Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2014


martha86

Recommended Posts

Γεμίζει μπεμπουλάκια η λίστα! Να ζήσουν όλα! Γερά και ευλογημένα να είναι!!!

Sweetangel ξέρω ότι βοηθάει να βάλεις λίγο από το γάλα σου στις θηλές και να μείνεις 1-2 ώρες χωρίς σουτιέν. Όσο μπορείς να αερίζεις το στήθος και να μην το πλένεις. Το ημερήσιο μπάνιο αρκεί. Ελπίζω να σε βοήθησα.


HhWHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κορίτσια !! Πως είστε;; Υπομονη στις εγκυουλες όλες κοντευετε!!

Εγω έκλεισα μια βδομάδα σπίτι με το μωρο κ νομίζω ότι είμαστε μόνο μια μέρα! Ούτε καταλαβαίνω πως περνάνε οι μέρες...!! Ειναι τόσο ωραία!!

Ακόμα δίνω το δικό μου γάλα, τον θηλαζω 2-3 φορές τη μέρα κ μετα βγάζω με θηλαστρο για να μην τον κουραζω που ειναι μικρόυλης...

Sweetangel εσείς καλα είστε;; Εμένα στις θηλες με βοήθησε πολυ η λανολινη.. Την έβαζα μετα το θήλασμο η μετα την άντληση κ μετα το στήθος έξω... Κ έφτιαξαν πολυ γρήγορα. Τώρα κ εγω μόνο το γάλα αφήνω. Θέλουν κ πολυ συχνά αλλαγές τα αποθέματα στήθους.. Σαν σερβιετες πρέπει να τα αλλάζεις , έτσι μου είπε μια μαια...

Samina εσείς πως είστε;;


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Filh με το θήλαστρο δεν θα μειωθεί το γάλα; Τουλάχιστον τρώει καλά και κοιμάται; Γιατί εγώ αντιμετωπίζω το αιώνιο θέμα του θηλασμού, επειδή είναι αδύναμη, τρώει λίγο, αποκοιμιέται στην αγκαλιά μου, πάω να την ξαπλώνω μπας κ ξεκουραστώ κ εγώ, και με το που την αφήνω στην καλαθούνα, ξυπνάει...

Σκέφτομαι όμως να νοικιάσω κ εγώ θήλαστρο και να έχω κάποια μπουκάλια ώστε να ξεκουράζομαι. Εσύ τί θήλαστρο έχεις;


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

Rinoui 3 μέρες μετά που βγήκα απο το μαιευτήριο ήρθε νεογνολογος κ είδε το μωρο... Επειδη ειναι μικρόυλης.. Μου είπε βγάζε συνέχεια δε θα μειωθεί ... Αν κ εγω έτσι εχω διαβάσει.. Επειδη όμως ο μπεμπης έκανε κάτι κόφτες ανάσες μου είπε να μην το κουραζομαι καθόλου! Μεχρι να πάρει λίγο τα πάνω του... Οπότε δεν εχω άλλη επιλογή... Βγάζω, πίνω σούπες κ χυμούς κ προς το παρόν καλα... Εχω όμως άγχος μήπως μετα δεν πιάσει ξανά το στήθος... Τον βάζω σε ένα γεύμα τη μέρα...

Αγορασα 95? το mini electric της medela... Γιατι όλη μέρα βγάζω... Προσπαθώ καθε 3 ώρες...


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ απο εμάς! Εμείς προς το παρόν θηλαζουμε on demand δηλαδή οπότε θέλει ο μπεμπης, κουραστικό πολυ αλλα θα το διατήρησω τις πρωτες σαραντα μερες. Για αργότερα θα θηλαζω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, αλλα πηρα και γω το mini electric της medela να βγάζω γαλα για οταν ειμαι στη δουλειά να δίνει ο συζυγος με το Μπιμπερο. Τον Οκτώβρη θα ξεκινηςω δουλειά 3 ωρες τη μερα κ από Νοέμβρη κανονικά.

Αλήθεια filh ειναι εύκολη η χρήση του θηλαςτρου? εγω το εχω ακόμα στο κουτί. Κατα τα αλλα ειμαστε με τις μερες μας. Άλλες μερες ειμαστε μαμ κακά κ νάνι άλλες δεν κοιμάται με τίποτα θέλει μονο αγκαλιά και καθόλου να το ακουμπησεις κατω.

Με τον ικτερο ξεμπερδέψαμε, μας έπεσε, οπότε πανε κ οι έλεγχοι στο νοσοκομειο.Ευτυχως το νοσοκομειο ηταν κοντα κ δεν ταλαιπωρηθήκαμε πολυ. Βάρος ο μπεμπης παίρνει κανονικά τωρα ειναι περίπου 3700, γεννήθηκε 3285 οπότε ειμαστε οκ με τον θηλασμο.

Carnation που εισαι? Σίγουρα γεννησες.....Εχω αγωνία να μάθω νεα σου!!

Κ στις υπόλοιπες με το καλό.....

Σε 30 μερες θα παω στον γιατρό για κολποσκοπηση. Ακόμα εχω λόχεια...εσείς?

Απο ύπνο πώς πάτε? ποσες ωρες σύνολο κοιμάστε τη μερα? εγω συνολικά κανένα εξάωρο το κοιμάμαι......


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια τι κανετε?ολο και περισσοτερες οι μανουλες γιναμε...με το καλο και τα υπολοιπα μωρακια..

οσες εγιναν μανουλες περιμενουμε νεα.

εμεις ειμαστε 32 ημερων παμε πολυ καλα γεννηθηκε 3300 και την προηγουμενη εβδομαδα ζυγιζαμε 4530 και 57 εκ. θηλαζουμε αλλα περνουμε και ξενο γαλα τωρα τελευταια λογω του ισως δεν εχω και πολυ γαλαμε το θηλαστρο το πολυ 70μλ και απο τα δυο στηθη.προσπαθω να αυξησω την παραγωγη μου ας ςλπιζουμε να πανε καλα κ να μειωσουμε αρκετα το ξενο γαλα.ο μικρος μου εχει ΓΟΠ και εχουν φουσκωσει κ τα ουλα μας τα κατω απο πολυ νωρις βεβαια.τρωμε και ξυπναμε στο 3ωρο για επομενο γευμα.μπορει να κανει και 4 με 4.5 ωρες για να ξυπνησει..οχι ολη την ημερα σε ενα γευμα μπορει να γινει αυτο..τρωμε πολυ φτανουμε και τα 150 μλ κ αν δεν τον δωσω τσιριζει προσπαθω να αποφευγω το τοσο πολυ φαι λογω της παλινδρομισης που εχει μην τον βαρυστομαχιαζω αλλα τι να τον κανω??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου εγινα κι εγω μανουλα 22 Αυγουστου!

ΒΒγαινουμε αυριο η μεθαυριο και προς το παρον θηλαζουμε οοοολη μερα δυσκολα αλλα το παλεθουμε γιατι η ευτυχια ειναι μεγαλη!

Να μας ζησουν και μσ το καλο και στις υπολοιπες κοιλιτσες!!!!


ro0Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει carnation !!

Samina ειναι πολυ εύκολο το θηλαστρο! Απλα πρέπει να το τοποθετήσεις στο κέντρο του στήθους ! Εγω ξεκιναω απο τη πιο μικρη ένταση σε καθε άντληση κ σιγα σιγα τι δυναμώνω... Στην αρχή έκανα κ ένα τέταρτο σε καθε στήθος κ είχα απογοητευτεί , έλεγα μήπως έπρεπε να είχα αγοράσει διπλό αλλα τώρα θέλω μόνο 5 λεπτα σε καθε στήθος... Κ είμαι πολυ ευχαριστημένη !

Εμένα ο μπεμπης κάθεται ξυπνιος 1 ή 2 , τριωρα στο 24ωρο... Η νεογνολογος που τον είδε κ τη ρώτησα μήπως πονάει νου είπε μέρα τις 3 εβδομάδες ξεκινάνε οι κόλικοι...

Κ εγω εχω τη κλασική απορία κ στεναχωριεμαι όταν ο μπεμπης μένει ξυπνιος... Μήπως δεν τον χορταινει το γάλα μου;


nvRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Margi τη ΓΟΠ πως την καταλάβατε κ πότε; Βγάζει κ μένα η μικρή γουλίτσες αλλά μερικές φορες εχω την αισθηση οτι ειναι σαν εμετός... Η παιδίατρος βέβαια δεν ανησύχησε.

Filh πόσα κιλά γεννήθηκε ο γιος σου κ σε ποια βδομάδα;

Εμενα γεννήθηκε 2620 στη 40η βδομάδα. Ευτυχώς θηλάζει βέβαια για μικρά διαστήματα αλλα σιγά σιγά παίρνει τα πάνω της! Σήμερα 11 ημερών είμαστε 2880!


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια!! Εμεις θηλαζουμε αλλά ενα γευμα μες το βραδυ (η ξημερώμα) της το δινω γτ 4 με 8 δεν την πιανει υπνος ειναι ολη την ωρα στηθος κΙ μου φαίνεται δεν χορταινει. Και εγω μεντελα το μικρο εχω δεν το πολυ χρησιμοποιώ αλλα ξέρω για να μην μειωθει η παραγωγη σου πρέπει να ειναι και στο στηθος το μωρο. Ρε κορίτσια το δικο σας ποναει την ωρα που θελει να κάνει κακα ή να αεριστει? ? Εμεις ποναμε πολυ και περνει μια φατσουλα η καημενουλα εκεινη την ωρα.... :'( και κατι αλλο ΤΙ ΡΟΥΧΑ ΤΟ ΦΟΡΑΤΕ?? Το βράδυ και το πρωι?? ολο ανυσηχω μηπως ζεστενεται μηπως κρυωνει...


KDeIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sweatangel αν ποναει μηπως εχει κολικούς; Μιλα με τον παιδιατρο μηπως σου δωσει το φαρμακακι που κυκλοφορει.

Εγω αν δεν εχω ανοιχτο κλιματιστικο την εχω με την πανα κ οταν αχουμε ανοιχτο κλιματιστικο της φοραω ενα εσωρουχακι αμάνικο ή κοντομανικο. Ετσι μου ειπε η παιδιατρος που ηρθε σπιτι.


RArep3.png?mjfpyDPm
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαμε οτι εχει ΓΟΠ απο τις γουλιτσες που εβγαζε μετα απο καθε γευμα,και τεντονε το κορμακι του σαν τοξο εκανε προς τα πισω το κεφαλακι...

τωρα κ θηλαζουμε αλλα τρωει κ ξενο γαλα αν κ θελω να το μειωσω αρκετα ειδικο γαλα για τις αναγωγες...

ρε κοριτσια δεν κοιμαται καθολου,με το ζορι και ειμαι ενα πτωμα,ξυπναει καθε 3 ωρες για φαγητο,λοιπον τρωει πολυ αργα που κανει 40 λεπτα να φαει απο μπιμπερο μετα κανενα μισαωρο να ρευτει λογω ΓΟΠ μενουμε αρκετη ωρα ορθιοι,και μιση ωρα να τον παρει ο υπνος...και μετα απο μια ωρα ξυπναει για φαγητο παλι..αν κοιμηθει βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες!!!!!!!

Μολις γυρισα απο γιατρο. Επιτελους εφτασε και η δικη μου ωρα!!!!!!

Αυριο βραδυ μπαινω μεσα στο νοσοκομειο να με ετοιμασουν και την Τεταρτη

πρωι γενναω με τεχνητους πονους. Ο μπεμπης περνει ανεξέλεγκτα βαρος (3900 τωρα) και ο γιατρος δεν θελει να τον αφησει αλλο μετα την Π.Η.Τ. Κοριτσια προσευχηθειτε και για μενα...... Φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!! Εμεις θηλαζουμε αλλά ενα γευμα μες το βραδυ (η ξημερώμα) της το δινω γτ 4 με 8 δεν την πιανει υπνος ειναι ολη την ωρα στηθος κΙ μου φαίνεται δεν χορταινει. Και εγω μεντελα το μικρο εχω δεν το πολυ χρησιμοποιώ αλλα ξέρω για να μην μειωθει η παραγωγη σου πρέπει να ειναι και στο στηθος το μωρο. Ρε κορίτσια το δικο σας ποναει την ωρα που θελει να κάνει κακα ή να αεριστει? ? Εμεις ποναμε πολυ και περνει μια φατσουλα η καημενουλα εκεινη την ωρα.... :'( και κατι αλλο ΤΙ ΡΟΥΧΑ ΤΟ ΦΟΡΑΤΕ?? Το βράδυ και το πρωι?? ολο ανυσηχω μηπως ζεστενεται μηπως κρυωνει...

Καλησπερα μανουλες κ μωρακια!!))Sweetangel ακριβως το ιδιο περναμε κι εμεις..καθε φορα που ειναι να κανει κακακια της κλαιει με λυγμους...σφιγγεται και εχει αερια..της κουναμε τα ποδαρακια για να την βοηθησουμε να τα βγαλει..αλλα υποφερει πολυ...τι σας ειπε η παιδιατρος?εμεις δινουμε προβιοτικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...