Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Renaki80 είπε:

 

Απλά έχει τόσο πολύ κόσμο που δεν δίνουν τόσο σημασία και τόσο προσοχή σε ένα μέτριο ωάριο και να μέτριο σπερματοζωάριο! απλά σου λένε «δεν προχώρησε και απλα ξαναπροσπάθησε» ενώ στο μητέρα το πάλεψαν (φυσικά μιλάω για εμένα που είχα πρόβλημα Τόσο στο να βγάλω Ωάρια όσο και να φτάσουν στο στάδιο της Βλαστοκύστης) 

Τι εννοεις δεν προσπαθησαν? Τι θα μπορούσαν να κανουν για να γινει ενα εμβρυο βλαστοκυστη , αν η δυναμικη του δεν ειναι τετοια,?? Ρωταω απο αγνοια...


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, eleni17 είπε:

Τι εννοεις δεν προσπαθησαν? Τι θα μπορούσαν να κανουν για να γινει ενα εμβρυο βλαστοκυστη , αν η δυναμικη του δεν ειναι τετοια,?? Ρωταω απο αγνοια...

Όταν ζήτησα ιστορικό τότε κατάλαβα τι κάνω στο εμβρυολογικό εγώ έκανα φυσικό κύκλο Έβγαζα ένα καλό ωάριο Μερικές φορές έβγαζα και μέτριο όμως ο σύζυγος είχε μηδέν σπέρμα αφού το έψαξα έμαθα ότι θα μπορούσανε να καταψύξουν το δικό μουάριο και να δώσει ο σύζυγός μια άλλη μέρα και όταν βρίσκανε κινητικότητα να ξε παγώνα το δικό μου και να καναν γονιμοποίηση αυτή δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να κάνουν αυτή την προσπάθεια! Απλά έχει τόσο πολύ κόσμο που δεν μπορούν να ασχοληθούν με τον καθένα προσωπικά! Θα σου δώσω ένα παράδειγμα στο μητέρα περίμενα να γίνει βλαστοκύστη την Πέμπτη μέρα δεν πήγαινε καλά ο εμβρυολόγος το προσπάθησε και το άφησε και έκτη μέρα δοκιμαστικά την έκτη μέρα Πήρε Μπρος Το βλαμμένοΤο βλαμμένοκαι έγινε ένα καλό εμβρυακό! Απλά στις δύσκολες καταστάσεις πιστεύω όλα παίζονται στην λεπτομέρεια


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Όταν ζήτησα ιστορικό τότε κατάλαβα τι κάνω στο εμβρυολογικό εγώ έκανα φυσικό κύκλο Έβγαζα ένα καλό ωάριο Μερικές φορές έβγαζα και μέτριο όμως ο σύζυγος είχε μηδέν σπέρμα αφού το έψαξα έμαθα ότι θα μπορούσανε να καταψύξουν το δικό μουάριο και να δώσει ο σύζυγός μια άλλη μέρα και όταν βρίσκανε κινητικότητα να ξε παγώνα το δικό μου και να καναν γονιμοποίηση αυτή δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να κάνουν αυτή την προσπάθεια! Απλά έχει τόσο πολύ κόσμο που δεν μπορούν να ασχοληθούν με τον καθένα προσωπικά! Θα σου δώσω ένα παράδειγμα στο μητέρα περίμενα να γίνει βλαστοκύστη την Πέμπτη μέρα δεν πήγαινε καλά ο εμβρυολόγος το προσπάθησε και το άφησε και έκτη μέρα δοκιμαστικά την έκτη μέρα Πήρε Μπρος Το βλαμμένοΤο βλαμμένοκαι έγινε ένα καλό εμβρυακό! Απλά στις δύσκολες καταστάσεις πιστεύω όλα παίζονται στην λεπτομέρεια

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες απλά ένα κατεψυγμένο ωαριο δεν έχει καμμία σχεση η ποιότητα του με το φρέσκο. Δεν είναι σαν τα φρέσκα και κατεψμενα εμβρυα. Έχω αλλάξει 4 κέντρα δεν έχω ακούσει να έχουν τακτική να παγώνουν ωαρια. Εκτός από ιδιαίτερες περιπτωσεις. Χάνει την δυναμική του το ωαριο συνηθως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες απλά ένα κατεψυγμένο ωαριο δεν έχει καμμία σχεση η ποιότητα του με το φρέσκο. Δεν είναι σαν τα φρέσκα και κατεψμενα εμβρυα. Έχω αλλάξει 4 κέντρα δεν έχω ακούσει να έχουν τακτική να παγώνουν ωαρια. Εκτός από ιδιαίτερες περιπτωσεις. Χάνει την δυναμική του το ωαριο συνηθως

Συμφωνώ απόλυτα όμως θα περίμενα να υπάρχει μια σχετική ενημέρωση και όχι να το έβλεπα επειδή ζήτησα το ιστορικό!


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα όμως θα περίμενα να υπάρχει μια σχετική ενημέρωση και όχι να το έβλεπα επειδή ζήτησα το ιστορικό!

Σ αυτό έχεις δίκιο. Έπρεπε να ενημερωθεί ο γιατρός και να αποφασίσετε τι να κάνετε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anoulious είπε:

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες απλά ένα κατεψυγμένο ωαριο δεν έχει καμμία σχεση η ποιότητα του με το φρέσκο. Δεν είναι σαν τα φρέσκα και κατεψμενα εμβρυα. Έχω αλλάξει 4 κέντρα δεν έχω ακούσει να έχουν τακτική να παγώνουν ωαρια. Εκτός από ιδιαίτερες περιπτωσεις. Χάνει την δυναμική του το ωαριο συνηθως

Θα συμφωνησω. Η καταψυξη ωαριων συνίσταται σε ειδικές περιπτώσεις πχ οργανισμων σε πολυ νεαρη ηλικια με ειδικο ορμονικο προφιλ για μελλοντικη χρηση. Καμμια σχεση η δυναμική ενος ωαριου κατεψυγμένου με ενα κατεψυγμενο εμβρυο. 

Just now, Renaki80 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα όμως θα περίμενα να υπάρχει μια σχετική ενημέρωση και όχι να το έβλεπα επειδή ζήτησα το ιστορικό!

Πρεπει να υπαρχει ενημέρωση σωστα το αναφερεις για να επιλέξει το ζευγαρι πως θα κινηθεί. 

Απο το ιστορικό πως κατατοπιστηκες; Σωστή σκεψη! Ρωταω γτ ποτε τοσα χρονια δε μας ειχε κοψει να ρωτησουμε το εκαστοτε εμβρυολογικο.... Σου δινουν δλδ ενα αντιγραφο της πορειας του ωαριου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Θα συμφωνησω. Η καταψυξη ωαριων συνίσταται σε ειδικές περιπτώσεις πχ οργανισμων σε πολυ νεαρη ηλικια με ειδικο ορμονικο προφιλ για μελλοντικη χρηση. Καμμια σχεση η δυναμική ενος ωαριου κατεψυγμένου με ενα κατεψυγμενο εμβρυο. 

Πρεπει να υπαρχει ενημέρωση σωστα το αναφερεις για να επιλέξει το ζευγαρι πως θα κινηθεί. 

Απο το ιστορικό πως κατατοπιστηκες; Σωστή σκεψη! Ρωταω γτ ποτε τοσα χρονια δε μας ειχε κοψει να ρωτησουμε το εκαστοτε εμβρυολογικο.... Σου δινουν δλδ ενα αντιγραφο της πορειας του ωαριου; 

Πληρη ανάλυση τι ποιότητα πηραν απο,( ωάριο & σπερματοζωάριο) και τι ποιότητα ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ και για την καταψυξη....Και να φανταστείς το ζήτησα κατά τύχη γιατί το ήθελε το ταμείο μου Για την έγκριση της εξωσωματικής! Βέβαια να ξέρεις ότι έχει ένα μήνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καθυστέρηση για να στο δώσουν!  
 

Εγώ το κατάλαβα γιατί έκανακαλό ωάριο και στο σπέρμα ήταν μηδέν και τις δύο φορές έγραφε δε γονιμοποιήθηκε ενώ όλες τις άλλες φορές που έπαιρνε μέτριο δικό μου και μέτριο σπέρμα είχε γονιμοποιηθεί! Μετά έψαξα στο ίντερνετ τις ποιότητες και επειδή είναι πολύ αναλυτικά το καταλαβαίνεις!


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Πληρη ανάλυση τι ποιότητα πηραν απο,( ωάριο & σπερματοζωάριο) και τι ποιότητα ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ και για την καταψυξη....Και να φανταστείς το ζήτησα κατά τύχη γιατί το ήθελε το ταμείο μου Για την έγκριση της εξωσωματικής! Βέβαια να ξέρεις ότι έχει ένα μήνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καθυστέρηση

Τοσα χρόνια τώρα το ακούω!! Δεν το πιστεύω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Πληρη ανάλυση τι ποιότητα πηραν απο,( ωάριο & σπερματοζωάριο) και τι ποιότητα ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ και για την καταψυξη....Και να φανταστείς το ζήτησα κατά τύχη γιατί το ήθελε το ταμείο μου Για την έγκριση της εξωσωματικής! Βέβαια να ξέρεις ότι έχει ένα μήνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καθυστέρηση

Ειλικρινα δεν ηξερα καν οτι μπορεί να ζητηθει ιστορικο, πρωτη φορα το ακουω!Και δεν ειναι λιγα τα χρονια και τα εμβρυολογικα που έχουμε περάσει! Εγω ειχα μεινει στις ενημερώσεις των εκαστοτε εμβρυολογων αν γονιμοποιήθηκε το ωαριο, τι σταδιο εφτασε και αν θα καταψυχθει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renaki80 είπε:

Πληρη ανάλυση τι ποιότητα πηραν απο,( ωάριο & σπερματοζωάριο) και τι ποιότητα ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ και για την καταψυξη....Και να φανταστείς το ζήτησα κατά τύχη γιατί το ήθελε το ταμείο μου Για την έγκριση της εξωσωματικής! Βέβαια να ξέρεις ότι έχει ένα μήνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ καθυστέρηση για να στο δώσουν! 

Πρώτη φορα το ακούω...γνωρίζεις μήπως μπορόυμε οποιαδήποτε στιγμη να ζητησουμε κάτι τέτοιο...??σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να εχεις μια τελεια χοριακη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Ειλικρινα δεν ηξερα καν οτι μπορεί να ζητηθει ιστορικο.... Και δεν ειναι λιγα τα χρονια και τα εμβρυολογικα που έχουμε περάσει! Εγω ειχα μεινει στις ενημερώσεις των εκαστοτε εμβρυολογων αν γονιμοποοιηθηκε το ωαριο και τι σταδιο εφτασε και αν θα καταψυχθει. 

Είναι όλα υποχρεωμένα να σου απαντήσουν ανσλυτικά!

 

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ! ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΑΥΡΙΟ! ΚΣΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΜΑΧΗ....

Just now, Toxotaki είπε:

Πρώτη φορα το ακούω...γνωρίζεις μήπως μπορόυμε οποιαδήποτε στιγμη να ζητησουμε κάτι τέτοιο...??σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να εχεις μια τελεια χοριακη

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΝΕΣΙΣ ΣΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ!

  • Μου αρέσει 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Είναι όλα υποχρεωμένα να σου απαντήσουν ανσλυτικά!

 

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, Η ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ! ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΑΥΡΙΟ! ΚΣΛΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΜΑΧΗ....

Ξεκουρασου κοριτσι μου,καλο βραδυ, καλη δυναμη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Renaki80 είπε:

Καλώς σας βρήκα ❤️ είναι πρώτη φορά που γράφω. κάνω προσπάθεια για παιδάκι εδώ και σχεδόν τρία χρόνια με εξωσωματική. την πρώτη φορά που έκανα εμβρυομεταφορά είχα αρνητική χοριακή, την δεύτερη φορά που έκανα εμβρυομεταφορά είχα θετική χοριακή και μετά από δυο μέρες έπεσε η τιμή Και μηδένισε και τώρα βρίσκομαι στην τρίτη μου προσπάθεια, Μετά από ένα χρόνο ωοληψίες προσπαθώντας να μαζέψω δύο Καλές βλαστοκύστες! Επιτέλους το Σάββατο 23/5/2020 έκανα εμβρυομεταφορά με δύο βλαστοκύστες είχα πολλούς πόνους χαμηλά μέχρι και χθες,Τρίτη και σήμερα δε νιώθω τίποτα απολύτως. εννοείται ότι αυτή η αβεβαιότητα Με έχει τρελάνει από την αγωνία. Υπάρχει ο φόβος του γνωστού αρνητικού αποτελέσματος με όλα τα συνακόλουθα καιΦυσικά δεν μπορώ να κάνω κάτι, παρά να ελπίζω και να περιμένω για το θετικό αποτέλεσμα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που μετά την έμβρυομεταφορά δεν είχε κανένα σύμπτωμα; ούτε στήθος, ούτε πόνους;

Καλησπέρα κ από μένα κ καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας! Όλες εδώ οι κοπέλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις με σένα κ ακόμα συνεχίζουμε τον αγώνα μας!! Τα συμπτώματα σε άλλες κοπέλες είναι πολλά κ σε άλλες ελάχιστα έως κ μηδαμινά. Θα μιλήσω όμως για μένα. Την δεύτερη φορά που κατάφερα και έκανα εμβρυομεταφορά, είχα πολλά συμπτώματα επί μέρες (πολλά έντονα και ξαφνικά τσιμπήματα, σφαχτες στην κοιλιακή χωρα) , παρόλα αυτά η β-χοριακη μου ήταν αρχικά 9 κ έπειτα από δύο μέρες 0 . Την τρίτη μου και τωρινή προσπάθεια, έκανα εμβρυομεταφορά κ τα συμπτώματα;;; Δυο μέρες κάτι ελαφρά τσιμπήματα κ τπτ άλλο... Τπτ!!! Αύριο πάω για β-χοριακη κ ο Θεός να μας βοηθήσει!! Μην απογοητεύεσαι κ γω 3 χρόνια προσπαθώ είτε φυσιολογικά είτε με άλλους τρόπους κ φάρμακα... Πίστη στο Θεό κ εμπιστοσύνη... Όλα θα πάνε καλά κ θα πάρουμε κ μεις αγκαλιά τα μωράκια ή το μωράκι μας!!! Να επιμένεις στον στόχο σου κ να κοιτάς μόνο αυτον. Να μην αφήνεις τις σκέψεις σου να μαυρωνουν την ψυχούλα σου που πρέπει να μένει γαλήνια σε τέτοιες δοκιμασίες. Σου εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς όπως κ σε όλες εδώ μέσα.. Ειλικρινά!!! Σας συμπάθησα χωρίς να σας ξέρω γτ πολύ απλά μιλάμε πιο ανοιχτά για τα συναισθήματα που έχουμε κ δεν ταλαιπωρούμε τους δικούς μας ανθρώπους!!! Εδώ είμαστε ο,τι θελήσεις!!! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deppybach είπε:

Καλησπέρα κ από μένα κ καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας! Όλες εδώ οι κοπέλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις με σένα κ ακόμα συνεχίζουμε τον αγώνα μας!! Τα συμπτώματα σε άλλες κοπέλες είναι πολλά κ σε άλλες ελάχιστα έως κ μηδαμινά. Θα μιλήσω όμως για μένα. Την δεύτερη φορά που κατάφερα και έκανα εμβρυομεταφορά, είχα πολλά συμπτώματα επί μέρες (πολλά έντονα και ξαφνικά τσιμπήματα, σφαχτες στην κοιλιακή χωρα) , παρόλα αυτά η β-χοριακη μου ήταν αρχικά 9 κ έπειτα από δύο μέρες 0 . Την τρίτη μου και τωρινή προσπάθεια, έκανα εμβρυομεταφορά κ τα συμπτώματα;;; Δυο μέρες κάτι ελαφρά τσιμπήματα κ τπτ άλλο... Τπτ!!! Αύριο πάω για β-χοριακη κ ο Θεός να μας βοηθήσει!! Μην απογοητεύεσαι κ γω 3 χρόνια προσπαθώ είτε φυσιολογικά είτε με άλλους τρόπους κ φάρμακα... Πίστη στο Θεό κ εμπιστοσύνη... Όλα θα πάνε καλά κ θα πάρουμε κ μεις αγκαλιά τα μωράκια ή το μωράκι μας!!! Να επιμένεις στον στόχο σου κ να κοιτάς μόνο αυτον. Να μην αφήνεις τις σκέψεις σου να μαυρωνουν την ψυχούλα σου που πρέπει να μένει γαλήνια σε τέτοιες δοκιμασίες. Σου εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς όπως κ σε όλες εδώ μέσα.. Ειλικρινά!!! Σας συμπάθησα χωρίς να σας ξέρω γτ πολύ απλά μιλάμε πιο ανοιχτά για τα συναισθήματα που έχουμε κ δεν ταλαιπωρούμε τους δικούς μας ανθρώπους!!! Εδώ είμαστε ο,τι θελήσεις!!! 

Σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα! Και εμείς είμαστε εδώ για σένα, η μία για την άλλη, γιατί μόνο εμείς μπορουμε να καταλάβουμε το τι περνάμε!

θα παριμένω με αγωνία νέα σου! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...