Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

τα ακρα των μωρων ειναι σχεδον παντα κρυα ετσι αποβαλλουν τη θερμοκρασια γι'αυτο κ οταν εχουν πυρετο τους βγαζεις τα καλτσακια

εγω δεν χανω γιατι εχω πεσειμε τα μουτρα στα γλυκα κ τωρα με τα τσουρεκια αστα....

κ εμει περιπου στους 21-22 ειναι ,απλα κ ο υπνοσακος πρεπει να τον βαλω προν κοιμηθει κ οτα ξυπνησει να φαει πρεπει να τον ξαναβγαλω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , rainbow είπε:

τα ακρα των μωρων ειναι σχεδον παντα κρυα ετσι αποβαλλουν τη θερμοκρασια γι'αυτο κ οταν εχουν πυρετο τους βγαζεις τα καλτσακια

εγω δεν χανω γιατι εχω πεσειμε τα μουτρα στα γλυκα κ τωρα με τα τσουρεκια αστα....

κ εμει περιπου στους 21-22 ειναι ,απλα κ ο υπνοσακος πρεπει να τον βαλω προν κοιμηθει κ οτα ξυπνησει να φαει πρεπει να τον ξαναβγαλω;;

Εγω τον ταιζω χωρις τον υπνοσακο και τον εχω απλωμενο ανοιχτο πανω στο κρεβατι. Οταν κοιμηθει τον ξαπλωνω πανω στον υπνοσακο και τον κουμπωνω.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

@rainbow κι εγω το σκεφτομαι αυτο με τσ κιλα και το θηλασμο. Ομως ξερω πως οσο θηλαζεις αδυνατιζεις, εμενα γιατι παει αναποδα;; Εγω υπνοσακο του εχω απο την αρχη. Κουβερτα εχει την ημερα στην καλαθουνα και κουκουλωνεται συνεχεια. Κοριτσια με τη θερμοκρασια στο υπνοδωματιο τι κανετε; εμεις εχουμε ολη νυχτα το air condition στους 22 βαθμους. Ομως ενω κανει τρομερη ζεστη, εγω ξυπναω ιδρωμενη, του μωρου τα χερια ειναι παγωμενα! Η παιδιατρος ειπε 21-22 βαθμους στο δωματιο, ομως γιατι ειναι παγωμενα τα χερια του;

Το θεωρώ μεγάλο μύθο το ότι χάνεις τα κιλά όσο θηλαζεις. Στην κόρη μου, ενώ είχα χάσει όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης σχεδον αμέσως, τους επόμενους μήνες πήρα 10 κιλά. Πεινουσα πολύ και έτρωγα συνέχεια. Τώρα πάλι τα ίδια. Πηρα 3 κιλά μετά το μαιευτήριο κι ενω ειχα ήδη 8 εξτρά μετά τη γέννα. Σήμερα είπα να ξεκινησω δίαιτα, γιατι δεν πάει αλλο. Ελπίζω να μπορέσω να την κρατήσω.

Εμείς εχουμε το θερμοστατη στο 21, αλλα αν αναψει το καλοριφέρ τοσκάω βράδυ σκάω όπως είμαι σκεπασμένη.  Τα χέρια του είναι μονίμως κρύα, αλλα κι εγω ξέρω οτι ειναι φυσιολογικό. Τα εχει κιολας πάντα έξω από την κουβερτα. Νομίζω είναι υπερβολή να εχεις ολο το βραδυ το αιρ-κοντισιον ανοιχτό. Επίσης, το αιρ-κοντισιον ξηραινει την ατμόσφαιρα και δεν είναι καλό για το μωρό. Παντως, τωρα φτιαχνει ο καιρος και θα σταματήσουμε επιτελους το καλοριφέρ (εχω κι ενα αγχος για το λογαριασμό φυσικου αεριου γιατι εκαψε παρα πολυ αυτούς τους 2μιση μηνες).

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ομορφες! Σημερα επιτελους βρηκα φωτιστικα για το καινουριο σπιτι που να μου αρεσουν, να μην ειναι πανακριβα και να συμφωνει και ο αντρας μου!!

Τωρα παρακολουθω απιστευτο θεαμα: το μωρο στο ριλαξ γελαει και βγαζει φουσκες και η μικρη παραμονευει με ενα πανακι και του σκουπιζει το στομα. Και οσο τον σκουπιζει τοσο γελαει αυτος, βγαζει κι αλλες φουσκες και τρεχει να τον ξανασκουπισει! Μιλαμε πολυ γελιο!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! 

Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τη συζήτηση σας και χαίρομαι πραγματικά που διαβάζω για πράγματα που απασχολούν κι εμένα και σας ευχαριστώ εκ μέρους όλων όσων σας διαβάζουμε που τα λέτε εδώ και παίρνουμε κι εμείς μια εικόνα για τα θέματα που μας απασχολούν. Είμαι κι εγώ μανούλα του Ιανουαρίου και έχω θέμα με το θηλασμό όπως ίσως κάποιες από εσάς και θα ήθελα τη γνώμη σας. Από τη γέννηση επειδή το μωρό έχασε αρκετό βάρος, αναγκάστηκα να του δώσω μπουκάλι. Παρότι θα ήθελα να θηλάζω αποκλειστικά, κάτι τέτοιο δε γινόταν γιατί το γάλα μου μάλλον δεν αρκούσε. Όμως επέμεινα να θηλάζω πάντα και στη συνέχεια κάθε φορά να δίνω μπουκάλι. Όμως το παιδί έχοντας την εναλλαγή μεταξύ εύκολης και δύσκολης τροφής, δυσανασχετεί στο στήθος εδώ και καιρό. Έχω τύψεις που το βλέπω να ζορίζεται και δεν απολαμβάνω το θηλασμό. Τις τελευταίες 10 ημέρες όμως που μου έδειξε μια φίλη μου πως να κρατάω το στήθος, έχει καλύτερη ροή και το μωρό δεν ήθελε να πιει από το μπουκάλι. Πορευομουν όπως εκείνο ήθελε. Χάρηκα αλλά όχι για πολύ. Νομίζω πως δεν παίρνει σωστά βάρος και επειδή κι εγώ σταμάτησα να τρώω σούπες δεν έχω αρκετό γάλα. Νομίζω πως το μωρό έχει μπερδευτεί κι εγώ ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φορές που σκέφτομαι να κόψω το θηλασμό αλλά δεν μου πάει η καρδιά. Με τίποτα δε θα μπορούσα να πάρω χάπι και να σταματήσω τεχνητά το γάλα του παιδιού μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υποφέρω κι εγώ μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! 

Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τη συζήτηση σας και χαίρομαι πραγματικά που διαβάζω για πράγματα που απασχολούν κι εμένα και σας ευχαριστώ εκ μέρους όλων όσων σας διαβάζουμε που τα λέτε εδώ και παίρνουμε κι εμείς μια εικόνα για τα θέματα που μας απασχολούν. Είμαι κι εγώ μανούλα του Ιανουαρίου και έχω θέμα με το θηλασμό όπως ίσως κάποιες από εσάς και θα ήθελα τη γνώμη σας. Από τη γέννηση επειδή το μωρό έχασε αρκετό βάρος, αναγκάστηκα να του δώσω μπουκάλι. Παρότι θα ήθελα να θηλάζω αποκλειστικά, κάτι τέτοιο δε γινόταν γιατί το γάλα μου μάλλον δεν αρκούσε. Όμως επέμεινα να θηλάζω πάντα και στη συνέχεια κάθε φορά να δίνω μπουκάλι. Όμως το παιδί έχοντας την εναλλαγή μεταξύ εύκολης και δύσκολης τροφής, δυσανασχετεί στο στήθος εδώ και καιρό. Έχω τύψεις που το βλέπω να ζορίζεται και δεν απολαμβάνω το θηλασμό. Τις τελευταίες 10 ημέρες όμως που μου έδειξε μια φίλη μου πως να κρατάω το στήθος, έχει καλύτερη ροή και το μωρό δεν ήθελε να πιει από το μπουκάλι. Πορευομουν όπως εκείνο ήθελε. Χάρηκα αλλά όχι για πολύ. Νομίζω πως δεν παίρνει σωστά βάρος και επειδή κι εγώ σταμάτησα να τρώω σούπες δεν έχω αρκετό γάλα. Νομίζω πως το μωρό έχει μπερδευτεί κι εγώ ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φορές που σκέφτομαι να κόψω το θηλασμό αλλά δεν μου πάει η καρδιά. Με τίποτα δε θα μπορούσα να πάρω χάπι και να σταματήσω τεχνητά το γάλα του παιδιού μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υποφέρω κι εγώ μαζί του. 

Ποσες φορες θηλαζεις κ για ποση ωρα;(δ σε ρωταω για να βαλεις προγραμμα,ισα ισα επειδη θα πρεπει ο θηλασμος να ναι χωρις ωραριο)

Ποσο ξενο πινει το μωρο;ποσα μπουκαλια απο ποσα μλ;

Πιπιλα δινεις;

Βοηθαει να αλλαζεις στασεις θηλασμου για να αδειαζει καλα το στηθος,κ να κανεις μαλαξεις την ωρα που θηλαζεις για να κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα

Γτ θεωρεις οτι μειωθηκε η παραγωγη;εχεις ζυγισεις;πανες βρεχει;

Προσπαθησε να πινεις αρκετα υγρα,νερο,τσαι(υπαρχουν κ βοτανα που βοηθανε στο θηλασμο),χυμους,καμια μπυρα χωρις αλκοολ,μπορεις να παρεις κ μαγια μπυρας,αλλα πρωτα να συμβουλευτεις συμβουλο θηλασμου

(Αν παρολα αυτα θελεις να κοψεις το θηλασμο,δ ειναι απαραιτητο να παρεις χαπι.ισα ισα,ειναι περιττο,μπορεις να αποθηλασεις κ χωρις)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Σοφουλάκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! 

Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τη συζήτηση σας και χαίρομαι πραγματικά που διαβάζω για πράγματα που απασχολούν κι εμένα και σας ευχαριστώ εκ μέρους όλων όσων σας διαβάζουμε που τα λέτε εδώ και παίρνουμε κι εμείς μια εικόνα για τα θέματα που μας απασχολούν. Είμαι κι εγώ μανούλα του Ιανουαρίου και έχω θέμα με το θηλασμό όπως ίσως κάποιες από εσάς και θα ήθελα τη γνώμη σας. Από τη γέννηση επειδή το μωρό έχασε αρκετό βάρος, αναγκάστηκα να του δώσω μπουκάλι. Παρότι θα ήθελα να θηλάζω αποκλειστικά, κάτι τέτοιο δε γινόταν γιατί το γάλα μου μάλλον δεν αρκούσε. Όμως επέμεινα να θηλάζω πάντα και στη συνέχεια κάθε φορά να δίνω μπουκάλι. Όμως το παιδί έχοντας την εναλλαγή μεταξύ εύκολης και δύσκολης τροφής, δυσανασχετεί στο στήθος εδώ και καιρό. Έχω τύψεις που το βλέπω να ζορίζεται και δεν απολαμβάνω το θηλασμό. Τις τελευταίες 10 ημέρες όμως που μου έδειξε μια φίλη μου πως να κρατάω το στήθος, έχει καλύτερη ροή και το μωρό δεν ήθελε να πιει από το μπουκάλι. Πορευομουν όπως εκείνο ήθελε. Χάρηκα αλλά όχι για πολύ. Νομίζω πως δεν παίρνει σωστά βάρος και επειδή κι εγώ σταμάτησα να τρώω σούπες δεν έχω αρκετό γάλα. Νομίζω πως το μωρό έχει μπερδευτεί κι εγώ ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φορές που σκέφτομαι να κόψω το θηλασμό αλλά δεν μου πάει η καρδιά. Με τίποτα δε θα μπορούσα να πάρω χάπι και να σταματήσω τεχνητά το γάλα του παιδιού μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υποφέρω κι εγώ μαζί του. 

Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου!! Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα!! Ξεκινησα να θηλαζω αποκλειστικα ενω λογω μη προσληψης βαρους συντομα χρειαστηκε να μπει συμπληρωμα. Λιγο πριν κλεισει τους 2 μηνες αρχισε να μην θελει πολυ το μπουκαλι και να φαινεται οτι ικανοποιειται με το θηλασμο. Αρχισα να κοβω λοιπον μπουκαλια και κρατησα 1-2 τη νυχτα. Κι ενω χαρηκα μετα επαθε ακριβως οτι και το δικο σου. Επισης αρχισε να μην παιρνει πολυ βαρος και να εχουμε θεμα με τσισα και κακα. Τωρα ειμαστε σε φαση που εχω προσθεσει αλλα 2 μεσα στη μερα, δηλαδη 4. Ομως ζοριζομαι πολυ να μην δωσω περισσοτερα. Ο μικρος θηλαζει για μια ωρα, μπορει και περισσοτερο, και οταν πιστεψω οτι χορτασε και σταματησε τον αφηνω και μετα απο 10 λεπτα θελει παλι. Αλλες φορες δεν θελει καν εξ'αρχης να πιασει το στηθος. Επειδη προσωπικα εχω περασει απο πολλα σταδια με αυτο το θεμα, αποφασισα να κρατησω τη μεικτη διατροφη και οσο παει. Οταν δεν θελει το στηθος κανω μια προσπαθεια να του δωσω ομως μετα απο καποια ωρα δεν τον παιδευω περισσοτερο. Νοικιασα και νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα τζιφος, βγαζω ελαχιστο. Παιρνω επισης τσαι θηλασμου και μαγια μπυρας σε χαπια. 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφουλακι: Εγω απο τη στιγμη που το πηρα αποφαση πψς δεν εχω αρκετο γαλα κ δινω κ συμπληρωμα εχω ηρεμισει κ εγω κ το μωρο κ εγω σκεφτηκα να το κοψω γιατι θεωρησα πως τυρανιεται το μωρο αλλα με απετρεψε ο γθναικολογος μου κ οντως ειχε δικιο γιατι τα αντισωματα που πρεπει να παρει τα περνει κ τις θερμιδες τις περνει απο το ξενο.μη κοψεεις τον θηλασμο αστο οσο παει κ 10ml να εχεις ειναι το ιδιο σημαντικα με τα 200 αλλα αυτο δεν το λεει καμια παθιασμενη με τον θηλασμο και απο τον φανατισμο που υπαρχει τα τελευταια χρονια πολλες απογοητευονται κ κοβουν κ το λιγο κ αισθανονται οτι απετυχαν ενω συμβαινει το αντιθετο εσυ προσπαθεις πολυ περισσοτερο απο αυτες.

cmes:εμενα δυο φορες δεν ηθελε το στηθος πεινουσε πολυ κ απο τα νευρα της εκλαιγε κ δεν το επιανε με τιποτα.μπορει να σταματαει μετα απο μια ωρα οχι γιατι χορτασε αλλα γιατι κουραστηκε .κ εμενα στα 10 λεπτα σταματαει κ την περνει ο υπνος δε σημαινει οτι χορτασε γιατι μετα που δινω το μποθκαλι πινει αλλα 100

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!! Χαμος χθες το βραδυ... ο μπεμπης ξυπνησε 4.30 να φαει και δεν ξερω γιατι αλλα εκανε τρομερη φασαρια! Ο αντρας μου την εκανε αμεσα για καναπε. Ενω τον θηλαζα λοιπον ξυπναει και η αλλη με κλαματα γιατι της επεσε η πιπιλα κατω απο το κρεβατι...παω (με το μωρο στο στηθος) να της δωσω μια αλλη και δεν με αφηνε να φυγω με τιποτα. Λεω ας την παρω στο κρεβατι μου. Μετα απο λιγο (θηλαζα ακομα) η μικρη κατουρηθηκε!! Με το ενα χερι κραταγα το μωρο και με το αλλο την αλλαζα. Ειχε λερωσει ομως και τα σεντονια οποτε αφηνω το μωρο για να αλλαξω σεντονια το οποιο χαλασε τον κοσμο! Αφου αλλαξα σεντονια λεω ωρα να δωσω στο μωρο το μουκαλι. Στα μισα η μικρη αποφασιζει πως θελει να γυρισει στο κρεβατι της.... σηκωνομαι με το μωρο αγκαλια γιατι δεν ειχε ρευτει να παμε μεσα και ευτυχως σηκωθηκε ο αντρας μου να την βαλει στην κουνια της. Βεβαια αρχισε να κλαιει παλι αλλα δεν γινοταν! Την αφησα και σε 3 λεπτα σταματησε...ουφ ...χιλια κομματια εγινα...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

cmes: Πο πο χαλια νυχτα..φανταζομαι τωρα θα εισαι κομματια..εμεις παλι χαθηκαμε στον υπνο.. Κοιμηθηκε απο της 10-6 και 7-10.30 δεν ξερω αν φταιει ο υπνοσακος αλλα ευχαριστηθηκα υπνο σημερα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , rainbow είπε:

καλημερα!!

cmes: Πο πο χαλια νυχτα..φανταζομαι τωρα θα εισαι κομματια..εμεις παλι χαθηκαμε στον υπνο.. Κοιμηθηκε απο της 10-6 και 7-10.30 δεν ξερω αν φταιει ο υπνοσακος αλλα ευχαριστηθηκα υπνο σημερα!!

Εχω διαβασει οτι με τον υπνοσακο κανουν καλυτερο υπνο. Νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια. Εχω πονοκεφαλο τωρα και πρεπει να ανεβω στην οικοδομη


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Εγω κοριτσια δυο νυχτες τωρα εχω προβλημα.ξυπνησε προχτες το βραδυ στις 2:30 απο τις 11:30 που κοιμηθηκε.δεν εκλαιγε γκρινιαζε με κλειστα ματια.κατα τις 4 ξυπνησε τελειως.τον ταισα στις 4:30 κοιμηθηκε απο τις 5:00 μεχρι τις 6:00. Μετα καθε λιγο κ λιγακι γκρινια.το ιδιο εγινε κ σημερα κ δεν ξερω γτ.χτες γενικα δεν κοιμηθηκε κ την ημερα δλδ δυο ωρες να ειχε κοιμηθει το πολυ κ αυτες σπαστα.εβαλα θερμομετρο πριν λιγο ειχε ενα 37.ειμαι κομματια δεν μπορω να παρω τα ποδια μου

@CMESκοριτσακι απο οτι βλεπω χαλια κ εσυ.εγω με ενα  να μην κοιμαται κ δεν την παλευω ποσο μαλον με δυο κ χωρις βοηθεια.θα ειχα παει ψυχιατρειο σε μονοκλινη σουιτα.χτες ειχε ερθει μια ξαδερφη του αντρα μου κ εχει ενα κοριτσακι 8 χρονων κ μου ειπε πως οταν ειχε γεννησει ειχε την μαμα της τον μπαμπα της κ τον αντρα της για οοοοολα τα υπολοιπα( δουλειες σπιτιου ψωνια κλ)κ αυτη απλα κυκλοφορουσε με το παιδι.η αληθεια ειναι οτι ζηλεψα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

Καλημερα!! Εγω κοριτσια δυο νυχτες τωρα εχω προβλημα.ξυπνησε προχτες το βραδυ στις 2:30 απο τις 11:30 που κοιμηθηκε.δεν εκλαιγε γκρινιαζε με κλειστα ματια.κατα τις 4 ξυπνησε τελειως.τον ταισα στις 4:30 κοιμηθηκε απο τις 5:00 μεχρι τις 6:00. Μετα καθε λιγο κ λιγακι γκρινια.το ιδιο εγινε κ σημερα κ δεν ξερω γτ.χτες γενικα δεν κοιμηθηκε κ την ημερα δλδ δυο ωρες να ειχε κοιμηθει το πολυ κ αυτες σπαστα.εβαλα θερμομετρο πριν λιγο ειχε ενα 37.ειμαι κομματια δεν μπορω να παρω τα ποδια μου

@CMESκοριτσακι απο οτι βλεπω χαλια κ εσυ.εγω με ενα  να μην κοιμαται κ δεν την παλευω ποσο μαλον με δυο κ χωρις βοηθεια.θα ειχα παει ψυχιατρειο σε μονοκλινη σουιτα.χτες ειχε ερθει μια ξαδερφη του αντρα μου κ εχει ενα κοριτσακι 8 χρονων κ μου ειπε πως οταν ειχε γεννησει ειχε την μαμα της τον μπαμπα της κ τον αντρα της για οοοοολα τα υπολοιπα( δουλειες σπιτιου ψωνια κλ)κ αυτη απλα κυκλοφορουσε με το παιδι.η αληθεια ειναι οτι ζηλεψα!!!

Κι εμενα 3 μερες τωρα τρωει συνεχεια και δεν κοιμαται καθολου. Παντως το θεμα της βοηθειας πολυ πληγωμενη ιστορια. Φαντασου οτι μπορει να πλενω τα πιατα, να του φυγει η πιπιλα και να αρχισει να κλαιει και ο αντρας μου δεν σηκωνεται να του βαλει την πιπιλα. Πρεπει να αφησω τη δουλεια που κανω και να παω εγω. Αν του πω να παει μου λεει δεν ειναι καθαρα τα χερια μου. Ζητημα να εχει παρει αγκαλια το μωρο 5 φορες το πολυ 10 λεπτα μεχρι να κανω μια δουλεια. Και τον κραταει λες και ειναι ωρολογιακη βομβα!!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...