Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, dec-e said:

      Καλησπέρα! Εγώ νιώθω πολύ ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος κ μετάνιωσα που δεν έκανα νωρίτερα εξωσωματική. Νιώθω ότι ήταν πολύ πιο ψυχοφθόρο που ερχότανε κάθε μήνα η περίοδος κ απογοητευομουν. Βέβαια δεν τα κατάφερα από την 1η φορά με την εξωσωματική, όμως και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που έχω τα παιδάκια μου. Πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει κ σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε, κ δε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία. 

      Όσο κ να σου φαίνεται βουνό, όταν μπεις στο χορό προχωράνε τα πράγματα, κ κάθε βήμα είναι μια νίκη, που οδηγεί στον στόχο! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις κ να σου έρθουν όλα όσο πιο απλά γίνεται!

      Ne enoite kai egw xerome p ixarxoun enalaxtikes lisis gia tin ipogonimotita .. apla kseris den einai mono i anamoni psixofthora einai kai to oti prp na mpis se diadikasia eksosomatikis afto kai an einai anipofora dld den pisteva pote oti tha xriasto na peraso apo afti tin diadikasia kai niotho kapos.. oles to viosame pistevo .. alla an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelontas kai mi.. euxaristo gia tin apantisi sou ☺️

      2 hours ago, Kathrin17 said:

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      Ne akrivos se aftin tin fasi vriskome tis arnisis oti oloi mporoun kai emis oxi kai kapos erxete to parapono .. an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelw polli na kano ena moro an me aksiosi o theos vevea .. euxaristo polli gia tis simvouli su ☺️

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , SFSI81 είπε:

Πόσο γεννήθηκε; φτου φτου... ε, μετά το 6μηνο είναι μεγαλούτσικα μπορούν να διαχειριστούν κάτι "βαρύ". Ο δικός μου τον επόμενο χειμώνα- που ήταν στο χρόνο- δε δεχόταν τον υπνόσακο. Ασφυκτιούσε ,γκρίνιαζε, ίδρωνε. Και την κουβέρτα την πετούσε οπότε του πήρα ένα πιο χοντρό φορμάκι ύπνου και τον είχα ξεσκέπαστο.. τεστοστερόνη στο φουλ :-D

Γεννήθηκε 4 κιλά και 53 εκ!! Και τρελούς ρυθμούς ανάπτυξης, τώρα είναι 16 μηνών και είναι 90 εκ και 13 κιλά... Παρόλο που η δική μου είναι πολύ νευρικιά, ακόμα και τώρα ευτυχώς δέχεται τον υπνόσακο. Επειδή δεν μπορώ να βρω ολόσωμα φορμάκια να της κάνουν (φοράει για 3 ετών) παρά μόνο πυτζάμες, αναγκαστικά τα πόδια της είναι έξω, αφού φυσικά τις κάλτσες τις βγάζει ακόμα και στον ύπνο της! Οπότε ο υπνόσακος μας βολεύει μια χαρά ευτυχώς!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

@elenakith δεν παθαίνει τίποτα το μωρό στην κούνια αλλά που θα το έχεις; στο δωμάτιό σας χωράει; αν ναι, μπορείς ν βάλεις πάντες γύρω γύρω και απλά να μειώσεις λίγο τον ελεύθερο χώρο γιατί στα νεογέννητα τους αρέσει να στριμώχνονται, νιώθουν ασφάλεια.

Όσο για τη βιταμίνη, αν δεν παίρνεις άλλες βιταμίνες για την εγκυμοσύνη (πχ κάποια πολυβιταμίνη), μπορείς να πιεις άνετα βιταμίνη c, όμως μην νομίζεις ότι θα κάνει τίποτα για το λαιμό σου... καλύτερα πάρε καμιά καραμελίτσα για το λαιμό που επιτρέπεται άφοβα και απέφυγε τα πολύ κρύα ή πολύ ζεστά ροφήματα.

Ναι το μωρό θα το έχω στο δωμάτιο μας, ευτυχώς είναι μεγάλο, και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο δωμάτιο, και να ήθελα δηλαδή..οπότε σκέφτηκα, έτσι κι αλλιώς θα βάλω που θα βάλω κούνια, μήπως να την έβαζα από την αρχή? γιατί αν είναι θα πάρω και ασορτί συρταριέρα...

πολυβιταμίνες δεν παίρνω, παίρνω μεμονωμένα βιταμίνη D, φυλλικό οξύ, σίδηρο και ασβέστιο. απλά παλιά όποτε πήγαινε να με πιάσει κρύωμα ή ίωση αν έπαιρνα βιταμίνη C είτε το γλίτωνα είτε το περνούσα πιο ελαφριά, βέβαια κάπνιζα κιόλας...

 

3 ώρες πρίν, SFSI81 είπε:

Καλημέρα και καλή Κυριακή κορίτσια!

Εγώ τη μόνη πραγματικά άοσμη που βρήκα είναι της kraft. Της vivechrom αντίθετα μου μύριζε λίγο.  Εννοείται ότι ο χώρος πρέπει να αερίζεται ούτως ή άλλως...

@elenakith εγώ από την αρχή στην κούνια τον είχα χωρίς σφηνάκι/πάντα που οι μαίες μας τα είχαν απαγορέψει. Αυτό που έχει σημασία είναι το καλό σκληρό στρωματάκι. Όσες καλαθούνες είδα με απογοήτευσαν γι αυτό τις απέφυγα.

Η πάντα είναι για μετά το 6μηνο γιατί τα μωράκια- μετά το 2μηνο- όταν αρχίζουν και κουνιούνται μπορεί να "κολλήσουν" εκεί και δεν έχουν τα κατάλληλα αντανακλαστικά για να γυρίσουν. Ομοίως απαγορεύεται και η κουβέρτα. Έχω και προσωπική άσχημη εμπειρία. Τριών μηνών ο γιός μου γκρίνιαζε αλλά επειδή ήταν χωμένος κάτω από την κουβέρτα δεν τον άκουγα καλά μέσα στον ύπνο μου κι ανοίγοντας τα μάτια μου έπαθα σοκ! Το μωρό είχε γίνει μούσκεμα και ήταν σοκαρισμένο. Καταλαβαίνετε τον πανικό μου! Την επόμενη μέρα υπνόσακο...

Για το λαιμό ροφήματα με μέλι και χυμό πορτοκάλι. 

Επίσης οι παιδιατρικές οδηγίες είναι το πρώτο 6μηνο τα παιδακια να κοιμούνται στο ίδιο υπνοδωμάτιο με τους γονείς λόγω SIDS/ ΣΑΘ . Γκουγκλάρετε λίγο...

 

Είδα ήλιο και βλέπετε τι σεντονάρα άπλωσα; :-D:-D:-D

πωπω τρομακτικό το πώς βρήκες το μωρό!

Το μωρό θα το έχω τουλάχιστον 9 μήνες στο δωμάτιο, λόγω έλλειψης άλλου χώρου όπως είπα παραπάνω, και φιλοδοξώ μέχρι τον επόμενο χειμώνα να καταφέρουμε να του προσφέρουμε προσωπικό χώρο..

Για τον υπνόσακο διάβασα ότι επιτρέπεται από 3 μηνών και πάνω..κάνει λέτε και από νεογέννητο? κι αν δεν κάνει ποια είναι η λύση?

Επίσης άλλη ερώτηση, διάβασα ότι τα μωράκια πρέπει να τα βάζουμε ανάσκελα και στο πλάι, ποτέ μπρούμυτα...αν όμως απαγορεύεται το σφηνάκι πώς θα μένει το μωρό στο πλάι?

@CME2205 ζωή να έχει τέτοιος κορίτσαρος ! :) 

 

Καλησπέρα σε όλες τις όμορφες μέλλουσες μανούλες!!!

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith μια χαρά θα είναι το μωρό μαζί σας. Εσάς έχει ανάγκη όχι το παιδικό δωμάτιο. :)

Όσο για τον υπνόσακο μπορείς από την αρχή να χρησιμοποιήσεις με τα χεράκια έξω.(θα σου δείξουν τις διαφορές στα καταστήματα).

Τα μωράκια τα βάζουμε ΜΟΝΟ ανάσκελα! Χωρίς μαξιλάρι εννοείται. Το μόνο που επιτρέπεται είναι να σηκώσουμε το στρώμα ώστε να έχει μικρή κλίση πχ σε περίπτωση μπουκωμένης μύτης. 

Διάβασα ότι έκλεισες ραντεβού στο Έλενα και πολύ χάρηκα, καλή επιτυχία 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@SFSI81 σ'ευχαριστώ :) η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να γνωρίσω το γιατρό, να δω τι θα μου πει κι αυτός...

Τα μωράκια αν είναι ανάσκελα δεν κινδυνεύουν να πνιγούν από  ''γουλίτσες''?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , elenakith είπε:

@SFSI81 σ'ευχαριστώ :) η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να γνωρίσω το γιατρό, να δω τι θα μου πει κι αυτός...

Τα μωράκια αν είναι ανάσκελα δεν κινδυνεύουν να πνιγούν από  ''γουλίτσες''?

Το μωρό δεν το βάζεις κατευθείαν στο κρεβατάκι αν δεν ρευτεί πρώτα. Όταν έχουν θέματα με ΓΟΠ δεν ξέρω τι συμβουλεύουν οι παιδίατροι, μία φίλη μου του έβαζε ένα κουβερτάκι στην πλάτη για να έχει μία ελαφρά κλίση που είχε θέμα τέτοιο.

Η ανάσκελη θέση είναι η καλύτερη δυνατή για ν' αποφευχθεί το ΣΑΘ. Ο δικός μου βέβαια από τη στιγμή που έμαθε το μπρούμυτα-3.5 μηνών- ήθελε να κοιμάται μόνο έτσι κι εγώ ξενυχτούσα να τον αναποδογυρίζω γιατί φοβόμουν. Με καθησύχασε ο γιατρός λέγοντάς μου ότι επειδή γυρίζει μόνος του-άρα ελέγχει το σώμα του :confused:- δεν κινδυνεύει. Εμένα βέβαια ως πρωτομανούλα μ έτρωγε το άγχος όπως καταλαβαίνετε...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@elenakith ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι παντα!! Και καλο ρεψιμο πριν ξαπλωσει! Εμενα επειδη εβγαζε συχνα γουλιτσες την αφηνα στον ωμο μου τουλαχιστον 20 λεπτα μετα απο καθε γευμα ακομα κι αν ειχε ρευτει νωριτερα.

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Faith 30 είπε:

Αχ κοριτσια εσεις που εχετε κ αλλα παιδακια,ποσα γνωριζετε,εμεις ειμαστε μεσα στο ανχος,πιστευω το μητρικο ενστικτο να μας βοηθησει!

Γιαυτό είμαστε όλες εδώ! Να βοηθάει η μία την άλλη!

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

το σφηνακι γιατι δεν επιτρεπεται;οχι για συνεχεια αλλα για καποιες φορες που δεν εισαι σιγουρη αν ρευτικε η αν βγαζει πολλες γουλιτσες.

εγω παλι σκεφτομαι και διπλα σου αν το εχεις το μωρο αν ειναι να παθει ΣΑΘ.σιγα μην το καταλαβεις (να μην τυχει σε κανενα μωρακι )οσα μωρα εχω δει να κοιμουνται δεν καταλαβαινεις αν αναπνεουν μονο με μια ματια ποσο μαλλον οταν εισαι τοσο κουρασμενη απο την αυπνια και εχεις ενα δυορο να κοιμηθεις ακομα κ το κλαμα το ακους μετα απο κανενα διλεπτο.δεν ξερω ακομα βεβαια το σκεφτομαι ας γεννησω με το καλο και βλεπουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Γιαυτό είμαστε όλες εδώ! Να βοηθάει η μία την άλλη!

Ευχαριστουμε πολυ,προσωπικα μαθενω πολλα πραγματα απο εσας,πιστευεις το μητρικο ενστικτο θα μας βοηθησει?γιατι μου λενε,οσα κ να διαβαζεις,οσα βιντεο κ να βλεπεις,εκεινη την στιγμη τα ξεχνας ολα κ λειτουργεις με βαση το ενστικτο σου.υσχιει?

  • Μου αρέσει 1

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φουσκωτές κοιλίτσες!! Βρε κορίτσια , μεγαλώνει κι εσάς η κοιλιά σας τόσο γρήγορα όσο η δική μου!! έχει πολύ πλάκα τελικά!! Όσες δεν κάνατε ακόμη καμπύλη μην αγχώνεστε τζάμπα, δεν είναι τίποτα, και πιείτε την πολυσυζητημένη γλυκόζη όσο πιο γρήγορα μπορείτε για να μην χάνετε τζάμπα χρόνο να περιμένετε παραπάνω!! Απλά πάρτε κάτι για να φάτε μόλις φύγετε από το μικροβιολογικό γιατί στο τέλος της εξέτασης ο οργανισμός παράγει παραπάνω ινσουλίνη κι έτσι μπορεί να πέσει το σάκχαρό αρκετά χαμηλά όπως έπαθα εγώ. Για λίγα λεπτά βέβαια κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά έφαγα την μπουγατσίτσα μου  κι ένα κομματάκι τούρτα και συνήλθα!! 

Εμένα στην γενική ούρων που έκανα μου εντόπισε μικροοργανισμούς και η γιατρός μου μου είπε να κάνω και μία καλλιέργεια! Λέτε να έπαθα καμία ουρολοίμωξη? Ή να είναι καμία κολπιτιδα? Αύριο θα πάω να δώσω τα πρωινά μου ούρα για καλλιέργεια, και είδομεν....Ελπίζω να μην είναι τίποτε!!!!

@Mariachi μου ωραίος ο συνδυασμός χρωμάτων για το δωματιάκι του μπέμπη! Εμείς το βάψαμε ένα πολύ ωραίο πράσινο της μέντας ανοιχτό και μας άρεσε πολύ!! Ανυπομονώ να έρθουν τα έπιπλα να τα στολίσω!!! Το μόνο που δεν έχω πάρει είναι το χαλί!! Σιγά σιγά πρέπει να ψωνίσω και για εμένα τίποτε!! Κανένα νυχτικό καμία πυτζαμούλα για την κλινική!! Τι ωραίες στιγμές βρε κορίτσια!! Όποτε τα σκέφτομαι αυτά που μας περιμένουν με πιάνει ένα παράπονο μια συγκίνηση, αει στο καλό!! Νιώθω πολύ ευτυχισμένη έπειτα από τόσες τρικυμίες που έχω περάσει στη ζωή μου!! Για όλους έχει ο Θεός τελικά . 

Δε σας είπα!! Ο γάμος του κουνιάδου θα γίνει τελικά τον Δεκέμβριο μία μέρα πριν μπω στο μήνα μου! Η πεθερά μου είναι στα μαύρα της τα χάλια γιατι την άλλη τη νύφη δεν μπορεί να της βάλει χέρι όπως έκανε σ εμένα!! Και είναι μέσα στα νεύρα!! Το ευχαριστιέμαι απίστευτα!!! ότι μου έκανε εμένα το βρήκε τώρα από την άλλη..... Τη λατρεύω τη συνυφάδα μου τελικά!! χαχα

  • Μου αρέσει 3

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τϊ κάνετε;;; ε΄γω ξεκουράστηκα το σκ... Αλλά τα νέα μου είναι περίεργα... ΟΠήρα μηχανάι για να μετράω το ζάχαρο, και το νηστείας το πρωι είναι μεταξύ 95 και 105... Έχω αγχωθεί πολύ... Βέβαια το κάνω μόλις ξυπνήσω, δεν περπάτάω δλδ μέχρι το μικροβιολογικό, που μέχρι τώρα έκανα... Θα πάρω τον γιατρό να δώ τί θα μου πεί και αυτός!

Κατά τα άλλα, μάλλον θα αρχίσω να ψάχνω και για γιατρό στο Αλεξάνδρα... Όσες έχετε κάποιον καλό, ας μου στείλετε π.μ., !

@elenakith Κορίτσι, και εσύ αποφάσισες να αλλάξεις γιατρό;;; 

  • Μου αρέσει 1

5Uz8p2.png
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, rainbow είπε:

το σφηνακι γιατι δεν επιτρεπεται;οχι για συνεχεια αλλα για καποιες φορες που δεν εισαι σιγουρη αν ρευτικε η αν βγαζει πολλες γουλιτσες.

εγω παλι σκεφτομαι και διπλα σου αν το εχεις το μωρο αν ειναι να παθει ΣΑΘ.σιγα μην το καταλαβεις (να μην τυχει σε κανενα μωρακι )οσα μωρα εχω δει να κοιμουνται δεν καταλαβαινεις αν αναπνεουν μονο με μια ματια ποσο μαλλον οταν εισαι τοσο κουρασμενη απο την αυπνια και εχεις ενα δυορο να κοιμηθεις ακομα κ το κλαμα το ακους μετα απο κανενα διλεπτο.δεν ξερω ακομα βεβαια το σκεφτομαι ας γεννησω με το καλο και βλεπουμε

Καλημέρα κορίτσια!

Τα νεογέννητα τα βάζουμε πάντα ανάσκελα στο κρεβατάκι, με το κεφαλάκι στο πλάι (εναλλάξ δεξιά και αριστερά). Εννοείται να έχουν ρευτεί καλά .Τα μωράκια που έχουν πρόβλημα με ΓΟΠ με σύσταση του παιδιάτρου τα βάζουμε με κλίση στο στρωματάκι, μπορείτε πχ να βάλετε μια διπλωμένη πετσετούλα κάτω από το στρώμα. όσο για το SIDS συμφωνώ από πείρα ότι το μωρό στο δωμάτιο των γονιών είναι πιο προστατευμένο. Η μητέρα όσο κουρασμένη και να είναι ακούει και τον παραμικρό ήχο του μωρού. Και το ίδιο το βρέφος κοιμαται καλύτερα αφού αισθάνεται ασφάλεια κοντά στη μαμά και νιώθει τη μυρωδιά της.

Να είστε σίγουρες ότι το μητρικό ένστικτο θα λειτουργήσει! Να ενημερώνεστε σωστά και να έχετε αυτοπεποίθηση σαν μανούλες!

Με το καλό τα μωράκια σας!

  • Μου αρέσει 3

dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Σας διαβάζω όσο προλαβαίνω... Χαίρομαι που όλα πάνε καλά :-D

Εμείς την ερχόμενη εβδομάδα θα πάμε να δούμε το μωράκι μας μετά από ένα μήνα σχεδόν!! Κ σε δύο εβδομάδες θα κάνω την περιβόητη καμπύλη ζαχάρου...

Το σκ θα έρθει κ η μανούλα μου να με βοηθήσει με το παιδικό δωμάτιο. Αυτές τις μέρες θα το βάψουμε κιόλας :)

Σχετικά με τα κόστη της γέννας αν μπείτε στο genna.gr υπάρχουν οι τελικές τιμές που πληρώνουμε ανά δωμάτιο σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια.. Περιλαμβάνεται ΦΠΑ και έχει αφαιρεθεί η συμμετοχή του Εοππυ. Οπότε είναι το ποσό που βγαίνει από την τσέπη μας... Κ σε αυτό το ποσό προσθέτουμε αμοιβή γιατρού κ αν θα έχουμε μαίας. Γράφει κ το κόστος των προαιρετικών εξετάσεων για το μωρό κ τι ακριβώς είναι αυτές.

Εμείς για να είμαι ειλικρινής δεν έχουμε ρωτήσει ακόμα τον γιατρό για την αμοιβή του, θα το κάνουμε στο επόμενο ραντεβού. Μαία δε νομίζω να έχω μιας κ θα πάμε για καισαρική..

Από ψώνια για το μωρό πέρα από μερικά φορμάκια κ κάποια δείγματα από εταιρίες δεν έχουμε πάρει κάτι. Κούνια έχουμε από την κουνιάδα μου κ κάναμε κ μια αναζήτηση για καρότσι. Τέλος του μήνα θα παραγγείλουμε το καρότσι (τρέχει προσφορά στα Λητώ με έκπτωση για επόμενη αγορά) κ σιγά σιγά πραγματάκια για το παιδικό δωμάτιο...

  • Μου αρέσει 2

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...