Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολες!! Τελικα παρασκευή θα παω για την καμπυλη. Η διαιτολογος μου ειπε μεχρι τοτε να μην κανω καμια διαιτα για να φανει σωστα το αποτελεσμα. Μαλιστα μου ειπε (για οσες δεν εχουν κανει την καμπυλη ακομα) καλο ειναι τις 3 μερες πριν την καμπυλη να καταναλωσω πολλους υδατανθρακες γιατι ετσι μπορει να φανει ακομα και μια λανθανουσα μορφη ζαχαρου.

Όσο για τα βλαστοκυτταρα, θεωρω πως ειναι μεγαλη κοροιδια και εκμεταλευση. Μονο αν θελετε να τα κανετε δωρεα σε δημοσια τραπεζα για να βοηθηθει πιθανον καποιο αλλο παιδι. Πριν λιγες μερες διαβασα οτι ιδιωτικη εταιρια με βλαστοκυτταρα στην Ελλαδα χρεωκοπησε και πηγαν χαμενα 30.000 δειγματα...

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό σαββατοκύριακο.

@CME2205 θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι σαν κοινωνία πιό πολύ χρειαζόμαστε μία πλήρη δημόσια τραπεζα βλαστοκυττάρων γιατί ο μη γέννητο εκεί θ' απευθυνθούμε αν συμβεί κάτι στο παιδί μας. Όταν είχα ενημερωθεί μας είχαν πεί ότι σαν κράτος με 10,000 δωρεές είμαστε καλυμμένοι ενώ έχουμε γύρω στις 5500(πριν λίγα χρόνια τουλάχιστον). Επιπλέον σε κάποιες χώρες όπως η Γαλλία σκεφτείτε ότι απαγορεύονται οι ιδιωτικές εταιρίες φύλαξης διά νόμου. Αξίζει μια τέτοια δωρεά κι ας είναι αχρείαστη...

  • Μου αρέσει 1

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, rainbow είπε:

καλημερα!! Οταν κανεις δωρεα τα βλαστοκυτταρα πανε σε καποιον που εχει αναγκη η τα κρατανε για ερευνητικους λογους.;

Σε καποιον που μπορει να προκυψει να τα χρειαζεται και να ειναι συμβατος δοτης. Δεν γνωριζω αν μερος απο αυτα μπορει να χρησιμοποιουνται για ερευνητικούς λογους, αν ισχυει θα ειναι λιγα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, rainbow είπε:

καλημερα!! Οταν κανεις δωρεα τα βλαστοκυτταρα πανε σε καποιον που εχει αναγκη η τα κρατανε για ερευνητικους λογους.;

σκεψου το περιπου σαν την εθελοντικη αιμοδοσία 


tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2017 at 2:30 ΜΜ, rainbow είπε:

βρε κοριτσια εχω ανησυχισει λιγο..εχει απο χθες νονιζω δεν την καταλαβαινω πολυ να κουνιεται καπου αραια και που και οχι τοσο δυνατα..αφου σημερα το πρωι τρομαξα εφαγα μια φετα με μερεντα και δεν κουνηθηκε..απλα εχω συνηθισει που με χτυπουσε δυνατα...συμβαινει και σε εσας;τωρα ειμαι 26κ 2.διαβασα οτι σ'αυτη τη βδομαδα αρχιζουν κ φτιαχνουν προγραμμα υπνου αλλα εγω αγχωθηκα..

Κορίτσι έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα την τελευταία εβδομάδα...ενώ πριν ένιωθα δυνατές κλωτσίτσες τώρα νιώθω μόνο κινήσεις και πιο ήπιες σε ένταση κλωτσιές. Η διαφορά είναι αισθητή και έχω αρχίσει κι εγώ να αναρωτιέμαι. Είναι και μέρες που νιώθω πολύ ανεπαίσθητες κινήσεις κι αυτές μόνο το μεσημέρι που  ξαπλώνω. Ωστόσο σε δύο περιπτώσεις έχει κουνηθεί πολύ έντονα, το προηγούμενο Σάββατο που πήγαμε σε μεγαζί με ζωντανή μουσική και σήμερα που ήμασταν με κόσμο σε επίσκεψη και είχε αρκετή φασαρία, γέλια κτλ. Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να του βάζω δυνατά μουσική για να τον ακούω...

On 20/10/2017 at 2:48 ΜΜ, CME2205 είπε:

@elenakith απο την αρχη ηταν μεγαλο το μωρο. Βεβαια και η κορη μου ειναι πολυ ανεπτυγμενη (ειμαστε εξω απο τις καμπυλες απο την αρχη) γιατι ο αντρας μου ειναι πολυ ψηλος. Αυτο το μωρο ομως ειναι ακομα πιο τεραστιο!

Ασβεστιο εγω παιρνω απο νωρις γιατι το μετρησαμε και ηταν πολυ χαμηλο. Μαλιστα παιρνω το ενισχυμενο (4.000 μοναδες) και παλι ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα. Παιρνω ομως και τις πολυβιταμινες pregnancecare!

@rainbow η ενταση δεν παιζει ρολο. Πρεπει ομως να το νιωθεις 10 φορες μεσα στη μερα. Δοκιμασε να πιεις ενα ποτηρι παγωμενο νερο αποτομα να δεις αν θα κουνηθει!

Άρα είναι φυσιολογικό το μωράκι σας να είναι μεγαλόσωμο! 

Το ασβέστιο το μετράμε με την εξέταση ''προσδιορισμός στο αίμα ασβεστίου'', ή υπάρχει κάποια πιο ειδική εξέταση? εμένα ο ενδοκρινολόγος αυτό μου έγραψε..

 

On 20/10/2017 at 8:11 ΜΜ, Biscottinomum είπε:

Koρίτσια μου καλησπέρα! Να σας ρωτήσω: Σκέφτεστε για βλαστοκύτταρα? Το θεωρώ πολύ διφορούμενο από αυτά που διαβάζω σε επιστημονικά site.  Έχετε αποφασίσει?

Εγώ ακόμα δεν το έχω σκεφτεί να σου πω την αλήθεια. Ξέρετε σε τι ασθένειες βοηθάνε τα βλαστοκύτταρα? σόρρυ, αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα ιδιαίτερα...μου άρεσε όμως η ιδέα της δωρεάς που διάβασα παραπάνω..

φιλάκια τσούπρες!

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αισθάνομαι κινήσεις κυρίως όταν ξαπλώνω.. Αυτό είναι γενικό φαινόμενο? Πάντως είναι αρκετά έντονες σε τέτοιες φάσεις και έχω που έχω τις αναγούλες, με ταρακουνάει κι όλας και βράστα. Έχω διαβάσει ότι μπορεί να ανταποκρίνονται και σε ερεθίσματα του περιβάλλοντος αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα που όταν υπάρχουν ερεθίσματα είναι ήρεμο.


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/10/2017 at 0:00 ΜΜ, chrimai είπε:

Μπηκα μετά από πολύ καιρό για να ανοίξω το καφέ Ιουνίου 2018 και είδα εδώ με μεγάλη μου χαρά

την αγαπημένη November rain.....που είμασταν μαζί στο πολύ δυνατό καφέ του Aυγούστου 2015.....

 

Νovember μου μετά από τα απείρα ποστ μας εκεί το γονατίσαμε το site του parents και οπως είχαμε αναφέρει μεταφερθήκαμε

στο messenger σε πιο πριβέ καταστάσεις οπού δεθήκαμε ακόμα πιο πολύ

 

....αν και σε χάσαμε.... και τώρα μετά από τόσο καιρό που μπήκα είδα ότι πας για το 4ο!!!

 

με το καλό! χάρηκα παρα πολύ!

κι εγώ για το 4ο πάω...αν και ακόμα είμαι μόνο με το θετικό τέστ στην 5η εβδομάδα....

 

όλα καλά να πάνε σε όλες τις εγκυούλες και να κρατήσουμε γερά μωράκια!!!

Άντε ρε κοπελιά!!!! πολύ χάρηκα και έχω μείνει κάγκελο με τα νέα σου.... είμαστε τρελές το ξέρω.. σου εύχομαι καλή λευτεριά και καλή δύναμη φιλάκια


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith:ευτυχως σημερα ειναι πιο δραστηρια και μπηκε η καρδια στη θεση της..ισως παιζει καποιο ρολο η βδομαδα τι να πω..

για τα βλαστοκυτταρα πολλα εχω ακουσει και για ερευνες για καλυντικα( μπορει να ειναι κ χαζομαρες).προς το παρον μπορουν να βοηθησουν σε καρκινους αιματος πχ λευχαιμιες.σε επαρχιακα νοσοκομεια πως στελνεις το δειγμα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Kalfeli είπε:

Εγώ πάλι αισθάνομαι κινήσεις κυρίως όταν ξαπλώνω.. Αυτό είναι γενικό φαινόμενο? Πάντως είναι αρκετά έντονες σε τέτοιες φάσεις και έχω που έχω τις αναγούλες, με ταρακουνάει κι όλας και βράστα. Έχω διαβάσει ότι μπορεί να ανταποκρίνονται και σε ερεθίσματα του περιβάλλοντος αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα που όταν υπάρχουν ερεθίσματα είναι ήρεμο.

Ναι αυτο ειναι το συνηθισμενο! Με τις κινησεις της μαμας νανουριζονται και γενικα τα εμβρυα κοιμουνται πολυ κατα τη διαρκεια της ημερας και ειναι πιο δραστηρια το βραδυ!! Οπως και τα νεογνα δυστυχως...ειδικα οταν ξαπλωνεις επειδη αλλαζει θεση το σωμα το μωρο κουνιεται για να βολευτει κι αυτο!!!

@elenakith ναι αυτο ειναι το ασβεστιο οπως στο εγραψε. Αν δεν κανω λαθος στην εγκυμοσυνη πρεπει να ειναι πανω απο 25 αλλιως χρειαζεσαι συμπληρωμα!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!καλη κ ξεκουραστη κυριακη να εχουμε με υγεια!

Εμενα οι κινησεις του μωρου αλλαξαν.σπανια εχω κλοτσιες,εχω ομως συνεχεια κινησεις.βλεπω κυματα στην κηλια μου οταν κουνιετε,ειναι απιστευτο!το καταλαβενω οταν αλαζει θεση,ολοκληρη η κηλια μου μετατοπιζετε.δεν μπορω να ξεχωρισω ομως που ειναι κεφαλι,ποδια.

Οσο περναν οι βδομαδες αλλαζουμε σωματικα,αυτο εχω καταλαβει.

Αντε αφου τελιωσαν οι β επιπεδου,με το καλο να αρχισουμε τα ντοπλερ,στις 31 εβδ κ 6 ημερων θα μου το κανει.


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...