Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , rainbow είπε:

sfs81: Πως γινεται μια γυναικα που δεν γεννησε να θηλασει; την γεμιζουν ορμονες για να παραγει γαλα η απλα τοποθετουν το μωρο εκει για να υπαρξει δεσιμο με το μωρο;

 

Δεν γνωρίζω τη διαδικασία. 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

vikib: Το πρωτογαλα δεν ειναι καμια τεραστια ποσοτητα ,δεν θα παθει τιποτα το μεγαλο αδερφακι αλλα το νεογεννητο δεν θα παρει τα απαραιτητα γι'αυτο συστατικα.

δηλαδη αν ενα παιδι 4 χρονων θελει ακομα να θηλασει το αφηνεις;εγω πιστευω οτι αν δεν πει η μαμα στοπ καποια στιγμη ειτε 6 μηνων ειτε 2 χρονων το παιδι δεν προκειται να σταματισει να ζηταει. Κατι αντιστιχο με την πανα ναι το καθε παιδι εχει το χρονο του αλλα αμα δεν κανεις εσυ την κινηση να την βγαλεις δεν θα σου πει μονο του δεν την θελω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Σκέφτομαι για το μπεμπέ να πάρω μάρσιπο. Είχε καμία από προηγούμενο μωρό να μου πείτε λίγο εντυπώσεις; Είναι καλύτερο το κλασικό που κουμπώνει ή μήπως αυτό που είναι σαν μεγάλο ύφασμα και τυλίγεται γύρω από το μωρό; 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις προτεραιοτητα στο θηλασμο του νεογεννητου οποτε θα παρει οτι πρεπει.σιγουρα ειναι ιδιαιτερη περιπτωση κ θελει προσοχη για υπερπαραγωγη κτλ

Η κορη μου αποθηλασε φυσικα 3εβδ πριν κλεισει τα δυο,αν δ ημουν εγκυος μπορει κ να συνεχιζε.δ θελησε να θηλασει με τον αδερφο της.το μονο που εκανα για να αποθηλασει φυσικα ηταν μετα το χρονο να εισαγω κ φρεσκο γαλα για ποικιλια στη διατροφη,δ ειμαι κατα του γαλακτος,κ να προσπαθω πχ οταν χτυπαει που ηθελε θηλασμο για παρηγορια να τη φιλαω πρωτα κ μετα να θηλαζει.ετσι μετα το χρονο ζητουσε σε γερα χτυπηματα κ μετα τα 1,5οχι.μετα το χρονο θα ηθελα να μην ξυπναει βραδυ αλλα δ αντεχω το κλαμα,οποτε συνεχισε για 6μηνες οποτε αρχισε να κοιμαται σερι απο μονη.φυσικα ενα νηπιο μετα το χρονο μπορεις να του πεις στο αμαξι μολις φτασουμε σπιτι θα θηλασεις.φροντιζα να καλυπτω ολες τις αναγκες,φαι με στερεες,νερο,αγκαλια,αλλα αν ζητουσε στηθος,εδινα.ηθελα να αποσυνδεσω τον υπνο απο το θηλασμο αλλα στην ουσια εγινε οταν αποθηλασε.το μονο που εκανα ηταν να την ενθαρρυνω.πχ το καλοκαιρι που αποθηλασε εκανε συχνες εναλλαγες κ της ελεγα θα πιουμε λιγο γαλα,κ μετα θα γυρισεις πλατουλα να σε χαιδεψω να κοιμηθεις.σιγα σιγα εγινε σε καθε υπνο η ξυπνημα(πλεον πιπιλουσε ισα 2φορες τη μερα)

Cme οι συμβατικοι μαρσιποι καταπονουν την πλατη κ δ ειναι καταλληλοι για πολυ ωρα,ουτε κ για τα ισχια των μωρων.εχω ρινγκ σλινγκ κ μαι ται,θεωρω το σλινγκ πιο απλο με περισσοτερα δεσιματα.υπαρχει κ το wrap που το κανεις οπως θες,επειδη ομως μου φανηκε δυσκολο δ το πηρα,αν εχεις τη δυνατοτητα να το δοκιμασεις αξιζει

12 ώρες πρίν, elenakith είπε:

οχι δεν θεωρώ ότι το κατσικίσιο είναι καλύτερο, η κοινή λογική λέει ότι το ανθρώπινο είναι πιο κατάλληλο για ένα ανθρωπάκι από οποιοδήποτε άλλο επεξεργασμένο κιόλας γάλα..απλά ρωτάω, γιατί όταν σου λενε να γίνει αποθηλασμός στους 12 μήνες μετά σου δίνουν κάποιο ζωικό γάλα να δίνεις στο παιδί, έτσι δεν είναι? άρα αυτό θα γίνεται με κάποια επιστημονική λογική, εκτός κι αν γίνεται απλά για τα κέρδη...η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει για την ώρα, γι' αυτό ρωτάω εσάς τις έμπειρες :) 

 

@SFSI81 σίγουρα η ισορροπία της μητέρας δεν εξαρτάται από τον θηλασμό, αλλά μάλλον προϋπάρχει του βρέφους σαν συνθήκη..απλά ρωτάω γιατί κάποιες μητέρες θηλάζουν και μετά τον χρόνο και γιατί κάποιες σταματάνε νωρίτερα (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή γάλατος)? 

Δ χρειαζεται να γινει αποθηλασμος στους 12μηνες.καλο ειναι ενα παιδι να πιει γαλα ως τα δυο για αναπτυξιακους λογους,οποτε μπορει να θηλασειεχρι τοτε,μετα αρκει να παιρνει το ασβεστιο απο αλλες τροφες κ να κανει ισορροπημενη διατροφη

Γτ καποιες μητερες δ θελουν να θηλασουν καθολου,αλλες οχι μετα τους 6μηνες,αλλες οχι μετα το χρονο,αλλες οχι σε μια εγκυμοσυνη,δικαιωμα της καθε μιας να θηλασει οσο ειναι κτ που δ την καταπιεζει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έκανα κι εγώ τη Β επιπέδου. Όλα φυσιολογικά, μόνο που κάποιες μετρήσεις στην καρδιά ήταν στα ανώτερα όρια, οπότε θα χρειαστεί επανέλεγχος. Αυτό με προβλημάτισε λίγο η αλήθεια είναι. Κατά τα άλλα είναι κοριτσάκι!

  • Μου αρέσει 3

R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rainbow ουτε εγω ξερω απο μεσα περιπτωση που να θηλασε υιοθετημενο.απλα εχω διαβασει για την αυστραλια που ειναι θετικο αν πεις οτι θα προσπαθησεις να θηλασεις.διαβασα για περιπτωση που δ ειχε αλλο παιδι.δ πηρε ορμονες,αλλα εκανε αντλησεις περιπου 3μηνες πριν παρει το μωρο κ επαιρνε καποιο φαρμακευτικο σκευασμα νομιζω δομπεριδονη,το οποιο ειναι φαρμακο για κτ ασχετο,ισως αντισταμινικο,κ απλα εχει σαν παρενεργεια κτ με γαλακτοροια

Δ ειμαι σιγουρη κ για ολα αυτα,δ ηταν κτ που με αφορουσε για να το ψαξω

Αυτο που κρατησα ειναι οτι γυναικες που δ κυοφορησαν κ δ γεννησαν καταφεραν να θηλασουν τα μωρα τους.ενα πολυ σημαντικο μηνυμα για μενα(σε καμια περιπτωση δ κρινω μια μαμα που δ τα καταφερε)

Ενημερωθειτε.πατε σε σεμιναρια,οχι μονο θηλασμου,αλλα κ τοκετου κ φροντιδας μωρων,παρακολουθηστε τα διαδικτυακα της νουτριτσια,διαβαστε για το θηλασμο η οτι αλλο θεωρειτε οτι θα σας χρειαστει,το βιβλιο της πατσουρου ειναι καταπληκτικο,κ βρειτε παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Θα συμφωνήσω για το βιβλίο της Πατσούρου -το οποίο είναι εξαντλημένο δυστυχώς- . Όπως και το site του Παπαβέντση είναι πολύ βοηθητικό . Αν ο παιδίατρος δεν είναι και πιστοποιημένος σύμβουλος τότε είναι πιθανόν στην πρώτη δυσκολία να μάθετε ότι δεν έχετε γάλα :confused:.

@Kalfeli εύχομαι να πάνε όλα καλά, θα πατε παιδοκαρδιολόγο ή επανάληψη β' υπερήχου;

Εγώ από μάρσιπο έχω babasling αλλά δεν έκατσε πολύ ο μικρός μου.

 

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες . Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που συζητάμε . Πραγματικά σε βάζουν σε σκέψεις .

@katerina29συγχαρητήρια για την β επιπέδου .

@Kalfeli συγχαρητήρια για την β επιπέδου . Ο γιατρός τι σου είπε για τα ευρήματα του ; Δεν σου εξήγησε ; Αν ήταν κάτι ανησυχητικό πιστεύω θα σου έλεγε κάτι . 

 

Οριστε και το πινακακι μας για να μην ξεχνιόμαστε 

 

Annaz.........................ΠΗΤ 29/12/2017-πριγκίπισσα 

Faith 30......................ΠΗΤ 03/01/2018 -πρίγκιπας 

Biscottinomum............ΠΗΤ 03/01/2018 -πριγκίπισσα 

Katerinakiii.................ΠΗΤ 11/01/2018- πρίγκιπας 

Floraki........................ΠΗΤ 11/01/2018.

Lina!!!.........................ΠΗΤ 11/01/2018 πρίγκιπας 

Katja..........................ΠΗΤ 14/01/2018 -πριγκίπισσα 

Mariachi.....................ΠΗΤ 15/01/2018-πρίγκιπας 

Dimitroula30 ..............ΠΗΤ 17/01/2018-πρίγκιπας 

Panagiotamk...............ΠΗΤ 18/01/2018 -πρίγκιπας 

Μαιρουλι....................ΠΗΤ 19/01/2018

Synnefaki...................ΠΗΤ 20/01/2018

D_Nasia......................ΠΗΤ 23/01/2018-πριγκίπισσα 

Rosa Maria..................ΠΗΤ 27/01/2018 - πριγκίπισσα 

Pontiagr......................ΠΗΤ 28/01/2018

CME2205....................ΠΗΤ 28/01/2018 -πρίγκιπας 

Rainbow.....................ΠΗΤ 29/01/2018- πριγκίπισσα 

November rain............ΠΗΤ 30/01/2018- πριγκίπισσα 

elenakith....................ΠΗΤ 30/01/2018- πρίγκιπας 

Ekrs...........................ΠΗΤ 31/01/2018- πρίγκιπας 

Kalfeli.........................ΠΗΤ 03/02/2018- πριγκίπισσα 

Οντετ ........................ΠΗΤ  06/02/2018- πρίγκιπας 

Katerina29..................ΠΗΤ 16/02/2018-πρίγκιπας 

 
  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για το μάρσιπο! Εγώ στο πρώτο δεν είχα, επειδή όμως τώρα όταν θα τα βγάζω βόλτα μαζί θα χρειαστώ το καρότσι για τη μικρή, σκέφτηκα το μάρσιπο για το μωρό για να έχω τα χέρια ελεύθερα. Φυσικά της αρέσει πιο πολύ να περπατάει από ότι το καρότσι, όμως είναι πολύ μικρή ακόμα και αν την αφήσεις πάει όπου θέλει και όχι όπου της πεις!!

@vikib στο πρώτο μωρό εφάρμοσα όοοοολλλλααα αυτά που λες γιατί ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω όμως και πάλι δεν τα κατάφερα... επειδή κι εγώ το είχα ψάξει πολύ από πριν, υπάρχει μία γενική άποψη για το θηλασμό ότι όποια γυναίκα θέλει να θηλάσει θα τα καταφέρει και αν δεν τα καταφέρει φταίει ότι ή δεν τα κάνει σωστά ή δεν το θέλει αρκετά. Αυτός ήταν ο λόγος που με πήρε πολύ από κάτω ψυχολογικά όταν είδα ότι δεν τα καταφέρνω, αφού πραγματικά είχα κάνει ότι περνάει από το χέρι μου!! Έκλαιγα όλη μέρα και ένιωθα άχρηστη που δεν μπορώ να ταίσω το παιδί μου. Τώρα μου έχει γυρίσει τελείως, εννοείται ότι θα προσπαθήσω πάλι αλλά δεν θα σκάσω αυτή τη φορά! Σημασία έχει να είναι καλά η μαμά γιατί η ανατροφή ενός βρέφους δεν είναι μόνο το φαγητό, είναι πολλά περισσότερα πράγματα μαζί.

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια μου,πωπω έχετε γράψει πολλές σελίδες πάλι κι έχω χάσει τα νέα σας!! Θα καθίσω το βράδυ να τα διαβάσω όλα!! Εμείς σήμερα έχουμε ραντεβού για υπέρηχο στη γιατρό μου!! Ανυπομονώ να δω το αγαπάκι μου που δεν μ αφήνει τα βράδια να κοιμηθώ από τώρα!! Πολύ κλωτσιά και κωλοτούμπα όλη μέρα!!!! 

  • Μου αρέσει 2

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για το μάρσιπο! Εγώ στο πρώτο δεν είχα, επειδή όμως τώρα όταν θα τα βγάζω βόλτα μαζί θα χρειαστώ το καρότσι για τη μικρή, σκέφτηκα το μάρσιπο για το μωρό για να έχω τα χέρια ελεύθερα. Φυσικά της αρέσει πιο πολύ να περπατάει από ότι το καρότσι, όμως είναι πολύ μικρή ακόμα και αν την αφήσεις πάει όπου θέλει και όχι όπου της πεις!!

@vikib στο πρώτο μωρό εφάρμοσα όοοοολλλλααα αυτά που λες γιατί ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω όμως και πάλι δεν τα κατάφερα... επειδή κι εγώ το είχα ψάξει πολύ από πριν, υπάρχει μία γενική άποψη για το θηλασμό ότι όποια γυναίκα θέλει να θηλάσει θα τα καταφέρει και αν δεν τα καταφέρει φταίει ότι ή δεν τα κάνει σωστά ή δεν το θέλει αρκετά. Αυτός ήταν ο λόγος που με πήρε πολύ από κάτω ψυχολογικά όταν είδα ότι δεν τα καταφέρνω, αφού πραγματικά είχα κάνει ότι περνάει από το χέρι μου!! Έκλαιγα όλη μέρα και ένιωθα άχρηστη που δεν μπορώ να ταίσω το παιδί μου. Τώρα μου έχει γυρίσει τελείως, εννοείται ότι θα προσπαθήσω πάλι αλλά δεν θα σκάσω αυτή τη φορά! Σημασία έχει να είναι καλά η μαμά γιατί η ανατροφή ενός βρέφους δεν είναι μόνο το φαγητό, είναι πολλά περισσότερα πράγματα μαζί.

Κοιταξε να δεις.για μενα πιο σημαντικο ειναι να ειναι ηρεμη η μαμα κ να μεγαλωνει με αγαπη το μωρο της.το τι γαλα θα πιει ουτε με απασχολει ουτε μου πεφτει λογος.αν μου πει μια μαμα δ ηθελα δ θηλασα οκ δεκτο.αν μου πει ηθελα αλλα δ μπορεσα μπορει να πω κ μια κουβεντα παραπανω απλα σαν συμβουλες οπως θα εδινα σε μια φιλη.δ ειμαι ειδικος.σαν μαμα με εμπειρια τα λεω.το ποσοστο που δ μπορουν να θηλασουν ειναι μικρο αλλα υπαρκτο.υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορει να δημιουργησουν πρβλμ.χαλινο στο μωρο,αλλεργιες,καισαρικη,ακομη κ οι πολυκυστικες,νομιζω λογω ορμονων,η ανατομια του στηθους.δ σημαινει οτι αν ισχυει κτ απο αυτα δ θηλαζεις.

Η συμβουλη μου ειναι να ενημερωνομαστε γτ δυστυχως υπαρχει πολυ παραπληροφορηση κ να αποτανθουμε σε ειδικο ακριβως για αυτο το λογο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vikib είπε:

Κοιταξε να δεις.για μενα πιο σημαντικο ειναι να ειναι ηρεμη η μαμα κ να μεγαλωνει με αγαπη το μωρο της.το τι γαλα θα πιει ουτε με απασχολει ουτε μου πεφτει λογος.αν μου πει μια μαμα δ ηθελα δ θηλασα οκ δεκτο.αν μου πει ηθελα αλλα δ μπορεσα μπορει να πω κ μια κουβεντα παραπανω απλα σαν συμβουλες οπως θα εδινα σε μια φιλη.δ ειμαι ειδικος.σαν μαμα με εμπειρια τα λεω.το ποσοστο που δ μπορουν να θηλασουν ειναι μικρο αλλα υπαρκτο.υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορει να δημιουργησουν πρβλμ.χαλινο στο μωρο,αλλεργιες,καισαρικη,ακομη κ οι πολυκυστικες,νομιζω λογω ορμονων,η ανατομια του στηθους.δ σημαινει οτι αν ισχυει κτ απο αυτα δ θηλαζεις.

Η συμβουλη μου ειναι να ενημερωνομαστε γτ δυστυχως υπαρχει πολυ παραπληροφορηση κ να αποτανθουμε σε ειδικο ακριβως για αυτο το λογο

Κι εμένα αυτό ήταν το μαράζι μου. Δεν υπήρχε κανένα από τα προβλήματα που προανέφερες και παρά τη βοήθεια 2 ειδικών (μαίας στο σπίτι και παιδιάτρου υπέρμαχου του θηλασμού) δεν είχα γάλα. Σχεδόν καθόλου παραγωγή. Από ότι διάβασα υπάρχει ένα ποσοστό 14% των γυναικών που χωρίς εμφανή λόγο δεν έχουν παραγωγή. Τα λέω όλα αυτά γιατί εγώ υπέστην πολύ μεγάλο bulling  από πολύ κόσμο για το θέμα του θηλασμού και ότι κάτι δεν κάνω καλά και δεν τα καταφέρνω. Θα πρέπει να αναγνωρίζεται πως κάποιες γυναίκες, ακόμα και χωρίς προφανή λόγο (μπορεί το στρες να παίζει ρόλο, δεν το ξέρω αυτό) μπορεί και να μην τα καταφέρουν και αυτό δεν τις καθιστά κακές μητέρες (όπως διάφοροι "ειδήμονες" μου έλεγαν ότι είμαι).

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Σκέφτομαι για το μπεμπέ να πάρω μάρσιπο. Είχε καμία από προηγούμενο μωρό να μου πείτε λίγο εντυπώσεις; Είναι καλύτερο το κλασικό που κουμπώνει ή μήπως αυτό που είναι σαν μεγάλο ύφασμα και τυλίγεται γύρω από το μωρό; 

Εγώ είχα το κλασικό που βάζεις το μωρό μπροστά, να σου πω την αλήθεια δεν με βόλεψε ούτε σε δουλειές, ούτε σούπερ, σχεδόν πουθενά.μονο σε καμία βόλτα αλλά και αυτό για λίγο διότι όταν άρχιζε να βάζει βάρος ποναγε η μέση μου μετά.μια φίλη μου είχε το ύφασμα και από ότι μου είχε πει την βόλευε καλύτερα:confused: μπορούσε να θηλάσει πιο εύκολα και γενικα το προτιμούσε.δεν ξέρω πως είναι το υφασμάτινο, ίσως ναι να είναι καλύτερο...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...