Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, november rain είπε:

Το πόρτ μπεμπέ μπορείς να το δέσεις με την ζώνη του αυτοκινήτου πίσω και να κάθεσαι και εσύ βέβαια δίπλα, σίγουρα το καθισματακι είναι πιο ασφαλές για το βρέφος με το που βγεις από το μαιευτήριο...

Για το πορτ μπεμπέ μπορείς να αγοράσεις μία βάση isofix πάνω στην οποία κουμπώνει. Πωλείται ξεχωριστά αλλά δεν είναι πολύ ακριβή. Όταν δένει με τη ζώνη υπάρχει ο κίνδυνος σε ένα σοβαρό ατύχημα να γλιστρήσει το πορτ μπεμπέ και να φύγει όλο μαζί με το παιδί. Και δυστυχώς τα σοβαρά ατυχήματα μπορούν να γίνουν ακόμα και σε μικρές αποστάσεις και με χαμηλές ταχύτητες. Αν παρακολουθήσετε crash tests που γίνονται στα αυτοκίνητα για την αντοχή των παιδικών καθισμάτων θα καταλάβετε... Για όποια ενδιαφέρεται υπάρχουν βιντεάκια στο Youtube...

Και για να επανέλθουμε σε πιο ευχάριστα θέματα... αν μπείτε στο ίντερνετ υπάρχουν κάποια sites που πουλάν αυτοκόλλητα τοίχου (πχ το sticky) σε απίθανα σχέδια και πολύ οικονομικά! Εγώ πάντως που στο δωμάτιο της μικρής είχα βάλει ταπετσαρία το μετάνιωσα... βγήκε πολύ ακριβή και δεν αλλάζει εύκολα αν την βαρεθείς παρόλο που είναι πολύ ωραία!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολες !! Κοριτσια μου επανερχομαι με το θεμα της δυσκοιλιοτητας ενω για λιγο καιρο μου ειχε λυθει. Το δυσαρεστο ειναι οτι προφανως εχω βγαλει εσωτερικες αιμορροιδες και καθε φορα που παω τουαλετα αυτες ματωνουν και αγχωνομαι οποτε βλεπω αιμα μηπως κ ειναι τιποτε αλλο. Σημερα εχω ραντεβου τοαπογευμα με τη γιατρο μου να δουμε τι θα μου πει. 

Ωστοσο εσεις καταλαβαινετε απο ποια μερια ειναι το κεφαλακι του μωρου σας? Εγω νομιζω πως το πιανω γιατι οταν ξαπλωνω πιανω κατι σκληρο και στρογγυλο. 


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , dimitroula30 είπε:

Καλημερα σε ολες !! Κοριτσια μου επανερχομαι με το θεμα της δυσκοιλιοτητας ενω για λιγο καιρο μου ειχε λυθει. Το δυσαρεστο ειναι οτι προφανως εχω βγαλει εσωτερικες αιμορροιδες και καθε φορα που παω τουαλετα αυτες ματωνουν και αγχωνομαι οποτε βλεπω αιμα μηπως κ ειναι τιποτε αλλο. Σημερα εχω ραντεβου τοαπογευμα με τη γιατρο μου να δουμε τι θα μου πει. 

Ωστοσο εσεις καταλαβαινετε απο ποια μερια ειναι το κεφαλακι του μωρου σας? Εγω νομιζω πως το πιανω γιατι οταν ξαπλωνω πιανω κατι σκληρο και στρογγυλο. 

Κι εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με τις αιμορροϊδες. Εμένα ο γιατρός μου έδωσε μία κρέμα που λέγεται preapration-h και επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη, είναι πολύ αποτελεσματική. Για τη δυσκοιλιότητα έχεις δοκιμάσει τροφές που βοηθούν; Πχ βρώμη, ακτινίδια, δαμάσκηνα κλπ


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , CME2205 είπε:

Κι εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με τις αιμορροϊδες. Εμένα ο γιατρός μου έδωσε μία κρέμα που λέγεται preapration-h και επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη, είναι πολύ αποτελεσματική. Για τη δυσκοιλιότητα έχεις δοκιμάσει τροφές που βοηθούν; Πχ βρώμη, ακτινίδια, δαμάσκηνα κλπ

Τα εχω δοκιμασει ολα πιο πολλα φρουτα τρωω και φυτικεςινες παρα φαγητο ολη μερα. Και φαρμακευτικα σκευασματα αλλατιποτε. Ελπιζω να μου δωσει κ εμενα κατι σημερα.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , dimitroula30 είπε:

Τα εχω δοκιμασει ολα πιο πολλα φρουτα τρωω και φυτικεςινες παρα φαγητο ολη μερα. Και φαρμακευτικα σκευασματα αλλατιποτε. Ελπιζω να μου δωσει κ εμενα κατι σημερα.

Για τη δυσκοιλιότητα εμένα μου είχε δώσει κάτι φακελάκια και μάλιστα την παιδική δόση, όμως δεν μπορώ να πω πως είχαν κάνει ιδιαίτερη δουλειά. Πιο πολύ με είχαν βοηθήσει τα αποξηραμένα δαμάσκηνα και τα δημητριακά (όμως μόνο τα all bran που είναι σαν γραμμούλες, όχι οι νιφάδες). Και υπομονή!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κ απο μενα!!!

Δημητρουλα με το καλο να δεις το μωρακι σου σημερα!!!θα εχει μεγαλωσει πολυ!

Εγω δυσκιλιοτητα προς το παρων δεν εχω.πηγενω 2 φορες την μερα τουαλετα.προ εγκυμοσυνης πηγενα 3.

Το κεφαλακι,οχι δεν ξερω που βρισκετε,ομως το καταλαβενω συνεχεια οποτε κουνιετε!τις τελευταιες μερες εκτος απο τις κλασικες μπουνιτσες,καταλαβενω κ ποτε κινητε,δηλαδη ποτε αλλαζει θεση!με το χρρι το νιωθει κ οαντρας μου,καθε μερα!

Αν εχει εκπτωσεις αρχες νοεμβριου,θα ψωνισω τοτε.θα τα εχω διαλεξει κ τοτε θα παω να τα αγορασω!

  • Μου αρέσει 1

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Faith 30 πόσο τυχερή είσαι!! Μακάρι να πήγαινα κι εγώ έτσι!!

Ωστόσο έχω αγχωθεί πολύ για σήμερα γιατί χθες βράδυ έκανε μια κίνηση ο άντρας μου και με χτ΄πυπησε κατά λάθος στην κοιλιά. Λέτε να έπαθε τίποτε το μωρό?

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , dimitroula30 είπε:

@Faith 30 πόσο τυχερή είσαι!! Μακάρι να πήγαινα κι εγώ έτσι!!

Ωστόσο έχω αγχωθεί πολύ για σήμερα γιατί χθες βράδυ έκανε μια κίνηση ο άντρας μου και με χτ΄πυπησε κατά λάθος στην κοιλιά. Λέτε να έπαθε τίποτε το μωρό?

Άντε καλέ μην αγχώνεσαι! Δεν είναι τόσο εύκολο να πάθει κάτι!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 μην ανχωνεσε! Να σου πω εγω τι επαθα!

Στην 17 εβδομαδα επεσα στο δρομο.σκονταψα σε ενα πεζοδρομιο κ επεσα στα τεσσερα,ευτυχως προλαβα κ εβαλα τα χερια μου.η κηλια δεν ακουμπησε κατω,αλλα τρανταχτηκα πολυ,ειχα γρατζουνιες στα γονατα.πηρα τηλ.το γιατρο κ μου ειπε αν δεν δω αιμα ,η αν δεν εχω πονους,να μην ανυσηχω.μου ειπε οτι το μωρο ειναι καλα προστατευμενο στην κηλια μας,το αμνιακο υγρο το προστατευει.

Θα σου τα εξηγησει κ ο γιατρος σου σημερα!!!περιμενουμε νεοτερα!

  • Μου αρέσει 2

EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Καλησπέρα.κάποιο λάθος υπάρχει.το πορτ μπεμπε είναι ευθύ σαν την καλαθουνα.το αβγό είναι κυρτο και έχει ζώνη για το μωρό.είναι κανονικό κάθισμα για αυτοκίνητο.δένεται στο αμάξι Και είναι συμβατά με isofix.υπάρχει σε συνδυασμό με καρότσι αλλά το πιο φθηνό είναι 700 ευρώ αλλά μάρκα που ούτε η μάνα της την ξέρει.

Το ίδιο λέμε αγάπη.. εσύ το λες αυγό εγώ το λέω Πορτ μπεμπέ.το Πορτ μπεμπέ δεν είναι ευθύ, μόνο η καλαθουνα είναι.το Πορτ μπεμπέ είναι οβάλ κάπως  και χρησιμοποιείται όπως περιεγραψες.Στο internet αν πατήσεις port bebe θα σού εμφανίσει και τα δύο προϊόντα, και την καλαθουνα και το λεγόμενο" αυγό", γι'αυτό μπερδεύονται πολλές κοπέλες,δεν είναι ξεκάθαρη η έννοια...

5 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Καλημερα σε ολες !! Κοριτσια μου επανερχομαι με το θεμα της δυσκοιλιοτητας ενω για λιγο καιρο μου ειχε λυθει. Το δυσαρεστο ειναι οτι προφανως εχω βγαλει εσωτερικες αιμορροιδες και καθε φορα που παω τουαλετα αυτες ματωνουν και αγχωνομαι οποτε βλεπω αιμα μηπως κ ειναι τιποτε αλλο. Σημερα εχω ραντεβου τοαπογευμα με τη γιατρο μου να δουμε τι θα μου πει. 

Ωστοσο εσεις καταλαβαινετε απο ποια μερια ειναι το κεφαλακι του μωρου σας? Εγω νομιζω πως το πιανω γιατι οταν ξαπλωνω πιανω κατι σκληρο και στρογγυλο. 

Εγώ όταν επιανα στα προηγούμενα αυτό το σκληρό και στρογγυλό που λες ήταν ο ποπός του πάντως και όχι το κεφάλι του... χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα με έχουν πιάσει μικρά πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Αφού χθες μέσα στον ύπνο μου ένιωσα τον πόνο και μπερδεμένη σκέφτηκα "Α να δεις που θα μου έρθει περίοδος"! Μόλις συνειδητοποίησα ότι αυτό δεν παίζει, αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε πως μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα γιαυτό να ξεκινήσω λίγο μαγνήσιο. Η αλήθεια είναι πως κουράζομαι λίγο αλλά επειδή δεν έχω κανένα σύμπτωμα από την εγκυμοσύνη παρασύρομαι λίγο. Τα έχει καμία άλλη αυτά τα πονάκια;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

@Faith 30 πόσο τυχερή είσαι!! Μακάρι να πήγαινα κι εγώ έτσι!!

Ωστόσο έχω αγχωθεί πολύ για σήμερα γιατί χθες βράδυ έκανε μια κίνηση ο άντρας μου και με χτ΄πυπησε κατά λάθος στην κοιλιά. Λέτε να έπαθε τίποτε το μωρό?

Δεν παθαίνουν τόσο εύκολα τα μωράκια μας μέσα στην κοιλίτσα, είναι καλά προστατευμένα.τι να πω και εγώ που ο γιος μου κάνει προπόνηση τάε κβο ντο πάνω μου;;

πρίν από 4 λεπτά , CME2205 είπε:

Εμένα με έχουν πιάσει μικρά πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Αφού χθες μέσα στον ύπνο μου ένιωσα τον πόνο και μπερδεμένη σκέφτηκα "Α να δεις που θα μου έρθει περίοδος"! Μόλις συνειδητοποίησα ότι αυτό δεν παίζει, αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε πως μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα γιαυτό να ξεκινήσω λίγο μαγνήσιο. Η αλήθεια είναι πως κουράζομαι λίγο αλλά επειδή δεν έχω κανένα σύμπτωμα από την εγκυμοσύνη παρασύρομαι λίγο. Τα έχει καμία άλλη αυτά τα πονάκια;

Πονακια περιόδου ή σαν συσπάσεις;


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Για τη δυσκοιλιότητα εμένα μου είχε δώσει κάτι φακελάκια και μάλιστα την παιδική δόση, όμως δεν μπορώ να πω πως είχαν κάνει ιδιαίτερη δουλειά. Πιο πολύ με είχαν βοηθήσει τα αποξηραμένα δαμάσκηνα και τα δημητριακά (όμως μόνο τα all bran που είναι σαν γραμμούλες, όχι οι νιφάδες). Και υπομονή!!!

Συμφωνώ απόλυτα για τα all bran, σωτήρια!

8 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Τα εχω δοκιμασει ολα πιο πολλα φρουτα τρωω και φυτικεςινες παρα φαγητο ολη μερα. Και φαρμακευτικα σκευασματα αλλατιποτε. Ελπιζω να μου δωσει κ εμενα κατι σημερα.

Δημητρούλα δοκίμασε all bran τα sticks όχι τα flakes. Εγώ έτσι βρήκα την υγειά μου. Αλλά έτρωγα 2 φορές (προ σακχάρου) τη μέρα, 40gr all bran (που είναι και η συνιστώμενη δόση) με γιαούρτι. Κάνε μια δοκιμή για 2 μέρες να δούμε...

Με το καλό να δείτε το μωράκι!

7 ώρες πρίν, Faith 30 είπε:

Εγω δυσκιλιοτητα προς το παρων δεν εχω.πηγενω 2 φορες την μερα τουαλετα.προ εγκυμοσυνης πηγενα 3.

 

Σε ζηλεύωωωωωω!!!!! χαχαχχα αυτό είναι ευτυχία :-P 

 

Κορίτσια μου καλησπέρα! μπήκα να πω ένα σύντομο γεια και να δω τι κάνετε! Εμείς την Τετάρτη θα δούμε το μωράκι και ανυπομονώ!!! 

4 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Εμένα με έχουν πιάσει μικρά πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Αφού χθες μέσα στον ύπνο μου ένιωσα τον πόνο και μπερδεμένη σκέφτηκα "Α να δεις που θα μου έρθει περίοδος"! Μόλις συνειδητοποίησα ότι αυτό δεν παίζει, αγχώθηκα λίγο. Ο γιατρός μου είπε πως μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα γιαυτό να ξεκινήσω λίγο μαγνήσιο. Η αλήθεια είναι πως κουράζομαι λίγο αλλά επειδή δεν έχω κανένα σύμπτωμα από την εγκυμοσύνη παρασύρομαι λίγο. Τα έχει καμία άλλη αυτά τα πονάκια;

Εγώ τελευταία νιώθω κάτι σαν πολύ ελαφριά πονάκια περιόδου, όπως αυτά που νιώθαμε στην αρχή, αλλά πολύ πιο ήπια, ίσα ίσα που τα αισθάνομαι, τώρα θα δούμε τι θα μου πει κι ο γιατρός..

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 εγώ τα έχω από νωρίς σε αυτη την εγκυμοσύνη γι αυτό ξεκίνησα μαγνήσιο από τον 3ο μήνα...συσπάσεις είναι μου είπε. Με το μαγνήσιο έγιναν πιο ήπιες οι ενοχλήσεις.


tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! Πηγα χθες για τον υπερηχο ολα καλα ο μπεμπης μου μεγαλωσε ειναι 320 γραμμαρια και 16 ποντους. Αυτο ομως που με στεναχωρησε ειναι οτι το καρουμπαλακι που επιανα χαμηλα ειναι ενα ινομυωμα που φτανει τα 3εκατοστα. Η γιατροςμου ειπε πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας καθως αυτα μεγαλωνουν λογω οιστρογονων και θα επανελθει στο αρχικο του μεγεθος χωρις να επηρεαζει τιποτε. 

  • Μου αρέσει 3

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...