Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Άκουσα συκώτι και είπα να παρέμβω.:) . Το συκώτι επιτρέπεται μια χαρά στην εγκυμοσύνη -με κράτει στο πρώτο τρίνηνο-. Για να επιτευχθεί τερατογέννεση από τη βιταμίνη α καταρχήν πρέπει να καταναλώσουμε ουκ ολίγα μοσχαράκια και δεύτερον έχει κατηγορηθεί η συνθετική βιταμίνη α , δεν μπορώ να βρω πηγή για την κανονική.

@katja θα σε βοηθήσει ο αιμικός σίδηρος (κρέας, αυγό) κυρίως κι όχι τόσο ο φυτικός(φακές) που απορροφάται σε πολύ μικρό βαθμό. Όλες οι πηγές καλό είναι να συνδιάζονται με βιταμίνη c για καλύτερη απορρόφηση. Και όταν είναι φυτικής προέλευσης δεν το συνδιάζουμε με γαλακτοκομικά γιατί μπλοκάρουν την απορρόφηση.

Υ.γ ο καλύτερη πηγή αιμικού σιδήρου είναι τα συκωτάκια κότας.

  • Μου αρέσει 4

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , katja είπε:

@elenakith φευγει λίγο υγρο, μία δύο σταγόνες δλδ, μην φανταστείς... και μία δύο φορες και αιματάκι...

Από ότι ξέρω πριν βγάλεις τη βελόνα από το δέρμα πρέπει να μετρήσεις μέχρι το 15 (θεωρητικά έτσι δεν φεύγει καθόλου υγρό)..βέβαια κι εμένα καμιά φορά βγαίνει μια σταγονίτσα, αλλά μόλις βγάλω τη βελόνα πιέζω την περιοχή με στεγνό βαμβάκι...αίμα νομίζω βγαίνει όταν τυχαία χτυπάς κάποιο αγγειάκι με τη βελόνα..

@SFSI81 μπράβο, είπα κι εγώ πειράζει να τρώμε που και που λίγο συκωτάκι?

Εμένα με τη συζήτηση πάντως μου ήρθε όρεξη για συκώτι μοσχαρίσιο τηγανητό μμμμμ..!:)


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith καλή όρεξη :)

πρίν από 19 λεπτά , elenakith είπε:

Από ότι ξέρω πριν βγάλεις τη βελόνα από το δέρμα πρέπει να μετρήσεις μέχρι το 15 (θεωρητικά έτσι δεν φεύγει καθόλου υγρό)..βέβαια κι εμένα καμιά φορά βγαίνει μια σταγονίτσα, αλλά μόλις βγάλω τη βελόνα πιέζω την περιοχή με στεγνό βαμβάκι...αίμα νομίζω βγαίνει όταν τυχαία χτυπάς κάποιο αγγειάκι με τη βελόνα..

@SFSI81 μπράβο, είπα κι εγώ πειράζει να τρώμε που και που λίγο συκωτάκι?

Εμένα με τη συζήτηση πάντως μου ήρθε όρεξη για συκώτι μοσχαρίσιο τηγανητό μμμμμ..!:)

Πολύ αξιόλογα σεμινάρια κάνουν και κάποια δημόσια νοσοκομεία. Αν είσαι Αθήνα κάνει το Αλεξάνδρα


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2017 at 10:40 ΠΜ, CME2205 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Με περιτριγυρίζει ένα κρύωμα εδώ και 2 ημέρες που δεν λέει ούτε να εξελιχθεί αλλά ούτε και να φύγει!

@november rain συμφωνώ μαζί σου για τον άντρα, όμως μερικοί άντρες είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν να συμμετέχουν τόσο ενεργά. Για παράδειγμα ο δικός μου δεν κάνει καθόλου δουλειές στο σπίτι (τον έχω λίγο καλομαθημένο :)) συν ότι δουλεύει και λείπει από το σπίτι πάρα πολλές ώρες, ακόμα και μέρες ολόκληρες. Πχ το προηγούμενο σκ έφυγε για δουλειά Παρασκευή πρωί και γύρισε Κυριακή μεσημέρι!! Ωράριο άστατο που ανά πάσα στιγμή μπορεί να τον φωνάξουν και να πρέπει να φύγει. Να φανταστείς όταν έχουμε να πάμε κάποια μακρινή έξοδο, πχ μια βάφτιση, πάμε με 2 αυτοκίνητα γιατί αυτός μπορεί να χρειαστεί να φύγει. Εγώ για βοήθεια έχω μία γυναίκα κάθε 15 για τις βαριές δουλειές του σπιτιού, όμως για τα υπόλοιπα τα κάνω μόνη μου. Δεν θέλω καμία βοήθεια από κανέναν εξωτερικό. Μου αρκεί που ο άντρας μου είναι πολύ τακτικός και κρατάει τη μικρή και την απασχολεί για να κάνω εγώ δουλειές. Τώρα όταν έρθει και το μωρό, αυτό που θέλω είναι να παίρνει τη μικρή να την πηγαίνει καμιά βόλτα για να μένω λίγο ήσυχη στο σπίτι με το μικρό.

Όσον αφορά τη μαία, εγώ όπως σας είπα προσπάθησα μόνη μου αλλά με πλήρη αποτυχία... ο άντρας μου επέμενε να σταματήσω το θηλασμό και να δώσουμε στο μωρό ξένο για να ησυχάσω κι εγώ και να χορτάσει επιτέλους και το παιδί. Η επιμονή ήταν καθαρά δική μου, γιατί ήθελα πολύ να θηλάσω, όμως τελικά παρόλα αυτά και παρά την επίσκεψη της μαίας δεν τα κατάφερα. Και επίσης, λόγω της δουλειάς του άντρα μου, από τις πρώτες ημέρες έλειπε λόγω δουλειάς και υπήρχαν ολόκληρα 24ωρα που ήμουν μόνη μου...

Επίσης στο μαιευτήριο, αν δεν είσαι σε μονόκλινο, κανονικά απαγορεύεται να μένει άντρας μαζί σου εκτός επισκεπτηρίου. Δεν είναι σωστό στην κατάσταση που είναι μία γυναίκα, με το στήθος έξω να θηλάζει και να αλλάζει σερβιέτες συνέχεια, να κοιμάται δίπλα της ο άντρας της διπλανής! Δεν θα μου άρεσε να μου το κάνουν και δεν το κάνω κι εγώ.

Εννοείται είναι άσχημο να είναι άντρες μέσα στον θάλαμο με τις λεχωνες που μόλις έχουν γεννήσει, αλλά θα πω το εξής: εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, που σημαίνει ότι έχει τις λιγότερες παροχές που μπορείς να ζητήσεις σε σχέση με ένα ιδιωτικό.απο το εξακλινο μέχρι το δίκλινο είχανε όλα τα κρεβάτια κουρτίνες.ηθελες να θηλασεις και ήτανε ο άντρας της άλλης απέναντι;τραβαγες την κουρτίνα και έκανες την δουλειά σου.εγω έκανα καισαρικές,στα 2 παιδιά μου ο άντρας μου έμεινε μαζί μου τις μέρες στο νοσοκομείο.αυτος με καθάριζε από κάτω από τα πηγματα από αίμα ή με βοηθούσε να βάζω τις μεγάλες πάνες που απορροφούν το πολύ αίμα.τραβαγε την κουρτίνα και έκανε την δουλειά του.ουτε να περιμενεις να βγει έξω ο μπάρμπας που κάθεται απέναντι ουτε τίποτα.δυστυχως όταν είσαι σε δημόσιο δίκλινο και βάλε, κάνεις υπομονή 2-3 μέρες μέχρι να πάς σπίτι σου, είναι αυτό που λέμε: ότι πληρώνεις παίρνεις....

On 5/10/2017 at 11:19 ΠΜ, panagiotamk είπε:

Καλημερα κοριτσια μου!!! Τι κανετε??

November rain προς τι το ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ?????Αναφέρω οτι εμαθα για το νοσοκομειο Αλεξανδρουπολης, δεν εχει επαρκες προσωπικο λεμε, κ στην τελικη τι ζορι τραβας εσυ για το αν μπορει η δικη μου η μανα, η πεθερα, η αδερφη να ερθει ή οχι, αν εχω λεφτα να πληρωσω μαια για 20 μερες ή οχι, αν ο αντρας μου θα ειναι σιγουρα ΣΟΥΠΕΡ μπαμπας σαν τον δικο σου ή οχι???? Σε παρακαλω πολυ μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια και αν εχεις να συμβουλεψεις τον αλλον κατι καντο ευγενικα αλλιως ΜΗ ΜΙΛΑΣ!!!! Μετα απο 3 παιδια μπορει και εγω να ειμαι ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ σαν και εσενα αλλα αυτη τη στιγμη που περιμενω το πρωτο μου ΝΑΙ MOY ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΒΟΥΝΟ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ. Σου φαινεται περιεργο? Τι να σου πω!!!!!

FJOHp3.png

 

Η σιωπή μου προς απάντηση σου!

23 ώρες πρίν, SFSI81 είπε:

Η καισαρική τις δύο τρεις πρώτες μέρες είναι λίγο ζόρι. Σηκώνεσαι περπατάς αλλά πρόκειται για χειρουργείο ανοιχτής κοιλιας οπότε έχει πόνο ανεξαρτητως ραμμάτων κλπ. Το σήκω κάτσε είναι θέμα για καμιά εβδομάδα. Θηλάζεις από την πρώτη στιγμή. Τα φάρμακα που χορηγουνται είναι συνήθως συμβατά. Σε ιδιωτική κλινική δεν χρειάζεστε μόνιμο συνοδό. Θα λεγα μάλιστα ότι είναι και λίγο κουραστικό για τους συγκατοίκους. Κι εγώ θεωρώ ότι η καλύτερη βοήθεια που μπορούμε να πάρουμε είναι από τον μπαμπά, εφόσων είναι διαθέσιμος φυσικά, γιατί κάποιοι που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορούν να πάρουν άδεια παρά ελάχιστες μέρες. 

Έτσι ακριβώς..

23 ώρες πρίν, vikib είπε:

Οχι βρε κοριτσι μην αγχωνεσαι

Το ποτε θα σηκωθεις εξαρταται κ αποτην αναισθησια,εγω ξερω μονο σε ραχιαια τι παιζει.παντως οποτε σου πουν τωρα μπορεις σηκω.κ περπατα.βοηθαει να αναρρωσει.ακομη κ να μπορεις να πας τουαλετα μονη τις πρωτες μερες προτιμας να κανεις τα απαραιτητα,πχ να σου δινει καποιος το μωρο αππ το πυρεξ

Πονος υπαρχει αλλα σκεψου οτι κατεβαινουνκ τα οργανα στη θεση τους,κανει συσπασεις η μητρα να ξαναμικρυνει

Αν υποφερεις ζητας παυσιπονο

Μπορεις να κατσεις μια χαρα,στην περιπτωση μου μια μερα μετα

Θηλαζεις απο το πρωτο λεπτο,η γυριζεις λιγο πλαι,η σουβαζουν το μωρο πανω σου,για οσο εισαι ξαπλα

Οι μαμαδες μας ξερουν καποια πραγματα αλλα κ εχουν ξεχασει,κ καποιες οδηγιες εχουν αλλαξει,κ επειδη ειναι μεγαλη ευθυνη ψιλοφοβουνται,κ επειδη ειναι ελληνιδες ειναι παρεμβατικες,γι αυτο καλυτερα να ειμαστε ενημερωμενες με σεμιναρια

Συμφωνώ επίσης..

8 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημέρα στα όμορφα κορίτσια!!

Σε όλα τα νοσοκομεία (δημόσια ή ιδιωτικά) επιτρέπουν συνοδό εκτός από τις ώρες του επισκεπτηρίου και είτε είναι άντρας είτε γυναίκα συνήθως δεν λένε τίποτα. Όταν όμως κάποια κοπέλα διαμαρτυρηθεί ότι τη νύχτα μένει συνοδός άντρας στο δωμάτιο του λένε να φύγει γιατί σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν επιτρέπεται. Εξαρτάται λοιπόν πόσο αυστηρά εφαρμόζει το νοσοκομείο τους κανονισμούς ή πόσο κάνει τα στραβά μάτια. Εγώ όταν γέννησα ήμουν σε δίκλινο και ο άντρας της διπλανής έμενε όλα τα βράδια μέσα. Με ενοχλούσε αλλά δεν είπα τίποτα γιατί ντρεπόμουν. Η κουρτίνα που χωρίζει τα δύο κρεβάτια ήταν μικρή και δεν έκρυβε τίποτα και επειδή ήμουν από τη μεριά κοντά στην πόρτα, με έβλεπε κάθε φορά που περνούσε. Πιο πολύ όμως με ενοχλούσε ότι χρησιμοποιούσε την τουαλέτα του δωματίου (και όχι μόνο για τσίσα... αν με καταλαβαίνεις) αλλά και πάλι δεν είπα τίποτα γιατί ντρεπόμουν... Επειδή λοιπόν έχω αυτή την κακή εμπειρία, γιαυτό είμαι τόσο απόλυτη για τους συνοδούς. Καθώς επίσης πήρα την απόφαση σε αυτό το μωρό να πάρω μονόκλινο. Τα οικονομικά μας δεν είναι και τα καλύτερα, όμως από το να γυρίσω σπίτι από το μαιευτήριο κουρέλι από την κούραση (δεν ήταν μόνο ο συνοδός το πρόβλημα με τη διπλανή...υπήρχαν κι άλλα) προτιμώ να κόψω από αλλού...

Ε όχι να κάνει και την ανάγκη του στην τουαλέτα του θαλάμου αυτό θα με ενοχλούσε και μένα... ούτε εμένα μου άρεσε να πηγαίνουν στην τουαλέτα οι συγγενείς.στον άντρα μου του έλεγα να πηγαίνει στον διάδρομο, στων επισκεπτών.

7 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλημερα κοριτσια! :-) ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Χρειαζεται προσοχη με τους συνοδους λοιπον... θα το εχω υποψιν μου..

Η κοιλιτσα μου εμενα εχει μεγαλωσει αρκετα κοριτσια! Τωρα ολοι καταλαβαινουν οτι ειμαι εγκυος :-) κι ο μικρουλης  χτυπαει απο δω κ απο κει ολο και πιο συχνα! Ειναι τελεια αισθηση κ νιωθω κ πολυ περηφανη για την κοιλια μου! Εσας σας εχει μεγαλωσει? 

Εμένα από 3 μηνών βγάζει μάτι..

Ποια κοπέλα με ρώτησε τι είναι οι διαφάνειες στα μπαλκόνια; Αυτή η προστατευτική μεμβράνη που είναι διαφανής για να μην αφήνει να περνάει ο αέρας ή το κρύο; βάζουν στα μπαλκόνια ή σε μαγαζιά για να τα κλείνουν τον χειμώνα.

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Κάτια κι εγώ θέμα με την innohep. Εμένα μου βγαίνουν κοκκινίλες στην κοιλιά και με ξύνουν πάρα πολύ! Το παθαίνεις κι εσύ? Άσε που έχω μελανιές και γρομπαλάκια και έχω πολύ λίγο καθαρό χώρο πλέον για να τις κάνω...

το μωρό κι εμένα χτυπάει πιο πολύ το βράδυ και το μεσημέρι βέβαια, μετά το φαί. Τη νύχτα ό,τι ώρα κι αν σηκωθώ να πάω τουαλέτα είναι ξύπνιο και κλωτσάει! Το καφεδάκι μάλλον την ξυπνάει :) 

 

Εντάξει κάθε γυναίκα αλλάζει διαφορετικά στην εγκυμοσύνη. μπορεί να φταίει και που φορούσες φαρδιά μπλούζα. Κι εμένα όσο φορούσα φαρδιά φορεματάκια οι ξένοι δεν με καταλαβαίνανε. Τώρα όμως βάζω εφαρμοστές μπλούζες με τα παντελόνια εγκυμοσύνης και όλοι βλέπουν την κοιλιά μου :) ίσως αν φορέσω φαρδιά μπλούζα κάποιοι να μην είναι σίγουροι αν πρόκειται για εγκυμοσύνη ή πάχος...

 

Κορίτσια κι εγώ με δέσμες είχα περάσει χαχαχαχα τι μου θύμισες τώρα.. κι εγώ τρίτη δέσμη! :) 

 

κι εγώ δεν το θέλω καθόλου το κρέας και το ψάρι, συνήθως τα τρώω με το ζόρι..κάποιες φορές μου έρχεται και αναγούλα και να φανταστείς στο 1ο τρίμηνο δεν είχα πρόβλημα να τα φάω..κι εμένα αυτήν την εποχή με τραβάνε τα όσπρια, ειδικά τα ρεβίθια, και όλα τα λαχανικά, ειδικά φασολάκια, λαχανάκια Βρυξελλών, μελιτζάνες πιπεριές! αιματοκρίτη θα μάθω σήμερα και θα σας πω! 

 

Εγώ από όρεξη δόξα το Θεό έχω μπόλικη.και κρέας και ψάρια, και όσπρια... μόνο που αυτά μου προκαλούν πρήξιμο και μετεωρισμό... οπότε μια φορά την εβδομάδα τρώω, πριν έτρωγα 2 φορές.

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, SFSI81 είπε:

@elenakith καλή όρεξη :)

Πολύ αξιόλογα σεμινάρια κάνουν και κάποια δημόσια νοσοκομεία. Αν είσαι Αθήνα κάνει το Αλεξάνδρα

Μήπως ξέρεις πώς μπορώ να συμμετάσχω σε αυτά? Παίρνεις τηλ ή πρέπει να πας από το Νοσοκομείο?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Ειχα ρωτησει το διαιτολογο μου και το γυναικολογο μου στην αρχη της εγκυμοσυνης για το συκωτι και το σπανακι που ειχα ακουσει και για τα δυο οτι απαγορευονται στην εγκυμοσυνη. Και οι δυο μου είπαν οτι μικρη καταναλωση δεν πειραζει. Αρκει το συκωτι να το παρω απο χασαπη που γνωριζω και θα ειναι απο καλο ζωο και να ψηθει πααρα πολυ καλα. Το μονο που ο διαιτολογος μου ειπε να αποφυγω ειναι τα μυδια, κυδωνια κλπ που εμεις στη Βορεια Ελλαδα τα τσακιζουμε και αυτο μηπως τυχον παθω καμια δηλητηριαση και υποφερω εγω, διοτι το μωρο ευτυχως δεν παθαινει κατι απο αυτο.

Κοριτσια εγω που κανω τις innohep εχουν μια βελοναρα θεοχοντρη, αφου εχω σκεφτει απειρες φορες να τους παρω να τους βρισω που βαζουν τοσο χοντρη αλλα ας οψετε που θελωνα το παιξω κυρια. Πλεον και μενα η κοιλιτσα μου δεν καλοτσιμπιεται και λιγο ταλαιπωρουμαι. Αν τσιμπησω σε σημειο που ποναει βγαζω τη βελονα και τσιμπαω αλλου. Και οσο πιο κοντα στον αφαλο μου ειναι το τσιμπημα τοσο λιγοτερο ποναει.

Εμενα η κοιλιτσα μου ειναι μεγαλουτσικη ηδη θα ελεγα, οποιος γνωστος με  βλεπει με σταυρωνει και με φτυνει μη με ματιασει, χιχι!!! Και εγω βεβαια ειμαι πολυ περηφανη μανουλα με τα εφαρμστα μπλουζακια και φορεματακια μου (εγκυμοσυνης ειναι, μην παρεξηγηθω). Δε φοραω καθολου φαρδια, μου αρεσει που φαινεται η κοιλιτσα μου, Ψωναρα το ξερω, χαχα!!!

Φιλακια κοριτσια μου!!!!

FJOHp3.png

 

2 ώρες πρίν, november rain είπε:

Εννοείται είναι άσχημο να είναι άντρες μέσα στον θάλαμο με τις λεχωνες που μόλις έχουν γεννήσει, αλλά θα πω το εξής: εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο, που σημαίνει ότι έχει τις λιγότερες παροχές που μπορείς να ζητήσεις σε σχέση με ένα ιδιωτικό.απο το εξακλινο μέχρι το δίκλινο είχανε όλα τα κρεβάτια κουρτίνες.ηθελες να θηλασεις και ήτανε ο άντρας της άλλης απέναντι;τραβαγες την κουρτίνα και έκανες την δουλειά σου.εγω έκανα καισαρικές,στα 2 παιδιά μου ο άντρας μου έμεινε μαζί μου τις μέρες στο νοσοκομείο.αυτος με καθάριζε από κάτω από τα πηγματα από αίμα ή με βοηθούσε να βάζω τις μεγάλες πάνες που απορροφούν το πολύ αίμα.τραβαγε την κουρτίνα και έκανε την δουλειά του.ουτε να περιμενεις να βγει έξω ο μπάρμπας που κάθεται απέναντι ουτε τίποτα.δυστυχως όταν είσαι σε δημόσιο δίκλινο και βάλε, κάνεις υπομονή 2-3 μέρες μέχρι να πάς σπίτι σου, είναι αυτό που λέμε: ότι πληρώνεις παίρνεις....

Η σιωπή μου προς απάντηση σου!

Έτσι ακριβώς..

Συμφωνώ επίσης..

Ε όχι να κάνει και την ανάγκη του στην τουαλέτα του θαλάμου αυτό θα με ενοχλούσε και μένα... ούτε εμένα μου άρεσε να πηγαίνουν στην τουαλέτα οι συγγενείς.στον άντρα μου του έλεγα να πηγαίνει στον διάδρομο, στων επισκεπτών.

Εμένα από 3 μηνών βγάζει μάτι..

Ποια κοπέλα με ρώτησε τι είναι οι διαφάνειες στα μπαλκόνια; Αυτή η προστατευτική μεμβράνη που είναι διαφανής για να μην αφήνει να περνάει ο αέρας ή το κρύο; βάζουν στα μπαλκόνια ή σε μαγαζιά για να τα κλείνουν τον χειμώνα.

Εισαι τραγικη, κριμα που δεν το καταλαβαινεις!!! Προφανως και εχεις τα θεματα σου γιαυτο και σε συγχωρω για την χωρις καμια αφορμη πικρια που εβγαλες σε ανθρωπους που δεν ξερεις!!!!Λυσε το ψυχολογικο σου καπου αλλου. Θα υπαρχουν Forums! Αμα πια!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, elenakith είπε:

Μήπως ξέρεις πώς μπορώ να συμμετάσχω σε αυτά? Παίρνεις τηλ ή πρέπει να πας από το Νοσοκομείο?

Παίρνεις τηλέφωνο στις πληροφορίες του νοσοκομείου και θα σε καθοδηγήσουν. 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, panagiotamk είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Ειχα ρωτησει το διαιτολογο μου και το γυναικολογο μου στην αρχη της εγκυμοσυνης για το συκωτι και το σπανακι που ειχα ακουσει και για τα δυο οτι απαγορευονται στην εγκυμοσυνη. Και οι δυο μου είπαν οτι μικρη καταναλωση δεν πειραζει. Αρκει το συκωτι να το παρω απο χασαπη που γνωριζω και θα ειναι απο καλο ζωο και να ψηθει πααρα πολυ καλα. Το μονο που ο διαιτολογος μου ειπε να αποφυγω ειναι τα μυδια, κυδωνια κλπ που εμεις στη Βορεια Ελλαδα τα τσακιζουμε και αυτο μηπως τυχον παθω καμια δηλητηριαση και υποφερω εγω, διοτι το μωρο ευτυχως δεν παθαινει κατι απο αυτο.

Κοριτσια εγω που κανω τις innohep εχουν μια βελοναρα θεοχοντρη, αφου εχω σκεφτει απειρες φορες να τους παρω να τους βρισω που βαζουν τοσο χοντρη αλλα ας οψετε που θελωνα το παιξω κυρια. Πλεον και μενα η κοιλιτσα μου δεν καλοτσιμπιεται και λιγο ταλαιπωρουμαι. Αν τσιμπησω σε σημειο που ποναει βγαζω τη βελονα και τσιμπαω αλλου. Και οσο πιο κοντα στον αφαλο μου ειναι το τσιμπημα τοσο λιγοτερο ποναει.

Εμενα η κοιλιτσα μου ειναι μεγαλουτσικη ηδη θα ελεγα, οποιος γνωστος με  βλεπει με σταυρωνει και με φτυνει μη με ματιασει, χιχι!!! Και εγω βεβαια ειμαι πολυ περηφανη μανουλα με τα εφαρμστα μπλουζακια και φορεματακια μου (εγκυμοσυνης ειναι, μην παρεξηγηθω). Δε φοραω καθολου φαρδια, μου αρεσει που φαινεται η κοιλιτσα μου, Ψωναρα το ξερω, χαχα!!!

Φιλακια κοριτσια μου!!!!

FJOHp3.png

 

Εισαι τραγικη, κριμα που δεν το καταλαβαινεις!!! Προφανως και εχεις τα θεματα σου γιαυτο και σε συγχωρω για την χωρις καμια αφορμη πικρια που εβγαλες σε ανθρωπους που δεν ξερεις!!!!Λυσε το ψυχολογικο σου καπου αλλου. Θα υπαρχουν Forums! Αμα πια!!!

Πες τα χρυσοστομη με αυτη τηβελονα που εχουν βαλει! Εγω κανω και 2η ενεση, την prolutex, οποτε οπως καταλαβαινεις ο καθαρος χωρος στην κοιλια ειναι πολυ περιορισμενος κ δεν ξερω τι θα γινει..ας ειναι ομως καλα το μωρακι κ θα τη βρουμε τη λυση εμεις! 

Σε νιωθω περηφανη εγκυουλα :-) εμενα η πεθερα μου μου ειπε οτι αλλες εχουν τετοια κοιλια πριν γεννησουν, αλλα εγω της ειπα οτι εγω φοραω εφαρμοστα για να φαινεται ακομα μεγαλυτερη!

πρίν από 24 λεπτά , SFSI81 είπε:

Παίρνεις τηλέφωνο στις πληροφορίες του νοσοκομείου και θα σε καθοδηγήσουν. 

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου..

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καμπυλη ζαχαρου ποτε σας ειπε ο γιατρος σας να κανετε;το εχω λιγο αγχος γιατι πριν μεινω εγκυος ειχα κανει και οι τιμες ηταν λιγο οριακες.και το κακο ειναι οτι τον τελευταιο μηνα θελω να τρωω συνεχεια γλυκα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλό σαββατοκύριακο να έχουμε με πολλά κλοτσίδια :)

8 ώρες πρίν, rainbow είπε:

καμπυλη ζαχαρου ποτε σας ειπε ο γιατρος σας να κανετε;το εχω λιγο αγχος γιατι πριν μεινω εγκυος ειχα κανει και οι τιμες ηταν λιγο οριακες.και το κακο ειναι οτι τον τελευταιο μηνα θελω να τρωω συνεχεια γλυκα...

Καμπύλη κάνουμε συνήθως μετά την 23η. Αλλά ενδείξεις υπάρχουν και στις μηνιαίες εξετάσεις που κάνουμε. Το σάκχαρο νηστείας πρέπει να είναι <90 ,αν είναι πιο πάνω προμηνύει παθολογική καμπύλη συνήθως.

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mariachi είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλό ΣΚ .

Εμένα καμπύλη μου είπε θα μου γράψει την άλλη εβδομάδα που θα με δει .τοτε θα μπαίνω στην 27η

Καλημέρα.ναι και εμένα 26+4 μέρες μου έχει γράψει την καμπύλη,έχω ακόμα.... καλό σκ τσουπρες να έχουμε.... εδώ ψιλοβρεχει...τι καιρό έχετε εσείς; χάλια στρωσατε κορίτσια;


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, rainbow είπε:

καμπυλη ζαχαρου ποτε σας ειπε ο γιατρος σας να κανετε;το εχω λιγο αγχος γιατι πριν μεινω εγκυος ειχα κανει και οι τιμες ηταν λιγο οριακες.και το κακο ειναι οτι τον τελευταιο μηνα θελω να τρωω συνεχεια γλυκα...

Το ξέρει ο γιατρός σου για τις οριακές τιμές πριν την εγκυμοσύνη? Εγώ ας πούμε έκανα στον 3ο μήνα λόγω πολυκυστικών που είχα και όντως είχα θέμα με το σάκχαρο από τότε. Βέβαια εμένα με καθοδήγησε ο ενδοκρινολόγος μου  και όχι τόσο ο γυναικολόγος στο θέμα του σακχάρου. Αν έχεις μηχανάκι μπορείς να μετρηθείς 2-3 πρωινά (νηστική) μόνη σου και αν έχεις πάνω από 90 να το πεις στο γιατρό σου..

Καλημέρα κορίτσια!!!

@november rain εμείς που είμαστε πιο νότια ακόμα έχουμε πολύ καλό καιρό, να φανταστείς τώρα τα έχω όλα ανοιχτά, ψιλοζεσταίνομαι με το μακρυμάνικο μακό που φοράω και έχω 22 βαθμούς στο σπίτι. οπότε χαλιά αργότερα, μετά του Αγίου Δημητρίου.. :) 

αχ να σας ρωτήσω τις έμπειρες, ηλεκτρική κάνει να βάζουμε στην εγκυμοσύνη ή είναι επικίνδυνο? (λόγω σκυψίματος, τραβηγμάτων κτλ)..


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...