Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2014


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014 ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ

atzem ΠΗΤ 11/01/2014

gallida ΠΗΤ 14/01/2014

natalitsa80 ΠΗΤ18/01/2014

douar ΠΗΤ 25/01/2014

rafailitsa ΠΗΤ 28/01/2014

savi ΠΗΤ 29/01/2014

katerina243 ΠΗΤ 30/01/2014

oneiraki ΠΗΤ 03/02/2014 (προγραμματισμένη καισαρική 24/01)

markela35 ΠΗΤ 05/02/2014 (προγραμματισμένη καισαρική 15-20/01)

ioannaki30 ΠΗΤ 06/02/2014

christina** ΠΗΤ 08/02/2014

polinalar79 ΠΗΤ 10/02/2014

jokots ΠΗΤ 12/2/2014

mariaki23 ΠΗΤ 15/02/2014

ath_gal1 ΠΗΤ 20/02/2014 (προγραμματισμένη καισαρική 5-15/02)

atatoulitsa ΠΗΤ 25/02/2014

Γεωργιαννα Π.Η.Τ. 26/02/2014

trianmeli ΠΗΤ 14/03/2014

Λινα87 ΠΗΤ 28/01/2014

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014 ΚΑΤΕΦΤΑΣΑΝ

EleniAgglia 24/12/13

eleanaki 13/12/13

vikitsa 10/1/13

tassoula 11/01/2014


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

αντε μια μια να γενναμε!!!!να σας ζησουν τα μωρακια σας EleniAgglia ,eleanaki,vikitsa Και tassoula!!!!!!!!!!!!!!εγω ειμαι 36+5 και φυσικα περιμενουμε τον μπεμπη!εχει παρει θεση ειναι αρκετα χαμηλα και εχω συσπασεις και πονους χαμηλα στην κοιλια σαν να περιμενω περιοδο!παμε για φυσιολογικο τοκετο τουλαχιστον μεχρι αυτην την στιγμη!αντε να δουμε!!!!!!!!!!για την ωρα ο υπερηχος βγαζει τον μπεμπη 3200!!!!ειναι γενικα μεγαλουτσικος!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vikitsa να σου ζησει το μωρακι σου!!!

Εγω όπως σας είπα γεννησα το Σάββατο 11/01. Το πρωι κατά τις 6.30 ξυπνησα και πήγα τουαλέτα, είχε βραχεί όλο το σερβιετακι και το εσώρουχο μου. Αλλαξα και ξανά ξάπλωσα να δω αν θα συνεχίσω να βγάζω υγρά. Μετα απο 40 λεπτα πάω τουαλέτα είχα υγρά και μαζί λίγο αίμα ροζ. Ξυπνησα τον άντρα μου να τον ενημερωσω οτι γενναμε. Με έπιασαν πόνοι περιόδου και ξαφνικοι σφαχτες χαμηλά......... Πάω τουαλέτα αίμα κατακοκκινο ποσότητα περιόδου....... Αλλαζω μετα απο 10 λεπτα που ξανακοιταχτηκα παλι πλημμύρα απο αίμα. Άλλαζα σερβιετακι κάθε 10 λεπτα. Όπως καταλαβαίνετε τρόμαξα παρα πολύ και φύγαμε κατευθείαν για το μαιευτήριο. Εκεί με εξέτασαν κατευθείαν και ακουσαμε καρδιακή λειτουργια του μωρού. Ηρεμησα αμέσως οτι και να γινόταν το παιδι μου ηταν καλά και εγω ειμουν στο νοσοκομείο.

Μου έκαναν εισαγωγή γιατί το μωρο ηταν ψηλά, ο τράχηλος μαλακός μεν αλλά χωρίς διαστολή, είχα διαστολή 1, το μωρο μου όπως το μέτρησαν το έβγαζαν 3700 νταρντανουλα

και είχα και την αιμοραγία που ποτε δεν έμαθα τι ήταν, απλα μου ειπαν οτι ξεκίνησε η διαδικασία.

Μέχρι τις 3 το απόγευμα συνεχιζα να έχω διαστολή 1 και το μωρο ψηλά, το αίμα βέβαια κανονικά..... μου ειχαν πει οτι αν δεν εξελιχθεί μέχρι το πρωι θα μου βάλουν πόνους αν και...... Θα βλέπαμε.

Εκείνη την ωρα που ήρθε ένας γιατρός να δει την διαστολή μου, να σημειωσω οτι ηταν φοβερά οδυνηρό, του είπα να μου πει τις πιθανότητες. Έχουμε φυσιολογικό τοκετό αλλά φοβούνται την αιμοραγία να με αφήσουν μέχρι το πρωι, έχω μονο διαστολή 1, το μωρο είναι ψηλά, είναι μεγαλο 3700 σε συνδιασμό με τον ινομυωμα που δεν ξέρουμε αν θα μπορέσει να βγει το μωρό η θα το ενοχλεί. Αλλιως έχουμε την καισαρική.

Κορίτσια λυγισα και φοβηθηκα του είπα καισαρική, θέλω να κάνω καισαρική. Φοβηθηκα για το μωρό, φοβηθηκα τους τεχνητούς πόνους να τους περάσω και τελικά να καταληξω σε καισαρική και φοβηθηκα την αιμοραγία.

Την ίδια μέρα λοιπον γέννησα με καισαρική στις 18.10 το κοριτσάκι μου 3480 γρ.

Τελικά μας είπε ο γιατρός μου οτι το παιδί είχε σφηνωθεί στο ινομυωμα δεν θα έβγαινε φυσιολογικά, είχε σφηνωθεί το ποδαράκι του πράγμα που μας είπε και ο παιδίατρος γιατί η μπεμπα στην αρχή είχε μαζεμένο το ποδαράκι και δεν το κουναγε αφού ηταν σφηνωμένο τόσο καιρό στην μήτρα....... Το οποίο βέβαια έφτιαξε αμέσως εγω ουτε καν το είδα αυτό.

Έτσι λοιπον γεννησαμε και τώρα έχουμε τον μικρο άγγελο μου σπίτι και δεν χορταινω να την κοιτάζω.

Σας εύχομαι να σας ζήσουν σε οσες γεννησατε και με το καλό σε οσες περιμένετε!!!!!


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Τασουλα να σου ζησει ο κοριτσαρος! Πως εισαι πονας; Καθε βραδυ οταν ηρεμω με πεθαινει η τομη, και τη μερα αλλα μικροτερη ενταση.

Αχ κοριτσια εγω με το που ειδα τον μπεμπη (ημουν ξυπνια) τρομοκρατηθηκα, μου ελεγαν ειναι μια χαρα κοιτα τον κι εγω προσπαθουσα να φωναξω μες την μαστουρα μου να τον προσεξουν. Μετα πνιγηκα απο το κλαμα δεν μπορουσα να μιλησω και μετραγα την ωρα να τελειωσουν να με βγαλουν στο παιδι.

Ευτυχως ειναι υγειεστατο μεχρι στιγμης παιρνει και βαρος (τον εχω κανει σκουλαρικι στο ζιζι μου! κυκλοφορω τοπλεςςςς) να τον φτασω 3.5 να φαινεται για μωρο.

Σημερα πηγαμε και σε παρτυ ηταν αψογος φαι και υπνο ο κυριος, η κορη μου ξεσαλωσε με κατι μεγαλυτερα κοριτσακια ενας χαμος.

Παω να φτιαξω και το τικερακι του τωρα δεν θυμαμαι πως το ειχα κανει

Φιλια πολλα και καληνυχτα, μαλλον καλημερα!!


tjiq4rmof.png

ie9rz3l2j.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πονάω ακόμα απο την καισαρική και με πονάει η τομή. Είμαι και όλη την ωρα όρθια και έχω πριστει μετά την γέννα. Απο κιλά εχασαμονο τα κιλά του παιδιού δηλαδή 3500, ίσως είναι ακομα νωρίς για να φύγουν......

Έχω πρόβλημα με τον θηλασμό. Η μικρή μου δεν έπιασε την θηλή όσο ειμουνα στο νοσοκομειο και λόγω σαββατοκύριακου έλειπε η υπεύθυνη θηλασμού για να μου δειξει. Όταν ήρθε προσπαθήσαμε με θηλαστρο αλλά δεν είχα κατεβάσει γάλα μονο το πρωτογαλα που το δώσαμε στο παιδί. Έφυγα απο το νοσοκομείο και ήρθε μια φίλη μου μαία να με βοηθήσει με τον θηλασμό αλλά η κορούλα μου δεν έπιανε, έβαλα και ψευτοθηλες. Με τα πολλά το μωρακι έπεισε την θηλή αλλά όχι σωστα και μου τις πληγιασε. Πετρωσανε τα στήθη μου και πήγα παλι στην υπεύθυνη θηλασμού να με βοηθήσει. Έβγαλα το γάλα απο τον δεξιό μαστό με το θηλαστρο και μου είπε να κάνω ζεστές κομπρεσες. Απο τον αριστερό μαστό δεν έβγαζα γάλα, είχα κανει εγχείρηση πριν ενα χρόνο λόγω μιας φλεγμονής. Μίλησα με τον γιατρό που με είχε εγχείρηση και μου είπε να μην το προσπαθήσω άλλο γιατί το έχω πιέσει αρκετά, θα έχουν φράξει οι γαλακτοφόροι πόροι και μην γίνει καμια ζημιά. Με πήρε πολύ απο κάτω γιατί ήθελα πολύ να θηλασω.....

Εντέλει έχω νοικιάσει το επαγγελματικό θηλαστρο και βγάζω το γάλα απο τον δεξιό μαστό μόνο και το δίνω στην μπεμπα μαζί με συμπλήρωμα ξένο. Έχω λίγο δικο μου γαλα και κάποιοι μου λένε οτι κακός έχω μπει σε αυτή την διαδικασία και αν κάνει να βγάζω μονο απο το ένα...... Θέλω πολύ να δώσω στο μωρακι μου δικο μου γάλα.


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Τασουλα μην το αφησεις.κ κυριως μην ακους τον χειρουργο. Εδω καταφερουν να θηλαζουν.μανουλες.μωρακια που εχουν υιοθετησει ςπιτυχως! Βρςς μια συμβουλο θηλασμου αν θελεις.μπορω να σου στειλω την λιστα με τις θεσσ/κιες να ερθει να σε βοηθησει. Τι θα πει μπλοκαραν οι γαλακτ αδενες;; τι.να παθεις δηλ; πρεπει να ξεμπλοκαρουν!κ εμενα.μου ειχε πληγωσει τις θηλες στην αρχη κ ητανε λογω στασης του μωρου.


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πονάω ακόμα απο την καισαρική και με πονάει η τομή. Είμαι και όλη την ωρα όρθια και έχω πριστει μετά την γέννα. Απο κιλά εχασαμονο τα κιλά του παιδιού δηλαδή 3500, ίσως είναι ακομα νωρίς για να φύγουν......

Έχω πρόβλημα με τον θηλασμό. Η μικρή μου δεν έπιασε την θηλή όσο ειμουνα στο νοσοκομειο και λόγω σαββατοκύριακου έλειπε η υπεύθυνη θηλασμού για να μου δειξει. Όταν ήρθε προσπαθήσαμε με θηλαστρο αλλά δεν είχα κατεβάσει γάλα μονο το πρωτογαλα που το δώσαμε στο παιδί. Έφυγα απο το νοσοκομείο και ήρθε μια φίλη μου μαία να με βοηθήσει με τον θηλασμό αλλά η κορούλα μου δεν έπιανε, έβαλα και ψευτοθηλες. Με τα πολλά το μωρακι έπεισε την θηλή αλλά όχι σωστα και μου τις πληγιασε. Πετρωσανε τα στήθη μου και πήγα παλι στην υπεύθυνη θηλασμού να με βοηθήσει. Έβγαλα το γάλα απο τον δεξιό μαστό με το θηλαστρο και μου είπε να κάνω ζεστές κομπρεσες. Απο τον αριστερό μαστό δεν έβγαζα γάλα, είχα κανει εγχείρηση πριν ενα χρόνο λόγω μιας φλεγμονής. Μίλησα με τον γιατρό που με είχε εγχείρηση και μου είπε να μην το προσπαθήσω άλλο γιατί το έχω πιέσει αρκετά, θα έχουν φράξει οι γαλακτοφόροι πόροι και μην γίνει καμια ζημιά. Με πήρε πολύ απο κάτω γιατί ήθελα πολύ να θηλασω.....

Εντέλει έχω νοικιάσει το επαγγελματικό θηλαστρο και βγάζω το γάλα απο τον δεξιό μαστό μόνο και το δίνω στην μπεμπα μαζί με συμπλήρωμα ξένο. Έχω λίγο δικο μου γαλα και κάποιοι μου λένε οτι κακός έχω μπει σε αυτή την διαδικασία και αν κάνει να βγάζω μονο απο το ένα...... Θέλω πολύ να δώσω στο μωρακι μου δικο μου γάλα.

Καλησπέρα! Είμαι από εντελώς άλλο θέμα, αλλά σας διαβάζω που και που κι είδα το μήνυμά σου.. Θα συμφωνήσω με το Ονειράκι ότι μπορείς να τα καταφέρεις να θηλάσεις και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο! Αν είσαι όντως Θεσσαλονίκη, μπορώ να σου προτείνω κι εγώ παιδιάτρους/συμβούλους θηλασμού - απλά στείλε μου ένα μήνυμα. Ό,τι και να αποφασίσεις, να σου ζήσει και καλό κουράγιο!


p8P6p2.png
Link to comment
Share on other sites

tassoula κανε κουραγιο και "πιεσου". Στην κορη μου εβγαζα αιμα μαζι με γαλα μεχρι να στρωσει. Μπες και στο παρεντσ μπες και στο φεισμπουκ "θηλαστρο και θηλασμος" να σε βοηθησουν. Δεν πιστευω να μην δεν κατεβαζει γαλα καποιο κολπο θα υπαρχει αλλα και να μην, με ενα κανεις δουλεια (θα πληρωσεις και μισα στον πλαστικο μετα!!!). Ψευδοθηλες γιατι χρησημοποιεις εχεις ρωγες προς τα μεσα;

Κατι αλλο που με βοηθησε ειναι γαλα στις ρωγες και purelanκανε καθως και τα ζιζια σου εξω να παιρνουν αερα, αν δεν μπορεις να κυκλοφορεις γυμνη αγορασε κοχυλια θυλασμου, αυτα φοραω οταν ερχετε κοσμος σπιτι.

Κουραγιο και υπομονη και οσο μπορεις κανε περα ξερολες θειες πεθερες μαναδες


tjiq4rmof.png

ie9rz3l2j.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...