Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Psari_ble είπε:

Σε καταλαβαίνω κι εμείς κάπως έτσι είμαστε! εσύ εχεις κάνει σαλπιγγογραφία; Ωορρηξία γιατι δεν έκανες; 

Δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφία,γιατί φοβάμαι να σου πω την αλήθεια,στο μέλλον αν δω ότι περνάει ο καιρός χωρίς αποτέλεσμα θα κάνω σίγουρα.Ο παλιός γιατρός μου είχε πει να κάνω και ο καινούριος αποκλείει λέει να έχω πρόβλημα στις σάλπιγγες επειδή δεν είχα ποτέ καμία φλεγμονή κτλ..βασικά πιστεύει πως τόσο καιρό δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη επειδή δεν είχαμε καλό σπέρμα και επειδή δεν κάνω συχνά ωορρηξία.Όχι επειδή πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες.έχουν περάσει μήνες στο παρελθόν που εμφάνιζα κύστη στην ωοθήκη και όταν συμβαίνει αυτό σημαίνει πως τον μήνα εκείνο δεν έγινε η ωορρηξία..Εμείς που έχουμε εικόνα πολυκυστικων απ ότι έχω καταλάβει έχουμε περισσότερες πιθανότητες να εμφανίζουμε κύστη στις ωοθήκες και να χάνουμε ωορρηξίες...άσε που αυτή τη διετία που προσπαθούμε εμένα δεν μου έχει έρθει περίοδος 24-26 φορές όπως στις περισσότερες γυναίκες μιας και ο κύκλος μου είναι τεράστιος..Άρα είχα και λιγότερες ωορρηξίες από το "φυσιολογικό"..Μ αυτά και με κείνα πέρασαν κοντά δύο χρόνια και δεν έχει γίνει σύλληψη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 12 λεπτά , Psari_ble είπε:

Για  να έχεις Πολυκυστικές πρέπει να πληρείς κι άλλα κριτίρια(αυξομοιώσεις βάρους, ακμή, ορμονικές διαταραχες, ασταθές κύκλο). Ναι, δεν μου είπε καν για σαλπιγγογραφία. Μάλλον πρέπει να επισκεφτώ άλλον γυναικολόγο..

Καλωσήρθες στο θεματάκι μας. Πιθανόν ο γιατρός σου δεν σου είπε ακόμα για σαλπιγγογραφεια γιατί είχατε θέμα με το σπέρμα. Αν σε βοηθάει συζήτησε το μαζί του να την κάνεις. Επίσης οι μεγάλοι κύκλοι που έχεις κάποιες φορές μπορεί να σημαίνουν ότι έχεις κάποιους ανωορρηκτικους κύκλους. Το οποίο συμβαίνει σε κάποιες γυναίκες χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Έτσι είναι φτιαγμενες. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει; 

Όσο για τα τεστακια που λες, νομίζω βοηθάνε. Αφενως ξέρεις σίγουρα ότι πέτυχες τις σωστές μέρες, αφετέρου υπολογίζεις καλύτερα ποτέ περιμένεις την επόμενη περίοδο (12-16 ημέρες μετά την ωορρηξία). Από εκεί και πέρα υπάρχουν κοπέλες που τις αγχώνει. Είναι τι ταιριάζει σε κάθε μία. Εγώ θα σου έλεγα δοκίμασε τα και μετά αποφασίζεις. 

Εύχομαι γρήγορα το επιθυμητό αποτέλεσμα - τώρα που λύσατε το θέμα με το σπέρμα. 

@Ungry girl βλέπεις. Πολλές φορές το πρόβλημα στο σπέρμα λύνεται. Τα αποτελέσματα αύριο και σε ουρολόγο. Εκείνος μόνο θα ξέρει να σας πει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ungry girl είπε:

Όποτε ελπίζουμε τι να πω ευχομαι να εισαι τυχερη μας του Νοέμβριου να κανεις σεφτε!!!!μακαρι!!!

Ναι θα ρωτήσω αντε να βρω εναν καλο γυμαικολογο!!!

Ειμαι κ μετα απο παλινδρομη δεν θελω να ξεσηκωνομαι...θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , alina80 είπε:

Καλωσήρθες στο θεματάκι μας. Πιθανόν ο γιατρός σου δεν σου είπε ακόμα για σαλπιγγογραφεια γιατί είχατε θέμα με το σπέρμα. Αν σε βοηθάει συζήτησε το μαζί του να την κάνεις. Επίσης οι μεγάλοι κύκλοι που έχεις κάποιες φορές μπορεί να σημαίνουν ότι έχεις κάποιους ανωορρηκτικους κύκλους. Το οποίο συμβαίνει σε κάποιες γυναίκες χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Έτσι είναι φτιαγμενες. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει; 

Όσο για τα τεστακια που λες, νομίζω βοηθάνε. Αφενως ξέρεις σίγουρα ότι πέτυχες τις σωστές μέρες, αφετέρου υπολογίζεις καλύτερα ποτέ περιμένεις την επόμενη περίοδο (12-16 ημέρες μετά την ωορρηξία). Από εκεί και πέρα υπάρχουν κοπέλες που τις αγχώνει. Είναι τι ταιριάζει σε κάθε μία. Εγώ θα σου έλεγα δοκίμασε τα και μετά αποφασίζεις. 

Εύχομαι γρήγορα το επιθυμητό αποτέλεσμα - τώρα που λύσατε το θέμα με το σπέρμα. 

@Ungry girl βλέπεις. Πολλές φορές το πρόβλημα στο σπέρμα λύνεται. Τα αποτελέσματα αύριο και σε ουρολόγο. Εκείνος μόνο θα ξέρει να σας πει. 

Μπορει να λυθεί αλινακι μου σε κάποιες περιπτώσεις αν ο αντρας σου ειναι συγκαταβατικος στο θεμα ουρολογου ο δικος μου δεν παει επισκεψη στο ιατρικό σιγα μην κανει επεμβαση!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ασία είπε:

Δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφία,γιατί φοβάμαι να σου πω την αλήθεια,στο μέλλον αν δω ότι περνάει ο καιρός χωρίς αποτέλεσμα θα κάνω σίγουρα.Ο παλιός γιατρός μου είχε πει να κάνω και ο καινούριος αποκλείει λέει να έχω πρόβλημα στις σάλπιγγες επειδή δεν είχα ποτέ καμία φλεγμονή κτλ..βασικά πιστεύει πως τόσο καιρό δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη επειδή δεν είχαμε καλό σπέρμα και επειδή δεν κάνω συχνά ωορρηξία.Όχι επειδή πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες.έχουν περάσει μήνες στο παρελθόν που εμφάνιζα κύστη στην ωοθήκη και όταν συμβαίνει αυτό σημαίνει πως τον μήνα εκείνο δεν έγινε η ωορρηξία..Εμείς που έχουμε εικόνα πολυκυστικων απ ότι έχω καταλάβει έχουμε περισσότερες πιθανότητες να εμφανίζουμε κύστη στις ωοθήκες και να χάνουμε ωορρηξίες...άσε που αυτή τη διετία που προσπαθούμε εμένα δεν μου έχει έρθει περίοδος 24-26 φορές όπως στις περισσότερες γυναίκες μιας και ο κύκλος μου είναι τεράστιος..Άρα είχα και λιγότερες ωορρηξίες από το "φυσιολογικό"..Μ αυτά και με κείνα πέρασαν κοντά δύο χρόνια και δεν έχει γίνει σύλληψη...

Μην μασάς ξερω οτι είναι αγχωτικό για όλες μας αλλά τι να κάνουμε τωρα! αν το θέλουμε πολύ θα έρθει. Σκέψου πως εμένα όλα αυτά ο γυναικολόγος μου δεν μου τα εξήγησε, και είναι και νέος, για αυτο πήγα σε αυτόν! Βασικά ετσι είμαι κι εγώ με την περιοδο μου, εμένα αυτή μου φταίει πιο πολύ θαρρώ :D 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Dimitr@17 είπε:

Ειμαι κ μετα απο παλινδρομη δεν θελω να ξεσηκωνομαι...θα δειξει...

Αφου λενε μετα πως απο.παλινδρομη εισαι πιο γονιμη ετσι δεν ειναι!?

Οπωτε..καλα μη ξεσήκωσε αλλα μην εισαι και απεσιοδοξη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Psari_ble καλως ορισες!!! εδω θα μαθεις αρκετα τα κοριτσια οσα σου εχουν πει ειναι ολοσωστα!!! οπως λεει κ noni πρεπει να επισκευτεις εναν ενδοκρινολογο που να ασχολητε ομως με γονιμοτητα προσοχη σε αυτο γιατι πολλοι ειναι ασχετοι με το πως θα μεινεις εγκυος. οι μεγαλοι διαφορετικοι  κυκλοι σου παρα πολυ πιθανον να  δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα με την ωορηξια σου κ πρεπει να το ψαξεις καλητερα πρεπει να ψαξεις για αντισταση στην ινσουλινη κ ζαχαρο με τον ενδοκρινολογο κ καλο ειναι να ξεκινησεις κ τεστακια να δεις αν οντως κανεις ωορηξια. μετα απο εκει κ περα κανεις κ την σαλπιγγογραφια νομιζω αυτο πρεπει να το αφησεις για το τελος αφου εχεις τσεκαρει τα υπολοιπα. 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

@Psari_ble καλως ορισες!!! εδω θα μαθεις αρκετα τα κοριτσια οσα σου εχουν πει ειναι ολοσωστα!!! οπως λεει κ noni πρεπει να επισκευτεις εναν ενδοκρινολογο που να ασχολητε ομως με γονιμοτητα προσοχη σε αυτο γιατι πολλοι ειναι ασχετοι με το πως θα μεινεις εγκυος. οι μεγαλοι διαφορετικοι  κυκλοι σου παρα πολυ πιθανον να  δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα με την ωορηξια σου κ πρεπει να το ψαξεις καλητερα πρεπει να ψαξεις για αντισταση στην ινσουλινη κ ζαχαρο με τον ενδοκρινολογο κ καλο ειναι να ξεκινησεις κ τεστακια να δεις αν οντως κανεις ωορηξια. μετα απο εκει κ περα κανεις κ την σαλπιγγογραφια νομιζω αυτο πρεπει να το αφησεις για το τελος αφου εχεις τσεκαρει τα υπολοιπα. 

 

 

 

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές, βασικά θα κάνω την αρχή με έναν καινούριο γυναικολόγο να με βάλει σε μια σειρά γιατί θα λαλήσω! αχαχχαχα Θενκ γιου οοολ <3

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Dimitr@17 είπε:

Ειμαι κ μετα απο παλινδρομη δεν θελω να ξεσηκωνομαι...θα δειξει...

δημητρουλα ειδικα τωρα που ξερεις οτι γινεται συλληψη πρεπει να εισαι πιο αισιοδοξη!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Psari_ble είπε:

Όχι δεν πληρώ τα κριτήρια για πολυκυστικές, με όσα μου είπε ο γυναικολόγος. Δεν με παρέπεμψε ωστόσο για σαλπιγγογραφία. Τι σου δείχνει αυτή η εξέταση; 

Δεν είναι πάντα σταθερός  από 24-40 μέρες μπορεί! Για αυτο σκεφτηκα τα τεστ

Θες οπωσδήποτε τεστ. Αν το σπερμα κ οι ορμόνες σου είναι εντάξει δώσε ένα 6μηνο ακόμα εντατικων επαφών με τεστ ωορρηξιας. 

  • Μου αρέσει 2

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , noni90 είπε:

Εμενα με βοηθησαν γιατι παρατηρησα αυτο που σου ειπα με αγχωσαν ομως γιατι 4 μηνες εχω πετυχει τις γονιμες κ δεν μας εχει κατσει συλληψη. Βεβαια ειμαι βαρια καπνιστρια με παραπανω κιλα κ θυρεοειδη, οποτε για να ειμαι δικαιη κ ρεαλιστρια ωφειλω να δωσω παραπανω χρονο.

Θεματα με το θυροειδη εχω και εχω αλλαντο εχω ψιλο ρυθμίσει... Κιλα εχω και εγωωω μονο καπνιστρια δεν ειμαι...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, orianna είπε:

Θες οπωσδήποτε τεστ. Αν το σπερμα κ οι ορμόνες σου είναι εντάξει δώσε ένα 6μηνο ακόμα εντατικων επαφών με τεστ ωορρηξιας. 

Και κάτι άκυρο, τι γνώμη έχετε για το φυλλικό οξύ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Psari_ble είπε:

Μην μασάς ξερω οτι είναι αγχωτικό για όλες μας αλλά τι να κάνουμε τωρα! αν το θέλουμε πολύ θα έρθει. Σκέψου πως εμένα όλα αυτά ο γυναικολόγος μου δεν μου τα εξήγησε, και είναι και νέος, για αυτο πήγα σε αυτόν! Βασικά ετσι είμαι κι εγώ με την περιοδο μου, εμένα αυτή μου φταίει πιο πολύ θαρρώ :D 

Συμφωνώ απόλυτα με την @linaa γι αυτό κι εγώ από αυτό το μήνα λέω να ξεκινήσω τα τεστ ώστε να δω αν όντως κάνω ωορρηξία και το επόμενο μου βήμα θα είναι να κοιτάξω ινσουλίνη κ σάκχαρο,που από όσο ξέρω μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο θέμα εκεί... αλλά σίγουρα @Psari_ble η ωορρηξία μας φταίει που μας κάνει νερά...ευτυχώς δεν είναι τίποτα σοβαρό όμως,θα το φτιάξουμε και είναι θέμα χρόνου να συλλάβουμε κι εμείς..αισιοδοξία θέλει και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Psari_ble είπε:

Και κάτι άκυρο, τι γνώμη έχετε για το φυλλικό οξύ?

το φιλλικο πρεπει να το περνεις δεν βοηθαει στην συλληψη βοηθαει στο οταν με το καλο θα μεινεις εγκυος το μωρο θα εχει αρκετο ωστε να μην δηιουργηθει μια γεννετικη ανωμαλια η δισχιδης ραχη. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...