Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

ΚΧρόνια Πολλά σε όλες!

@CMES Mην στενοχωριέσαι καθόλου. Ακόμη κι αν προσθέσεις ένα μπουκάλι, το παιδί θα συνεχίσει να παίρνει τα οφέλη του θηλασμού από τα υπόλοιπα γεύματα. Την κόρη μου την θήλαζα μεχρι τον 6ο μήνα με 1-2 γεύματα ξένο την ημέρα και όταν ξεκινήσαμε τις στερεές, δεν ξαναηπιε ξένο γάλα. Για τις καμπύλες ανησυχούμε αν πέσει πανω απο 2 καμπύλες. Το σημαντικό είναι το παιδί να εχει 6-7 πάνες με τσισα την ημέρα. Το ότι κλαιει στο στηθος δεν σημαίνει ότι δεν εχεις γαλα, αλλα προφανώς κλαίει οταν σταματάει η πολλή αρχική ροή και προτιμά την ευκολία του μπουκαλιού. Μου φαίνεται περίεργο να μην έχεις γάλα ειδικά τωρα που χρησιμοποιείς και νοσοκομειακο θήλαστρο. Τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν τους πρωτους 3 μηνες απο 450 γραμμάρια έως 900 γραμμάρια το μηνα και πρέπει να κοιτας συνολικά το μηνα και όχι καθε βδομάδα. Εσένα έχει ηδη παρει πολύ και σχεδόν διπλασιασε το βαρος γέννησης. Αν όμως δεν έχει αρκετες πανες με τσισα, τότε θα χρειαζεται συμπληρωμα. Επίσης, τα μωρά που θηλαζουν μπορει να κανουν και 10 μερες να κάνουν κακά. Όπως και να χει δεν υπάρχει λόγος για στενοχώρια για λιγο συμπλήρωμα. Αλλά φυσικά δεν υπάρχει κανένας λογος να σταματησεις το θηλασμό,ο οποίος μόνο θετικά προσφέρει ακόμη και στη μικτή διατροφή.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@fanouli αυτο με τα παιδια που θηλαζουν και κανουν κακα αραια μου το ειπε και η παιδιατρος ως ενα πιθανο σεναριο. Ομως ο μπεμπης δεν θηλαζει αποκλειστικα, πινει ηδη 1-2 μπουκαλια την ημερα. Ομως και τα τσισα του δεν ειναι πολλα. Τον αλλαζω πριν απο καθε γευμα, δηλαδη 6 φορες την ημερα και η πανα δεν ειναι παντα γεματη ή μπορει να εχει πολυ λιγα. Τις προαλλες τον αλλαξα μετα απο 5 ωρες και δεν ειχε σταγονα. Οσο για τη συμπεροφορα στο στηθος, σιγουρα προτιμα τη γρηγορη ροη του μπιμπερο, ομως πολλες φορες θηλαζει ενα 20λεπτο, μετα κλαιει και τον αλλαζω στηθος και μετα απο καποια ωρα κλαιει απαρηγορητα και δεν πιανει κανενα απο τα δυο. Σταματαει μονο αν του δωσω μπουκαλι ή αν τον ξεγελασω με πολυ κουνημα ορθια και πιπιλα. Ο συνδυασμος ολων αυτων ανησυχει την παιδιατρο. Επισης δεν εχει διπλασιασει βαρος γεννησης. Γεννηθηκε 4200 και ειναι 6800. Δεν ανησυχω μην παθει κατι αλλα στενοχωριεμαι γιατι κανω μεγαλη προσπαθεια και ολοι ειναι εναντιον μου!

Το θηλαστρο σκεφτομαι να το δωσω πισω. Δεν εχει νοημα. Προλαβαινω μονο 1-2 αντλησεις την ημερα και σε καθε αντληση βγαζω συνολικα 40ml, ουτε ενα γευμα την ημερα δεν βγαινει!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMES Το ξένο γάλα πολλές φορες κάνει δυσκοιλιότητα πάντως. Το βαρος γεννησης πρεπει να το διπλασιασουν μέχρι τον 6ο μήνα κι εσείς ειστε ήδη 6800. Οι πάνες δεν πρέπει να είναι φισκα. Μπορεις να παρεις μια πανα καθαρή, να ριξεις μεσα 60-90 ml νερό και να δεις πώς πρέπει να είναι. Αυτό που σίγουρα θα με προβληματιζε ειναι αν το παιδι γκρινιάζει πολύ. Τότε ίσως πραγματι δεν χορταίνει. Πρόσθεσε σε ένα γεύμα μετά το στήθος συμπλήρωμα οταν θα γκρινιάζει και βλεπεις. Απλά μη βάλεις συμπλήρωμα μετά απο καθε γεύμα, γιατί το πιθανότερο είναι να σταματήσει να θηλάζει τότε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , fanouli είπε:

@CMES Το ξένο γάλα πολλές φορες κάνει δυσκοιλιότητα πάντως. Το βαρος γεννησης πρεπει να το διπλασιασουν μέχρι τον 6ο μήνα κι εσείς ειστε ήδη 6800. Οι πάνες δεν πρέπει να είναι φισκα. Μπορεις να παρεις μια πανα καθαρή, να ριξεις μεσα 60-90 ml νερό και να δεις πώς πρέπει να είναι. Αυτό που σίγουρα θα με προβληματιζε ειναι αν το παιδι γκρινιάζει πολύ. Τότε ίσως πραγματι δεν χορταίνει. Πρόσθεσε σε ένα γεύμα μετά το στήθος συμπλήρωμα οταν θα γκρινιάζει και βλεπεις. Απλά μη βάλεις συμπλήρωμα μετά απο καθε γεύμα, γιατί το πιθανότερο είναι να σταματήσει να θηλάζει τότε.

Απο 10 ημερων μεχρι και πριν 2 εβδομαδες επινε συμπληρωμα σε καθε γευμα. Αρχισα μονη μου να του κοβω καποια μπουκαλια και φτασαμε να πινει μονο 1-2 την ημερα. Δεν θα ηθελα να καταληξουμε μετα απο καθε γευμα παλι! Παντως οταν γκρινιαζει και του δωσω μπουκαλι το πινει μονορουφι και μετα ησυχαζει!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την γκρινια την κανει σε καθε γευμα;

Νομιζω οτι πινει μεν απο το στηθος αλλα εχει μαθει κ στο μπιμπερο κ το περιμενει

Ισως εκοψες κ λιγο αποτομα το ξενο

Ειναι μεγαλο μωρο,ειναι λογικο να κανει μια σταση στην πρισληψη βαρους.συνηθως στον τριτο μηνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , vikib είπε:

Αυτην την γκρινια την κανει σε καθε γευμα;

Νομιζω οτι πινει μεν απο το στηθος αλλα εχει μαθει κ στο μπιμπερο κ το περιμενει

Ισως εκοψες κ λιγο αποτομα το ξενο

Ειναι μεγαλο μωρο,ειναι λογικο να κανει μια σταση στην πρισληψη βαρους.συνηθως στον τριτο μηνα

Οχι την γκρινια την κανει συνηθως μεσημερι- απογευμα. Τη νυχτα και το πρωι τρωει μια χαρα. Ειδικα το πρωι, παρολο που εχει να φαει αρκετες ωρες φαινεται να ικανοποιειται μονο με θηλασμο. Αυτο ηταν και το πρωτο μπουκαλι που εκοψα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Οχι την γκρινια την κανει συνηθως μεσημερι- απογευμα. Τη νυχτα και το πρωι τρωει μια χαρα. Ειδικα το πρωι, παρολο που εχει να φαει αρκετες ωρες φαινεται να ικανοποιειται μονο με θηλασμο. Αυτο ηταν και το πρωτο μπουκαλι που εκοψα.

Ισως επειδη γενικα το απογευμα δ εχουν τοσο υπομονη κ κεφακια να μην εχει την υπομονη να θηλασει τοσο

Κρατα 1-2μπουκαλια εκεινη την ωρα για δικη σου ευκολια,μετα απο θηλασμο,κ οσο παει

Ισως να μπορουσες να μειωνεις μλ απο τα μπουκαλια ανα 3-4μερες 10μλ μονο

Μην κανεις αποτομες μειωσεις,να αφησεις χρονο στο στηθος να αυξησει την παραγωγη

Πινε λιγο νερο παραπανω,κανενα χυμο,κανενα τσαι το απογευμα.κανε κ μαλαξεις να ερχεται πιο γρηγορα το γαλα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , vikib είπε:

Ισως επειδη γενικα το απογευμα δ εχουν τοσο υπομονη κ κεφακια να μην εχει την υπομονη να θηλασει τοσο

Κρατα 1-2μπουκαλια εκεινη την ωρα για δικη σου ευκολια,μετα απο θηλασμο,κ οσο παει

Ισως να μπορουσες να μειωνεις μλ απο τα μπουκαλια ανα 3-4μερες 10μλ μονο

Μην κανεις αποτομες μειωσεις,να αφησεις χρονο στο στηθος να αυξησει την παραγωγη

Πινε λιγο νερο παραπανω,κανενα χυμο,κανενα τσαι το απογευμα.κανε κ μαλαξεις να ερχεται πιο γρηγορα το γαλα

Εχεις δικιο, μπορει να τα εκοψα πολυ αποτομα. Μεσα σε 10 μερες εκοψα 500ml συμπληρωμα! Θα κρατησω τα 2 βραδινα και θα προσθεσω 1-2 μεσα στη μερα αλλα με λιγοτερα ml.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Εχεις δικιο, μπορει να τα εκοψα πολυ αποτομα. Μεσα σε 10 μερες εκοψα 500ml συμπληρωμα! Θα κρατησω τα 2 βραδινα και θα προσθεσω 1-2 μεσα στη μερα αλλα με λιγοτερα ml.

Παρα πολλα,σε 10μερες θα εκοβα το πολυ 3 μπουκαλια κ εσυ εκοψες λογικα εξι.εγω θα εκοβα τα μισα μλ δλδ απο οσα εσυ,250

Αν γυρισεις στα 4μπουκαλια,μετα απο μια βδομαδα καν'τα ξανα τρια,κ μετα απο αλλη μια βδομαδα δυο

Link to comment
Share on other sites

βρε cmes μου γιατι σε εχει πιασει τετοια εμμονη αν δωσεις κ κανενα .μπουκαλι παραπανω δεκ εγινε και κατι.γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να αποδεχτεις την κατασταση για να ηρεμισεις δεν ειναι λιγο αυτο που κανεις και προσφερεις στο παιδι δεν φτανει το γαλα σου ε και τι εγινε; μη χανεις το νοημα του θηλασμου

και εμενα η δικια μου οταν τελειωνςι η μεγαλη ροη κλαιει και τραβιεται απο το στηθος αν τη αηκωσω ξεχνιεται δεν αημαινει οτι χορτασαι ομως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ δεν ξεεω τι με εχει πιασει! Γενικα δεν ειμαι κσλα. Περναω μια φαση που δεν βρισκω νοημα σε τιποτα. Δεν κανω τιποτα που να με ευχαριστει και η καθε μερα ειναι ενας αγωνας ποτε θα ερθει το βραδυ...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Ε μα αφου σε εχει πιασει εμμονη να θηλασεις αποκλειστικα ντε κ καλα δεν εχεις και στηριξη απο οτι καταλαβα απο το συζυγο λογικο ειναι.δωσε στο παιδι συμπληρωμα μετα τα γεματα κ παρτο πιο χαλαρα με το θηλασμο ουτε να παιδευεσαι με τι ωρες.για μενα αυτο που κανεις ειναι χειροτερο δινεις στο παιδι το γαλα σου αλλα εχει μια μαμα δυστυχισμενη και πιστεψε με το καταλαβαινει κ ο μικρος κ η κορη σου.το φαγητο ειναι το λιγοτερο μπροστα στα υπολοιπα που εχει να προσφερει η μαμα.δεν εχεις να αποδειξεις σε κανεναν τιποτα .να παρεις τα παιδακια σου να πατε βολτες τωρα που εχει τοσο καλο καιρο πηγαινε ψωνισε κ κανενα ρουχαλακι κανονισε κ καμια βολτουλα με τον αντρα σου και θα φτιαξουν τα πραγματα,

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Ε μα αφου σε εχει πιασει εμμονη να θηλασεις αποκλειστικα ντε κ καλα δεν εχεις και στηριξη απο οτι καταλαβα απο το συζυγο λογικο ειναι.δωσε στο παιδι συμπληρωμα μετα τα γεματα κ παρτο πιο χαλαρα με το θηλασμο ουτε να παιδευεσαι με τι ωρες.για μενα αυτο που κανεις ειναι χειροτερο δινεις στο παιδι το γαλα σου αλλα εχει μια μαμα δυστυχισμενη και πιστεψε με το καταλαβαινει κ ο μικρος κ η κορη σου.το φαγητο ειναι το λιγοτερο μπροστα στα υπολοιπα που εχει να προσφερει η μαμα.δεν εχεις να αποδειξεις σε κανεναν τιποτα .να παρεις τα παιδακια σου να πατε βολτες τωρα που εχει τοσο καλο καιρο πηγαινε ψωνισε κ κανενα ρουχαλακι κανονισε κ καμια βολτουλα με τον αντρα σου και θα φτιαξουν τα πραγματα,

Να παω βολτα μονη μου με τα δυο μωρα δε γινεται, ο αντρας μου εχει ολο δουλειες και δεν παμε πουθενα μαζι, αυτος βεβαια παει. Οσο για να ψωνισω...ασε...αυτη τη στιγμη ειμαι 18 κιλα πανω απο το φυσιολογικο μου. Δεν μου κανει τιποτα και φυσικα δεν θελω να αγορασω κατι. Προσεχω πολυ με το φαγητο αλλα βελτιωση καμια...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Καλα αν δεν σταματισουμε το θηλασμο δε βλεπω να χανουμε κιλα..και εγω θελω να χασω 8 εχει ανοιξει κ η λεκανη μου κ εχω απογοητευτει δε με χοραει κ εμενα τιποτα

σημερα την εβαλα στο κρεβατι της πρωτη μερα..καποια στιγμη ξυπνησα κ τη βρηκα κουκουλωμενη με την κουβερτα και μετα απο μερικες ωρες αρχισε να πιπιλαει το δαχτυλο της..απο αυριο υπνοσακο κ γαντια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Καλα αν δεν σταματισουμε το θηλασμο δε βλεπω να χανουμε κιλα..και εγω θελω να χασω 8 εχει ανοιξει κ η λεκανη μου κ εχω απογοητευτει δε με χοραει κ εμενα τιποτα

σημερα την εβαλα στο κρεβατι της πρωτη μερα..καποια στιγμη ξυπνησα κ τη βρηκα κουκουλωμενη με την κουβερτα και μετα απο μερικες ωρες αρχισε να πιπιλαει το δαχτυλο της..απο αυριο υπνοσακο κ γαντια...

@rainbow κι εγω το σκεφτομαι αυτο με τσ κιλα και το θηλασμο. Ομως ξερω πως οσο θηλαζεις αδυνατιζεις, εμενα γιατι παει αναποδα;; Εγω υπνοσακο του εχω απο την αρχη. Κουβερτα εχει την ημερα στην καλαθουνα και κουκουλωνεται συνεχεια. Κοριτσια με τη θερμοκρασια στο υπνοδωματιο τι κανετε; εμεις εχουμε ολη νυχτα το air condition στους 22 βαθμους. Ομως ενω κανει τρομερη ζεστη, εγω ξυπναω ιδρωμενη, του μωρου τα χερια ειναι παγωμενα! Η παιδιατρος ειπε 21-22 βαθμους στο δωματιο, ομως γιατι ειναι παγωμενα τα χερια του;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...