Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αχ ρε γμτ μόλις παρήγγειλα το q10 solgar(30mg 90καψουλες.) Σκέφτηκα να παίρνω μια ινοφερτ,ένα q10 και ένα μολερς τη μέρα και ο άντρας μου τα ίδια,απλά αντί για ινοφερτ,τις wellman. Για κάποιο λόγο αγχώθηκα τώρα,λες να έκανα βλακεία που παρήγγειλα αυτές τις βιταμίνες? Και σχετικά με το ιώδιο,οι ινοφερτ δεν έχουν μέσα απ' όσο είδα,βέβαια δεν έχω κάποιο θέμα με θυροειδή,παίζει ρόλο?

      Μόλις μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως οι ινοφερτ είναι για γυναίκες με πολυκυστικες,όχι για μένα δλδ,αλλα.εφοσον τις παρήγγειλα να τις πάρω,δεν κάνουν κακό,απλά δεν θα δω και κάποια βελτίωση.Καλα τα κατάφερα πάλι,μπράβο μου 🤣 Το q10 όμως είπε ότι είναι καλό. Το φιλισιν θα το σταματήσω μόλις ξεκίνησω τις ινοφερτ,ακόμα και αν έχουν λίγο φυλλικό μέσα.Γενικα δεν έκανα και πολύ  καλες επιλογές δυστυχώς...

       Το Q10 είναι καλό αλλά θέλει μεγαλύτερη δόση από 30mg την ημέρα. Γενικα πριν πάρεις οτιδήποτε να ρωτάς πρώτα το γιατρό σου. Για το φολικο οξυ όντως θέλει προσοχή, και εμένα επειδή έπαιρνα και filicin και είχαν και οι βιταμίνες όταν έφτασε πάνω από κάποιο όριο έκοψα τις βιταμίνες, βέβαια ήμουν εγκυος και έκανα εξετάσεις για τα πάντα κάθε μήνα οπότε δε φοβόμουν για υπερδοσολογια κλπ.

Didimomanoules 2015!!


SalomiSofia

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Αχ βρε Σαλώμη τι αγωνίες εχετε... Ευτυχώς ειναι κατι που περνάει σιγα σιγα απ οσο ξέρω. Καλημερα Μαίρη Λου! Διαβάζω τα νέα σου στο θέμα σας. Μεγαλώνει ο μικρουλης σας ε; Εγω πάντως κοριτσια νομιζω πως σε λιγο καιρό δεν θα μπορω πια να περπατήσω... Χθες πήγαμε μια βόλτα με τα κοριτσια στο πάρκο, κανένα δεκάλεπτο περπάτημα κ έγινα πτώμα! Ασε που σταματούσα κάθε λιγο γιατι με τραβούσε η κοιλια μου... Ελπίζω μεχρι μεσα Μαΐου το αργότερο να έχουν βγει...


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 306
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νικηαντωνια άντε μπράβο τελειώνεις κ εσυ με τις εξετάσεις! Με το καλο να πάρεις σημερα τα αποτελεσματα κ μετα το Doppler. Εμενα πάντως κανένας δεν μου ειπε για Doppler... Εγω εχω γιατρό στις 21.


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δημητρα συγχαρητηρια κ απο εδω για τα μικρουλια σας! Ξέρω πως τα πηγαίνουν μια χαρα κ απλα πρεπει να βάλουν λιγο βαρος για να τα πάρετε σπιτι! Με το καλο! Να ειναι γερά κ καλοτυχα!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Διδυμομανούλες!

είμαι κι εγώ μαμά διδύμων αγοριών, 4 μηνών...Εγώ είμαι Διδυμομανούλα του 2014. Γράφω πιο πολυ στο Μέλλουσες και ήδη διδυμομανούλες στα Διάφορα ενημ.cafe. Γράφω για να ευχηθώ στη Δήμητρα. Να σου ζήσουν τα μωράκια σου και να τα πάρεις γρήγορα στο σπίτι σας. Θέλω κι εγώ να πω ότι θαυμάζω τις μανούλες που γέννησαν πρόωρα μωράκια για τη δύναμή τους. Σαλώμη Σοφία παρακολουθώ την ιστορία σας και σε θαυμάζω κι εγώ για το κουράγιο σου και την καλοσύνη σου να βοηθάς με συμβουλές κι άλλες μανούλες.. Χάρηκα που τα μωράκια σας πήρανε βάρος..

Για τα υπόλοιπα κορίτσια, Kidenio, Νίκη Αντωνία και αν είναι και κάποια άλλη εύχομαι με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σας! Καλό Πάσχα σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Kalispera kalipsera diplokoilitses kai diplomanoulitses!!

Kidenio ama antekses kai deka lepta pali kala na les!! Egw ean eixa ftasei stis vdomades sou me didima nomizw tha eprepe na me sikwnoun pou na perpatousa kiolas! :tongue: Toulaxiston kseskases ligo!

Vesy S'euxaristw poli kali mou!! Na xerese ta antrakia sou, gera na 'nai panta!! Pou einai oi melouses kai idi didimomanoules? Nomizw tis petixa mia fora meta tis exasa kai den mporw na tis ksanavrw twra!!

O,ti sas leei h glikia mas mairy_lou o,ti sas eipa kai egw isxiei koritsia!! Pou tha paei mwre tha to kseperasoume kai auto eimaste gera antrakia :cool:

νικηαντωνια ti egine i kampili? Ola kala elpizw opws ta perimenes!!


kadxp2.png

FghAp2.png

duX5p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera kalipsera diplokoilitses kai diplomanoulitses!!

Kidenio ama antekses kai deka lepta pali kala na les!! Egw ean eixa ftasei stis vdomades sou me didima nomizw tha eprepe na me sikwnoun pou na perpatousa kiolas! :tongue: Toulaxiston kseskases ligo!

Vesy S'euxaristw poli kali mou!! Na xerese ta antrakia sou, gera na 'nai panta!! Pou einai oi melouses kai idi didimomanoules? Nomizw tis petixa mia fora meta tis exasa kai den mporw na tis ksanavrw twra!!

O,ti sas leei h glikia mas mairy_lou o,ti sas eipa kai egw isxiei koritsia!! Pou tha paei mwre tha to kseperasoume kai auto eimaste gera antrakia :cool:

νικηαντωνια ti egine i kampili? Ola kala elpizw opws ta perimenes!!

Όλα καλά με την καμπύλη!!!!

Τώρα μαζεύτηκα σπίτι κ ξάπλωσα. Δεν είπα ψωνίσει για τις βαφτιστήρες μας κ έπρεπε να τελειώνω. Κουράστηκα όμως.

Το Doppler δεν είναι υποχρεωτικό kidenio αλλά είπαμε να το κάνω κι αυτό.

Vecy να τολμήσω να ρωτήσω πως είναι να έχεις δίδυμα; Δεν υπάρχει άνθρωπος να μου έχει πει μία καλή κουβέντα. Από παντού ακούω ότι είναι ζόρικα κλπ.

Όχι ότι δεν θα είναι αλλά τέτοια ευλογία ποιος δεν την θέλει;

Αγχώθηκα πάλι γαμώτο!!!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίκη Αντωνία τί μου θύμησες..όταν έμεινα έγκυος η χοριακή μου ήταν λίγο υψηλή, γύρω στο 600 και υποπτευόμουν για δίδυμα. Τότε, είχαμε πάει για καφέ με κάτι φίλες που είχαν από ένα παιδάκι (δεν τους είχα πει ακόμα τίποτα) και ήταν ένα ζευγάρι με δίδυμα στο καφέ. Και άρχισαν οι φίλες μου να λένε..ωχ εφιάλτης..πολύ δύσκολο και είχα ταραχτεί πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι η δική μου εμπειρία είναι σχετικά καλή και τα καταφέρνω μόνη μου καθώς ο σύζυγος γυρνάει μετά τις έξι με εφτά το απόγευμα . Ήταν λίγο δύσκολο τους πρώτους 1-2 μήνες γιατί τα μωρά κλαίνε λίγο παραπάνω στην αρχή κι εσύ δεν ξέρεις ακόμα τί να κάνεις και είσαι αγχωμένη. Με βοήθησε το ότι ο σύζυγος που έκατσε λίγες μέρες σπίτι στην αρχή κι ότι κοιμόμουν κι εγώ σε διάφορες άσχετες ώρες. Επίσης δεν θήλαζα..προσπαθούσα να βγάλω μόνο λίγο γάλα με το θήλαστρο αλλά δεν είχα πολύ. Κι ενώ έλεγα να πάρω γυναίκα να με βοηθάει τώρα τα φέρνω βόλτα μόνη μου και δεν θέλω. Το βράδυ είναι καλύτερο να αναλάβεις το ένα μωρό εσύ και το άλλο ο σύζυγος. Εμένα ο σύζυγος ανέλαβε το ήσυχο (μετά τους τρεις μήνες κοιμάται σερί). Το άλλο μωράκι που έχω εγώ ξυπνάει μία φορά μόνο τώρα πια. Τί να σου πω..Νομίζω θα τα καταφέρεις μια χαρούλα. Εγώ το ήθελα και πάρα πολύ (προσπαθούσαμε τρία χρόνια) και τα καταφέραμε με εξωσωματική στην ηλικία των 36 ετών.

Σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά και τώρα και μετά. Να προσέχεις λίγο τώρα που βαραίνεις (να μην περπατάς , να μην κάνεις δουλειές κτλ). Εγώ τους τρεις τελευταίους μήνες ήμουνα ξαπλωμενη λόγω τραχήλου.

Σε χαιρετώ και σου εύχομαι να απολαύσεις την εγκυμοσύνη και τη μητρότητα..:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ να σας ζήσουν οι ψυχούλες μου... Βιάστηκαν τόσο ε;; Ποσό θα μείνουν στη μονάδα; ΕΣΥ κρατά γερά κ να πηγαίνεις κάθε μερα δίπλα τους ! νικη αντωνια81 ελπίζω εσένα να μη βιαστούν τόσο! Εγω περιμένω το πρώτο μου αγγελούδι τον Ιούνιο. Ειναι αγοράκι ! Εμείς δεν έχουμε διδυμάκια προχτές με έπιασαν κάτι πόνοι κ είπα κ εγω μήπως γεννάω κ δεν το εχω καταλάβει; Έχουμε μπει αισίως στον 7 ...

Ves y μου να σε συγχαρώ για τον υπέροχο σύντροφο που εχεις! Συνειδητοποιώ οτι ειναι πολυ σημαντικό στήριγμα ο σύντροφος στην εγκυμοσυνη κ τη μητρότητα. Νίκη Αντωνία 81 , μπράβο που όλα καλα με την καμπύλη! Νομίζω οτι δεν πρέπει να ακούς κανέναν κ οτι όλες οι μανούλες τα καταφέρνουν μια χαρά! Τίποτε δεν υπάρχει που δεν θα μπορείς να κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!!!

Σας ευχαριστώ που με εμψυχώνετε!! Εγώ αυτό που λέω στους "καλοθελητές" είναι πως όπως τα κατάφεραν τόσες μανούλες έτσι θα τα καταφέρω κι εγώ.

Τα πεθερικά μου μένουν από κάτω κι έτσι στην αρχή μιας και ο άντρας μου θα δουλεύει μέχρι πολύ αργά τη νύχτα λόγω καλοκαιρινής σεζόν θα με βοηθάνε.

Θηλασμός;;;; Τι είναι αυτό οέοοοο;;;;;; Πιστεύω ότι δεν θα έχω γάλα. :?Εδώ δεν έχω στήθος που να βρεθεί το γάλα;;;

Κι αρχίζουν όλοι το μακρύ και το κοντό τους:" Ε μα πρέπει να θηλάσεις έστω και λίγο στην αρχή." Θα δείξει!!!!

Προσπαθώ να μην κουράζομαι όπως πολύ σωστά λες. Θα δείξει στις 24 τι θα πει και ο γιατρός.

Kitriblue με το καλό κούκλα μου. Μαζί θα γεννήσουμε πρώτα ο Θεός κι αν δεν βιαστούν τα βλαστάρια μου. Πόσο ζυγίζει ο μπεμπάκος σου;

Σήμερα πονάς;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Ειδα τον τιτλο στο φορουμ και ειπα να μπω να δω πως νιωθετε και τι εχετε να μου πειτε. Περιμενω κατα πασα πιθανοτητα τριδυμα, οποτε οπως καταλαβαινετε ειμαι φουλ αγχωμενη.


PNeip3.png

tt1c7c16.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειδα τον τιτλο στο φορουμ και ειπα να μπω να δω πως νιωθετε και τι εχετε να μου πειτε. Περιμενω κατα πασα πιθανοτητα τριδυμα, οποτε οπως καταλαβαινετε ειμαι φουλ αγχωμενη.

Καλώς όρισες στην παρεούλα μας!!!

3 δυμα; Τι ευλογία Θεέ μου, όλα να σου πάνε καλά.

Το άγχος δεν θα φύγει μόνο αυτό έχω να σου πω. Κατά τα άλλα σιγά σιγά, βήμα βήμα. Από που είσαι;:P:p


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σελιν,

και εγω τριδυμα εχω 27 εβδ + 4 ημ....

αποφασισα να τα κρατησω κ τα τρια μετα απο συζητηση με τον γιατρο μου.

μεχρι τωρα ειναι δυσκολη εγκυμοσυνη αλλα το παλευω...

σου ευχομαι τα καλυτερα.

και μεχρι 11-12 εβδ μπορει να απορροφηθει κ καποιο κ να συνεχισεις με διδυμα που ειναι πιο ασφαλες σεναριο.

Link to comment
Share on other sites

νιηαντωνια δεν φανταζεσαι ποσο αγχονομαι και χωρις λογο απο τις ορμονες! και απο φαγητο τιποτα!! Φοβαμαι να παω να ψωνισω μονη μου νομιζω θα παθω κριση πανικου. Κοιταξα καροτσια προχθες και τιποτα για τριδυμα.

isis μου χωρις να φανω κακια η κατι αυτο που ειπες για την αποροφιση μου το λενε πολλοι και το θεωρω το πιο ασχημο πραγμα να λες σε μια εγκυο μακαρι να πεθανει το ενα για να εισαι ασφαλης!! Απλα καλυτερα να ευχομαστε ολα καλα και οχι τα ευκολα σεναρια!!!

Τα καλυτερα σας ευχομαι κοριτσια! Με εναν πονο το καθενα. Πιανει αυτη η ευχη αραγε;


PNeip3.png

tt1c7c16.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...