Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, vikib είπε:

Ποσες φορες θηλαζεις κ για ποση ωρα;(δ σε ρωταω για να βαλεις προγραμμα,ισα ισα επειδη θα πρεπει ο θηλασμος να ναι χωρις ωραριο)

Ποσο ξενο πινει το μωρο;ποσα μπουκαλια απο ποσα μλ;

Πιπιλα δινεις;

Βοηθαει να αλλαζεις στασεις θηλασμου για να αδειαζει καλα το στηθος,κ να κανεις μαλαξεις την ωρα που θηλαζεις για να κατεβαινει πιο γρηγορα το γαλα

Γτ θεωρεις οτι μειωθηκε η παραγωγη;εχεις ζυγισεις;πανες βρεχει;

Προσπαθησε να πινεις αρκετα υγρα,νερο,τσαι(υπαρχουν κ βοτανα που βοηθανε στο θηλασμο),χυμους,καμια μπυρα χωρις αλκοολ,μπορεις να παρεις κ μαγια μπυρας,αλλα πρωτα να συμβουλευτεις συμβουλο θηλασμου

(Αν παρολα αυτα θελεις να κοψεις το θηλασμο,δ ειναι απαραιτητο να παρεις χαπι.ισα ισα,ειναι περιττο,μπορεις να αποθηλασεις κ χωρις)

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. 

Η αλήθεια είναι ότι θηλάζω άστατα. Από τη στιγμή που δεν ξέρω πόσο πίνει από το στήθος, της δίνω όποτε το ζητήσει και την αφήνω για οσο  θέλει. Αν αποκοιμηθεί δεν την ξυπνάω. Αν είναι ομως ξυπνια της προσφέρω και μπουκάλι. Τελευταία δεν πίνει πάρα ελάχιστο ή και καθόλου από το μπουκάλι. Εκτός και αν της δώσω κατευθείαν μπουκάλι. Εκεί το δέχεται. 

Όταν ακολουθούσα πρόγραμμα που μου είχε πει η παιδίατρος, τη θήλαζα κάθε μιάμιση με δύο ώρες ώστε να έπινε το συμπλήρωμα το αργότερο κάθε δυόμισι με τρεις ώρες. Της έβαζα στο μπουκάλι πάντα 75ml και έπινε από 45ml ως 65ml. Πάντα πέταγα γάλα. Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι ενώ έχει ακόμη γάλα το στήθος, εκείνη δεν το πίνει. Άλλες φορές δεν έχω πολύ και τη σταματάω. 

Το μωρό ζυγίζει 5700γρ.Την ζυγίζω κάθε δύο τρεις μέρες. Επειδή η ζυγαριά είναι ηλεκτρονικη, παρότι καλή μάρκα, οι τιμές "παίζουν" και για αυτό δεν είμαι σίγουρη. Κάποιες πάνες από πιπί ήταν μειωμένης ποσότητας. Από κακά πάμε καλά. 

Έχω ρωτήσει παιδίατρους, μαιες, φίλες, δεν έχω βγάλει άκρη... Πίνω μαγιά μπύρας και τσάι. Καλή δουλειά έκαναν και οι σούπες. Θα τις ξαναρχίσω. 

Τι χάος! 

11 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου!! Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα!! Ξεκινησα να θηλαζω αποκλειστικα ενω λογω μη προσληψης βαρους συντομα χρειαστηκε να μπει συμπληρωμα. Λιγο πριν κλεισει τους 2 μηνες αρχισε να μην θελει πολυ το μπουκαλι και να φαινεται οτι ικανοποιειται με το θηλασμο. Αρχισα να κοβω λοιπον μπουκαλια και κρατησα 1-2 τη νυχτα. Κι ενω χαρηκα μετα επαθε ακριβως οτι και το δικο σου. Επισης αρχισε να μην παιρνει πολυ βαρος και να εχουμε θεμα με τσισα και κακα. Τωρα ειμαστε σε φαση που εχω προσθεσει αλλα 2 μεσα στη μερα, δηλαδη 4. Ομως ζοριζομαι πολυ να μην δωσω περισσοτερα. Ο μικρος θηλαζει για μια ωρα, μπορει και περισσοτερο, και οταν πιστεψω οτι χορτασε και σταματησε τον αφηνω και μετα απο 10 λεπτα θελει παλι. Αλλες φορες δεν θελει καν εξ'αρχης να πιασει το στηθος. Επειδη προσωπικα εχω περασει απο πολλα σταδια με αυτο το θεμα, αποφασισα να κρατησω τη μεικτη διατροφη και οσο παει. Οταν δεν θελει το στηθος κανω μια προσπαθεια να του δωσω ομως μετα απο καποια ωρα δεν τον παιδευω περισσοτερο. Νοικιασα και νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα τζιφος, βγαζω ελαχιστο. Παιρνω επισης τσαι θηλασμου και μαγια μπυρας σε χαπια. 

Καλησπέρα και καλή δύναμη! 

Εγώ δεν έκοψα τα μπουκάλια προγραμματισμενα, ένα ένα,  παρότι μου το είχε επιτρέψει η παιδίατρος. Δεν ήξερα πως να το κάνω. Ούτε ήθελα να ρισκάρω. Έχω και τον άντρα μου που με κοιτάει με μισό μάτι... Ήρθε από μόνο του. Της έδινα όσο ήθελε, αλλά μάλλον χάθηκα. Δεν μπορώ να την καταλάβω με τίποτα την μικρή. Με προβληματίζει, ή και μου τη δίνει λίγο, όταν έχω γάλα, δηλαδή το ελέγχω κάθε τόσο πιέζοντας το στήθος το γάλα εκτοξεύεται, παρόλα αυτά δεν το θέλει και σταματάει. Μήπως κουράζεται λένε... Μα τρεις μήνες δεν συνήθισε; Βέβαια δε μου συμβαίνει πάντα αυτό. Όταν δεν έχει γάλα εννοείται σταματάω αμέσως και της δίνω μπουκάλι Άλλοτε πίνει από το μπουκάλι και άλλοτε όχι. Αντε βγάλε άκρη... 

Θήλαστρο είχα νοικιάσει κι εγώ στην αρχή. Δεν με βόλεψε όμως. Την τελευταία μέρα που ήταν να το επιστρέψω έβγαλα τη μία φορά αρκετό, την δεύτερη λιγότερο. Όμως στο ένα χέρι κρατούσα το μπουκαλάκι, με το άλλο κούναγα το καροτσάκι με τη μικρή που έκλαιγε και ήρθε και ο άντρας μου και μου ειπε:μήπως μπορείς να μου στείλεις ένα email τώρα, γιατί είναι επείγον; Με αποτέλειωσε. Και το επέστρεψα χωρίς τύψεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 46 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. 

Η αλήθεια είναι ότι θηλάζω άστατα. Από τη στιγμή που δεν ξέρω πόσο πίνει από το στήθος, της δίνω όποτε το ζητήσει και την αφήνω για οσο  θέλει. Αν αποκοιμηθεί δεν την ξυπνάω. Αν είναι ομως ξυπνια της προσφέρω και μπουκάλι. Τελευταία δεν πίνει πάρα ελάχιστο ή και καθόλου από το μπουκάλι. Εκτός και αν της δώσω κατευθείαν μπουκάλι. Εκεί το δέχεται. 

Όταν ακολουθούσα πρόγραμμα που μου είχε πει η παιδίατρος, τη θήλαζα κάθε μιάμιση με δύο ώρες ώστε να έπινε το συμπλήρωμα το αργότερο κάθε δυόμισι με τρεις ώρες. Της έβαζα στο μπουκάλι πάντα 75ml και έπινε από 45ml ως 65ml. Πάντα πέταγα γάλα. Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι ενώ έχει ακόμη γάλα το στήθος, εκείνη δεν το πίνει. Άλλες φορές δεν έχω πολύ και τη σταματάω. 

Το μωρό ζυγίζει 5700γρ.Την ζυγίζω κάθε δύο τρεις μέρες. Επειδή η ζυγαριά είναι ηλεκτρονικη, παρότι καλή μάρκα, οι τιμές "παίζουν" και για αυτό δεν είμαι σίγουρη. Κάποιες πάνες από πιπί ήταν μειωμένης ποσότητας. Από κακά πάμε καλά. 

Έχω ρωτήσει παιδίατρους, μαιες, φίλες, δεν έχω βγάλει άκρη... Πίνω μαγιά μπύρας και τσάι. Καλή δουλειά έκαναν και οι σούπες. Θα τις ξαναρχίσω. 

Τι χάος! 

Καλησπέρα και καλή δύναμη! 

Εγώ δεν έκοψα τα μπουκάλια προγραμματισμενα, ένα ένα,  παρότι μου το είχε επιτρέψει η παιδίατρος. Δεν ήξερα πως να το κάνω. Ούτε ήθελα να ρισκάρω. Έχω και τον άντρα μου που με κοιτάει με μισό μάτι... Ήρθε από μόνο του. Της έδινα όσο ήθελε, αλλά μάλλον χάθηκα. Δεν μπορώ να την καταλάβω με τίποτα την μικρή. Με προβληματίζει, ή και μου τη δίνει λίγο, όταν έχω γάλα, δηλαδή το ελέγχω κάθε τόσο πιέζοντας το στήθος το γάλα εκτοξεύεται, παρόλα αυτά δεν το θέλει και σταματάει. Μήπως κουράζεται λένε... Μα τρεις μήνες δεν συνήθισε; Βέβαια δε μου συμβαίνει πάντα αυτό. Όταν δεν έχει γάλα εννοείται σταματάω αμέσως και της δίνω μπουκάλι Άλλοτε πίνει από το μπουκάλι και άλλοτε όχι. Αντε βγάλε άκρη... 

Θήλαστρο είχα νοικιάσει κι εγώ στην αρχή. Δεν με βόλεψε όμως. Την τελευταία μέρα που ήταν να το επιστρέψω έβγαλα τη μία φορά αρκετό, την δεύτερη λιγότερο. Όμως στο ένα χέρι κρατούσα το μπουκαλάκι, με το άλλο κούναγα το καροτσάκι με τη μικρή που έκλαιγε και ήρθε και ο άντρας μου και μου ειπε:μήπως μπορείς να μου στείλεις ένα email τώρα, γιατί είναι επείγον; Με αποτέλειωσε. Και το επέστρεψα χωρίς τύψεις. 

Λοιπον υπαρχει μια λαθος αντιληψη στον τροπο που κινεισαι. Το αν εχεις γαλα ΔΕΝ μπορεις να το διαπιστωσεις πιεζοντας το στηθος. Μπορει να πεταγεται αλλα να ειναι λιγο και μπορει να το πατας και να μη βγαζει σταγονα ενω το μωρο με τις κινησεις του να το τραβαει αποτελεσματικα. Οσο πινει να μην τη σταματας για κανενα λογο! Αν σταματησει μονη της το πιθανοτερο ειναι πως χορτασε και δεν θελει αλλο, οποτε δεν υπαρχει λογος να δωσεις μπουκαλι απο πισω! Νομιζω ειναι πιο πολυ δικο σου αγχος παρα αναγκη του παιδιου. Επισης οι ποσοτητες που πινει ειναι τοσο μικρες για τα κιλα της που πρακτικα δεν κανουν διαφορα. Γνωμη μου ειναι να την αφηνεις στο στηθος οσο θελει χωρις να το πατας για να δεις αν εχεις γαλα. Αν σταματαει θεωρησε οτι χορτασε. Δινε μπουκαλι μονο αν ενω εχει θηλασει αρχιζει να κλαιει και να ψαχνει το στηθος και να το τραβαει ή τελος παντων αν αισθανεσαι οτι το παιδι πειναει ακομα και δεν ειναι ηρεμο. Το αν κοιμηθηκε επισης δεν ειναι κριτηριο για το αν χορτασε. Οσο μεγαλωνει θα ειναι ολο και πιο ξυπνιο.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMESοχι ενταξει ο δικος μου δεν ειναι ετσι.μολις με βλεπει να φρικαρω μου λεει ασε θα τον κρατησω εγω πηγαινε εξω(στην αυλη) να πιεις λιγο καφε κ να κανεις ενα τσιγαρο.καμια φορα πλενει κ τα μπιμπερο.τον ταιζει μονο με τα κακα δεν μπορει γτ ο μικρος κουναει συνεχεια τα ποδια του κ τα γεμιζει κακα.τωρα εδω κατι μερες τον κανει κ μπανιο τον βοηθαω κ εγω βεβαια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@CMESοχι ενταξει ο δικος μου δεν ειναι ετσι.μολις με βλεπει να φρικαρω μου λεει ασε θα τον κρατησω εγω πηγαινε εξω(στην αυλη) να πιεις λιγο καφε κ να κανεις ενα τσιγαρο.καμια φορα πλενει κ τα μπιμπερο.τον ταιζει μονο με τα κακα δεν μπορει γτ ο μικρος κουναει συνεχεια τα ποδια του κ τα γεμιζει κακα.τωρα εδω κατι μερες τον κανει κ μπανιο τον βοηθαω κ εγω βεβαια

Πωπω ξερεις τι συνειδητοποιησα τωρα; εχω κοψει το τσιγαρο 7 χρονια τωρα. Νομιζω ειμαι τοσο πιεσμενη που μολις διαβασα αυτο που εγραψες οτι πας στην αυλη να κανεις ενα τσιγαρο ζηλεψα... 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Λοιπον υπαρχει μια λαθος αντιληψη στον τροπο που κινεισαι. Το αν εχεις γαλα ΔΕΝ μπορεις να το διαπιστωσεις πιεζοντας το στηθος. Μπορει να πεταγεται αλλα να ειναι λιγο και μπορει να το πατας και να μη βγαζει σταγονα ενω το μωρο με τις κινησεις του να το τραβαει αποτελεσματικα. Οσο πινει να μην τη σταματας για κανενα λογο! Αν σταματησει μονη της το πιθανοτερο ειναι πως χορτασε και δεν θελει αλλο, οποτε δεν υπαρχει λογος να δωσεις μπουκαλι απο πισω! Νομιζω ειναι πιο πολυ δικο σου αγχος παρα αναγκη του παιδιου. Επισης οι ποσοτητες που πινει ειναι τοσο μικρες για τα κιλα της που πρακτικα δεν κανουν διαφορα. Γνωμη μου ειναι να την αφηνεις στο στηθος οσο θελει χωρις να το πατας για να δεις αν εχεις γαλα. Αν σταματαει θεωρησε οτι χορτασε. Δινε μπουκαλι μονο αν ενω εχει θηλασει αρχιζει να κλαιει και να ψαχνει το στηθος και να το τραβαει ή τελος παντων αν αισθανεσαι οτι το παιδι πειναει ακομα και δεν ειναι ηρεμο. Το αν κοιμηθηκε επισης δεν ειναι κριτηριο για το αν χορτασε. Οσο μεγαλωνει θα ειναι ολο και πιο ξυπνιο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! 

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχα ανακαλύψει τρόπο να ξέρω αν έχω γάλα ή όχι...!!!  Εννοείται πως από μόνη μου δεν τη σταματάω αν καταλαβαίνω ότι πίνει. Αλλά κάποιες φορές νομίζω πως κάνει το στήθος πιπίλα και παίζει για ώρα. Μπουκάλι της δίνω για να είμαι σίγουρη και να μην μπορεί κανείς να μου πει τίποτα. Εννοώ τον άντρα μου ή και την παιδίατρο. 

Χάνω και το κριτήριο του ύπνου... 

Η ζυγαριά με πουλάει... Δείχνει αλλά 'ντ άλλων... 

Τι εννοείς όταν λες ότι οι ποσότητες είναι μικρές; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! 

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχα ανακαλύψει τρόπο να ξέρω αν έχω γάλα ή όχι...!!!  Εννοείται πως από μόνη μου δεν τη σταματάω αν καταλαβαίνω ότι πίνει. Αλλά κάποιες φορές νομίζω πως κάνει το στήθος πιπίλα και παίζει για ώρα. Μπουκάλι της δίνω για να είμαι σίγουρη και να μην μπορεί κανείς να μου πει τίποτα. Εννοώ τον άντρα μου ή και την παιδίατρο. 

Χάνω και το κριτήριο του ύπνου... 

Η ζυγαριά με πουλάει... Δείχνει αλλά 'ντ άλλων... 

Τι εννοείς όταν λες ότι οι ποσότητες είναι μικρές; 

Ποσα περιπου ml ξενο γαλα το 24ωρο πινει;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , CMES είπε:

Ποσα περιπου ml ξενο γαλα το 24ωρο πινει;

Όταν την τάιζα με πρόγραμμα, έπινε περίπου 350ml. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι πίνει άλλο τόσο από το στήθος. Τώρα δεν μετράω καν, βαρέθηκα κιόλας, επειδή άλλοτε δεν πίνει καθόλου και το πετάω, άλλοτε πίνει πολύ λίγο. Υπολογίζω πως έχουμε πέσει στα 150ml...ισως και λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Σοφουλάκι είπε:

Όταν την τάιζα με πρόγραμμα, έπινε περίπου 350ml. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι πίνει άλλο τόσο από το στήθος. Τώρα δεν μετράω καν, βαρέθηκα κιόλας, επειδή άλλοτε δεν πίνει καθόλου και το πετάω, άλλοτε πίνει πολύ λίγο. Υπολογίζω πως έχουμε πέσει στα 150ml...ισως και λιγότερο. 

Σκεψου πως χρειαζεται περιπου 150ml ανα κιλο. Για τα δικα σας κιλα στο περιπου οι αναγκες ειναι γυρω στα 900ml το 24ωρο. Αναλογικα λοιπον 100-150ml ειναι μικρη ποσοτητα που μπορεις ευκολα να κοψεις. Σκεψου οτι ο δικος μου πινει 120-150ml μετα το θηλασμο και οταν τελειωσει το μπουκαλι κλαιει! Ειναι λιγο μεγαλυτερος αλλα αυτες ειναι ποσοτητες που δυσκολα κοβονται!

Αυτο που λες για τον αντρα σου το ζω κι εγω. Αφου καποιες φορες του λεω ψεματα οτι εχω δωσει μπουκαλι ενω δεν εχω δωσει!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , CMES είπε:

Σκεψου πως χρειαζεται περιπου 150ml ανα κιλο. Για τα δικα σας κιλα στο περιπου οι αναγκες ειναι γυρω στα 900ml το 24ωρο. Αναλογικα λοιπον 100-150ml ειναι μικρη ποσοτητα που μπορεις ευκολα να κοψεις. Σκεψου οτι ο δικος μου πινει 120-150ml μετα το θηλασμο και οταν τελειωσει το μπουκαλι κλαιει! Ειναι λιγο μεγαλυτερος αλλα αυτες ειναι ποσοτητες που δυσκολα κοβονται!

Αυτο που λες για τον αντρα σου το ζω κι εγω. Αφου καποιες φορες του λεω ψεματα οτι εχω δωσει μπουκαλι ενω δεν εχω δωσει!

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πολύ! Τότε πρέπει να είμαστε εντάξει. Η ζυγαριά μου σπάει τα νεύρα! Αλλιώς θα το έλεγχα καλύτερα. 

Άστα, ο άντρας μου ήταν πολύ αρνητικός στην αρχή. Δεν ήθελε καν να θηλάσω. Από το μαιευτήριο ακόμη με πίεζε να σταματήσω. Έκλαιγα με μαύρο δάκρυ. Αλλά επεμεινα δίνοντας πάντα μπουκάλι. Άκουγε κιόλας ότι είναι αμαρτία να το κόψω και υποχώρησε. Αλλά το τι άκουσα μέχρι τότε δε λέγεται... Μέχρι και η παιδίατρος τον έχει καταλάβει και με συμβουλεύει να μην του τα λέω όλα.  Τώρα με ρωτάει κάθε φορά αν τη ζύγισα και μην τυχόν πέρασε καμία μέρα που να έχει χάσει τίποτα γραμμάρια. Ζω με τον φόβο! Αλλά καταλαβαίνω και την αγωνία του...  

Link to comment
Share on other sites

@Σοφουλάκι ζεις σε ενα κλιμα λιγο τρομοκρατιας κ αυτο σε καμια περιπτωση δ βοηθαει

Δ υπαρχει περιπτωση να κανεις συμμαχο σε αυτο τον συζηγο;

Συμφωνω οτι τα μλ που δινεις ειναι λιγα,οποτε ευκολα καταφερνεις αποκλειστικο θηλασμο

Ανα 3-4μερες μπορεις να μειωνεις ενα μπουκαλι,η 10μλ απο καθε μπουκαλι που δινεις.ετσι δινεις χρονο να αυξηθει κ η παραγωγη σου.ειναι λογικο εφοσον μειωνεις ξενο το μωρο να περναει καποια ωρα παραπανω στο στηθος για να αυξησει το γαλα

Γενικα περιοδοι που το μωρο θα ειναι πιο κολλημενο θα υπαρξουν κ στο μελλον,ειτε με δοντια,ειτε με καποιο αλμα

Ακομη κ με το πιπιλισμα το μωρο αυξανει την παραγωγη.μπορεις να το αφηνεις αν θελεις,εφοσον πριν εχει πιει αρκετα γαλα

Γενικα το μωρο αν τρωει το βλεπουμε απο τις πανες που βρεχει.επισης οσο θηλαζει νιωθεις να διψας;τρεχει το αλλο στηθος;ακους το μωρο να καταπινει;μπορει να τρεχει κ καμια σταγονα απο το στομα.οι πιο αποτελεσματικες κινησεις φαινονται αν παρακολουθησεις το πηγουνι του πως κινειται,κ πισω απο τα αυτια.επισης συνηθως κανουν δυο-τρεις ρουφηξιες κ καταπινουν μια

Υπαρχει καποιος λογος που ζυγιζεις τοσο συχνα;ειναι πολυ αγχωτικο.ποσο γεννηθηκε;κ ποσο ηταν 1κ 2μηνων;

Αν το μωρο δ αφηνει το στηθος μην το σταματας.στον θηλασμο δ υπαρχει προγραμμα.θηλαζεις οποτε κ για οσο θελει το μωρο

Νομιζω 5κατουρημενες πανες ειναι καλες στην ηλικια σας

Θα σου γραψω κ καποιες τροφες που βοηθανε στην παραγωγη

Αμυγδαλα,γαλα αμυγδαλου,νερο καρυδας,γαλα καρυδας,καροτα,γλυκανισος,κριθαρι,βασιλικος,παντζαρια,γαιδουραγκαθι,κυμινο,καλεντουλα,χαμομηλι,ραδικια,ανηθος,λιναροσπορος,σκουρα πρασινα φυλλωδη λαχανικα,σκορδο,πιπεροριζα,πρασινη παπαγια,βαλσαμο λεμονιου,μαντζουρανα,τσουκνιδα,βρωμη,αχυρο βρωμης,βατομουρα,σμεουρα,σπιρουλινα,γλυκοπατατα,μαραθοσπορος,τριγωνελλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , vikib είπε:

@Σοφουλάκι ζεις σε ενα κλιμα λιγο τρομοκρατιας κ αυτο σε καμια περιπτωση δ βοηθαει

Δ υπαρχει περιπτωση να κανεις συμμαχο σε αυτο τον συζηγο;

Συμφωνω οτι τα μλ που δινεις ειναι λιγα,οποτε ευκολα καταφερνεις αποκλειστικο θηλασμο

Ανα 3-4μερες μπορεις να μειωνεις ενα μπουκαλι,η 10μλ απο καθε μπουκαλι που δινεις.ετσι δινεις χρονο να αυξηθει κ η παραγωγη σου.ειναι λογικο εφοσον μειωνεις ξενο το μωρο να περναει καποια ωρα παραπανω στο στηθος για να αυξησει το γαλα

Γενικα περιοδοι που το μωρο θα ειναι πιο κολλημενο θα υπαρξουν κ στο μελλον,ειτε με δοντια,ειτε με καποιο αλμα

Ακομη κ με το πιπιλισμα το μωρο αυξανει την παραγωγη.μπορεις να το αφηνεις αν θελεις,εφοσον πριν εχει πιει αρκετα γαλα

Γενικα το μωρο αν τρωει το βλεπουμε απο τις πανες που βρεχει.επισης οσο θηλαζει νιωθεις να διψας;τρεχει το αλλο στηθος;ακους το μωρο να καταπινει;μπορει να τρεχει κ καμια σταγονα απο το στομα.οι πιο αποτελεσματικες κινησεις φαινονται αν παρακολουθησεις το πηγουνι του πως κινειται,κ πισω απο τα αυτια.επισης συνηθως κανουν δυο-τρεις ρουφηξιες κ καταπινουν μια

Υπαρχει καποιος λογος που ζυγιζεις τοσο συχνα;ειναι πολυ αγχωτικο.ποσο γεννηθηκε;κ ποσο ηταν 1κ 2μηνων;

Αν το μωρο δ αφηνει το στηθος μην το σταματας.στον θηλασμο δ υπαρχει προγραμμα.θηλαζεις οποτε κ για οσο θελει το μωρο

Νομιζω 5κατουρημενες πανες ειναι καλες στην ηλικια σας

Θα σου γραψω κ καποιες τροφες που βοηθανε στην παραγωγη

Αμυγδαλα,γαλα αμυγδαλου,νερο καρυδας,γαλα καρυδας,καροτα,γλυκανισος,κριθαρι,βασιλικος,παντζαρια,γαιδουραγκαθι,κυμινο,καλεντουλα,χαμομηλι,ραδικια,ανηθος,λιναροσπορος,σκουρα πρασινα φυλλωδη λαχανικα,σκορδο,πιπεροριζα,πρασινη παπαγια,βαλσαμο λεμονιου,μαντζουρανα,τσουκνιδα,βρωμη,αχυρο βρωμης,βατομουρα,σμεουρα,σπιρουλινα,γλυκοπατατα,μαραθοσπορος,τριγωνελλα

Αχ ποοόσα μου γράφεις! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Μα βρε παιδιά, τα μωρά σας πίνουν πάντα την ίδια ποσότητα γάλακτος από το μπουκάλι; Εμένα ποτέ! Ίσως επειδή της βάζω πάντα παραπάνω, δηλαδή ξέρω ότι πίνει πότε 30,πότε 45, πότε 65ml αλλά εγώ της βάζω 75 με 80 ανάλογα πόσο νερό πέσει στο μπιμπερό. Και πως να διαλέξω πια ώρα να της κόψω το μπουκάλι; Να πεινάει και να μην της δώσω; Τυχαία το κάνω, όποτε  δεν θέλει,  βρίσκω ευκαιρία και το αποφεύγω. 

Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες, δεν ήξερα για το πιπιλισμα ότι βοηθάει. Ούτε για τις περιόδους κολλήματος. 

Πριν λίγες εβδομάδες έτρωγε από το ένα στήθος και έτρεχε το άλλο. Ειδικά όταν έβαζα τις ψευδοθηλες. Τώρα έχω σταματήσει και τις σούπες. Και δεν τρέχει πια. Μόνο που κάνω περισσότερες μαλαξεις και ρέει καλύτερα. Ίσως είναι και η ιδέα μου. 

Τον σύζυγο σύμμαχο σε αυτό;;; Με τίποτα.

Ευχαριστω για τις τροφές που μου πρότεινες. Θα διαλέξω και θα τις προτιμήσω. 

Νομίζω όμως ότι διέκοψα βάναυσα τη ροή της συζήτησης σας. Θα ησυχάσω λίγο να ξαναβρείτε το ρυθμό σας. 

Σας ευχαριστω πολύ όλες για τις συμβουλές σας! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια βλεπω που γραφετε οτι οι αντρες σας εχουν ενα θεμα με τον θηλασμο κ νομιζω πως ο δικος μου πρεπει να ειναι ελατωματικος.αυτος ηταν πιο φαν απο μενα κ πειραχτηκε κιολας που δεν θηλασα χωρις βεβαια να με κατηγορει γτ κ εμενα γιατρος με χαντακωσε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

Ρε κοριτσια βλεπω που γραφετε οτι οι αντρες σας εχουν ενα θεμα με τον θηλασμο κ νομιζω πως ο δικος μου πρεπει να ειναι ελατωματικος.αυτος ηταν πιο φαν απο μενα κ πειραχτηκε κιολας που δεν θηλασα χωρις βεβαια να με κατηγορει γτ κ εμενα γιατρος με χαντακωσε.

Το συζητουσα αυτο το θεμα με την παιδιατρο. Ειναι ποσο εχουν μεγαλωσει με το κατοχικο συνδρομο. Η πεθερα μου ειναι απο τις μαμαδες που θα μαγειρεψει 5 διαφορετικα φαγητα και φευγοντας απο το σπιτι της θα σε φορτωσει με ταπερ απο πραγματα που ειναι τηγανιτα, σαλτσες, λαδια, γλυκα κλπ. Αυτο με τον θηλασμο δεν συμβαδιζει. Ειναι η νοοτροπια "να φαει το παιδι". Εγω θηλαζω 3 μηνες και μετα καποιες φορες δινω μπουκαλι και καααααααθε φορα που βλεπουν τα πεθερικα μου να πειναει το παιδι με ρωτανε: τι θα του δωσεις; μπουκαλι ε; πειναει πολυ!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεναευτυχως κ με βοηθαει κ με το σπιτι κ με το παιδι.με το θηλασμο δεν ειχε καποιο θεμα ουτε μου λεει κατι οταν στεναχωριομουν μονο ελεγε τοσα εφαγαν μπουκαλι δεν επαθαν κ τιποτα μεγαλωσαν αλλα ποτε δε επεμενε σε κανεναν τροπο οτι ηθελα εγω μου ελεγε.η δε πεθερα οταν παω να κανω τ μπουκαλι κοιταει το παιδι κ λεει δεν ειχε πολυ γαλα η μαμα δε χορτασες ε;δεν θηλασε ουτε αυτη ουτε η κουνιαδα μου η οποια κ καλα δεν επιασε το παιδι κ καλα στεναχωριοταν .ο πεθερος μου ομως απο το μαιευτηριο ελεγε πολυ σε χαιρομαι που προσπαθεις

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσατε με τον συζηγο να πατε σε μια συναντηση του συλλογου θηλασμου,η να επισκεφτειτε κ εναν παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου για μια δευτερη γνωμη

Για μενα δ ειναι τοσο απαραιτητο αυτο.αλλα γενικα η υποστηριξη,ναι.οπως κ η αυτοπεποιθηση οτι μπορεις να θρεψεις το μωρο σου μονο με στηθος

Εφοσον λοιπον πινει το πολυ μεχρι 60 κανε μονο τοσο γαλα οποτε ετοιμαζεις.σε 4μερες μονο 50 κοκ

Η ποτε νομιζεις οτι θα ηταν πιο ευκολο να παραλειψεις ενα μπουκαλι;πχ το πρωι που δ ειναι ο αντρας σου σπιτι κ μπορεις να ταισεις το μωρο κ να βγειτε μια βολτα εξω να ξεχαστει;

Αν ομως θηλαζεις κ μετα το μωρο πινει ισα ισα 30μλ,στην ουσια δ το κανει απο πεινα

Οταν χανει το ενδιαφερον στο στηθος κανε εναλλαγες στασεων κ στηθους.το στηθος θα ξανακατεβασει γαλα αν το μωρο πειναει κ ξαναπιασει.λειτουργει σαν εργοστασιο που παραγει εκεινη την ωρα,κ οχι σαν αποθηκη

Αν βαλεις στην αναζητηση του google αλματα αναπτυξης θα δεις για τις περιοδους προσκολλησης.λογικα εχετε περασει κανα δυο ηδη.κ μετα θα εκανε καποιο αναπτυξιακο κατορθωμα,οπως να κραταει το κεφαλακι του

Κ κτ ακομη ηθελα να σου πω,αλλα δ το θυμαμαι τωρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...