Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , rainbow είπε:

εγω παλι εχω αντιθετη αποψη η μαμα δεν θελει να αφισει το παιδι.εχω δει πολες περιπτωσεις 3 ετων να καθεται το παιδι ορθιο και η μαμα να βγαζει το στηθος ε δεν το βρησκω νορμαλ.εχω δει μαμα να γενναει δευτερο παιδι και να θηλαζει ακομα το πρωτο(πανω των 2 ετων).γενικα μπορει να με θεωρησεται περιεργη αλλα προσωπικα εχω αλλη αντιληψη για τον θηλασμο.για μενα 9-10 μηνων ειναι καλη ηλικια για απογαλακτισμο αντε μεχρι το χρονο.για το παιδι ειναι θεμα συνηθειας και ασφαλειας αφου ξερει οποτε κλαψει θα το παρουν αγκαλια και θα το βαλουν στο στηθος .ποσα αλλα λεει ο ΠΟΥ για διαφορα θεματα υγειας αλλα δεν τα γνωριζουμε.βεβαια ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις και κανει οτι θεωρει πιο σωστο για το παιδι του.

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα το οτι εσυ θεωρεις οτι 9-10μηνων ειναι καλη ηλικια αποθηλασμου δ σημαινει οτι ειναι το σωστο(δ θεωρω οτι υπαρχει σωστο κ λαθος σε κτ τοσο συνθετο),ουτε οτι το μωρο ειναι ετοιμο να αποθηλασει,γι αυτοκ δ αποθηλαζουνμονα σε κεινη την ηλικια

Καλο ειναι γενικα ανκλαψει το παιδι να ξερει οτι καποιος θα το παρει αγκαλια κ θα το παρηγορησει.ασχετως στηθους

Κ το τι ειναι νορμαλ εξαρταται κ απο το πως βλεπει ο καθενας

Οσο για τα αλλα που λεει ο που μπορουμε να ενημερωθουμε κ γι αυτα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

vikib:εγω ειπα οτι αυτη ειναι δικη μουυ αποψη. και ο καθενας κανει οτι νομιζει εκεινος σωστο για το παιδι του.ουτε εγραψα οτι αν κλαιει δεν θα πας να το παρεις αγκαλια.φυσικα και θα πας.αλλα στην ηλικια τωμν 3 χρονων μη μου πεις οτι δεν ειναι η συνηθεια του παιδιου να πιπιλαει το στηθος ενω πριν εχει φαει ενα πιατο γεματο φαγητο.και στο δευτερο παρεδειγμα που εφερα ενα παιδι 2 χρονων για να χορτασει θελει 240+ml και ξερει και πως να πιασει για να φαει οποτε θα το αδειασει ε μετα τι θα μεινει για το καημενο το νεογεννητο που ακομα προσπαθει να μαθει.ε εγω αυτο δεν το θεωρω σωστο ως προς το μωρο που εχει μεγαλυτερη αναγκη και ως προς το γαλα αλλα και ως προς την ασφαλεια της μαμας.

 

εχω μιλισει με πολλες μαμαδες που θηλαζουν σε διαφορες ηλικιες και εχω παρατηρησει οτι η καθεμια ακουει και πρατει αυτο που θελει η ιδια να ακουσει και να εφαρμοσει στο παιδι της αν ακουσει κατι διαφορετικο θα βγαλει σκαρτο τον παιδιατρο,τη μαια ,τη μαμα.οποτε ναι δεν υπαρχει σωστο και λαθος η καθεμια θα κανει παντα αυτο που θεωρει καλυτερο γαι το δικο της παιδι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα συμφωνησω με τη @rainbow. Ο ΠΟΥ δινει αυτα τα ορια ηλικιας γιατι απευθυνεται σε παγκοσμιο επιπεδο, οπου υπαρχουν χωρες που τα παιδια δεν μπορουν να τραφουν σωστα και επαρκως με αλλο τροπο. Η ευρωπαικη παιδιατρικη εταιρια συστηνει αποθηλασμο στο ετος εφοσον το παιδι εχει περασει να τρωει παραλληλα ολες τις τροφες. Ο λογος ειναι πως μετα το ετος το μητρικο γαλα δεν εχει πια να προσφερει τιποτα στο παιδι απο θρεπτικα συστατικα, ενω η επικοινωνια μητερας-παιδιου περναει πια σε αλλο επιπεδο και δεν χρειαζεται πλεον αυτος ο βρεφικος δεσμος.

  • Μου αρέσει 4

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά το έτος το μητρικό γάλα έχει άλλη σύσταση. Και μετά το δεύτερο χρόνο αλλάζει πάλι. Ο παγκόσμιος οργανισμός τα λαμβάνει αυτά υπόψην του και το συστήνει ενώ η σύσταση της ευρωπαικής παιδιατριακής εταιρίας αφορά τη σύσταση του γάλακτος όσον αφορά μόνο τη θρεπτικότητά του. 

Επιπλέον,  το ότι κι εγώ δεν έχω το σθένος να θηλάσει ο γιός μου στα 3 του δε με καθιστά κατάλληλη να κρίνω ή όχι αν είναι νορμάλ όσες το κάνουν.  ΕΓΩ καλώς ή κακώς δεν μπορώ και σταματάει εκεί το ζήτημα.

Οι προσωπικές αντιλήψεις περισσεύουν σ' ένα επαρκώς τεκμηριωμένο θέμα. 

  • Μου αρέσει 3

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@SFSI81 ο θηλασμος μετα το πρωτο ετος δεν ειναι ενα θεμα αμιγως ιατρικο αλλα περιλαμβανει και ενα μεγαλο μερος ψυχολογικων θεματων και θεματων διαπαιδαγωγισης, γιαυτο και υπαρχει διαφωνια μεταξυ των διαφορων παιδιατρων. Για το λογο αυτο θεωρω οτι οι προσωπικες αποψεις της καθε γυναικας για το πως θα μεγαλωσει το παιδι της μετραν ιδιαιτερα. Προσωπικα, ακομα και αν μπορω να θηλασω το παιδι μου μετα το ετος δεν θελω να το κανω. Μιλαμε για ενα θεμα το οποιο ενω εχει συζητηθει πολυ και εχει ερευνηθει ιδιαιτερα, οι διαφορες οργανωσεις δεν εχουν καταληξει σε ομοφωνια.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , CME2205 είπε:

@SFSI81 ο θηλασμος μετα το πρωτο ετος δεν ειναι ενα θεμα αμιγως ιατρικο αλλα περιλαμβανει και ενα μεγαλο μερος ψυχολογικων θεματων και θεματων διαπαιδαγωγισης, γιαυτο και υπαρχει διαφωνια μεταξυ των διαφορων παιδιατρων. Για το λογο αυτο θεωρω οτι οι προσωπικες αποψεις της καθε γυναικας για το πως θα μεγαλωσει το παιδι της μετραν ιδιαιτερα. Προσωπικα, ακομα και αν μπορω να θηλασω το παιδι μου μετα το ετος δεν θελω να το κανω. Μιλαμε για ενα θεμα το οποιο ενω εχει συζητηθει πολυ και εχει ερευνηθει ιδιαιτερα, οι διαφορες οργανωσεις δεν εχουν καταληξει σε ομοφωνια.

Οι μακροχρόνιες έρευνες πάνω στις οποίες στηρίζεται ο ΠΟΥ είναι αμιγώς ιατρικές. Και η σύσταση του μητρικού γάλακτος είναι τεκμηριωμένη. Οι ψυχολογικές διαστάσεις του θηλασμού είναι άλλο κι ακριβώς επειδή δεν μπορούν να καταμετρηθούν πρακτικά προκαλούν  αντιφάσεις...

  • Μου αρέσει 2

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη sfsi .κ ο θηλασμος δ ειναι μονο τροφη

Οσον αφορα την ποσοτητα κ το τι θα παρει το νεογεννητο αν θηλαζει το αδερφακι,το στηθος δ ειναι αποθηκη,αλλα εργοστασιο,οσο υπαρχει ζητηση θα παραγει.δ θα παθει κτ το μεγαλυτερο αν πιει πρωτογαλα

Η συσταση του μητρικου αλλαζει ακομη κ μεσα στη μερα,η αν η μαμα η το μωρο ειναι αρρωστο

Ενα διχρονο δ θα θηλασει μονοκοπανια 240+μλ.

Οσο για το ψυχολογικο κομματι ειναι πολυ σημαντικο να ξερει οτι δ διαταραχθηκε αυτη η πτυχη της σχεσης με τη μαμα

Γενικα το ταντεμ ειναι ιδιαιτερη περιπτωση,ειχα διαβασει καποια πραγματα αλλα τελικα δ καναμε

Ειναι κ γενικα αν θα βαλει η μαμα οριο στο θηλασμο η θα αποθηλασει φυσικα οταν το μωρο ειναι ετοιμο,σπανιο πριν τους 12-18μηνες,ψυχολογικα θα πρεπει να εχει περασει το στοματικο σταδιο

Γενικα το τι προσφερει μετα το χρονο δ ειναι δυσκολο να το βρειτε να ενημερωθειτε

Προσωπικα δ με απασχολησε αν καποια θηλαζει κ για ποσο.απλα υπαρχει μια παραπληροφορηση κ καλο ειναι να ενημερωνονται οσες θελουν να θηλασουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν θα μπορούσα με τίποτα να κάνω τάντεμ. Χαίρομαι για τις κοπέλες που το προσπαθούν και το καταφέρνουν όμως. Ίσως σε μία άλλη ζωή, κάπου στην υποσαχάρια αφρική να το κάνω :-D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια για να καταλάβω, εγώ που δεν είμαι τόσο διαβασμένη...το μητρικό γάλα έχει θρεπτική σύσταση μέχρι το χρόνο και μετά δεν είναι τόσο θρεπτικό όσο ας πούμε το κατσικίσιο ή το αγελαδινό? Και το αν θα συνεχίσει να θηλάζει μια γυναίκα το κάνει για να διατηρήσει το ψυχολογικό δέσιμο που προάγει ο θηλασμός? είναι θέμα εξάρτησης μάνας -παιδιού ας πούμε?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως το παρει κανεις.αν θεωρεις οτι το κατσικισιο η το αγελαδινο που παραγουν τα ζωντανα για τα μικρα τους οτι ειναι πιο καταλληλο για το ανθρωπακι σου παρολο που ειμαστε θηλαστικα

Αν εχει το παιδι εξαρτηση απο τη μαμα τα πρωτα χρονια της ζωης του ειναι φυσιολογικο

Αν εχει η μαμα οχι κ τοσο

Το πιθανοτερο ειναι ενα μωρο που θηλαζει να μην το κοψει μαχαιρι στο χρονο,απο κει κ περα αν η μαμα συνεχισει κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να το κανει αν νιωθει οτι το εχει αναγκη το παιδι κ εκεινη αντεχει.η μαμα γτ να εχει αναγκη;

Μια χαρα μπορεις να δεθεις με το μωρο ασχετως θηλασμου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά το πρώτο έτος το γάλα προσφέρει κυρίως αντισώματα. Αυτή είναι και η υπεροχή του έναντι των υπόλοιπων τα οποία καλύπτουν θρεπτικά το βρέφος.

Όσο για το συναισθηματικό δέσιμο προσωπικά θεωρώ ότι δεν αρκεί ο θηλασμός. Προτιμώ μια ισορροπημένη μητέρα που δεν θηλάζει παρά μια ανισόρροπη που θηλάζει :-P (οκ, λίγο τραβηγμένο).

Με την ίδια λογική μία μητέρα που υιοθετεί δεν θα μπορούσε ποτέ να επιτύχει ασφαλή σύνδεση με το βρέφος της πράγμα το οποίο δεν ισχύει σαφώς...

  • Μου αρέσει 2

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , vikib είπε:

Οπως το παρει κανεις.αν θεωρεις οτι το κατσικισιο η το αγελαδινο που παραγουν τα ζωντανα για τα μικρα τους οτι ειναι πιο καταλληλο για το ανθρωπακι σου παρολο που ειμαστε θηλαστικα

οχι δεν θεωρώ ότι το κατσικίσιο είναι καλύτερο, η κοινή λογική λέει ότι το ανθρώπινο είναι πιο κατάλληλο για ένα ανθρωπάκι από οποιοδήποτε άλλο επεξεργασμένο κιόλας γάλα..απλά ρωτάω, γιατί όταν σου λενε να γίνει αποθηλασμός στους 12 μήνες μετά σου δίνουν κάποιο ζωικό γάλα να δίνεις στο παιδί, έτσι δεν είναι? άρα αυτό θα γίνεται με κάποια επιστημονική λογική, εκτός κι αν γίνεται απλά για τα κέρδη...η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει για την ώρα, γι' αυτό ρωτάω εσάς τις έμπειρες :) 

 

@SFSI81 σίγουρα η ισορροπία της μητέρας δεν εξαρτάται από τον θηλασμό, αλλά μάλλον προϋπάρχει του βρέφους σαν συνθήκη..απλά ρωτάω γιατί κάποιες μητέρες θηλάζουν και μετά τον χρόνο και γιατί κάποιες σταματάνε νωρίτερα (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή γάλατος)? 

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Μπράβο @katerina29 για τα αποτελέσματα! το πρώτο σου παιδάκι τελικά το θήλασες?

 

@Mariachi κι εγώ θα δω τον μπόμπιρα την Τετάρτη και ανυπομονώ! ελπίζω να μας κάνει τη χάρη να γυρίσει το προσωπάκι του και να βγάλουμε φωτογραφία! :) 

 

Κορίτσια έχετε δοκιμάσει φορμάκια και φανελάκια από τα jumbo? είναι καλά και ασφαλή για τα μωρά? γιατί είδα ότι έχει πολύ καλές τιμές..

Μια χαρά είναι απλά είναι μικρά τα νούμερα.δηλ.αν το μωράκι είναι 6 μηνών εγώ αγόραζα φορμακι για ενός έτους παιδί.καπως έτσι...

Κορίτσια τα λέτε όλες σας πολύ ωραία, σας βλέπω διαβασμενες... εγώ στο πρώτο μου ήμουν ψιλόασχετη ως προς τον θηλασμό, δεν είχα τις γνώσεις που έχετε εσείς... μπράβο που το ψάχνετε πάντως! Σας εύχομαι καλούς θηλασμούς όσες επιδιώξετε..

8 ώρες πρίν, rainbow είπε:

elenakith:εγω πηρα ενα φορμακι και η μανα μου επεσε να με φαει..ειναι της αποψης μεχρι τουλαχιατον 6 μηνων να του φοραμε καλυτερα ποιοτικος.τι να σου πω οτι βολευεται ο καθενας..ειδα και στα orhestra πολυ καλες τιμες και νομιζω ειναι καλυτερα απο τα jampo.

οσο για τον θηλασμο εχω χασει το μπουσουλα ο καθενας και σ'αυτο το καμματι οτι θελει λεει.εχω μια φιλη που στο πρωτο αναγκαστηκε να δωσει κ μπουκαλι γιατι δεν εδωσαν καλες συμβουλες οι μαιες κ στο δευτερο που πηγε σε συμβουλο ειναι μονιμα με ενα βυζι απ'εξω(5 μηνων το παιδι).ε ουτε και αυτο το βλεπω νορμαλ.

Πάντως και στα jumbo βαμβακερά είναι τα φορμακια, εννοείται ότι τα πλένεις αρχικά στους 60βαθμους, εγώ έτσι έκανα σε κάθε νεογέννητο τα πρώτα τους ρουχακια..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , elenakith είπε:

οχι δεν θεωρώ ότι το κατσικίσιο είναι καλύτερο, η κοινή λογική λέει ότι το ανθρώπινο είναι πιο κατάλληλο για ένα ανθρωπάκι από οποιοδήποτε άλλο επεξεργασμένο κιόλας γάλα..απλά ρωτάω, γιατί όταν σου λενε να γίνει αποθηλασμός στους 12 μήνες μετά σου δίνουν κάποιο ζωικό γάλα να δίνεις στο παιδί, έτσι δεν είναι? άρα αυτό θα γίνεται με κάποια επιστημονική λογική, εκτός κι αν γίνεται απλά για τα κέρδη...η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει για την ώρα, γι' αυτό ρωτάω εσάς τις έμπειρες :) 

 

@SFSI81 σίγουρα η ισορροπία της μητέρας δεν εξαρτάται από τον θηλασμό, αλλά μάλλον προϋπάρχει του βρέφους σαν συνθήκη..απλά ρωτάω γιατί κάποιες μητέρες θηλάζουν και μετά τον χρόνο και γιατί κάποιες σταματάνε νωρίτερα (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή γάλατος)? 

@elenakith μια χαρά διαβασμένη σε βρίσκω.

Πρόβλημα στην παραγωγή του γάλακτος δεν υπάρχει γιατί ισχύει το όσο θηλάζω έχω. Όπως προείπε κάποια κοπέλα δεν είναι αποθήκη το στήθος είναι εργοστάσιο. Πλέον στα δημόσια νοσοκομεία βοηθούν και τις γυναίκες που υιοθετούν να θηλάσουν..

Το πόσο θα συνεχίσει να θηλάσει μια μητέρα είναι θέμα καθαρά προσωπικό.

Προσωπικά συντάσσομαι με την άποψη του φυσικού απογαλακτισμού αν και δεν μπόρεσα να το υποστηρίξω πρακτικά. :)


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...