Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

elenakith: Το ξερει ο γιατρος αλλα δεν τον ανησυχισε.μου ειχε δωσει ο ενδοκρινολογος σαγχαρομετρο το μετραω που και που το πρωιβκαι μετα το φαγητο αλλα ειναι φυσιολογικο. Βεβαια αρχιζω και υποψιαζομαι λιγο και το μικροβιολογικο γιατι και κατι αλλες εξετασεις μου τις εκανε λαθος.θα δειξει ...σε 1,5 βδομαδα θα παω σε αλλο αυτη τη φορα.

οσο για την σκουπα κανει δεν κανει αν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει αναγκαστικα θα βαλεις αλλα προσεχε μην την σηκωνεις εσυ και αν εχεις χαλια ε μην τρελενεσαι κι ολας και βαζεις πολυ δυναμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια!! Επιασε πολυ βροχη τελικα... εμεις στρωσαμε πριν 3 μερες πιο πολυ για τη μικρη ομως. Εκτος του οτι περπαταει ξιπολυτη ολη μερα, εφαγε και μια τουμπα τις προαλλες με το κεφαλι στο μαρμαρο που ειπαμε ας στρωσουμε τουλαχισυον να πεφτει στα μαλακα!!

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Το ξέρει ο γιατρός σου για τις οριακές τιμές πριν την εγκυμοσύνη? Εγώ ας πούμε έκανα στον 3ο μήνα λόγω πολυκυστικών που είχα και όντως είχα θέμα με το σάκχαρο από τότε. Βέβαια εμένα με καθοδήγησε ο ενδοκρινολόγος μου  και όχι τόσο ο γυναικολόγος στο θέμα του σακχάρου. Αν έχεις μηχανάκι μπορείς να μετρηθείς 2-3 πρωινά (νηστική) μόνη σου και αν έχεις πάνω από 90 να το πεις στο γιατρό σου..

Καλημέρα κορίτσια!!!

@november rain εμείς που είμαστε πιο νότια ακόμα έχουμε πολύ καλό καιρό, να φανταστείς τώρα τα έχω όλα ανοιχτά, ψιλοζεσταίνομαι με το μακρυμάνικο μακό που φοράω και έχω 22 βαθμούς στο σπίτι. οπότε χαλιά αργότερα, μετά του Αγίου Δημητρίου.. :) 

αχ να σας ρωτήσω τις έμπειρες, ηλεκτρική κάνει να βάζουμε στην εγκυμοσύνη ή είναι επικίνδυνο? (λόγω σκυψίματος, τραβηγμάτων κτλ)..

Τί ηλεκτρική εννοείς; σκούπα; γιατί αν εννοείς αυτή, εννοείται... εγώ μην σου πω τί δουλειές ή δραστηριότητες κάνω κάθε μέρα, θα συγκλονιστεις.κακως βέβαια αλλά δεν έχω άλλη επιλογή:-(

Εμείς δεν είχαμε στρώσει μεχρι σήμερα το μεσημέρι γιατί είχε ζεστουλα αλλά το μεσημέρι τα στρώσαμε τα περισσότερα, εκτός την δική μου κρεββατοκαμαρα, γιατί η αλήθεια είναι ότι ήταν παγωμένα τα πόδια μου όλη μέρα.τα παιδιά δεν διαμαρτύρονταν, ακόμα και ξυπόλητα κυκλοφορούν!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2017 at 6:43 ΜΜ, elenakith είπε:

Μήπως ξέρεις πώς μπορώ να συμμετάσχω σε αυτά? Παίρνεις τηλ ή πρέπει να πας από το Νοσοκομείο?

Κοριτσια σεμιναρια για οποια ενδιαφερεται για θηλασμο και φροντιδα νεογεννητου κανουν και σε κεντρα μανας παιδιου του ικα. Συγκεκριμενα  οταν ειχα παει στο κεντρο της νεας ιωνιας ειχα πετυχει γκρουπακι κ φανηκε να εχουν πολυ ωραιο κλιμα . Πηρα ενα φυλλαδιακι που λεει οτι προσφερονται δωρεαν απο μαιες ομαδικα ή ατομικα μαθηματα σε εγκυους κ τους συντροφους τους για προετοιμασια τοκετου, λοχεια ,θηλασμο κλπ. Λεει οτι στα μαθηματα μπορεις να συμμετεχεις ανεξαρτητα απο τον τοπο κατοικιας σου μετα ομως την 32η εβδομαδα. 

Τηλεφωνο για ραντεβου 2102775171 και mail : [email protected]

Αυτα αφορουν στο κεντρο μανας παιδιου στη ν. Ιωνια . Αλλα νομιζω γινονται και σε αλλων περιοχων.

Φανταζομαι ωστοσο οτι ισως θα πρεπει να κλεινεις ραντεβου απο πιο νωρις .. θα παρω να ρωτησω... φαινεται καλο !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες! 

Τι κάνετε? 

On 7/10/2017 at 8:25 ΜΜ, november rain είπε:

Τί ηλεκτρική εννοείς; σκούπα; γιατί αν εννοείς αυτή, εννοείται... εγώ μην σου πω τί δουλειές ή δραστηριότητες κάνω κάθε μέρα, θα συγκλονιστεις.κακως βέβαια αλλά δεν έχω άλλη επιλογή:-(

Εμείς δεν είχαμε στρώσει μεχρι σήμερα το μεσημέρι γιατί είχε ζεστουλα αλλά το μεσημέρι τα στρώσαμε τα περισσότερα, εκτός την δική μου κρεββατοκαμαρα, γιατί η αλήθεια είναι ότι ήταν παγωμένα τα πόδια μου όλη μέρα.τα παιδιά δεν διαμαρτύρονταν, ακόμα και ξυπόλητα κυκλοφορούν!

Ναιι σκούπα εννοώ..απλά από τον 2ο μήνα που είχα πάθει αποκόλληση (είχα πλύνει βεράντα και αυλές) έχω πάρει φόβο..με τα χαλιά όμως μαζεύονται χνούδια και χρειάζεται ηλεκτρική και συχνά.. ναι φαντάζομαι ότι με 3 παιδιά δεν γίνεται να προσέχεις πάρα πολύ..ίσως νιώθεις και πιο ασφαλής που έχεις βγάλει σε πέρας 3 εγκυμοσύνες..εγώ μετά από 3 χρόνια προσπάθειας και τελικά εξωσωματική συν την αποκόλληση του 2ου, φοβάμαι και να βήξω που λέει ο λόγος..και πάλι τις πιο πολλές δουλειές τις κάνω , εκτός από αυτές που θέλουν σκύψιμο...

On 7/10/2017 at 9:38 ΜΜ, lina!!! είπε:

Κοριτσια σεμιναρια για οποια ενδιαφερεται για θηλασμο και φροντιδα νεογεννητου κανουν και σε κεντρα μανας παιδιου του ικα. Συγκεκριμενα  οταν ειχα παει στο κεντρο της νεας ιωνιας ειχα πετυχει γκρουπακι κ φανηκε να εχουν πολυ ωραιο κλιμα . Πηρα ενα φυλλαδιακι που λεει οτι προσφερονται δωρεαν απο μαιες ομαδικα ή ατομικα μαθηματα σε εγκυους κ τους συντροφους τους για προετοιμασια τοκετου, λοχεια ,θηλασμο κλπ. Λεει οτι στα μαθηματα μπορεις να συμμετεχεις ανεξαρτητα απο τον τοπο κατοικιας σου μετα ομως την 32η εβδομαδα. 

Τηλεφωνο για ραντεβου 2102775171 και mail : [email protected]

Αυτα αφορουν στο κεντρο μανας παιδιου στη ν. Ιωνια . Αλλα νομιζω γινονται και σε αλλων περιοχων.

Φανταζομαι ωστοσο οτι ισως θα πρεπει να κλεινεις ραντεβου απο πιο νωρις .. θα παρω να ρωτησω... φαινεται καλο !

Ναι, βέβαια φαίνεται ενδιαφέρον! ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :) 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες . Και εμείς στρώσαμε , δηλαδή ήρθε η μητέρα μου κ έστρωσε . Αυτή την εβδομάδα θα δούμε επιτέλους το μωρό μας . Εσείς τα είδατε καθόλου ; Αχ ανυπομονώ .

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! Εμείς καλά, @Mariachi περιμένω και εγώ την Πέμπτη να πάω στο γιατρό!!! 

@SFSI81 ευχαρισ΄τω πολύ για τις συμβουλές, μπορείς να μου διευκρινίσεις αν πρέπει το μοσχαρίσιο συκώτι να το μαγερέψω τόσο καλά που όταν το αφήνεις στο πιάτο να μην βγάζει καθόλου αιματάκι;;; Δεν θα είναι πολύ σκληρό μετά;;; (συγχώρεσέ με για το χαζό της ερώτησης!!!)

  • Μου αρέσει 2

5Uz8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια δεν σας προλαβαινω ειχα να μπω και 2 μερες και διαβασα τοσα πολλα...παρολο που εχω ενα παιδακι και εγω θελω να κανω σεμηναρια θηλασμου γτ στο 1 ζοριστικα πολυ... 

Εγω εκανα την β επιπέδου τη παρασκευη ηταν ολα καλα τέλεια. ...και 100% αγορακι.. πηρα και κατι ελειψεις που ειχα μπιμπερο πιπιλες και κατι αλλα.... και ανυπομονω να ξανα παω να το δω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @katerina29 για τα αποτελέσματα! το πρώτο σου παιδάκι τελικά το θήλασες?

 

@Mariachi κι εγώ θα δω τον μπόμπιρα την Τετάρτη και ανυπομονώ! ελπίζω να μας κάνει τη χάρη να γυρίσει το προσωπάκι του και να βγάλουμε φωτογραφία! :) 

 

Κορίτσια έχετε δοκιμάσει φορμάκια και φανελάκια από τα jumbo? είναι καλά και ασφαλή για τα μωρά? γιατί είδα ότι έχει πολύ καλές τιμές..

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


elenakith:εγω πηρα ενα φορμακι και η μανα μου επεσε να με φαει..ειναι της αποψης μεχρι τουλαχιατον 6 μηνων να του φοραμε καλυτερα ποιοτικος.τι να σου πω οτι βολευεται ο καθενας..ειδα και στα orhestra πολυ καλες τιμες και νομιζω ειναι καλυτερα απο τα jampo.

οσο για τον θηλασμο εχω χασει το μπουσουλα ο καθενας και σ'αυτο το καμματι οτι θελει λεει.εχω μια φιλη που στο πρωτο αναγκαστηκε να δωσει κ μπουκαλι γιατι δεν εδωσαν καλες συμβουλες οι μαιες κ στο δευτερο που πηγε σε συμβουλο ειναι μονιμα με ενα βυζι απ'εξω(5 μηνων το παιδι).ε ουτε και αυτο το βλεπω νορμαλ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@katja όσο πιο ψημένο τόσο πιο ασφαλές.. για το γιό μου έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους μαγειρέματος και κατέληξα ότι στο αντικολλητικό με λίγο νεράκι γίνεται μια χαρά μαλακό. Εγώ προ εγκυμοσύνης το ήθελα ροζέ...:)

Τα σεμινάρια θηλασμού πέρα του ότι θα σας βοηθήσουν να γνωρίσετε τις πρακτικές δυσκολίες θα σας αλλάξουν και λίγο τη γνώμη περί του τί είναι νορμάλ ...:shock:. Εξάλλου στα νέα βιβλιάρια υγείας που θα παραλάβετε με τη γέννα θα δείτε ότι ο ΠΟΥ (παγκόσμιος οργανισμός υγείας) συμβουλεύει ο θηλασμό να κρατήσει τουλάχιστον δύο έτη κι από κει και ύστερα όσο επιθυμούν μητέρα και παιδί (το παιδί επιθυμεί λίγο παραπάνω από τη μητέρα έχω την αίσθηση :-D

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω αντιθετη αποψη η μαμα δεν θελει να αφισει το παιδι.εχω δει πολες περιπτωσεις 3 ετων να καθεται το παιδι ορθιο και η μαμα να βγαζει το στηθος ε δεν το βρησκω νορμαλ.εχω δει μαμα να γενναει δευτερο παιδι και να θηλαζει ακομα το πρωτο(πανω των 2 ετων).γενικα μπορει να με θεωρησεται περιεργη αλλα προσωπικα εχω αλλη αντιληψη για τον θηλασμο.για μενα 9-10 μηνων ειναι καλη ηλικια για απογαλακτισμο αντε μεχρι το χρονο.για το παιδι ειναι θεμα συνηθειας και ασφαλειας αφου ξερει οποτε κλαψει θα το παρουν αγκαλια και θα το βαλουν στο στηθος .ποσα αλλα λεει ο ΠΟΥ για διαφορα θεματα υγειας αλλα δεν τα γνωριζουμε.βεβαια ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις και κανει οτι θεωρει πιο σωστο για το παιδι του.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , katerina29 είπε:

Εμενα δεν επιανε με τιποτα και τελικα με το θηλαστρο εβγαζα και της εδινα στο πρωτο αλλα τωρα θελω να πιασι6το δευτερο πιστευω να τα καταφερω

Κι εγώ στο πρώτο τα ' φτυσα... το πρώτο δίμηνο την έβγαλα με αντλήσεις ευτυχώς με βοήθησε μία εκπληκτική μαία και κατόπιν εδραιώθηκε το πράμα.


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...