Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 hours ago, Blue Velvet said:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Γειά σου κορίτσι μου, εμείς είχαμε πάρε τις lifertil λ είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα στις γονιμοποιησεις, βέβαια δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στις βιταμίνες όμως θεωρώ ότι βοήθησαν κ αυτές 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Γειά σου Αρτεμις!! Με το καλό σου εύχομαι.

Τι κάνει ο γλυκός μας και καταπληκτικός γιατρός Κος Μακράκης? Οπως κατάλαβες και εμείς είμαστε παιδιά του Κου Μακράκη και της Κας Αγαπητού βέβαια!!! Πραγματικά σε αυτούς τους 2 ανθρώπους και σε όλο το team του Embryoart χρωστάω την ευτυχία μου και τα 2 μου καταπληκτικά θαυματάκια.

Η ψυχολογία είναι πραγματι το παν. Και εγω εμεινα με την 1η προσπάθεια έγκυος με το γιατρό μας, δεν ηταν η διδυμη εγκυμοσύνη μου όμως. Η 1η μου εγκυμοσύνη σταματησε στον 4ο μήνα λογω μικροβίου (ολικη ρηξη υμενων).

Είναι όλοι εκεί, ευγενέστατοι, χαμογελαστοί να σε εξυπηρετήσουν και να σε βοηθησουν στο οτιδήποτε. Δίπλα σου σε όλα! Είμαι υπερευχαριστημένη που τελικά καταλήξαμε σε αυτό το κέντρο με τον άντρα μου, γιατι γενικότερα είχαμε πάει και σε 3-4 άλλα, αλλά το ενστικτο, μας οδηγησε εκεί...

Επίσης να σου πω ότι και ο γιατρός μας πλέον απέκτησε σκυλάκο Λαμπραντορ και κάθε φορά μου λεει τα νέα με τον γιο του. Αν καταφέρεις και είσαι σωστός και τυπικός στην καθημερινοτητα του σκύλου, νομίζω στη συμβίωση δε θα υπάρχει πρόβλημα. Απλά ελπίζω και εύχομαι να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα αλλεργιών και άσθματος, γιατί τότε πρεπει να βρούμε πως θα το αντιμετωπίσουμε όλο αυτό. Αλλά έχουμε καιρό ακόμα.

Το καρδιογραφημα θα το κάνω στην 25η εβδομάδα, δεν υπάρχει καμια περίπτωση να το αναβάλλω. Στη δουλειά θα συνεχίσω να έρχομαι όσο αντέχω και μπορώ. Max ημερομηνια που μου έχει επιτρέψει ο γιατρός είναι 33 εβδομάδων και 1 μέρα. Το βλέπουμε όσο περνάει ο καιρός.

Δεν υπάρχει καμία δυσκολία, δεν έχω δει κάτι σαν γολγοθά... όλα αντιμετωπίζονται και όλο αυτό είναι κάτι που το ήθελα παρα μα παρα μα πάρα πολύ και το περιμεναμε τόσο καιρό, οπότε τίποτα δε με/μας πτοεί... Όλα καλά και προχωράμε δυναμικά. :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω μια χαζή ερώτηση στις μανούλες με κοριτσάκια ή με 1+1?

Ο γιατρός ακόμα και μετα΄το υπερηχογράφημα Β' επιπέδου, μου είπε 1 κοριτσάκι και 1 αγοράκι. Το αγοράκι ειναι καρασιγουρο και καρατσεκαρισμένο. Το κοριτσάκι πάντα μας δυσκολεύει λίγο με τη θέση του και τα σκέρτσα του, όμως ο γιατρός επιμένει. Και φυσικά δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω απλά μου κάνει εντύπωση. Το πιπί στα κοριτσάκια υπάρχει περίπτωση να είναι διογκωμένο και να σε ξεγελάει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Artits μπορω να στο πω με σιγουριά!!! Είχαμε κι εμεις σε κάποια φάση της εγκυμοσύνης, δε θυμάμαι ποτε, κάποιες τέτοιες αμφιβολίες αλλα ο γιατρός μας ήξερε.. Όπως φυσικά και ο δικός σας! Εγώ βέβαια (επειδή εχω ακούσει πολλά και διάφορα να γίνονται) είχα μέχρι το τελος τις αμφιβολίες μου και πολλά ρουχαλακια κτλ τα είχα Καλού κακού πάρει ουδέτερα. Τελικά βέβαια η μπουμπουτσο μας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά!

Και ναι την απολαμβανω απιστευτα, αλλα Όπως λένε και τα κορίτσια (Floreta και Efoulito) τα αγοράκια σου "φυλάνε" μια σχέση-έκπληξη!!!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τους παμε καθε πρωι στους γονείς μου ή στου άντρα μου (εναλαξ ανα εβδομάδα)οπότε μετά τη δουλεια παμε να τους παρουμε και τρωμε εκεί (ευτυχώς μόνο για Σ/Κ μαγειρευω για εμας, και μη φανταστεις πιο πολυ εύκολα πράγματα), με αποτελεσμα να γυρναμε σπίτι μαζί τους κατα τις 18:30. Αν χρειαστει να παμε μαζι τους πρωτα σε σουπερ μαρκετ ή για καμμια δουλιτσα γυρναμε και πιο αργα. Οποτε τους αφηνουμε και παιζουν ευτυχως λιγη ωριτσα μεχρι να ξεντυθουμε κλπ.Εντωμεταξυ εγω προσπαθω εκτός του σίδερου που μόνο οταν κοιμηθουν μπορει να γίνει για να μην καουν στην πρεσα, να κανω απλωμα ή μαζεμα ρουχων ή συμμαζεμα ή οταν εχω να μαγειρεψω τη σουπα τους, να κοψω λαχανικα και να βαλω την χυτρα τουλαχιστον, προσπαθω μεχρι τις 19:30με 20:00 που ξεκιναμε ετοιμασιες για υπνο ή μπανακι να κάνω αυτές τις δουλειες. Εννοειται οπως καταλαβαινεις ότι και ο αντρας μου κανει διαφορα δικα του, με αποτελεσμα να εχουμε τα ζουζουνια, μια να παιζουν, μια να τριβονται πανω μας μυξοκλαιγοντας για αγκαλια και προσοχη, μια να τρεχω να τους χωρισω απο καμμια μικρη "διαφωνια" τους ή να τους φωναξω που ανεβαινουν για πολλοστη φορα πανω στο ηχειο του γουφερ (του Home cinema) για να σκαρφαλωσουν στην συνέχεια στο επιπλο της TV.... Ααααχ, πανικος!

Γιατι οσο τους κοιμιζουμε και ειμαστε μαζι τους στο δωματιο, τις περισσοτερες φορες με παιρνει μαζι τους ο υπνος. Μου αρεσει κιολας να το κανω αυτο και να δεις ποσες φορες ξυπνησα απο το καναπεδακι στις 0200 ή ακομη και ... 0400 και πηγα στο κρεββατι μου...Ευτυχως που το καναπεδακι τους με χωραει και βολευομαι μια χαρα.

Εαν θελω να κανω μετα το αλεσμα τις σουπας, μαζεμα ή σίδερο, τοτε ¨"την κανω" με ελαφρα πηδηματακια και αφηνω τον αντρα μου μαζι τους. Εεε εκεινες τις φορες, κυριως με το σιδερωμα, θα χαζεψω και καμμια αγαπημενη σειρα στο DVD. Μπορεί να κοιμηθω και 0030.

Καλα εννοειται οτι το Σ/Κ, οταν μαλιστα καποια Σ/Κ λειπει ο αντρας μου τα πρωινα ως το μεσημερι στη δουλεια, προσπαθω να κανω το σπιτι (τα βασικα εννοειται, μπανιο, σκουπισμα,σφουγγαρισμα, μπαλκονια (ως τωρα βεβαια καθε εβδ.) και ολα αυτα φυσικα με τα ζουζουνια εκει μαζι μου, να ακολουθουν την ηλ.σκουπα (ευτυχως την λατρευουν), να ερχονται στο μπαλκονι να πιασουν τις σκονες που μαζευω με την αλλη σκουπα, και οταν σφουγγαριζω ειναι η πικρα. Να με δεις να παιρνω το νερο με την σφουγγαριστρα και μετα να βαζω τον κουβα οπου ψηλα βρω κοντα μου... Ποτε θα μου ερθει καπελο. Βρε παιδι μου αυτος ο μικρος, μη δει κουβα με νερο, αμεσως να βαλει χερι....χι-χι. Ενω η μικρη, ερχεται το κοιτα, θελει να το κανει αλλα δεν ορμαει και ετσι την προλαβαινω. Και καλά, σκασιλα μου για το αν ειναι βρωμικο το νερο και γλυψουν τα δαχτυλα τους, (εχουμε παθει ανοσια πλεον, στην παραλια ή στην παιδικη χαρα αμμο και χωμα που εχουμε φαει), εχει ομως και χλωρινες μεσα. Εκει εχουμε θεμα.

Ουφ, καλε ολοκληρη αναλυση εκανα, με επιασε ο ιστρος. Το βασικο που θελω να πω ειναι οτι βασικα η ζωη μου πλεον ειναι δουλεια, σπιτι και νανι απο τις 2100. Τα Σ/Κ θα παμε σε κανα φιλο ή καμμια βολτα ή θα ερθουν φιλοι, αλλα εαν ειμαστε σπιτι μονοι μας, παλι μπορει να κοιμηθω απο τις 2200.

Δεν μου λειπει ομως, ουτε το σινεμα, ουτε που δεν μπορω να δω ταινιες σπιτι λογω δουλειων ή λόγο οτι προτιμω να κοιμηθω νωρις. Χαιρομαι να ειμαι μαζι τους και να παιζω μαζι τους. Θα μεγαλωσουν , ουτε θα το καταλαβουμε και τοτε θα εχει αλλαξει και ο τροπος ζωης μας. Σιγουρα θα εχουμε αλλα τρεξιματα, αλλα βρε παιδι μου, θα μπορουν να απασχοληθουν και μονοι τους φανταζομαι αρκετη ωρα χωρις να σε τριγυρνανε.


7SKXp3.png

vY3Pp3.png

6Lh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις εχω κατα βαση μονη τις κορες, οποτε το προγραμμα μας παει καπως ετσι, 6,30-7 παρα τις ταιζω κ ξανα στο κρεβατι τους μεχρι τις 8,30 περιπου.Εγω εκεινη την ωρα κανω τα βασικα, συμμαζεματα και ετσι και συνηθως φτιαχνω το φαγητο (ευτυχως πλεον ειναι κοινο για ολους μας οποτε δε κανω 2 φαγητα).Ε, οταν σηκωθουν αρχιζουμε τα τραγουδια κ τα παιχνιδια.Η μια κανει βηματα μονη της, οχι ομως να περπαταει κανονικα, παει πχ απο τον εναν καναπε στον αλλο.Η αλλη μονο αν πιαστει απο επιπλο ή κατι θα προχωρησει.Αυτη η φαση μου φαινεται πιο δυσκολη ακομα και απο τον πρωτο καιρο.Τα παιζω, προσπαθω να προλαβω μια τη μια, μια την αλλη που φευγουν σε διαφορετικες κατευθυνσεις και με βγαζουν νοκ αουτ.Γενικα μεσα στη μερα δεν πολυκοιμουνται.Μετα το μεσημεριανο θα τις βαλω στα κρεβατια τους, αλλα συνηθως προτιμουν να παιζουν ειτε καθε μια μονη ειτε μεταξυ τους.Παντως για καμια ωρα θα ηρεμησουν κ ετσι θα φαμε κ εμεις σαν ανθρωποι.Το απογευμα μια απο τα ιδια, ισως παμε καμια βολτα εξω ή παμε στην αδερφη μου ή στη μαμα μου ή ερχονται αυτοι σε εμας.19,30 ξεκιναμε μπανια, 20,30 δεν ακουγεται κιχ στο σπιτι.Οποτε κανω οτι αλλες χαζοδουλιες εχω και μετα αραζω να ξεκουραστω και εγω.


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

My heartttttttttttttttt που είσαι? Τρελαίνομαι σου λεω

Καθως εκτελουσα τη συνταγη δοκιμαζα κ τρελαινομουν γιατι ολο κ εμοιαζε στη δικη σου κι οταν την έβαλα ψυγείο σου έστειλα φιλιά!πανευκολη κι απιθανη, ξετρελαθηκα με τη σαντιγί με τη μερεντα

Εβγαλα φωτογραφίες θα προσπαθήσω να τις στειλω με εμαιλ

Τωρα εχω λιγο άγχος αν θα πάθει τίποτα τρεις μερες συντηρηση πριν φαγωθει?

Στο ο ζαχαροπλαστειο θα κανουν μαυρα μάτια να με ξαναδούν χιχιχι

Το παντεσπάνι το εκοψα με οδοντικο νήμα,η μια στρωση χαλασε αλλα δεν χαμπαριασα

Ας ξαναγράψει κάποια τη σελίδα για να την αποθηκεύσω στον υπολογιστή μπας και κάνω και εγώ τίποτα!!! Σας μερσώ!!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλες στα ίδια είμαστε πάνω-κάτω... με τα μπεμπίνια ξύνπια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να ασχολούμαστε μαζί τους!! χιχι!

Ανχελίτα δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά όταν αρχίσουν να περπατάνε θα είναι πιο δύσκολο.. γιατί δεν είναι σταθερά στην αρχή και όλο τρώνε τα μούτρα τους.

Τα δικά μου (ευτυχώς) δεν περπάτησαν μαζί. Ο μεγάλος περπατάει εδώ και 1,5 μήνα. Οκ, πέφτει μερικές φορές (σήμερα έπεσε προς τα πίσω και χτύπησε το κεφάλι του ο καϋμενούλης, και άλλες δύο φορές έσπασε τα μπροστινά δόντια του -λίγο ευτυχώς) αλλά γενικώς τα πάει καλά. Τις τελευταίες μέρες όμως άρχισε να ψιλοπερπατάει και ο μικρός μου, ο οποίος είναι πολύ ατσούμπαλος :) Ευτυχώς ακόμη φοβάται και δεν έχει ξεθαρρέψει! Κάνει 3 βήματα και κάθεται κάτω! χιχι! Θα περάσει κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ανχελίτα δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά όταν αρχίσουν να περπατάνε θα είναι πιο δύσκολο.. γιατί δεν είναι σταθερά στην αρχή και όλο τρώνε τα μούτρα τους.

Τα δικά μου (ευτυχώς) δεν περπάτησαν μαζί. Ο μεγάλος περπατάει εδώ και 1,5 μήνα. Οκ, πέφτει μερικές φορές (σήμερα έπεσε προς τα πίσω και χτύπησε το κεφάλι του ο καϋμενούλης, και άλλες δύο φορές έσπασε τα μπροστινά δόντια του -λίγο ευτυχώς) αλλά γενικώς τα πάει καλά. Τις τελευταίες μέρες όμως άρχισε να ψιλοπερπατάει και ο μικρός μου, ο οποίος είναι πολύ ατσούμπαλος :) Ευτυχώς ακόμη φοβάται και δεν έχει ξεθαρρέψει! Κάνει 3 βήματα και κάθεται κάτω! χιχι! Θα περάσει κι αυτό!

Και εμενα μαλλον ετσι θα παει, το βλεπω να περπαταει σε λιγο καιρο η μικρη μου, που ετσι και αλλιως κανει ηδη βηματα μονη της, νομιζω 6 ειναι το περισσοτερο της, και ελπιζω η αλλη να αργησει λιγο ακομα για να σταθεροποιηθει καπως η πρωτη.αλλιως με βλεπω σαν τον αστυνομο σαινη που εβγαζε κατι τεραστια χερια, ενα δεξια κ ενα αριστερα να λεω εμπρος καλα μου χερακια!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα μαλλον ετσι θα παει, το βλεπω να περπαταει σε λιγο καιρο η μικρη μου, που ετσι και αλλιως κανει ηδη βηματα μονη της, νομιζω 6 ειναι το περισσοτερο της, και ελπιζω η αλλη να αργησει λιγο ακομα για να σταθεροποιηθει καπως η πρωτη.αλλιως με βλεπω σαν τον αστυνομο σαινη που εβγαζε κατι τεραστια χερια, ενα δεξια κ ενα αριστερα να λεω εμπρος καλα μου χερακια!

αχαχα!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Anchelita 1000 μπραβο που τα καταφέρνεις μόνη σου!!!

Εγώ τις μέρες που δεν παω δουλειά κάθομαι μόνη μέχρι τα Φρούτα στις 11. Ως τοτε τα μωρα είναι πολύ ήρεμα, παίζουν μόνα τους, κάθονται πάρκο και στρατα εναλλάξ και δεν με απασχολούν. Εγώ τότε κάνω το φαΐ τους και οτι άλλο προλάβω στο σπίτι. Μετα κάποιος δικός μου έρχεται για λίγη βοήθεια κυρίως στον ύπνο (εμένα κοιμούνται ακόμη δυο φορές την ημέρα, μετα το φρούτο και μετά το μεσημεριανό). Εκει ομολογώ δεν τα καταφερνω μιας και θέλουν λίγο νανουρισμα και αυτό που περιμένει γκρινιαζει και δεν αφήνει το άλλο να κοιμηθεί. Μετα όλο και κάποια δουλειά, ψώνια ή βολτα θα προκύψει, οπότε και θα με βοηθήσει να τα ετοιμάσω, να ανεβάσω καροτσι ή να τα βάλω στο αυτοκίνητο. Κάποιες φορές βέβαια παίρνω το ένα μαζί μου οπότε εκει γίνεται πιο εύκολο. Και πάλι όμως κάποιος μένει πίσω με το άλλο. Το απόγευμα περιμενουμε με λαχτάρα το μπαμπά μας και για βοήθεια και γιατί μας εχει λείψει! Μετα τα γνωστά.. μπάνια ταισματα κοιμισματα. Κι εδω πάντως μετα τις 9.00 κιχ!!!

Κακά τα ψέματα τώρα που στέκονται κι ετοιμάζονται να περπατήσουν δυσκολεύει πάλι η φάση. Κι εγώ ειμαι αρκετά κουρασμένη για να το παίζω ηρωίδα. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!


OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε?χαθηκα γιατι καλε ναιιιι ειμαστε αρρωστοι παλι με ωτιτιδα και παιρνουμε αντιβιωση παλι με κενο απο την προηγουμενη αγωγη μονο λιγες μερες!!!Μεσα Οκτωβρη ξεκινησαμε amoxil και μεσα σε λιγες μερες παλι αντιβιωση αλλα αυτη την φορα augmentin η οποια μας εκανε διαρροια και δεν φανταζεστε τι ωραια που περναμε!!!Παιδικο εφοσον δεν εχουν πυρετο τα παω κανονικα και ευτυχως αρρωσταινουν Παρασκευη απογευμα και μεχρι την Τριτη το πρωι δεν εχουν πυρετο οποτε δεν δημιουργουμε προβληματα στις δουλειες μας!!!Κατα τ'αλλα πονανε μεσες και ολοκληρο το κορμι...ο μπεμπης αλονιζει πια σε ολο το σπιτι,οι μικρες μια που θα παιζουν μαζι και χωρια δεν μπορουν αλλα υπαρχουν και οι στιγμες που τσακωνονται,μαλλιοτραβιουνται και συνηθως ο μπεμπης την πληρωνει αφου μπαινει μες στα ποδια τους!!Οι διδυμες ειναι μεγαλη ευτυχια που λεμε τραγουδακια και γενικα λενε "οριστε" οταν δινουν κατι ή λενε "κατα λαφος" μπερδευουν το φ με το θ και το β με το δ,ας πουμε λενε τσιτσιβι και πεθαινω στα γελια!!!

Να καλοσωρισω κι εγω τις μελλουσες διδυμομανουλες!!!Ξεκουραστητε τωρα που μπορειτε και κοιμηθητε αν μπορειτε....σας περιμενει μια δυσκολη στην αρχη περιοδος μεγαλης αλλαγης και προσδοκιων!!

Μεγαλη χαρα πηρα με τα posts των μαμαδων με μικροτερα μωρακια που τωρα ξεκινουν τα πρωτα τους βηματακια,θυμαμαι τα δικα μας και πραγματικα οσες λετε οτι ειναι πολυ δυσκολη η ολη φαση,ετσι ειναι πραγματικα!!Εγω ημουν στο σπιτι λογω της δευτερης κυησης και ολα αυτα τα εφαγα με το κουταλακι....

Μπραβο σε οσες προλαβαινουν και φτιαχνουν γλυκα!!! Ευχαριστως να τους στειλω με πμ την διευθυνση μου να στειλουν κι απο εδω τπτ:tongue:

Φιλια σε ολες και καλη μας δυναμη!!!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα βρε αργυρω,η augmentin ειναι η καλυτερη για ωτιτιδες αλλα εχει και τα μειον της!εγω μαζι με την αντιβιωση εδινα ultra μεσα στο γαλα για τις διαρροιες και γαλα με ρυζονερο

Link to comment
Share on other sites

Αμαν βρε Αργυρώ, όλο άρρωστοι είστε... τα κολλάνε οι μικρες από τον παιδικό; Με έχεις τρομάξει, ομολογώ... Περαστικά σας και καλή δύναμη σε σένα να ανταπεξέλθεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...