Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Οκτωβρίου 2015


Georgiana

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας. Τι κανετε; Εγω περασα ζορικα το ΣΚ μετα το εμβολιο. Πολυ γκρινια. Ειμασταν ολο αγκαλια κ βολτες μεσα στο σπιτι. Θα παω στη δουλεια σε λιγο κ σερνομαι. Να παω για εξετασεις; ξυπναω καθε πρωι κ νιωθω χαλια. Μαλλον εχει μαζευτει κουραση κ οι αντοχες εχουν μηδενιστει.Εσεις πως νιωθετε;Εγω δεν βρισκω χρονο για τιποτα πια. Κ οταν κοιμηθει λιγο τρεχω να κανω δουλειες.Τα βασικα παντα.Χθες μπηκα για μπανιο οταν κοιμηθηκε κ μεχρι να βγω ξυπνησε κ εκλαιγε τοσο πολυ. Ο μπαμπας του δεν μπορουσε να τον ηρεμησει. Εσεις ετσι περνατε ή ειναι πιο νορμαλ τα πραγματα;

ντομινο μου δες τον αιματοκριτη σου..εγω ξεκινησα σιδηρο παλι. Θηλαζεις ακομα;;

Κ εγω μια απο τα ιδια μς τη δουλεια..τρεχω σαν τρελη κ ειμαι γεματη τυψεις... συνεχιζω ν τον θηλαζω αλλα βλεπω οτι δν θελει πολυ ισα ισα για παρηγορια οταν ξυπναςι το βραδυ κ οταν επιστρεφω σπιτι. Κ ο δικος μου εχει τετοια ξεσπασματα γιατι με χρειαζεται για ν κοιμηθει..

Κοριτσακι στη φρουτοκρεμα βαζω 1,5-2 φρουτα πχ μιση μπανανα-μισο αχλαδι-μισο μηλο. Κ λιγο νερο αν θελει αραιωση.


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις δικιο πρεπει νακανω εξετασεις κ το αμελω.Με το θηλασμο μονο για παρηγορια για να κοιμηθει κ εμενα. Εντω μεταξυ μονο το ενα στηθος εχει γαλα το αλλο καθολου. Ειναι φυσιολογικο αυτο; αυτο που εχει γαλα φουσκωνει κ ειναι πιο μεγαλο ενω το αλλο εχει μικρυνει. Τον βαζω απο το ενα κ εγω 3ή 4 φορες τη μερα ωστε να αδειαζει. Το εχει παθει καμμια αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ντομινο βαζοντας το μωρο μονο απο εκεινο το στηθος δινεις το ερεθισμα για περισσοτερο γαλα.το στηθος λειτουργει σαν παραγωγικη μοναδα οχι σαν αποθηκη να το αδειασει το μωρο να τελειωσει.δεν ξερω αν καταλαβαινεις κ οπως το γραφω.θελεις να αποθηλασεις;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα vikib!

ντομινο με τον σταδιακό αποθηλασμό το στήθος προσαρμόζεται.. οποτε έχει δίκιο η vikib. να τον βάζεις πιο συχνά στο στήθος που φαίνεται "αδειο"¨και να αδειάζεις το άλλο με το χέρι όσο χρειάζεται. Σιγα σιγα θα προσαρμοστούν κ τα δύο στη μειωμένη ζήτηση.. κ εγώ πχ τις πρώτες μέρες στη δουλεια δν αντεχα το πρήξιμο κ τον πόνο.. μετα από δύο μέρες συνηθισε το στήθος.


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ντομινο βαζοντας το μωρο μονο απο εκεινο το στηθος δινεις το ερεθισμα για περισσοτερο γαλα.το στηθος λειτουργει σαν παραγωγικη μοναδα οχι σαν αποθηκη να το αδειασει το μωρο να τελειωσει.δεν ξερω αν καταλαβαινεις κ οπως το γραφω.θελεις να αποθηλασεις;

θηλάζεις ακόμα το παιδάκι σου??

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια!!

Κάθε πότε περίπου πίνει γάλα? Ξυπνάει το βράδυ? Πίνει κ ενώ έχει χορτάσει με το φαγητό?

Σε ρωτάω γιατί θα ήθελα να θηλάσω κ εγώ τον μικρό μου για 5-6 μήνες ακόμα αλλά δν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Στον μεγάλο μου γιο άντεξα 8 μήνες.. μετα, λίγο η πίεση των άλλων, λίγο η αυπνία με οδήγησαν στην απόφαση να σταματήσω (φυσικά και σταδιακά, χωρίς φάρμακα).


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλάζεις ακόμα το παιδάκι σου??

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια!!

Κάθε πότε περίπου πίνει γάλα? Ξυπνάει το βράδυ? Πίνει κ ενώ έχει χορτάσει με το φαγητό?

Σε ρωτάω γιατί θα ήθελα να θηλάσω κ εγώ τον μικρό μου για 5-6 μήνες ακόμα αλλά δν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Στον μεγάλο μου γιο άντεξα 8 μήνες.. μετα, λίγο η πίεση των άλλων, λίγο η αυπνία με οδήγησαν στην απόφαση να σταματήσω (φυσικά και σταδιακά, χωρίς φάρμακα).

Ναι συνεχιζει να θηλαζει.σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.πλεον περιπου 4φορες το 24ωρο.προσφατα μειωθηκαν.το εχει συνδεσει με τον υπνο.οποτε πινει λιγο το πρωι πριν σηκωθει για πρωινο,το μεσημερι κ το βραδυ για να κοιμηθει κ αν ξυπνησει μες στη νυχτα συνηθως.μπορει να πιει μια γουλια,να στατησει για νερο η να τρωει μακαρονια κ μαλιστα ολοκληρα με κιμα κ τα τσιμπαει μονη κ παραλληλα να πινει κ λιγο γαλα(πραγματικο σκηνικο πριν λιγο καιρο).εργαζεσαι;ποσες ωρες;ο μικρος πως τα παει με τις στερεες;μετα το χρονο μπορει να περιοριστει σε πρωι-βραδυ.εξαρταται κ το παιδι,ποσο τρωει κ τυχον πισωγυρισματα απο αλμα η δοντια.εγω δ εργαζομαι οποτε ειναι πιο ευκολο.κ η κορη μου απο νεογεννητο ειναι μαλωμενη με τον υπνο.οποτε μεχρι προσφατα ξυπνουσε πολλες φορες.πλεον συνηθως μια αλλα μετα απο 6-7ωρες συνεχομενου υπνου.υπαρχουν παιδακια που δ ξυπνανε

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκα κορίτσια μου!!!

Βάσω εγώ ακόμα θηλάζω την μικρή και κάνουμε περίπου 7 γεύματα θηλασμού.

Τρώει πολύ καλά φρούτα και μεσημεριανό το οποίο το τρώει σε κομμάτια και λίγες φορές αλεσμενο από την μάνα μου. Και από το μεσημέρι και μετά που γυριζω από την δουλειά θηλάζει μέχρι το πρωί. Το βράδυ θα ξυπνήσει 2 φορές.

domino εγώ θηλάζω εξαρχής από ένα στήθος και ναι υπάρχει διαφορά μεγέθους. Άσε την παραλία σκέφτομαι!!

Επίσης ακόμα δεν έχω αδιαθετησει.

Γειά σου titin να σου ζήσει το μωράκι σου!!!


eNortjKzUjIyMjY2MFWyBlwwFWECzA,,65.png

eNortjKzUjIyMjG2MFKyBlwwFX4C0g,,83.png

Ο Πελαργός έφτασε!

Mariren 3/09

MARYPOPINS 18/09

magdaTS 2/10

nimrodel 5/10

tassoula 6/10

Vanz 7/10

Tatkono 8/10

afroditoula 13/10

Georgiana 14/10

neraidoyla 16/10

effie.k 17/10

Hope! 17/10

gigitsa 20/10

kitty805 21/10

domino 23/10

Αγάπη Αγάπη 29/10

anath 10/11

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εχουμε χαθεί απο εδώ το ξέρω αλλά χρόνος μηδέν! Πως είστε?

Βασουλα μου πως ειστε?? βλέπω τα πάτε καλά με το φαγητό μπράβο σας! :) γιατι καλέ να στα,ατησεις τον θηλασμό? μετά όπως σε ειπε κ η Βικι θα είναι μονο 2-3 φορές!

Ντομινο οπως σου ειπαν τα κοριτσια! Ειναι προσφορά-ζήτηση! Οσο το δινεις τοσο προσφερει! ;) εγω εχθές ημουν σε σημείο πονου κ κλαματος με το ενα γιατι ο μικρός δεν εφαγε καθολου το πρωί κ ητανε μαρτυριο! Τελοσπαντων!

Καλωσηρθες Τιτιν! Να χαιρεσαι το αγορακι σου! Πες μας για τη γεννα σου!!

Κοριτσακι ολα καλά?

Εμεις τρεχουμε λιγο με γιατρους κ νοσοκομειο καθως εχουμε βηχα κ μυξες κ δεν μπορει να κοιμηθει! Ειχαμε ανεβει κ για αδεια θεσνικη κ μονο δε ξεκουραστηκαμε! Τι να πεις?!


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites

Τατιάνα μου περαστικά σας!

Τασούλα στο τρέξιμο ε??? ούτε εγώ έχω αδιαθετήσει!

Βίκυ μου δουλέυω πρωι-απόγευμα. Μαζί με τις μετακινήσεις λείπω γύρω στις 7 ώρες την ημέρα..

Τις καθημερινες κανουμε περιπου 5 θηλασμους την ημερα κ 3-4 τη νυχτα. Τα ΣΚ που είμαι σπίτι κάνουμε περισσότερους. Τρώμε κ εμεις φρουτο κ μεσημεριανό κ το απογ όταν δουλεύω τρώει πάλι λίγο από το μεσημεριανό (δν συμπαθεί τις κρέμες). Μόνο αλεσμένα τρώει τελικά.. Με τον ύπνο κ εμείς τσακωμένοι..χιχι

κορίτσια εσείς έχετε εισάγει γιαούρτι κ ζυμαρικά?

Τιτιν καλωσήρθες στην παρέα.. Να χαίρεσαι το ζουζούνι σου... Πες μας τις εμπειρίες σου..

Φιλάκια σε όλες τις μανούλες!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναθ νομιζω οτι τα πατε καλα κ θα μπορει να θηλαζει μονο οταν εισαι σπιτι.αν αντεχεις κ τα βραδυνα ξυπνηματα μπορειτε να συνεχισετε.μετα το χρονο μπορεις να προσπαθησεις να το περιορισετε σε πρωι-βραδυ κ να κοιμαται σερι.εγω μετα το χρονο εδωσα στημικρη φρεσκο γαλα κ πινει πολυ χωρθς να με απασχολει ο αποθηλασμος.γενικα μετα το χρονο προσαρμοσα το μενου της στων ενηλικων με 5-6γευματα.πρωινο κανονικα γαλα με δημητριακα πχ φρουτα στα σνακ ενδιαμεσα.αλλα τρωει κομματια απο 10-11μηνων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Με εχει πιασει ενα αγχος με το μωρο. Την Κυριακη μου επεσε απο το κρεβατι. Τρελαθηκα απο το φοβο μου. Απο εκεινη τη μερα εγω αγχωνομαι. Μην κλαψει παραπανω , γιατι δεν τρωει γιατι γκρινιαζει. Με πιανει ταχυκαρδια. Καθε πρωι ξυπναω με αγχος. Το ξερω ειμαι υπερβολικη. Ολο το μυαλο μου στο χειροτερο παει. Εκεινος ειναι γκρινιαρης με τα ουλα του. Ειναι φουσκωμενα κατακοκκινα.Με το στηθος ο μικρος ζηταει αυτο που εχει γαλα. Οταν τον βαζω στο αδειο κλαιει. Γενικως το στηθος το θελει παντα πριν τονυπνο. Ειμαι στο τρεξιμο συνεχεια. Σας αφηνω για δουλεια. Φιλια

Link to comment
Share on other sites

domino μου είναι λογικό να αγχώνεσαι.. κ εγώ κάθε φορά που χτυπάει ο μεγάλος μου ειδικά στο κεφάλι τρελαίνομαι... αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να αποφύγουμε τα ατυχήματα... παιδάκια είναι... λοιπόν μην τρελαίνεσαι.. αν είχε πάθει οτιδήποτε θα το καταλάβαινες το πρώτο 24ωρο.. αυτό λένε κ οι γιατροί.. Κουράγιο με τα ουλάκια... θα περάσει... και σε λίγο θα δεις ένα όμορφο χαμογελάκι με δόντάκια!

Βίκυ μου πολύ καλά τα πάτε κ εσείς με τη διατροφή. Κάπως έτσι εξελίχθηκε κ με τον μεγάλο μου γιο, μόνο που από 8 εως 12 μηνών έπινε συμπυκνωμένο (δεν κατάφερα ποτέ ν του δώσω σκόνη). Στον μικρό σκέφτομαι ν αρχίσω τα κομματάκια τροφής νωρίτερα αλλά φοβάμαι κ το καθυστερώ..

την άλλη εβδομάδα έχουμε εμβόλιο, την τρίτη δόση του 6πλού.. Μετά έχουμε κ άλλο? ή κάνουμε διάλειμμα??


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακι που σου επεσε το μικρακι κοιτα να χαλαρωσεις γτ με το μπουσουλημα κ μετα με το περπατημα θα εισαι παντα στην τσιτα

Για να μαθουν μασημα η κορα ειναι πολυ καλη,αλλα ισως σε κανενα διμηνο.μποσκοτακι(βεφικα,μιραντα η αν ενδιαφερεσαι εχω συνταγη για σπιτικα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Είμαι στα πεθερικά μου κ δε βρισκω πολύ χρονο..

Βασουλα μου εμενα μου φαινονται μια χαρά οι θηλασμοί σας... Σιγά σιγα θα μειώνει... Εμένα δεν εχει στρωσει καθολου στον νυχτερινο υπνο, δεν του το επιβάλλω όμως... Ανα 2-3 ωρο ξυπναει μονο για φαγητό αλλά το κάνει μεσα σε ενα 11ωρο-12ωρο.. Μια χαρα μου φαινεται! Τα κομμάτια δεν ξερω πως η μετάβαση αλλά ξέρω οτι το ψωμί είναι επικινδυνο! Εγώ θα αργήσω να δωσω το θεωρω χαμμένες θερμίδες κ ουσίες.. :/ στα κομματια τα παμε πολύ καλά

, σημερα θα δωσω γιαουρτάκι σιγά σιγά μιας κι εγω εχω δυσανεξία, αλλά ο μικρός δεν εμφανισε δυσαρέσκεια οταν καταναλωνα γαλακτοκομικά! Για να δουμε.. Περασαμε κ μία ιωσουλα μας βγηκε λίγο ξινουτσικο το ταξιδάκι βόρεια!

Ντομινό μου μην αγχωνεσαι καλή μου θα συμβει πολλές φορές δυστυχώς.. Αλλά αμα περάσει το 1ο 24ωρο δεν ειναι ανησυχητικο!

Βίκυ συγνώμη για την παρέμβαση αλλά το μάσημα μπορούνε με οοοολα να το μάθουνε.. Ειδικά το ψωμί ειναι επικίνδυνο γιατι "κολλάει"! Εγώ δινω κομμάτια από την 1η μερα στερεών και τα μασάει φανταστικά! Διαχειρίζεται εξαίσια την τροφή του κ τρωει ακόμα κ γίγαντες κ φασολάκια!


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...