Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Εγώ δεν γνωρίζω αλλά μετά από δυο μέρες ανέβηκε ικανοποιητικά … δεν ξέρω θα σας γράψουν και τα κορίτσια πιυ είναι πιο έμπειρες 

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2014


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις ευχες!να μας ζησουν σε οσες γεννησαμε και με το καλο οι επομενες!!!εμενα ο μικρος ειναι πολυ ανησυχος τα βραδυ.δεν κοιμομαστε ολη νυχτα.ενω ολη μερα κοιμαται.εγω εχω παραδοθει απο την ημερα που γεννησα δεν κοιμαμαι πανω απο 2 ωρες το 24ωρο.δεν ξερω τι να κανω...ερωτηση..εχω εξωτερικα και εσωτερικα ραμματα.ακομη δε μπορω να καθησω ουτε να περπατησω καλα.αυριο θα παω να με δει ο γιατρος.κ δεν ξερω τι να κανω;να ξυριστω απο κατω η δεν κανει;ντρεπομαι να παω ετσι...εχει περασει καμια κατι παρομοιο;;


slsop3.pngPAsip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις ευχες!να μας ζησουν σε οσες γεννησαμε και με το καλο οι επομενες!!!εμενα ο μικρος ειναι πολυ ανησυχος τα βραδυ.δεν κοιμομαστε ολη νυχτα.ενω ολη μερα κοιμαται.εγω εχω παραδοθει απο την ημερα που γεννησα δεν κοιμαμαι πανω απο 2 ωρες το 24ωρο.δεν ξερω τι να κανω...ερωτηση..εχω εξωτερικα και εσωτερικα ραμματα.ακομη δε μπορω να καθησω ουτε να περπατησω καλα.αυριο θα παω να με δει ο γιατρος.κ δεν ξερω τι να κανω;να ξυριστω απο κατω η δεν κανει;ντρεπομαι να παω ετσι...εχει περασει καμια κατι παρομοιο;;

εγω εβγαλα τα ραμματα μια εβδομαδα μετα την καισαρικη μεχρι τοτε πονουσα λιγο ειχα τραβηγματα τωρα ειμαι οκ.Αλλα δεν εχω ξυριστει ακομα πουθενα και πηγα στην γιατρο χωρις να εχω ξυριστει...και εκεινη μου ειπε καλοπισμος μετα τις 40 μερες και εφοσον σταματησουν τα λοχεια.Μην ντρεπεσαι πλυσου καλα και πηγαινε εχουν δει και εχουν δει οι γιατροι...

Και μενα του 2ωρου ειναι η μικρη μου μετα απο δυο εβδομαδες εστρωσε λιγο και εχει 3 μερες που κανει ενα τριωρο το βραδυ!!!Υπομονη !!χχχ


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια οσες εχετε προβληματακια με το θηλασμο και δεν βρισκετε συμβουλο στην περιοχη σας,μπειτε facebook που υπαρχουν ομαδες ανα περιοχη με εθελοντριες εμπειρες μαμαδες. Θα σας βοηθησουν πολυ.

Ricola επειδη εχουμε ιδια ΠΗΤ... Κανενα δειγμα προς την εναρξη του τοκετου εχεις;; Εγω τιποτα.


oTpap3.png

cHzLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσες εχετε προβληματακια με το θηλασμο και δεν βρισκετε συμβουλο στην περιοχη σας,μπειτε facebook που υπαρχουν ομαδες ανα περιοχη με εθελοντριες εμπειρες μαμαδες. Θα σας βοηθησουν πολυ.

Ricola επειδη εχουμε ιδια ΠΗΤ... Κανενα δειγμα προς την εναρξη του τοκετου εχεις;; Εγω τιποτα.

Καλησπερα Mariaki!!!

Δυστυχως εχω κιρσους στο κολπο και το ονειρο του φ.τ εξαφανιστηκε!!!!

Κανονισαμε καισαρικη για αυριο το πρωι!!!!!

Το ραντεβου το κανονισαμε την Πεμπτη και μας ειπε ο γιατρος πως υπαρχει περιπτωση να ερθει και πριν....αλλα οχι...Ο δικος μου βραχος....δεν νιωθω τιποτα!!!!!!

Εσενα τι λεει ο γιατροςσ σου...αν δεν ερθει μεχρι 15/02 θα σου δωσει παραταση???

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε μανουλες και εγκυουλες; μπαίνουμε αραιά πλεον γιατί το μωρό μας τρώει πολύ χρόνο. Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωρακια σας και οι υπόλοιπες με το καλό και με ενα πόνο!!!!

Εμείς μια είμαστε ήρεμες και μια σηκωνουμε τον κόσμο. Προχθες κλείσαμε μήνα είμαστε 4050 κιλά και 55 πόντους. Έχουμε γεμίσει σπυρακια......... Πολλά σπυρακια στο προσωπακι μας και περιμένουμε να μας φύγουν.

Εδώ και 3 μέρες πιασαμε θηλή και καταφέραμε να θηλασουμε. Βέβαια εμένα το γάλα μου είναι λίγο πλέον μετα απο ενα μήνα που το βγάζω μονο με το θηλαστρο μου έχει μειωθεί η παραγωγή μου, αλλά όσο παίρνει καλό είναι. Φαντάζομαι δηλαδή οτι πίνει γαλατάκι αφού κάθεται 10 λεπτά και μετα το στήθος είναι εντελώς ξεφουσκωτο. Επίσης καταλαβαίνω οτι καταπίνει. Εμένα η μπεμπα μου επειδή φαντάζομαι έπιασε αργά, πίνει για 10λεπτα περίπου και μετα σταματάει και κλαίει. Δεν έχει χορτάσει εννοειτε και θέλει κι άλλο οποτε της δίνω συμπλήρωμα. Δεν κάθεται με τις ώρες όπως περίμενα να γίνει ή έχω δει απο γνωστές μου.

Επίσης μου είναι πολύ δύσκολο γιατί ενω την πρώτη φορά θηλασαμε χωρίς πόνο και χαρηκα τοοοοοοοοοοοοσο πολύ, μετά κάθε φορά ηταν και πιο οδυνηρό με αποτέλεσμα να κάνω πληγή και να υποφέρω σε σημείο που δεν μπορουσα πλεον να βάλω το παιδί και δεν ήθελα να με ακουμπά τίποτα ουτε σουτιεν ουτε φανέλες τίποτα. Πλακωθηκα στην purelan και έβγαζα το γάλα με το θυλαστρο το οποίο με ποναγε και αυτό πλέον. Μετα απο λιγες ώρες την ξαναβαλα στο στήθος και θηλασαμε όμως πάλι κατα την διάρκεια του θηλασμού αλλά και μετά είχα φοβερό πόνο. Φαντάζομαι οτι δεν τοποθετώ σωστα το παιδί αφού δεν μου έδειξε κανείς και μονο από αυτά που διαβάζω ξέρω κάποια πραγματα. Η θηλή βγαίνει πατηκωμενη στο σημείο που ποναω και εκεί είναι το σαγόνι της μπεμπας. Τώρα βάζω παλι purelan και πήρα και κοχύλια γιατί δεν άντεχαν άλλο τον πόνο και βλέπουμε.


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!!!να ζησουν τα μωρακια μας!!εγω γεννησα στις 06/02 ημερα πεμπτη με προκληση μεσα σε 4 ωρες και ενω οταν πηγα στο μαιευτηριο ηταν ψηλα ο τραχηλος και οχι πολυ μαλακος!μολις μου εσπασε ο γιατρος τα νερα ειχα συσπασεις ανα 3λεπτο και διαστολη 6!2 ωρες μετα γεννησα!!!!ο μπεμπης ειναι τελειος!βγηκαμε απο την κλινικη μετα απο 4 μερες και τωρα ειμαστε σπιτι προσπαθοντας να γνωριστουμε καλυτερα!θηλαζω απο την πρωτη μερα αλλα ακομη δεν εχει κατεβει γαλα τοσο οσο να χορταινει το μωρο μου και ετσι δινω και συμπληρωμα!δεν θα τα παρατησω ομως!!!ο σκοπος μου ειναι να κανω αποκλειστικο θηλασμο χωρις τις παλιοσκονες!!!!ελπιζω να τα καταφερω!!!!!πολλα φιλια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!!!να ζησουν τα μωρακια μας!!εγω γεννησα στις 06/02 ημερα πεμπτη με προκληση μεσα σε 4 ωρες και ενω οταν πηγα στο μαιευτηριο ηταν ψηλα ο τραχηλος και οχι πολυ μαλακος!μολις μου εσπασε ο γιατρος τα νερα ειχα συσπασεις ανα 3λεπτο και διαστολη 6!2 ωρες μετα γεννησα!!!!ο μπεμπης ειναι τελειος!βγηκαμε απο την κλινικη μετα απο 4 μερες και τωρα ειμαστε σπιτι προσπαθοντας να γνωριστουμε καλυτερα!θηλαζω απο την πρωτη μερα αλλα ακομη δεν εχει κατεβει γαλα τοσο οσο να χορταινει το μωρο μου και ετσι δινω και συμπληρωμα!δεν θα τα παρατησω ομως!!!ο σκοπος μου ειναι να κανω αποκλειστικο θηλασμο χωρις τις παλιοσκονες!!!!ελπιζω να τα καταφερω!!!!!πολλα φιλια σε ολες!!

Να σου ζησει γερο και καλοτυχο να ειναι!!!!Να σου πω και εγω γιατι την πατησα...οσο δινεις σκονη τοσο μειωνεται η παραγωγη.Κοψε την σκονη και κανε μαλαξεις στο στηθος για να αυξησεις την παραγωγη σου...εμενα ετσι μου ειπε ο παιδιατρος και μου εδειξε και καταφεραμε να παρουμε ενα κιλο μεσα σε 3 εβδομαδες....50γρ την ημερα παιρνει μονο με στηθος!!!

μπες εδω εχει και βιντεακι πως θα το κανεις για να βοηθησεις την παραγωγη σου.

http://pediatros-thes.gr/en/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C/


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι κάνετε μανουλες και εγκυουλες; μπαίνουμε αραιά πλεον γιατί το μωρό μας τρώει πολύ χρόνο. Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωρακια σας και οι υπόλοιπες με το καλό και με ενα πόνο!!!!

Εμείς μια είμαστε ήρεμες και μια σηκωνουμε τον κόσμο. Προχθες κλείσαμε μήνα είμαστε 4050 κιλά και 55 πόντους. Έχουμε γεμίσει σπυρακια......... Πολλά σπυρακια στο προσωπακι μας και περιμένουμε να μας φύγουν.

Εδώ και 3 μέρες πιασαμε θηλή και καταφέραμε να θηλασουμε. Βέβαια εμένα το γάλα μου είναι λίγο πλέον μετα απο ενα μήνα που το βγάζω μονο με το θηλαστρο μου έχει μειωθεί η παραγωγή μου, αλλά όσο παίρνει καλό είναι. Φαντάζομαι δηλαδή οτι πίνει γαλατάκι αφού κάθεται 10 λεπτά και μετα το στήθος είναι εντελώς ξεφουσκωτο. Επίσης καταλαβαίνω οτι καταπίνει. Εμένα η μπεμπα μου επειδή φαντάζομαι έπιασε αργά, πίνει για 10λεπτα περίπου και μετα σταματάει και κλαίει. Δεν έχει χορτάσει εννοειτε και θέλει κι άλλο οποτε της δίνω συμπλήρωμα. Δεν κάθεται με τις ώρες όπως περίμενα να γίνει ή έχω δει απο γνωστές μου.

Επίσης μου είναι πολύ δύσκολο γιατί ενω την πρώτη φορά θηλασαμε χωρίς πόνο και χαρηκα τοοοοοοοοοοοοσο πολύ, μετά κάθε φορά ηταν και πιο οδυνηρό με αποτέλεσμα να κάνω πληγή και να υποφέρω σε σημείο που δεν μπορουσα πλεον να βάλω το παιδί και δεν ήθελα να με ακουμπά τίποτα ουτε σουτιεν ουτε φανέλες τίποτα. Πλακωθηκα στην purelan και έβγαζα το γάλα με το θυλαστρο το οποίο με ποναγε και αυτό πλέον. Μετα απο λιγες ώρες την ξαναβαλα στο στήθος και θηλασαμε όμως πάλι κατα την διάρκεια του θηλασμού αλλά και μετά είχα φοβερό πόνο. Φαντάζομαι οτι δεν τοποθετώ σωστα το παιδί αφού δεν μου έδειξε κανείς και μονο από αυτά που διαβάζω ξέρω κάποια πραγματα. Η θηλή βγαίνει πατηκωμενη στο σημείο που ποναω και εκεί είναι το σαγόνι της μπεμπας. Τώρα βάζω παλι purelan και πήρα και κοχύλια γιατί δεν άντεχαν άλλο τον πόνο και βλέπουμε.

Μπραβο σου που προσπαθεις!!Δεν εχει κανενα συμβουλο γαλουχιας στην περιοχη σου ?? η καμια εθελοντρια μανουλα να σου δειξει ? που μενεις να το ψαξω να παρεις σωστη βοηθεια.Οπως τα λες αμα πονας το μωρο πιανει λαθος αλλα και παλι καλα κανεις και προσπαθεις , οσο πιο πολυ το βαζεις στο στηθος τοσο πιο πολυ γαλα θα κατεβει.Αν θες κανε και μαλαξεις στο στηθος σου ετσι ωστε να βοηθησεις και οταν βγαζεις με το θηλαστρο πριν βγαλεις βαζε ζεστες κομπρεσες πρωτα για να βοηθας να κατεβει πιο γρηγορα και να μην πονας και οσο βγαζεις με το θηλαστρο κανε παραλληλα μαλαξεις.


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. 6 και ειμαστε στο τριτο ξυπνημα για βζ.. Πολιναρ να σου ζησει το μωρακι σου. Καλα τα λεει η μαρκελα για τον θηλασμο. Πως πατε οι υπολοιπες;


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις χθες ολο το βραδυ καθε μιση ωρα κλαμα και βυζι και σημερα ολη μερα , δεν εχει κοιμηθει καθολου!!!εχει 1,5 ωρα που κοιμηθηκε...εχουμε και κολικους !!!Υπομονη μανες χχχ


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα οτι μονο εγω υποφερω...

Τρεις μαστιτιδες κοριτσια, τις αντιμετωπισα με κομπρεσες, μπανια ζεστα, θηλασμο και να βγαζω το γαλα με θηλαστρο αλλα κουραστηκα με τα 40αρια πυρετο...

Ο μικρος τρωει καθε 2-3 ωρες καποιες φορες θελει απλα να πιπιλισει για να κοιμηθει και εμενα στο πιπιλισμα με ποναει...

Και μενα ρε Τασσουλα η μια θηλη βγαινει πατικωμενη απο το στομα του και ποναει, υποψιαζομαι οτι δεν ανοιγει καλα το στομα του δλδ διαπλατα..τι προσπαθω, τι του λεω κανε "ααααα", τι τον βοηθαω και του ανοιγω απαλα το κατω σαγονι με το δαχτυλο, ειδικα τα βραδυα εχει γκρινια θελει ν ανοιξει λιγο το στομα, να παρει στηθος, να πιει, δε θελει με την καμμια να προσπαθησει να ανοιξει διαπλατα! Καμμια ιδεα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε μανουλες και εγκυουλες; μπαίνουμε αραιά πλεον γιατί το μωρό μας τρώει πολύ χρόνο. Όσες γεννησατε να χαιρεστε τα μωρακια σας και οι υπόλοιπες με το καλό και με ενα πόνο!!!!

Εμείς μια είμαστε ήρεμες και μια σηκωνουμε τον κόσμο. Προχθες κλείσαμε μήνα είμαστε 4050 κιλά και 55 πόντους. Έχουμε γεμίσει σπυρακια......... Πολλά σπυρακια στο προσωπακι μας και περιμένουμε να μας φύγουν.

Γεια σου tassoula. Στο γιατρό το πηγές το μωρό για τα σπυράκια? Είχε και η δική μου μπεμπούλα σπυράκια και είχε αλλεργία στο συμπλήρωμα που της έδινα και το αλλάξαμε. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και με το καλό οι υπόλοιπες


fifs.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...