Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου.  Καλό και χαρούμενο ΣΚ! !!

13 hours ago, 17μαρτη2015 είπε:

 

 

ιωαννα με το καλο και το δευτερο παιδακι σου!!!! θα βρεις την δυναμη!!!! μανα!!!!!!! πολλα φιλακια!!! συμφωνω απολυτα!!!!

 

τοοοονια μουυυυ.... τι κανεις??? βρηκες ακρη για μαια να ερθει στο σπιτι για την γεννα???? να προσεχεις!!!

 

μυρτουλα χαιρομαι που βαινουν οοολα καλα!!!!!! κουραγιο με τα συμπτωματα!!!!!

πραγματικα ομορφες ετοιμασιες και ψυχολογια!!! καλο ταξιδι και καλα να περασετε κοριτσακι μου!!! σουευχομαι με θετικη χοριακη τα επομενα νεακια σου!!!!

Μάρτη μου καλά είμαι. Έκανα  τη Β επιπέδου κι όλα καλά. Δεν βρήκα για το σπίτι και δεν το συζήτησα και με τη γιατρό γιατί εκείνη τη μέρα ήμασταν όλοι πολύ κουρασμένοι.  Περιμένω να δω τι θα μου πει και η μαία που έχει εκεί η γιατρός γιατί από μια σύντομη συζήτηση που είχαμε κατάλαβα ότι έχουμε κοντινές αντιλήψεις.  Αν λοιπόν αυτή βοηθήσει κάπως την κατάσταση μπορεί να συμβιβαστω με κάποια μέση λύση.  Θα δούμε.  Εσύ πως είσαι? 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενι μακαρι να ναι θετικη η χοριακη.να χουμε πολλα ευχαριστα.κ συ βορεια;

συγχαρητηρια τονια για τη β!κοριτσαρος ετσι;νομιζω στο λητω εχουν δωματιο σαν φυσικο τοκετο.κ νερο.αν σε περιμενει η γιατρος μετα την πητ,γλιτωσεις ξυρισμα κ κλεισμα κ συζητησετε για επισκληρηδιο κ γενικες παρεμβασεις θα ναι ενα καλο πρωτο βημα.ειναι ωρα να αρχισεις τετοια θεματα.γενικα σε φτ η μαια ειναι πολυ σημαντικη

αν δ πας κ με τα πρωτα πονακια στο μαιευτηριο θα κανεις καλο ξεκινημα

ευχομαι να χεις υπεροχο τοκετο κ φυσικα μαμα κ κορη να στε καλα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, vikib είπε:

ενι μακαρι να ναι θετικη η χοριακη.να χουμε πολλα ευχαριστα.κ συ βορεια;

συγχαρητηρια τονια για τη β!κοριτσαρος ετσι;νομιζω στο λητω εχουν δωματιο σαν φυσικο τοκετο.κ νερο.αν σε περιμενει η γιατρος μετα την πητ,γλιτωσεις ξυρισμα κ κλεισμα κ συζητησετε για επισκληρηδιο κ γενικες παρεμβασεις θα ναι ενα καλο πρωτο βημα.ειναι ωρα να αρχισεις τετοια θεματα.γενικα σε φτ η μαια ειναι πολυ σημαντικη

αν δ πας κ με τα πρωτα πονακια στο μαιευτηριο θα κανεις καλο ξεκινημα

ευχομαι να χεις υπεροχο τοκετο κ φυσικα μαμα κ κορη να στε καλα

Βικακι μου για αρχή το ξύρισμα το κάνω μόνη μου.  Γενικά σιχαίνομαι όλο αυτή τη διαδικασία.  Επίσης όντως δεν έχω σκοπό να πάω στο μαιευτήριο με τα πρώτα πονακια. Το ξέρω ότι είναι καιρός για αυτή τη συζήτηση αλλά την τελευταία φορά δεν ήταν κατάλληλη στιγμή για κανέναν.  Θα πάω 10 Μαΐου πάλι και θα το συζητήσω.  Εν τω μεταξύ θα κάνω και τη βόλτα μου σας μαιευτήρια.  Το ξέρω αυτό για το Λητώ.  Αν και ακόμα κι εκεί πρέπει να πετύχεις κενή την συγκεκριμένη αίθουσα.  Τι να πω. .Μόνο αυτό με αγχώνει σε όλη την εγκυμοσύνη.  Όχι ο τοκετός.  Οι παρεμβάσεις που γίνονται.  Η συνυφαδα μου γέννησε πριν 3 βδομάδες στο Ρέα με καισαρική λόγω ιστορικού. Το παιδί της το δώσανε πρώτη φορά μετά από 5 ώρες.  Εννοείται ότι δεν έτρωγε καθόλου και της λέγανε ότι τα νεογέννητα δεν θηλάζουν αμέσως. Το μωρό άρχισε να τραβάει γάλα μετά από 2-3 μέρες.  Θέλουν να μας.πουν ότι μέχρι τότε εν είχαν δώσει ξένο? ?μεγάλη απογοήτευση. .


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

με καλη θεληση ακομη κ σε καισαρικη παιρνεις το μωρο σε λιγοτερο απο μια ωρα

με τη μαια κυριως να μιλησεις.σεμιναρια δ μπορεις να παρακολουθησεις;

για το θηλασμο ειναι αλλο μεγαλο θεμα.κ κει να μαλωσεις πρεπει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vikib είπε:

με καλη θεληση ακομη κ σε καισαρικη παιρνεις το μωρο σε λιγοτερο απο μια ωρα

με τη μαια κυριως να μιλησεις.σεμιναρια δ μπορεις να παρακολουθησεις;

για το θηλασμο ειναι αλλο μεγαλο θεμα.κ κει να μαλωσεις πρεπει

Βικακι μου είμαι πολύ αποφασισμένη αν καταλήξω σε μαιευτήριο να μην υποκύψω στα δικά τους. Θα απαιτήσω να θηλασω αμέσως . Μαθήματα δεν είναι εύκολο να παρακολουθησω λόγω χρόνου. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Rena87 είπε:

Εμένα τη μέρα που περίμενα μα αδιαθετησω ήταν 308...  δε μου φαίνεται περίεργο που σε μια βδομάδα σου πηγε τόσο αγάπη μου...γιατι από ένα σημείο κ μετά αρχίζει και τριπλασιαζεται... καταλαβαίνω ότι είσαι φοβισμένη...κ εγώ πολύ..  λόγω πρώτου μωρού... αλλά κ εσύ για το πως θα τα καταφέρεις... θα βρεις όμως και τη δύναμη και τον τρόπο...θα δεις... τι ωραια που θα είμαστε μαζί...εγω θα γεννήσω στο γαια...εσυ;; τη Δευτέρα δεν περιμενω κ πολλά γιατί θα μαι μάλλον 5 εβδομάδων...αλλά πιστεύω μετά από 1 βδομάδα π θα γυρίσω από Κέρκυρα να ακούσω κ εγώ καρδούλα.  Έκλεισες τον πρώτο υπέρηχο;;;

Αχ νινακι μου γλυκό δε φαντάζεσαι πόσο ανυπομονώ... θα σας πω σίγουρα αμέσως!!  Εσύ αδιαθετησες αγαπη;;

Γλυκό μου σου εύχομαι να είναι θετική η χοριακουλα σου...  εχεις κάνει τεστ η πας κατευθείαν για χοριακη; δε θυμάμαι αν είπες...

Καλησπέρα Ρενάκι μου..Είχα κάνει ένα 5 μέρες πριν την καθυστέρηση και ενα τη μέρα που περίμενα να αδιαθετήσω αλλα βγηκαν αρνητικα..και η πλάκα έιναι πως αυριο θα είμαι στη 10η μερα καθυστέρησης,πράγμα αγνωστο για μένα που η περιοδος μου είναι ρολόι! Τι να πω κοριτσι μου;τοσο να με σνομπαρουν τα τεστ; 

22 hours ago, 17μαρτη2015 είπε:

 

 

ιωαννα με το καλο και το δευτερο παιδακι σου!!!! θα βρεις την δυναμη!!!! μανα!!!!!!! πολλα φιλακια!!! συμφωνω απολυτα!!!!

 

τοοοονια μουυυυ.... τι κανεις??? βρηκες ακρη για μαια να ερθει στο σπιτι για την γεννα???? να προσεχεις!!!

 

μυρτουλα χαιρομαι που βαινουν οοολα καλα!!!!!! κουραγιο με τα συμπτωματα!!!!!

πραγματικα ομορφες ετοιμασιες και ψυχολογια!!! καλο ταξιδι και καλα να περασετε κοριτσακι μου!!! σουευχομαι με θετικη χοριακη τα επομενα νεακια σου!!!!

Σ ευχαριστω πάρα πολύ κορίτσι μου γλυκό για τις ευχές σου τις όμορφες!!! Μακάρι Παναγία μου να έγινε ένα θαυματακι και τα τεστάκια να έκαναν λάθος...πρωτη φορα 10 μέρες καθυστέρηση...ποτε δεν είχα ουτε 4!!!!

7 hours ago, vikib είπε:

ενι μακαρι να ναι θετικη η χοριακη.να χουμε πολλα ευχαριστα.κ συ βορεια;

συγχαρητηρια τονια για τη β!κοριτσαρος ετσι;νομιζω στο λητω εχουν δωματιο σαν φυσικο τοκετο.κ νερο.αν σε περιμενει η γιατρος μετα την πητ,γλιτωσεις ξυρισμα κ κλεισμα κ συζητησετε για επισκληρηδιο κ γενικες παρεμβασεις θα ναι ενα καλο πρωτο βημα.ειναι ωρα να αρχισεις τετοια θεματα.γενικα σε φτ η μαια ειναι πολυ σημαντικη

αν δ πας κ με τα πρωτα πονακια στο μαιευτηριο θα κανεις καλο ξεκινημα

ευχομαι να χεις υπεροχο τοκετο κ φυσικα μαμα κ κορη να στε καλα

Ναι κοπέλα μου και εγώ βόρεια!!! Εχουμε 6 χρόνια στην Αθήνα γιατι ο αντρουλης μου είναι στρατιωτικος οποτε καταλαβαινεις..:) Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!!!μακαρι να είναι θετικη!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου καλα εισαστε;;;;

Λοιπον χθες καναμε την αυχενικη στο ΡΕΑ.

Αυχενικη στο 1,6 ορατο ρινικο οστο ολα καλα μας ειπε απλα στη μετριση ειναι μια βδομαδα πισω!

Δλδ 12w+1d ηταν χθες ενω ημερολογιακα 13w+1d.

Η παπ-α κοριτσια Μ.Τεταρτη θα βγει.Μακαρι να βγει και αυτη καλη.

Ε δεν πιστευω η παπ-α να μου τη βγει αριστερα;;;;!!!!

Θα τρελαθω!!!

 

  • Μου αρέσει 1

gc6Ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Εμειίς σήμερα επιτέλους εχουμε λιακάδα!!! 

Mammy2 μπραβο που πήγαν ολα καλα!!!Εύχομαι και όλα τα υπόλοιπα να ειναι τελεια!!

Μαρτη μου τι κάνεις;;; Τι κανουν τα παιδακια σου;;; Σε πεθυμησαμε!!

Χαρουμενη μανουλα αδιαθετησες ε;; Αντε μπραβο ενας νεος κυκλος ξεκιναει!! 

Εγω κοριταια εχθες κατα τις μιαμιση το βραδυ που γυρισαμε σπιτι ειχα λιγο καφε!! Τωρα το πρωι το ιδιο. Αιμα δεν ειναι παντως, εννοω κανονικη ροή. Αντε να δουμε μαλλον ερχεται. Και το στηθος ξεπρηστηκε σημερα. Πονο καθολου δεν εχω μεχρι στιγμης. Και το επισημαινω γιατι ανεκαθεν ειχα δυσμηνορροια. 

Σας φιλώ ολες!!! Ελπιζω να ειστε ολες καλα!!!

 

  • Μου αρέσει 1

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Τονι@ είπε:

Βικακι μου είμαι πολύ αποφασισμένη αν καταλήξω σε μαιευτήριο να μην υποκύψω στα δικά τους. Θα απαιτήσω να θηλασω αμέσως . Μαθήματα δεν είναι εύκολο να παρακολουθησω λόγω χρόνου. 

Καλησπέρα κορίτσια!  Βλέπω κάποιες έχουν ευχάριστα νέα με αυχενικες κ β επιπέδου :-) αντε κ οι υπόλοιπες να παίρνουν σειρά, ίσως οι διακοπές του Πάσχα είναι μια καλή ευκαιρία!! 

Τόνια μου ήθελα να σου πω, δεν ξέρω για όλα τα άλλα που λες περί φυσικού τοκετού κ μη παρεμβάσεων, πάντως περί θηλασμου το Αττικό είναι αυστηροτατο.  Ξένο γάλα δε δίνει ούτε για αστείο,  μια κοπέλα στο δωμάτιο που γέννησα ήθελε να δώσει ξένο κ της κάνανε πόλεμο, ήρθαν οι μαιες για ενημέρωση, με τα πολλά επειδή αυτή ισχυριζόταν ότι δεν είχε γάλα, στείλανε άρων άρων τον άντρα της να αγοράσει θήλαστρο, μετά άντλησε λίγο, το έδωσε στο παιδί κ την έβαλαν να υπογράψει συναίνεση ότι υπ ευθύνη της δίνει κάποια ml ξένου γάλακτος, κ όντως το υπέγραψε κ της δίναν 20 ml νομίζω μόνο συμπλήρωμα κ πέρναγε κάθε μέρα ο παιδιάτρος κ της έλεγε να μειώνει το ξένο.. Η κοπέλα έκλαιγε ένιωθε ότι της έκαναν πόλεμο αλλά δεν είχε επιλογες.. Λοιπόν για να μην πολυλογώ, στο Αττικό (όσο είσαι εκεί τουλάχιστον)  δεν γίνεται να μη θηλάσεις. 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια μου  τι κανετε;;; αντε νινι με το καλο να σου ερθει και εσεναα να εχουμε ευχαριστα και τον αλλο μηνα να μηλαμε για πρωτοχρονιατικα μπεμπακια..!!!! μαμυ χερομαι που ολα καλα με την αυχενικη μεγαλωνει και σε σενα το σπορακι σου...!!!! και εγω που γεννησα με καισαρικη και ολικη ναρκωση μου το εφεραν κατευθειαν το μωρο οταν ξυπνησα και το ζητουσα αν και το ειχαν βαλει στη θερμοκιτιδα...αν και στην κλινικη που γεννησα ως πρωτο γευμα δινουν λιγο χαμομηλι στο μωρο για να καθαρησει δεν ξερω αυτο αν γινεται πουθενα αλλου...


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, xaroumenh mama said:

γεια σας κοριτσια μου  τι κανετε;;; αντε νινι με το καλο να σου ερθει και εσεναα να εχουμε ευχαριστα και τον αλλο μηνα να μηλαμε για πρωτοχρονιατικα μπεμπακια..!!!! μαμυ χερομαι που ολα καλα με την αυχενικη μεγαλωνει και σε σενα το σπορακι σου...!!!! και εγω που γεννησα με καισαρικη και ολικη ναρκωση μου το εφεραν κατευθειαν το μωρο οταν ξυπνησα και το ζητουσα αν και το ειχαν βαλει στη θερμοκιτιδα...αν και στην κλινικη που γεννησα ως πρωτο γευμα δινουν λιγο χαμομηλι στο μωρο για να καθαρησει δεν ξερω αυτο αν γινεται πουθενα αλλου...

Γεια σου χαρούμενη μανούλα!!! Σε ευχαριστώ για την ευχη!!! Μακάρι ολες να εχουμε ευχαριστα!!! Τωρα εχω κανονικη ροή και ποναω κιολας παλι. Δεν πειραζει ομως τοσα χρονια το συνηθισα πια!!! 

Σε οτι αφορα αυτο που εγραψες παραπανω Μια φιλη μου ειχε γεννησει Αλεξπολη πριν κπ χρονια και ειχα παει και ειχαν δωσει στο μωρο χαμομηλι πρωτα!! Το θυμαμαι πολυ καλα. 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!ειμαι καινουρια στην παρεα σας και ειπα να μοιραστω μαζι σας την δικη μου αγωνια !

Εχω 6ημερες καθυστερηση εκανα το τεστ στην 4η ημερα αλλα βγηκε αρνητικο!ο κυκλος μου ειναι σταθερος 28-30ημερες . Εχω πονους περιοδου το στηθος μου ειναι πρησμενο αρκετα και ποναει πολυ ,ζαλαδες κοπωση και νευρικοτηταα! υπαρχει περιπτωση το τεστ να ειναι λαθος; ;;να πω οτι το εκανα μεσημερι . 

Ευχαριστωωω :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου κι απο μενα!! τι κανετε;; εγω απο χθες δεν εχω ξανακανει εμμετο καθως ολη την εβδομαδα ειχα πρωινη ναυτια...χθες το βραδυ ανακατευτηκα λιγο αλλα μεχρι εκει...κοριτσια που ειστε ηδη μανουλες η προχωρημενες εγκυουλες γνωριζετε αν τα συμπτωματα κοβονται ετσι μαχαιρι;;; η απλα ηρεμεις μερικες μερες και σε ξαναπιανουν;;; επισης να σημειωσω οτι την προηγουμενη εβδομαδα ειχα μονο ταση χωρις να κανω ομως τιποτα!!! 


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...