε τελος και μας πηρε 3 εβδομαδες για να κοιμηθουν μονα τους στα κρεββατια τους!!Τωρα πανε στα κρεββατια τους με χαρα μπορω να πω γιατι πλεον κουραζονται πολυ,ενω τα δικα σου ακομη δεν περπατανε για να νιωθουν κουραση.Αν τα αφησεις χωρις να προσπαθησεις εσυ να τα κοιμησεις καποια στιγμη δεν θα κοιμηθουν ορθια που λεει ο λογος??ο μικρος μου εχει τυχει να αποκοιμηθει στο πατωμα με το παιχνιδι στο χερι γιατι πλεον δεν αντεχε!!!Εχουν και τα δοντακια τους στην φαση που ειστε για αυτο και η γκρινια-νευρικοτητα...παλι καλα που κοιμουνται τα βραδια γιατι τα δικα μου ξυπναγαν συχνα(ιδιως η μικρη)με κλαμα στο διαπασων!!!Υπομονη και ατσαλενια νευρα τι αλλο να πω...θα περασει...


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα βρε αργυρω μου,η αληθεια ειναι οτι αν αρρωσταινει ενα μετα κολλανε και τα αλλα.και εμενα το πρωτο χρονο στο παιδικο ολο αρρωστα ηταν.εμεις σημερα σπιτι αφου δεν ειχαμε παιδικο,τους πηγα σουπερ μαρκετ και αφου τσακωθηκαν ποιος θα κατσει μεσα στο καροτσι,ποιος θα μου δινει τα ψωνια,ποιος θα χτυπαει τον μπροστινο με το καροτσι...γυρισαμε με τα ψωνια σπιτι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλες μου! τι κανετε?

εμενα γιορταζε ο αντρουλης μου χτες, βεβαια οικογενειακα ημασταν, δε γινοταν τιποτε αλλο με αυτες τις συνθηκες! χρονια πολλά σε οσους ειχατε κ εσεις!

να πω κ εγω οτι ειμαι παθουσα με τον υπνο. γενικως τα παιδια μου (και το 3ο ετσι οπως φαινεται) απλά δεν αγαπανε τον υπνο! βασικα κ εγω ειμαι ετσι οποτε δεν μπορω να πω πως μου φαινεται περιεργο. για να καταλαβετε κοιμηθηκαν σερι νυχτα 20 μηνων περιπου. και για να αποκοιμηθουν ειχαμε τρελο ζορι, ο καθενας με διαφορετικο τροπο γι αυτο και δεν καταφερα ποτε να τους κοιμισω μονη μου-μεγαλος καημος αυτος αλλά αυτο ειναι αλλο θεμα! Α! επισης να αναφερω οτι εκοψαν τον πρωινο υπνο μετα τη φρουτοκρεμα πολυ νωρις, μη σας πω περιπου 7 μηνων!! χαλια μιλαμε χρονος γοα ξεκουραση μηδεν!

τωρα ειμαστε μια χαρα, αλλά εχω βρει την υγεια μου που λενε που τους κοψαμε τον μεσημεριανο υπνο αφου ξεκινησαν τον σταθμο. μονα τους τον εκοψαν δηλαδη γιατι ερχοντουσαν με ενεργεια απο το σχολειο και δεν τα επαιρνε ο υπνος μετα. οποτε τωρα 7:30-8 ειναι ηδη ξερα στα κρεββατια τους μ ενα απλο φιλακι για καληνυχτα μεχρι το πρωι τις 7. Στις αρχες τα επιανε λιγο η γκρινια εκει κατα τις 4:30-5 αλλά τωρα πια το εχουν συνηθισει κ ειμαστε οκ. κ κοστιζει και λιγο στην κοινωνικη ζωη γιατι δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα το απογευμα, ειδικα τους ανοιξιατικους κ καλοκαιρινους μηνες, αλλά με τοση ταλαιπωρια που εχουμε τραβηξει, δεν το αλλαζω με τιποτα!! και σου μενει και χρονος να ξεκουραστεις ή να ασχοληθεις με αλλα πραγματα....προ μπεμπη ολα αυτα!!! τωρα εχω τον μικρο που περιμενω να ξυπνησει να τον ταισω.

αργυρω μου περαστικά σας! τι να πω. κ εγω εχω ακουσει για ιωσεις...την παρασκευη ηρθε νωριτερα το σχολικο γιατι εχουν απωλειες λεει 2-3 παιδακια...αρα περιμενω κ εγω σιγα σιγα.

δε θυμαμαι τι αλλο να σχολιασω....για το 'μοιρασμα' των παιδιων νομζιω παντα δυσκολο θα ειναι. Παντα θα υπαρχει καποιος που θα νιωθουμε οτι μας εχει περισσοτερη αναγκη και παντα θα εχουμε τυψεις για τον αλλον. νομιζω το ενστικτο μας πρεπει να ακολουθησουμε απλά και τιποτε αλλο. εγω γενικα δε θελω ουτε να τους χωριζω για να μη θεωρω πως ο ενας εχει περισσοτερα ερεθισματα απο τον αλλον. και αν το κανω προσπαθω την επομενη φορα να κανει κατι ο αλλος.

κατα τα αλλα καλα. αλλά ενα συνεχες τρεξιμο! την τεταρτη θα στρωσουμε επιτελους, εβαλε κρυο!!

φιλακιαααααα


SV6vp3.png

LWoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά σε όσες γιορταζαν!

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Myheart ο ύπνος είναι το μεγάλο θέμα! Έρευνες δείχνουν οτι το μεγαλύτερο ποσοστό γονέων που επισκέπτονται συμβούλους είναι ο ύπνος των μωρων ή των νηπίων!

Δεν καταλαβα εσύ κρατάς μόνη σου τα παιδιά; Αν ναι τότε είναι λογικό να δυσκολεύεσαι. Αλλιώς είναι να χεις κάποιον που Μπορει να απασχολήσει το ένα Μέχρι εσύ να βρεις τον κατάλληλο για σένα και το παιδι σου τροπο (το γράφω έτσι γιατί είναι Πολυ υποκειμενικό το συγκεκριμένο θέμα) να κοιμισεις το άλλο. Εμένα ο παραλληλος ύπνος μου φαίνεται φοβερά δύσκολος γιατί εκτός του το Μπορει να μην έχουν την ίδια ανάγκη την ίδια στιγμη, δεν είναι εύκολο και για σένα να εστιασεις στο καθένα ξεχωριστά.

Κατα τα αλλα δεν Εχω να σου προτείνω κάτι μιας και τα χεις δοκιμάσει και ολα. Να σου πω μόνο πώς η κατάσταση που ζεις τώρα Μπορει αύριο να είναι ευκολότερη. Τα παιδια αλλάζουν συνήθειες στον ύπνο σε αυτές τις ηλικίες.

Κι εμεις δυσκολευόμαστε Μέχρι να κοιμηθούμε. Εγώ είχα επιλέξει την αγκαλια για νανουρισμα οποτε και μέσα στη μέρα τις δυο φορές που κοιμούνται πρέπει να τα Εχω αγκαλίτσα. Ο μπεμπης ευτυχως κοιμάται γρήγορα (το καλο παιδι που λέγαμε), η μπεμπα χρειάζεται περισσότερη ώρα. Το βράδυ κι εμεις τα ίδια αποκοιμουνται με το γάλα και ξυπνανε το πρωι!!!! Μετα το Χρόνο σκοπεύω Σιγά Σιγά να τους το μειωσω αλλα ξέρω πώς θα δυσκολευτουμε όλοι!

ναι κάποιες μέρες τα έχω μόνη μου απ'το πρωί μέχρι το απόγευμα που θα έρθει ο άντρας μου απ'την δουλειά! η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να τους συγχρονίσω για να μπορώ κι εγώ να κάνω κάτι άλλο στα γρήγορα, μαγείρεμα κτλ! τώρα αν δεν γίνει κ κοιμηθεί ο ένας κι ό άλλος όχι εννοείται πως κάθομαι μαζί του κ τον απασχολώ ή τον βάζω να παίξει στο γυμναστήριο! το βράδυ κοιμούνται σχετικά εύκολα αλλά δυστυχώς δεν κοιμούνται σερί! ξυπνάνε τουλαχιστον 2 φορες ο καθένας κ το πρωί ξυπνάνε στην καλύτερη κατα τις 7 κ κάτι!

Κανε κουραγιο γιατι ολα αυτα ειναι προσωρινα.Ειναι μικρα και ακομη δεν εχουν βρει την σειρα τους στο θεμα του υπνου.Ολα αυτα που περιγραφεις τα εχω περασει μονο που εγω μεχρι 18 μηνων τα κοιμιζα ακομη στα ρηλαξ τους....μιλανε δεν χωρουσαν πια αλλα δεν παιρναμε αποφαση να κοιμουνται μονα τους στην κουνια τους και κανα δυο φορες που το ειχαμε προσπαθησει ηταν σκετη αποτυχια.Μεχρι που ειπαμε τελος και μας πηρε 3 εβδομαδες για να κοιμηθουν μονα τους στα κρεββατια τους!!Τωρα πανε στα κρεββατια τους με χαρα μπορω να πω γιατι πλεον κουραζονται πολυ,ενω τα δικα σου ακομη δεν περπατανε για να νιωθουν κουραση.Αν τα αφησεις χωρις να προσπαθησεις εσυ να τα κοιμησεις καποια στιγμη δεν θα κοιμηθουν ορθια που λεει ο λογος??ο μικρος μου εχει τυχει να αποκοιμηθει στο πατωμα με το παιχνιδι στο χερι γιατι πλεον δεν αντεχε!!!Εχουν και τα δοντακια τους στην φαση που ειστε για αυτο και η γκρινια-νευρικοτητα...παλι καλα που κοιμουνται τα βραδια γιατι τα δικα μου ξυπναγαν συχνα(ιδιως η μικρη)με κλαμα στο διαπασων!!!Υπομονη και ατσαλενια νευρα τι αλλο να πω...θα περασει...

με το να κοιμούντα στο κρεβάτι τους δεν έχω θέμα! τους κοιμίζω ακόμη βέβαια σ'ένα κρεβατάκι το οποίο έχω κολλημένο στο δικό μας...σκοπεύω να τους πάω στο δωμάτιό τους μόλις κόψουν τα βραδυνά ξυπνήματα! μου ειναι αδύνατον να ξυπνάω τόσες φορές κ να πηγαίνω κ μέχρι το παιδικό(που δυστυχώς είναι "μακριά"απ'το δικό μας)!

καλησπερα φιλες μου! τι κανετε?

εμενα γιορταζε ο αντρουλης μου χτες, βεβαια οικογενειακα ημασταν, δε γινοταν τιποτε αλλο με αυτες τις συνθηκες! χρονια πολλά σε οσους ειχατε κ εσεις!

να πω κ εγω οτι ειμαι παθουσα με τον υπνο. γενικως τα παιδια μου (και το 3ο ετσι οπως φαινεται) απλά δεν αγαπανε τον υπνο! βασικα κ εγω ειμαι ετσι οποτε δεν μπορω να πω πως μου φαινεται περιεργο. για να καταλαβετε κοιμηθηκαν σερι νυχτα 20 μηνων περιπου. και για να αποκοιμηθουν ειχαμε τρελο ζορι, ο καθενας με διαφορετικο τροπο γι αυτο και δεν καταφερα ποτε να τους κοιμισω μονη μου-μεγαλος καημος αυτος αλλά αυτο ειναι αλλο θεμα! Α! επισης να αναφερω οτι εκοψαν τον πρωινο υπνο μετα τη φρουτοκρεμα πολυ νωρις, μη σας πω περιπου 7 μηνων!! χαλια μιλαμε χρονος γοα ξεκουραση μηδεν!

τωρα ειμαστε μια χαρα, αλλά εχω βρει την υγεια μου που λενε που τους κοψαμε τον μεσημεριανο υπνο αφου ξεκινησαν τον σταθμο. μονα τους τον εκοψαν δηλαδη γιατι ερχοντουσαν με ενεργεια απο το σχολειο και δεν τα επαιρνε ο υπνος μετα. οποτε τωρα 7:30-8 ειναι ηδη ξερα στα κρεββατια τους μ ενα απλο φιλακι για καληνυχτα μεχρι το πρωι τις 7. Στις αρχες τα επιανε λιγο η γκρινια εκει κατα τις 4:30-5 αλλά τωρα πια το εχουν συνηθισει κ ειμαστε οκ. κ κοστιζει και λιγο στην κοινωνικη ζωη γιατι δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα το απογευμα, ειδικα τους ανοιξιατικους κ καλοκαιρινους μηνες, αλλά με τοση ταλαιπωρια που εχουμε τραβηξει, δεν το αλλαζω με τιποτα!! και σου μενει και χρονος να ξεκουραστεις ή να ασχοληθεις με αλλα πραγματα....προ μπεμπη ολα αυτα!!! τωρα εχω τον μικρο που περιμενω να ξυπνησει να τον ταισω.

φιλακιαααααα

μάλλον κι εμένα στην ίδια κατηγορία τα βλέπω! δεν αγαπάμε τον ύπνο!! είμαστε κ κουτσομπόληδες-μη χάσουμε κανα επεισόδιο :tongue::tongue:!!

χθες λοιπόν πήγαμε στον παιδίατρο,κάναμε το εμβολιάκι μας κ μετρηθήκαμε! ο μεγάλος μου είναι 6800 κ ο μικρός 7 κιλά. Μου είπε να προσθέσω πορτοκάλι στα φρούτα ή να τους το δίνω σε χυμό αν τους αρέσει! επίσης ξεκινάμε σήμερα χορτόσουπα κ σε 3 μερες βάζουμε κ μοσχάρι! κ το απόγευμα ξεκινάμε φαριν λακτέ! ξέχασα να τον ρωτήσω βέβαια αν μπορώ να τους κάνω κρέμα με σιμιγδάλι ή βρώμη αντί για την φαρίν λ.

τους έβαλε να "κάτσουν" κ είπε πως η στήριξη που κάνουν είναι για 7,5 μηνών :-D:grin: κ ψήλωσα 10 πόντους η μάνα κουκουβάγια χαχαχχαχ

για τον ύπνο μας είπε δεν υπάρχει τρόπος, θα στρώσουν μόνα κάποια στιγμή κ προφανώς τους ενοχλούν κ τα δόντια! κι όταν είπα ότι τρώνε όταν ξυπνάνε μου είπε, αφού ξυπνάνε κάτι πρέπει να κάνουν κι αυτά!!:tongue:

πάντως κι εγώ δεν θέλω να τους χωρίζω γιατί νιώθω ότι κάποιος απ'τους 2 αδικείται έτσι...

περαστικά στ'αρρωστα μωράκια κ κουράγιο στις μανούλες!!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια κ χρόνια πολλά σε όσες γιορταζαν!

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

ναι κάποιες μέρες τα έχω μόνη μου απ'το πρωί μέχρι το απόγευμα που θα έρθει ο άντρας μου απ'την δουλειά! η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να τους συγχρονίσω για να μπορώ κι εγώ να κάνω κάτι άλλο στα γρήγορα, μαγείρεμα κτλ! τώρα αν δεν γίνει κ κοιμηθεί ο ένας κι ό άλλος όχι εννοείται πως κάθομαι μαζί του κ τον απασχολώ ή τον βάζω να παίξει στο γυμναστήριο! το βράδυ κοιμούνται σχετικά εύκολα αλλά δυστυχώς δεν κοιμούνται σερί! ξυπνάνε τουλαχιστον 2 φορες ο καθένας κ το πρωί ξυπνάνε στην καλύτερη κατα τις 7 κ κάτι!

με το να κοιμούντα στο κρεβάτι τους δεν έχω θέμα! τους κοιμίζω ακόμη βέβαια σ'ένα κρεβατάκι το οποίο έχω κολλημένο στο δικό μας...σκοπεύω να τους πάω στο δωμάτιό τους μόλις κόψουν τα βραδυνά ξυπνήματα! μου ειναι αδύνατον να ξυπνάω τόσες φορές κ να πηγαίνω κ μέχρι το παιδικό(που δυστυχώς είναι "μακριά"απ'το δικό μας)!

μάλλον κι εμένα στην ίδια κατηγορία τα βλέπω! δεν αγαπάμε τον ύπνο!! είμαστε κ κουτσομπόληδες-μη χάσουμε κανα επεισόδιο :tongue::tongue:!!

χθες λοιπόν πήγαμε στον παιδίατρο,κάναμε το εμβολιάκι μας κ μετρηθήκαμε! ο μεγάλος μου είναι 6800 κ ο μικρός 7 κιλά. Μου είπε να προσθέσω πορτοκάλι στα φρούτα ή να τους το δίνω σε χυμό αν τους αρέσει! επίσης ξεκινάμε σήμερα χορτόσουπα κ σε 3 μερες βάζουμε κ μοσχάρι! κ το απόγευμα ξεκινάμε φαριν λακτέ! ξέχασα να τον ρωτήσω βέβαια αν μπορώ να τους κάνω κρέμα με σιμιγδάλι ή βρώμη αντί για την φαρίν λ.

τους έβαλε να "κάτσουν" κ είπε πως η στήριξη που κάνουν είναι για 7,5 μηνών :-D:grin: κ ψήλωσα 10 πόντους η μάνα κουκουβάγια χαχαχχαχ

για τον ύπνο μας είπε δεν υπάρχει τρόπος, θα στρώσουν μόνα κάποια στιγμή κ προφανώς τους ενοχλούν κ τα δόντια! κι όταν είπα ότι τρώνε όταν ξυπνάνε μου είπε, αφού ξυπνάνε κάτι πρέπει να κάνουν κι αυτά!!:tongue:

πάντως κι εγώ δεν θέλω να τους χωρίζω γιατί νιώθω ότι κάποιος απ'τους 2 αδικείται έτσι...

περαστικά στ'αρρωστα μωράκια κ κουράγιο στις μανούλες!!

Καλημέρα! Χρόνια πολλά!

Πολύ ωραία τα νεα σας :D Συνεχίζετε δυναμικά βλέπω με τις τροφές :)

Κορίτσια πως το είπατε εκείνο το βιβλιο;;; Ρίζες κ φτερά; μπορειτε να ξαναβαλετε το λινκ;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι με τον ύπνο τα πάμε καταπληκτικά.. το Σάββατο κοιμήθηκαν στις 10 το βράδυ (τους βάλαμε πιο αργά από ότι συνήθως για να μην ξυπνήσουν νωρίς το επόμενο πρωι γιατί θέλαμε να βγούμε) και τους ξυπνήσαμε με τα χίλια ζόρια στις 9:30 το άλλο πρωί. Και κοιμούνται και 1 ώρα το πρωί και άλλη 1,5-2 το μεσημέρι. Αλλά είναι αποτέλεσμα μεγάλης προσπάθειας και από μεριάς μου και από του συζύγου, μέχρι να μάθουν να κοιμούνται ολομόναχα.

Μαριλιώ συμφωνώ με τα σχόλιά σου. Κι εγώ κάπως έτσι προσπαθώ να μοιράσω το χρόνο μου ανάμεσα στα παιδιά... αλλά καμιά φορά σκέφτομαι ότι το "ένα κακό φέρνει το άλλο". Οτι δηλαδή ο μεγάλος διεκδικεί την προσοχή μου, εγώ του τη δίνω, οπότε αυτός ενθαρρύνεται να τη διεκδικεί περισσότερο και τελικά δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που οδηγεί όλο και σε χειρότερες καταστάσεις. Το αντίστροφο ισχύει και με τον μικρό: δεν αποζητά την προσοχή, οπότε δεν την παίρνει από εμάς, οπότε παραιτείται ακόμη περισσότερο.. ενηγουεη, αυτά είναι φιλοσοφικές αναζητήσεις. Απλά αναρωτιέμαι μήπως είναι ώρα να σπάσω εγώ αυτόν το φαύλο κύκλο, προτού χειροτερέψει όπως περιέγραψα πιο πάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι με τον ύπνο τα πάμε καταπληκτικά.. το Σάββατο κοιμήθηκαν στις 10 το βράδυ (τους βάλαμε πιο αργά από ότι συνήθως για να μην ξυπνήσουν νωρίς το επόμενο πρωι γιατί θέλαμε να βγούμε) και τους ξυπνήσαμε με τα χίλια ζόρια στις 9:30 το άλλο πρωί. Και κοιμούνται και 1 ώρα το πρωί και άλλη 1,5-2 το μεσημέρι. Αλλά είναι αποτέλεσμα μεγάλης προσπάθειας και από μεριάς μου και από του συζύγου, μέχρι να μάθουν να κοιμούνται ολομόναχα.

Floreta μου είστε τυχεροί! σίγουρα κουραστήκατε πολύ για να το πετύχετε αλλά είναι κ στα παιδιά! αν δεν θέλουν να κοιμηθούν δεν μπορείς να τα κάνεις να κοιμηθούν με το ζόρι!!! κι εμείς προσπαθήσαμε με πολλούς τρόπους αλλά από ό,τι φαίνεται δεν είναι τόσο του ύπνου! το προβλημα μου δεν είναι να κοιμούνται μόνα τους! δεν με πειράζει να τα κοιμίζω είτε στο καρότσι είτε αγκαλίτσα! το πρόβλημα μου είναι ό,τι κοιμούνται ελάχιστες ώρες! ειδικά μέσα στην μέρα! την νύχτα οκ, κοιμούνται απ'τις 21.00 περίπου μέχρι τις 7! απλά ξυπνάνε στο ενδιάμεσο!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Floreta τον ζηλεύω τον ύπνο σας!! Μπράβο και σε σας που τα καταφέρατε και στα μικρα που ανταποκρίθηκαν! Εγώ σκεφτομαι να κόψω τα πολλά νανουρισματα σε κανά εξάμηνο που θα πλησιάζουν τα 1,5. Βέβαια μια που το σκεφτομαι και μια που φρικαρω με το τι μας περιμένει!

Στις φιλοσοφικές αναζητήσεις να προσθέσω πως συνολικά (και με δεδομένο οτι εμεις προσπαθούμε για το καλύτερο) βλέπω απ έξω σαν παρατηρητής ποσο καλο είναι που μαθαίνουν να "σχετίζονται" με οτι αυτό συνεπάγεται απο τοοοσο νωρίς! Εγώ που δεν έχω αδέλφια αναγκάστηκα να μάθω να διεκδικω μεγαλύτερη και Φυσικά με μεγαλύτερο κόστος. Ενω τα διδυμακια μας το μαθαίνουν στο φυσικό τους περιβάλλον και πάντα εκ του ασφαλούς!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Myheart μια χαρουλα τα πάνε τα μικρα σου! Νομίζω πως με τη στερεα τροφή σιγά σιγά θα το κόψουν το βραδινό ξύπνημα-φαγητο.

Δοκίμασα τη Συνταγή που μας έδωσες με τα μαφιν. Πολυ ωραια βγήκαν, μόνο που Ήταν αρκετά έντονη η κανέλα. Την επόμενη φορα θα βάλω ένα Κουταλακι του γλυκού και οχι της σούπας. Φαντάζομαι πως αυτό είναι και θέμα γουστου. Δωσε μας και τίποτα άλλο όταν ευκαιρησεις να πειραματιστουμε! Και να παχυνουμε και λίγο οι αδύνατες :) Χιχιχι!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...