Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Ένας λόγος που δεν εκτιμάται σωστά στην παραγωγή είναι η μελαγχολία/κατάθλιψη. Επίσης ο κρυφός υποθυρεοειδισμός έχει τη σημασία του όπως και η πλαστική επέμβαση του στήθους, κυρίως η μείωση αυτού γιατί κόβονται κάποιοι γαλακτοφόροι αδένες. Έχω κοντινό μου παράδειγμα που ο γιατρός συμβούλευε λανθασμένα τη μητέρα ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα και κατέληξε στο χειρουργείο από μαστίτιδα.

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα! :)

Μαθαίνω πολλά πράγματα μαζί σας και πολύ χαίρομαι! 

3 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Κι εμένα αυτό ήταν το μαράζι μου. Δεν υπήρχε κανένα από τα προβλήματα που προανέφερες και παρά τη βοήθεια 2 ειδικών (μαίας στο σπίτι και παιδιάτρου υπέρμαχου του θηλασμού) δεν είχα γάλα. Σχεδόν καθόλου παραγωγή. Από ότι διάβασα υπάρχει ένα ποσοστό 14% των γυναικών που χωρίς εμφανή λόγο δεν έχουν παραγωγή. Τα λέω όλα αυτά γιατί εγώ υπέστην πολύ μεγάλο bulling  από πολύ κόσμο για το θέμα του θηλασμού και ότι κάτι δεν κάνω καλά και δεν τα καταφέρνω. Θα πρέπει να αναγνωρίζεται πως κάποιες γυναίκες, ακόμα και χωρίς προφανή λόγο (μπορεί το στρες να παίζει ρόλο, δεν το ξέρω αυτό) μπορεί και να μην τα καταφέρουν και αυτό δεν τις καθιστά κακές μητέρες (όπως διάφοροι "ειδήμονες" μου έλεγαν ότι είμαι).

 @CME2205 , για να ελαφρύνω το κλίμα, να σου πω ότι η πεθερά μου θα ήταν ενθουσιασμένη αν δεν κατάφερνα να θηλάσω...εκείνη δεν θήλασε τα παιδιά της γιατί δεν ''είχε γάλα'', αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχει καθόλου υπομονή να αλλάξει τις συνήθειές της. Να φανταστείτε ότι για να μάθει λέει στα παιδιά να κοιμούνται σερί το βράδυ όταν ξυπνούσαν βρέφη και έκλαιγαν τη νύχτα τα χάιδευε με το χέρι χωρίς να σηκωθεί και ξανακοιμόταν, μέχρι που κάποια στιγμή σταματούσαν να ξυπνάνε το βράδυ. Δεν τα τάιζε! Και εμένα μου λέει ότι έχω κι εγώ ''λιπώδες''στήθος και ότι δεν θα έχω γάλα (επιστημονική άποψη που της την έχει πει μαστολόγος), όπως και αυτή. Άλλωστε κατά τη γνώμη της μετά τους 6 μήνες το μητρικό γάλα είναι άχρηστο και αν συνεχίσω να θηλάζω (εφόσον τα καταφέρω και έχω και παραγωγή), θα βλάπτω το μωρό. Συν ότι ακόμα κι αν έχω γάλα μπορεί να μην είναι θρεπτικό όπως το αγοραστό και το μωρό μπορεί να μην αναπτύσσεται φυσιολογικά. 

Όπως καταλαβαίνεται εγώ εφόσον μπορέσω να θηλάσω θα πρέπει να αγωνίζομαι απένατνι σε αντιθηλαστικό κίνημα...Έπρεπε να έχεις αυτή, θα σου έλεγε, τι δεν μπορείς να θηλάσεις?καλύτερα! και το μωρό θα χορταίνει σίγουρα και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο που δεν θα ξυπνάει συνέχεια...Το βλέπω να μου σπάει τα νεύρα στην αρχή , γιατί δεν έχω και καθόλου εμπειρία...Ήδη περνάω bulling (έχει βάλει και τη κουμπάρα μου στο κόλπο, που την ξέρει από μικρό παιδί) επειδή λέω ότι έχω σκοπό να θηλάσω..

Για να σοβαρευτώ τώρα, δεν βρίσκω το λόγο να νιώθει άσχημα μια γυναίκα που το προσπάθησε, ακολούθησε οδηγίες και συμβουλές παιδιάτρου και παρόλαυτά δεν μπόρεσε να θηλάσει. Εγώ διαφωνώ μόνο με αυτές που δεν θηλάζουν για να μην χαλάσουν το στήθος ή γιατί βαριούνται. Και πάλι είναι θέμα προσωπικής επιλογής, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει σα στάση γονέα προς το παιδί του. 

 

6 ώρες πρίν, Kalfeli είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έκανα κι εγώ τη Β επιπέδου. Όλα φυσιολογικά, μόνο που κάποιες μετρήσεις στην καρδιά ήταν στα ανώτερα όρια, οπότε θα χρειαστεί επανέλεγχος. Αυτό με προβλημάτισε λίγο η αλήθεια είναι. Κατά τα άλλα είναι κοριτσάκι!

Να χαίρεσαι την πριγκιπέσσα σου!!! Εύχομαι ο επανέλεγχος να μην δείξει πρόβλημα ή αν υπάρχει κάτι να είναι πολύ μικρό και ασήμαντο! Πότε θα κάνεις επανέλεγχο? θα το κάνεις στον ίδιο γιατρό ή σε άλλον?? 

 

4 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

καλημέρα κορίτσια μου,πωπω έχετε γράψει πολλές σελίδες πάλι κι έχω χάσει τα νέα σας!! Θα καθίσω το βράδυ να τα διαβάσω όλα!! Εμείς σήμερα έχουμε ραντεβού για υπέρηχο στη γιατρό μου!! Ανυπομονώ να δω το αγαπάκι μου που δεν μ αφήνει τα βράδια να κοιμηθώ από τώρα!! Πολύ κλωτσιά και κωλοτούμπα όλη μέρα!!!! 

Τι κάνεις κορίτσι μου? Καιρό έχω να σε διαβάσω! Με το καλό να δεις το μωράκι, πες μας τα νέα! Εγώ έχω αύριο ραντεβού ;) 

 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Κι εμένα αυτό ήταν το μαράζι μου. Δεν υπήρχε κανένα από τα προβλήματα που προανέφερες και παρά τη βοήθεια 2 ειδικών (μαίας στο σπίτι και παιδιάτρου υπέρμαχου του θηλασμού) δεν είχα γάλα. Σχεδόν καθόλου παραγωγή. Από ότι διάβασα υπάρχει ένα ποσοστό 14% των γυναικών που χωρίς εμφανή λόγο δεν έχουν παραγωγή. Τα λέω όλα αυτά γιατί εγώ υπέστην πολύ μεγάλο bulling  από πολύ κόσμο για το θέμα του θηλασμού και ότι κάτι δεν κάνω καλά και δεν τα καταφέρνω. Θα πρέπει να αναγνωρίζεται πως κάποιες γυναίκες, ακόμα και χωρίς προφανή λόγο (μπορεί το στρες να παίζει ρόλο, δεν το ξέρω αυτό) μπορεί και να μην τα καταφέρουν και αυτό δεν τις καθιστά κακές μητέρες (όπως διάφοροι "ειδήμονες" μου έλεγαν ότι είμαι).

Μπορει να υπηρχε καποιο αλλο προβλημα η απλα να ανηκεις σε αυτο το ποσοστο.νομιζω ομως οτι ειναι 1%.το μονο που θα προτεινα ειναι αλλους ειδικους,αλλη μαια συμβουλο κ αλλο παιδιατρο.για μια επιπλεον γνωμη.

Ο ψυχολογικος παραγοντας σιγουρα παιζει ρολο με μηχανισμους που δ μπορουν να ελεγχθουν πληρως

Αυτες οι καταστασεις που περιγραφεις δ ειναι ωραιες.το μπουλινγκ για το οτι δ θηλαζεις,η θηλαζεις,η ποσο θηλαζεις.εσεθς μεσα σας να ειστε ενταξει με τον εαυτο σας.στους αλλους δ πεφτει κ λογος.μακρια απο τοξικα ατομα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Κι εμένα αυτό ήταν το μαράζι μου. Δεν υπήρχε κανένα από τα προβλήματα που προανέφερες και παρά τη βοήθεια 2 ειδικών (μαίας στο σπίτι και παιδιάτρου υπέρμαχου του θηλασμού) δεν είχα γάλα. Σχεδόν καθόλου παραγωγή. Από ότι διάβασα υπάρχει ένα ποσοστό 14% των γυναικών που χωρίς εμφανή λόγο δεν έχουν παραγωγή. Τα λέω όλα αυτά γιατί εγώ υπέστην πολύ μεγάλο bulling  από πολύ κόσμο για το θέμα του θηλασμού και ότι κάτι δεν κάνω καλά και δεν τα καταφέρνω. Θα πρέπει να αναγνωρίζεται πως κάποιες γυναίκες, ακόμα και χωρίς προφανή λόγο (μπορεί το στρες να παίζει ρόλο, δεν το ξέρω αυτό) μπορεί και να μην τα καταφέρουν και αυτό δεν τις καθιστά κακές μητέρες (όπως διάφοροι "ειδήμονες" μου έλεγαν ότι είμαι).

Κάκια μητέρα επειδή δεν κατάφερες να θηλασεις; αυτό κι αν είναι ανέκδοτο... πραγματικά όταν ακούω τέτοια πράγματα εξοργίζομαι.

  • Μου αρέσει 3

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα δυστυχώς ακούμε για όλα τα θέματα από τους γύρω μας. Το θέμα είναι να είμαστε καλά μέσα μας ώστε να φιλτράρουμε τι λέγεται για να μας βοηθήσει και τι για να μας στενοχωρήσει... 

@elenakith σόρρυ αλλά πολύ γέλασα με την πεθερά. Εσύ αν δεν θηλάσεις θα χεις σοβαρή δικαιολογία. " Δε μ' αφησε η πεθερά μου". Εκεί κανείς δε θα πει τίποτα :-D :-D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! :)

Μαθαίνω πολλά πράγματα μαζί σας και πολύ χαίρομαι! 

 @CME2205 , για να ελαφρύνω το κλίμα, να σου πω ότι η πεθερά μου θα ήταν ενθουσιασμένη αν δεν κατάφερνα να θηλάσω...εκείνη δεν θήλασε τα παιδιά της γιατί δεν ''είχε γάλα'', αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχει καθόλου υπομονή να αλλάξει τις συνήθειές της. Να φανταστείτε ότι για να μάθει λέει στα παιδιά να κοιμούνται σερί το βράδυ όταν ξυπνούσαν βρέφη και έκλαιγαν τη νύχτα τα χάιδευε με το χέρι χωρίς να σηκωθεί και ξανακοιμόταν, μέχρι που κάποια στιγμή σταματούσαν να ξυπνάνε το βράδυ. Δεν τα τάιζε! Και εμένα μου λέει ότι έχω κι εγώ ''λιπώδες''στήθος και ότι δεν θα έχω γάλα (επιστημονική άποψη που της την έχει πει μαστολόγος), όπως και αυτή. Άλλωστε κατά τη γνώμη της μετά τους 6 μήνες το μητρικό γάλα είναι άχρηστο και αν συνεχίσω να θηλάζω (εφόσον τα καταφέρω και έχω και παραγωγή), θα βλάπτω το μωρό. Συν ότι ακόμα κι αν έχω γάλα μπορεί να μην είναι θρεπτικό όπως το αγοραστό και το μωρό μπορεί να μην αναπτύσσεται φυσιολογικά. 

Όπως καταλαβαίνεται εγώ εφόσον μπορέσω να θηλάσω θα πρέπει να αγωνίζομαι απένατνι σε αντιθηλαστικό κίνημα...Έπρεπε να έχεις αυτή, θα σου έλεγε, τι δεν μπορείς να θηλάσεις?καλύτερα! και το μωρό θα χορταίνει σίγουρα και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο που δεν θα ξυπνάει συνέχεια...Το βλέπω να μου σπάει τα νεύρα στην αρχή , γιατί δεν έχω και καθόλου εμπειρία...Ήδη περνάω bulling (έχει βάλει και τη κουμπάρα μου στο κόλπο, που την ξέρει από μικρό παιδί) επειδή λέω ότι έχω σκοπό να θηλάσω..

Για να σοβαρευτώ τώρα, δεν βρίσκω το λόγο να νιώθει άσχημα μια γυναίκα που το προσπάθησε, ακολούθησε οδηγίες και συμβουλές παιδιάτρου και παρόλαυτά δεν μπόρεσε να θηλάσει. Εγώ διαφωνώ μόνο με αυτές που δεν θηλάζουν για να μην χαλάσουν το στήθος ή γιατί βαριούνται. Και πάλι είναι θέμα προσωπικής επιλογής, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει σα στάση γονέα προς το παιδί του. 

 

Να χαίρεσαι την πριγκιπέσσα σου!!! Εύχομαι ο επανέλεγχος να μην δείξει πρόβλημα ή αν υπάρχει κάτι να είναι πολύ μικρό και ασήμαντο! Πότε θα κάνεις επανέλεγχο? θα το κάνεις στον ίδιο γιατρό ή σε άλλον?? 

 

Τι κάνεις κορίτσι μου? Καιρό έχω να σε διαβάσω! Με το καλό να δεις το μωράκι, πες μας τα νέα! Εγώ έχω αύριο ραντεβού ;) 

 

Μάλιστα!η δικιά σου ή πεθερουλα βλέπω ηδημονας είναι κιαυτη, όπως πολλές άλλες... Άντε καληνύχτα πες της...

  • Μου αρέσει 2

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , november rain είπε:

Μάλιστα!η δικιά σου ή πεθερουλα βλέπω ηδημονας είναι κιαυτη, όπως πολλές άλλες... Άντε καληνύχτα πες της...

χαχαχα ειδήμονας δεν λες τίποτα! κι άμα της πεις μου είπε ο γιατρός το τάδε σου λέει τι ξέρουν οι γιατροί? άσε που πιστεύει ότι αν την είχε αφήσει ο πατέρας της να πάει γυμνάσιο θα είχε γίνει γιατρός! υπάρχει δηλαδή ταλέντο εξ ου και η παντογνωσία...αααχ και θα κλείσω με ακόμα ένα ''αστειάκι'', να σας διασκεδάσω λίγο βραδιάτικα, τι μου είπε όταν είπα ότι θέλω να φτιάξω μια βιβλιοθήκη στο σπίτι? : τι να τα κάνεις τα βιβλία? εγώ κάτι βιβλία των παιδιών τα έβαζα στο πατάρι ή τα πετούσα... ούτε για διακόσμηση δεν κάνουν!

 

Καληνύχτα αγάπες :) 

  • Μου αρέσει 3

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια , πω πω ο κοσμος τελικα δεν ξερω το κανει απο φθονο αυτο το πραγμα; οπως θελει και οπως μπορει καθε μανα θα μεγαλ σει το παιδι της , το τι γαλα θα του δωσει οπως και με ποιον τροπο θα γεννησει φυσιολογικα η με κ.τ. δεν την κανει καλυτερη μανα απο την αλλη!! Ας μην ξεχν;με τι μου ειπε η αγαπημενη μου φιλεναδα!! Οτι οσες γεννουν με κ.τ. δεν ειναι μανες γιατι δεν σκιστηκαν απο κατω. 

Εν πασει περιπτωσει, χθες πηγαμε για υπερηχο και το μωρακι μου μας κατουρησε μολις μας ειδε χιχι!! Δεν τον ειδαμε καθολου ηταν γυρισμενος μπρουμυτα κι αυτο που με στεναχωρησε ειναι οτι ηταν ο λωρος γυρω απο το λαιμουδακι του.αραγε θα νιωθει ανετα η θα ασφυκτια εκει μεσα . μηπως φταιω εγω που στριφογυρναω τα βραδια; απογοητευτηκα χθες :( επισης κατι εκει γινεται με τις αρτηριες της μητρας και μου ειπε να μην τρωω πολυαλατι για να μην μου ανεβει η πιεση. Το καλο ειναι οτι μεγαλωνει φυσιολογικα ειναι 810γραμμαρια. Την παρασκευη θα παω για καμπυλη σακχαρου. 

Τελος με μαλωσε για τα κιλακια μου, εχωπαρει 8μιση αρκετα θα ελεγα κ εγω. Αλλα ρε κοριτσια πραγματικα τους τελευταιους2 μηνες που προσεχω παααααρα πολυ εβαλα 4 κιλα!! Πως ειναι δυνατον??

  • Μου αρέσει 2

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Λοιπόν για να κλείσω αυτό το θέμα με το θηλασμό, αυτό που στην τελική με εκνευρίζει είναι που παρά τις προσπάθειες που έκανα, πάντα βρίσκεται κάποιος να μου πει ότι μπορούσα να κάνω κάτι περισσότερο, πχ να διερευνήσω ιατρικά υποκείμενα αίτια, να πάρω άλλη γιατρό ή μαία, ή οτιδήποτε σκεφτεί κανείς. Θήλασα 7 εβδομάδες (με συμπλήρωμα) και με απίστευτη επιμονή.Έβαζα το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα πριν του δώσω μπουκάλι για τουλάχιστον 30 λεπτά, μετά ακολουθούσε το μπουκάλι (άλλα 20 λεπτά), μετά 20 λεπτά ρέψιμο, μετά συνήθως άλλαγμα (γιατί συνηθίζουν να τα κάνουν μετά το φαΐ) και μετά ξεκούραση 30 λεπτά και άντε πάλι από την αρχή. 24 ώρες το 24ωρο αυτό το πρόγραμμα, και μάλιστα πριν της ξεκινήσω το συμπλήρωμα την είχα στο στήθος για 16-18 ώρες συνεχόμενα, αφού δεν τόλμαγα να την βγάλω γιατί ούρλιαζε (αφού δεν χόρταινε το πουλάκι μου). Σταμάτησα να θηλάζω μετά από 7 εβδομάδες, όχι γιατί το επέλεξα αλλά γιατί μετά από 5 λεπτά στο στήθος η μικρή άρχιζε να στριγγλίζει και το στήθος δεν έβγαζε ούτε σταγόνα. Δεν το ήθελε καθόλου. Μετά από όλον αυτόν τον αγώνα που έκανα με ενοχλεί να μου λένε ότι δεν σκέφτηκα κάποιο ενδεχόμενο, αφού πραγματικά έψαξα όλες τις πιθανές παραμέτρους, όχι μόνο σε πρώτο επίπεδο αλλά λόγω επαγγέλματος το έψαξα πολύ και ιατρικά. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι κάποιες φορές απλά μπορεί να μη γίνει!

@dimitroula30 μην ανησυχείς για το λώρο, έτσι κι αλλιώς σε αυτή τη φάση το μωρό κουνιέται συνέχεια, έχει πολύ χώρο ακόμα, ανεξάρτητα αν κουνιέσαι εσύ! Ο λώρος γίνεται πιο ανησυχητικός τον τελευταίο μήνα που στριμώχνεται το μωρό και όπου τυλιχτεί μετά δεν μπορεί εύκολα να ξετυλιχτεί. Όσο για τη διατροφή, να προσέξεις το αλάτι που όντως η πίεση θα μπορούσε να είναι θέμα, αλλά για τα υπόλοιπα κιλά δεν έγινε και τίποτα! Θα τα χάσουμε μετά και θα γίνουμε κορμάρες!!!

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 έκανες την προσπάθειά σου , απλα δεν γινόταν. εγώ αυτό καταλαβαίνω. Δεν θα άφηνες το παιδί σου να ταλαιπωρηθεί άλλο και καλά έκανες. Συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί υπομονή να υπάρχει αλλά να μην γίνεται εκ των πραγμάτων!! Μην το σκέφτεσαι άλλο, απόλαυσε το μεγάλωμα του παιδιού σου από δω και πέρα!!

  • Μου αρέσει 2

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυουλες .

@dimitroula30 Αχ τι ωραία που τον είδατε πάλι . Έχει μεγαλώσει . Μπράβο . Μν ανησυχείς για τον λώρο .

@CME2205 κορίτσι μου μν το σκεφτεσαι άλλο. Εσύ έκανες ότι μπορούσες κ συνεχίζεις να κανείς . Δεν είναι ο θηλασμός που κάνει την μητέρα .

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

CME2205:τζαμπα στεναχωριεσαι κοριτσι μου .δεν επρεπε να σε πειραζει καθολου δεν ειχες δεν ειχες τι να κανουμε.επαθε τιποτα το μωρακι σου η τα αλλα μωρακια που δεν θηλασαν; ε και αυτο με το θηλασμο οταν επιμενουν καποιοι και στο επιβαλουν εμενα μου γυρναει αντιδραστικα.καποιοι εχουν παθει ψυχωση με αυτο και προσβαλουν ανεξελεγκτα τον κοσμο.το μωρο δενεται με αυτον που του προσφερει τροφη δεν διαχωριζει την αγαπη του αν ειναι μπουκαλι η στηθος.ουτε φαινεται απο εκει αν καποια ειναι καλη μανα η οχι.και τωρα αν μπορεσεις κ θελεις καλως αν οχι να μην στεναχωρηθης καθολου εσυ να εισαι καλα και να απολαυσεις το μωρακι ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...