Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 59 minutes ago, Eflenew said:

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

      Όλα καλα θα πάνε !!!! 

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα παρεούλα!!!

Χιονίζει!!!! Αχ πολύ μ'αρέσει αν και έχει πολύ κρύο.

Σήμερα τρώμε μπάμιες και θα αρχίσω να ετοιμάζω βαλίτσες και φαγητά για το ΣΚ καθώς το Σάββατο το πρωί θα φύγουμε να πάμε στο χωριό και θα γυρίσουμε την Τρίτη.

Πάλι φασαρίες με τους δικούς μου έχουμε, οι οποίοι "τσακώνονται" με την αδερφή μου και τον γαμπρό μου και μετά με παίρνουν όλοι τηλέφωνο για να παραπονεθούν και στο τέλος με παίρνει κι εμένα η μπάλα.

Επίσης έχω λίγο στενοχωρηθεί γιατί η κουμπάρα μου χωρίζει και είναι πάρα πολύ αναστατωμένη. Έχει πρόβλημα με την μικρούλα της και ψάχνει να βρει παιδικό σταθμό, έχει 2 δουλειές και όποτε προλαβαίνει κρατάει και τη δικιά μου και ψάχνει και ψυχολόγο για να δει πώς θα διαχειριστεί όλη αυτή την κατάσταση.

Κορίτσια και αγόρι τι κάνετε εσείς; Πώς είστε;


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα και από μένα, εν μέσω χιονιού πάλι:D... το πρωί που σηκωθήκαμε είχε παντού λίγο χιονάκι και τώρα ρίχνει λίγο λίγο σαν μπαμπακάκι!... ελπίζω να βοηθήσει και στον πονοκέφαλο που με βασανίζει από χτες το βράδυ;)

Μακαρονάδα έχω σήμερα, απλή και ταπεινή:)

Γεια σας παιδιά κι από μένα.

Σήμερα έφτιαξα φέτες σολομού με πατάτες στο φούρνο. Την Κυριακή είχαμε τας κεμπάπ και το Σάββατο βγήκαμε έξω για φαγητό με φιλική οικογένεια.

Για πες για τον σολομό πώς το κάνεις... φαντάζομαι πάνω από τις πατάτες, αλλά δεν σου διαλύεται όταν θα προσπαθήσεις να τον γυρίσεις?

καλημερα καλημερα

Για να δουμε τι θα γινει με την χωρα ... Και εγώ ανησυχώ πάρα πολύ Τζένη... μας έχουν στριμώξει άγρια όλοι και δεν ξέρω πού θα καταλήξει όλο αυτό;) είναι από τις σπάνιες φορές που κάθομαι και ακούω ειδήσεις με τόσο ενδιαφέρον!

Εβιρακι μου οντως εχεις δικιο.Φετος κ τα παιδια αλλα κ εμεις καταλαβαμε αποκριες!

Ειδες τι αναποδα παιδακια εχω; οπου κ να παω κεικ η οποιος φαει σπιτι μου ολοι λενε καλα λογια κ αυτα ουτε καν δοκιμαζουν! Που θα παει ελπιζω μεγαλωνοντας να αλλαξουν γνωμη!

Πολυ μου αρεσει ο σολωμος αλλα δεν τον εχω μαγφειρεψει ποτε με πατατες.Συνηθως τα κανω στην σχαρα τα ψαρια κ κανω πατατοσαλατα κ βραστη σαλατα γιατι ο συζυγος δεν τα ειχε μαθει απο την μανα του ετσι με πατατες μαγειρεμενα ολο πλακι με κρεμμυδια τα τρωγανε.Την επομενη φορα που θα φτιαξω ψαρια θα τα κανω κ εγω ετσι, τα τρωνε κ τα παιδια, βαζω κ φετες ντοματας κ πιπερια κ γινονται λουκουμι.Ειδικα αν ειναι ανοιξη κ εχω κ φρεσκο δυοσμο κ κρεμμυδακι ονειρο!

Χτες εφτιαξα τον κοκορα γιουβετσι στο πηλινο κ λιγο χαλβα που ηθελε ο γιος. Εβρασα κ μπροκολο με καροτα για σαλατουλα.Για αυριο δεν μαγειρευω μιας κ εχει μεινει απο χτες φασολαδα,εχω κ μια μεριδα μπαμιες θα μεινει κ απο το σημερινο μια χαρα! Πολύ ωραία όλα τα φαγητά σου! Μόνο το μπρόκολο με χαλάει, γιατί με πειράζει πια!

Νικο μου μακρι οταν χανεσαι να ειναι για αυτο τον λογο!

Ολα θα πανε σουπερ με το βιβλιο σου! Κ αυτο ειναι πολυ σημαντικο θεμα κ πρεπει ολοι να ενημερωνομαστε

Καλημερα κοριτσια και αγορι!

Κοριτσια θα σας πω γρηγορα τα νεα γιατι εχω λιγη δουλιτσα. Την παρασκευη σηκωθηκα κι εφυγα νωρις γιατι τσακωθηκα πολυ ασχημα με τους συναδελφους του λογιστηριου επειδη πηρα 300? να πληρωσω το γιατρο, απλα μου ορμηξαν λες και τα εβγαλαν απο την τσεπη τους. Παραιτηθηκα εκεινη τη στιγμη αλλα δεν την εκαναν δεκτη γιατι δεν ηθελαν να παρω αποφασεις εν βρασμω. Εχτες δεν ηρθα και σημερα που ηρθα το εχω μετανοιωσει.

Το Σαββατο εκανα ενα μικρο τραπεζι για τα γεννεθλια μου, εκανα ενα γλυκακι, μοσχαρι κοκκινιστο αλλα πικαντικο, πρασσοπιτα, κοτοπουλο τηγανια, τα λουκανικα της Εβιρι με το κρασι και η μαμα μια κοτοπιτα. Ευκολα γιατι δεν μπορουσα να κουνισω καλα τα χερι.

Για σημερα εχουμε αρακα

Βλεπω αρκετες απουσιες, ελπιζω να ειστε καλα!

Είναι απίστευτοι τελικά στην δουλειά:mad:... τι θέλουν πια? να σηκωθείτε να φύγετε όλοι από εκεί? Για τα γενέθλια σου χαίρομαι που άλλαξες διάθεση και έκανες γιορτούλα... έστω και με τον πόνο του χεριού!

Καλημέρα κι απο μενα!

Ηρθα Αθηνα κι ελπιζω να μπορεσουμε να συναντηθουμε. Προτεινω Παρασκευη απογευμα μετα το περας της εργασιας σας τι λετε; Δύσκολο και για μένα η Παρασκευή, εκτός να είναι σχετικά κοντά και νωρίς, δηλ. γύρω στις 4-5... αλλά αν μπορείτε οι υπόλοιποι άλλη ώρα, μην το αναβάλλετε! βλέπετε λείπει ο σύζυγος για ταξίδι και θα γυρίσει την Παρασκευή, οπότε δεν θέλω να λείπω:)

Δε θα σχολιασω πολλά γιατι τα πιτσιρικια θελουν να μου παρουν το κομπιουτερ(!!!!). Ιωαννα μου καταρχην για το θεμα υγειας μη βαζεις μαυρες σκψεις στο μυαλο σου και θετικη ενεργεια! Ολα καλά θα πανε. Απλά προσεχε πολύ το καλοκαιρι με την υπεροχη ηλιοφανεια της πατριδας μας. Οσο για τη δουλεια σου συμπεριφερθηκαν πολύ ασχημα. Ποιος ξερει τι παιχνιδια παιζονται. Παντως μου εκανε εντυπωση οτι δεν δεχτηκαν την παραιτηση σου (κανονικα θα χαιρονταν που φευγει ενας εργαζομενος). Αν μπορεις φροντισε να τους κυνηγσεις για τα δεδουλευμενα σου με νομικο τροπο σε περιπτωση που παραιτηθεις. Να εχεις να λαμβανεις κι οχι να τους κανεις και δωρο απο πανω.

Εδω τα πραγματα κυλουν καπως περιεργα. Τα παιδια ηρεμα, εγω να φανταστειτε ξεκουραζομαι γιατι το ειχα αναγκη να πω την αλήθεια. Πηγε χτες η μαμα μου στη γιατρο και προεκυψε ενα προβλημα και μαλλον αναβαλλεται

Καλημέρα παρεούλα!!!

Χιονίζει!!!! Αχ πολύ μ'αρέσει αν και έχει πολύ κρύο. Σαν κρεμμύδι ντύθηκα ο πρωί για να βγω έξω:D... -2 έδειχνε το θερμόμετρο!μπρρρρ!!!

Σήμερα τρώμε μπάμιες και θα αρχίσω να ετοιμάζω βαλίτσες και φαγητά για το ΣΚ καθώς το Σάββατο το πρωί θα φύγουμε να πάμε στο χωριό και θα γυρίσουμε την Τρίτη. Μπράβο!! να περάσετε τέλεια και να πάει ψηλά ο χαρταετός σας:tongue:

Πάλι φασαρίες με τους δικούς μου έχουμε, οι οποίοι "τσακώνονται" με την αδερφή μου και τον γαμπρό μου και μετά με παίρνουν όλοι τηλέφωνο για να παραπονεθούν και στο τέλος με παίρνει κι εμένα η μπάλα. Κλασσικά εικονογραφημένα, τα λέω αυτά... τσακώνονται οι μισοί και οι υπόλοιποι πρέπει να παίρνουν θέση ή να τσακώνονται και αυτοί...ψυχραιμία κοπέλα μου!

Επίσης έχω λίγο στενοχωρηθεί γιατί η κουμπάρα μου χωρίζει και είναι πάρα πολύ αναστατωμένη. Έχει πρόβλημα με την μικρούλα της και ψάχνει να βρει παιδικό σταθμό, έχει 2 δουλειές και όποτε προλαβαίνει κρατάει και τη δικιά μου και ψάχνει και ψυχολόγο για να δει πώς θα διαχειριστεί όλη αυτή την κατάσταση. Αυτά είναι τα δύσκολα! Το παλεύουν καιρό? δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι? είναι κρίμα και ακόμα περισσότερο γιατί υπάρχει και το παιδί!

Κορίτσια και αγόρι τι κάνετε εσείς; Πώς είστε;

Πάω να ξεκινήσω το βουνό του σιδερώματος που με περιμένει. Φιλιά και καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα, εν μέσω χιονιού πάλι:D... το πρωί που σηκωθήκαμε είχε παντού λίγο χιονάκι και τώρα ρίχνει λίγο λίγο σαν μπαμπακάκι!... ελπίζω να βοηθήσει και στον πονοκέφαλο που με βασανίζει από χτες το βράδυ;)

Μακαρονάδα έχω σήμερα, απλή και ταπεινή:)

Για πες για τον σολομό πώς το κάνεις... φαντάζομαι πάνω από τις πατάτες, αλλά δεν σου διαλύεται όταν θα προσπαθήσεις να τον γυρίσεις?

Είναι απίστευτοι τελικά στην δουλειά:mad:... τι θέλουν πια? να σηκωθείτε να φύγετε όλοι από εκεί? Για τα γενέθλια σου χαίρομαι που άλλαξες διάθεση και έκανες γιορτούλα... έστω και με τον πόνο του χεριού!

Πάω να ξεκινήσω το βουνό του σιδερώματος που με περιμένει. Φιλιά και καλή συνέχεια σε όλους!

Καλημέρα Νίνα μου!!! Γιατί σε έπιασε πονοκέφαλος καλή μου; Ποιός σε πείραξε;;; Μακάρι να σου περάσει και να απολαύσεις το χιονάκι!

Λογικά θα σου πει η Έβιρι πως κάνει το σολομό, αλλά θα σου πω κι εγώ. Παίρνω το σολομό φέτες από το ιχθυοπωλείο, καθαρίζω τις πατάτες και τις κόβω ροδέλες, τις τοποθετώ σε ταψάκι με λίγο λάδι-λεμόνι-ρίγανη (αν έχω βάζω και κρεμμύδι σε ροδέλες) και τις μισοψήνω στο φούρνο. Μετά τοποθετώ από πάνω τις φέτες και περιχύνω πάλι με λάδι-λεμόνι-ρίγανη και συνεχίζω το ψήσιμο. Επειδή ψήνω στον αέρα δεν χρειάζεται να το γυρίσω το ψάρι και παίρνει πολύ ωραίο χρώμα γενικά.

Για τους τσακωμούς δείχνω όση ψυχραιμία διαθέτω! Δεν γίνεται διαφορετικά...

Η κουμπάρα μου το παλεύει καιρό τώρα, αλλά αφού ανακάλυψε κιόλας ότι την απατάει δε νομίζω ότι υπάρχει γυρισμός. Κρίμα είναι για την πιτσιρίκα, αν και η μαμά της προσπαθεί όσο μπορεί για να είναι καλά, αλλά και ο μπαμπάς της δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία. Μάλιστα της είπε αν θέλει να του αφήσει το παιδί για να το μεγαλώσει η αδερφή και η μαμά του!

Να έρθω να βοηθήσω στο σίδερο;;;; Όταν κάνει κρύο το απολαμβάνω το σίδερο!

Φιλιά πολλά και σ'εσένα!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ο καφές βοήθησε στον πονοκέφαλο και γλίτωσα το ντεπόν! Όσο για το σιδέρωμα, όντως και εμένα είναι η καλύτερη μου όταν κάνει κρύο! Ευχαριστώ για την συνταγή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα κοριτσακια μου!

Για Παρασκευη εγω μπορω εκει γυρω στις 5.

Στρουμφιτακι μου αυτο που ο ενας τα λεει ετσι ο αλλος αλλιως κ πρπεει να κανει τον μεσαζοντα πολυ εκνευριστικο ...χειροτεροι κ απο πιτσιρικια.... Οσο για την φιλη σου αν ειναι ετσι η κατασταση καλυτερα που χωριζουν, κριμα βεβαια για το παιδι αλλα αν υπαρχουν τοσα προβληματα παλι δεν θα μεγαλωνει σε ιδανικες συνθηκες. Μακαρι για την φιλη σου να πανε ολα καλα, να βρεθει κ σταθμος για την μικρουλα κ να μπορεσει η κοπερα να τα βολεψει ολα.Ολο για χωρισμους ακουω τελευταια βρε παιδια...

Καλα θα κανετε κ θα φυγετε το 3ημερο.Κ εμεις ετσι λεμε,θα φυγουμε Σαββατο.Αν δουλευει ο συζυγος απογευματακι αλλιως πρωι.

Νινακι κ εγω εχω απο χτες πονοκεφαλο ... σημερα βεβαια λιγο καλυτερα! Ωραιο το χιονι να το βλεπεις δνε λεω αλλα το κρυο που κανει δεν περιγραφετε.Εγω εχω κ θεμα με τα χερια με το κρυο κ εχω απο τα Χριστουγεννα κ μετα που ειναι συνεχως ματωμενα κ πονανε.Ωραι η μακαροναδα σου!

Για σημερα εχουν μεινει περισευματα απο τις προηγουμενες μερες κ ο καθενας θα φαει διαφορετικο φαγητο.Κ εκει που ελεγα πως δεν θα μαγειρεψω , κατα της 7:30 το βραδυ ηθελε ο μικρος να του κανω να φαει φακες (!!) γιατι δεν εφαγε το μεσημερι (πρωτοτυπο) κ ετσι καθισα κ εκανα φακες.Τουλαχιστον φαγανε κ τα δυο το βραδυ κ θα φαει (ελπιζω) κ ο μικρος το μεσημερι.

Για αυριο εβγαλα απο την καταψυξη το σπανακι που ειχα τσιγαρισει το Σαββατο κ θα κανω σπανακορυζο.Το τρωνε ολοι αρ αθεωρητικα θα φανε αυριο (θελω να πιστευω)....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κ απο εμενα κοριτσακια μου!

Για Παρασκευη εγω μπορω εκει γυρω στις 5.

Στρουμφιτακι μου αυτο που ο ενας τα λεει ετσι ο αλλος αλλιως κ πρπεει να κανει τον μεσαζοντα πολυ εκνευριστικο ...χειροτεροι κ απο πιτσιρικια.... Οσο για την φιλη σου αν ειναι ετσι η κατασταση καλυτερα που χωριζουν, κριμα βεβαια για το παιδι αλλα αν υπαρχουν τοσα προβληματα παλι δεν θα μεγαλωνει σε ιδανικες συνθηκες. Μακαρι για την φιλη σου να πανε ολα καλα, να βρεθει κ σταθμος για την μικρουλα κ να μπορεσει η κοπερα να τα βολεψει ολα.Ολο για χωρισμους ακουω τελευταια βρε παιδια...

Καλα θα κανετε κ θα φυγετε το 3ημερο.Κ εμεις ετσι λεμε,θα φυγουμε Σαββατο.Αν δουλευει ο συζυγος απογευματακι αλλιως πρωι.

Νινακι κ εγω εχω απο χτες πονοκεφαλο ... σημερα βεβαια λιγο καλυτερα! Ωραιο το χιονι να το βλεπεις δνε λεω αλλα το κρυο που κανει δεν περιγραφετε.Εγω εχω κ θεμα με τα χερια με το κρυο κ εχω απο τα Χριστουγεννα κ μετα που ειναι συνεχως ματωμενα κ πονανε.Ωραι η μακαροναδα σου! Γιατί τόσο χάλια τα χέρια σου? σίγουρα είναι το κρύο ή μήπως φταίνε τα πολλά νερά και καθαριστικά? έχω και εγώ θέμα με τα χέρια μου και βρήκα ότι σκάνε πολύ άσχημα το χειμώνα με την εναλλαγή κρύου-ζεστού νερού και επίσης με πειράζει το σαπούνι χεριών, οπότε έχω βρει ένα συγκεκριμένο που δεν ενοχλεί...και φυσικά βάζω όσο μπορώ συχνότερα κρέμα.

Για σημερα εχουν μεινει περισευματα απο τις προηγουμενες μερες κ ο καθενας θα φαει διαφορετικο φαγητο.Κ εκει που ελεγα πως δεν θα μαγειρεψω , κατα της 7:30 το βραδυ ηθελε ο μικρος να του κανω να φαει φακες (!!) γιατι δεν εφαγε το μεσημερι (πρωτοτυπο) κ ετσι καθισα κ εκανα φακες.Τουλαχιστον φαγανε κ τα δυο το βραδυ κ θα φαει (ελπιζω) κ ο μικρος το μεσημερι.

Για αυριο εβγαλα απο την καταψυξη το σπανακι που ειχα τσιγαρισει το Σαββατο κ θα κανω σπανακορυζο.Το τρωνε ολοι αρ αθεωρητικα θα φανε αυριο (θελω να πιστευω)....

Χαράς το κουράγιο σου να κάτσεις να του κάνεις φακές βραδιάτικα! αλλά αφού τις τρώει, τι να κάνεις άμοιρη μάνα?:D
Link to comment
Share on other sites

Νίνα σωτήριος ο καφές!!! Τον σολομό το κάνω πολύ συχνά έτσι γιατί τον τρώει πάρα πολύ ο άντρας μου.

Τζένη χαρά στο κουράγιο σου να κάνεις φακές βραδιάτικα... αλλά αφού ήταν για τον μικρό δεν μπορούσες να αρνηθείς! Καλά θα κάνετε κι εσείς να φύγετε το 3ήμερο, θα ξεσκάσετε. Εμείς θα φύγουμε Σάββατο μόλις ξυπνήσει η μικρή γιατί Παρασκευή δουλεύω μέχρι αργά κι έχουμε να πάμε και τη μικρή στο γιατρό.

Πάντως κι εμείς τώρα τελευταία όλο για χωρισμούς ακούμε. Ότι κι αν είναι να γίνει, ας γίνει όσο πιο πολιτισμένα γίνεται και να μην υπάρχουν εντάσεις μπροστά στα παιδιά.

Για τα χέρια σκέψου αυτό που είπε και η Νίνα, την εναλλαγή ζεστού-κρύου και απορρυπαντικών-καθαριστικών. Όταν το πάθαινα αυτό πρόσεχα να πλένω τα χέρια μόνο με χλιαρό νερό, σταμάτησα να χρησιμοποιώ χλωρίνη και έβαζα πολύ συχνά κρέμα με σανταλόξυλο ή αλόη ή βούτυρο καριτέ ή μέλι ή οποιαδήποτε ενυδατική κι έτσι σώθηκαν.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα με το κρυο. Φανταστειτε εχω πλυντηριο πιατων κ μονο απλα ξεπλενω με λιγο χλιαρο νερακι ... πριν παρω το πλυντηριο ολο το χειμωνα ετρεχαν αιμα..

Ειχα παρατηρησει πως μου δημιουργουσε μεγαλο θεμα κ το κλασικο βετεξ κ εδω κ χρονια χρησιμοποιω το πιο μαλακο που ειναι σε ρολο.

Για τον σολωμο που λετε για να φυγει η εντονη μυρωδια που εχει εγω βαζω κ λιγη μουσταρδα, χτυπαω λεμονι-μουσταρδα κ τον αφηνω μεσα με ενα μπολακι για λιγη ωρα κ μετα οταν τον ψηνω ριχνω κ απο πανω κ παιρνει ωραια γευση κ χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!!

Ήλιος με δόντια σήμερα! Χάρηκα όμως πάρα πολύ όταν πήγα το πρωί να πάρω το αυτοκίνητο και ήταν ο δρόμος και τα αυτοκίνητα κάτασπρα!!!!

Χθες πήγαμε και κλείσαμε φωτογράφο για την βάπτιση. Θα το πιστέψετε ότι με συμφέρει να φέρω φωτογράφο από Αθήνα (η βάπτιση θα γίνει στην επαρχία) από το να πάρω κάποιον ντόπιο;;;; Εγώ δεν το πίστευα μέχρι που μου είπαν τις τιμές και τις παροχές.

Σήμερα τρώμε τραχανά, νομίζω ότι το απαιτεί η μέρα!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Από χιονι σε χιονι παω εγω φετος. Μηπως να ντυθω βασιλισσα του χιονιου; Εδω ενταξει πανω στα αυτοκινητα το εχει στρωσει χτες και σημερα αλλά κατι ειναι κι αυτο. Το περιμεναμε την προηγουμενη φορα αλλά εγινε τωρα.

Εγω προτεινα την Παρασκευη για να μη χαλάσω το τριημερο κανενος. Αν δεν μπορειτε ή μπορειτε αλλη μερα δεν με πειραζει προσαρμοζομαι ευκολα.

Νινα σε καταλαβαινω εχεις απολυτο δικιο να θελεις να περιμενεις τον αντρα σου. Κι εγω το ιδιο θα εκανα.

Σμουρφιτα κριμα για την κουμπαρα σου. Με το περασμα του χρονου και τα διαδικαστικα του διαζυγιου θα αντιμετωπισει κι αλλες δυσκολιες. Ελπζω να ειναι αρκετα ωριμοι ωστε το παιδακι τους να το περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται.

Χτες εφτιαξα σπανακορυζο και μια σπανακοπιτα. Για σημερα θα φτιαξω ρεβυθια και θα τα κανω στο φουρνο. Παραδοξως ο φουρνος μου αυτη την εβδομαδα δουλευει.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ασπρη μερα!!!

Φωτεινη μου εσυ κ το φροζεν!!! ΕΙδες ο φουρνος θελει την αφεντικινα του για να δουλεψει!! Ποσο μου εχουν λειψει οι πιτουλες ,ειδικα η σπανακοτυροπιτα, με την διατροφη δεν λεγεται! Την επομενη φορα θα της πω να μου βαλει στο προγραμμα πιτα!

Στρουμφιτακι μου οντως στην επαρχια εχουν ξεφυγει.Φανταοσυ εγω στον γαμο μου ειχα φερει λουλουδα απο Αθηνα! Κακως που δεν εφερε κ φωτογραφο... Ωραιος ο τραχανας.

Κ εμεις σπανακορυζο σημερα λοιπον !! Ειχα βαλει κ πρασα μαζι εγινε πολυ γλυκο κ νοστιμο! Χτες τις φακες τις τσακισε ο μικρος ( αλεσμενες βεβαια γρρρ ) παλι καλα, χαλαλι η φασαρια βραδυατικα.

Ανοιγω το ψυγειο χτες το απογευμα κ πεφτει το ματι μου στο γαλα το οποιο εληγε χτες κ ηταν 1,200 γρ. Δεν υ0πηρχε περιπτωση να πιουν τα παιδια τοσο γαλα ετσι για να μην τοπεταξω το εκανα γαλατοπιτα κ φαγανε χτες το απογευματοβραδακι κ πηρανε κ μαζι σημερα για δεκατιανο μπαμπας κ γιος μια χαρα.

Για αυριο εχω παρει τα υλικα θα κανω ζυμαρικα σουφλε με τυρια κ γαλοπουλα στο φουρνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι από χιονισμένο τοπίο:D... πάλι όλα άσπρα σήμερα το πρωί...δεντο πίστευα, καθώς δεν είχα ακούσει για χιόνι χτες.

smurfita σοβαρά μιλάς για το φωτογράφο? απίστευτο! προχωράνε καλά οι ετοιμασίες? τα έχετε βρει όλα? ο τραχανάς με τέτοιο κρύο είναι η καλύτερη επιλογή!

Τζένη μου έβαλες ιδέες για ένα γάλα που έληξε χτες... είναι εύκολη η γαλατόπιτα? δεν έχω κάνει ποτέ.

Φωτεινή εσύ φταις λοιπόν για το σημερινή χιόνι? σε ακολουθεί κατά πόδας?!

δεν έχω πρόβλημα για την Παρασκευή, αρκεί να είναι γύρω στις 5... τι λέτε και οι υπόλοιπες?

Πλάκα είχε σήμερα που συζήταγα με μία φίλη για τα χταπόδια της Κ.Δευτέρας και βγαίνω στο μπαλκόνι μετά να πάρω ξύλα για την φωτιά και μου έρχεται μία μυρωδιά από ψητό χταπόδι φανταστική! πο πο τρελαίνομαι για χταπόδι! Οπότε αν βρω χταποδάκι στο σούπερ που θα πάω σε λίγο, θα το πάρω... αλλιώς για φαί θα κάνω κάτι πρόχειρο, αφού λείπει ο καλός μου.

Φιλιά και στους υπόλοιπους "χαμένους":D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Τι κάνετε παιδιά; Το φαγητό μας σήμερα ήταν τηγανητές πατάτες λουκάνικα και αυγά για όλους πλην εμού που έφαγα μόνο τις πατάτες, επίσης έκανα και μια σαλάτα με μπρόκολο, λάχανο και φέτα. Έφτιαξα και μια σφολιάτα με μερέντα και ήρθα και στάνιαρα όπως η Τζόαν Κόλλινς.

Εβιρακι μου οντως εχεις δικιο.Φετος κ τα παιδια αλλα κ εμεις καταλαβαμε αποκριες!

Εγώ εδώ δεν κατάλαβα τίποτα και δε μου μοιάζει με απόκριες. Παρόλο που οι Γερμανοί προχτές την Τρίτη είχαν παρέλαση δεν πήγα και δεν αισθάνομαι τις γιορτές.

Ειδες τι αναποδα παιδακια εχω; οπου κ να παω κεικ η οποιος φαει σπιτι μου ολοι λενε καλα λογια κ αυτα ουτε καν δοκιμαζουν! Που θα παει ελπιζω μεγαλωνοντας να αλλαξουν γνωμη!

Και είναι πολύ κρίμα γιατί φτιάχνεις πεντανόστιμα κέικ.

Χτες εφτιαξα τον κοκορα γιουβετσι στο πηλινο κ λιγο χαλβα που ηθελε ο γιος

Αυτός ο κόκορας φαντάζομαι πόσο νόστιμος θα έγινε.

Την παρασκευη σηκωθηκα κι εφυγα νωρις γιατι τσακωθηκα πολυ ασχημα με τους συναδελφους του λογιστηριου επειδη πηρα 300? να πληρωσω το γιατρο, απλα μου ορμηξαν λες και τα εβγαλαν απο την τσεπη τους. Παραιτηθηκα εκεινη τη στιγμη αλλα δεν την εκαναν δεκτη γιατι δεν ηθελαν να παρω αποφασεις εν βρασμω. Εχτες δεν ηρθα και σημερα που ηρθα το εχω μετανοιωσει.

Ιωάννα μου, εντελώς φιλικά και με συμπαράσταση θα σου προτείνω να μην παίρνεις αποφάσεις εν βρασμώ γιατί ίσως στο μέλλον να δυσκολέψουν κι άλλο τα πράγματα και να χάσεις τη δουλειά σου κι άντε μετά να βρεις άλλη στις δύσκολες μέρες που ζούμε. Προσπάθησε να βάζεις τα πράγματα στη θέση τους στις συμπεριφορές των άλλων, αλλά μην παρατάς και φεύγεις έτσι εύκολα από μια δουλειά που άλλοι θα περπατούσαν στα γόνατα 1000 μέτρα για να τη βρουν.

Το Σαββατο εκανα ενα μικρο τραπεζι για τα γεννεθλια μου, εκανα ενα γλυκακι, μοσχαρι κοκκινιστο αλλα πικαντικο, πρασσοπιτα, κοτοπουλο τηγανια, τα λουκανικα της Εβιρι με το κρασι και η μαμα μια κοτοπιτα.

Μπράβο και στις δυο σας. Είχατε φτιάξει ζηλευτό μενού.

κουνιεμαι κανονικα λιγη φαγουρα εχω απο τα ραμματα αλλα ο μικρος σημερα ξυπνησε με 38,5 μπουκωμα και πονοκοιλο.

Περαστικά του του παιδιού. Μωρέ αν δε φύγει και ο Μάρτιος οι ιώσεις θα χορεύουν.

Ελπιζω να το περασουμε ανωδυνα. Να ερθει και η παρασκευη μηπως βγει η βιοψια γιατι πραγματικα δεν αντεχω αλλο, ειναι οι χειροτερες μερες τις ζωης μου.

Μακάρι να μπορούσα να πάρω τις σκέψεις σου και να μη σε αφήνω να γυρίζεις το μυαλό σου εκεί. Παίζουμε όνομα, ζώα, πράγμα...;

Ηρθα Αθηνα κι ελπιζω να μπορεσουμε να συναντηθουμε. Προτεινω Παρασκευη απογευμα μετα το περας της εργασιας σας τι λετε;

Έρχομαιαιαιαιαιαι!!!!!!!

Πηγε χτες η μαμα μου στη γιατρο και προεκυψε ενα προβλημα και μαλλον αναβαλλεται

Δεν ξέρω αν μου ακούγεται καλό αυτό, αλλά εύχομαι να είναι για καλό.

Τουλάχιστον προχωραει ο πατερας μου το δικο του θεμα μετα απο φωνες και δικη μου πιεση) κι ετσι δεν πηγε εντελως χαμενη η αδεια.

Κάτι είναι κι αυτό.

Έβιρι λατρεύω τον σολομό με πατάτες στο φούρνο. Έτσι τον κάνω κι εγώ για τον άντρα μου, αλλά δυστυχώς εγώ μόνο τον μυρίζω (δεν μπορώ να φάω λόγω αλλεργίας).

Έχεις σε όλα τα ψάρια αλλεργία ή σε συγκεκριμένα;

Πάλι φασαρίες με τους δικούς μου έχουμε, οι οποίοι "τσακώνονται" με την αδερφή μου και τον γαμπρό μου και μετά με παίρνουν όλοι τηλέφωνο για να παραπονεθούν και στο τέλος με παίρνει κι εμένα η μπάλα.

Αυτά Στρουμφίτα μου συμβαίνουν σε κάθε οικογένεια και μόνο με μικρές παραλλαγές στο θέμα τσακωμού.

Επίσης έχω λίγο στενοχωρηθεί γιατί η κουμπάρα μου χωρίζει και είναι πάρα πολύ αναστατωμένη. Έχει πρόβλημα με την μικρούλα της και ψάχνει να βρει παιδικό σταθμό, έχει 2 δουλειές και όποτε προλαβαίνει κρατάει και τη δικιά μου και ψάχνει και ψυχολόγο για να δει πώς θα διαχειριστεί όλη αυτή την κατάσταση.

Αυτές είναι πραγματικά άσχημες καταστάσεις. Μακάρι να γινόταν κάτι να τα ξαναβρούνε και να μείνουν μαζί.

Κ

Για πες για τον σολομό πώς το κάνεις... φαντάζομαι πάνω από τις πατάτες, αλλά δεν σου διαλύεται όταν θα προσπαθήσεις να τον γυρίσεις?

Νίνα μου τον έβαλα ανάμεσα στις πατάτες όχι από πάνω. Δε διαλύθηκε καθόλου στο γύρισμα, ίσως γιατί είχα πάρει κατεψυγμένο κι όταν τον έβαλα στο φούρνο δεν είχε αποψυχθεί. Όπως τον έβγαλα από την κατάψυξη, τον έβαλα μέσα σε νερό για λίγα λεπτά όσο μου πήρε να καθαρίσω τις πατάτες και τον έβαλα στο ταψί. Λες....

Κατά τα άλλα την έκανα εντελώς απλή τη συνταγή μόνο με κρεμμύδι, λάδι, λεμόνι, αλάτι, πιπέρι και νερό. Τίποτ' άλλο.

Η κουμπάρα μου το παλεύει καιρό τώρα, αλλά αφού ανακάλυψε κιόλας ότι την απατάει δε νομίζω ότι υπάρχει γυρισμός.

Κι όμως υπάρχει. Η οδός της συγχώρεσης. Πονάει πολύ βέβαια, αλλά υπάρχει. Χρειάζεται θάρρος και ταπείνωση από την πλευρά της κουμπάρας όμως εξαρτάται από τις προτεραιότητες που βάζει. Ίσως να είναι πολύ χειρότερα μετά το χωρισμό. Το έχω δει να συμβαίνει στη δική μου κουμπάρα. Όσο κι αν την είχα συμβουλέψει να μη χωρίσει δε με άκουσε. Τώρα η κατάσταση που ζει είναι πολύ άσχημη. Ο πατέρας του παιδιού κατάντησε να έχει ξεχάσει την κόρη του. Έχει αποποιηθεί τις ευθύνες και τις πατρικές και κυρίως τις οικονομικές με αποτέλεσμα να έχει δυο παιδιά να σπουδάζουν η κουμπάρα μου μόνο με μια σύνταξη που παίρνει πρόωρα και να μην ξέρει πού χτυπιέται. Αν ήταν μαζί με τον άντρα της, τώρα 18 χρόνια μετά το χωρισμό θα είχε ξεχάσει 3 φορές ότι υπήρξε ποτέ κέρατο.

Σημερα μαγειρευουμε.... κεικ! :-D

Εχουμε φαι- φασολακια :-( αλλα εγω θα φαω κεικ. Και μετα φασολακια :-D

Καλώς τη Νεφέλη. Καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ, εκτός αν είχες ξαναγράψει στο παρελθόν, δε θυμάμαι πλέον.

Μάλλον είσαι δικός μου άνθρωπος. (γλυκατζού)

Εμείς θα φύγουμε Σάββατο μόλις ξυπνήσει η μικρή γιατί Παρασκευή δουλεύω μέχρι αργά κι έχουμε να πάμε και τη μικρή στο γιατρό.

Σου εύχομαι να περάσετε πολύ ωραία.

Για τον σολωμο που λετε για να φυγει η εντονη μυρωδια που εχει εγω βαζω κ λιγη μουσταρδα, χτυπαω λεμονι-μουσταρδα κ τον αφηνω μεσα με ενα μπολακι για λιγη ωρα κ μετα οταν τον ψηνω ριχνω κ απο πανω κ παιρνει ωραια γευση κ χρωμα.

Πολύ ωραία τακτική.

Χθες πήγαμε και κλείσαμε φωτογράφο για την βάπτιση.

Πολύ ευχάριστο που τελειώνουν μία μία οι δουλειές.

Θα το πιστέψετε ότι με συμφέρει να φέρω φωτογράφο από Αθήνα (η βάπτιση θα γίνει στην επαρχία) από το να πάρω κάποιον ντόπιο;;;; Εγώ δεν το πίστευα μέχρι που μου είπαν τις τιμές και τις παροχές.

Φαίνεται ότι δεν έχουν πολύ κίνηση λόγω μικρότερου σε αριθμό πληθυσμού και γι' αυτό βαράνε στις τιμές. Εδώ που τα λέμε πολλά πράγματα είναι πιο ακριβά στην επαρχία, π.χ. βενζίνη, εισιτήρια λεωφορείου, είδη μαναβικής, ταξί....

Καλημέρα! Από χιονι σε χιονι παω εγω φετος. Μηπως να ντυθω βασιλισσα του χιονιου;

Μάλλον ντύθηκες ήδη.

Ανοιγω το ψυγειο χτες το απογευμα κ πεφτει το ματι μου στο γαλα το οποιο εληγε χτες κ ηταν 1,200 γρ. Δεν υ0πηρχε περιπτωση να πιουν τα παιδια τοσο γαλα ετσι για να μην τοπεταξω το εκανα γαλατοπιτα κ φαγανε χτες το απογευματοβραδακι κ πηρανε κ μαζι σημερα για δεκατιανο μπαμπας κ γιος μια χαρα.

Μου έχει τύχει αρκετές φορές να μην προλάβω να καταναλώσω το γάλα και να λήγει. Παρόλ' αυτά δεν το έχω πετάξει ποτέ. Δοκιμάζω σε ένα μικρό φλιτζανάκι τη γεύση, το χρώμα, την οσμή και την υφή και είναι το ίδιο φρέσκο. Μου φαίνεται ότι βάζουν πολύ νωρίς την ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!:tongue:

Τι υπέροχος ήλιος είναι αυτός σήμερα? αν δεν ήταν και το τσουχτερό κρύο, θα ήταν απόλαυση!

Εβιράκι δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς, ε Τζόαν Κόλινς?:tongue:χα χα! εγώ πάλι ήμουν του αλμυρού χτες: έκανα κέφι ποπ κορν, τα έφτιαξα και τα χτύπησα αλύπητα:P

Κορίτσια τι λέτε για σήμερα? Δεν βλέπω συγκέντρωση για καφέ...

Χτες τελικά έκανα πλιγούρι, που το συνόδεψα με γιαούρτι και λίγη μπριζολίτσα που είχα στην κατάψυξη από την Τσικνοπέμπτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...