Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλησπερα Μελλουσες Μανουλες..

μιας και με ρωτησε η Μαρια Κου στο δικο μας Θεμα (μανουλες Μαρτιου -Απριλιου 2014).. σκεφτηκα να σας το παραθεσω και εδω αμεσως..

Κανω ηπαρινες απο την πρωτη μερα της εγκυμοσυνης μου, και γενικα εχω ψαχτει παρα πολυ με το θεμα και εχω ρωτησει παρα πολυ...

Σας Παραθετω το χαρτι που εχω παρει απο Δημοσιο Νοσοκομειο της Κρητης (Βενιζελειο) οσο αφορα τις ηπαρινες και τον τοκετο...

ΟΔΗΓΙΕς ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗς ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ

Επι αυτοματου τοκετου, συνησταται αποφυγη επισκληριδιου η ραχαιας αναισθησιας, εαν η τελευταια δοση LMWH εχει γινει τις προηγουμενες 12 ωρες

Σε προγραμματισμενη καισαρικη τομη η προκληση τοκετου , η τελευταια δοση LMWH να γινετε 24 ωρες πριν. Προσοχη να μην γινεται η δοση LMWH την ημερα του τοκετου

Οσον αφορα την εφαρμογη περιοχικης αναισθησιας προτεινεται:

Σε γυναικες που λαμβανουν προφυλακτικη δοση LMWH διακοπη 12 ωρες πριν

Επανεναρξη αγωγης με LMWH 12 ωρες μερα του καθετηρα της επισκληρισιου

επανεναρξη αντιπηκτικης αγωγης με LMWH 12 ωρες μετα τον φυσιολογικο τοκετο

12 ωρες μετα την απομακρυνση του καθετηρα της επισκληριδιου και

24 ωρες μετα την καισαρικη τομη

η Αγωγη θα συνεχιζετε για ολη την διαρκεια της λοχειας (6 βδομαδες)

Η Ηπαρινη δεν εκκρινετε στο μητρικο γαλα, αρα θεωρειται ασφαλης για τον μητρικο θηλασμο

Προσοχη κοριτσια μην σας παραμυθιασουν οτι λογο της ηπαρινης δεν μπορειτε να γεννησετε φυσιολογικα..

Επισης η καλητερη ωρα να γινετε η ενεσουλα ειναι το πρωι λογο οτι αν μας πιασουν οι πονοι κατα 90% μας πιανουν βραδυ μολις χαλαρωσουμε.. οποτε ηδη εχουν περασει 12 ωρες απο το πρωι που την εχουμε κανει... !!!

και επισης ολα εξαρτουνται και απο την δοση που κανει η καθε εγκυουλα.. μια εγκυουλα που κανει μια δοση των 0,35 δεν εχει τοσο θεμα με αιμοραγια...

ενω μια εγκυουλα που κανει 0,70(εγω) πρεπει να εχουν περασει 12 ωρες το λιγοτερο..)

και παλι προσοχηηηηηη στους Καισαρακηδες γιατρους...!!!!

Μπραβο,ευχαριστουμε που το παρεθεσες.να ειμαστε ενημερες.

Οσο για τις σφηνες εχουν απαγορευτει λογω αιφνιδιου θανατου.

Κοριτσια να ρωτησω τη γνωμη σας,ειναι πολυ νωρις να πλυνω τα ρουχα του μωρου κ να τα φυλαξω στην ντουλαπα?πειραζει που δεν θα ειναι φρεσκοπλυμμενα?μπορω να βαλω τιποτα για να μυριζουν ομορφα στην ντουλαπα ή δεν κανει?επεισης με τι απορρυπαντικο τα πλενετε?βαζετε κ ειδικο μαλακτικο?


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβο,ευχαριστουμε που το παρεθεσες.να ειμαστε ενημερες.

Οσο για τις σφηνες εχουν απαγορευτει λογω αιφνιδιου θανατου.

Κοριτσια να ρωτησω τη γνωμη σας,ειναι πολυ νωρις να πλυνω τα ρουχα του μωρου κ να τα φυλαξω στην ντουλαπα?πειραζει που δεν θα ειναι φρεσκοπλυμμενα?μπορω να βαλω τιποτα για να μυριζουν ομορφα στην ντουλαπα ή δεν κανει?επεισης με τι απορρυπαντικο τα πλενετε?βαζετε κ ειδικο μαλακτικο?

Συνηθως τα πλενουν δυο φορες αν εχεις ορεξη και απο οτι μου εχουν πει με προδερμ απορρυπαντικο και μαλακτικο μονα τους στο πλυντηριο.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα πλενουν δυο φορες αν εχεις ορεξη και απο οτι μου εχουν πει με προδερμ απορρυπαντικο και μαλακτικο μονα τους στο πλυντηριο.

Ωραια και εγω λεω οτι αν τα αποθηκευσω κ δεν σκονιζονται θα ναι μια χαρα,να μην τρεχω τελευταια στιγμη.

Που κανεις την καμπυλη?


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και εγω λεω οτι αν τα αποθηκευσω κ δεν σκονιζονται θα ναι μια χαρα,να μην τρεχω τελευταια στιγμη.

Που κανεις την καμπυλη?

Μετροπολιταν την εκανα.και δοξα τω Θεω ολα μια χαρα μονο η ουρια λιγο πεσμενη.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετροπολιταν την εκανα.και δοξα τω Θεω ολα μια χαρα μονο η ουρια λιγο πεσμενη.

Ολα καλα με την καμπυλη λοιπον!!!!

Τελειααααααα!!!!!!!!!!!

Με το καλο στα ντοπλερ μας κοριτσια!!!!!:D:D:D:D


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθα κι εγώ!!!

Είμασταν χωρίς internet και τηλέφωνο από την Παρασκευή λόγω βλάβης του ΟΤΕ που αποκαταστάθηκε σήμερα. Αποτοξίνωση!

Διάβασα γρήγορα τα νέα σας και χαίρομαι που όλες είστε καλά! Μεγειά και οι καινούριες σας αγορές!

Για τις αντιπηκτικές δεν έχω κάποια γνώση ή άποψη διότι δεν αντιμετωπίζω τέτοια κατάσταση.

Μόνο το σάκχαρο εμείς παρακολουθούμε και κυρίως της νηστείας να μην έχει παθολογικές τιμές.

Περιμένουμε με αγωνία την άλλη Τρίτη να πάμε για το ντόπλερ να δούμε τη μικρούλα μας! Μας έχει λείψει πολύ!!! Βέβαια φροντίζει και κάνει αισθητή την παρουσία της καθημερινά και σχεδόν όλη τη μέρα! Κλωτσάει, τεντώνεται...ότι μπορεί κάνει! Πλέον όταν κινείται φαίνεται όοοολη η κίνηση και από χοντρό πουλόβερ. Εχεί απίστευτη πλάκα και είναι πολύ συγκινητικό!

Τι καιρός κι αυτός; Μια κρύο μια ζέστη, μια βροχή μια ήλιος...απαπαπα...θέλω να βάλω πλυντήριο και καταλήγω να το κάνω το βράδυ.

Κάτι λέγατε για τα ρουχαλάκια του μωρού και για το πλύσιμό τους. Κι εγώ ξέρω ότι πρέπει να τα πλύνουμε με το βρεφικό απορρυπαντικό (τύπου προδερμ). Αν μετά τα φυλάξουμε ξεχωριστά σε κάποιο συρτάρι ή ντουλάπα ή θήκη που κλείνει δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα. :D:D:D


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!! Πολλά νέα διαβάζω!! Εγώ αύριο έχω το Doppler και ανυπομονώ να δω τον μπεμπάκο μου!! Όσο για τα ρούχα κ εγώ με Προδέρμ θα τα πλύνω κ θα τα βάλω σε ένα χώρο μόνα τους.. Εμένα το ζάχαρο μόνο το πρωί είναι ανεβασμένο..σταμάτησα την μεσημεριανή κ τη βραδυνή μέτρηση πλέον..


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα...αχ αυτές οι ορμόνες μια πάνω μία κάτω!!!

Γεια σας κορίτσια!!!! Πολλά νέα διαβάζω!! Εγώ αύριο έχω το Doppler και ανυπομονώ να δω τον μπεμπάκο μου!! Όσο για τα ρούχα κ εγώ με Προδέρμ θα τα πλύνω κ θα τα βάλω σε ένα χώρο μόνα τους.. Εμένα το ζάχαρο μόνο το πρωί είναι ανεβασμένο..σταμάτησα την μεσημεριανή κ τη βραδυνή μέτρηση πλέον..

Μπράβο sofia που το ρύθμισες, ζορίστηκες αρκετά αλλά τώρα όλα καλά!

Εγώ τα ρούχα και γενικά τα πράγματα της θα αρχίσω να τα φτιάχνω όταν θα μπω στον μήνα μου!

Φιλιά σε όλες!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!! Κάναμε το doppler και όλα καλά!!!! Μεγαλώνει φυσιολογικά ο μπεμπουλής!!!! Κ δεν τον έχει επηρεάσει το ζάχαρο!!! :-)

Μπραβο κοριτσακι μου.ολα καλα


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Καλησπέρα κορίτσια!! Κάναμε το doppler και όλα καλά!!!! Μεγαλώνει φυσιολογικά ο μπεμπουλής!!!! Κ δεν τον έχει επηρεάσει το ζάχαρο!!! :-)

Μπραβοοοοοο στον μπεμπαροοοοο!!!!!!!!:D:D:D

Κοριτσια εχετε ακουσει τιποτα σχετικα με το μηκωνιο(κακακια του εμβρυου) και σε ποιες περιπτωσεις τα κανει μεσα στην μητρα?

Το μονο που ξερω γιατι ετυχε σε φιλη μου που γεννησε προσφατα ο λογος ηταν οτι η μπεμπα της ειχε κανει διπλη περιτυλιξη με τον ομφαλιο λωρο και ειχε γινει κομπος...Δεν τρεφοταν σωστα γι'αυτο και γεννηθηκε 2.500 και οταν εσπασαν τα νερα ηταν πρασινα γιατι ειχε κανει το μηκωνιο εντος!!!

Δοξα τω Θεο ολα πηγα ομως μια χαρα και τωρα εχει αφρατεψει!!!!:D:D:D


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Μπραβοοοοοο στον μπεμπαροοοοο!!!!!!!!:D:D:D

Το μονο που ξερω γιατι ετυχε σε φιλη μου που γεννησε προσφατα ο λογος ηταν οτι η μπεμπα της ειχε κανει διπλη περιτυλιξη με τον ομφαλιο λωρο και ειχε γινει κομπος...Δεν τρεφοταν σωστα γι'αυτο και γεννηθηκε 2.500 και οταν εσπασαν τα νερα ηταν πρασινα γιατι ειχε κανει το μηκωνιο εντος!!!

Δοξα τω Θεο ολα πηγα ομως μια χαρα και τωρα εχει αφρατεψει!!!!:D:D:D

Η περιτυλιξη δεν ειναι επικινδυνη για ασφυξια?κ το εχω ακουσει πολυ συχνα να το κανουν τα εμβρυα


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η περιτυλιξη δεν ειναι επικινδυνη για ασφυξια?κ το εχω ακουσει πολυ συχνα να το κανουν τα εμβρυα

Ναι ειναι αλλα αν υπαρχει σε ενημερωνει ο γιατρος και το παρακολουθεις...

Το να γινεται περιτυλιξη ειναι πολυ συχνο,το σπανιο στην περιπτωση ειναι οτι τον εκανε κομπο τον λωρο με αποτελεσμα να μην τρεφεται και να μην οξυγονονεται σωστα...Ευτυχως το πηραν χαμπαρι νωρις και γεννησε με καισαρικη!!!!


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...