Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κορίτσια πολύ χαίρομαι που σας βλέπω πάλι μαζεμένες να γράφετε!

Θα σχολιάσω μέσα στην ημέρα, αλλά γενικά απ'ότι ψιλοδιάβασα περάσατε πολύ καλά και χαίρομαι πάρα πολύ!!!!

Οκ...θα το πω, γιατί είμαι έτοιμη ή να αρχίσω να γελάω, αλλά με σπαστικό γέλιο όμως, ή να μπω σε μια κατάσταση πλήρους αδιαφορίας.... Η μαμά μου έστειλε γράμμα με ταχυδρόμο τον μπαμπά μου! Το περιεχόμενό του φυσικά ήταν παντελώς προσβλητικό και όσα μου φόρτωνε απλώς απέδειξε ότι όλα αυτά τα χρόνια κρατούσε ημερολόγιο (ούτε ο άγιος Βασίλης να'ταν με τη λίστα καλό-κακό παιδί) και φυσικά στο τέλος έγραψε ότι δεν της έχω εξοφλήσει όσα έδωσε για εμένα. Αυτά....

Πάω και επανέρχομαι.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Μη χειρότερα Στρουμφίτα μου!!!

Γράμμα????

Βάλε τα γέλοια καλύτερα και αν έχεις διάθεση στείλε της πίσω ένα γράμμα ρωτώντας τη αν τα χρωστούμενα τα θέλει να τα βάλεις στον λογαριασμό της ή μήπως προτιμάει επιταγή???

Σόρρυ για το πνεύμα της απάντησης αλλά μόνο με χιούμορ μπορείς να το αντιμετωπίσεις όλο αυτό!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την Αγγελικη!!!Απλα δεν υπαρχει η μαμα σου! Παντως μου θυμιζει πολυυυυ μια γνωστη μου!! φυσικα κ να μην τα παρεις της μετροιτης δεν αξιζει τον κοπο!!! Ακους εκει χρωστας!!!!

Νινακι τα γεννεθλια ειναι το ερχομενο Σαββατο, γι αυτο ερχονται κ οι "ενισχυσεις"!!! Κανονικα ειναι την Πεμπτη που μας ερχεται 5/3.Ευχαριστω για τις ευχες!!

Ξεκουραση αυτες τις μερες δεν προβλεπεται νομιζω μιας κ καθε μερα ολο κ κατι θα κανω για να μην τα εχω ολα μαζεμενα για το Σαββατο αλλα δεν με πειραζει. Μην σκας για τις αποτυχιες κ αυτα στο προγραμμα ειναι! Αυτο με τα κεικ λαστιχο κ γενικα τις ζυμες λαστιχο εχω παρατηρησει πως γινονται αν δεν ειναι πολυ καλο το αλευρι ,μπορει κ να λεω βλακειες αλλα εκει εχω κατασταλλαξει!

Αγγελικη μου μας ελειψες! Τι καλα που επανηλθες παλι !!

Ιωαννακι μου πολυ χαρομαι που περασατε καλα κ εσεις κ ο μικρος!! μπραβο παντα τετοια!!

Link to comment
Share on other sites

Στρουμφιτάκι... κι εγώ στην πλάκα θα σου έλεγα να το πάρεις το θέμα της μαμάς, αλλά μόνο αν ειλικρινά δεν σε πληγώνει.

Αν σε στεναχωρεί πρέπει να το λύσεις, με οποιοδήποτε τρόπο και κόστος.

Εγώ που είχα μια καταπληκτική μητέρα, ακόμη έχω μέσα μου μια φράση την οποία μου είπε και δυστυχώς δεν διευκρίνισα ποτέ μαζί της όσο ήταν κοντά μας και με τρώει ακόμη.

Είναι πολύ ισχυρά πρόσωπα στη ζωή μας οι γονείς.

Σίγουρα δεν πρέπει να χαλάς τη ζωούλα σου πάντως, για κανενός τα φαντάσματα και προβλήματα.

Ioanna81, θα κάνω αυτή την εβδομάδα μια δοκιμή για τα γλειφιτζούρια και θα δω...

Γίνονται με 1/2 kgr νερό, 1/2 kgr ζάχαρη, 200gr γλυκόζη και με ό,τι επιλέξεις να τα στολίσεις και να τα χρωματίσεις...

Το βρίσκω υπερβολή Νάντα πληρώσω 1? το ένα.

Θα δώσω τα χρήματα που θα εξοικονομίσω (συνολικά εννοώ), κάπου που δεν μπορώ να κάνω αλλιώς & να αξίζει τον κόπο (πχ σε ένα καλό φωτογράφο)

(Για να δούμε αν θα τα πετύχω... :? )

Το καλύτερο φαγητό μας αυτή την εβδομάδα το κάναμε εχθές που ΔΕΝ μαγείρεψα εγώ!!!

:-D:grin::-D:-D:-D:-D:grin:

Είχε γενέθλια το αγόρι μου (ο άντρας μου εννοώ), & πήγαμε έξω για μεσημεριανό.

Πήραμε και το καρεκλάκι της μικρής μας (προσαρμόζεται σε καρέκλες), το φαγάκι της και περάσαμε τέλεια.

Πήγαμε σ' ένα κρητικό και ... γιαμι! γιάμι!!!!!!

Γειά στα χέρια τους!

Σήμερα έκανα ψαράκι στο φούρνο, στρωμένο πάνω σε ροδέλες λαχανικών (πατατούλες, κολοκυθάκια, κρεμμυδάκια, πιπερίτσες), το οποίο συνόδεψα με ρυζάκι.

Πεντανόστιμο έγινε!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα κι από μένα την εξαφανισμένη.

Κορίτσια μου, μην ανησυχείτε για μένα, θα μπαίνω όποτε μπορώ γιατί με απορροφά αρκετά το google και το μπλογκ και τα υπόλοιπα που ασχολούμαι.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν απλά αποφάγια για μας τους μεγάλους και μακαρόνια με κιμά για την Εβιρίνα, χτες Κυριακή είχαμε καλαμαράκια τηγανητά με πατάτες, το Σάββατο μακαρόνια με σάλτσα και την Παρασκευή φάβα με καρότο. Η Κ. Δευτέρα για μας ήταν σχεδόν μια συνηθισμένη μέρα, καθώς η μικρή Εβιρίνα είχε σχολείο και μόνο ο Έβιρος είχε αργία. Έφτιαξα όμως λαγάνα και φάγαμε ανάλαδα φαγητά, συγκεκριμένα μακαρόνια με τριμμένα καρύδια από πάνω.

Το Σάββατο είχαμε πάει στο αντίστοιχο Μέγαρο Μουσικής εδώ (το Liederhalle) και παρακολουθήσαμε μια μουσική βραδιά από δύο υπέροχα παλλικάρια τους Ματθαίο και Κωνσταντίνο Τσαχουρίδη. Παδιά μου το πόσο μας άρεσε δεν περιγράφεται. Τα ακούσματα που μας πρόσφεραν ήταν πολλά με μια τεράστια γκάμα από Καζαντζίδη, λαϊκά, ελαφρολαϊκά, ποντιακά μέχρι και Λίμνη των κύκνων Τσαϊκόφκυ, Πουτσίνι, Μότσαρτ και από πολλά μέρη του κόσμου όπως Ιταλία, Αυστρία, Αργεντινή, Βραζιλία, Ισπανία και ανατολίτικα με ούτι. Και όλα αυτά παιγμένα με ποντιακή λύρα. Αν αυτή τη στιγμή στο πρόσωπό σας σχηματίζεται κάποιο ερωτηματικό σχετικά με το πώς γίνεται να σχετίζονται και να συνδυάζονται όλα αυτά, ρίξτε μια ματιά εδώ και θα καταλάβετε.

Ddhop7uBEVQ

Αυτό έχει ανέβει πέρσι και τα τραγούδια που περιέχει δεν είναι 100% ίδια με αυτά που ακούσαμε εμείς, αλλά τα περισσότερα είναι. Κάπου στο 23' ξεκινάει η Λίμνη των κύκνων παρακάτω έχει κι άλλα κλασσικά κομμάτια. Στο 28' τραγουδάει ο Κωνσταντίνος Nessun droma του Πουτσίνι, τρομερός καλλιτέχνης με ευρεία γκάμα στη φωνή του και στις επιλογές που μας τραγούδησε, σε άλλο σημείο τραγουδάει Παβαρότι και την ίδια βραδιά τραγούδησε και Καζαντζίδη και ένα σωρό άλλα.

Το κέφι που μας μετέδωσαν ήταν το κάτι άλλο. Φανταστείτε ότι κάποιοι σηκώθηκαν και χόρευαν στο μεγάλο κενό που βρισκόταν μπροστά στην είσοδο της αίθουσας. Τραγουδούσαμε ακόμα κι εμείς κάποια κομμάτια. Αν τύχει να έρθουν και στην Αθήνα ή σε άλλα μέρη της Ελλάδας για τις φίλες μας που δε βρίσκεστε στην Αθήνα, σας συνιστώ να πάτε να τους δείτε οπωσδήποτε. Η βραδιά θα σας μείνει αξέχαστη. Το λέω αυτό γιατί έχουν ήδη ξεκινήσει περιοδεία αλλά δεν ξέρω σε ποια μέρη του κόσμου θα πάνε ακόμα.

Τελικά πήρα χτες αντί για χταπόδι, κάτι μικρότερα από χταπόδι, που δεν θυμάμαι καλά το όνομα τους...

Μάλλον τα μοσχάκια λες.

τα έψησα στη χύτρα με λίγο ξύδι και λάδι και μετά τα τσιγάρισα στο

Καλησπέρα σε ολους. Τα αποτελεσματα ειναι βασικοκυτταρικο καρκινωμα, καρκινος δηλ του δερματος σε απλη μορφη.

Ιωάννα μου όλα καλά. Το καλό είναι ότι ο Θεός δεν επέτρεψε κάτι χειρότερο. Είναι σίγουρα ένα ταρακούνημα αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου. Και Δόξα τω Θεώ. Διάβασε αυτό που σου βάζω στο λινκ και θα αισθανθείς καλύτερα. Ελπίζω να το διαβάσεις όλο, κάθε μέρα κι από λίγο γιατί είναι πολύ μεγάλο.

http://www.rel.gr/arxeia/paisios.pdf

Αυτό μελετάω το τελευταίο διάστημα.

Κορίτσια λοιπόν πήγα στην εκδήλωση και όντως στην αρχή η φωνή μου ήταν πολύ σέξυ μέχρι που λίγο η βουλωμένη μύτη λίγο ο πυρετός λίγο το ότι φώναζα γιατί τους είπα να είμαι μακριά από τα παιδάκια και να μου φέρουν μικρόφωνο (έκρινα ότι θα ήταν μεγάλο ατόπημα με τόσο πυρετό να πλησιάσω τα παιδιά όποτε δεν πλησίασα τα παιδιά καθόλου και καθόμουν σε μεγάααλλη απόσταση και διάβαζα) το αποτέλεσμα ήταν στην μέση η φωνή μου να ακούγεται σαν το golum από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών! Ακουγόμουν πραγματικά σαν να με έχει πετάξει η κόλαση ή κάτι :-D και αφού κανα δύο μικρά βάλανε τα κλάμματα από τον φόβο το λήξαμε.

χαχαχα σώπα βρε Νίκο, εσύ έχεις πολύ ωραία φωνή, απ' όσο σε άκουσα στο ραδιόφωνο που μας έβαλες. Αποκλείεται να ακουγόσουν έτσι. Μας έκανες όμως να γελάσουμε.

Από διάθεση είμαι λίγο περίεργα... έχω πολύ άγχος μάλλον και με καταβάλλει.... έχω και από χτες ένα πόνο στο αριστερό στήθος και στην πλάτη και αν συνεχίσει θα πάω στο γιατρό.

Σίγουρα πέρασαν μέρες από αυτό το μήνυμα, αλλά Νίνα μου πέρασες πολλά το τελευταίο διάστημα και μόνο με τη δική σου καλή θέληση δεν έχεις διάφορα ψυχολογικά. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις καταβληθεί και να έχεις ακόμα και πόνους και τσιμπήματα στο στήθος. Περνάς κάθε τόσο διάφορες στενοχώριες και δεν είσαι φτιαγμένη από ατσάλι. Η υπομονή σου είναι αξιοζήλευτη. Σου εύχομαι να είσαι πάντα έτσι και να μη λυγίζεις με τίποτα.

Τωρα που το θυμηθηκα πειτε καμια ιδεα για μπουφε !

Σφολιάτες μαργαρίτες με μερέντα, στεφάνι ψωμιού με τυριά, κρέπες με γέμιση από ζαμπόν τυρί ή κοτόπουλο ή σπανάκι με κρέμα γάλακτος ή κιμά, σκαντζοχοιράκι με κεφτεδάκια, μερεντόψωμο, μικρά πανέ από κοτόπουλο ή χοιρινό σνίτσελ, πατατοκροκέτες φούρνου με ζαμπόν, λουκάνικα ψητά κομμένα σε λοξές ροδέλες, τυρόπιτα χωρίς φύλλο ή τυροπιτάκια, πίτσα, κρακεράκια με φύλλο κρούστας, ντοματούλες πασχαλίτσες πάνω σε μικρά ψωμάκια, ντοματάκια τουλίπες, μικρά κομμένα τοστάκια με τονοσαλάτα, τριαντάφυλλα αλλαντικών, ανεμόμυλους με μαρμελάδα, πιπεριές Φλωρίνης ή πράσινες ή κόκκινες γεμιστές με τυριά, κιμαδοπιτάκια, σπανακορολάκια, ζυμαρικά με σάλτσα και τυριά στο φούρνο, σουδάκια με αρμυρή γέμιση ή με κρέμα και σάλτσα σοκολάτας, σουβλάκια, κοτομπουκιές κλπ.

Τζενάκι, Νινάκι, Σμουρφιτάκι και γλυκό μου Εβιράκι σας στέλνω πολλά φιλιά!

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγγελική μου.

Εγώ πέρασα πολύ ωραία στο χωριό.

Πάρα πολύ ωραία, χαίρομαι που πέρασες καλά.

Ακούστε τι λαχτάρα έπαθα σήμερα: πήγα να πάρω τον μπαμπά από το νοσοκομείο, που πήγε να κάνε έλεγχο στον βηματοδότη και καθώς κατέβαινα με το αμάξι μία μεγάλη κατηφόρα, πατάω το φρένο και δε λειτουργούσε! ξαναπάταω, τίποτα! στα 50 μέτρα έχω μπροστά μου σταματημένο αυτοκίνητο στο φανάρι και πήγαινα καταπάνω του χωρίς σταματημό!! τραβάω το χειρόφρενο, γυρνάω και το τιμόνι προς το πεζοδρόμιο και τελικά σταματάει πάνω στο πεζοδρόμιο, 5 μέτρα πριν το αμάξι!! έφριξα! ακόμα δεν το πιστεύω ότι την γλυτώσαμε έτσι... η μητέρα μου λέει η Παναγία μας βοήθησε!! τι να πω?!

Τι να πω βρε Νίνα μου,:shock::shock::shock: μόνο χέρι Αγίου μπορεί να σας βοήθησε. Και μη χειρότερα.

Α...χθες είχαμε και σόου στο τηλέφωνο (ευτυχώς!) με τη μητέρα μου, γιατί της είπα το όνομα της μικρής και αντί να χαρεί γύρισε να μου πει ότι έπρεπε να τη ρωτήσουμε, έπρεπε να το είχαμε κανονίσει πριν γεννήσω γιατί έτσι είχε κάνει η ίδια και το αποκορύφωμα...ότι δεν βγάζουμε εκείνη αλλά τη γιαγιά του άντρα μου (η οποία έχει πεθάνει απ'όταν ο πεθερός μου ήταν 10 ετών!).

Στο παρελθόν Στρουμφίτα μου εγώ το έχω ξαναπεί εδώ στο πάρεντς ότι καλό θα ήταν να εκλείψει αυτό το έθιμο (παρόλο που δεν είμαι υπέρ της κατάργησης των εθίμων) γιατί γίνονται βαρβάτοι τσακωμοί και ψυχραμάρες με το σόι του καθενός. Άσε που πολλές φορές είναι και αιτία τσακωμού για το ζευγάρι.

Εγώ πάντως από τώρα έχω ξεκαθαρίσει στα παιδιά μου ότι όσον αφορά εμένα δε με ενδιαφέρει τι όνομα θα βγάλουν τα δικά τους παιδιά. Ενώ ο Έβιρος είναι πιο σκληροπυρηνικός και θέλει να ακούσει το όνομά του.

Η άποψή μου είναι τα ζευγάρια να αποφασίζουν ανεπηρέαστα το όνομα του μωρού τους και μόνο αν υπάρχει σύμπνοια να βγάζουν το όνομα των παπούδων.

Τα χτεσινα κοχυλακια δεν φαγωθηκαν εμεινε μιση κατσαρολα κ τα λυπηθηκα να τα πεταξω.Πηρα μια μικρη κρεμα γαλακτος που ειχα στο ψυγειο, εβαλα κ ενα ποτηρι γαλα,2 αυγα τα χτυπησα,εριξα μεσα κ απο ενα κομματι μεγαλο φετα κ ανθοτυρο τριμμενα τα ανακατεψα καλα καλα ,εκοψα κ λιγο παριζακι κ τα εβαλα στο φουρνο! Εγιναν ωραιοτατα

Μα είσαι τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!

Από φαγητό θα ψήσω πεινιρλί με τυρί, μανιτάρια, γαλοπούλα και αυγό... έβγαλα επίσης από την κατάψυξη φυλλαράκια να κάνω κανένα σπανακοπιτάκι ... και επειδή θέλω κάποιο γλυκό, σκέφτηκα να βάλω εβαπορέ γάλα στο ψυγείο και να το χτυπήσω σαντιγί με λίγη άχνη, μετά να λιώσω κουβερτούρα και να κάνω ένα σοκολατένιο μους... θα πετύχει άραγε η σαντιγύ έτσι?:rolleyes:

Αχ, αχ, αχ, Θεέ μου τι διαβάζω!!!!!!!!!!!!!!

Πήγα στο νοσοκομείο να κάνω τις επιπλέον εξετάσεις που χρειαζόταν ο αλλεργιολόγος. Σε κανένα μήνα που θα έχω τα αποτελέσματα όλων θα τον δω ξανά και θα αποφασίσουμε τι θα γίνει στην συνέχεια.

Πολύ καιρό χρειάζονται όμως εεε !!!!!!!

Smurfita, κι εμείς ετοιμαζόμαστε για τη βάπτιση της μικρής μας (μέσα Μαΐου), και κάνω ετοιμασίες. Βαπτιστικά κλείσαμε, πήραμε και σταυρό, εγώ ετοιμάζω λίστες με καλεσμένους και θα ξεκινήσω τις μπομπονιέρες την ερχόμενη εβδομάδα. Θα τις φτιάξω εγώ και χρειάζομαι κάμποσο χρόνο.

Αααα τι ωραία που θα τις φτιάξεις μόνη σου!!!!!!!!

Μια και λέμε για τη βάφτιση, να σας ρωτήσω κάτι;

Έχετε φτιάξει γλειφιτζούρια; Φλερτάρω με την ιδέα να φτιάξω για τη βάπτιση, αλλά είμαι λίγο διστακτική. Καμία γνώμη;

Δυστυχώς δεν έχω φτιάξει ποτέ.

Φαγάκια αυτό τον καιρό ... τα κλασσικά...

Το μόνο που δοκιμασία δύο φορές ήταν το εξής:

Πατάτες λιμένες στο μαντολίνο, σε ταψάκι με λιωμένο βούτυρο, σκόρδο καινφρέσκο πιπέρι. Χάλια ήταν... Πολύ αδιάφορη γεύση.

Σκέφτηκα να το εμπλουτίσω λοιπόν, & το ξαναέφτιαξα προσθέτοντας στρώσεις με φετούλες καρότο και κολοκύθι (κι αυτά τριμμένα στο μαντολίνο), φέτα και από επάνω κεφαλοτύρι... Καλούτσικο, αλλά η βάση με τα λαχανικά και τη φέτα είχε πολύ πιο ήπιανγεύσηβαπό το κεφαλοτύρι που έβαλα επάνω και ήταν μεγάλη η αντίθεση.

Θα το ξαναφτιάξω και θα σκαρφιστώ κάτι διαφορετικό.

Αν έχετε καμία ιδέα, θα ήθελα να την ακούσω.

Ίσως αν πρόσθετες λίγη μπεσαμέλ να έβγαιναν πιο διαφορετικά.

Σήμερα έχω ξυπνήσει με βαρύ κεφάλι αλλά πονοκέφαλο δεν έχω ακόμη! Είμαι κι ελαφρώς μπουκωμένη... μάλλον θα χαπακωθώ σε λιγάκι.

Ελπίζω Αγγελική μου να είναι κάτι περαστικό και σύντομο.

Το σ/κ περασαμε ομορφα πηγαμε σε γιορτη και εχτες σε γεννεθλια σ ενα παιδοτοπο που τελικα του μικρου του αρεσε και επαιξε πολυ.

Πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά.

Χτες έκανα τον σολωμό με πατάτες (αναρωτιέμαι γιατί βγαίνει λάθος γραμμένη η λέξη "σολωμός".... έτσι θυμάμαι ότι γράφεται:wink:),

Νινάκι μου θα μου επιτρέψεις απλά και μόνο επειδή το αναφέρεις να απαντήσω ότι το ψάρι γράφεται με "ο" και ποιητής με "ω". Διονύσιος Σολωμός, σολομός. (χωρίς παρεξήγηση)

Οκ...θα το πω, γιατί είμαι έτοιμη ή να αρχίσω να γελάω, αλλά με σπαστικό γέλιο όμως, ή να μπω σε μια κατάσταση πλήρους αδιαφορίας.... Η μαμά μου έστειλε γράμμα με ταχυδρόμο τον μπαμπά μου! Το περιεχόμενό του φυσικά ήταν παντελώς προσβλητικό και όσα μου φόρτωνε απλώς απέδειξε ότι όλα αυτά τα χρόνια κρατούσε ημερολόγιο (ούτε ο άγιος Βασίλης να'ταν με τη λίστα καλό-κακό παιδί) και φυσικά στο τέλος έγραψε ότι δεν της έχω εξοφλήσει όσα έδωσε για εμένα. Αυτά....

Μ' αυτό Στρουμφίτα μου απλά προσπαθεί να δείξει την πικρία της. Αν θες να την κάνεις να πάρει πίσω το γράμμα που έστειλε πρέπει να της απαντήσεις ότι αν όσα σου πρόσφερε σαν μητέρα τα έκανε με κοστολόγιο και με πρόθεση ανταμοιβής (το όνομα) και εξόφλησης κι όχι από την ανιδιοτελή αγάπη της μάνας τότε θα πρέπει να αρχίσεις να την εξοφλείς σε δόσεις σε μετρητά γιατί είναι πολλά αυτά που χρωστάς.

Κι ότι θα πρέπει, έχοντας ήδη αργήσει, να καταγράφεις κι εσύ σαν μητέρα σε κατάλογο εσόδων-εξόδων τα έξοδα που κάνεις για τη μπέμπα σου για να ξέρεις τι ανταλλάγματα θα της ζητήσεις στο μέλλον.

Απλά η μαμά σου είναι πικραμένη και το "φωνάζει" απελπισμένα.

(Για να δούμε αν θα τα πετύχω... :? )

Κι εγώ στη θέση σου θα την έκανα τη δοκιμή αν μου έμπαινε η ιδέα. Τώρα που έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου αξίζει τον κόπο και θα ξέρεις πώς φτιάχνονται ώστε μελλοντικά να τα φτιάξεις σε κάποιο πάρτι γενεθλίων.

Πήγαμε σ' ένα κρητικό και ... γιαμι! γιάμι!!!!!!

Τώρα με έφτιαξες. Εεεε Νίνα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στηνμαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε φασολάκια.

Τι ωραία μέρα που έχουμε και σήμερα! Έβλεπα χτες τον Αρναούτογλου και έλεγε ότι ο καιρός θα πάει έτσι μέχρι την Πέμπτη. Άντε να μαζέψουμε και λίγο ήλιο!

Κρινάκι μου να τον χαίρεσαι τον αντρούλη σου, να τα εκατοστήσει! Είδες τι ωραία είναι να σου μαγειρεύουν άλλοι? ;)

Εβιράκι μου άρεσε πολύ η περιγραφή της βραδιάς που περάσατε και ελπίζω να έρθουν και προς την Ελλάδα αυτόι οι καλλιτέχνες για να τους απολάυσουμε κι εμείς!

Στέλνω πολλά φιλιά στα υπόλοιπα κορίτσια της παρεούλας μας και στον Νίκο μας! Πάω να δουλέψω και τα ξαναλέμε αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσια! Σημερα θα φαμε φακες! Ο καιρος ειναι πολυ ομορφος, εχει καταπληκτικο ηλιο.

Smurfita δεν πιστευω τι εκανε η μανα σου! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι γονεις θεωρουν οτι επειδη εχουν κανει καποια πραγματα για τα παιδια τους πρεπει μετα τα παιδια να πληρωσουν το λογαριασμο. Εξαλλου ειναι υποχρεωμενοι να φροντισουν τα παιδια. Δεν καταλαβαινω γιατι γινονται χειριστικοι και αυτο το λεω βεβαια γιατι και η μανα μου κανει ωρες ωρες κατι παλαβα κι αν δεν ακουσει αυτα που θελει σου κοβει την καλημερα για καποιες μερες, παιζει πολυ με την ψυχολογια μας. Τι να πω παρτο οσο πιο χαλαρα γινεται για να μην χαλιεσαι και κρατα αποστασεις απο ολους

Κρινακι κανε τη δοκιμη κι αν πετυχει προχωρα!

Εβιρι τι ωραιες περιγραφες μας κανεις! Χαιρομαι που περασατε τοσο καλα αλλα βρε κοπελια μην χανεσαι τοσο, μας λειπεις!

Αγγελικη, Φωτεινη, Νινα, Τζενη την καλημερα μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδακια τι κανετε;

Εβιρακι μου γλυκο σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ιδεες σου! Να εισαι καλα!

Πολυ ωραια πρεπει να περασατε στην παρασταση!!! Μπραβο κοριτσι μου παντα τετοια!

Ιωαννακι οπως τα λες ωρες ωρες οι μαμαδες γινονται ανυποφορες κ πραγματικα πολλες φορες συλλογιζομαι μονη μου πως ποτε δεν πρεπει να γινω ετσι κ να κανω τετοια πραγματα στα παιδακια μου.

Στρουμφιτακι μηπως περα απο την πλακα κ αφηνωντας εντελως απ εξω το θεμα του ονοματος,να κανεις μια ανοιχτη κουβεντα με την μητερα σου κ να της ζητησεις να σου πει τα παραπονα της κ γιατι βγαζει τοση πικρα; Να δεις μηπως την πειραζει κατι η ειναι παραξενια λογω ηλικιας κ με αφορμη το ονομα εχει κανει την τρίχα τροιχιά.

Αγγελικη μου καλημερα! Κ εγω ελεγα για φασολακια αλλα φασολαδα χτες θα με κραζανε αν ελεγα για φασολακια.Ασε που κ εμενα το στομαχι μου δεν τα σηκωνει απανωτα δυο τετοια φαγητα.

Ιωαννακι να σου στειλω τον μικρο να φατε μαζι φακες; ελεος με τα παιδια μου με τις φακες !!!

Κρινακι χρονια πολλα να τον χαιρεσαι τον αντρουλη σου κ με το καλο να βαφτισετε το παιδακι σας!

εμεις σημερα θα φαμε σπανακορυζο ,ωραιοτα !

Link to comment
Share on other sites

Τζενη εμενα την φακη την τρωει πολυ. Φαντασου εχτες εφαγε στο σχολειο και το βραδυ τον ρωταω τι θελει να φαει μακαρονια που μου ειχαν μεινει ή φακη και φωναζε φακη ζητωωω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και χαρά σας.

Σήμερα έφτιαξα μόνο πατάτες τηγανητές αφού κάθε Τρίτη δεν τρώει κανείς άλλος στο σπίτι.

Είχαμε και πολύ ωραίο καιρό με τεράστιο ήλιο και λίγα σύννεφα στον ουρανό. Βόλταρα στο σούπερ μάρκετ χωρίς κασκώλ.

Εβιράκι μου άρεσε πολύ η περιγραφή της βραδιάς που περάσατε και ελπίζω να έρθουν και προς την Ελλάδα αυτόι οι καλλιτέχνες για να τους απολάυσουμε κι εμείς!

Στο ίντερνετ είδα ότι είχαν έρθει στη Θεσσαλονίκη και νομίζω και Κοζάνη ή κάπου τέλος πάντων. Δεν αποκλείεται το πρόγραμμά τους να έχει και πιο νότια μέρη.

Εβιρι τι ωραιες περιγραφες μας κανεις! Χαιρομαι που περασατε τοσο καλα αλλα βρε κοπελια μην χανεσαι τοσο, μας λειπεις!

:D:D:D Σ' ευχαριστώ πολύ Ιωάννα μου. Θα φροντίσω να γράφω πιο συχνά.

Εβιρακι μου γλυκο σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ιδεες σου! Να εισαι καλα!

Πολυ ωραια πρεπει να περασατε στην παρασταση!!! Μπραβο κοριτσι μου παντα τετοια!

Σ' ευχαριστώ πολύ. Εγώ Τζένη μου εύχομαι όπως περάσαμε εμείς αυτό το Σάββατο να περνάει όλος ο κόσμος διασκεδάζοντας.

Link to comment
Share on other sites

Τί ωραία λιακάδα βρε κορίτσια!!!

Την τρέλανα στις βόλτες τη μικρούλα μου... Και το πρωί και άλλες 2 ώρες το απόγευμα!

Απίθανος καιρός!

Εμείς σήμερα φάγαμε κοτοπουλάκι ψητό & αύριο θα ετοιμάσω φακές.

Να ρωτήσω εσάς που είστε super chefs!...

Σήμερα είδα μικρά πάστα φλωράκια, σε μέγεθος μικρής τάρτας.

Δοκιμασία ένα και ήταν πεντανόστιμα!!! Σκέφτομαι μήπως τα πάρω τα βάλω σε σακουλάκια με κορδέλες και τα προσφέρω στη βάφτιση της μικρής μας.

Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Δεν αλλοιώνονται από τη ζέστη, δεν χρειάζονται ψυγείο και πραγματικά ήταν απίθανη η γεύση τους!

Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε μου είπε πως μπορεί να μου φτιάξει οτιδήποτε ζητήσω και μου πρότεινε και λεμονοπιτάκια (αυτά με τη μαρέγκα επάνω).

Τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τί ωραία λιακάδα βρε κορίτσια!!!

Την τρέλανα στις βόλτες τη μικρούλα μου... Και το πρωί και άλλες 2 ώρες το απόγευμα!

Απίθανος καιρός!

Εμείς σήμερα φάγαμε κοτοπουλάκι ψητό & αύριο θα ετοιμάσω φακές.

Να ρωτήσω εσάς που είστε super chefs!...

Σήμερα είδα μικρά πάστα φλωράκια, σε μέγεθος μικρής τάρτας.

Δοκιμασία ένα και ήταν πεντανόστιμα!!! Σκέφτομαι μήπως τα πάρω τα βάλω σε σακουλάκια με κορδέλες και τα προσφέρω στη βάφτιση της μικρής μας.

Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Δεν αλλοιώνονται από τη ζέστη, δεν χρειάζονται ψυγείο και πραγματικά ήταν απίθανη η γεύση τους!

Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε μου είπε πως μπορεί να μου φτιάξει οτιδήποτε ζητήσω και μου πρότεινε και λεμονοπιτάκια (αυτά με τη μαρέγκα επάνω).

Τί λέτε;

Η μαρεγκα απο τα λεμονοπιτακια αν εχει ζεστη μπορει να ψιλολιωσει καλυτερα πιστευω τα πασταφλορακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε κάτι υπόλοιπα των προηγούμενων ημερών. Για αύριο έχω βάλει στο νερό να μουσκέψουν γίγαντες και θα τους μαγειρέψω το απόγευμα.

Κρινάκι πολύ καλή ιδέα τα πασταφλοράκια! Για τα λεμονιπιτάκια θα συμφωνήσω με την Ιωάννα σχετικά με την μαρέγκα.

Ο καιρός δυστυχώς δείχνει να χαλάει αλλά προς το παρόν θα κάνω ότι δεν το καταλαβαίνω! :rolleyes:

Σας φιλώ για την ώρα, με καλεί το καθήκον!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχει πολύ ωραια λιακάδα εδω αλλά δυστυχως δεν μπορω να τη χαρω. Ειναι αρρωστα τα πιτσιρικια μου και κολλησα κι εγω. Ας ελπισουμε οτι θα τη γλιτωσει η γιαγια κυριως αλλά δεν το προβλέπω.

Εβιρακι μας ελειψες! Χαιρομαι που περασατε τοσο ωραια στην εξοδο σας! Μου αρεσει επισης οτι εχεις τοσα ενδιαφεροντα. Παντως συμφωνω με την Ιωαννα, να μπαινεις πιο συχνα γιατι μας λειπεις.

Κρινακι να χαιρεσαι τον αντρουλη σου! Εγω δεν ξερω αν θα δοκιμαζα τα γλειφιτζουρια γιατι γενικα δεν το εχω με αυτου του ειδους τα γλυκα. Οσον αφορα τα λεμονοπιτακια συμφωνω με την Ιωαννα και ψηφιζω πασταφλωρακια. Παντως εχεις δικιο για το πιο νοστιμο φαγητο που ειναι το ετοιμο.

Βρε Σμουρφιτα απαιχτο αυτο που εκανε η μαμα σου. Μονο με χιουμορ μπορεις να το αντιμετωπισεις αρκει να μη σε πληγωνει στην πραγματικοτητα. Παντως διαλεξε και λαθος εποχη για να παρει τα χρεωστουμενα. Χρωσταμε τοσα πολλα σαν πολιτες λογω μνημονιων που δεν περισσευουν για εξοφληση αλλων χρεων. Εγω παντως ειχα καταλαβει οτι η μικρη θα επαιρνε το ονομα της. Συμφωνω με τις προλαλησασσες παντως βλεπουμε καποια στραβα απο τους γονεις μας κι ελπιζω να μην κανω κι εγω τα ιδια. Παντως εχω συμβιβαστει με το γεγονος οτι τελεια δεν θα ειμαι και σιγουρα θα κανω τα λαθη μου. Ελπιζω απλα να μην τα σημαδεψω ασχημα.

Τζενακι ζηλευω το σπανακορυζο. Προσπαθω εδω και μια εβδομαδα να βρω καλο σπανακι εδω αλλά δεν....

Ιωαννα εισαι πολυ τυχερη που τρωει τις φακες ο γιος σου. Η μικρη μου αρνειται φυσικα να τις δοκιμασει. Τωρα που ειναι αρρωστη ειχαμε κανει συμφωνια να φαει σουπιτσα αλλά φυσικα ατυχησα.

Αγγελικη θα αργησουν λιγο τα αποτελεσματα αλλά εχω ακουσει οτι αυτη η ανοσοθεραπεια αποδιδει.

Τις προηγουμενες μερες τρωγαμε φαγητα νοσοκομειου, σουπιτσες κλπ. Ο μικρος συνεχιζει τη διαιτα για καποιες μερες ενω οι υπόλοιποι εχουμε κοτοπουλος στο φουρνο με πατατες.

Φιλια σε ολη την παρεα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...