Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2014


Recommended Posts

Πονάω ακόμα απο την καισαρική και με πονάει η τομή. Είμαι και όλη την ωρα όρθια και έχω πριστει μετά την γέννα. Απο κιλά εχασαμονο τα κιλά του παιδιού δηλαδή 3500, ίσως είναι ακομα νωρίς για να φύγουν......

Έχω πρόβλημα με τον θηλασμό. Η μικρή μου δεν έπιασε την θηλή όσο ειμουνα στο νοσοκομειο και λόγω σαββατοκύριακου έλειπε η υπεύθυνη θηλασμού για να μου δειξει. Όταν ήρθε προσπαθήσαμε με θηλαστρο αλλά δεν είχα κατεβάσει γάλα μονο το πρωτογαλα που το δώσαμε στο παιδί. Έφυγα απο το νοσοκομείο και ήρθε μια φίλη μου μαία να με βοηθήσει με τον θηλασμό αλλά η κορούλα μου δεν έπιανε, έβαλα και ψευτοθηλες. Με τα πολλά το μωρακι έπεισε την θηλή αλλά όχι σωστα και μου τις πληγιασε. Πετρωσανε τα στήθη μου και πήγα παλι στην υπεύθυνη θηλασμού να με βοηθήσει. Έβγαλα το γάλα απο τον δεξιό μαστό με το θηλαστρο και μου είπε να κάνω ζεστές κομπρεσες. Απο τον αριστερό μαστό δεν έβγαζα γάλα, είχα κανει εγχείρηση πριν ενα χρόνο λόγω μιας φλεγμονής. Μίλησα με τον γιατρό που με είχε εγχείρηση και μου είπε να μην το προσπαθήσω άλλο γιατί το έχω πιέσει αρκετά, θα έχουν φράξει οι γαλακτοφόροι πόροι και μην γίνει καμια ζημιά. Με πήρε πολύ απο κάτω γιατί ήθελα πολύ να θηλασω.....

Εντέλει έχω νοικιάσει το επαγγελματικό θηλαστρο και βγάζω το γάλα απο τον δεξιό μαστό μόνο και το δίνω στην μπεμπα μαζί με συμπλήρωμα ξένο. Έχω λίγο δικο μου γαλα και κάποιοι μου λένε οτι κακός έχω μπει σε αυτή την διαδικασία και αν κάνει να βγάζω μονο απο το ένα...... Θέλω πολύ να δώσω στο μωρακι μου δικο μου γάλα.

Εισαι απο θεσσαλονικη;επειδη το προφιλ σου λεει πατρα...

Αν εισαι απο θεσσαλονικη εχω κ εγω να σου προτεινω καποια ατομα που θα βοηθησουν σιγουρα!

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το συμπληρωμα ειναι εχθρος του θηλασμου.

Το ονειρακι εχει δικιο,υπαρχουν μαμαδες που θηλαζουν χωρις να εχουν γεννησει!

Οι λογοι για τους οποιους μια γυναικα δεν μπορει να θηλασει ειναι ελαχιστες περιπτωσεις!

Καλο ειναι το μωρακι οταν ειναι τοσο μικρο να θηλαζει αποκλειστικα κ να αποφευγεται ακομα κ το να δωσεις το γαλα σου με μπουκαλι για να αποφυγεις την συγχηση θηλων.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το επαγγελματικο θηλαστρο για να ενησχυσεις την παραγωγη σου(εαν χρειαζεται κ με μέτρο)αλλα καλυτερα αποθηκευε το γαλατακι για οταν εδραιωθει ο θηλασμος.

Ολα αυτα στα λεω για να βοηθησω κ οχι για να σε αγχωσω,το παν ειναι να νιωθεις εσυ καλα για να μπορεις να προσφερεις το καλυτερο στο μωρακι σου,μην πιεζεσαι,αγχωνεσαι κλπ κ ακου το ενστικτο σου περισσοτερο ακομα κ απο επαγγελματιες υγειας.


P3VMm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Είμαι απο Πάτρα και θα το ψαξω να βρω σύμβουλο θηλασμού εδώ. Οι θηλές μου είναι επίπεδες γιαυτό προσπάθησα με ψευδοθηλες γιατί η μικρή δεν έπιανε την θηλή, αλλά και όταν την έπιασε μετα απο 5 μέρες εκλαιγα από τον πόνο. Οι θηλές μου είναι ακόμα ματωμένες και όσο και να προσπαθώ απο το ενα στήθος το εγχειρησμενο δεν βγάζω γάλα, ίσα που υγραίνει η θηλή. Φοβάμαι μήπως του κάνω ζημιά γιατί έχω πολλές κύστες και ενα ινοαδενομα εκεί. Από το άλλο βγάζω γάλα με το επαγγελματικό θηλαστρο, το έχω νοικιάσει. Θα το βγάζω πιο συχνα για να αυξησω την παραγωγη και να δίνω περισσότερο μητρικό στο μωρακι μου.

Το εγχειρισμενο όταν κατέβηκε το γάλα πέτρωσε και με ποναγε αφόρητα. Τώρα εδώ και 2μερες έχει ηρεμήσει και έχει ξεπρηστει εντελώς. Είναι μικροτερο σε σχέση με το άλλο που το βγάζω με θηλαστρο, παιζει να απογαλακτιζεται;;;


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Τασούλα εδώ είναι η ομάδα υποστήριξης μητρικού θηλασμού Πάτρας https://www.facebook.com/groups/302821203112268/

Στην Πάτρα δεν υπάρχει (τούλαχιστον στον κατάλογο) IBCLC ή LLL σύμβουλος. Όμως από την ομάδα στο φβ σίγουρα θα βρεις βοήθεια..Αν θέλεις να θηλάσεις μην το αφήσεις,είναι κρίμα


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσια να ειναι γερα και καλοτυχα ολα τα μωρακια που ηρθαν στον κοσμο και με το καλο οι υπολοιπες!!!

Εμεις γενησαμε 14/1/14 στις 10:37 μια μπουμπουκα 3180 51 εκατοστα!!!Μας την κρατησαν λιγες μερες παραπανω στο νοσοκομειο γιατι εχασε λιγο βαρος και μπηκε και λαμπα για ενα 12ωρο οπου εκει τις δωθηκε και συμπληρωμα γιατι θηλαζουμε!!!Χθες μολις την πηραμε σπιτι....

Τασσουλα υπομονη και επιμονη και μενα πηγαν να μου πουν δηθεν ταχα οτι δεν εφτανε το γαλα και γιαυτο εχασε βαρος γιατι το ταιζα αποκλειστηκα απο το στηθος 4 μερες στην κλινικη....αν τους ακουγα θα το ειχα χασει το παιχνιδι...προς το παρον βγαζω και με το θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη μου γιατι της δινω συμπληρωμα μετα απο το θηλασμο γιατι εχασε το 11% του βαρους...οποτε θελω να της δινω δικο μου γαλα για συμπληρωμα και την πεμπτη παω σε παιδιατρο συμβουλο γαλουχιας για να την δει κιολας και να συνεχισουμε τον αποκλειστικο!!!


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρκελα μου συγχαρητηρια!!! Ηρθε στην αγκαλιτσα σου το μωρακι σου!! Καθε μερα εμπαινα να δω ποτε θα μας ανακοινωσεις τα νεα σου!! Παρα πολυ χαρηκα!!

Ετσι συνεχισε με τον θηλασμο κ αν βρεις χρονο γραψε μου αν εκανες καμια προετοιμασια πριν να γεννησεις!!

Σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου καθε ευτυχια στην οικογενεια σου, να καμαρωνετε την κορουλα σου κ να ειναι παντα ευτυχισμενη κ καλοτυχη!! Φιλακια πολλα!!


SoFFp3.png

7Scup3.png

pWvMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρκελα να σας ζησει!!!

Εγω ηρθα το απογ νοσοκ επειδη δεν ενιωθα πλ.την μικρη σημερα και επιασαν τα πετρωματα στο νστ κ σε συνδιασμο.με το.οτι εχει κατεβει (ειπαν! Ενω μια βδομ.πριν ηταν ψηλα) δεν με αφησαν να φυγω..ενταξει παρασκ ειχαμε προγραμματισει αλλα θα φαω τζαμπα.μερες εδω μεσα..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρκελα να σας ζησει!!!

Εγω ηρθα το απογ νοσοκ επειδη δεν ενιωθα πλ.την μικρη σημερα και επιασαν τα πετρωματα στο νστ κ σε συνδιασμο.με το.οτι εχει κατεβει (ειπαν! Ενω μια βδομ.πριν ηταν ψηλα) δεν με αφησαν να φυγω..ενταξει παρασκ ειχαμε προγραμματισει αλλα θα φαω τζαμπα.μερες εδω μεσα..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσια να ειναι γερα και καλοτυχα ολα τα μωρακια που ηρθαν στον κοσμο και με το καλο οι υπολοιπες!!!

Εμεις γενησαμε 14/1/14 στις 10:37 μια μπουμπουκα 3180 51 εκατοστα!!!Μας την κρατησαν λιγες μερες παραπανω στο νοσοκομειο γιατι εχασε λιγο βαρος και μπηκε και λαμπα για ενα 12ωρο οπου εκει τις δωθηκε και συμπληρωμα γιατι θηλαζουμε!!!Χθες μολις την πηραμε σπιτι....

Τασσουλα υπομονη και επιμονη και μενα πηγαν να μου πουν δηθεν ταχα οτι δεν εφτανε το γαλα και γιαυτο εχασε βαρος γιατι το ταιζα αποκλειστηκα απο το στηθος 4 μερες στην κλινικη....αν τους ακουγα θα το ειχα χασει το παιχνιδι...προς το παρον βγαζω και με το θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη μου γιατι της δινω συμπληρωμα μετα απο το θηλασμο γιατι εχασε το 11% του βαρους...οποτε θελω να της δινω δικο μου γαλα για συμπληρωμα και την πεμπτη παω σε παιδιατρο συμβουλο γαλουχιας για να την δει κιολας και να συνεχισουμε τον αποκλειστικο!!!

Συγχαρητήρια και από εδώ κούκλα μου!!!!

Να σου ζήσει!

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ!!!!! ΕΓΙΝΕΣ ΜΑΝΑ!!!!!:P:p:p:p


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρκέλλα να σου ζήσει το μωρακι σου και καλούς θηλασμους!!!!

Κορίτσια όσο και να προσπαθώ το αριστερό στήθος δεν βγάζει γάλα. Το έχω καταπονησει και πλεον με τσουζει η θηλή, φοβάμαι μήπως κάνω καμια μαστίτιδα ή του κάνω καμια ζημιά. Το γαμωτο είναι οτι εκανα την εγχείρηση γιατί έβγαζα υγρό απο την θηλή και μάλιστα πολύ. Και τώρα δεν βγάζω γάλα.......

Ξαναμιλησα με τον μαστολογο μου είπε να μην προσπαθώ άλλο αν ηταν θα είχε βγάλει.

Παρολο που βγάζει 2-3 σταγόνες όταν αντλω απο το άλλο μένει εκεί.

Αντλω μονο από το δεξί και η ποσότητα είναι μικρή παρόλο που έχω νοικιάσει το επαγγελματικό θηλαστρο. Βγάζω 20 με 40 ml το πολύ σε κάθε άντληση......

Απλα συνεχιζω γιατί θέλω τουλάχιστον αυτό που μπορώ να δίνω στην μικρή μου.

Ο θηλασμός δεν μας βγήκε αλλά η μικρή μου να είναι καλά και ας μεγαλώσει με ξένο γαλατάκι. Ο παιδίατρος μου είπε να μην στεναχωριεμαι και τα γάλατα πλέον είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο μητρικό..........

Δεν μπορώ να στεναχωριεμαι άλλο κορίτσια για αυτό το θέμα όσο μπορώ και βγάζει το ενα στήθος θα του δίνω. Έχω μια υπέροχη κόρη και κλαίω γιατί δεν μπορώ να την θηλασω αντί να είμαι ευτυχισμένη για το πλασματακι που έφερα στον κόσμο!!!!!!


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Τασούλα, να σου ζήσει ημπουμπού σου! Διαβάζω ότι έχεις κάποιες δυσκολίες .... Θα ήθελες να έρθεις σε επαφή με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού; μπορεί να σε βοηθήσει...μια τελευταία προσπάθεια...


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τασούλα, να σου ζήσει ημπουμπού σου! Διαβάζω ότι έχεις κάποιες δυσκολίες .... Θα ήθελες να έρθεις σε επαφή με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού; μπορεί να σε βοηθήσει...μια τελευταία προσπάθεια...

Ναι θα ήθελα αν πραγματικα μπορεί να με βοηθήσει. Ξέρεις καμια απο Πάτρα;

Πως να έρθω σε επαφη;


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Tassoula μου μη στεναχωριεσαι!!!

Ναι οκ ο θηλασμος ειναι πολυ σημαντικος αλλα δεν ηρθε και το τελος του κοσμου!!!Μονη σου το λες εχεις μια υπεροχη κορη και ειναι ο λογος που δε πρεπει να στεναχωριεσαι!!!

Ριξε μια ματια εδω...http://www.mitrikosthilasmos.com/ πιστευω πως καποιος θα μπορει να σε βοηθησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τασουλα μου κ εγω παρολο που θηλασα 1,5χρονο χωρις να δωσω ξενο γαλα κ πιστευω οτι θα μπορουσες να τα καταφερεις αλλα δεν ειχες απο την αρχη την καταλληλη υποστηριξη κ η αρχη ειναι πααααααρα πολυ σημαντικη,

Προσπαθησε το μεχρι το σημειο που δεν σε καταπονει(ψυχολογικα κ σωματικα)

Αλλα μην αφησεις να σε καταβαλει,

Να εισαι δυνατη,χαρουμενη κ ευτυχισμενη κ να χαιρεσαι το μωρακι σου,

Το παν ειναι να εισαι καλα και προσφερεις στο μωρακι σου απλοχερα συναισθηματα στοργης και οχι να φορτωνεις τον εαυτο σου με δυσαρεστα συναισθηματα.


P3VMm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...