Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@elenakith στην Ελλάδα δεν είχαμε τα τελευταία πολλά χρόνια κρούσματα χολέρας, σε άλλες χώρες του κόσμου όμως ακόμα υπάρχει. Μεταδίδεται από μολυσμένα νερά και κακές συνθήκες υγιεινής. Όμως τα τελευταία χρόνια με τις συνθήκες μετανάστευσης, τα αντι-εμβολιαστικά κινήματα αλλά και την αντοχή των μικροβίων στα αντιβιοτικά λόγω αλόγιστης χρήσης έχουν αρχίσει να επανεμφανίζονται ασθένειες που τις θεωρούσαμε ξεχασμένες. Παράδειγμα, ένας μεγάλος κίνδυνος προ των πυλών που είχε σχεδόν εξαλειφθεί είναι η φυματίωση!!

  • Μου αρέσει 5

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μολις επεστρεψα απο το γιατρο. Μου ειπε πως το παιδι ειναι πολυ μεγαλο, 3 εβδομαδες μεγαλυτερο απο την ηλικια του. Ειμαι 25η εβδομαδα και ειναι 1180! Υπαρχει λεει υψηλη πιθανοτητα για ζαχαρο, θα κανω καμπυλη την επομενη εβδομαδα. Ομως λεει ακομα κι αν δεν εχω ζαχαρο θα πρεπει να κανω αυστηρη διαιτα μεχρι το τελος!!!:-(

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , CME2205 είπε:

Κορίτσια μολις επεστρεψα απο το γιατρο. Μου ειπε πως το παιδι ειναι πολυ μεγαλο, 3 εβδομαδες μεγαλυτερο απο την ηλικια του. Ειμαι 25η εβδομαδα και ειναι 1180! Υπαρχει λεει υψηλη πιθανοτητα για ζαχαρο, θα κανω καμπυλη την επομενη εβδομαδα. Ομως λεει ακομα κι αν δεν εχω ζαχαρο θα πρεπει να κανω αυστηρη διαιτα μεχρι το τελος!!!:-(

Πάλι γίγαντα θα βγάλεις κοπελιά :-D

Φτου φτου! Εμένα και με σάκχαρο πάντως μικρά βγαίνουν. Δε σημαίνει ότι σώνι και ντε υπάρχει μεγαλοσωμία λόγω αυτού. Καλά αποτελέσματα στην καμπύλη. Τα δικά μας κιλά όμως  έχουν σχέση με το βάρος του εμβρύου; Νόμιζα ότι δεν έχουν σχέση..:confused:

Εν τω μεταξύ, σχετικά με τη φυματίωση, σε παλιά μου εργασία εμφανίστηκε κρούσμα και φέρανε γιατρό να μας κάνει όλους το μαντού να δούμε αν έχουμε αντισώματα. Το 85% ήταν ακάλυπτο μας είχαν πει (το προσωπικό ήταν περίπου 100 άτομα) κι έπρεπε να κάνουμε ξανά το εμβόλιο. 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα και εγω σημερα την καμπυλη! αλλα εμενα μου ειπε να κανω της μιας ωρας και αν βγει παθολογικη μετα θα κανω την 3ωρη.απλα εμενα αλλο μου κανει εντθπωση..δεν μου εχει δωσει ακομα αβεστιο.για καποιο λογο τα αποφευγει αλλα δεν ξερω γιατι.εγω παντως εκανα απο μονη μου μια εξεταση να δω που βρισκονται τα επιπεδα..και στο επομενο ραντεβου θα του πω να παρω σιγουρα.

εγω σκεφτομουν στο νοσοκομειο να παρω καμια φορμα για τη μερα δεν θελω να αισθανομαι σαν αρρωστη.αλλα αν κανω καισαρικη δεν βολευει μαλλον.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CME2205 είπε:

Κορίτσια μολις επεστρεψα απο το γιατρο. Μου ειπε πως το παιδι ειναι πολυ μεγαλο, 3 εβδομαδες μεγαλυτερο απο την ηλικια του. Ειμαι 25η εβδομαδα και ειναι 1180! Υπαρχει λεει υψηλη πιθανοτητα για ζαχαρο, θα κανω καμπυλη την επομενη εβδομαδα. Ομως λεει ακομα κι αν δεν εχω ζαχαρο θα πρεπει να κανω αυστηρη διαιτα μεχρι το τελος!!!:-(

cme μέχρι τώρα το βάρος του μωρού ήταν κανονικό και σε ένα μήνα μεγάλωσε τόσο?ή ήταν κι από πριν πιο μεγαλόσωμο? Αν φταίει το σάκχαρο με τη διατροφή λογικά θα μαζευτεί το μπεμπάκι,έτσι δεν είναι? μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!

πρίν από 22 λεπτά , rainbow είπε:

εκανα και εγω σημερα την καμπυλη! αλλα εμενα μου ειπε να κανω της μιας ωρας και αν βγει παθολογικη μετα θα κανω την 3ωρη.απλα εμενα αλλο μου κανει εντθπωση..δεν μου εχει δωσει ακομα αβεστιο.για καποιο λογο τα αποφευγει αλλα δεν ξερω γιατι.εγω παντως εκανα απο μονη μου μια εξεταση να δω που βρισκονται τα επιπεδα..και στο επομενο ραντεβου θα του πω να παρω σιγουρα.

εγω σκεφτομουν στο νοσοκομειο να παρω καμια φορμα για τη μερα δεν θελω να αισθανομαι σαν αρρωστη.αλλα αν κανω καισαρικη δεν βολευει μαλλον.

τα αποτελέσματα βγήκαν από την καμπύλη? όσο για το ασβέστιο, εμένα μου έδωσε στην 22η εβδομάδα, αν και η εξέταση ασβεστίου ήταν μια χαρά..η αλήθεια είναι ότι ξεχνάω να το πιω κάθε μέρα..

για τη φόρμα και απλά μπλουζάκια με κουμπάκια από πάνω το έχω σκεφτεί κι εγώ. δηλαδή για τις φόρμες εγκυμοσύνης που έχω, που είναι και πολύ άνετες..θα τις πάρω κι αν τις χρειαστώ καλώς, αν όχι  ας μείνουν στη βαλίτσα.. :) 

 

@SFSI81 τι μου θυμίζεις τώρα..μαντού!  Νομίζω είχαμε κάνει στο σχολείο όλοι, αυτό δεν είναι που μας το κάνανε στην τάξη? νομίζω ήταν δύο δόσεις?  δεν είμαστε καλυμμένοι δηλαδή με εκείνο?

καληνύχτα όμορφες κοιλίτσες!

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CME2205 είπε:

Κορίτσια μολις επεστρεψα απο το γιατρο. Μου ειπε πως το παιδι ειναι πολυ μεγαλο, 3 εβδομαδες μεγαλυτερο απο την ηλικια του. Ειμαι 25η εβδομαδα και ειναι 1180! Υπαρχει λεει υψηλη πιθανοτητα για ζαχαρο, θα κανω καμπυλη την επομενη εβδομαδα. Ομως λεει ακομα κι αν δεν εχω ζαχαρο θα πρεπει να κανω αυστηρη διαιτα μεχρι το τελος!!!:-(

Ουαου!!!εμενα στην 25 εβδ ηταν 850γρ κ μου λεγε μπαμπατσικο ειναι!τωρα στην 29 εφτασε 1450!μην ανχωνεσε,αν εχεις ζαχαρο ,θα το ρυθμισεις με διατροφη κ ολα θα πανε καλα.για ολα υπαρχουν λυσεις,αυτο να σκεφτεσε!

 

  • Μου αρέσει 1

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μαντου δ ειναι το εμβολιο,ειναι ο ελεγχος αν εχουμε τα αντισωματα.εχουν σταματησει να το κανουν στα σχολεια,καποιοι παιδιατροι εχουν καποια κ τα κανουν στα παιδακια που παρακολουθουν, καποιοι ζητανε λεφτα καποιοι οχι

Αν εχετε ουροκαθετηρα παντελονια δ βολευουν,ουτε μπυτζαμες ουτε φορμες

Το ασβεστιο κ οποιοδηποτε συμπληρωμα το παιρνουμε αν εχουμε ελλειψη.(το ασβεστιο μπορει να κανει συσπασεις αυτο δ σημαινει οτι δ θα το παρουμε)

Ελενη μου ολα καλα.περιμενουμε ακομη να σκασει καποιο δοντι,δ ξερω τι θα συμβει πρωτα,δοντι,περπατημα,γενεθλια.ειναι λιγο πιο ηρεμος ομως

Link to comment
Share on other sites

το mantoux ειναι δεικτης για τη διαγνωση φυματιωσης.τωρα τελευταια ειχε ελλειψη και πολυ παιδιατροι τα εστελναν στο νοσοκομειο να το κανουν.

δεν ξερω αλλα και με νυχτικια κ να κρεμεται ο καθετηρας χαλια ειναι..θα παρω καμια αντρικη με τρυπουλα ..χαχαχα!! Θα δουμε ..περιμενω το δεκαημερο εκτωσεων να παρω κ σουτιεν και τα υπολοιπα τις μπεμπουλας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρε κοριτσια εχω ανησυχισει λιγο..εχει απο χθες νονιζω δεν την καταλαβαινω πολυ να κουνιεται καπου αραια και που και οχι τοσο δυνατα..αφου σημερα το πρωι τρομαξα εφαγα μια φετα με μερεντα και δεν κουνηθηκε..απλα εχω συνηθισει που με χτυπουσε δυνατα...συμβαινει και σε εσας;τωρα ειμαι 26κ 2.διαβασα οτι σ'αυτη τη βδομαδα αρχιζουν κ φτιαχνουν προγραμμα υπνου αλλα εγω αγχωθηκα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@elenakith απο την αρχη ηταν μεγαλο το μωρο. Βεβαια και η κορη μου ειναι πολυ ανεπτυγμενη (ειμαστε εξω απο τις καμπυλες απο την αρχη) γιατι ο αντρας μου ειναι πολυ ψηλος. Αυτο το μωρο ομως ειναι ακομα πιο τεραστιο!

Ασβεστιο εγω παιρνω απο νωρις γιατι το μετρησαμε και ηταν πολυ χαμηλο. Μαλιστα παιρνω το ενισχυμενο (4.000 μοναδες) και παλι ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα. Παιρνω ομως και τις πολυβιταμινες pregnancecare!

@rainbow η ενταση δεν παιζει ρολο. Πρεπει ομως να το νιωθεις 10 φορες μεσα στη μερα. Δοκιμασε να πιεις ενα ποτηρι παγωμενο νερο αποτομα να δεις αν θα κουνηθει!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , rainbow είπε:

cme2205:κουνιεται αλλα νομιζω λιγο λιγοτερο απ'οτι πριν.δεν τις μετρησα να σου πω την αληθεια.

Δεν εχει σημασια η ενταση, αρκει να το νιωθεις! Αν δεν εισαι σιγουρη παρε το γιατρο σου ενα τηλεφωνο. Το ειχα παθει αυτο στην πρωτη εγκυμοσυνη και ειχα παει στο ιασω, με εβαλαν στον καρδιοτοκογραφο για 2 ωρες και το παρακολουθουσαμε. Αυτο με το νερο εκει μου το ειπαν. Στην αρχη δεν κουνιοταν καθολου αλλα μετα απο ωρα πηρε μπρος. Μαλλον της χαλασαμε τον υπνο!!!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@rainbow το χω παθει κ γω 2 φορες μεχτι τωρα!την τελευταια φορα ημουν 26 εβδ. Κ ανχωθηκα πολυ.εφαγα γλυκο,τιποτα,ηπια κρυο νερο τιποτα,ολη μερα τιποτα,το βραδυ που ξαπλωσα αριστερα για να κοιμηθω ενιωσα κινησεις,οχι χτυπηματα,εκανα μεγαλη υπομονη εκεινη την μερα κ δεν πηρα τον γιατρο.την επομενη το πρωι εδωσε το παρων με δυνατες κλοτσιες!πριν 2 μερες που πηγα στο γιατρο κ του το ειπα,μου ειπε μετα τις 30 εβδ.μετραμε κινησεις,οχι κλωτσιες αλλα κινησεις.

  • Μου αρέσει 2

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...