Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2015


Georgiana

Recommended Posts

Καλημερα.το γνωριζω για το μασημα.μιλησα για κορα.πολλοι το προτεινουν.φυσικα καλυτερα ρωτηστε τον παιδιατρο σας τι προτεινει.κ φυσικα επιβλεπουμε.προσωπικα δ ετυχε κτ τετοιο. προσωπικα μασουλησε πρωτα νεκταρινια κ καλαμποκι(ολοκληρο οχι σπυρι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια! Εχουμε χαθεί απο εδώ το ξέρω αλλά χρόνος μηδέν! Πως είστε?

Βασουλα μου πως ειστε?? βλέπω τα πάτε καλά με το φαγητό μπράβο σας! :) γιατι καλέ να στα,ατησεις τον θηλασμό? μετά όπως σε ειπε κ η Βικι θα είναι μονο 2-3 φορές!

Ντομινο οπως σου ειπαν τα κοριτσια! Ειναι προσφορά-ζήτηση! Οσο το δινεις τοσο προσφερει! ;) εγω εχθές ημουν σε σημείο πονου κ κλαματος με το ενα γιατι ο μικρός δεν εφαγε καθολου το πρωί κ ητανε μαρτυριο! Τελοσπαντων!

Καλωσηρθες Τιτιν! Να χαιρεσαι το αγορακι σου! Πες μας για τη γεννα σου!!

Κοριτσακι ολα καλά?

Εμεις τρεχουμε λιγο με γιατρους κ νοσοκομειο καθως εχουμε βηχα κ μυξες κ δεν μπορει να κοιμηθει! Ειχαμε ανεβει κ για αδεια θεσνικη κ μονο δε ξεκουραστηκαμε! Τι να πεις?!

Καλως σας βρήκα!

Γεννησα 27/10 με φυσιολογικο τοκετο με προκληση, λογω διαβητη εγκυμοσυνης ο πλακουντας μας αφηνε σιγα σιγα και ειπαμε μιας και ειχε παρει θεση και ολα ηταν οκ να μπουμε. Εγω ηθελα καισαρικη εξ αρχης αλλα η γιατρος μου δεν μπηκε καν στη διαδικασια... Δεν ηθελε. Επισκληριδιος με 7 δοσεις χωρις να με πιανουν σε 3 διαφορετικα τρυπηματα. Τεσπα

Δεν θηλασα σχεδον καθολου. Ηταν τραυματικη εμπειρια και στο τελος περασα και μαστιτιδα.

Πλεον ειμαστε σχεδον 7 μηνων και εχουμε αρχισει τις στερεες, αλεσμενα. Φρουτα λαχανικα και τωρα θα αρχισουμε και μοσχαρακι και κοτοπουλο.


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! :)

Έχω γράψει 2 φορές και με έχει πετάξει έξω μόλις πάω να το βάλω!

Το ξέρω ότι έχω χαθεί αλλά πλέον ο μικρός μεγαλώνει με πολύ γρήγορους ρυθμους και δεν στέκεται! :)

Πλέον μπουσουλάει και σηκώνεται και όπου βρει! οπότε καταλαβαίνεται τι γίνεται! :)

Με το φαγητό τα πάμε πολύ καλά μέχρι τώρα εκτός απο το αυγό που δεν του αρέσει αλλά κάθε δέκα μέρες του δίνω λίγο μαζί με ψωμάκι να μην το πολυκαταλαβαίνει! Τώρα θα ξεκινήσουμε και ψάρι. Και σιγά σιγά ότι καινούργιο βγαίνει.

Στις 15 του μήνα έχουμε παιδίατρο να μας δει και να κάνουμε εμβόλιο. Θέλω να δω τι έχουμε κάνει γιατί μου φαίνεται βάρος δεν έχουμε πάρει πολύ αλλά νομίζω ότι έχει ψηλώσει. Θα δείξει.

Τιτιν καλως όρισες κορίτσι μου και να σου ζήσει το παιδάκι σου. :)

Βάσω μου τι κάνετε; Έχει ζωηρέψει ο μικρός; Πως τα πάει με τον μεγάλο;

Ντόμινο μου αφού ο μικρός ήταν καλά μην αγχώνεσαι. Όσο μεγαλώνουν θα πέφτουν συχνότερα γιατί παλεύουν να κάνουν πράγματα και ακόμα δεν έχουν σταθεροποιηθεί καλά. Σε καταλαβαίνω γιατί το πέρασα και εγώ όταν μου έπεσε απο το κρεβάτι όταν ήταν 6 μηνών περίπου. Σκέψου ότι κάθε μέρα αν δεν πέσει 5-6 φορές εκεί που παλευει να σηκωθεί δεν γίνεται. Και έχω δει ότι αν αγχωθώ εγώ πολύ το καταλαβαίνει και κλαίει περισσότερο. Αλλά μολις τον βάλω πάλι κάτω τότε πάει πάλι εκεί που έπεσε και παλεύει να τα καταφέρει! Τι κάνατε με το όνομα;

Ά! κλείσαμε και την βάφτιση για 6 Αυγούστου! :) Οπότε καταλαβαίνεται τι τρέξιμο έχω απο δω και πέρα! :)


U85pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Titin καλα γιατι ετσι με την επισκληριδιο, και ποσες ωρες γεννουσες? 12 εγω κ εκανα 4 δοσεις! Καλη αρχη με τις στερεες πως τα πατε..?

Κοριτσια κι εγω δε προλαβαινω! Τρεχω πισω κ απο το μικρό κ απο το μεγάλο μωρό! Ο μικρός μπουσουλάει, σκαρφαλώνει παντού, ζητάει πράγματα κτλ κτλ.. Τρεχουμε κ δε φτάνουμε... Ειχα κι εγω την μεση μου ημουν στην μαμά κ την πεθερά μου, τωρα ειμαστε ξανα σπιτι μας αλλά τρεχω κ δε φτάνω.. Ειχα κ εχω κ τις ετοιμασίες, διότι άμα τα αφησω δε θα προλαβω τιποτα! Σπιτι κ γαμος-βαφτιση κ ενα μωρό να τριγυρναει σε ολο το σπιτι........αφηστε!


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites

Titin καλα γιατι ετσι με την επισκληριδιο, και ποσες ωρες γεννουσες? 12 εγω κ εκανα 4 δοσεις! Καλη αρχη με τις στερεες πως τα πατε..?

Κοριτσια κι εγω δε προλαβαινω! Τρεχω πισω κ απο το μικρό κ απο το μεγάλο μωρό! Ο μικρός μπουσουλάει, σκαρφαλώνει παντού, ζητάει πράγματα κτλ κτλ.. Τρεχουμε κ δε φτάνουμε... Ειχα κι εγω την μεση μου ημουν στην μαμά κ την πεθερά μου, τωρα ειμαστε ξανα σπιτι μας αλλά τρεχω κ δε φτάνω.. Ειχα κ εχω κ τις ετοιμασίες, διότι άμα τα αφησω δε θα προλαβω τιποτα! Σπιτι κ γαμος-βαφτιση κ ενα μωρό να τριγυρναει σε ολο το σπιτι........αφηστε!

Με την επισκληριδιο δεν ξερω τι στο καλό εγινε. Ηταν απλα μια αποτυχια. Εκανα περιπου 8 ωρες. Γρηγορα γεννησα. Τα νερα μου τα σπασε η γιατρος στις 3 και 5.30 γεννησα.

Με τις στερεες μια χαρα, αλλα δεν θελει το βραδυνο του γαλα. Οσες ωρες και να τον αφησω νηστικό να πιει 30-60 μλ μονο ενω το πρωινο γαλα το τσακιζει. Η παιδιατρος λεει δεν πειραζει αφου ολη μερα τρωει πολυ καλα.

Δεν μπουσουλαει ακομα,δεν εχει βγαλει δοντια. Στο πατωμα που τον αφηνουμε, σηκωνει πωπο σηκωνει και το σωμα του αλλα μιας και θελει και το χερι στο στομα δεν γινεται ολα μαζι οποτε προτιμαει τα βαρελακια.

Εισαγωγη εχουμε κανει μοσχαρακι και κοτοπουλο. Απο λαχανικα, καροτο,πατατα, κολοκυθακι,σελινο,πρασο και απο φρουτα μηλο,αχλαδι,μπανανα,πεπονι,ροδακινο.

Βαφτιση εχουμε τον Ιουλιο. Πολυ τρεξιμο και ψαξιμο...


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως σχετικά γρηγορα ναι αφου σου εσπασε τα νερά! :) μπραβο μπραβο... Νοσταλγω εκεινες τις ημερες....<3 :(

Αφου σου τρωει καλά τις υπολοιπες ωρες καλά σου ειπε η γιατρός!! Πολλά παιδάκια προτιμουν τα βαρελάκια..μπορει να μην μπουσουλήσει κιόλας οπότε μην σγχωνεσαι! Εμεις τρεχουμε απο πισω του σε ολο το σπιτι.. Τα εχουμε φτυσει!! Στηριζεται κ στα ποδια του μονος του σηκωνεται παντού, πιανεται, πεφτει κλαιει...δραματα! Χαχα

Κανεις 3μερη εισαγωγή? πάντως να ξερεις μετά από κάποια στιγμη δε χρειαζεται να κανεις εισαγωγες παραμονο στις πιθανες αλλεργιογονες τροφές.. Εμείς πχ στα γαλακτοκομικα που προσπαθησα δεν τα καταφεραμε...:/ σε κανα μηνα θα προσπαθησω με τυρι μακρας ωριμανσης κ βλέπουμε! Ολα τα αλλα τα δινω οπως να ναι πλεον , με συνδυασμους φυσικά! Σημερα φαγαμε φασολαδα κ ετρωγε ενα ενα τα φασολια μονος! Αστερι! :)

Για την βαφτιση ασε πολύ κουραση.. Εγω εχω γαμοβαφτιση ακομα χειροτερα! 😝 Τι θεμα θα εχετε?


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites

Θέμα διαλέξαμε τα στρουμφακια μετα απο αρκετο ψαξιμο, ήταν το μόνο εύκολο στο οποιο μπορείς ευκολα να βρεις πραγματακια και να ειναι οικονομικα.

Τον γαμο τον ειχαμε κανει περυσι τον θρησκευτικο, απλα επειδη μαθαμε για την εγκυμοσυνη αφου τα ειχαμε κλεισει ολα, αλλαξαμε ημερομηνια για νωρίτερα, αλλιως θα πηγαινα ετοιμογεννη!

Εσεις τι διαλέξατε; Πωπω γαμοβαφτιση! Χαρα στο κουραγιο σου!

Ο γάμος ηταν ταλαιπωρία και πολύ αγχος.

Κανετε BWL ; του δίνεις κοματια;

Μας ειπε η παιδιατρος 2ημερη ή 3ημερη εισαγωγη προς το παρων. Ακόμα το τηρώ ευλαβικά, θα δειξει.


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως πολύ "εύκολο" για τις ετοιμασίες!! Κι εγώ στη βαφτιση μου στρουμφακια ειχα! Χαχα! 😝 Και ακομα θυμαμαι το τραγουδι στο βιντεο "στρουμφιζει σαββάτο..." χαχα! Εμείς θα εχουμε τον ιππόκαμπο! Ειχαμε πει στην αρχή το αερόστατο, αλλά πηγαμε διαλέξαμε βαφτιστικά κ στο πουκάμισο αντί για βούλες -πουά είχε μικρούς ιππόκαμπους κ έτσι ξεκινησαμε! :) η μαμά μου θα φτιάξει μικρά μαξιλαράκια διακοσμητικά, εγώ τα μαρτυρικά κ ειμαστε μια χαρά! Οσο για τον γάμο ευτυχως τα εχω ψάξει κ τα εχω κλεισει σχεδόν ολα απο νωρις να μην τρεχω!

Ναι blw απο την αρχή, μονο κομματια! Τα παμε πολύ καλά! Εχθες φαγαμε φασολαδα, ενα ενα τα φασόλια!:). Εγω πλεον δε τηρώ..


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω το φοβαμαι το blw αν και μας εχει πει η παιδιατρος μαζι με τα αλεσμενα σε λιγο καιρο θα κοβω και μικρα μικρα κοματακια και θα τα αφηνω διπλα στο πιατο για να παιρνει μονος του και να γινει η μεταβαση σιγα σιγα.

Φοβαμαι για αλεργιες γι αυτο το τηρω. Μου ελεγε και η πεθερα μου οτι ελα μωρε σιγα, τι να φαει το παιδι σκετο αχλαδι; εγω στον αντρα σου εδωσα μηλο, μετα απο 2 μερες εδωσα (ερχεται το εγκεφαλικο) μηλο αχλαδι πορτοκαλι μπανανα και τυρι lavas (αν το εγραψα σωστα) με τις οδηγιες του παιδιατρου!

Αλλες εποχες να μου πεις, αλλα απορω εβγαινε τοτε το τυρι αυτο;

Διαχρονικα τα στρουμφακια! Ειδες; Σκεφτομασταν lion king μετα mickey ε τελικα καταληξαμε εκει.

Ωραιο το θεμα σας και ιδιαιτερο!

Μπανιο στη θαλασσα ποτε θα αρχισετε;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και απο εμενα!

Εμεις κανονίσαμε βάφτιση τέλος Αυγούστου αλλά ακόμη δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα... Λέτε να προλάβω? Ακόμη δεν ξέρουμε αν θα κάνουμε τραπέζι.. Εσείς θα κάνετε??

ΤΙτιν κ εγώ το φοβήθηκα τελικά το blw αλλα ο μικρούλης έχει αρχισει κ τα αρπάζει όλα... Εχει φάει ψωμί, πατάτα και ζυμαράκι πίτας! Α! κ κάτι βρεφικά μπισκότα που του έφτιαξα αλλά τελικά φοβήθηκα πολύ! Εχουμε εισάγει μοσχάρι και κοτόπουλο και από λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθι σέληνο αγκινάρα και αρακά. φρούτα τρώμε εποχής πολλά. Φαριν λακτέ καμια φορά. και στον 8ο θα εισάγουμε το γιαούρτι.

Πολύ καλά αναπτύσονται τα μωράκια σας απ ότι βλέπω εεεε;;;

Εμείς καθόμαστε πολύ ωρα καθιστοί και παίζουμε... Βαρελάκια κάνουμε ακατάπαυστα, ακόμα και στον ύπνο. Προσπαθεί και να λυγίσει τα γονατάκια όταν είναι μπρούμυτα για να μπουσουλήσει αλλά δεν τα έχει καταφέρει ακόμα... Λατρεύει τον μπαμπα και του μιλάει με τις ώρες... Είναι πολύ κοινωνικός γενικά.. και ο μεγάλος μου έχει αρχίσει και ενοχλείται λιγάκι που του κλεβει τη "λάμψη"... Είναι και τα δύο όμως φοβερά παιδάκια και είμαι πανευτηχής! (και χαζομαμα)


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Α! και να προσθεσω οτι εδω και 6μηνες,3εβδομαδες και 3 μερες (οσο λεει το τικερακι δηλαδη) δεν έχω κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ κανονικά...(ανα 2-3 ωρες ξυπναει ακόμα..) Εσείς πως είστε σε αυτό το θέμα? Εγώ θαυμάζω την αντοχή μου...αλλά χαλάλι του!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα το πρωί και σβήστηκε.

Με τον ύπνο δόξα το θεό είμαστε πολύ τυχεροί. Είναι υπναρας! Κοιμαται το πολύ 12 και ξυπνάει μετά τις 9. Αντέ να σηκωθεί ο άντρας μου καν 2 φορές για πιπίλα. Μένει ο άντρας μου το 6μηνο σπίτι. Εγώ σηκώνομαι τα ξημερώματα για πιπίλα.

Έγραφα πριν ότι η πεθερά μου μου είπε ότι είχε δώσει στον άντρα μου μήλο κάνα 2 μερες κσι μετά αχλάδι μπανάνα πορτοκαλί και..... λαβας! Για γεύση. ... απορώ πραγματικά! Υπήρχε τοτε; και καλά τις αλεργινο για 2 εισαγωγή δεν τις ηξερε; Τεσπα.

Για Αύγουστο έχεις ακόμα χρόνο. Απλά ξεκινά να ψάχνεις!


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! :)

Τιντιν πολύ ωραίο το τικεράκι σου! :) καλά τραγική η πεθερά! Χαχαχα! Finger foods σας ειπε ο παιδιατρος κ ειναι απόλυτα φυσιολογικό! Ετσι γινεται η μετάβαση που λες! Πάντως όπως ειπε κ η Βάσω δεν χρειάζεται αγχος κ φόβος! Το παιδί ξερει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει! ;) (μόλις επεσε Κ χτυπηςε το κεφαλι στο πλακάκι ο μικρός πφ...πολλές βουτες από τοτε που στηριζετε στα πόδια!) εμεις μπανια ξεκινησαμε! Εχει καμιά βδομάδα! :) εσείς?

Βασούλα μου δε σε φοβάμαι θα τα καταφέρεις! Χεχε! Πόσο Αυγούστου? εμείς έχουμε κ τον γάμο κ λόγω πολλών συνθηκών δεν θα κάνουμε τραπέζι! Ασε πολύ στενοχωρεθηκα! :( τι να πεις.. Ψωμί γιατί του έδωσες? είναι λίγο "αχρειαστο"! Βεβαια οπως θέλει ο καθένας κ τι υπαρχει στο τραπεζι καθημερινά! Εγώ δεν του δίνω πολλά αμυλούχα διοτι ειναι πολύ εθιστικά.. Του δινω 1 στις 10 μερες! Ασε που δε το τρωει ιδιαιτερα! 😝 Εμείς εχουμε εισαγει πολλά, πλέον δε του κανω εισαγωγες! Μονο τα γαλακτοκομικά θα αργησω, σε 2-3 βδομαδες! Θα δωσω κ σιγα σιγα ξηρους καρπους γιατί τρελενόμαστε για αυτούς! Οπως κ το φυστικοβουτυρο!! :) να δουμε κ στον μπεμπη! :) όσο για τον μικρό που να αρχισει να μπουσουλάει θα πέφτεις στα πατώματα από τον ερωτα κ την χαρά!! <3 :) έχεις μιλήσει καθόλου με τον μεγάλο σου? μην τον εχεις κ στην πολύ απεξω για να μην έρθουν αρνητικές επιπτωσεις! :/


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites

Ξηρούς καρπούς θα αργήσω πολύ να δώσω. Και εγώ το φοβάμαι πολύ καί η παιδίατρος για αλεργιες και πνιγμό. Άκουσα από ένα συνάδελφο στη δουλειά που 1 χρόνου παιδί την ώρα που κοιμόταν το μεσημέρι άκουσε η γυναίκα του ένα σφιριγμα στην αναπνοή του και πήραν το παιδίατρο και τους είπε να πάνε νοσοκομείο αμέσως. Έβγαλε μετά από κάνα 2 ΩΡΟ φυστικια από τους πνεύμονες και ευτυχώς κάποια είχαν κάτσει στον φαρυγγα και σφύριζε αλλιώς σε κάνα 2 μερες θα πήγαιναν με πυρετό καο φλεγμονή που θα ήθελε χειρουργείο.

Ούτε εμείς θα κάνουμε τραπέζι μόνο παγωτατζη θα έχω στην εκκλησία και θα πάμε μετά οι πολύ κοντινοι για φαγητό. Τι να κάνεις. ... ντρέπομαι λίγο η αλήθεια είναι.

Εμάς έκανε λίγους μύκητες στην περιοχή της πάνας και τώρα περνάνε και δεν ξέρω πότε μπορώ να πάω. Άσε που φοβάμαι μην κρυώσει το παιδί. ( πρωτάρα τι να κάνεις )

Τι ώρες πάτε;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...