Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Μπράβο!!!! Συγχαρητήρια!!! 🥰 Είδες που στο είχα πει? Αχνη γραμμη + καφέ = θετικη χοριακη.  Τώρα το πάμε βήμα βήμα....εγώ έχω επαναληπτική την Τετάρτη...το ίδιο άγχος θα έχω πάλι...

      9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Απαράδεκτη συμπεριφορά και γιατρού και μαιας. Οφείλουν να έχουν παραπάνω ενσυναισθηση και αν κάτι τους ενοχλεί να παίρνουν τηλ σαν άνθρωποι και να μιλάνε με ευγένεια και ενδιαφέρον. Θα βρεις σίγουρα γιατρό!!!! Σκέψου αν θέλεις σίγουρα να αλλάξεις. Σκέψου τι θα σε στρεσάρει λιγότερο...να είσαι με αυτόν και να φοβασαι να ρωτήσεις κάτι ξανά ή να αλλάζεις γιατρό? Εσύ ξέρεις το καλύτερο για σένα! Αν αποφασίσεις να αλλάξεις σε οποια πόλη μένεις ρώτησε φίλες και γνωστές και θα δεις ποιον προτείνουν οι περισσότερες. 

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Καλημέρα κορίτσια !!! Έχω θετικο τεστ !!! Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξοι γιατί ίσως κάποιες να έχετε διαβάσει και παλαιότερα ότι δεν θπηρξε  εύκολος για μένα π δρόμος της μητρότητας … μου είπαν και εδώ θα το προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε και εύχομαι να φτάσουμε έως το τέλος γιατί είναι παρά πολύ νωρίς ακόμα και μιλάμε δ ξέρω πως θα αντέξω να μην πάθει ψυχολογικά χαχαχα ειλικρινά … σας ευχαριστω όλες που πριν ακόμα ξεκινησω διέγερση ήσασταν παρά πολύ αισιόδοξες και μου γράφατε ελπισοφορα μηνύματα και γενικά που προσπαθούμε να ηρεμουμε η μια την άλλη . Εύχομαι μεγάλη βδομάδα που είναι να καταφέρουμε όλες να κάνουμε την προσωπική μας ανασταση !!! 
       

      θα πάρω στο κέντρο να τους ενημερώσω να δούμε πως θα προσχωρήσουμε τι θα γίνει με τα καφέ εάν συνεχιστούν κλπ κλπ 

      Απαράδεκτος … θα έπρεπε να σε είχε πάρει τηλέφωνο να σε καλέσει στο γραφείο … ντροπή του που ξεστόμισε να ψαχτείς έξω είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη … εγώ δεν θα απαντούσα καν και θα πήγαινα άλλου … δηλαδή η μαια τι έπαθε ;;;; Την πρόσβαλες της φώναξες της μίλησες  άσχημα ; Δεν ξέρουν ότι είναι η φύση της δουλειάς τέτοια που έχουν να φροντίσουν καθημερινά έγκυες μα κυρίως την ψυχολογία κάθε έγκυας που μέσα στο άγχος στην παράνοια κλπ είναι λογικό να κάνει ερωτήσεις ακόμα κ ανούσιες είναι ο ρόλος τους να απαντούν με ευγένεια … για μένα ήταν απαράδεκτος .. ποιος ήταν ; 

      Και να ξέρεις σε καταλαβαίνω...και γω συγκρατημένα αισιόδοξη ήμουν στην πρώτη χοριακη...στη δεύτερη το χάρηκα πιο πολυ. Όλα θα μας πανε μια χαρά!! ❤️

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

cmes: Νομιζω οτι εκνευριζεται ροσο κ δεν πιανει γιατι πειναει πολυ το εκανε κ σε εμενα δυο φορες προσπαθησε να του δωσεις να φαει λιγο πριν ειναι η ωρα του να φαει ωστε να μην ειναι εκνευριαμενος.δεν νομιζω να αποθηλαζεις τοσο ευκολα με δυο φορες ππυ δεν πινει γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Γιατι θεωρεις οτι δε φτανει το γαλα σου; νομιζω σου εχει κολλησει αυτο χωρις να ισχυει και για αυτο μπερδευεσαι. αν δεν θελει το μπουκαλι μαλλον δεν το χρειαζεται! Τα πραγματα ειναι απλα: αν παιρνει ικανοποιητικα βαρος, αν βρεχει 5-6 πανες την ημερα και δεν θελει το μπουκαλι το γαλα σου φτανει και περισσευει!!

Λοιπον εγινε χαμος παλι πριν απο λιγο. Ο μικρος ουτε να το δει το στηθος, δεν καθοταν ουτε 1 λεπτο. Εκανε σαν τρελο κι εγω να προσπαθω να τον κανω να θηλασει. Μπηκε ο αντρας μου μεσα και μου εβαλε τις φωνες. Τελικα του εδωσα το μπουκαλι, και καποια στιγμη το σταματησα, τον ξεγελασα και τον εβαλα στο στηθος. Μετραμε αντιστροφα για αποθηλασμο μου φαινεται...

Μα δεν περνει σωστά βάρος τις τελευταίες μέρες. Για αυτό ανησυχώ. Τώρα δοκίμασα το εξης: της βάζω στο μπουκάλι μικρότερη ποσότητα. Σχεδόν τη μισή από αυτό που είναι να πιει. Και το πίνει όλο!  Μετά της ξαναβάζω κι άλλο. Τη μία φορά δεν είπιε καθόλου (τζάμπα το μπιμπερό), τωρα είπιε και τη δεύτερη δόση. Συνολικά 90ml. Άρα και βέβαια το χρειάζεται. 

Όσο για τον δικό σου, κι εγώ νομίζω πως κλαίει γιατί πεινάει πάρα πολύ. Το ότι δέχτηκε το στήθος σου μετά το μπουκάλι σημαίνει ότι χρειάζεται να του δίνεις συμπλήρωμα απαραίτητα. Το σημαντικό είναι να τρέφεται σωστά το παιδί. Το πώς εμεις θέλουμε να το ταιζουμε ειναι δευτερεύον. Χαλάρωσε φίλη! Έχεις τόσα άλλα να σε νευριαζουν. Μην κάνεις κακό στον εαυτό σου. Δεν κερδίζει έτσι το μωρό σου. 

Καλή δύναμη! 

Link to comment
Share on other sites

cmes: Ξεκινα να τον θηλαζεις στις 3 ωρες παρα κατι και μειωσε λιγο τον ζρονο που τον θηλαζεις .εγω πλεον την αφηνω η 10 λεπτα σε καθε στηθος η και λιγοτερο αν τη βλεπω οτι σταματαει να τρωει

Link to comment
Share on other sites

@CMESκοριτσακι μου πιεζεσαι  πολυ νομιζω κ λογικο να θες να τα παρατησεις.εχεις τοσες υποχρεωσεις που φανταζομαι δεν προλαβαινεις ουτε τουαλετα να πας.δεν θα σου κοπει το γαλα με δυο φορες που δεν θηλασε.ξερω οτι δεν σου παει καρδια να αποθηλασεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια! Τελικα το να βγαινεις απο το σπιτι ειναι πολυ αναζωογονητικο. Πηγαμε στην πεθερα μου, πεταχτηκα εγω να κανω κατι δουλειες. Ηταν εκει οι ξαδερφες τους και ηρθε και η νονα της μικρης και κατσαμε ολοι στην αυλη και επαιξαν τα παιδια. Τωρα γυρισαμε, φαγητο δεν εχω κανει οποτε παρηγγειλα απ'εξω ενα μπιφτεκι για τη μικρη. Θα φαει βεβαια στις 4 αλλα τι να κανουμε! Ο μικρος ενω ειχε να φαει απο τις 10.30 και λυσαξε στο κλαμα τωρα θηλαζει ολο χαρα! Τι να πω; δεν μπορω να το ψυχολογησω αυτο το παιδι!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMESμπραβο κοριτσακι αλλαξε λιγο διαθεση κ παρε τα πανω σου.

Εγω χτες εφυγα το μεσιμερι για αθηνα με τον αντρα μου για κατι ψωνια λογο του γαμου την αλλη εβδομαδα.αφησα το μωρο αναγκαστηκα στην πεθερα μου.τον πηγε ο πατερας του στις 13:30 το μεσιμερι μεχρι της 3:15 που πηρα την πεθερα μου εκλαιγε απαρηγορητος.εχουμε αρχισει με τα δοντια απο οτι μου ειπε ο γιατρος κ εχει ενοχλησεις γι αυτο μου κανει δεκατα κ ειναι ανησυχος τα βραδια.εν τελει το παιδι ηρεμησε αφου εκανε πολυ ευκοιλια απο οτι μου ειπε η πεθερα μου κ αφου εφαγε.κοιμηθηκε απο τις 4 το απογευμα μεχρι τις 6.  Μετα που τον ξαναταισε στις 7:30 κοιμηθηκε για 10 λεπτα στις 8:20. Εμεις 9:30 η ωρα που γυρισαμε ηταν πολυ ταλαιπωρημενο το καημενο τον εκανε μπανιο ο μπαμπας του κ αφου εκλαιγε πολυ μου ειπε ο γιατρος να του δωσω ντεπον.εφαγε κ κοιμηθηκε.εγω επρεπε να μαζεψω να πλυνω μπιμπερο κ να κανω μπανιο.πηγε 2:30 η ωρα.συνηθως ειναι η ωρα που αρχιζει την γκρινια ο μικρος.λεω θα περιμενω αφου θα ξυπνησει απο στιγμη σε στιγμη να μην ξαπλωσω.εκατσε κ ο αντρας μου να μου κανει παρεα.το παιδι ξυπνησε στις 8 το πρωι!!!! Εγω κ ο αντρας μου μειναμε εντελως αυπνοι.ειχαμε πιασει κ κουβεντα παει ο υπνος.εφαγε κ ξανακοιμηθηκε απο τις 9 μεχρι της 11. Κ ευτυχως μεχρι στιγμης δεν εχει γκρινιαξει η κλαψει.ουφ!!την δευτερα θα τον παω στο γιατρο βεβαια γτ ο αντρας μου εχει αγχωθει αλλα δοντια ειναι.τρωει τα χερια του με μανια κ δαγκωνει την πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@CMESμπραβο κοριτσακι αλλαξε λιγο διαθεση κ παρε τα πανω σου.

Εγω χτες εφυγα το μεσιμερι για αθηνα με τον αντρα μου για κατι ψωνια λογο του γαμου την αλλη εβδομαδα.αφησα το μωρο αναγκαστηκα στην πεθερα μου.τον πηγε ο πατερας του στις 13:30 το μεσιμερι μεχρι της 3:15 που πηρα την πεθερα μου εκλαιγε απαρηγορητος.εχουμε αρχισει με τα δοντια απο οτι μου ειπε ο γιατρος κ εχει ενοχλησεις γι αυτο μου κανει δεκατα κ ειναι ανησυχος τα βραδια.εν τελει το παιδι ηρεμησε αφου εκανε πολυ ευκοιλια απο οτι μου ειπε η πεθερα μου κ αφου εφαγε.κοιμηθηκε απο τις 4 το απογευμα μεχρι τις 6.  Μετα που τον ξαναταισε στις 7:30 κοιμηθηκε για 10 λεπτα στις 8:20. Εμεις 9:30 η ωρα που γυρισαμε ηταν πολυ ταλαιπωρημενο το καημενο τον εκανε μπανιο ο μπαμπας του κ αφου εκλαιγε πολυ μου ειπε ο γιατρος να του δωσω ντεπον.εφαγε κ κοιμηθηκε.εγω επρεπε να μαζεψω να πλυνω μπιμπερο κ να κανω μπανιο.πηγε 2:30 η ωρα.συνηθως ειναι η ωρα που αρχιζει την γκρινια ο μικρος.λεω θα περιμενω αφου θα ξυπνησει απο στιγμη σε στιγμη να μην ξαπλωσω.εκατσε κ ο αντρας μου να μου κανει παρεα.το παιδι ξυπνησε στις 8 το πρωι!!!! Εγω κ ο αντρας μου μειναμε εντελως αυπνοι.ειχαμε πιασει κ κουβεντα παει ο υπνος.εφαγε κ ξανακοιμηθηκε απο τις 9 μεχρι της 11. Κ ευτυχως μεχρι στιγμης δεν εχει γκρινιαξει η κλαψει.ουφ!!την δευτερα θα τον παω στο γιατρο βεβαια γτ ο αντρας μου εχει αγχωθει αλλα δοντια ειναι.τρωει τα χερια του με μανια κ δαγκωνει την πιπιλα.

Τα δοντια μπορει να κανουν και διαρροια. Αν και δεν ειναι λιγο μικρος για δοντια; αν τον δει ο παιδιατρος παντως θα καταλαβει. Στη χειροτερη μπορει να περναει καμια ιωσουλα. Παντως θα συνηθισει στους παπουδες. Ηταν και πολλες ωρες για πρωτη φορα. Ισως θα βοηθησει να πηγαινετε και να καθεστε μαζι καποιες ωρες στην πεθερα σου για να του ερθει πιο ομαλα. Καπου διαβαζα πως σε αυτη την ηλικια η σκεψη παει ως εξης: εδω με φερνει η μαμα, η μαμα ειναι καλη, αρα εδω ειναι καλα. 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMESειναι λιγο νωρις για δοντια αλλα φαντασου οτι ο αντρας μου 4 μηνων εσκασε το πρωτο δοντι του.του ξαδερφου του παιδι το ιδιο.κ ενας ξαδερφος του γεννηθηκε με δοντι!!ειναι θεμα γονιδιων μου ειπε ο γιατρος.εβαλα κ το δαχτυλο μου κ το ψηλαφησα λιγο κ ναι ειναι λιιιιιιγο πρησμενο σε ενα σημειο.θα τον παω βεβαια την δευτερα για σιγουρια

Τον παω στους παππουδες κ για βολτα σχεδον καθε μερα.η θα κατσουμε λιγο στην αυλη η θα παμε μεσα στην πεθερα μου.γενικα παμε.

Link to comment
Share on other sites

@Μανιταρι Μαγικο οντως πολυ νωρις νομιζω για δοντια,εμας ο γιατρος μας ειπε οτι σ΄'αυτην την ηλικια βγαζουν τις ριζες και ισως εχει ενοχληση ,πολλα σαλια και εναλλαγες στην ορεξη της.τωρα βεβαια εσεις ειστε κ πολυ ανεπτυγμενοι οποτε μπορει να ειστε πιο μπροστα...φανταζομαι την πεθερα θα μετανιωσε την ωρα κ τη στιγμη που ειπε να στο κρατισει με τοσο κλαμα...

@CMES καλα εκανες κ βγηκες ,να το κανεις πιο συχνα..θα σκασεις μεσα συνεχεια

κοριτσια εγω εχω απελπιστει με τα κιλα.. ειδα κατι ωραια ρουχαλακια αλλα δεν θελω να τα παρω σε αυτο το νουμερο που ειμαι τωρα..απο την αλλη εχει ανοιξει η ορεξη μου να δω πως θα αδυνατισω..ουφ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@rainbow επιασες πολυ πονεμενο θεμα! Κι εγω πειναω συνεχεια αλλα νιωθω χαλια μς το σωμα μου! Εκτος του οτι εχω 18 κιλα που πρεπει να χασω, το στηθος μου εχει γινει αισχος, κατευθυνση προς το πατωμα!!! Εχω φιλη διαιτολογο ππυ μου ειπε πως οσο θηλαζω δεν πρεπει να ξεκινησω κανενος ειδους διαιτα γιατι κινδυνευω να μπλοκαρω το μεταβολισμο μου και να παιδευομαι χωρις αποτελεσμα!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις προσπαθουμε να μειωσουμε γευματα κ να τα κανουμε 6...ειμαστε μικρουλες σε βαρος ακομα  κ ζοριζομαστε γενικα..πως μειωνουμε γευματα???η γιατρος ειπε μας οδηγει το παιδι...μα αν το τελευταιο θελω να εινσι 12 το βραδυ αντε 1 αντε 11 πως θα βγει..αν την αφησω μονη της θα χαλασουμε κ το βιολογικο ρολοι φοβαμαι που κοιμομαστε τη νυχτα..πινουμε μπιμπερο αλλα αποκλειστικα μητρικο...πινει γυρω στα 800ml την ημερα...καναμε κ τα δευτερα εμβολια κ εχουμε παρτυ ..

Link to comment
Share on other sites

@rainbowτι να σου πω μπορει να ειναι ριζες οπως λες.παλι εκανε ευκοιλια αλλα μονο μια φορα σημερα κ χτες αλλη μια.πηρα τον γιατρο παλι για να κλεισω ραντεβου την δευτερα κ παλι δοντια μου ειπε ειναι.παντως σημερα δεν εχει γκρινια.περα απο οτι βαζει τα χερια στο στομα κ τα μασαει με μανια.την πεθερα μου βασικα την ξεκανε γτ τον ειχε συνεχεια αγκαλια κ την στεναχωρησε γτ εκλαιγε.

@ZinaLoveαν της ανεβασεις την ποσοτητα καθε φορα για παραδειγμα αν πινει 100 μλ δωσε της 120 ισως ετσι να πεινασει αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ZinaLove είπε:

Κοριτσια εμεις προσπαθουμε να μειωσουμε γευματα κ να τα κανουμε 6...ειμαστε μικρουλες σε βαρος ακομα  κ ζοριζομαστε γενικα..πως μειωνουμε γευματα???η γιατρος ειπε μας οδηγει το παιδι...μα αν το τελευταιο θελω να εινσι 12 το βραδυ αντε 1 αντε 11 πως θα βγει..αν την αφησω μονη της θα χαλασουμε κ το βιολογικο ρολοι φοβαμαι που κοιμομαστε τη νυχτα..πινουμε μπιμπερο αλλα αποκλειστικα μητρικο...πινει γυρω στα 800ml την ημερα...καναμε κ τα δευτερα εμβολια κ εχουμε παρτυ ..

Γιατι να μειωσετε γευματα;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...