Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

18 hours ago, Quinsey είπε:

Ποσό είναι το 2ο και θηλάζεις; 

χαρα στο κουράγιο σου(!)

πας για tandem δλδ ; :)

Ευχαριστω! το 2ο,η μικρη, ειναι 2μιση χρονων.Tantem κανω ηδη απ'τη στιγμη που γεννηθηκε η μικρη,τοτε ηταν 1μιση ο μικρος κ βασικα τωρα το εκοψε που ειναι σχεδον 4!!Ακομα δηλ.πινει το πρωι που ξυπναει.Την μικρη δεν εχω σκοπο να την σταματησω εγω,οπως κ τον πρωτο,ηθελα να αποφασισει μονος του..οποτε λογικα θα πινει κ αυτην παρεα με το μωρακι.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, HALEX said:

Ευχαριστω! το 2ο,η μικρη, ειναι 2μιση χρονων.Tantem κανω ηδη απ'τη στιγμη που γεννηθηκε η μικρη,τοτε ηταν 1μιση ο μικρος κ βασικα τωρα το εκοψε που ειναι σχεδον 4!!Ακομα δηλ.πινει το πρωι που ξυπναει.Την μικρη δεν εχω σκοπο να την σταματησω εγω,οπως κ τον πρωτο,ηθελα να αποφασισει μονος του..οποτε λογικα θα πινει κ αυτην παρεα με το μωρακι.!

 !!!

Χαρα στο κουράγιο σου μονο αυτο εχω να πω! 

Δλδ μετρας ηδη 4 χρονιάς θηλάζουσα και ετσι οπως τα λες εχεις αλλα 4 στο τσεπάκι!

 

μπραβο! Δεν ξερω αν θα το άντεχα αυτό ομολογώ ! 

4 hours ago, Mellousa mama said:

Καλημέρα. Chicco trio love motion  αυτό λέω να πάρω. Καλό μου φαίνεται.

Ωραιο φαίνεται!

εγω θάνατο πήγαινα να το δω κ απο ένα καταστήματα αν είχα τη δυνατότητα βεβαια για να δω κ στην πράξη αν ειναι τοσο βολικο όσο λεει

  • Μου αρέσει 1

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σχετικά με τα καρότσια έχω κάνει μια σχετική έρευνα και έχω καταλήξει στο Inglesina trilogy.

Οσοι το είχαν, μου έχουν πει τα καλύτερα. Χρησιμοποίησαν και το πορτ μπεμπε πάρα πολύ ειδικά μέσα στο σπίτι τουσ πρώτους μήνες για ύπνο, το αυγό για όλες τις μετακινήσεις μέχρι 6-8 μηνών, όποτε αν όλα πάνε καλά πρώτα ο θεός κατά 90% αυτό θα πάρω.

Ποιο δύσκολο μου φαίνεται το να αποφασίσω για λικνο κουνια παρκοκρέβατο και δε ξέρω  αν είναι αναγκαίο και το παρκοκρέβατο και η κουνια..

Αυτή τη στιγμή μ αυτά που έχω διαβάσει κλίνω στο να μη πάρω λίκνο αλλά παρκοκρέβατο με ένα καλό στρώμα για τους πρώτους 6 μήνες μέσα στο δωμάτιο μας και μετά στο σαλόνι για να το βλέπω. ..Σχετικά με τη κούνια σκέφτομαι κάποια που να γίνεται και κρεβατάκι αν φευγουν κάγκελα κτλ να κοιμάται μέχρι τα 3-4 η και παραπάνω αν γίνεται. Δηλαδή μια μεγαλούτσικη κούνια που θα μπει μόνο στο δωμάτιο του και όχι στο δικό μας..

Είναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά πρέπει να ξέρω πάνω κάτω τι πράγματα θα χρειαστώ και ποιο θα είναι το κόστος.

  • Μου αρέσει 2

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, moustokoulouro είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Σχετικά με τα καρότσια έχω κάνει μια σχετική έρευνα και έχω καταλήξει στο Inglesina trilogy.

Οσοι το είχαν, μου έχουν πει τα καλύτερα. Χρησιμοποίησαν και το πορτ μπεμπε πάρα πολύ ειδικά μέσα στο σπίτι τουσ πρώτους μήνες για ύπνο, το αυγό για όλες τις μετακινήσεις μέχρι 6-8 μηνών, όποτε αν όλα πάνε καλά πρώτα ο θεός κατά 90% αυτό θα πάρω.

Ποιο δύσκολο μου φαίνεται το να αποφασίσω για λικνο κουνια παρκοκρέβατο και δε ξέρω  αν είναι αναγκαίο και το παρκοκρέβατο και η κουνια..

Αυτή τη στιγμή μ αυτά που έχω διαβάσει κλίνω στο να μη πάρω λίκνο αλλά παρκοκρέβατο με ένα καλό στρώμα για τους πρώτους 6 μήνες μέσα στο δωμάτιο μας και μετά στο σαλόνι για να το βλέπω. ..Σχετικά με τη κούνια σκέφτομαι κάποια που να γίνεται και κρεβατάκι αν φευγουν κάγκελα κτλ να κοιμάται μέχρι τα 3-4 η και παραπάνω αν γίνεται. Δηλαδή μια μεγαλούτσικη κούνια που θα μπει μόνο στο δωμάτιο του και όχι στο δικό μας..

Είναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά πρέπει να ξέρω πάνω κάτω τι πράγματα θα χρειαστώ και ποιο θα είναι το κόστος.

καλημερα σε ολες κ εγω στο πρωτο μου στην αρχη ειχα μια καλαθουνα κ μετα κουνια κρεβατι που το χει μεχρι τωρα που κοντευει τα 4 κ κραταει αλλο ενα χρονο ακομα γιατι βγαινουν τα καγκελα ηταν απο το ηρα τωρα δε ξερω τι θα κανω κ γω ελεγα για παρκοκρεβατο αλλα μια φιλη μου λεει οτι δεν εχει ταβλες κ δε θα ναι καλο για το μωρο κ εχω σκοπο να κοιμουντε δυο παιδια σε ενα δωματιο αρα κουκετα ουφ κ εγω ειμαι πολυ προβληματισμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/3/2017 at 11:52 ΠΜ, HALEX είπε:

Ευχαριστω! το 2ο,η μικρη, ειναι 2μιση χρονων.Tantem κανω ηδη απ'τη στιγμη που γεννηθηκε η μικρη,τοτε ηταν 1μιση ο μικρος κ βασικα τωρα το εκοψε που ειναι σχεδον 4!!Ακομα δηλ.πινει το πρωι που ξυπναει.Την μικρη δεν εχω σκοπο να την σταματησω εγω,οπως κ τον πρωτο,ηθελα να αποφασισει μονος του..οποτε λογικα θα πινει κ αυτην παρεα με το μωρακι.!

Quinsey σ'ευχαριστω πολυ!Οταν ηταν πιο μικρα ηταν πιο δυσκολο κ κουραστικο θα ελεγα...Φαντασου τωρα δυσκολευομαι να το πιστεψω οτι πινει μονο μια φορα!Κ η μικρη δε με κουραζει καθολου,αντιθετως το ευχαριστιεμαι.Περσι που θηλαζαν φουλ ειχα γινει πετσι κ κοκαλο,ολη μερα ετρωγα για να ανταπεξελθω!

καλο βραδυ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσάκια! Τι κάνετε;;;;;

Επειδή είμαι άσχετη, αυτό το tantem που λέτε τι είναι;;; Κάτι με τον θηλασμό, αν κατάλαβα καλά; Πάντως, Halex, χαράς στο κουράγιο σου! Εγώ 3 μήνες θήλασα και τα είδα όλα από την κούραση! Δεν μετάνιωσα που το έκανα, και θα το ξανακάνω, αλλά πολλή κούραση! Πόσο μάλλον εσύ που θηλάζεις τόσα χρόνια! Δεν μπορώ να το φανταστώ!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Rosali said:

Καλημέρα, κοριτσάκια! Τι κάνετε;;;;;

Επειδή είμαι άσχετη, αυτό το tantem που λέτε τι είναι;;; Κάτι με τον θηλασμό, αν κατάλαβα καλά; Πάντως, Halex, χαράς στο κουράγιο σου! Εγώ 3 μήνες θήλασα και τα είδα όλα από την κούραση! Δεν μετάνιωσα που το έκανα, και θα το ξανακάνω, αλλά πολλή κούραση! Πόσο μάλλον εσύ που θηλάζεις τόσα χρόνια! Δεν μπορώ να το φανταστώ!

Καλημέρα!

Tandem είναι ο ταυτόχρονος θηλασμός 2 (ή περισσότερων :) ) παιδιών διαφορετικής ηλικίας.

Συνήθως ένα βρέφος και ένα νήπιο.


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Μέχρι τα 4??? Ουάου.. .Πως γίνεται να έχεις γάλα τόσο καιρό.. Εννοώ καταλαβαίνω οταν γεννήθηκε η μικρή να έχεις γαλά αλλά είχες κι απ τη γέννηση του μεγάλου μέχρι να γίνει 1,5? Και μετά απ τη γέννηση της μικρής μέχρι τώρα που έχουν περάσει άλλα 2μιση χρόνια?? Ουαου.. 

Μέχρι ποια ηλικία είναι ωφέλιμος ο θηλασμός?  Σοκαρίστηκα..χαχα.. Νομιζα ότι μια γυναίκα έχει γαλά για κανα εξάμηνο με χρόνο το πολύυυυυυ.. Και μάλιστα μερικές 1-2 μήνες μόνο.. Τίποτα δε ξέρω.

 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όσο θηλάζεις και όσο αδειάζεις το στήθος, ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι υπάρχει κατανάλωση και παράγει συνεχώς γάλα. Μπορεί δηλαδή να έχεις γάλα και μέχρι το παιδί σου να γίνει 10 χρονών.

Ο ΠΟΥ λέει ότι ο θηλασμός είναι ωφέλιμος όσο τον κρατήσεις. Κι εμάς εδώ μια συνάδελφος θήλαζε το γιο της μέχρι τα 4. Εγώ δεν θα μπορούσα με τίποτα!!!

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


37 minutes ago, Rosali said:

Όχι, όσο θηλάζεις και όσο αδειάζεις το στήθος, ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι υπάρχει κατανάλωση και παράγει συνεχώς γάλα. Μπορεί δηλαδή να έχεις γάλα και μέχρι το παιδί σου να γίνει 10 χρονών.

Ο ΠΟΥ λέει ότι ο θηλασμός είναι ωφέλιμος όσο τον κρατήσεις. Κι εμάς εδώ μια συνάδελφος θήλαζε το γιο της μέχρι τα 4. Εγώ δεν θα μπορούσα με τίποτα!!!

Μέχρι τα 10? Καθήστε βρε παιδιά.. Ο άνθρωπος είναι θηλαστικό ... Τα υπολοιπα θηλαστικά σταματούν να θηλάζουν όταν αρχίζουν να τρέφονται τα μικρά τους με αλλες τροφές? Σε εμάς γιατί γίνεται αυτό? Επίσης πως γίνεται να έχεις ωορρηξία με προλακτίνη σε τέτοια επίπεδα ώστε να έχεις γάλα? Εγώ είχα ένα τικ πάνω απ το όριο κι αν δεν έμενα μέχρι το εξάμηνο ο ενδοκρινολόγος θα μου έδινε χάπι για το ρυθμίσω.. Εγω μπερδευτεί πάρα πολύ σήμερα.


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2017 at 11:09 ΠΜ, Titin είπε:

Καλημερα κοριτσια! Τι κανετε; 

ωραιο το chicco Και εγω στο πρωτο το Simplicity ειχα. Γενικα ειμαι πολυ υπερ της εταιρειας αυτης. Να πας να το δεις απο κοντα.

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα  ήδη σε δύο καταστήματα και δεν είχαν της chicco, και εδώ που μένω δεν έχουμε ποικιλία. Θα πάω και στα υπόλοιπα να δω. Αν δεν έχουν θα το ρισκάρω και θα παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mellousa mama said:

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα  ήδη σε δύο καταστήματα και δεν είχαν της chicco, και εδώ που μένω δεν έχουμε ποικιλία. Θα πάω και στα υπόλοιπα να δω. Αν δεν έχουν θα το ρισκάρω και θα παραγγείλω.

Καλημέρα.. Που μένεις?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, moustokoulouro said:

Μέχρι τα 10? Καθήστε βρε παιδιά.. Ο άνθρωπος είναι θηλαστικό ... Τα υπολοιπα θηλαστικά σταματούν να θηλάζουν όταν αρχίζουν να τρέφονται τα μικρά τους με αλλες τροφές? Σε εμάς γιατί γίνεται αυτό? Επίσης πως γίνεται να έχεις ωορρηξία με προλακτίνη σε τέτοια επίπεδα ώστε να έχεις γάλα? Εγώ είχα ένα τικ πάνω απ το όριο κι αν δεν έμενα μέχρι το εξάμηνο ο ενδοκρινολόγος θα μου έδινε χάπι για το ρυθμίσω.. Εγω μπερδευτεί πάρα πολύ σήμερα.

ο φυσικός αποθηλασμός υποτίθεται οτι μπορεί να πάρει χρόνια.

Ο ΠΟΥ συστήνει αποκλειστικό θηλασμό τους πρώτους 6 μήνες και θηλασμό του παιδιού μέχρι τα 2 έτη και απο κεί και πέρα για όσο θέλει το παιδί και η μητέρα.

 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι ο φυσικός αποθηλασμός και η ικανότητα της μητέρας να παράγει γάλα φτάνει κάπου τα 7 έτη αλλά δεν έιμαι σίγουρη.

Επίσης ο θηλασμός δεν είναι μεθοδος αντισύλληψης ούτε αποκλείει την ωορηξία.

Εγώ η αλήθεια είναι ότι αδιαθέτησα ένα μήνα αφου σταμάτησα να θηλάζω αλλά έχω φίλη με παιδάκι 2 ετών που θηλάζει ακόμα το μικρό της και αδιαθετεί κανονικά από το 2ο μήνα του μικρού (!) 


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θήλασα 3 μήνες συμπληρωματικά (έδινα και ξένο), γιατί δεν είχα πολύ γάλα και περίοδος μου ήρθε ένα μήνα αφότου διέκοψα το θηλασμό τελείως με χάπι. Διάβαζα στο ίντερνετ ότι όταν θηλάζεις συμπληρωματικά και όχι αποκλειστικά σου έρχεται περίοδος κλπ... μπούρδες... Σε μένα τουλάχιστον δεν συνέβη.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...