Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2017!


Hope!

Recommended Posts

απαγορευονται τα οστρακοειδη(μαγειρεμενα η ωμα)....εγω καλαμαρακι,χταποδακι θα φαω,ταραμοσαλατα ναι αλλα με μετρο...!

http://www.mothersblog.gr/tha-gino-mama/item/6192-diatrofi-stin-egkymosyni-kai-thalassina-ti-prepei-na-prosexete

διαβαστε κι εδω...


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 24/02/2017 at 8:03 PM, Mairouli2807 said:

ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ... ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΟΝΑΓΕ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ!!! ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΠ ΚΟΡΝ ΕΣΠΑΣΑ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ!!! ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΤΗΛ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ!!! ΜΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ Η ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!!

Αχ... Βαχ. Πονεμένη ιστορία. Εμένα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έσκασαν τα θεματα με τα δόντια στις αρχες του 9ου. Ηδη απονευρωμενα δόντια εκαναν κύστες μεσα στις ριζες. Λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης δεν δεχόταν κανενας οδοντίατρος να με βάλει για απονεύρωση επαναληπτική. Δεινοπαθησα. Μέχρι να γεννήσω επαιρνα αντιβιωσεις και ισχυρα παυσίπονα. Μολις γέννησα βρήκα οδοντιατρο στο Σύδνεϋ Έλληνα. Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που ενιωσα ανακούφιση στην αισθηση της ενεσης στο νευρο, στο ακουσμα του τροχού να κοβει τη θηκη. Ηταν τόσο προχωρημενο το ένα που ειχε βγει σε κύστη/σπυρί κατω απο το μάτι. Τώρα είμαι προετοιμασμενη. Κατευθείαν εκεί για απονεύρωση χωρίς φόβο και πάθος.

On 24/02/2017 at 10:15 PM, Mary_M said:

Τι έννοεις ακριβώς οι ημερομηνίες δείχνουν κορίτσι;;; πως το δείχνουν;;

Ημερομηνιες επαφής και ωορρηξίας. Λένε αν εχεις επαφη την παραμονη η ανήμερα στοχεύεις για αγόρι. Πιο πριν πας για κορίτσι. :-D

39 minutes ago, HALEX said:

γεια σας,εγω εκανα προχτες την αυχενικη κ ολα ειναι μια χαρα!κ μαλλον ειναι κοριτσακι!κ μου εβγαλε ΠΗΤ 1-9.

ευχομαι κ σε σας να ειναι ολα καλα!καλο 3ημερο!

Τέλεια! ΠΗΤ να ξερεις ισχύει (είναι πιο ακριβής) αυτη του υπερηχου γύρω στην 8η βδομαδα. Μετά τα μπεμπακια μεγαλώνουν διαφορετικά το καθένα. 


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, daip είπε:

Ημερομηνιες επαφής και ωορρηξίας. Λένε αν εχεις επαφη την παραμονη η ανήμερα στοχεύεις για αγόρι. Πιο πριν πας για κορίτσι

Α δεν το ήξερα. Εγω που είχα και πιο πριν και ανήμερα για τι πάω οέο;;; :cool:

1 hour ago, HALEX είπε:

γεια σας,εγω εκανα προχτες την αυχενικη κ ολα ειναι μια χαρα!κ μαλλον ειναι κοριτσακι!κ μου εβγαλε ΠΗΤ 1-9.

ευχομαι κ σε σας να ειναι ολα καλα!καλο 3ημερο!

Μπράβο κοριτςακι μου!! Ετσι μόνο ευχάριστα να ακούμε.. Σε όλες με το καλο!!


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, daip είπε:

Αχ... Βαχ. Πονεμένη ιστορία. Εμένα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έσκασαν τα θεματα με τα δόντια στις αρχες του 9ου. Ηδη απονευρωμενα δόντια εκαναν κύστες μεσα στις ριζες. Λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης δεν δεχόταν κανενας οδοντίατρος να με βάλει για απονεύρωση επαναληπτική. Δεινοπαθησα. Μέχρι να γεννήσω επαιρνα αντιβιωσεις και ισχυρα παυσίπονα. Μολις γέννησα βρήκα οδοντιατρο στο Σύδνεϋ Έλληνα. Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που ενιωσα ανακούφιση στην αισθηση της ενεσης στο νευρο, στο ακουσμα του τροχού να κοβει τη θηκη. Ηταν τόσο προχωρημενο το ένα που ειχε βγει σε κύστη/σπυρί κατω απο το μάτι. Τώρα είμαι προετοιμασμενη. Κατευθείαν εκεί για απονεύρωση χωρίς φόβο και πάθος.

Ημερομηνιες επαφής και ωορρηξίας. Λένε αν εχεις επαφη την παραμονη η ανήμερα στοχεύεις για αγόρι. Πιο πριν πας για κορίτσι. :-D

Τέλεια! ΠΗΤ να ξερεις ισχύει (είναι πιο ακριβής) αυτη του υπερηχου γύρω στην 8η βδομαδα. Μετά τα μπεμπακια μεγαλώνουν διαφορετικά το καθένα. 

δεν ειχα παει για αλλο υπερηχο πιο πριν.κ επειδη δε ειχα σημειωσει πότε ειχα περιοδο τις τελευταιες φορες, ειχα υπολογισει στο περιπου απο μονη μου ποσο περιπου ειμαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούφ, όπως τα ευχηθήκατε κορίτσια μου, όλα καλά με την αυχενική. Περιμένουμε βέβαια και τις αιματολογικές αλλά κάπως ηρέμησα. Αντε να τελειώνει για όλες με ευχάριστα κι αυτό.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, pepe είπε:

Ούφ, όπως τα ευχηθήκατε κορίτσια μου, όλα καλά με την αυχενική. Περιμένουμε βέβαια και τις αιματολογικές αλλά κάπως ηρέμησα. Αντε να τελειώνει για όλες με ευχάριστα κι αυτό.

Μπράβο, μπράβο, μπράβο κοριτςακι μου!! Ετσι ηρεμία απο δω και πέρα, να ευχαριστηθούμε τις εγκυμοσύνες ( όσο γινεται)!!

Που είστε όλες;; εγω δεν ξερω τι έχω πάθει, νιώθω μια γενική δυσφορία συνέχεια. Σαν αναγούλα αλλα οχι ακριβώς, τρώω κανονικά αλλα και το νερό ακόμη μου κακοφαίνεται.. έχετε καμία συμβουλή;;

επισης το πήρα απόφαση δεν θα έρθω το καλοκαίρι, δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Θα έρθω ομως το Πάσχα και παρηγοριέμαι


widxp1.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, pepe said:

Ούφ, όπως τα ευχηθήκατε κορίτσια μου, όλα καλά με την αυχενική. Περιμένουμε βέβαια και τις αιματολογικές αλλά κάπως ηρέμησα. Αντε να τελειώνει για όλες με ευχάριστα κι αυτό.

Αχ πολύ ωραία κοριτσακι μου. 

 

Ο μικρός μου έκανε την πρώτη εκδηλωση αγάπης για το μωράκι και έλιωσα η μάνα. Του έχουμε αναφέρει λίγες φορές ότι η μαμά έχει baby στην κοιλίτσα της και έχουμε και ένα βιβλίο που ρωτάει "που ειναι το μωράκι;" και γυρίζει σελιδα και το δείχνει μεσα στην μαμά "να το μεσα στην ζεστη κοιλίτσα της μαμας του".

Τέλος πάντων. Καθόμασταν και κάναμε αγκαλιτσες στον καναπέ. Μου σηκώνει τη μπλούζα και αρχισε να με χαϊδεύει στην κοιλιά και να λέει máma máma (η λέξη του για το baby). Ναι του λέω. Ειναι το μωράκι εκεί. Θέλεις να του δώσεις ενα φιλακι; Και σκύβει και μου φιλάει την κοιλιά. 

Λιώνω σας λέω... Αχ... Αχ... Αχ... :mad:

Level ευτυχίας = maximum.


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, daip είπε:

Αχ πολύ ωραία κοριτσακι μου. 

 

Ο μικρός μου έκανε την πρώτη εκδηλωση αγάπης για το μωράκι και έλιωσα η μάνα. Του έχουμε αναφέρει λίγες φορές ότι η μαμά έχει baby στην κοιλίτσα της και έχουμε και ένα βιβλίο που ρωτάει "που ειναι το μωράκι;" και γυρίζει σελιδα και το δείχνει μεσα στην μαμά "να το μεσα στην ζεστη κοιλίτσα της μαμας του".

Τέλος πάντων. Καθόμασταν και κάναμε αγκαλιτσες στον καναπέ. Μου σηκώνει τη μπλούζα και αρχισε να με χαϊδεύει στην κοιλιά και να λέει máma máma (η λέξη του για το baby). Ναι του λέω. Ειναι το μωράκι εκεί. Θέλεις να του δώσεις ενα φιλακι; Και σκύβει και μου φιλάει την κοιλιά. 

Λιώνω σας λέω... Αχ... Αχ... Αχ... :mad:

Level ευτυχίας = maximum.

Εχω βουρκωσει που το διαβαζω! Φανταζομαι εσυ!τι ομορφα!

Τωρα αυτα με τα δοντια,ησουν πολυ ατυχη!Και προφανως και το MAirouli! Κι εγω το φοβαμαι πολυ αυτο το θεμα!

On Saturday, February 25, 2017 at 1:46 ΜΜ, HALEX είπε:

γεια σας,εγω εκανα προχτες την αυχενικη κ ολα ειναι μια χαρα!κ μαλλον ειναι κοριτσακι!κ μου εβγαλε ΠΗΤ 1-9.

ευχομαι κ σε σας να ειναι ολα καλα!καλο 3ημερο!

Μπραβο ρε κοριτσι!Παντα ευχάριστα μεχρι τελους! Βγηκαν και οι αιματολογικες σου?τι πιθανοτητες σου βγηκαν,αν επιτρέπεται?

14 hours ago, pepe είπε:

Ούφ, όπως τα ευχηθήκατε κορίτσια μου, όλα καλά με την αυχενική. Περιμένουμε βέβαια και τις αιματολογικές αλλά κάπως ηρέμησα. Αντε να τελειώνει για όλες με ευχάριστα κι αυτό.

Τι καλα! Με το καλο και τα υπολοιπα! Ανακουφιση,ε?ποτε περιμενεις τις αιματολογικες?


lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια, εκανα κι εγω την αυχενικη το σαββατο, ενιωσα τοση ανακουφιση οταν το ξαναειδα στην οθονη μετά απο τοσο καιρο που για κανα 10λεπτο δεν ειχα επαφη,απλα το χαζευα! Ειναι ενα μικρο ανθρωπακι! Κοιμοταν,ησυχο,ησυχο. Το παχος της αυχενικης ηταν 1.8, το σπορακι ειναι 6,4 εκ, ο πλακουντας ειναι προσθιος, εχει ολα τα οργανα στη θεση τους και τωρα περιμενουμε τις αιματολογικες, αλλα ηρεμησα αρκετα! Ο μονος προβληματισμος του γιατρου ηταν για την αντισταση του αιματος στις αρτηριες ή κατι τετοιο, ηταν αυξημενη, εχει νσ κανει με την πηκτικοτητα του σιμστος,αλλα παιρνω ηδη salospir και δν ξερω τωρα τι οδηγιες θα μου δωσει. Φυλλο δε προεκυψε,το ζουληξε ο γιατρος, ξυπνησε αλλα δε φανηκε κατι (κοριτσακι???).

Κατα τα λοιπα χθες το ειπαμε στους γονεις και κατι συγγενεις του άντρα μου (αρχισαν ολοι να λενε οτι θα ειναι αγορακι και ποιος τη χαρη του πεθερου μου και πολυ εκνευριστηκα!) και λεμε σημερα να το πουμε και στους δικους μου!

Αυτα τα νεα μου! Ελπιζω να μη σας ζαλισα και ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα σε ολες!


lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, mantelena είπε:

Εχω βουρκωσει που το διαβαζω! Φανταζομαι εσυ!τι ομορφα!

Τωρα αυτα με τα δοντια,ησουν πολυ ατυχη!Και προφανως και το MAirouli! Κι εγω το φοβαμαι πολυ αυτο το θεμα!

Μπραβο ρε κοριτσι!Παντα ευχάριστα μεχρι τελους! Βγηκαν και οι αιματολογικες σου?τι πιθανοτητες σου βγηκαν,αν επιτρέπεται?

Τι καλα! Με το καλο και τα υπολοιπα! Ανακουφιση,ε?ποτε περιμενεις τις αιματολογικες?

1 στις 3500 περιπου(ειμαι κ 37κ)

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, mantelena είπε:

Κοριτσακια, εκανα κι εγω την αυχενικη το σαββατο, ενιωσα τοση ανακουφιση οταν το ξαναειδα στην οθονη μετά απο τοσο καιρο που για κανα 10λεπτο δεν ειχα επαφη,απλα το χαζευα! Ειναι ενα μικρο ανθρωπακι! Κοιμοταν,ησυχο,ησυχο. Το παχος της αυχενικης ηταν 1.8, το σπορακι ειναι 6,4 εκ, ο πλακουντας ειναι προσθιος, εχει ολα τα οργανα στη θεση τους και τωρα περιμενουμε τις αιματολογικες, αλλα ηρεμησα αρκετα! Ο μονος προβληματισμος του γιατρου ηταν για την αντισταση του αιματος στις αρτηριες ή κατι τετοιο, ηταν αυξημενη, εχει νσ κανει με την πηκτικοτητα του σιμστος,αλλα παιρνω ηδη salospir και δν ξερω τωρα τι οδηγιες θα μου δωσει. Φυλλο δε προεκυψε,το ζουληξε ο γιατρος, ξυπνησε αλλα δε φανηκε κατι (κοριτσακι???).

Κατα τα λοιπα χθες το ειπαμε στους γονεις και κατι συγγενεις του άντρα μου (αρχισαν ολοι να λενε οτι θα ειναι αγορακι και ποιος τη χαρη του πεθερου μου και πολυ εκνευριστηκα!) και λεμε σημερα να το πουμε και στους δικους μου!

Αυτα τα νεα μου! Ελπιζω να μη σας ζαλισα και ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα σε ολες!

μπράβο κοριτσι μου!!!! ποτε βγαινουν οι αιματολογικες σου ειπαν? 

Μανούλες καλημερα σε όλες και καλή Σαρακοστή... 

Εγω χθές έφαγα πάρα πολύ με αποτέλεσμα το βράδυ να έχω τυμπανισμό.. αλλα έφαγα τα πάντα εκτός απο μύδια.. η απεχθεια για το κρέας καλα κρατεί αλλα δεν μπορω να πιεζομαι.. αυριο εχω οδοντίατρο...:-( αλλα τι να κανουμε...

νομιζω οτι το αγχος για την αυχενικη έχει ξεκινησει και σημερα το πρωι λεω στον αντρα μου 8μερες μεινανε για την αυχενικη.. γενικα ειμαι πολυ φοβιτσιάρα... και δεν αντεχω την αναμονη εξετασεων... μπορει η αυχενικη να στα λενε κατευθειαν αλλα με αγχωνουν οι αιματολογικες που κανουν μερες.. υπομονη και αγιος ο θεος! τωρα ειμαι στον χορό και πρεπει να χορεψω...

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/02/2017 at 6:22 AM, Mary_M said:

Μπράβο, μπράβο, μπράβο κοριτςακι μου!! Ετσι ηρεμία απο δω και πέρα, να ευχαριστηθούμε τις εγκυμοσύνες ( όσο γινεται)!!

Που είστε όλες;; εγω δεν ξερω τι έχω πάθει, νιώθω μια γενική δυσφορία συνέχεια. Σαν αναγούλα αλλα οχι ακριβώς, τρώω κανονικά αλλα και το νερό ακόμη μου κακοφαίνεται.. έχετε καμία συμβουλή;;

επισης το πήρα απόφαση δεν θα έρθω το καλοκαίρι, δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Θα έρθω ομως το Πάσχα και παρηγοριέμαι

Αν βρεις χαπακια με εκχυλισμα τζιντζερ θα  σε βοηθήσουν. Ετσι ήμουν συνεχεια. Τώρα παίρνω σταθερά  απο ενα τετοιο πρωι βράδυ και ενα αντιεμετικο που μου εδωσε ο γιατρος τα μεσημέρια που χειροτέρευε. Γενικά ετσι κρατιέμαι. Παρολα αυτα σήμερα το βραδάκι με.επιασε πάλι ναυτια. Εχω ξαπλώσει και ελπίζω να την γλιτώσω χωρίς εμετό. Ελπιζω σε 3 βδομάδες να περάσουν....


HgXsp11.pngvQxtp11.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και καλή σαρακοστή!

Πήρα τα αποτελέσματα της αυχενικής και θα ήθελα τα φώτα σας σας παρακαλώ γιατί λίγο φρίκαρα (πάλι!).Από τρισωμίες, εντάξει. 

Στην προεκλαμψία όμως, έσπασα τα κοντέρ: προεκλαμψία πριν τις 34w 1:102, προεκλαμψία πριν τις 37w 1:39 (!!??), περιορισμός εμβρυικής ανάπτυξης πριν τις 37w 1:93.

Τι είναι αυτά? Έχει τύχει σε καμία? Τι ποσοστά παίζουν? Και τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

 


lqUsp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου!

χαθηκα μιας κι οι ναυτιες με εβγαλαν εκτος και δεν αντεχα ουτε την οθονη του λαπτοπ!

απο χτες ολα ειναι καλυτερα ευτυχως....πινω λιγο μεντα με στυμενο λεμονι και με βοηθαει πολύ...

Σημερα πηγα για την εξεταση για το στιγμα στο ΚΜΑ του λαικου. Πολύ γρηγορη εξυπηρετηση,εντυπωσιαστηκα...οποια δεν εχει κανει την εξεταση να παει εκει,ειναι το πιο εξειδικευμενο τμημα. Απλά η εξέταση πρέπει να γράφεται απ το γιατρό αλλιώς πληρώνεις 27 ευρώ.

κατα τ΄ αλλα πολύ κούραση και πολύ ναυτία. τρώω πολύ λιγότερο απ'τα φυσιολογικά μου γιατί νιώθω θα τα βγάλω.

@mantelena μου το συζητησες με τον γιατρό σου;;; τι σου ειπε;;; η προεκλαμψία απ'οσο γνωρίζω οφείλεται σε υψηλή πίεση. Ρώτησε πως θα το προσέξεις και όλα θα πάνε καλα. Αυτό στο βρήκε στην αυχενικη;;

εγω αυχενικη θα εχω στις 15-20 μαρ....αργώ λιγάκι ακόμα και ειμαι τελείως ανυπόμονη!


c6xsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...