Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Τοσο λιγο ηθελε στο αλατι? Ωχ αμαν και ακομα εκει τα εχω, ελπιζω να προλαβω να τα βγαλω σημερα γιατι θα γυρισω βραδυ σημερα σπιτι. Εχτες δεν υπηρχε περιπτωση να προλαβω.

Σημερα τρωμε κοκκινιστο μοσχαρακι με ρυζι ή πουρε οτι φτιαξει ο συζυγος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα παρεούλα!!!!

Ξύπνησα σήμερα και είναι κλεισμένος ο λαιμός μου.:( Έβαλα θερμόμετρο δεν είχα πυρετό, αλλά έχω ένα κεφάλι καζάνι, οπότε το πήρα το ντεπονάκι μου καλού κακού.

Από φαγητό σήμερα έχουμε πίτσα.

Τζένη μη στεναχωριέσαι καθόλου για τα ζυμαρικά. Ακόμα κι έτσι μια χαρά τρώγονται! Να μας πεις τι θα αποφασίσεις τελικά για τον μπουφέ.

Νίνα καλά έκανες και το πήγες στο συνεργείο. Άντε να αλλάξεις και τα λάστιχα να μην το έχεις έγνοια. Πολύ ωραίος ο αρακάς!

Ιωάννα γιάμι γιάμι το κοκκινιστό μοσχαράκι! Πόσο μ'αρέσει να ακούω ή στην περίπτωσή μας να διαβάζω ότι στα μαγειρικά συμμετέχουν και οι σύζυγοι!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλεναδςς μου τι κανετε;

Ιωαννακι εγω απο την μαμα μου κ τις θειες μου που κανουν χρονια εχω μαθει μια μερα στο χοντρο αλατι κ μετα στο λαδι-ξυδι. Δεν το πειραζει που θα μεινει μεχρι το βραδυ ισα ισα θα ψηθει καλυτερα.

Ωραιο το κοκκινιστο μοσχαρακι απο τα αγαπημενα μου φαγητακια!

Φωτεινη μακαρι να το ξεπερασε ο μικρος το θεμα του αυγου! εμενα παλι ουτε να το δοκιμασει!

Σμουρφιτακι μου περαστικα!! Κ εμενα με ποναει το κεφαλι απο χτες.Μαλλον θα ειναι καποια ιωση γιατι παραπονιοταν κ ο μεγαλος για το κεφαλι του εδω κ 2 ημερες.

Νινακι ειναι επικινδυνα τα φρενα πωωωω. Κ εγω θελω αλλαγη στα λαστιχα οπωσδηποτε! Ωραιος κ ο αρακας!

Στα μαγειρικα μας τωρα,σημερα τρωμε φακες. Τα χτεσινα κοχυλακια δεν φαγωθηκαν εμεινε μιση κατσαρολα κ τα λυπηθηκα να τα πεταξω.Πηρα μια μικρη κρεμα γαλακτος που ειχα στο ψυγειο, εβαλα κ ενα ποτηρι γαλα,2 αυγα τα χτυπησα,εριξα μεσα κ απο ενα κομματι μεγαλο φετα κ ανθοτυρο τριμμενα τα ανακατεψα καλα καλα ,εκοψα κ λιγο παριζακι κ τα εβαλα στο φουρνο! Εγιναν ωραιοτατα !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!!

Ξύπνησα σήμερα και είναι κλεισμένος ο λαιμός μου.:( Έβαλα θερμόμετρο δεν είχα πυρετό, αλλά έχω ένα κεφάλι καζάνι, οπότε το πήρα το ντεπονάκι μου καλού κακού.

Από φαγητό σήμερα έχουμε πίτσα.

περαστικα! κι εγω απο χτες εχω πονοκεφαλο και το στομαχι γυρναει γυρω γυρω

Τζένη μη στεναχωριέσαι καθόλου για τα ζυμαρικά. Ακόμα κι έτσι μια χαρά τρώγονται! Να μας πεις τι θα αποφασίσεις τελικά για τον μπουφέ.

Νίνα καλά έκανες και το πήγες στο συνεργείο. Άντε να αλλάξεις και τα λάστιχα να μην το έχεις έγνοια. Πολύ ωραίος ο αρακάς!

Ιωάννα γιάμι γιάμι το κοκκινιστό μοσχαράκι! Πόσο μ'αρέσει να ακούω ή στην περίπτωσή μας να διαβάζω ότι στα μαγειρικά συμμετέχουν και οι σύζυγοι!

ναι που και που κατι κανει. Παλαιοτερα εκανε πιο πολλα τωρα τα εχει ψιλοπαρατησει

καλημερα φιλεναδςς μου τι κανετε;

Καλημερα και σε σενα

Ιωαννακι εγω απο την μαμα μου κ τις θειες μου που κανουν χρονια εχω μαθει μια μερα στο χοντρο αλατι κ μετα στο λαδι-ξυδι. Δεν το πειραζει που θα μεινει μεχρι το βραδυ ισα ισα θα ψηθει καλυτερα.

Ωραιο το κοκκινιστο μοσχαρακι απο τα αγαπημενα μου φαγητακια!

Το ευχομαι να μην παθουν τιποτα γιατι θα ειναι 2 μερες στο αλατι

Φωτεινη μακαρι να το ξεπερασε ο μικρος το θεμα του αυγου! εμενα παλι ουτε να το δοκιμασει!

εμενα δεν το ετρωγε ποτε το αυγο και ουτε θελει να το δοκιμασει

Σμουρφιτακι μου περαστικα!! Κ εμενα με ποναει το κεφαλι απο χτες.Μαλλον θα ειναι καποια ιωση γιατι παραπονιοταν κ ο μεγαλος για το κεφαλι του εδω κ 2 ημερες.

Κατι πρεπει να μας γυροφερνει ολους

Νινακι ειναι επικινδυνα τα φρενα πωωωω. Κ εγω θελω αλλαγη στα λαστιχα οπωσδηποτε! Ωραιος κ ο αρακας!

Στα μαγειρικα μας τωρα,σημερα τρωμε φακες. Τα χτεσινα κοχυλακια δεν φαγωθηκαν εμεινε μιση κατσαρολα κ τα λυπηθηκα να τα πεταξω.Πηρα μια μικρη κρεμα γαλακτος που ειχα στο ψυγειο, εβαλα κ ενα ποτηρι γαλα,2 αυγα τα χτυπησα,εριξα μεσα κ απο ενα κομματι μεγαλο φετα κ ανθοτυρο τριμμενα τα ανακατεψα καλα καλα ,εκοψα κ λιγο παριζακι κ τα εβαλα στο φουρνο! Εγιναν ωραιοτατα !

παλι το εσωσες, εγω ουτε που θα το ειχα σκεφτει ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα.

Άψογο το αυτοκίνητο τελικά... έκανε την δοκιμή και ο σύζυγος, που ξέρει καλύτερα και συμφώνησε... αυτό που έχω ευχαριστηθεί πάντως με το αμάξι τελευταία, είναι που δεν έχω την έννοια πια να βάζω βενζίνη όλη την ώρα... έβαλα υγραέριο και ησύχασα από αυτό:D

Από φαγητό θα ψήσω πεινιρλί με τυρί, μανιτάρια, γαλοπούλα και αυγό... έβγαλα επίσης από την κατάψυξη φυλλαράκια να κάνω κανένα σπανακοπιτάκι ... και επειδή θέλω κάποιο γλυκό, σκέφτηκα να βάλω εβαπορέ γάλα στο ψυγείο και να το χτυπήσω σαντιγί με λίγη άχνη, μετά να λιώσω κουβερτούρα και να κάνω ένα σοκολατένιο μους... θα πετύχει άραγε η σαντιγύ έτσι?:rolleyes:

καλημερα φιλεναδςς μου τι κανετε; καλημέρα!:tongue:

Ιωαννακι εγω απο την μαμα μου κ τις θειες μου που κανουν χρονια εχω μαθει μια μερα στο χοντρο αλατι κ μετα στο λαδι-ξυδι. Δεν το πειραζει που θα μεινει μεχρι το βραδυ ισα ισα θα ψηθει καλυτερα.

Ωραιο το κοκκινιστο μοσχαρακι απο τα αγαπημενα μου φαγητακια!

Φωτεινη μακαρι να το ξεπερασε ο μικρος το θεμα του αυγου! εμενα παλι ουτε να το δοκιμασει!

Σμουρφιτακι μου περαστικα!! Κ εμενα με ποναει το κεφαλι απο χτες.Μαλλον θα ειναι καποια ιωση γιατι παραπονιοταν κ ο μεγαλος για το κεφαλι του εδω κ 2 ημερες. Ο καιρός μπορεί να φταίει... υγρασία, αφρικαν σκόνη... τι περιμένεις? εμάς μας έχει πιάσει φοβερή υπνηλία...

Νινακι ειναι επικινδυνα τα φρενα πωωωω. Κ εγω θελω αλλαγη στα λαστιχα οπωσδηποτε! Ωραιος κ ο αρακας!

Στα μαγειρικα μας τωρα,σημερα τρωμε φακες. Τα χτεσινα κοχυλακια δεν φαγωθηκαν εμεινε μιση κατσαρολα κ τα λυπηθηκα να τα πεταξω.Πηρα μια μικρη κρεμα γαλακτος που ειχα στο ψυγειο, εβαλα κ ενα ποτηρι γαλα,2 αυγα τα χτυπησα,εριξα μεσα κ απο ενα κομματι μεγαλο φετα κ ανθοτυρο τριμμενα τα ανακατεψα καλα καλα ,εκοψα κ λιγο παριζακι κ τα εβαλα στο φουρνο! Εγιναν ωραιοτατα !

Πολύ ωραία ιδέα! μπράβο στην έμπνευση σου... άμα είσαι τελικά μαέστρος στην κουζίνα, βρίσκεις να κάνεις τα πάντα!:P

Καλημέρα παρεούλα!!!!

Ξύπνησα σήμερα και είναι κλεισμένος ο λαιμός μου.:( Έβαλα θερμόμετρο δεν είχα πυρετό, αλλά έχω ένα κεφάλι καζάνι, οπότε το πήρα το ντεπονάκι μου καλού κακού. Περαστικά σου!! όπως είπα και νωρίτερα, πιστεύω ότι έχει να κάνει και ο καιρός...

Από φαγητό σήμερα έχουμε πίτσα.

Τζένη μη στεναχωριέσαι καθόλου για τα ζυμαρικά. Ακόμα κι έτσι μια χαρά τρώγονται! Να μας πεις τι θα αποφασίσεις τελικά για τον μπουφέ.

Νίνα καλά έκανες και το πήγες στο συνεργείο. Άντε να αλλάξεις και τα λάστιχα να μην το έχεις έγνοια. Πολύ ωραίος ο αρακάς!

Ιωάννα γιάμι γιάμι το κοκκινιστό μοσχαράκι! Πόσο μ'αρέσει να ακούω ή στην περίπτωσή μας να διαβάζω ότι στα μαγειρικά συμμετέχουν και οι σύζυγοι!

Αγγελικούλα, Εβίρι,Νίκο, πού είστε? για εμφανιστείτε! Σήμερα σκεφτόμουν την ricola.... τι να κάνει άραγε? λέτε να μας διαβάζει και να μην προλαβαίνει ναγράψει?;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μεσημέρι και από μένα!

Σήμερα τρώμε μοσχαρίσιες μπριζολίταες στην γάστρα με πουρέ.

Χτες δεν μπήκα γιατί είχα άδεια. Πήγα στο νοσοκομείο να κάνω τις επιπλέον εξετάσεις που χρειαζόταν ο αλλεργιολόγος. Σε κανένα μήνα που θα έχω τα αποτελέσματα όλων θα τον δω ξανά και θα αποφασίσουμε τι θα γίνει στην συνέχεια. Πάντως αυτό που μέχρι τώρα φαίνεται σίγουρα είναι ότι με πειράζει η σκόνη στην ατμόσφαιρα αλλά και η πρασινάδα. Το καλό είναι ότι είναι σε πολύ μικρό βαθμό ακόμη οπότε και μπορεί να γίνει θεραπεία ανοσίας. Διαρκεί 5-6 χρόνια και γίνεται είτε με υπογλώσια ή με εμβόλια. Αυτό θα το αποφασίσουμε από κοινού όταν τον ξαναδώ.

Αυτά σε γενικές γραμμές!

Σας φιλώ όλες και όλους και τα ξαναλέμε...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες:tongue:

Σήμερα έχουμε μακαρονάδα με σάλτσα λουκάνικων και μπρόκολο για σαλάτα.

Καλό μεσημέρι και από μένα! Καλώς την:P

Σήμερα τρώμε μοσχαρίσιες μπριζολίταες στην γάστρα με πουρέ. βλέπω την προτιμάς την γάστρα συχνά:D... η αλήθεια είναι ότι ψήνει καλύτερα από κάθε τι άλλο!

Χτες δεν μπήκα γιατί είχα άδεια. Πήγα στο νοσοκομείο να κάνω τις επιπλέον εξετάσεις που χρειαζόταν ο αλλεργιολόγος. Σε κανένα μήνα που θα έχω τα αποτελέσματα όλων θα τον δω ξανά και θα αποφασίσουμε τι θα γίνει στην συνέχεια. Πάντως αυτό που μέχρι τώρα φαίνεται σίγουρα είναι ότι με πειράζει η σκόνη στην ατμόσφαιρα αλλά και η πρασινάδα. Το καλό είναι ότι είναι σε πολύ μικρό βαθμό ακόμη οπότε και μπορεί να γίνει θεραπεία ανοσίας. Διαρκεί 5-6 χρόνια και γίνεται είτε με υπογλώσια ή με εμβόλια. Αυτό θα το αποφασίσουμε από κοινού όταν τον ξαναδώ. Όταν λες η πρασινάδα, εννοείς κάθε τι πράσινο? όσο για την σκόνη στην ατμόσφαιρα, δε μπορείς να την αποφύγεις με τίποτα... εκτός αν μετακομίσεις στο χωριό:) τουλάχιστον θα μάθεις κάθε τι που σε ενοχλεί και με την κατάλληλη αγωγή, θα περάσει... το κακό είναι ότι είναι χρονοβόρα!

Αυτά σε γενικές γραμμές!

Σας φιλώ όλες και όλους και τα ξαναλέμε...

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Κι εμείς είχαμε τρεχάματα αυτό τον καιρό, ευτυχώς όλα καλά τελικά!

Ελπίζω όλοι να είστε καλά και ο υπόλοιπος χειμώνας (όχι τυπικά, που τελειώνει απόψε!!! :-D ), να μας πάει καλά!

Αγγελικη2, υπομονή με τις αλλεργίες... Η αδελφή μου απέκτησε αλλεργία στην υγρασία (!!!) & διάφορα άλλα στην εγκυμοσύνη της και βασανίζεται (κυριολεκτικά) μέχρι τώρα που η ανηψιά μου είναι 3,5 ετών!

Smurfita, κι εμείς ετοιμαζόμαστε για τη βάπτιση της μικρής μας (μέσα Μαΐου), και κάνω ετοιμασίες. Βαπτιστικά κλείσαμε, πήραμε και σταυρό, εγώ ετοιμάζω λίστες με καλεσμένους και θα ξεκινήσω τις μπομπονιέρες την ερχόμενη εβδομάδα. Θα τις φτιάξω εγώ και χρειάζομαι κάμποσο χρόνο.

Μια και λέμε για τη βάφτιση, να σας ρωτήσω κάτι;

Έχετε φτιάξει γλειφιτζούρια; Φλερτάρω με την ιδέα να φτιάξω για τη βάπτιση, αλλά είμαι λίγο διστακτική. Καμία γνώμη;

Φαγάκια αυτό τον καιρό ... τα κλασσικά...

Το μόνο που δοκιμασία δύο φορές ήταν το εξής:

Πατάτες λιμένες στο μαντολίνο, σε ταψάκι με λιωμένο βούτυρο, σκόρδο καινφρέσκο πιπέρι. Χάλια ήταν... Πολύ αδιάφορη γεύση.

Σκέφτηκα να το εμπλουτίσω λοιπόν, & το ξαναέφτιαξα προσθέτοντας στρώσεις με φετούλες καρότο και κολοκύθι (κι αυτά τριμμένα στο μαντολίνο), φέτα και από επάνω κεφαλοτύρι... Καλούτσικο, αλλά η βάση με τα λαχανικά και τη φέτα είχε πολύ πιο ήπιανγεύσηβαπό το κεφαλοτύρι που έβαλα επάνω και ήταν μεγάλη η αντίθεση.

Θα το ξαναφτιάξω και θα σκαρφιστώ κάτι διαφορετικό.

Αν έχετε καμία ιδέα, θα ήθελα να την ακούσω.

Καλό βράδι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλο μηνα! Ελπιζω να μπει και καιρικά η ανοιξη! Πως τα περνάτε; Εμεις τα κλασσικά μας.

Σημερα ειχαμε κουνελι κοκκινιστο ενω χτες φτιαξαμε λουκανικα με πατατες τηγανητες. Εφτιαξα και κιμα να τον εχω ετοιμο για κανελλονια.

Ξεκινω το σχολιασμο που σας χρωσταω εδω και καιρο. Ετοιμαστειτε!!!

Ναι ΄μαι πάλι!

Ξέχασα να σας πω πριν, ότι μου έκανε εντύπωση μεγάλη χτες, που πήγαμε να φάμε έξω, με χάλια καιρό και ψιλοκρύο στην Νέα Μάκρη, σε μία ψαροταβέρνα, που έχουμε ξαναπάει και δεν βρήκαμε τραπέζι ούτε για δείγμα! το ίδιο και στις υπόλοιπες ταβέρνες και λίγο πριν φύγουμε, βρήκαμε σε ένα μαγαζί που είχε από όλα και λόγω της ημέρας τα σχετικά εδέσματα. Τελικά κρίση, ξεκρίση δεν περνάμε και άσχημα :-D

Νινα μου αυτο μου ελεγε κι ο αντρας μου που ειχε βγει με παρεα εκεινη τη μερα. Παντως μια ζωη την εχουμε που λεει και το ασμα...

Εμεις μονο το Σαββατο πηγαμε μια βολτα που ειχε καλη μερα και μετα ο αντρας μου αρρωστησε οποτε την καθαρα Δευτερα πηγα με το παιδι στη μαμα μου ηταν και τα πεθερικα μου και κατι φιλοι και περασαμε μια χαρα και φαγαμε του σκασκου! Σημερα δουλεια και καλα!

Ιωαννα μου πως ειστε τωρα;

Γυρίσαμε χθες το μεσημέρι. Γενικά έβρεχε, αλλά που και που έσκαγε μύτη ο ήλιος και ήταν ωραία! Περάσαμε καλά, κάναμε βολτούλες, δεν φάγαμε ιδιαίτερα... Σάββατο ταξιδεύαμε και είχαμε τα σαντουιτσάκια και την Κυριακή έκανα μεγαλύτερη ποσότητα από τη σούπα της μικρής και φάγαμε κι εμείς. Δευτέρα πήγαμε στα πεθερικά μου για να φάμε και να δουν τη μικρή και τελικά το μόνο που υπήρχε στο τραπέζι ήταν έτοιμη ταραμοσαλάτα, πατάτες τηγανιτές, ένα κομμάτι χαλβά που πήγαμε εμείς και λαγάνα που πήγαμε επίσης εμείς. Τσαντίστηκε ο άντρας μου, τσακώθηκαν, κάτσαμε 2 ώρες, μετά άρχισε να γκρινιάζει η μικρή γιατί φώναζαν οι υπόλοιποι και φύγαμε.

Αχ βρε Σμουρφιτα τρομερο μενου! Τι τραβατε κι εσεις καθε φορα... Κριμα για τον αντρα σου που στενοχωριεται.

Ακούστε τι λαχτάρα έπαθα σήμερα: πήγα να πάρω τον μπαμπά από το νοσοκομείο, που πήγε να κάνε έλεγχο στον βηματοδότη και καθώς κατέβαινα με το αμάξι μία μεγάλη κατηφόρα, πατάω το φρένο και δε λειτουργούσε! ξαναπάταω, τίποτα! στα 50 μέτρα έχω μπροστά μου σταματημένο αυτοκίνητο στο φανάρι και πήγαινα καταπάνω του χωρίς σταματημό!! τραβάω το χειρόφρενο, γυρνάω και το τιμόνι προς το πεζοδρόμιο και τελικά σταματάει πάνω στο πεζοδρόμιο, 5 μέτρα πριν το αμάξι!! έφριξα! ακόμα δεν το πιστεύω ότι την γλυτώσαμε έτσι... η μητέρα μου λέει η Παναγία μας βοήθησε!! τι να πω?!

Νινα μου αγιο ειχατε και σας φυλαξε! Ευτυχως τελος καλό ολα καλά. Φανταζομαι την τρομαρα σου εκεινη την ωρα. Αλλά ευτυχως ησουν ψυχραιμη και αντεδρασες σωστα!

Α...χθες είχαμε και σόου στο τηλέφωνο (ευτυχώς!) με τη μητέρα μου, γιατί της είπα το όνομα της μικρής και αντί να χαρεί γύρισε να μου πει ότι έπρεπε να τη ρωτήσουμε, έπρεπε να το είχαμε κανονίσει πριν γεννήσω γιατί έτσι είχε κάνει η ίδια και το αποκορύφωμα...ότι δεν βγάζουμε εκείνη αλλά τη γιαγιά του άντρα μου (η οποία έχει πεθάνει απ'όταν ο πεθερός μου ήταν 10 ετών!).

Καλά βρε Σμουρφιτα μου δεν εχουν και σενα τελειωμο οι τραγελαφικές καταστασεις που ζεις. Αντι να χαρουν που βαφτιζεται το εγγονακι τους ασχολουνται και καβγαδιζουν για τα ονοματα... Κοιτανε το δεντρο και χανουν το δασος. Κοριτσι μου γερο να ειναι το κοριτσακι σου κι εσεις να ειστε καλά να τη μεγαλώσετε κι ολα τα αλλα ειναι βλακειες, μη δινετε καν σημασια.

Σταματω εδω προς το παρον.

Καλό σας βραδυ και θα τα ξαναματαπουμε


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεούλα!!!!

Μπήκα να πω μια γρήγορη καλημέρα! Καλή εβδομάδα! Καλό μήνα!!! Να μπει και η άνοιξη σιγά σιγά! Φορέσατε τα μαρτιάτικα να μην σας κάψει ο ήλιος;

Πάω για δουλειά και θα τα ξαναπούμε. Φιλιά!!!!!!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κ καλο μηνα να εχουμε!!

Μαρτακι εμεις δεν φορεσαμε γιατι δεν χω χοντρη κλωστη να τον φτιαξω κ με την λεπτη δεν στεκεται ...πφφφφ

Βλεπω οι προετοιμασιες για τις βαφτισεις καλα κρατουν! μπραβο!! Κρινακι εγω στην βαφτιση πηρα ετοιμα απο τον Χατζηγιαννακη τα διχρωμα ασπρο-γαλαζιο.Ειχα φτιαξει ολα τα γλυκα-γλυκισματα-τουρτες μονη μου οποτε ουτε καν το σκεφτηκα για τα γλειφιτζουρια!!

Φωτεινη ωραια ιδεα το κουνελακι! κατσε να το βαλω στα υποψιν!!

Κρινακι αφου δεν σου αρεσε κ τις δυο φορες εγω λεω να μην το ξαναφτιαξεις! κανερ κατι αλλο!!!

Νινακι τι κανεις; Αγγελικη,Εβιρακι,Ιωαννα;

Αυτο το ΣΚ δεν μαγειρεψα πολλα φαγητα μιας κ σημερα ερχεται η μαμα θα κατσει ολη την εβδομαδα να με βοηθησει οποτε θα ξενοιασω απο το καθημερινο μαγειρεμα!

Το Σαββατο εκανα ψαροσουπα κ ενα κεικ πορτοκαλι να υπαρχει για πρωινο κ την Κυριακη τηγανια κοτοπουλο με πατατες τηγανιτες κ πρασοτυροπιτα με φυλλο δικο μου κουρου κ εβρασα κ μπροκολο για σαλατα.Για σημερα εφτιαξα φασολαδα τρομερη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα!

Σήμερα έχω ξυπνήσει με βαρύ κεφάλι αλλά πονοκέφαλο δεν έχω ακόμη! Είμαι κι ελαφρώς μπουκωμένη... μάλλον θα χαπακωθώ σε λιγάκι.

Στα μαγειρικά του Σαββατοκύριακου τώρα...

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε μπακαλιαράκια τηγανιτά με σαλατούλα λάχανο. Το βράδυ παραγγείλαμε πίτσα.

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα κοτόπουλο στον φούρνο κοκκινιστό με κριθαράκι. Έφτιαξα και το ψωμί που μας είχε δώσει η Νίνα αλλά αυτήν την φορά δεν μου ψήθηκε μέσα. Δεν ξέρω τι έφταιξε.

Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά.

Τζενάκι μου τι ωραίο που έρχεται η μανούλα σου και θα φύγει από πάνω σου το άγχος του μαγειρέματος για λίγο!

Στρουμφίτα μου Μαρτάκη φόρεσε ο γιός μου και πολύ καμαρώνει!

Φωτεινούλα το κουνέλι είναι πολύ νόστιμο αλλά δεν το τρώει ο άντρας μου οπότε και δεν το φτιάχνω.

Κρινάκι την αλλεργία όπως αποδείχτηκε την είχα από παλιά αλλά " κοιμόταν " και ξύπνησε κατά την διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης μου. Αλλά έχω σκοπό ναμην την αφήσω να με ταλαιπωρεί εσαεί γι΄αυτό και θα κάνω την θεραπεία!

Νινάκι όταν λέω πράσινο εννοώ δέντρα, γρασίδι. Οπότε στο χωριό είναι το πλέον ακατάλληλο περιβάλλον υποτίθεται!!!!

Αυτά για την ώρα, πάω να δουλέψω!

Πολλά φιλιά σε όλη την υπόλοιπη μαγειροπαρέα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα σε ολους! Το σ/κ περασαμε ομορφα πηγαμε σε γιορτη και εχτες σε γεννεθλια σ ενα παιδοτοπο που τελικα του μικρου του αρεσε και επαιξε πολυ. Σημερα θα φαμε μακαρονια με σαλτσα με λουκανικα.

Βραχιολακι εμεις δεν καναμε.

Τζενη ευτυχως θα ξελασκαρεις λιγο με τα μαγειρεματα, πολυ καλη η βοηθεια της μαμας

Αγγελικη αντε να ξεμπερδεψεις με την αλλεργια γιατι εχεις ταλαιπωρηθει αρκετα. Τα μπακαλιαρακια τα ζηλεψα αλλα ελα που δεν τα τρωνε τα ψαρια οι αντρες

Φωτεινη τι καιρο εχετε? εμεις εχουμε πολυ ωραια μερα. Το κουνελι κοκκινιστο μου αρεσει πολυ

Κρινακι μηπως να τα αγοραζες τα γλειφιτζουρια?

Smurfita τελειωνεις με τις ετοιμασιες?

Νινα τι κανεις?

Κοριτσια χασαμε την εβιρι! Που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα να έχουμε:tongue:... επιτέλους ανοιξιάτικος καιρός!... χόρτασα ήλιο σήμερα και χτες!... αλλά και το φτέρνισμα δεν πάει πίσω;)

Χτες έκανα τον σολωμό με πατάτες (αναρωτιέμαι γιατί βγαίνει λάθος γραμμένη η λέξη "σολωμός".... έτσι θυμάμαι ότι γράφεται;)), ο οποίος μας άρεσε πολύ! ευχαριστώ κορίτσια για την συνταγή:P... επίσης έκανα σκορδαλιά και γαρίδες σαγανάκι.... σήμερα έχω κοτόσουπα και έβρασα μαζί πατάτα, σέλινο και κολοκύθα. Αλλά είχα και δύο αποτυχίες: η πρώτη ήταν με την μους σοκολάτα με εβαπορέ γάλα:mad:... καλά πήγαινε όταν το χτύπησα, είχε σφίξει, αλλά όταν ενσωμάτωσα την κουβερτούρα, παρόλο που είχε κρυώσει, έγινε σαν ρόφημα κακάο... και η δεύτερη με μάφινς μπανάνας, που δεν ψήθηκαν καλά και ήταν σαν λάστιχο μέσα.... ο καλός μους λέει ότι ήταν ωραία, ειδικά όταν έβαλε μαρμελάδα από πάνω, αλλά μάλλον δεν ήθελε να με στενοχωρήσει!...δεν πειράζει, για αυτό είναι οι δοκιμές!

Καλησπέρα σε όλους! Γεια σου:D

Κι εμείς είχαμε τρεχάματα αυτό τον καιρό, ευτυχώς όλα καλά τελικά!

Ελπίζω όλοι να είστε καλά και ο υπόλοιπος χειμώνας (όχι τυπικά, που τελειώνει απόψε!!! :-D ), να μας πάει καλά!

Αγγελικη2, υπομονή με τις αλλεργίες... Η αδελφή μου απέκτησε αλλεργία στην υγρασία (!!!) & διάφορα άλλα στην εγκυμοσύνη της και βασανίζεται (κυριολεκτικά) μέχρι τώρα που η ανηψιά μου είναι 3,5 ετών!

Smurfita, κι εμείς ετοιμαζόμαστε για τη βάπτιση της μικρής μας (μέσα Μαΐου), και κάνω ετοιμασίες. Βαπτιστικά κλείσαμε, πήραμε και σταυρό, εγώ ετοιμάζω λίστες με καλεσμένους και θα ξεκινήσω τις μπομπονιέρες την ερχόμενη εβδομάδα. Θα τις φτιάξω εγώ και χρειάζομαι κάμποσο χρόνο. Μπράβο, ωραία ιδέα... τι θέμα έχει, αν επιτρέπεται?

Μια και λέμε για τη βάφτιση, να σας ρωτήσω κάτι;

Έχετε φτιάξει γλειφιτζούρια; Φλερτάρω με την ιδέα να φτιάξω για τη βάπτιση, αλλά είμαι λίγο διστακτική. Καμία γνώμη;

Φαγάκια αυτό τον καιρό ... τα κλασσικά...

Το μόνο που δοκιμασία δύο φορές ήταν το εξής:

Πατάτες λιμένες στο μαντολίνο, σε ταψάκι με λιωμένο βούτυρο, σκόρδο καινφρέσκο πιπέρι. Χάλια ήταν... Πολύ αδιάφορη γεύση.

Σκέφτηκα να το εμπλουτίσω λοιπόν, & το ξαναέφτιαξα προσθέτοντας στρώσεις με φετούλες καρότο και κολοκύθι (κι αυτά τριμμένα στο μαντολίνο), φέτα και από επάνω κεφαλοτύρι... Καλούτσικο, αλλά η βάση με τα λαχανικά και τη φέτα είχε πολύ πιο ήπιανγεύσηβαπό το κεφαλοτύρι που έβαλα επάνω και ήταν μεγάλη η αντίθεση.

Θα το ξαναφτιάξω και θα σκαρφιστώ κάτι διαφορετικό.

Αν έχετε καμία ιδέα, θα ήθελα να την ακούσω. ίσως με κάποιο αλλαντικό ενδιάμεσα, λίγο μοσχοκάρυδο για άρωμα, να αλλάξει η κατάσταση.

Καλό βράδι!

Παρεούλα!!!!

Μπήκα να πω μια γρήγορη καλημέρα! Καλή εβδομάδα! Καλό μήνα!!! Να μπει και η άνοιξη σιγά σιγά! Φορέσατε τα μαρτιάτικα να μην σας κάψει ο ήλιος; Όχι;)... έχω χρόνια να φορέσω...λες να βάλω?

Πάω για δουλειά και θα τα ξαναπούμε. Φιλιά!!!!!!!!

καλημερα κ καλο μηνα να εχουμε!!

Μαρτακι εμεις δεν φορεσαμε γιατι δεν χω χοντρη κλωστη να τον φτιαξω κ με την λεπτη δεν στεκεται ...πφφφφ

Βλεπω οι προετοιμασιες για τις βαφτισεις καλα κρατουν! μπραβο!! Κρινακι εγω στην βαφτιση πηρα ετοιμα απο τον Χατζηγιαννακη τα διχρωμα ασπρο-γαλαζιο.Ειχα φτιαξει ολα τα γλυκα-γλυκισματα-τουρτες μονη μου οποτε ουτε καν το σκεφτηκα για τα γλειφιτζουρια!!

Φωτεινη ωραια ιδεα το κουνελακι! κατσε να το βαλω στα υποψιν!!

Κρινακι αφου δεν σου αρεσε κ τις δυο φορες εγω λεω να μην το ξαναφτιαξεις! κανερ κατι αλλο!!!

Νινακι τι κανεις; Αγγελικη,Εβιρακι,Ιωαννα;

Αυτο το ΣΚ δεν μαγειρεψα πολλα φαγητα μιας κ σημερα ερχεται η μαμα θα κατσει ολη την εβδομαδα να με βοηθησει οποτε θα ξενοιασω απο το καθημερινο μαγειρεμα!

Το Σαββατο εκανα ψαροσουπα κ ενα κεικ πορτοκαλι να υπαρχει για πρωινο κ την Κυριακη τηγανια κοτοπουλο με πατατες τηγανιτες κ πρασοτυροπιτα με φυλλο δικο μου κουρου κ εβρασα κ μπροκολο για σαλατα.Για σημερα εφτιαξα φασολαδα τρομερη!

Το Σάββατο δεν ήταν το πάρτυ του γιου σου? καλά δεν θυμάμαι? να τον χαίρεσαι καταρχής και πες μας πώς πήγε:P

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα!

Σήμερα έχω ξυπνήσει με βαρύ κεφάλι αλλά πονοκέφαλο δεν έχω ακόμη! Είμαι κι ελαφρώς μπουκωμένη... μάλλον θα χαπακωθώ σε λιγάκι. φαντάζομαι από την αλλεργία είναι τα συμπτώματα...υπομονή;)

Στα μαγειρικά του Σαββατοκύριακου τώρα...

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε μπακαλιαράκια τηγανιτά με σαλατούλα λάχανο. Το βράδυ παραγγείλαμε πίτσα.

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα κοτόπουλο στον φούρνο κοκκινιστό με κριθαράκι. Έφτιαξα και το ψωμί που μας είχε δώσει η Νίνα αλλά αυτήν την φορά δεν μου ψήθηκε μέσα. Δεν ξέρω τι έφταιξε. γιατί άραγε? μήπως άλλαξες κάτι με την θερμοκρασία? κρίμα!

Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά.

Τζενάκι μου τι ωραίο που έρχεται η μανούλα σου και θα φύγει από πάνω σου το άγχος του μαγειρέματος για λίγο!

Στρουμφίτα μου Μαρτάκη φόρεσε ο γιός μου και πολύ καμαρώνει!

Φωτεινούλα το κουνέλι είναι πολύ νόστιμο αλλά δεν το τρώει ο άντρας μου οπότε και δεν το φτιάχνω.

Κρινάκι την αλλεργία όπως αποδείχτηκε την είχα από παλιά αλλά " κοιμόταν " και ξύπνησε κατά την διάρκεια της 2ης εγκυμοσύνης μου. Αλλά έχω σκοπό ναμην την αφήσω να με ταλαιπωρεί εσαεί γι΄αυτό και θα κάνω την θεραπεία!

Νινάκι όταν λέω πράσινο εννοώ δέντρα, γρασίδι. Οπότε στο χωριό είναι το πλέον ακατάλληλο περιβάλλον υποτίθεται!!!! άρα τίποτα δε σε σώζει, εκτός από την θεραπεία;)

Αυτά για την ώρα, πάω να δουλέψω!

Πολλά φιλιά σε όλη την υπόλοιπη μαγειροπαρέα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...