Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Αν θες να σου προτείνω ιατρό στείλε μου πμ.

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Η παιδιατρος μου ελεγε πως οταν ειχε παει να δει τη μικρη στο σπιτι της πεθερας μου τοτε που ηταν αρρωστη μολις ειχαμε γυρισει απο το μαιευτηριο την επιασε και προσπαθουσε να της πει να με πεισει να μην θηλασω!! Και ελεγε χαρακτηριστικα: μα καλα τι εχετε παθει εσεις οι νεοι με το θηλασμο; σε μενα ομως δεν τα λεει αυτα! Παντως ειναι πολυ δυσκολο οταν δεν εχεις κανεναν με το μερος σου, ακομα και αν οι αλλοι ειναι ουδετεροι.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θυμηθηκα @Σοφουλάκι

Εχει σχεση με το αν το ξυπνας για να φαει

Θεωρητικα παντα ενα μωρο εφοσον δ ειναι νεογεννητο,με ικτερο,κ εχει ανακτησει το βαρος γεννησης +200γρ δ χρειαζεται να το ξυπνας για να φαει

Φανταζομαι θα γινει κ σταδιακα,δ θα παει απο τις 2ωρες στις 12

Απλα γενικα χρειαζεται τουλ 8θηλασμους  το 24ωρο στην ηλικια σας για να διατηρηθει ο θηλασμος

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τωρα τελευταια επειδη εβλεπα οτι μειωσε τη ποσοτητα του μπουκαλιου κ θορυβηθικα ανακαλυψα οχι οτι δεν πειναει αλλο αλλα οτι θελει να ρευτει κ μετα να της ξαναζεστανω το γαλα κ ετσι μπορει να πιει ακομα 60 ml .περιπου

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει ραγδαια εξελιξη με τις ποσοτητες. Μπορει να θηκασει και μια ωρα ακομα και μετα τον πιανει κλαμα απαρηγορητο. Εχω δοκιμασει τα παντα, κουνημα, βολτες, ρεψιμο, πιπιλα αλλα ηρεμει μονο οταν του δωσω μππυκαλι. Και οταν τελειωσει το μπουκαλι κλαιει παλι. Βαρεθηκα με τους θηλασμους. Θα του δινω μπουκαλι σε ολα τα γευματα και ας αποθηλασει. Δεν μπορω να καταλαβω, ολες αυτες που επιμενουν με τους θηλασμους, χαιρονται να βλεπουν το παιδι τους να σπαραζει ετσι; γιατι εγω δεν αντεχω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@CMES Γινόταν όλος αυτός ο χαμός κι ο άντρας σου κοιμόταν; Μήπως τον έχεις πολύ καλομαθημενο; Έπρεπε να τον φωνάξεις να βοηθήσει με τη μεγάλη και να κρατήσει το μωρό για να αλλαξεις τα σεντόνια. 

Δεν μπορώ να πω ότι κι ο δικός μου βοηθάει ιδιαίτερα με τον μικρο, αλλα ασχολείται με τη μεγάλη και το βράδυ σηκώνεται μια φορά να τον αλλαξει και ξεκλεβω λίγο ύπνο. Ζούμε στο 2018, πρέπει να το καταλάβουν κι αυτοί πιστεύω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Χρονια πολλα! Χαθηκα αλλα σας διαβαζω τακτικα. @CMES αυτο το κρυφα το ειχε κανει η μαμα μου στον αντρα μου πριν φυγουμε αποβτγν αθηνα για το νησι. κ ο αντρας μου εντωμεταξυ ηταν στην αρχη πιο φανατικος του θηλασμου - μεχρι που προεκυψε το θεμα βαρους κ τρομαξε. Του ελεγε κρυφα να προσεξει να μην ταλαιπωρηθω με το θηλασμο κ κουραστω. Κ το αποκορυφωμα: οταν ο αντρας μου εκανε θεμα για το οτι πρεπει να τρωω κσλα κ πολυ λογω θηλασμου αρα στο σπιτι πρεπει να τπαρχει παντα περισσευμα φαγητου (η μαμα μου μαγειρευει ισα ισα για το μεσημερι κ το βραδυ τοατακια, αυγα κ σαλατες) για να τρωω κ τη νυχτα οταν σηκωνομαι, τον κατηγορησε η μαμα μου οτι ειναι τπερπροστατευτικος.

Link to comment
Share on other sites

Cme εχετε σκεφτει μηπως εχει γοπ το μωρο κ κλαιει;;;το λεω απο τη δικη μου εμπειρια..ισως απο την αλλη δεν πειναει κ θελει απλΑ κατι να πιπιλιζει..δινεις πιπιλα;;;εμενα σκεψου μετα το γαλα κλαει κ οδυεμρεται γιατι θελει τη πιπιλα τησ για να κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ZinaLove είπε:

Cme εχετε σκεφτει μηπως εχει γοπ το μωρο κ κλαιει;;;το λεω απο τη δικη μου εμπειρια..ισως απο την αλλη δεν πειναει κ θελει απλΑ κατι να πιπιλιζει..δινεις πιπιλα;;;εμενα σκεψου μετα το γαλα κλαει κ οδυεμρεται γιατι θελει τη πιπιλα τησ για να κοιμηθει

Δινω πιπιλα αλλα εκεινη την ωρα δεν την παιρνει με τιποτα. Δεν νομιζω να ειναι ΓΟΠ γιατι αν ηταν αυτο δεν θα εκανε το ιδιο με το μπουκαλι; γιατι οταν πινει το μπουκαλι ηρεμει;

@fanouli ο αντρας μου ειναι οχι απλα καλομαθημενος, τραγικη περιπτωση! Και για ολα φταιει η πεθερα μου φυσικα γιατι και τα δυο της παιδια τους ειχε πασαδες, ολα στο πιατο και ολα ειναι γυναικειες δουλειες, ο αντρας εχει μονο υποχρεωση να δουλευει και να φερνει λεφτα στο σπιτι. Και παλι καλα, ο δικος μου κατι κανει με την κορη μου. Χθες δηλαδη την απασχολησε ολο το απογευμα, την ταισε για βραδυ, την εκανε μπανιο και την εβαλε και για υπνο. Φταιω κι εγω, ειμαι το ακριβως αντιθετο, δηλαδη τα κανω ολα μονη μου και συμφερω. Εχω πρακτικα μεγαλωσει μονη μου σε δυσκολες οικογενειακες συνθηκες και εμενα μονη μου απο τα 18 εως τα 32 που παντρευτηκα. Κυλισε ο τετζερης και βρηκε το καπακι.... 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , ZinaLove είπε:

Μηπως ειναι η τεμπελια του θηλασμου τοτε;;βαριεται κ ανυπομονει...σου χτυπαει το στηθος κιολας;;

Πολυ πιθανο!! Μπουνιες και κλωτσιες και δαγκωνει και τραβαει τη θηλη. Ομως τι να κανω για αυτο;;;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θελει υπομονη κοριτσι μου..σταδιακη μειωση μπιμπερο κ αυξηση θηλασμων...προστατεψε τη ψυχικη σου ηρεμια προπαντων..κανω αποκλειστικες αντλησεις που κ αυτο ειναι φοβερα ψυχοφθορο αλλα προς το παρον ελεγχω την κατασταση..εσυ ομως με δυο παιδια χρειαζεσαι πιο πολυ χρονο για να το πετυχεις..θηλασμο επελεξα τελικα να μην κανω γιατι ακριβως προερχομενη απο μια δυσκολη εγκυμοσυνη με προωροτητα κ το μωρο με γοπ ηταν δυσκολο απο τα μπιμπερο να περασω στο θηλασμο.κακες οδηγιες κακη ψυχολογια ελλιπης υποστηριξη απο το περιβαλλον..ωστοσο δινω αποκλειστικα μητρικο με θηλαστρο..κ πνιγομαι στον αποστειρωτη...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ZinaLove είπε:

Θελει υπομονη κοριτσι μου..σταδιακη μειωση μπιμπερο κ αυξηση θηλασμων...προστατεψε τη ψυχικη σου ηρεμια προπαντων..κανω αποκλειστικες αντλησεις που κ αυτο ειναι φοβερα ψυχοφθορο αλλα προς το παρον ελεγχω την κατασταση..εσυ ομως με δυο παιδια χρειαζεσαι πιο πολυ χρονο για να το πετυχεις..θηλασμο επελεξα τελικα να μην κανω γιατι ακριβως προερχομενη απο μια δυσκολη εγκυμοσυνη με προωροτητα κ το μωρο με γοπ ηταν δυσκολο απο τα μπιμπερο να περασω στο θηλασμο.κακες οδηγιες κακη ψυχολογια ελλιπης υποστηριξη απο το περιβαλλον..ωστοσο δινω αποκλειστικα μητρικο με θηλαστρο..κ πνιγομαι στον αποστειρωτη...

Δεν ξερω αν εχω αλλη υπομονη πια...θα θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω, θα του δινω και μπουκαλι και καπου αναμεσα θα προσθετω κι ενα θηλαστρο. Σημερα πχ ημασταν εξω. Αρχισε να κλαιει για να φαει αλλα δεν επιχειρησα να θηλασω. Εκτος του οτι δεν το'χω με τον δημοσιο θηλασμο, μονο στη σκεψη οτι μες τον κοσμο θα αρχιζε παλι να ουρλιαζει και να μην πιανει το στηθος του εδωσα κατευθειαν μπουκαλι. Οταν γυρισαμε σπιτι εβαλα θηλαστρο. Στο επομενο γευμα με τιποτα παλι να πιασει το στηθος! Τελικα του εδωσα μπουκαλι το οποιο φυσικα δεν του εφτασα και τον εβαλα στο στηθος μετα που το δεχτηκε λιγο καλυτερα. Για ποσο μπορω να συνεχισω ετσι; εχω θηλασει 3 μηνες χωρις καμια βοηθεια στο σπιτι και φυσικα καμια ψυχολογικη στηριξη! Το αντιθετο μαλιστα! Μεχρι εδω μπορω...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Δεν ξερω αν εχω αλλη υπομονη πια...θα θηλαζω οσο πιο συχνα μπορω, θα του δινω και μπουκαλι και καπου αναμεσα θα προσθετω κι ενα θηλαστρο. Σημερα πχ ημασταν εξω. Αρχισε να κλαιει για να φαει αλλα δεν επιχειρησα να θηλασω. Εκτος του οτι δεν το'χω με τον δημοσιο θηλασμο, μονο στη σκεψη οτι μες τον κοσμο θα αρχιζε παλι να ουρλιαζει και να μην πιανει το στηθος του εδωσα κατευθειαν μπουκαλι. Οταν γυρισαμε σπιτι εβαλα θηλαστρο. Στο επομενο γευμα με τιποτα παλι να πιασει το στηθος! Τελικα του εδωσα μπουκαλι το οποιο φυσικα δεν του εφτασα και τον εβαλα στο στηθος μετα που το δεχτηκε λιγο καλυτερα. Για ποσο μπορω να συνεχισω ετσι; εχω θηλασει 3 μηνες χωρις καμια βοηθεια στο σπιτι και φυσικα καμια ψυχολογικη στηριξη! Το αντιθετο μαλιστα! Μεχρι εδω μπορω...

 @CMES Κατά τη γνώμη μου δεν το πας καλά. Θα σπάσουν τα νεύρα σου! Αξίζει τον κόπο; Κι εγώ παλεύω να διατηρήσω τον θηλασμό αλλά μέχρι ενός σημείου. Θα σου πρότεινα να πας περισσότερο με τα νερά του μωρού. Θα γίνει πιο δεκτικο έτσι και θα βρεθείς πιο κοντά στον στόχο σου. Εγώ επιμένω να το βάζω στο στήθος αλλά δεν του στερω ποτέ το μπουκάλι. Κι αν κάποιες φορές κάθεται μόνο λίγο στο στήθος και εκνευρίζεται, τότε δεν επιμένω καθόλου. Δίνω το μπουκάλι και σκέφτομαι πως στο επόμενο γευμα θα την κρατήσω περισσότερο. Συνήθως έτσι γίνεται. Μα κι αν δε γίνει; κι αν στο επόμενο γευμα δεν έχω γάλα; δεν μπορώ να το αφήσω να χτυπιέται. Πότε υποχωρώ εγώ και πότε εκείνο. Χωρίς εμμονή. Για μένα το δύσκολο ήταν όταν τριών ημερών μου είπαν δώσε μπουκάλι. Δεν ήθελα. Αλλά το πήρα απόφαση για το καλό του μωρού. Το ζορίζω κάπως για να θηλάσει και έχω τύψεις για αυτό, αλλά υποχωρώ κιόλας. Αν αυτό οδηγήσει σε τερματισμό του θηλασμου, εγώ έκανα ότι μπορούσα. Τουλάχιστον θα απαλλαγώ από την αίσθηση ότι το κουράζω, από τους πόνους και τις αμέτρητες ώρες ακινησίας. Δες το λογικά. 

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να θηλάζω πάντα πριν δώσω μπουκάλι. Το μπουκάλι να το δίνω κάθε 2.30 με τρεις ώρες το αργότερο. Αρα ξεκινούσα να θηλάζω στη 1.30 ώρα, και την άφηνα να πάρει από το στήθος όσο θέλει για μια ώρα. Στις 2.30 ώρες έδινα το μπουκάλι όσο ήθελε πάλι με μέγιστη ποσότητα που μου είχε ορίσει η παιδίατρος. Κάποιες φορές πεινουσε γρηγορότερα και της έδινα πάλι από το στήθος  Με είχε βολέψει αυτό γιατί ήξερα πως να κινηθω και είχα την επίβλεψη της παιδιατρου . Και έπαιρνε κανονικά βάρος. Τώρα τα έχω κάνει μαντάρα γιατί για άγνωστο λόγο το μωρό δε θέλει το μπουκάλι. Χάρηκα αλλά μάλλον δε φτάνει το γάλα μου. Εφαρμόζω όσες συμβουλές μου είπατε εδώ προς το παρόν. Δεν ξέρω γιατί αλλά δε θέλω να το πω στην παιδίατρο ακόμη.

Καλη δύναμη σου εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Σοφουλάκι είπε:

 @CMES Κατά τη γνώμη μου δεν το πας καλά. Θα σπάσουν τα νεύρα σου! Αξίζει τον κόπο; Κι εγώ παλεύω να διατηρήσω τον θηλασμό αλλά μέχρι ενός σημείου. Θα σου πρότεινα να πας περισσότερο με τα νερά του μωρού. Θα γίνει πιο δεκτικο έτσι και θα βρεθείς πιο κοντά στον στόχο σου. Εγώ επιμένω να το βάζω στο στήθος αλλά δεν του στερω ποτέ το μπουκάλι. Κι αν κάποιες φορές κάθεται μόνο λίγο στο στήθος και εκνευρίζεται, τότε δεν επιμένω καθόλου. Δίνω το μπουκάλι και σκέφτομαι πως στο επόμενο γευμα θα την κρατήσω περισσότερο. Συνήθως έτσι γίνεται. Μα κι αν δε γίνει; κι αν στο επόμενο γευμα δεν έχω γάλα; δεν μπορώ να το αφήσω να χτυπιέται. Πότε υποχωρώ εγώ και πότε εκείνο. Χωρίς εμμονή. Για μένα το δύσκολο ήταν όταν τριών ημερών μου είπαν δώσε μπουκάλι. Δεν ήθελα. Αλλά το πήρα απόφαση για το καλό του μωρού. Το ζορίζω κάπως για να θηλάσει και έχω τύψεις για αυτό, αλλά υποχωρώ κιόλας. Αν αυτό οδηγήσει σε τερματισμό του θηλασμου, εγώ έκανα ότι μπορούσα. Τουλάχιστον θα απαλλαγώ από την αίσθηση ότι το κουράζω, από τους πόνους και τις αμέτρητες ώρες ακινησίας. Δες το λογικά. 

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να θηλάζω πάντα πριν δώσω μπουκάλι. Το μπουκάλι να το δίνω κάθε 2.30 με τρεις ώρες το αργότερο. Αρα ξεκινούσα να θηλάζω στη 1.30 ώρα, και την άφηνα να πάρει από το στήθος όσο θέλει για μια ώρα. Στις 2.30 ώρες έδινα το μπουκάλι όσο ήθελε πάλι με μέγιστη ποσότητα που μου είχε ορίσει η παιδίατρος. Κάποιες φορές πεινουσε γρηγορότερα και της έδινα πάλι από το στήθος  Με είχε βολέψει αυτό γιατί ήξερα πως να κινηθω και είχα την επίβλεψη της παιδιατρου . Και έπαιρνε κανονικά βάρος. Τώρα τα έχω κάνει μαντάρα γιατί για άγνωστο λόγο το μωρό δε θέλει το μπουκάλι. Χάρηκα αλλά μάλλον δε φτάνει το γάλα μου. Εφαρμόζω όσες συμβουλές μου είπατε εδώ προς το παρόν. Δεν ξέρω γιατί αλλά δε θέλω να το πω στην παιδίατρο ακόμη.

Καλη δύναμη σου εύχομαι! 

Γιατι θεωρεις οτι δε φτανει το γαλα σου; νομιζω σου εχει κολλησει αυτο χωρις να ισχυει και για αυτο μπερδευεσαι. αν δεν θελει το μπουκαλι μαλλον δεν το χρειαζεται! Τα πραγματα ειναι απλα: αν παιρνει ικανοποιητικα βαρος, αν βρεχει 5-6 πανες την ημερα και δεν θελει το μπουκαλι το γαλα σου φτανει και περισσευει!!

Λοιπον εγινε χαμος παλι πριν απο λιγο. Ο μικρος ουτε να το δει το στηθος, δεν καθοταν ουτε 1 λεπτο. Εκανε σαν τρελο κι εγω να προσπαθω να τον κανω να θηλασει. Μπηκε ο αντρας μου μεσα και μου εβαλε τις φωνες. Τελικα του εδωσα το μπουκαλι, και καποια στιγμη το σταματησα, τον ξεγελασα και τον εβαλα στο στηθος. Μετραμε αντιστροφα για αποθηλασμο μου φαινεται...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...