Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια!!!

Μπράβο sofia μου για τα καλά νέα! Άντε με το καλό και οι υπόλοιπες να κάνουμε το ντόπλερ, να δούμε τα μικρά μας που θα έχουν μεγαλώσει και να είναι όλα καλά!!!

olive μην ανησυχείς...είναι λογικό να έχουμε αρκετές μεταπτώσεις μέσα στην ημέρα ή άλλες φορές να ξυπνάμε χαρούμενες και άλλες με γκρίνια ή κακοδιάθετες...

μαρια κου αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι απελευθερώνεται εντός της μήτρας και είναι επικίνδυνο φυσικά για το μωρό σε περιπτώσεις που το μωρό στρεσάρεται ή δυσανασχετεί για κάποιο λόγο. Αν δεν συμβεί τελευταία στιγμή νμίζω ότι μπορεί να το δει νωρίτερα ο γιατρός και να το λάβει σοβαρά υπόψη του.

Κορίτσια ανυπομονώ να έρθει η Τρίτη να πάμε κι εμείς στο γιατρό!!! Από τον επόμενο μήνα λογικά θα φτιάξω και τη βαλίτσα με τα δικά μου πράγματα και του μωρού να είναι έτοιμη καλού κακού!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα μια κουβεντα με μια γνωστη εγκυουλα και μου ειπε οτι απεκτησε θυρεοειδη στον 6ο μηνα της εγκυμσυνης της κ αυτο το βρηκε τυχαια απο ρευματολογο.μηπως πρεπει να ξανακανουμε εξετασεις θυρεοειδη?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Ειχα αυτες τις μερες πολυ τρεξιμο...

Κουραστηκα πολυ και ξαπλωνα νωρις!

Σοφια μια χαρα λοιπον ο μπεμπης!!Και μπραβο που ρυθμισες το ζαχαρο:P

Κοριτσια εχετε ακουσει τιποτα σχετικα με το μηκωνιο(κακακια του εμβρυου) και σε ποιες περιπτωσεις τα κανει μεσα στην μητρα?

Μας μιλησε η μαια σχετικα με αυτο..

Καμια φορα το εμβρυο μπορει απο μονο του να σφιξει το λωρο με το χερακι του με αποτελεσμα για λιγα δευτερολεπτα να μην οξυγονωνεται, ετσι λοιπον ειναι σα να λιποθυμαει και οταν λιποθυμαμε χαλαρωνουν οι μυες και οι σφικτηρες μας...

Χαλαρωνει λοιπον ο σφικτηρας του πρωκτου και του φευγουν κακακια.

Εγω ανυσηχω σε περιπτωση που δεν εχουν σπασει τα νερα και πως διαπιστωνουμε οτι εχει κανει κακακια;;;;;

Αχχχχχ ας ελπισουμε οτι τιποτα δε θα γινει......


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Ειχα αυτες τις μερες πολυ τρεξιμο...

Κουραστηκα πολυ και ξαπλωνα νωρις!

Σοφια μια χαρα λοιπον ο μπεμπης!!Και μπραβο που ρυθμισες το ζαχαρο:P

Μας μιλησε η μαια σχετικα με αυτο..

Καμια φορα το εμβρυο μπορει απο μονο του να σφιξει το λωρο με το χερακι του με αποτελεσμα για λιγα δευτερολεπτα να μην οξυγονωνεται, ετσι λοιπον ειναι σα να λιποθυμαει και οταν λιποθυμαμε χαλαρωνουν οι μυες και οι σφικτηρες μας...

Χαλαρωνει λοιπον ο σφικτηρας του πρωκτου και του φευγουν κακακια.

Εγω ανυσηχω σε περιπτωση που δεν εχουν σπασει τα νερα και πως διαπιστωνουμε οτι εχει κανει κακακια;;;;;

Αχχχχχ ας ελπισουμε οτι τιποτα δε θα γινει......

Αυτη ειναι η απορια μου και εμενα.

Την εκανες την καμπυλη?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Πως ειστε; Μαριακου εμένα η γυναικολόγος μου ειχε πει να κάνω εξετάσεις για θυροειδη οταν μάθαμε για την εγκυμοσυνη, στον 4ο μηνα κ ξαναεκανα πριν 3 μερες! Προληπτικά!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια ναι την εκανα τη καμπυλη!

Ειχα καλα αποτελεσματα!!

Λιγο ο αιματοκριτης επεσε, στο 32,9 αλλα θα πλακωθω στα κρεατα και θα ανακαμψουμε:P:p:p

Εσεις απο αιματοκριτη πως πατε;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ναι την εκανα τη καμπυλη!

Ειχα καλα αποτελεσματα!!

Λιγο ο αιματοκριτης επεσε, στο 32,9 αλλα θα πλακωθω στα κρεατα και θα ανακαμψουμε:P:p:p

Εσεις απο αιματοκριτη πως πατε;

Α εμενα ειναι στο 32,5 εδω και δυο μηνες σταθερα.κ μου χει πει να παιρνω 3 σιδηρο την μερα αν μπορω.πορτοκαλαδες και μοσχαρακι να προσπαθεις οσο μπορεις.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρια εγω δε παιρνω καποιο συμπληρωμα γτ δε νομιζω οτι απορροφουνται..

Στη πρωτη μου εγκυμοσυνη μου που επαιρνα σιδηρο πρωι βραδυ και ο αιματοκριτης μου ηταν οπως ειναι τωρα.....


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηρα τηλ στις παροχες του Ικα και ειχαν καινουρια ανακοινωση για την βεβαιωση ΠΗΤ η απο δημοσιο νοσοκομειο η απο ιδιωτη γυναικολογο συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ.Εμενα ευτυχως ειναι συμβεβλημενος.

Να ρωτησω dopplerθα κανετε?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Όλες καλά,ηθικόν ακμαιότατον βλέπω! Έκανα κι εγώ καμπύλη,όλα καλά.Ξεκίνησα σίδηρο,αλλά κι εγώ όπως η Aristea δε νομίζω ότι θα κάνει κάτι,γιατί κι εγώ στην προηγούμενη έπαιρνα με το που μπήκα στο β τρίμηνο και δεν άλλαξε ο αιματοκρίτης μου.Ο γιατρός βέβαια μου είπε την αιμοσφαιρίνη ότι κοιτάμε,και στην προηγούμενη δεν ξέρω πόση είχα,πρέπει να το ψάξω.Πάντως μου κάθεται κομματακι βαρυς στο στομάχι,την πρώτη φορά που πήρα το χαπάκι και δεν είχα φάει καλά κατέληξα να βγάζω τ'άντερά μου.

Κοριτσια ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση μου αλλα μηπως ξερει καποια να μου πει ειδικα αυτες που εχουν ξαναγεννησει αν αντεχεται ο φυσιολογικος τοκετος χωρις επισκληριδιο?θα ηθελα παρα πολυ να την αποφυγω και λογω αντιπηκτικων.

μαρια κου ,νομίζω ότι είναι εντελώς υποκειμενικό το θέα του πόνου.Αν ρωτήσεις εμένα που έκανα επισκληρίδιο -βλακωδώς,αλλά πού να ξερα- 20 λεπτά πριν γεννήσω,θα σου πω ότι ναι,αντέχεται,γιατί τους έφαγα όλους και λίγο μετά που έδρασε η επισκληρίδιος γέννησα.Άρα θα μπορούσα και χωρίς,και αυτή είναι η επιθυμία μου αυτή τη φορά.Ευτυχώς τώρα έχω γιατρό που μπορώ να έχω επικοινωνία,και είναι πολύ υπέρ του φυσικού τοκετού,οπότε θα με βοηθήσει πολύ. Ο προηγούμενος και 2000 ευρώ πήρε για φυσιολογικό,και δεν είχα τη δυνατότητα να τον βρίσκω σε κινητό.Τον είδα λίγο πριν γεννήσω.Πιστεύω πάντως πως μπορείς να κάνεις τουλάχιστον την προσπάθεια,κι αν δεις πως δεν αντέχεις,την κάνεις την επισκληρίδιο.Εγώ πάντως αυτό λέω,αν μπορέσω και τα καταφέρω καλώς,αν όχι, θα κάνω.

Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα για το μωρό,κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι.Με το σενάριο να γεννήσω στις 36 εβδομάδες,μου απομένει σχεδόν 1,5 μήνας!!! Πανικός!!!

Ντόπλερ θα κάνετε όλες; Εμένα δε μου ανέφερε κάτι ο γιατρός,αλλά την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα μου έκανε στο ιατρείο του.Ούτε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έκανα.


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσακια!

Σοφακι συγχαρητηρια για το ντοπλερ και για το σακχαρο.:P

Βαλτε με και εμενα στην λιστα ,πηγα χτες στον ενδοκρινολογο και

μου εδωσε μηχανακι για μετρησεις σακχαρου.Στην πρωτη εγκυμοσυνη το ειχα απο το πρωτο τριμηνο,τωρα στο πρωτο τριμηνο ηταν καλη.

Η αδερφη μου ειχε διδυμα και γεννησε με καισαρικη λιγο πριν μπει στον ενατο 4 ημερες.

Το κοριτσακι ειχε κανει κακακια μεσα στην μητρα επειδη την στριμωχνε το αγορακι ,δεν εχει πολυ χωρο για 2 μωρακια.Αυτο ομως ο γιατρος δεν μπορουσε να το ξερει και της ειπε ευτυχως που προλαβαμε τα χειροτερα.

Μαρακι ντοπλερ νομιζω οτι ολες κανουμε δινει σημαντικες πληροφοριες τροφοδοσιας αιματος του μωρου ,σου δειχνει το σταδιο ωριμανσης του πλακουντα και αν θυμαμαι καλα ξαναβλεπετε και τα οργανα του μωρου πως αναπτυσονται.

Οσον αφορα τον θυρεοειδη εγω ειχα απο πριν οποτε τωρα τον ελεγχω καθε μηνα

και αναλογα αυξομειωνουμε.Καλο ειναι να κανεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα,

επειδη ο θυρεοειδης ξερυθμιζει ολο τον οργανισμο.Ειναι πολυ βασικος αδενας.

Olive και γω μια απο τα ιδια με τις ψυχολογικες μεταπτωσεις.Κυριως ειμαι πεσμενη και νευριασμενη αλλα δεν με βοηθανε ουτε οι καουρες ,ουτε τα πλευρα μου που πονανε ...

Εσας πονανε τα πλευρα σας?:cry:


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα για το μωρό,κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι.Με το σενάριο να γεννήσω στις 36 εβδομάδες,μου απομένει σχεδόν 1,5 μήνας!!! Πανικός!!!

Γιατι να γεννησεις στις 36 εβδομαδες?με καισαρικη θα πας?


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια!

Σοφακι συγχαρητηρια για το ντοπλερ και για το σακχαρο.:P

Βαλτε με και εμενα στην λιστα ,πηγα χτες στον ενδοκρινολογο και

μου εδωσε μηχανακι για μετρησεις σακχαρου.Στην πρωτη εγκυμοσυνη το ειχα απο το πρωτο τριμηνο,τωρα στο πρωτο τριμηνο ηταν καλη.

Η αδερφη μου ειχε διδυμα και γεννησε με καισαρικη λιγο πριν μπει στον ενατο 4 ημερες.

Το κοριτσακι ειχε κανει κακακια μεσα στην μητρα επειδη την στριμωχνε το αγορακι ,δεν εχει πολυ χωρο για 2 μωρακια.Αυτο ομως ο γιατρος δεν μπορουσε να το ξερει και της ειπε ευτυχως που προλαβαμε τα χειροτερα.

Μαρακι ντοπλερ νομιζω οτι ολες κανουμε δινει σημαντικες πληροφοριες τροφοδοσιας αιματος του μωρου ,σου δειχνει το σταδιο ωριμανσης του πλακουντα και αν θυμαμαι καλα ξαναβλεπετε και τα οργανα του μωρου πως αναπτυσοντα

Οσον αφορα τον θυρεοειδη εγω ειχα απο πριν οποτε τωρα τον ελεγχω καθε μηνα

και αναλογα αυξομειωνουμε.Καλο ειναι να κανεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα,

επειδη ο θυρεοειδης ξερυθμιζει ολο τον οργανισμο.Ειναι πολυ βασικος αδενας.

Olive και γω μια απο τα ιδια με τις ψυχολογικες μεταπτωσεις.Κυριως ειμαι πεσμενη και νευριασμενη αλλα δεν με βοηθανε ουτε οι καουρες ,ουτε τα πλευρα μου που πονανε ...

Εσας πονανε τα πλευρα σας?:cry:

Δεν ειναι λιγο εως πολυ αγχωτικο να μην ξερεις αν υπαρχει περιπτωση να τα εχει κανει ωστε να το αντιμετωπισεις?


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ναι την εκανα τη καμπυλη!

Ειχα καλα αποτελεσματα!!

Λιγο ο αιματοκριτης επεσε, στο 32,9 αλλα θα πλακωθω στα κρεατα και θα ανακαμψουμε:P:p:p

Εσεις απο αιματοκριτη πως πατε;

Εγώ 26 τώρα και λέω πάλι καλά γιατί μου ανέβηκε από 24 που είχα!:cool:

Γεια σας κοριτσάκια!

Όλες καλά,ηθικόν ακμαιότατον βλέπω! Έκανα κι εγώ καμπύλη,όλα καλά.Ξεκίνησα σίδηρο,αλλά κι εγώ όπως η Aristea δε νομίζω ότι θα κάνει κάτι,γιατί κι εγώ στην προηγούμενη έπαιρνα με το που μπήκα στο β τρίμηνο και δεν άλλαξε ο αιματοκρίτης μου.Ο γιατρός βέβαια μου είπε την αιμοσφαιρίνη ότι κοιτάμε,και στην προηγούμενη δεν ξέρω πόση είχα,πρέπει να το ψάξω.Πάντως μου κάθεται κομματακι βαρυς στο στομάχι,την πρώτη φορά που πήρα το χαπάκι και δεν είχα φάει καλά κατέληξα να βγάζω τ'άντερά μου.

μαρια κου ,νομίζω ότι είναι εντελώς υποκειμενικό το θέα του πόνου.Αν ρωτήσεις εμένα που έκανα επισκληρίδιο -βλακωδώς,αλλά πού να ξερα- 20 λεπτά πριν γεννήσω,θα σου πω ότι ναι,αντέχεται,γιατί τους έφαγα όλους και λίγο μετά που έδρασε η επισκληρίδιος γέννησα.Άρα θα μπορούσα και χωρίς,και αυτή είναι η επιθυμία μου αυτή τη φορά.Ευτυχώς τώρα έχω γιατρό που μπορώ να έχω επικοινωνία,και είναι πολύ υπέρ του φυσικού τοκετού,οπότε θα με βοηθήσει πολύ. Ο προηγούμενος και 2000 ευρώ πήρε για φυσιολογικό,και δεν είχα τη δυνατότητα να τον βρίσκω σε κινητό.Τον είδα λίγο πριν γεννήσω.Πιστεύω πάντως πως μπορείς να κάνεις τουλάχιστον την προσπάθεια,κι αν δεις πως δεν αντέχεις,την κάνεις την επισκληρίδιο.Εγώ πάντως αυτό λέω,αν μπορέσω και τα καταφέρω καλώς,αν όχι, θα κάνω.

Δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα για το μωρό,κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι.Με το σενάριο να γεννήσω στις 36 εβδομάδες,μου απομένει σχεδόν 1,5 μήνας!!! Πανικός!!!

Ντόπλερ θα κάνετε όλες; Εμένα δε μου ανέφερε κάτι ο γιατρός,αλλά την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα μου έκανε στο ιατρείο του.Ούτε και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έκανα.

Μια από τα ίδια αλλά λέω να ξεκινήσω όταν θα μπω στο μήνα μου.

Εσύ γιατί λες στις 36 θα γεννήσεις;

Καλησπερα κοριτσακια!

Σοφακι συγχαρητηρια για το ντοπλερ και για το σακχαρο.:P

Βαλτε με και εμενα στην λιστα ,πηγα χτες στον ενδοκρινολογο και

μου εδωσε μηχανακι για μετρησεις σακχαρου.Στην πρωτη εγκυμοσυνη το ειχα απο το πρωτο τριμηνο,τωρα στο πρωτο τριμηνο ηταν καλη.

Η αδερφη μου ειχε διδυμα και γεννησε με καισαρικη λιγο πριν μπει στον ενατο 4 ημερες.

Το κοριτσακι ειχε κανει κακακια μεσα στην μητρα επειδη την στριμωχνε το αγορακι ,δεν εχει πολυ χωρο για 2 μωρακια.Αυτο ομως ο γιατρος δεν μπορουσε να το ξερει και της ειπε ευτυχως που προλαβαμε τα χειροτερα.

Μαρακι ντοπλερ νομιζω οτι ολες κανουμε δινει σημαντικες πληροφοριες τροφοδοσιας αιματος του μωρου ,σου δειχνει το σταδιο ωριμανσης του πλακουντα και αν θυμαμαι καλα ξαναβλεπετε και τα οργανα του μωρου πως αναπτυσονται.

Οσον αφορα τον θυρεοειδη εγω ειχα απο πριν οποτε τωρα τον ελεγχω καθε μηνα

και αναλογα αυξομειωνουμε.Καλο ειναι να κανεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα,

επειδη ο θυρεοειδης ξερυθμιζει ολο τον οργανισμο.Ειναι πολυ βασικος αδενας.

Olive και γω μια απο τα ιδια με τις ψυχολογικες μεταπτωσεις.Κυριως ειμαι πεσμενη και νευριασμενη αλλα δεν με βοηθανε ουτε οι καουρες ,ουτε τα πλευρα μου που πονανε ...

Εσας πονανε τα πλευρα σας?:cry:

Να σας ζήσουν τα μωρά ελπίζω να είναι όλα καλά τώρα.

Οι καούρες δεν παλεύονται.....

Τα πλευρά είναι τα μόνα που δεν με πονάνε...όλα τα υπόλοιπα ναι:-D


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

babyofmine ντοπλερ μου κανει ο γιατρος μου, δεν βλεπει κατι ανησυχητικο για να με στειλει να το κανω και σε αλλο γιατρο..

Τωρα θα ξανακανουμε στο επομενο ραντεβου, στις 33 εβδομαδες περιπου!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...