Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@rainbow μν κουνήσεις . Μια χαρά είσαι .

@Faith 30 θα πας κ θα τους πεις θέλω πληροφορίες για τον τοκετό . Μετά σε στέλνουν στο μείον ένα κ εκεί σου τα αναλύουν όλα .Σου κάνουν κ ξενάγηση στα δωμάτια 

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι δεν κλαιγομαστε για τα χρηματα αλλα ειναι τεραστια εκμεταλευση αφου δεν σου προσφερουν τιποτα το ιδιαιτερο. Τον γιατρο, τη μαια και τον αναισθησιολογο στα χρεωνουν ξεχωριστα. Να ρωτησω, τον αναισθησιολογο πως τον χρεωνουν; υπαρχει μια φιξ τιμη μεσα στο πακετο ή αλλαζει αν κανεις επισκληριδιο, γενικη ή τιποτα;

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν καναμε την κουβεντα στο γιατρο για τα λεφτα..μας ειπε οτι θα παρει 1300 ειτε φυσιολογικο ειτε αν χρειαστει καισαρικη, με μαια και αναισθιοσολογο (υποθετω την επισκληρηδιο). Και μας ειπε οτι ειναι πολυ καλη τιμη γιατι ειναι ολα μεσα.. αυτο ειναι στον καθε γιατρο.. κατω απο 1000 δεν εχω ακουσει, σε ιδιωτικο μιλαω παντα..εσενα, ποσα σου ειπε?


ufTXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rosa Maria είπε:

Οντως πολλα τα λεφτα..και παλιοτερα ηταν ακομα περισσοτερα.. τωρα πια δεν τα σκεφομαι βεβαια..το σημαντικο ειναι να πανε ολα καλα! Γιατι κοριτσια υπαρχουν πολλα κοντινα μας ζευγαρια που ταλαιπωρουνται και νιωθω τυψεις οταν εγω κλαιγομαι για τα χρηματα..

 

Ναι αλλά άμα δεν σου περισσεύουν τα ρημαδια από που να τα δώσεις; ποια δεν θέλει την καλοπέραση της! άμα μου περίσσευαν ή έστω μπορούσα να τα βρω θα πήγαινα και γω μια φορά σε ιδιωτικό στην ζωή μου... μόνο τετρακλινο-εξακλινο έχουν δει τα ματάκια μου.στο τέλος λέω και ευχαριστω:)

πρίν από 38 λεπτά , CME2205 είπε:

Ναι δεν κλαιγομαστε για τα χρηματα αλλα ειναι τεραστια εκμεταλευση αφου δεν σου προσφερουν τιποτα το ιδιαιτερο. Τον γιατρο, τη μαια και τον αναισθησιολογο στα χρεωνουν ξεχωριστα. Να ρωτησω, τον αναισθησιολογο πως τον χρεωνουν; υπαρχει μια φιξ τιμη μεσα στο πακετο ή αλλαζει αν κανεις επισκληριδιο, γενικη ή τιποτα;

Πάντως στο δημόσιο οι αναισθησιολογοι εδώ στην πόλη μου περνουν 150€ στάνταρ ότι κίαν κάνουν...σε δημόσιο φυσικά.


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

@november rain καλα δεν το συζητω! Σε κανεναν δεν περισσευουν, κι εμεις το ψαχνουμε απο χιλιες μεριες μεχρι να καταληξουμε καπου για να εξοικονομουμε χρηματα..το δικο μου προβλημα ειναι οτι φοβαμαι να αλλαξω γιατρο,λογω ιστορικου! ας ερθει το μωρακι με το καλο, και στο δευτερο πρωτα ο Θεος θα το κοιταξω για δημοσιο.. ! 


ufTXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δεν ηθελε να μου παρει χρηματα ο γιατρος αφου ειμαστε συναδελφοι, αλλα του δωσαμε μονοι μας 1000 ευρω. Δεν μας ειχε παρει ποτε χρηματα σε ολη την παρακολουθηση. Η μαια μου πηρε 400 (συμπεριλαμβανομενων και καποιων συναντησεων που ειχαμε κανει σπιτι μου). Ανσισθησιολογο εφερα δικια μου!!! Η κουμπαρα μου ειναι αναισθησιολογος και την εμπιστευομαι πολυ. Το ειχα συζητησει απο πριν με το γιατρο μου να τη φερω, δεν ειχε προβλημα, οποτε μου εκανε αυτη την επισκληριδιο και ειχα και παρεα σε ολον τον τοκετο!!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή εβδομάδα και καλό φθινόπωρο. Το γύρισε ο καιρός σήμερα.

Εμένα η αναισθησιολόγος μου ζήτησε 250 . @CME2205 κι εγώ έχω την κουμπάρα μου αναισθησιολόγο, που θα ήταν και πολύ καλή παρέα,  αλλά λόγω του ότι δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο πλέον δεν μπορούσε να μ εξυπηρετήσει. Ο γιατρός πήρε 1200 για την καισαρική. 

Πολλά τα λεφτά Άρη αλλά οκ πάντα υπάρχει η επιλογή του δημοσίου οπότε δεν παραπονιέμαι...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@SFSI81 κρίμα που δεν μπορείς να την έχεις! Νομίζω πως η επιλογή αυτή να έχω την αναισθησιολόγο μου ήταν ότι καλύτερο! Εκτός του ότι μου έκανε την τέλεια επισκληρίδιο, είχα και πολύ ψυχολογική στήριξη σε όλη τη διάρκεια του τοκετού! Να σημειώσω πως τον άντρα μου δεν τον ήθελα μέσα, ούτε αυτός ήθελε να είναι! Έχουμε κι εμείς τα κολλήματά μας!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , CME2205 είπε:

@SFSI81 κρίμα που δεν μπορείς να την έχεις! Νομίζω πως η επιλογή αυτή να έχω την αναισθησιολόγο μου ήταν ότι καλύτερο! Εκτός του ότι μου έκανε την τέλεια επισκληρίδιο, είχα και πολύ ψυχολογική στήριξη σε όλη τη διάρκεια του τοκετού! Να σημειώσω πως τον άντρα μου δεν τον ήθελα μέσα, ούτε αυτός ήθελε να είναι! Έχουμε κι εμείς τα κολλήματά μας!

Ναι μωρέ πολύ όμορφα θα ήταν και δε θα ήμουν τόσο αγχωμένη. Επιπλέον λόγω καισαρικής δεν ήταν κι ο σύζυγος μέσα. Το καλό ήταν ότι όλο το team ήταν γυναίκες και είχαν πολύ πλάκα. Δεν κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα (45 λεπτά διήρκησε η επέμβαση). Στο μισάωρο περίπου βγήκε το μωρό, μου το φέρανε πάνω μου αν και δεν μπόρεσα να το αγκαλιάσω/θηλάσω κλπ αλλά τώρα αν ξανακάνω καισαρική θα απαιτήσω περισσότερα πράγματα...

(Ζήτησα rooming-in και η αναισθησιολόγος ήταν κάθετη ότι δε θα τα καταφέρω κι εγώ σαν πρωτάρα την άκουσα) 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , SFSI81 είπε:

Ναι μωρέ πολύ όμορφα θα ήταν και δε θα ήμουν τόσο αγχωμένη. Επιπλέον λόγω καισαρικής δεν ήταν κι ο σύζυγος μέσα. Το καλό ήταν ότι όλο το team ήταν γυναίκες και είχαν πολύ πλάκα. Δεν κατάλαβα πώς πέρασε η ώρα (45 λεπτά διήρκησε η επέμβαση). Στο μισάωρο περίπου βγήκε το μωρό, μου το φέρανε πάνω μου αν και δεν μπόρεσα να το αγκαλιάσω/θηλάσω κλπ αλλά τώρα αν ξανακάνω καισαρική θα απαιτήσω περισσότερα πράγματα...

(Ζήτησα rooming-in και η αναισθησιολόγος ήταν κάθετη ότι δε θα τα καταφέρω κι εγώ σαν πρωτάρα την άκουσα) 

Εμένα λόγω του ότι ήταν φυσιολογικός τοκετός κράτησε αρκετή ώρα, μη φανταστείς, 4 ώρες από την ώρα που μου έβαλαν τον ορό για πρόκληση μέχρι να βγει το μωρό! Με το που βγήκε το έβαλαν πάνω μου, το πήρα αγκαλίτσα και αμέσως η κουμπάρα μου μας έβγαλε φωτογραφία με το κινητό (δευτερόλεπτα αφότου γεννήθηκε) και την έστειλε στον άντρα μου που περίμενε απ' έξω! Μπορείς να φανταστείς πως είναι η πιο ωραία φωτογραφία που έχω βγάλει ποτέ!

Όσο για το rooming -in, το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όλες τις μαμάδες!! Εμένα μου το "επέβαλε" η μαία και δεν το μετάνιωσα, παρότι είναι σίγουρα πολύ πιο κουραστικό από το να σου το φέρνουν ανά διαστήματα.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 ζηλεύω την εμπειρία σου κι εύχομαι να επαναληφθεί. Η καισαρική μου χάλασε τα σχέδια σε αυτό παρόλο που ήμουν πολύ προετοιμασμένη. Επιπλέον μου πέταξε η αναισθησιολόγος το άκυρο. " εσύ δεν θα μπορεις να κουνηθείς αν σου κάνει καμία άπνοια το μωρό τι θα κάνεις;". Τεσπα, στα ιδιωτικά νοσοκομεία καταλαβαίνω ότι δεν έχουν λόγο να προωθούν το rooming-in. Είναι πιο "ήσυχοι" όταν έχουν υπό την εποπτεία τους τα μωρά κι επιπλέον αν το χεις μαζί σου μπορεί να χρειάζεσαι πιο πολύ το προσωπικό τους που κάθε άλλο παρά επαρκές είναι.


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@SFSI81 Κι εγώ θα ήθελα να επαναληφθεί, όμως σε αυτήν την εγκυμοσύνη φοβάμαι πως δεν θα γλιτώσουμε την καισαρική λόγω μεγέθους μωρού, αφού ο γιατρός είπε πως σίγουρα θα γεννηθεί πάνω από 4 κιλά. Δεν το έχω ακόμα συζητήσει μαζί του, όμως θα ήθελα να γεννήσω πάλι φυσιολογικά αφού είχα πολύ εύκολη γέννα την προηγούμενη φορά!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , CME2205 είπε:

@SFSI81 Κι εγώ θα ήθελα να επαναληφθεί, όμως σε αυτήν την εγκυμοσύνη φοβάμαι πως δεν θα γλιτώσουμε την καισαρική λόγω μεγέθους μωρού, αφού ο γιατρός είπε πως σίγουρα θα γεννηθεί πάνω από 4 κιλά. Δεν το έχω ακόμα συζητήσει μαζί του, όμως θα ήθελα να γεννήσω πάλι φυσιολογικά αφού είχα πολύ εύκολη γέννα την προηγούμενη φορά!

CME μου μην πανικοβαλλεσαι για το μεγεθος. Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Πρώτος τοκετός παρόμοιος με το δικό σου. Πρόκληση, χωρίς επισκληρίδιο και σε 2,5 ώρες γέννησα, 3240 το μωρό. Στο δέυτερο μου έλεγαν από τη β επιπέδου ότι είναι μεγάλο μωρό. όλα πηγαιναν καλά, αλλά συνέχιζαν να μου αναφέρουν ότι είναι μεγάλο, υπολόγιζαν να ξεπεράσει τα 4 kg, και ότι πάμε για φτ αλλά θα δούμε την ώρα του τοκετού αν θα "χωράει" Ειχα αγχωθει αρκετα λοιπόν, οι μαίες του ΠΕΔΥ όμως μου εξήγησαν ότι ένα μωρό 3 κιλών και ένα μωρό 4 κιλών δεν έχουν διαφορά στην περίμετρο κεφαλής. Τελικά πήγα πάλι με πρόκληση, 39+2, γέννησα φυσιολογικά σε 2,5 ώρες πάλι και...μάντεψε.... το μωρό ήταν 3450! Αποκλίσεις στις μετρήσεις υπάρχουν, αλλά και μεγάλο να είναι το μωρό έχεις πολλές πιθανότητες να γεννήσεις και πάλι έυκολα και καλά! Σου το έυχομαι!


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 είναι νωρίς ακόμη θα δείτε... δεν είναι και τόσο τραγική η καισαρική αλλα το ζητούμενο είναι να μην γίνεται χωρίς ενδείξεις. 

Ελπίζω να πάνε όλα όπως τα θέλεις...

@anath πώς είναι δυνατόν να πέσουν τόσο έξω; 

Εγώ το πιστευετε ότι τώρα φοβάμαι τον φ.τ; :-D:-D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...