Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

επειγον!!!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια...μολις γυρισα απο τον γυναικολογο μου ο οποιος μου ειπε οτι ειμαι σε κλιμακτηριο η για την ακριβεια οτι η μια μου ωοθηκη ειναι κλιμακτηριακη γιατι δεν εχει καθολου ωαρια πανω και η αλλη υπολειτουργει γιατι ειχε μονο ενα ωοθηλακιο!και οτι αν θελω να κανω παιδι θα πρεπει να βιαστω με επεμβατικες μεθοδους εξωσωματικη η σπερματεγχυση.

αλλα εχω καποιες αποριες....

1)γινεται να βγαλει αυτη τη διαγνωση μονο απο τον υπερηχο?δε θα πρεπει να περιμενει και τα αποτελεσματα των ορμονων και της αμη?

2)οταν περιμενεις περιοδο σε ποια φαση του κυκλου εισαι?

3)τα ωοθηλακια υπαρχουν συνεχεια πανω στην ωοθηκη?η πρεπει να κανεις υπερηχο συγκεκριμενες μερες?

ειμαι 33 ετων και γενικα εχω σταθερο κυκλο(25-28 μερες το πολυ) εκτος απο τον προηγουμενο μηνα που αντι για περιοδο ειχα μονο ροζ υγρα στο σκουπισμαγια 5-6 μερες και τωρα εχω καθυστερηση 4 ημερες (1η φορα)

λετε να ισχυει??γενικα οτι ξερετε θα με βοηθουσε παρα πολυ....γιατι περιοδο ακομα δεν εχω και οι εξετασεις πρεπει να γινουν την 3-5 μερα.

ευχαριστω πολυ!!!!


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω πως τα ωοθηλακια ειναι τα ''αβγουλακια'' που ειναι για γονιμοποιηση αν δεν γονιμοποιηθει καποιο απο αυτα ''σπανε'' κατα καποιο τροπο κι ερχεται περιοδος.Οσο για το πρωτο ερωτημα σου δε ξερω.Τι εννοεις για τη φαση της περιοδου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου εφη ευχαριστω για τις απαντησεις.....οιι φασεις ειναι εκριτικη παραγωγικη και μεσοκυκυκλικη που ειναι η ωορηξια αν δε κανω λαθος.

τωρα νομιζω οτι ειμαι στην εκριτικη .........?

αλλα τα ωοθυλακια υπαρχουν σ αυτη τη φαση η μονο στην παραγωγικη??

τα λεω λιγο μπερδεμενα μαλλον........


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα παρω και δευτερη γνωμη αλλα λεω να περιμενω πρωτα τα αποτελεσματα των εξετασεων.


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις καποια κοπελα που να γνωριζει να της στειλω μνμ?


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις καποια κοπελα που να γνωριζει να της στειλω μνμ?

γεια σου!

μην σε πιάνει πανικός! Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις δεύτερη γνώμη κ πρώτα απ όλα να κάνεις εξετάσεις ΑΜΗ οι οποίες βασικά σου δείχνουν πάνω κάτω τα αποθέματα ωαρίων σου. Δε νομίζω ότι είναι σωστό ένας γιατρός από μια εξέταση να βγάλει τέτοιο συμπερασμα.. μπορεί αυτός και μόνο αυτός ο κύκλος σου να είναι ανωορρηκτίκος.

Στην πρώτη φάση (μετά την περίοδο) αρχίζουν και εμφανιζονται τα ωοθηλάκια τα οποία έχουν μέσα τους ένα ωαριο. Μόνο ένα όμως κάθε μήνα (το πιο μεγάλο) είναι αυτό που τελικά 'σπάει' ελευθερώνοντας το ωάριο σου έχοντας έτσι την ωορρηξία.

Αυτά στα γρήγορα. Εάν έχεις οποιαδήποτε άλλη ερώτηση εδώ είμαστε...

Αλλα κυρίως ηρέμησε γιατι νομίζω ότι ο γιατρος σου είναι υπερβολικός. Και εμένα κάποτε μου είπε ένας γιατρός βιάσου κ ο επόμενος έτριβε να μάτια του με αυτά που μου είχε πει ο πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φάση (μετά την περίοδο) αρχίζουν και εμφανιζονται τα ωοθηλάκια

οποτε εγω που ειμαι πριν την περιοδο δεν εμφανιζεται τιποτα?????δλδ το φυσιολογικο ειναι αυτο να μην υπαρχουν ωοθυλακια....ε???καλα καταλαβα?


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να ρωτησω και κατι ακομα? υπαρχει περιπτωση στον υπερηχο να μπερδευτει το ωοθυλακιο με το ωχρο σωματιο???

μου ειπε οτι στη μια ωοθηκη υπαρχει ενα ωοθηλακιο(ειναι αυτη που υπολειτουργει)

και στην αλλη δεν υπαρχει τιποτα(αυτη ειναι η κλιμακτιριακη που δε λειτουργει).

εχω 4 μερες καθυστερηση που δεν ειχα ποτε...


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φάση (μετά την περίοδο) αρχίζουν και εμφανιζονται τα ωοθηλάκια

οποτε εγω που ειμαι πριν την περιοδο δεν εμφανιζεται τιποτα?????δλδ το φυσιολογικο ειναι αυτο να μην υπαρχουν ωοθυλακια....ε???καλα καταλαβα?

Ακριβώς! Λίγο πριν την περίοδο δεν υπάρχει τίποτα. Για αυτό κ οι γιατροί λένε πάντα να πηγαίνουμε μετά την περίοδο, ώστε να μπορούν να βλέπουν και τη λειτουργία των ωοθηκών μας. Ρε μήπως δεν κατάλαβε σε ποιά φάση είσαι; Ή απλά είναι ηλίθιος... πηγαίνεις καιρό σε αυτον; Δηλαδή τον εμπιστεύεσαι;

< Η παραγωγική φάση του κύκλου αρχίζει από την πρώτη ημέρα της εμμήνου ρύσεως και διαρκεί μέχρι την ωοθυλακιορρηξία.

Η εκκριτική φάση αρχίζει αμέσως μετά την ωοθυλακιορρηξία και διαρκεί μέχρι την επόμενη εμμηνορρυσία. >

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα? υπαρχει περιπτωση στον υπερηχο να μπερδευτει το ωοθυλακιο με το ωχρο σωματιο???

μου ειπε οτι στη μια ωοθηκη υπαρχει ενα ωοθηλακιο(ειναι αυτη που υπολειτουργει)

και στην αλλη δεν υπαρχει τιποτα(αυτη ειναι η κλιμακτιριακη που δε λειτουργει).

εχω 4 μερες καθυστερηση που δεν ειχα ποτε...

Κατά τη γνώμη μου όχι δεν μπορεί να μπερδευτεί γιατι είναι γιατρός!!!

Εγώ, εσύ πες ναι να μπερδευούμε.. αυτός δεν επιτρέπεται!

Αλλά νομίζω ότι είναι κ αδύνατο.. αφου το ωχρό σωμάτιο δεν είναι μέσα στις ωοθήκες όπως τα ωοθηλάκια ..αλλά απέξω!

Μήπως το ωοθηλάκιο που βλέπει είναι μια απλή κύστη και από αυτή να εξαρτάται και η καθυστέρησή σου;

Link to comment
Share on other sites

οχι πρωτη φορα πηγα αλλα μου τον συστησε μια συναδελφος και λεει οτι ειναι παρα πολυ καλος......εγω αλλο υποψιαζομαι ....το οικονομικο...με την πρωτη επισκεψη και μονο με εναν υπερηχο κατευθειαν σπερματεγχυση και εξωσωματικη???απο τον επομενο μηνα ειπε για να μη χασουμε τον κυκλο αγου πρωτα θα εχω κανει σαλπιγγογραφια. τι λες?


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα για κυστη αλλα ειπε οχι με σιγουρια!!!!!!

ειχα παλιοτερα κυστη και δεν ειχα καθυστερηση αλλα μου ηρθε νωριτερα


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...