Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες!!!!

Τι μου κανετε;

Εμεις βολταραμε χτες ολη μερα, ειχα ντυσει και τη φραουλιτσα και γελουσε ο κοσμος!

Ολγακι μην πεφτεις, σκεψου θετικα!!!

Νατασακι μαγειρεματα, σουφλε!!! Μου τρεχουν τα σαλια και ειμαι σε διαιτα!!!! αχχχ!!! Τι μου κανετε!!!

Αντζυ μου τι καλα που κοιμηθηκες λιγακι!!! Με το καλο οι βολτουλες σας!!!

Γεωργια μου ελπιζω να περασε ο πονος!

Δεσποινακι με το μπομπιρακι θα φτιαξει ο καιρος και θα βγειτε! Υπομονη!!!!


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Δέσποινa είπε:

καλε τι κρυο ειναι αυτο παλι σημερα???!!!!!2 μερες δεν γκρινιαξαμε για το κρυο και ειπε να μας το χαλασει παλι!!!

τι κανετε κουκλες???

νατασακι βλεπω τα σουφλεδακια δεν τα προλαβαινετε..μιαμ μιαμ...θα κανω υπομονη για να σας δω οικογενειακως!εσενα το μπομπιρακι το μπαμπα σας και τα ταπερακια της οικογενειας!την ξυνη μην την φερεις...εχω δικη μου!!!

γεωργια μου εμεις σιγουρα δεν βολταρουμε...ειδικα με τετοιο καιρο δεν ειμαστε για πειραματα!ανυπομονουμε ομως να φτιαξει συντομα και να αρχισουμε τις τσαρκες μας!!!εσυ τι κανεις σημερα?ο συζυγος γυρισε απο το ψαρεμα???

αντζι τυχερη εισαι που καταφερες και κοιμηθηκες λιγακι!εγω δυστυχως τη μερα δεν ξεκουραζομαι καθολου με αποτελεσμα το βραδυ να κουτουλαω απο νωρις,αλλα τελικα να κοιμαμαι και παλι αργα!!!!!!τι πραγμα κι αυτο!!!!

Ολγακι μην πεφτεις!ξερω δεν ειναι παντα ευκολο αλλα προσπαθησε να εστιαζεις σε οτι πιο ευχαριστο!!!

τα αλλα μας κοριτσια τι κανουν?

η καρπε με τη δυνατη μπουμπου?το μελιτινακι με την αννι και τα κοριτσια τους?το λουκουμαδακι μας παλι μας ξεχασε?η es εξαφανισμενη εντελως και δεν βλεπουμε ουτε το ευακι τελευταια!!!καλε τι εγινε???που πηγαν ολες???

Ξεκινάτε όλες γκρίνια μπάς κ φτιάξει και γλιτώσουμε ....

Τα σουφλεδάκια τρελαίνουν κόσμο....και εγώ δεν αφήνω παραπονεμένο κανένα...

Καλέ εννοείται την ξυνή ούτε μέχρι την εξώπορτα δεν την πάω,σιγά που θα την πάρω κ μαζί ..εμείς οι τρείς κ τα τάπερ!!!!

Έχεις υπερένταση το βράδυ πλέον γιαυτό κ ζορίζεσαι...προσπάθησε έστω μια ωρίτσα στην μέρα να την ξεκλέβεις είτε στο κρεβάτι,είτε στον καναπέ,είτε σε μια καρέκλα !!!!!

1 hour ago, Georgia1972 είπε:

Χα χα! Βρε το μπεμπακι! Μοσχομυριζε το φαγακι και δεν κρατιόταν φαινεται! :)

Μπεμπεδοπλυντηριακια, ε; Ελπιζω να στεγνωσουν πριν βρεξει.

Δεσποινακι καλα κανετε και δεν βγαινετε μ' αυτον τον καιρό.

Ο αντρουλης μου γυρισε, απραγος και κατακοπος. Τωρα κοιμαται του καλου καιρου.

Εγω σημερα εκανα φαγητακι, λιγο σίδερο το οποιο θα συνεχισω το απογευμα και σερφαριζα στο ιντερνετ περι δανεικων. Αυτα τα ολιγα...

Μπεμπεδοπλυντήρια κ βοήθεια μας!!!! Χαχαχαχα....

Τα άπλωσα μέσα γιατί εξω δεν προλαβαίνουν με τίποτα ,ασε που άναψαν τζάκια...

Το φαγητούλι ( παστίτσιο) μας έχεις δίκιο τον τρέλανε έχεις δίκιο,γιατί μετά που φάγαμε ηρέμησε..χαχα!!!!

Αχ αυτό το ψάρεμα,ταλαιπωρία ο άνθρωπος!!!!

 

36 minutes ago, Eleni1986 είπε:

Καλησπερα σε ολες!!!!

Τι μου κανετε;

Εμεις βολταραμε χτες ολη μερα, ειχα ντυσει και τη φραουλιτσα και γελουσε ο κοσμος!

Ολγακι μην πεφτεις, σκεψου θετικα!!!

Νατασακι μαγειρεματα, σουφλε!!! Μου τρεχουν τα σαλια και ειμαι σε διαιτα!!!! αχχχ!!! Τι μου κανετε!!!

Αντζυ μου τι καλα που κοιμηθηκες λιγακι!!! Με το καλο οι βολτουλες σας!!!

Γεωργια μου ελπιζω να περασε ο πονος!

Δεσποινακι με το μπομπιρακι θα φτιαξει ο καιρος και θα βγειτε! Υπομονη!!!!

Καλώς την φραουλομανούλα...αχχχχ την βγάλατε έξω ντυμένη;;; εντάξει λιώνω!!!!

Μην μου σκοτίζεσαι χάλιαααααα το σουφλέ χάλια...δεν τρώγεται κορίτσι μου γλυκό!!!!!!!

 


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eleni1986 said:

Καλησπερα σε ολες!!!!

Τι μου κανετε;

Εμεις βολταραμε χτες ολη μερα, ειχα ντυσει και τη φραουλιτσα και γελουσε ο κοσμος!

Ολγακι μην πεφτεις, σκεψου θετικα!!!

Νατασακι μαγειρεματα, σουφλε!!! Μου τρεχουν τα σαλια και ειμαι σε διαιτα!!!! αχχχ!!! Τι μου κανετε!!!

Αντζυ μου τι καλα που κοιμηθηκες λιγακι!!! Με το καλο οι βολτουλες σας!!!

Γεωργια μου ελπιζω να περασε ο πονος!

Δεσποινακι με το μπομπιρακι θα φτιαξει ο καιρος και θα βγειτε! Υπομονη!!!!

Μπράβο Ελενάκι και φραουλίτσα! Και του χρόνου!

Καμάρι η μαμα και ο μπαμπας, ε;;;; :)


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κοριτσάκια! Δεσποινάκι μου, κατά 90% αγόρι είναι και το δεύτερο! Δεν πειράζει, θα πετύχουμε την κόρη στο τρίτο! Γερά να είναι μόνο!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κούκλες!

Βγήκα τη βόλτα μου για περπάτημα και τώρα πάω να κάνω κάτι συμπληρωματικά ψώνια για τη μπουμπού :wub: Έκανα και μια μεγάαααλη παραγγελία από φαρμακείο καθώς μου είχαν τελειώσει κι εμένα πολλά πράγματα, και γενικά καλά να είμαστε να ξοδεύουμε τον τελευταίο καιρό! 

Καλή εβδομάδα σε όλες! 


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-καλημερα!!!! Τι κανετε κοριτσια μου???

Εγω ειχα παει σ-κ στους γονεις μου κ γυρισαμε παλι χθες αργα. Ωραια ηταν χαλαρωσαμε! Σημερα εκανα την τελευταια πρωινη μου ενεσουλα. Απο αυριο μονο οι βραδινες κ Παρασκευη εξετασεις αιματος κ υπερηχο. Αντε να δουμε.... 

Το κρυο κοριτσια δε λεει να κοπασει. Πφφφφ.... βαρεθηκα! Σημερα λεμε να παμε να ψαξουμε για αποκριατικες στολες. Το σ-κ να μασκαρευτουμε ολη η παρεα-χαχαχαχα... η τρελα δεν παει στα βουνα! :-P :-D

Νατασακι ευχαριστω πολυ για τη συνταγη. Θα το φτιαξω το σουφλεδακι αν οχι αυριο την παρασκευη σιγουρα. Μονο που το σκεφτομαι το λιγουρευομαι!!! Εσυ πως τα πηγες με τα μπεμπεδοπλυντηρια? Στεγνωσαν? Ξεκινησες το αγαπημενο σου σιδερωμα καθιστη??? χεχεχεχε...!!! :)

Ολγακι ελπιζω να περασε η ασχημη ψυχολογια κ να εισαι καλυτερα. Μη σκεφτεσαι κ μη βλεπεις πεσιμιστικα πραγματα στην τηλεοραση, μας κανουν χειροτερα! Παρε να διαβαζεις κανενα χαζοβιβλιο που να σου προκαλει γελιο, εμενα με βοηθαει πολυ! :)

Ελενακι με το φραουλακι σου θα εισασταν πραγματικα σκετη απολαυση στη βολτα. Υπεροχο θεαμα!!! :wub: 

Γεωργια μου ελπιζω να ξεκουραστηκες κ να αναρρωσες πληρως το σ-κ. 

Μελιτινακι πολυ ωραιο ξεκινημα για Δευτερα περπατημα κ ψωνια για τη μπουμπου!!! :). Εχεις απολυτο δικιο, να ειμαστε καλα να ξοδευουμε!!!

Φιλακια πολλα! Καλη εβδομαδα κοριτσια μου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγαπουλιτσες!!! Καλη εβδομαδα!!!

Μελιτινακι βολτουλες και ψωνια ακουω!!! Τελεια!!! Να ειστε καλα να ψωνιζετε κοριτσι μου!!!

Μελενια μου αααα πλησιαζουν οι μερες!!!!

Νατασακι καλημερααααααα!!!!

Ροζαλι μου τι καλα που θα εχεις δυο ιδιου φυλου, θα ειναι τοσο κοντα και θα κανουν και παρεα τα καμαρια σου!!! Θα το πιασουμε με την τριτη το κοριτσι, ετσι!!!!!

Κοριτσια εμεις κλεισαμε εκκλησια  χτες για την γαμοβαπτιση, 17 Ιουνιου τελικα και οχι Σεπτεμβιο οπως σκεπτομασταν αρχικα. Σε αγιο Νικόλαο, μια υπεροχη εκκλησια!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη, αλλα πρεπει αν τρεξω σαν τον Βεγγο να τα προλαβω ολα!!!


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eleni1986 είπε:

Καλημερα αγαπουλιτσες!!! Καλη εβδομαδα!!!

Μελιτινακι βολτουλες και ψωνια ακουω!!! Τελεια!!! Να ειστε καλα να ψωνιζετε κοριτσι μου!!!

Μελενια μου αααα πλησιαζουν οι μερες!!!!

Νατασακι καλημερααααααα!!!!

Ροζαλι μου τι καλα που θα εχεις δυο ιδιου φυλου, θα ειναι τοσο κοντα και θα κανουν και παρεα τα καμαρια σου!!! Θα το πιασουμε με την τριτη το κοριτσι, ετσι!!!!!

Κοριτσια εμεις κλεισαμε εκκλησια  χτες για την γαμοβαπτιση, 17 Ιουνιου τελικα και οχι Σεπτεμβιο οπως σκεπτομασταν αρχικα. Σε αγιο Νικόλαο, μια υπεροχη εκκλησια!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη, αλλα πρεπει αν τρεξω σαν τον Βεγγο να τα προλαβω ολα!!!

Τελειαααα....!!! Η ωρα η καλη κ η ευλογημενη να ειναι!!! Κ εμεις σε Αγιο Νικολαο παντρευτηκαμε! :)

Με τον ενθουσιασμο συμμαχο θα τα κανεις ολα τοσο γρηγορα που ουτε θα το καταλαβεις! 

Ασε Ελενακι πλησιαζουν οι ημερες δε λες τιποτα. Εγω νομιζα πως εχω πολυυυ καιρο μπροστα μου ως τον υπερηχο κ τωρα βλεπω πως δεν ειναι παρα μονο τεσσερις ημερες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


52 minutes ago, Me-Lenia είπε:

Τελειαααα....!!! Η ωρα η καλη κ η ευλογημενη να ειναι!!! Κ εμεις σε Αγιο Νικολαο παντρευτηκαμε! :)

Με τον ενθουσιασμο συμμαχο θα τα κανεις ολα τοσο γρηγορα που ουτε θα το καταλαβεις! 

Ασε Ελενακι πλησιαζουν οι ημερες δε λες τιποτα. Εγω νομιζα πως εχω πολυυυ καιρο μπροστα μου ως τον υπερηχο κ τωρα βλεπω πως δεν ειναι παρα μονο τεσσερις ημερες! 

Ευχαριστω αγαπη μου!!! Και εσυ με το καλο ο υπερηχος!! Να δειτε πολλα πολλα αυγουλακια! Ειδες που σου ελεγα θα περασουν νερακι οι μερες!


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια τι κάνετε?εμείς προσπαθούμε να κάνουμε δουλίτσες,δεν μπορώ να πω ότι είναι ευκολο βεβαια αλλα το παλευουμε!μολις καταφεραμε να κοιμηθουμε και στο καροτσι μας διπλα στον απορροφητηρα!!!

ελενακι βολτιτσες με τη φραουλιτσα?φανταζομαι θα εκαψε ηδη καρδιες το κοριτσακι σας!!!ερχεται και ο γαμος-βαφτιση νωριτερα?τελεια!!!!θα ειστε κουκλες μαμα και κορη και θα το απολαυσετε ολη η οικογενεια!!!τι καλα που βρηκατε και εκκλησια του Αγιου Νικολαου!!!

νατασακι πως πανε τα πλυσιματα-σιδερωματα συνοδεια με κλωτσιτσες???

Μελενια ειδες ποσο γρηγορα γινονται ολα?συντομα θα μας ανακοινωνεις τα ευχαριστα και θα λες ποτε εκανα την πρωτη ενεση ποτε εφαγα το πρωτο αποξηραμενο μου ποτε περιμενω το μωρο μου ουτε που καταλαβα!!!

Μελιτινακι μπεμπεδοψωνια????βουρ!!!!λεφτα να εχουμε να χαλαμε!οπως λεει και μια φιλη μου τα λεφτα και τα ψαρια τρωγονται φρεσκα!!

σουινι τι κάνουν τα μπεμπεδακια σου?

ροζαλι ερχεται δευτερος μικρος ταλιμπαν??????μια χαρα θα παιζουν με τον μεγαλο(και θα τρελαινουν τη μαμα)


x6WFp2.pngYIVQp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleni1986 είπε:

Καλημερα αγαπουλιτσες!!! Καλη εβδομαδα!!!

Μελιτινακι βολτουλες και ψωνια ακουω!!! Τελεια!!! Να ειστε καλα να ψωνιζετε κοριτσι μου!!!

Μελενια μου αααα πλησιαζουν οι μερες!!!!

Νατασακι καλημερααααααα!!!!

Ροζαλι μου τι καλα που θα εχεις δυο ιδιου φυλου, θα ειναι τοσο κοντα και θα κανουν και παρεα τα καμαρια σου!!! Θα το πιασουμε με την τριτη το κοριτσι, ετσι!!!!!

Κοριτσια εμεις κλεισαμε εκκλησια  χτες για την γαμοβαπτιση, 17 Ιουνιου τελικα και οχι Σεπτεμβιο οπως σκεπτομασταν αρχικα. Σε αγιο Νικόλαο, μια υπεροχη εκκλησια!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη, αλλα πρεπει αν τρεξω σαν τον Βεγγο να τα προλαβω ολα!!!

Ελενάκι μου με το καλό όλα!!!! Θα τα προλάβεις και θα είναι υπέροχα!! Εμένα μου έμειναν 2 μήνες!! Βέβαια ο Μάρτης θα έχει το πιο πολύ τρέξιμο!!! Περιμένω αυτη την εβδομάδα τα προσκλητηρια να βγουν!! Αν και μας τα εχει καθυστερήσει αρκετα αυτός!! Πφφφ....

 

Κορίτσια καλημέρα!!!!!

Γυρισεεεεεε!!! Ο μικρός από ανασκελα μπρούμητα!!! Με προβληματισε το ελενακι και ετσι εστρωσα μια κουβέρτα στο πατωμα και σε 2 μέρες γυρισε!! Μάλλον το πάρκο τον περιόριζεε!!

Είμαι πολύυυυ Χαπιιιιιιι!!!!!!!!!!

Νατασού???? Πως πάνε τα πλυντήρια??? Αυτη την εβδομάδα ερχονται και τα επιπλαα!! γιούπιιιι!!!!!

Έχεις κάποιον να σε βοηθήσει????

Για την πεθερά δεν ρωτάω καν... μην σπάσει κανένα νύχιιιι!!!!χοχοχοχοχο!!!

Μελένια μου πλησιάζει ο καιρός!!!! θα δεις που όλα καλά θα πάνε!! 

Μελιτινάκι μου και να δεις όταν γεννιούνται τι ωραια ξοδευεις και χαμπάρι δεν παίρνεις!!!

Κορίτσια τα πάμπερς θα κανετε υπομονη και θα τα παίρνετε από μεγαλα καταστήματα σε προσφορα!! Τα ειχε πχ στα λιντλ από 13 στα 9 ευρω το πακέτο!!! Βεβαια τα πρωτα 2 νουμερα δεν τα βγάζουν προσφορα!!!

Εγω την πάτησα γτ από το νο 2 είχα πάρει πολλά και δεν το φορεσε πολύ ο μικρος! Και ετσι εχω 3 πακέτα κλειστα!! Τωρα είμαστε στο νο 4!!!!

Λίγο συναχωμένο ειναι το σεινοσαυράκι μου!! Τον πλησίασε η πεθερα με ιωση!!!! Δλδ ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πφφφφφφ....... Σας φιλωωω!!!!!!!


OFubp3.png

TyB7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα, η ώρα η καλή!!! Τι έχετε σκεφτεί να κάνετε; Θα κάνετε άλλες μπομπονιέρες για το γάμο και άλλες για τη βάφτιση ή κοινές; Τι χρώματα θα έχετε; Για πες καμιά λεπτομέρεια!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Eleni1986 είπε:

Ευχαριστω αγαπη μου!!! Και εσυ με το καλο ο υπερηχος!! Να δειτε πολλα πολλα αυγουλακια! Ειδες που σου ελεγα θα περασουν νερακι οι μερες!

Ευχαριστω πολυ-πολυ Ελενακι μου!!! :wub: 

18 minutes ago, Δέσποινa είπε:

καλησπέρα κοριτσια τι κάνετε?εμείς προσπαθούμε να κάνουμε δουλίτσες,δεν μπορώ να πω ότι είναι ευκολο βεβαια αλλα το παλευουμε!μολις καταφεραμε να κοιμηθουμε και στο καροτσι μας διπλα στον απορροφητηρα!!!

ελενακι βολτιτσες με τη φραουλιτσα?φανταζομαι θα εκαψε ηδη καρδιες το κοριτσακι σας!!!ερχεται και ο γαμος-βαφτιση νωριτερα?τελεια!!!!θα ειστε κουκλες μαμα και κορη και θα το απολαυσετε ολη η οικογενεια!!!τι καλα που βρηκατε και εκκλησια του Αγιου Νικολαου!!!

νατασακι πως πανε τα πλυσιματα-σιδερωματα συνοδεια με κλωτσιτσες???

Μελενια ειδες ποσο γρηγορα γινονται ολα?συντομα θα μας ανακοινωνεις τα ευχαριστα και θα λες ποτε εκανα την πρωτη ενεση ποτε εφαγα το πρωτο αποξηραμενο μου ποτε περιμενω το μωρο μου ουτε που καταλαβα!!!

Μελιτινακι μπεμπεδοψωνια????βουρ!!!!λεφτα να εχουμε να χαλαμε!οπως λεει και μια φιλη μου τα λεφτα και τα ψαρια τρωγονται φρεσκα!!

σουινι τι κάνουν τα μπεμπεδακια σου?

ροζαλι ερχεται δευτερος μικρος ταλιμπαν??????μια χαρα θα παιζουν με τον μεγαλο(και θα τρελαινουν τη μαμα)

Χαχαχαχα.... αυτο με το αποξηραμενο ηταν ολα τα λεφτα, εσκασα στα γελια. Μακαρι Δεσποινουλα μου συντομα να σας ανακοινωσω ευχαριστα νεα. Σ ευχαριστω πολυ! Οσο για σενα μην απομακρυνεις το καροτσι απ τον θαυματουργο απορροφητηρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...