Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Faith22 είπε:

      Κορίτσια είμαι σε σοκ!Μόλις μου έκανε μπουλινγκ ο γιατρός μου επειδη αντιμιλησα στην μαία του.

      Τον εμπιστεύομαι τυφλά κ τον θεωρώ τεράστιο επιστημονα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεχτώ το σημερινό.

      Ξέρετε κάποιον γιατρό που να μπορεί να αναλάβει δίδυμη κύηση στον 6ο μήνα?Έχω κάνει κόπο για αυτά τα παιδιά κ αυτή την στο με έχουν κάνει κ κλαίω.

      Ψυχραιμία,μην σε πιάνει πανικός.Οταν λες σου έκανε μπουλινγκ τι εννοείς?

      Ασφαλως και υπάρχουν γιατροί να σε αναλάβουν,σε ποια πόλη βρίσκεσαι?

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@Faith 30 ακριβώς γερά να είναι . Τα οικολογικά χρώματα είναι αυτά που δεν μυρίζουν κ δεν έχουν τόσα χημικά .πολυ ωραίο συνδυασμό θα κανείς .

Το δωμάτιο τλκ εγώ τα αφησα όπως το είχαμε βάψει πέρυσι που το πήραμε , Δλδ μπεζ και τιρκουάζ ανοιχτό  .Το ταβάνι είναι άσπρο . Οι κουρτίνες που φτιάξαμε είναι άσπρες μπλε και τώρα που βάλαμε όλα τα έπιπλα είναι κουκλίστικο .

Όσο για την καμπύλη θα χαρώ να μν είναι Τπτ. και εγώ με τον σύζυγο θα πάω . Ε δεν θα τα περνάω μόνη μου , Χαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ κοριτσια τι ωραια που εχετε ετοιμα τα δωματια!!! :) 

@Mariachi μην ανησυχεις, δεν ειναι τιποτα η καμπυλη, απλα ειναι βαρετη...

 

να σας ρωτησω βρε κοριτσια, αν βαλω το μωρο κατευθειαν σε κουνια και οχι στο λικνο πειραζει λετε? λογικα δεν παθαινει τιποτα και στην κουνια, ε?

 

και μια δευτερη ασχετη ερωτηση, ξερετε αν επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη να παρουμε βιταμινη C αναβραζουσα? γιατι νιωθω κατι ενοχλησεις στο λαιμο και θελω να το προλαβω,,,

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith δεν παθαίνει τίποτα το μωρό στην κούνια αλλά που θα το έχεις; στο δωμάτιό σας χωράει; αν ναι, μπορείς ν βάλεις πάντες γύρω γύρω και απλά να μειώσεις λίγο τον ελεύθερο χώρο γιατί στα νεογέννητα τους αρέσει να στριμώχνονται, νιώθουν ασφάλεια.

Όσο για τη βιταμίνη, αν δεν παίρνεις άλλες βιταμίνες για την εγκυμοσύνη (πχ κάποια πολυβιταμίνη), μπορείς να πιεις άνετα βιταμίνη c, όμως μην νομίζεις ότι θα κάνει τίποτα για το λαιμό σου... καλύτερα πάρε καμιά καραμελίτσα για το λαιμό που επιτρέπεται άφοβα και απέφυγε τα πολύ κρύα ή πολύ ζεστά ροφήματα.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mariachi τελειο κ το δικο σας δωματιο!!!!υπεροχος συνδυασμος μου ακουγετε!

 @elenakith εγω θα το βαλω στην καλαθουνα για αρχη κ μετα στο κρεβατακι.παλια υπηρχε μονο το κρεβατακι κ μια χαρα μεγαλωσαμε,τωρα ο υπερκαταναλωτισμος μας εχει μπερδεψει!!!

Κοριτσια αν βαφτει το δωματιο,μπορουμε την ιδια μερα να κοιμηθουμε σε αυτο η πρεπει να αεριστει?για οικολογικα χρωματα μιλαμε


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Faith 30 είπε:

@Mariachi τελειο κ το δικο σας δωματιο!!!!υπεροχος συνδυασμος μου ακουγετε!

 @elenakith εγω θα το βαλω στην καλαθουνα για αρχη κ μετα στο κρεβατακι.παλια υπηρχε μονο το κρεβατακι κ μια χαρα μεγαλωσαμε,τωρα ο υπερκαταναλωτισμος μας εχει μπερδεψει!!!

Κοριτσια αν βαφτει το δωματιο,μπορουμε την ιδια μερα να κοιμηθουμε σε αυτο η πρεπει να αεριστει?για οικολογικα χρωματα μιλαμε

Σωστό κι αυτό, επίσης μπορείς να βάλεις την καλαθούνα μέσα στην κούνια αν θες να είναι πιο ψηλά. @elenakith όμως καλό είναι να είναι στο δικό σας δωμάτιο τον πρώτο καιρό

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω σκεφτομουν να την βαλω κατ'ευθειαν στο κρεβατακι στο δωματιο της.ισως μονο καμια βδομαδα τη κρατησω στην κρεβατοκαμαρα.ακομα δεν εχω αποφασισει.

εμεις παντως βαψαμε το σαλονι με οικολογικες 2 βδομαδες μυριζε...τωρα για το δωματιο θα παρω αλλη μαρκα κ θα ζητησω να μηριζουν οσο υο δηνατον λιγοτερο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή Κυριακή κορίτσια!

Εγώ τη μόνη πραγματικά άοσμη που βρήκα είναι της kraft. Της vivechrom αντίθετα μου μύριζε λίγο.  Εννοείται ότι ο χώρος πρέπει να αερίζεται ούτως ή άλλως...

@elenakith εγώ από την αρχή στην κούνια τον είχα χωρίς σφηνάκι/πάντα που οι μαίες μας τα είχαν απαγορέψει. Αυτό που έχει σημασία είναι το καλό σκληρό στρωματάκι. Όσες καλαθούνες είδα με απογοήτευσαν γι αυτό τις απέφυγα.

Η πάντα είναι για μετά το 6μηνο γιατί τα μωράκια- μετά το 2μηνο- όταν αρχίζουν και κουνιούνται μπορεί να "κολλήσουν" εκεί και δεν έχουν τα κατάλληλα αντανακλαστικά για να γυρίσουν. Ομοίως απαγορεύεται και η κουβέρτα. Έχω και προσωπική άσχημη εμπειρία. Τριών μηνών ο γιός μου γκρίνιαζε αλλά επειδή ήταν χωμένος κάτω από την κουβέρτα δεν τον άκουγα καλά μέσα στον ύπνο μου κι ανοίγοντας τα μάτια μου έπαθα σοκ! Το μωρό είχε γίνει μούσκεμα και ήταν σοκαρισμένο. Καταλαβαίνετε τον πανικό μου! Την επόμενη μέρα υπνόσακο...

Για το λαιμό ροφήματα με μέλι και χυμό πορτοκάλι. 

Επίσης οι παιδιατρικές οδηγίες είναι το πρώτο 6μηνο τα παιδακια να κοιμούνται στο ίδιο υπνοδωμάτιο με τους γονείς λόγω SIDS/ ΣΑΘ . Γκουγκλάρετε λίγο...

 

Είδα ήλιο και βλέπετε τι σεντονάρα άπλωσα; :-D:-D:-D

  • Μου αρέσει 2

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με @SFSI81 για τα σφηνάκια απαγορεύονται. Πάντες εγώ έβαλα περίπου μετά τις πρώτες 20 ημέρες στο λίκνο που είχε ξύλινα κάγκελα γιατί όταν ξύπναγε χτυπιόταν τόσο πολύ που έβγαζε χέρια και πόδια ανάμεσα από τα κάγκελα και μια φορά σφήνωσε το πόδι της. Αν όμως έχετε καλαθούνα ή λίκνο που έχει αυτό που είναι σαν διχτάκι γύρω γύρω δεν χρειάζεται. Όσο για την κουβέρτα δεν ξέρω, στο πρώτο γέννησα Μάιο και κουβέρτα δεν χρειαζόμασταν τους πρώτους μήνες. Μάλλον υπνόσακο το βλέπω.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SFSI81 είπε:

Ζωηρούλα η μεγάλη σου ε; :-D

Εγώ ήξερα για την κουβέρτα αλλά υπερίσχυσαν οι κουτογνώμες "κι εμείς τι πάθαμε"... τώρα υπνόσακο και κουβερτούλα του χρόνου. 

 

Ναι και ζωηρούλα και μεγαλόσωμη. 2 μηνών τη μετακόμισα στην κούνια της γιατί δεν χωρούσε στο λίκνο! Κι εγώ όλο το χειμώνα υπνόσακο της είχα γιατί ξεσκεπαζόταν. Κάποιες μέρες που είχε πολύ κρύο της έριχνα και ένα παπλωματάκι από πάνω, όμως ήταν ήδη 7-8 μηνών.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , CME2205 είπε:

Ναι και ζωηρούλα και μεγαλόσωμη. 2 μηνών τη μετακόμισα στην κούνια της γιατί δεν χωρούσε στο λίκνο! Κι εγώ όλο το χειμώνα υπνόσακο της είχα γιατί ξεσκεπαζόταν. Κάποιες μέρες που είχε πολύ κρύο της έριχνα και ένα παπλωματάκι από πάνω, όμως ήταν ήδη 7-8 μηνών.

Πόσο γεννήθηκε; φτου φτου... ε, μετά το 6μηνο είναι μεγαλούτσικα μπορούν να διαχειριστούν κάτι "βαρύ". Ο δικός μου τον επόμενο χειμώνα- που ήταν στο χρόνο- δε δεχόταν τον υπνόσακο. Ασφυκτιούσε ,γκρίνιαζε, ίδρωνε. Και την κουβέρτα την πετούσε οπότε του πήρα ένα πιο χοντρό φορμάκι ύπνου και τον είχα ξεσκέπαστο.. τεστοστερόνη στο φουλ :-D


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...