Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!

Εχει πολύ ωραια λιακάδα εδω αλλά δυστυχως δεν μπορω να τη χαρω. Ειναι αρρωστα τα πιτσιρικια μου και κολλησα κι εγω. Ας ελπισουμε οτι θα τη γλιτωσει η γιαγια κυριως αλλά δεν το προβλέπω.

Περαστικά σας Φωτεινούλα μου! Κι ελπίζω να την γλυτώσει η γιαγιά!

Παντως εχω συμβιβαστει με το γεγονος οτι τελεια δεν θα ειμαι και σιγουρα θα κανω τα λαθη μου. Ελπιζω απλα να μην τα σημαδεψω ασχημα.

Συμφωνώ απόλυτα!

Αγγελικη θα αργησουν λιγο τα αποτελεσματα αλλά εχω ακουσει οτι αυτη η ανοσοθεραπεια αποδιδει.

Κι εγώ αυτό έχω ακούσει κι ελπίζω να απαλαγώ από το βήχε, φύσα μύτη κλπ κάθε λίγο!

Τις προηγουμενες μερες τρωγαμε φαγητα νοσοκομειου, σουπιτσες κλπ. Ο μικρος συνεχιζει τη διαιτα για καποιες μερες ενω οι υπόλοιποι εχουμε κοτοπουλος στο φουρνο με πατατες.

Μεξικάνικη συνταγή??? :tongue:

Φιλια σε ολη την παρεα

Φιλάκια και σε σένα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρες και από μένα.

Υπέροχος καιρός και σήμερα, παρόλο που κάπου κάπου έχει λίγο κρύο... κυρίως μόλις φυσήξει λίγο.

Στα μαγειρικά μας χτες έκανα χοιρινό κοκκινιστό με τηγανιτές πατάτες για τον χασπαντ και με μπάμιες για μένα, που μου έδωσε η μαμά... σήμερα έχουμε ρεβύθια και έκανα λίγα κούκις, που είχα καιρό να κάνω και μου έλειψαν (χωρίς γλυκό τελικά εγώ δεν κάνω!).

Εβιράκι μου γλυκό και τόσο σοφό! πόσο με καταλαβαίνεις και πόσο πολύτιμες είναι οι συμβουλές σου:D... πολύ τυχερή θα είναι όποια σε έχει φίλη κολλητή... πολύ χαίρομαι που περάσατε τόσο όμορφα στη συναυλία και καθώς γράφω, ακούω το βίντεο... χαλαρωτικό προς το παρόν:D... σε ευχαριστώ και για την διευκρίνιση για το "σολομό- σολωμό"... για αυτό το έγραψα, μήπως βρω άκρη!

Κορίτσια πολύ χαίρομαι που σας βλέπω πάλι μαζεμένες να γράφετε!

Θα σχολιάσω μέσα στην ημέρα, αλλά γενικά απ'ότι ψιλοδιάβασα περάσατε πολύ καλά και χαίρομαι πάρα πολύ!!!!

Οκ...θα το πω, γιατί είμαι έτοιμη ή να αρχίσω να γελάω, αλλά με σπαστικό γέλιο όμως, ή να μπω σε μια κατάσταση πλήρους αδιαφορίας.... Η μαμά μου έστειλε γράμμα με ταχυδρόμο τον μπαμπά μου! Το περιεχόμενό του φυσικά ήταν παντελώς προσβλητικό και όσα μου φόρτωνε απλώς απέδειξε ότι όλα αυτά τα χρόνια κρατούσε ημερολόγιο (ούτε ο άγιος Βασίλης να'ταν με τη λίστα καλό-κακό παιδί) και φυσικά στο τέλος έγραψε ότι δεν της έχω εξοφλήσει όσα έδωσε για εμένα. Αυτά.... Απίστευτο εντελώς! μερικοί γονείς μου φαίνεται ότι αντί να είναι δίπλα στα παιδιά τους, προσπαθούν να τα πληγώσουν όσο μπορούν;)... πάντως αυτό που λέει η Τζένη μου φαίνεται είναι καλή κίνηση, δηλ. να της μιλήσεις και να ξεκαθαρίσεις όσο μπορείς μερικά πράγματα.

Πάω και επανέρχομαι.

Συμφωνω απολυτα με την Αγγελικη!!!Απλα δεν υπαρχει η μαμα σου! Παντως μου θυμιζει πολυυυυ μια γνωστη μου!! φυσικα κ να μην τα παρεις της μετροιτης δεν αξιζει τον κοπο!!! Ακους εκει χρωστας!!!!

Νινακι τα γεννεθλια ειναι το ερχομενο Σαββατο, γι αυτο ερχονται κ οι "ενισχυσεις"!!! Κανονικα ειναι την Πεμπτη που μας ερχεται 5/3.Ευχαριστω για τις ευχες!!

Ξεκουραση αυτες τις μερες δεν προβλεπεται νομιζω μιας κ καθε μερα ολο κ κατι θα κανω για να μην τα εχω ολα μαζεμενα για το Σαββατο αλλα δεν με πειραζει. Μην σκας για τις αποτυχιες κ αυτα στο προγραμμα ειναι! Αυτο με τα κεικ λαστιχο κ γενικα τις ζυμες λαστιχο εχω παρατηρησει πως γινονται αν δεν ειναι πολυ καλο το αλευρι ,μπορει κ να λεω βλακειες αλλα εκει εχω κατασταλλαξει! Το πιο πιθανό είναι στην δική μου περίπτωση, να φταίω εγώ, γιατί "έπαιξα" λίγο με τις αναλογίες και μάλλον εκεί την πάτησα... δε μασάω όμως:P

Αγγελικη μου μας ελειψες! Τι καλα που επανηλθες παλι !!

Ιωαννακι μου πολυ χαρομαι που περασατε καλα κ εσεις κ ο μικρος!! μπραβο παντα τετοια!!

Στρουμφιτάκι... κι εγώ στην πλάκα θα σου έλεγα να το πάρεις το θέμα της μαμάς, αλλά μόνο αν ειλικρινά δεν σε πληγώνει.

Αν σε στεναχωρεί πρέπει να το λύσεις, με οποιοδήποτε τρόπο και κόστος.

Εγώ που είχα μια καταπληκτική μητέρα, ακόμη έχω μέσα μου μια φράση την οποία μου είπε και δυστυχώς δεν διευκρίνισα ποτέ μαζί της όσο ήταν κοντά μας και με τρώει ακόμη.

Είναι πολύ ισχυρά πρόσωπα στη ζωή μας οι γονείς.

Σίγουρα δεν πρέπει να χαλάς τη ζωούλα σου πάντως, για κανενός τα φαντάσματα και προβλήματα.

Ioanna81, θα κάνω αυτή την εβδομάδα μια δοκιμή για τα γλειφιτζούρια και θα δω...

Γίνονται με 1/2 kgr νερό, 1/2 kgr ζάχαρη, 200gr γλυκόζη και με ό,τι επιλέξεις να τα στολίσεις και να τα χρωματίσεις...

Το βρίσκω υπερβολή Νάντα πληρώσω 1? το ένα.

Θα δώσω τα χρήματα που θα εξοικονομίσω (συνολικά εννοώ), κάπου που δεν μπορώ να κάνω αλλιώς & να αξίζει τον κόπο (πχ σε ένα καλό φωτογράφο)

(Για να δούμε αν θα τα πετύχω... :? )

Το καλύτερο φαγητό μας αυτή την εβδομάδα το κάναμε εχθές που ΔΕΝ μαγείρεψα εγώ!!!

:-D:grin::-D:-D:-D:-D:grin:

Είχε γενέθλια το αγόρι μου (ο άντρας μου εννοώ), & πήγαμε έξω για μεσημεριανό.

Πήραμε και το καρεκλάκι της μικρής μας (προσαρμόζεται σε καρέκλες), το φαγάκι της και περάσαμε τέλεια.

Πήγαμε σ' ένα κρητικό και ... γιαμι! γιάμι!!!!!! Να τον χαίρεσαι! πολύχρονος! είμαι σίγουρη ότι περάσατε ωραία στο κρητικό... έχεις καμία σχέση με Κρήτη?

Γειά στα χέρια τους!

Σήμερα έκανα ψαράκι στο φούρνο, στρωμένο πάνω σε ροδέλες λαχανικών (πατατούλες, κολοκυθάκια, κρεμμυδάκια, πιπερίτσες), το οποίο συνόδεψα με ρυζάκι.

Πεντανόστιμο έγινε!

Φιλιά!

Γεια σας και χαρά σας.

Σήμερα έφτιαξα μόνο πατάτες τηγανητές αφού κάθε Τρίτη δεν τρώει κανείς άλλος στο σπίτι.

Είχαμε και πολύ ωραίο καιρό με τεράστιο ήλιο και λίγα σύννεφα στον ουρανό. Βόλταρα στο σούπερ μάρκετ χωρίς κασκώλ. ώπα! ξεθαρέψαμε βλέπω!:tongue:

Τί ωραία λιακάδα βρε κορίτσια!!!

Την τρέλανα στις βόλτες τη μικρούλα μου... Και το πρωί και άλλες 2 ώρες το απόγευμα!

Απίθανος καιρός!

Εμείς σήμερα φάγαμε κοτοπουλάκι ψητό & αύριο θα ετοιμάσω φακές.

Να ρωτήσω εσάς που είστε super chefs!...

Σήμερα είδα μικρά πάστα φλωράκια, σε μέγεθος μικρής τάρτας.

Δοκιμασία ένα και ήταν πεντανόστιμα!!! Σκέφτομαι μήπως τα πάρω τα βάλω σε σακουλάκια με κορδέλες και τα προσφέρω στη βάφτιση της μικρής μας.

Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Δεν αλλοιώνονται από τη ζέστη, δεν χρειάζονται ψυγείο και πραγματικά ήταν απίθανη η γεύση τους!

Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε μου είπε πως μπορεί να μου φτιάξει οτιδήποτε ζητήσω και μου πρότεινε και λεμονοπιτάκια (αυτά με τη μαρέγκα επάνω).

Τί λέτε;

Νομίζω ότι είναι πολύ ωραία ιδέα για τα πασταφλωράκια και πρωτότυπη... όσο για τα λεμονοπιτάκια, θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια, ότι είναι επίφοβα λόγω πιθανής ζέστης.

Καλημέρα!

Εχει πολύ ωραια λιακάδα εδω αλλά δυστυχως δεν μπορω να τη χαρω. Ειναι αρρωστα τα πιτσιρικια μου και κολλησα κι εγω. Ας ελπισουμε οτι θα τη γλιτωσει η γιαγια κυριως αλλά δεν το προβλέπω. Περαστικά βρε κορίτσι μου! ίωση φαντάζομαι:(... και εγώ στο εύχομαι να μην κολλήσει η γιαγιά!

Εβιρακι μας ελειψες! Χαιρομαι που περασατε τοσο ωραια στην εξοδο σας! Μου αρεσει επισης οτι εχεις τοσα ενδιαφεροντα. Παντως συμφωνω με την Ιωαννα, να μπαινεις πιο συχνα γιατι μας λειπεις.

Κρινακι να χαιρεσαι τον αντρουλη σου! Εγω δεν ξερω αν θα δοκιμαζα τα γλειφιτζουρια γιατι γενικα δεν το εχω με αυτου του ειδους τα γλυκα. Οσον αφορα τα λεμονοπιτακια συμφωνω με την Ιωαννα και ψηφιζω πασταφλωρακια. Παντως εχεις δικιο για το πιο νοστιμο φαγητο που ειναι το ετοιμο.

Βρε Σμουρφιτα απαιχτο αυτο που εκανε η μαμα σου. Μονο με χιουμορ μπορεις να το αντιμετωπισεις αρκει να μη σε πληγωνει στην πραγματικοτητα. Παντως διαλεξε και λαθος εποχη για να παρει τα χρεωστουμενα. Χρωσταμε τοσα πολλα σαν πολιτες λογω μνημονιων που δεν περισσευουν για εξοφληση αλλων χρεων. Εγω παντως ειχα καταλαβει οτι η μικρη θα επαιρνε το ονομα της. Συμφωνω με τις προλαλησασσες παντως βλεπουμε καποια στραβα απο τους γονεις μας κι ελπιζω να μην κανω κι εγω τα ιδια. Παντως εχω συμβιβαστει με το γεγονος οτι τελεια δεν θα ειμαι και σιγουρα θα κανω τα λαθη μου. Ελπιζω απλα να μην τα σημαδεψω ασχημα. Σχολή γονέων δεν έχει γίνει... τουλάχιστον ακόμα! οπότε πιστεύω ότι κανείς γονέας δεν είναι τέλειος, απλά προσπαθεί μέσα από τα βιώματα του, τις εμπειρίες, τις γνώσεις και το ένστικτό, να κάνει ότι καλύτερο μπορεί για το παιδί του... σίγουρα λάθη θα γίνουν, αλλά όλα είναι από αγάπη και μόνο!

Τζενακι ζηλευω το σπανακορυζο. Προσπαθω εδω και μια εβδομαδα να βρω καλο σπανακι εδω αλλά δεν....

Ιωαννα εισαι πολυ τυχερη που τρωει τις φακες ο γιος σου. Η μικρη μου αρνειται φυσικα να τις δοκιμασει. Τωρα που ειναι αρρωστη ειχαμε κανει συμφωνια να φαει σουπιτσα αλλά φυσικα ατυχησα.

Αγγελικη θα αργησουν λιγο τα αποτελεσματα αλλά εχω ακουσει οτι αυτη η ανοσοθεραπεια αποδιδει.

Τις προηγουμενες μερες τρωγαμε φαγητα νοσοκομειου, σουπιτσες κλπ. Ο μικρος συνεχιζει τη διαιτα για καποιες μερες ενω οι υπόλοιποι εχουμε κοτοπουλος στο φουρνο με πατατες.

Φιλια σε ολη την παρεα

Φιλιά και στους υπόλοιπους της παρέας, Ιωάννα, Αγγελική, Νίκο:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Φωτεινούλα... Αυτές οι ιώσεις δίνουν και παίρνουν αυτό τον καιρό και ο ένας κολλάει τον άλλο στην οικογένεια... Περαστικά σας!

Όσο για τις λιακάδες... θα απολαύσετε τις επόμενες! ;)

Και μόνο η αναφορά στο σπανακόρυζο με κάνει να μου τρέχουν τα σάλια! Αν μπορούσα θα το έτρωγα 6 φορές την εβδομάδα!

Δεν το φτιάχνω όμως στα γούστα του αγοριού μου (φαντάζομαι δεν είναι σαν της μαμάς του, αλλά δεν έχω δοκιμάσει της πεθεράς μου), & έτσι δεν το φτιάχνω συχνά.

Πόσο διαφορετικό μπορεί να το κάνει άραγε; (πέρα από το γεγονός ότι ρίχνει μπόλικο μπόλικο αλάτι;... Χμ...:roll:

Εβίρα, πως είναι το βαπτιστικό σου όνομα; Ρωτάω γιατί προβλέπεται να βαπτίσουμε τη μικρή μας Ευαγγελία και ψάχνω υποκοριστικό που να μου αρέσει...

Νίνα, δεν έχω καμία σχέση με την Κρήτη, αλλά έχω εξαιρετικές σχέσεις με το καλό φαγητό!!! :lol:

Αυτό το εστιατόριο που πήγαμε το προτιμάμε γιατί έχει εξαιρετικό φαγητό & δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Άσε που είναι και κοντά μας.

Ένα θα σας πω, το ψωμάκι που προσφέρουν είναι ζυμωμένο με διάφορα μυρωδικά και το ψήνουν εκείνη την ώρα... Πιό νόστιμο ψωμάκι δεν υπάρχει!!! Σλουρπ!

Για τα γλειφιτζούρια... Μου αρέσει να κάνω δοκιμές, αν και η ζαχαροπλαστική δεν είναι σίγουρα το δυνατό μου σημείο. Ούτε ο χώρος της κουζίνας μου με βοηθά, ούτε η συσκευή! Είναι υγραερίου και ο φούρνος δεν μπορεί να αποδώσει τη σταθερότητα της θερμοκρασίας που απαιτείται για τα κέικ πχ. Έτσι, έχω αποθαρρύνει γενικότερα και δεν φτιάχνω σχεδόν τίποτα (δεν τα τρώει και το αγόρι μου, οπότε σε στιγμές κρίσης πέφτουν στα χεράκια μου και ... στενάζουν! ... & μετά στενάζω εγώ!:?

Θα περιμένω να κάνω τη δοκιμή μου όταν στρώσει λίγο ο καιρός, γιατί διάβασα πως αν έχει υγρασία δεν πετυχαίνουν και κολλάνε. Θα σας ενημερώσω.

Για τις λεμονόπιτες, το σκέφτηκα αυτό που είπατε για τη μαρέγκα, αλλά δεν της το είπα γιατί σκέφτηκα πως μπορούσα να το συζητήσω αργότερα, αλλά και γιατί σκέφτηκα πως κάτι θα έχει στο νού της για να το προτείνει.

Καληνύχτα σας!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Σήμερα έφτιαξα φασολάδα.

Βρε Κρινάκι νομίζω ότι δε σου ευχήθηκα να τα εκατοστήσει ο άντρας σου και να τον χαίρεσαι.

Να ρωτήσω εσάς που είστε super chefs!...

Σήμερα είδα μικρά πάστα φλωράκια, σε μέγεθος μικρής τάρτας.

Δοκιμασία ένα και ήταν πεντανόστιμα!!! Σκέφτομαι μήπως τα πάρω τα βάλω σε σακουλάκια με κορδέλες και τα προσφέρω στη βάφτιση της μικρής μας.

Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Εγώ τη βρίσκω πολύ πρωτότυπη αυτή την ιδέα και μου αρέσει πολύ. Άσε που εφόσον θα είναι τυλιγμένα ένα ένα οι καλεσμένοι δε θα φοβούνται να τα κρατάνε όπως με τα παστάκια που κινδυνεύουν να τους λερώσουν.

Δεν αλλοιώνονται από τη ζέστη, δεν χρειάζονται ψυγείο και πραγματικά ήταν απίθανη η γεύση τους!

Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε μου είπε πως μπορεί να μου φτιάξει οτιδήποτε ζητήσω και μου πρότεινε και λεμονοπιτάκια (αυτά με τη μαρέγκα επάνω).

Αν η μαρέγκα είναι περασμένη στο φλόγιστρο και ξεραθεί ή αν είναι ψημένη στο φούρνο δεν έχει φόβο μέσα στο νάυλον, αλλά θεωρώ ότι τα πασταφλωράκια είναι πιο γλυκά και θα δώσουν τη γλύκα τους στο τέλος της βάφτισης, ενώ τα λεμονοπιτάκια όσο να το κάνεις θα έχουν λίγη γεύση από ξινό όσο γλυκά και να είναι και μπορεί να μην ταιριάζουν απόλυτα με τη γλύκα που θες να αφήσει η τελετή στο τελείωμά της.

Εχει πολύ ωραια λιακάδα εδω αλλά δυστυχως δεν μπορω να τη χαρω. Ειναι αρρωστα τα πιτσιρικια μου και κολλησα κι εγω. Ας ελπισουμε οτι θα τη γλιτωσει η γιαγια κυριως αλλά δεν το προβλέπω.

Αχ μωρέ Φωτεινή μου όλοι μαζί αρρωστήσατε; Περαστικά σας και σύντομα και να το περάσετε όσο πιο ελαφρά γίνεται.

Εβιρακι μας ελειψες! Χαιρομαι που περασατε τοσο ωραια στην εξοδο σας! Μου αρεσει επισης οτι εχεις τοσα ενδιαφεροντα. Παντως συμφωνω με την Ιωαννα, να μπαινεις πιο συχνα γιατι μας λειπεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Στα μαγειρικά μας χτες έκανα χοιρινό κοκκινιστό με τηγανιτές πατάτες για τον χασπαντ και με μπάμιες για μένα, που μου έδωσε η μαμά... σήμερα έχουμε ρεβύθια και έκανα λίγα κούκις, που είχα καιρό να κάνω και μου έλειψαν (χωρίς γλυκό τελικά εγώ δεν κάνω!).

Ούτε κι εγώ κάνω χωρίς γλυκό.

Εβιράκι μου γλυκό και τόσο σοφό! πόσο με καταλαβαίνεις και πόσο πολύτιμες είναι οι συμβουλές σου:D... πολύ τυχερή θα είναι όποια σε έχει φίλη κολλητή...

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίνα μου, μάλλον εγώ είμαι η τυχερή από όλες τις φίλες μου κολλητές και μη, που με τιμούν με τη φιλία τους.

πολύ χαίρομαι που περάσατε τόσο όμορφα στη συναυλία και καθώς γράφω, ακούω το βίντεο... χαλαρωτικό προς το παρόν:D... σε ευχαριστώ και για την διευκρίνιση για το "σολομό- σολωμό"... για αυτό το έγραψα, μήπως βρω άκρη!

Από κοντά αυτά τα δύο παιδιά ήταν το κάτι άλλο. Σ' αυτό το βίντεο που το άκουσα κι εγώ όλο δεν ανταποκρίνεται τόσο ο κόσμος, αλλά επίσης, αυτός που το έγραψε έχει κάνει περικοπές γιατί δε δείχνει καθόλου τα ανατολίτικα που τραγούδησαν με το ούτι αλλά και άλλα μέρη του προγράμματος. Γενικά, ο ενθουσιασμός μου είναι μεγάλος γιατί πραγματικά ήταν καταπληκτικοί και άξιζαν και το χρόνο μας και το χειροκρότημα και τα χρήματα που δώσαμε.

ώπα! ξεθαρέψαμε βλέπω!:tongue:

χαχα χωρίς κασκώλ χτες είναι σαν να λέω ότι βγήκα με μαγιώ.

Δεν το φτιάχνω όμως στα γούστα του αγοριού μου (φαντάζομαι δεν είναι σαν της μαμάς του, αλλά δεν έχω δοκιμάσει της πεθεράς μου), & έτσι δεν το φτιάχνω συχνά.

Πόσο διαφορετικό μπορεί να το κάνει άραγε; (πέρα από το γεγονός ότι ρίχνει μπόλικο μπόλικο αλάτι;... Χμ...:roll:

Πες μας πώς το φτιάχνεις και θα σου πούμε αν χρειαστεί να κάνεις κάτι διαφορετικό ή να προσθέσεις κάτι.

Εβίρα, πως είναι το βαπτιστικό σου όνομα; Ρωτάω γιατί προβλέπεται να βαπτίσουμε τη μικρή μας Ευαγγελία και ψάχνω υποκοριστικό που να μου αρέσει...

Αυτό είναι ψευδώνυμο από συνδυασμό ονομάτων των παιδιών μου.

Στο Ευαγγελία να σου προτείνω μερικά υποκοριστικά να τα έχεις υπ' όψιν σου:

Εύα, Γκέλυ, Κέλυ, Λία, Εβελίνα, Έβελιν, Τζέλα (από το Ευάντζελάιν που νομίζω ότι είναι αγγλικό).

Νίνα, δεν έχω καμία σχέση με την Κρήτη, αλλά έχω εξαιρετικές σχέσεις με το καλό φαγητό!!! :lol:

Και πολύ καλά κάνεις.

Αυτό το εστιατόριο που πήγαμε το προτιμάμε γιατί έχει εξαιρετικό φαγητό & δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Άσε που είναι και κοντά μας.

Ένα θα σας πω, το ψωμάκι που προσφέρουν είναι ζυμωμένο με διάφορα μυρωδικά και το ψήνουν εκείνη την ώρα... Πιό νόστιμο ψωμάκι δεν υπάρχει!!! Σλουρπ!

Αν κάνει και ωραίιο γαμοπίλαφο με στακοβούτυρο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και αγόρι!

Μπαίνω στα γρήγορα να σας πω κάτι που έγινε και επανέρχομαι αργότερα: χτες έκανε έργα η ΕΥΔΑΠ σε ένα εξωτερικό ρολόι που έτρεχε και αφού ξεκίνησαν, σε ένα διάλειμμα που έκαναν, πρόλαβα και έβαλα σε μία λεκάνη νερό για να έχω... μετά το έκοψαν πάλι. αυτό το νερό το ξέχασα χτες και σήμερα που πήγα να το ρίξω στα λουλούδια, ήταν γεμάτο σκόνη και χώμα στο πάτο τη λεκάνης:o... και να φανταστείτε έχουμε φίλτρο στη βρύση της κουζίνας! το οποίο έγινε αρκετά σκούρο από χτες! αναρωτιέμαι ΤΙ πίνουμε!!:(

Νίνα, δεν έχω καμία σχέση με την Κρήτη, αλλά έχω εξαιρετικές σχέσεις με το καλό φαγητό!!! :lol:

Αυτό το εστιατόριο που πήγαμε το προτιμάμε γιατί έχει εξαιρετικό φαγητό & δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Άσε που είναι και κοντά μας.

Ένα θα σας πω, το ψωμάκι που προσφέρουν είναι ζυμωμένο με διάφορα μυρωδικά και το ψήνουν εκείνη την ώρα... Πιό νόστιμο ψωμάκι δεν υπάρχει!!! Σλουρπ! Μου άνοιξες την όρεξη!:D και επειδή είμαι λάτρης του καλού φαγητού και εγώ, για πες πού βρίσκεται το μαγαζάκι, να το επισκεφτούμε:P

Καληνύχτα σας!

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους? Τι μου κανετε?

Νινα φρικη ειναι αν σκεφτεις τι πινουμε και τι τρωμε

Εγω εχτες ειχα υδραυλικο σπιτι και μαραγκο γιατι βρηκαμε μια μεγαλη ζημια απο που και δικαιολογειται η υγρασια που εχω στο σπιτι και μου χαλασαν και οι κασες στις πορτες. Δεν πτοοτμαστε ομως που θελουμε πανω απο 1000 για να φτιαχτουν συν γενικο βαψιμο που θα θελει απ εξω γιατι θα γινουν γκρεμισματα και σκαψιματα συν δυο υπνοδωματια. Ο μικρος ειναι αρρωστος με πυρετο και πονοκοιλο ελπιζω να μην κανει εμετο. Αυτα τα νεα μας, σημερα θα φαμε κοτοπουλο ρολο με πατατες!

Εχει συννεφια σημερα και δεν μου αρεσει

Φωτεινη κι εσεις χαλια ειστε διαβασα. Μακαρι να μην κολλησει η γιαγια

Αντε κοριτσια ελατε να τα πουμε λιγο.

Εβιρι το διαβασα ολο αυτο που μου εστειλες, σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χαλάει ο καιρός κι έρχονται ξανά κρύα, άκουσα. Πότε θα τελειώσει αυτός ο χειμώνας να έρθει η άνοιξη? Αν και λόγω αλλεργίας δεν με συμφέρει αλλά δεν μου αρέσει το κρύο και η βρόχη.

Σήμερα τρώμε γίγαντες στην γάστρα από την συνταγή της Έβιρι μας. Θα σας πω αύριο εντυπώσεις.

Περαστικά στα αρρωστούλια ζουζούνια! Φωτεινούλα εσύ συνήλθες?

Ιωαννάκι σας βγήκε μεγάλη ζημιά ε? Τουλάχιστον βρήκατε την αιτία του κακού και θα γλυτώσετε τα χειρότερα. Ελπίζω ο μικρούλης σου να μην κάνει εμετό, αν και σε κάποιες περιπτώσεις είναι προτιμότερο γιατί ξαλαφρώνουν.

Αυτά για τώρα παρεάκι μου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χαλάει ο καιρός κι έρχονται ξανά κρύα, άκουσα. Πότε θα τελειώσει αυτός ο χειμώνας να έρθει η άνοιξη? Αν και λόγω αλλεργίας δεν με συμφέρει αλλά δεν μου αρέσει το κρύο και η βρόχη.

Σήμερα τρώμε γίγαντες στην γάστρα από την συνταγή της Έβιρι μας. Θα σας πω αύριο εντυπώσεις.

Περαστικά στα αρρωστούλια ζουζούνια! Φωτεινούλα εσύ συνήλθες?

Ιωαννάκι σας βγήκε μεγάλη ζημιά ε? Τουλάχιστον βρήκατε την αιτία του κακού και θα γλυτώσετε τα χειρότερα. Ελπίζω ο μικρούλης σου να μην κάνει εμετό, αν και σε κάποιες περιπτώσεις είναι προτιμότερο γιατί ξαλαφρώνουν.

Αυτά για τώρα παρεάκι μου!

Μεγαλη ειναι η ζημια αλλα δεν ξερω τι μ εχει πιασει και δεν με νοιαζει τιποτα περα απο το να ειμαστε καλα. Λεφτα δεν υπαρχουν αλλα το μονο που θελω ειναι να φυγω απο το βραχνα της δουλειας

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννάκι μου καλά κάνεις και σε νοιάζει η υγεία σας πάνω από όλα! Τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ με το θέμα της δουλειάς σου και ήρθε και στο καπάκι και το θέμα της ελιάς στο δέρμα σου και έχεις " αναισθητοποιηθεί "! ¨Ολα θα γίνουν...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννάκι μου καλά κάνεις και σε νοιάζει η υγεία σας πάνω από όλα! Τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ με το θέμα της δουλειάς σου και ήρθε και στο καπάκι και το θέμα της ελιάς στο δέρμα σου και έχεις " αναισθητοποιηθεί "! ¨Ολα θα γίνουν...

πραγματικα μετα το θεμα της υγειας πηρα την αποφαση να τελειωσω με τη δουλεια. τωρα ειμαι σε διαδικασια να αποφασισω σε ποιο δικηγορο θα παω, που μεχρι τη δευτερα θα ξερω και μετα αμεσως επισχεση. Εχω τελειωσει με την εταιρια κι ευτυχως με ταρακουνησε η βδομαδα μεχρι να βγει η βιοψια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επανήλθα:tongue:

Καλημερα σε ολους? Τι μου κανετε?

Νινα φρικη ειναι αν σκεφτεις τι πινουμε και τι τρωμε

Εγω εχτες ειχα υδραυλικο σπιτι και μαραγκο γιατι βρηκαμε μια μεγαλη ζημια απο που και δικαιολογειται η υγρασια που εχω στο σπιτι και μου χαλασαν και οι κασες στις πορτες. Δεν πτοοτμαστε ομως που θελουμε πανω απο 1000 για να φτιαχτουν συν γενικο βαψιμο που θα θελει απ εξω γιατι θα γινουν γκρεμισματα και σκαψιματα συν δυο υπνοδωματια. Πω πω πολλές δουλειές σας βγήκαν... η υγρασία είναι από τα χειρότερα σε ένα σπίτι... και εμείς ταλαιπωρούμαστε με ένα υπνοδωμάτιο, αλλά το καλοκαίρι θα βάλουμε γυψοσανίδα να ησυχάσουμε:) Ο μικρος ειναι αρρωστος με πυρετο και πονοκοιλο ελπιζω να μην κανει εμετο. Περαστικά του!:wink:

Φωτεινη κι εσεις χαλια ειστε διαβασα. Μακαρι να μην κολλησει η γιαγια

Αντε κοριτσια ελατε να τα πουμε λιγο.

Εβιρι το διαβασα ολο αυτο που μου εστειλες, σ ευχαριστω πολυ!

πραγματικα μετα το θεμα της υγειας πηρα την αποφαση να τελειωσω με τη δουλεια. τωρα ειμαι σε διαδικασια να αποφασισω σε ποιο δικηγορο θα παω, που μεχρι τη δευτερα θα ξερω και μετα αμεσως επισχεση. Εχω τελειωσει με την εταιρια κι ευτυχως με ταρακουνησε η βδομαδα μεχρι να βγει η βιοψια

Μπράβο κοπέλα μου, πολύ καλά θα κάνεις! δε θα σου φάει τη ζωή η δουλειά!

Από φαγάκι, θα κάνω μακαρόνια στο φούρνο, με τυριά, λουκάνικα και μανιτάρια.... ο καιρός είναι χάλια σήμερα... αρχίζω να τον βαριέμαι και εγώ πια Αγγελική, παρόλο που δεν μου αρέσουν οι ζέστες;)... το καλοκαίρι μου αρέσει μόνο για τα μπάνια... έρχεται και η αφρικάνικη σκόνη πάλι... μαζί με βροχή, θα είμαστε μία χαρά:mad:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου καλησπέρα

Ξέρω ότι χάθηκα αλλά χτύπησα άσχημα :( Χτες το βράδυ μετά από πολύ τρέξιμο σε όλη την χώρα για να δω αγαπημένους φίλους και συνεργάτες, παρουσιάσεις συνεντέυξεις κτλ...ήρθα σπίτι...το βράδυ ζαλιζόμουν πολύ κατά τις 3 σας μιλάω ότι γυρνούσε όλο το δωμάτιο ανάποδα...πήγα στην τουαλέτα σχεδόν σέρνοντας γιατι ηθελα να κανω εμετό και λιποθυμήσα...επεσα πανω στο καλοριφερ με το κεφαλι χτυπησα...με βρηκε η γυναίκα...τρεχαμε...τελικα η γιατρός λεει υπερκόπωση...τι να σας λεω..πολυ δυσαρεστη εμπειρία. τωρα περνω φαρμακα και ελπίζω να περασουν οι ζαλαδες συντομα γιατι θελω να επιστρεψω στην δουλεια γιατί εχω καποια πολυ ωραία που ερχονται και πρεπει να γινουν...αυτά τα ολίγα απο μενα. τωρα παω να σας διαβασω. το ειδατε το βιβλίο μου στο ραδιο αρβύλα χτες; εχω περιέργεια αν το τσακωσε καμια σας. Κοριτσάρες σας αφήνω παω να σας διαβασω και θα πεσω για υπνο. Παντως είμαι ηδη πολυ καλυτερα πστευω αυριο θα ειμαι περδικι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα μας!

Κακοκαιρία ξανά και τα νεύρα μου κρόσια!!! :mad: Θέλω να καλοκαιριάσει χτες!!!!

Σήμερα τρώμε γίγαντες που έμειναν από χτες και άρεσαν πολύ! Αλοίμονο άλλωστε, συνταγή που έδωσε το Εβιράκι μας και να μην είναι ωραία?

Νίκο περαστικά σου καταρχήν! Ευτυχώς που το χτύπημά σου δεν ήταν πολύ σοβαρό! Η υπερκόπωση δεν περνάει σε μία δύο μέρες γι΄αυτό φρόντισε να ξεκουραστείς όσο γίνεται! Ή τουλάχιστον κάνε τις δουλειές σου με ρέγουλα για να μην έχεις χειρότερα!

Για να είμαι ειλικρινής δεν πήρα χαμπάρι την παρουσίαση του βιβλίου σου στο Ράδιο Αρβύλα γιατί δεν το είδα την Δευτέρα. Θα μπω όμως στο site του Αντένα και θα το δω. Όπως και να έχει αυτό είναι πολύ σημαντικό και είμαι περήφανη που ο φίλος μας ο Νίκος είναι ένας καταξιωμένος εικονογράφος!

Πολλά φιλιά και σε όλες τις μαγειροφιλενάδες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλαρακια μου τι κανετέ;

Εγω χαθηκα δυο μερες μιας κ δεν ειχα ερθει δουλεια κ στο σπιτι συνεχως τρεχω κ δεν προλαβαινω ουτε κατα διανυα να μπω..

Καταρχην να ευχηθω περαστικα στο μικρουλη της Ιωαννας κ στην Φωτεινοοικογενεια! Περαστικα κ αγυριστα κοριτσακια!

Σιδερενιος κ εσυ βρε Νικο, τι ηταν κ αυτο βραδυατικα! Προσεχε τον ευατο σου ειναι πολυτιμος!

Ιωαννακι μου πιστευω πως πηρες την καλυτερη αποφαση στο εργασιακο θεμα που σε αποσχολει.Οσο καθεσαι εκει μονο κακο κανεις στον εαυτο σου κ δεν σου προσφερει τιποτα καλο.Θα τα πουμε κ απο κοντα πιστευω καποια στιγμη που θα καταφερουμε να συναντηθουμε ολες μαζι.

Αγγελικη κ εμενα μου αρεσουν οι γιγαντες! Ε αφου ειναι κ συνταγη της μαστορισας η επιτυχια ειναι εγγυημενη! Οχι οτι κ εσυ θα τους εκανες ασχημους ομως!!

κρινακι πολυ ωραια ιδεα με τα πασταφλωρακια! Θα μπορουσες ισως να παρεις κ μηλοπιτακια με ζυμης ταρτας ειναι πολυ ωραια κ κερασοπιτακια επισης. Εγω κανω ετσι την μηλοπιτα με βαση ταρτας απο τον συζυγος της Αγγελικης κ γινεται τελεια!

Νινακι οντως τι πινουμε ... γι αυτο ακουμε καθε μερα απιστευτα πραγματα να συμβαινουν !!! Ωραιο κ το φαγακι σου!

Εμεις αυτες τις μερες φαγαμε γεμιστα κ κρεας κοκκινιστο με μακαρονια το οποιο εμεινε κ για σημερα.

Αν προλαβω θα ξαναμπω κ αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...