Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

6 minutes ago, elpida2019 said:

Κορίτσια μου έχω αγχωθεί. Έκανα χθες χοριακή και ήταν 220. Χάρηκα πολύ δεν περιγράφεται πόσο. Σήμερα έχει φουσκώσει η κοιλιά μου έχω αέρια και ρέψιμο συνέχεια. Αυτά τα συμπτώματα ακριβώς είχα και πριν ένα χρόνο όταν είχα εξωμήτρια κύηση. Ξέρω ακούγεται υπερβολικό. Έζησα έναν εφιάλτη δε θέλω να το περάσω ξανά όλο αυτό. Ουφ δεν μπορώ.  ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..

Ελπιδα μ και εγώ το ίδιο φοβήθηκα στην αρχή πολύ αλλά τελικά απ όσο έψαξα αν είναι έξωμητριά είναι αρκετα πιο χαμηλή η χοριακη..  μην ανησυχείς :) όλα καλά θα είναι !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , mpourmoura είπε:

Ηταν η πρωτη μου αλλα ημουν τοσο σιγουρω οτι θα γινει με την πρωτη που απογοητευτηκα.κ αυτο γτ δεν ειχαμε προβλημα γονιμοτητας κ τα εμβρυα ηταν αρριστης ποιοτητας.

Στην πρώτη πάντα είμαιστε σίγουρες γι αυτό και η απογοήτευση είναι μεγάλη! Βάλε στο μυαλό σου έναν μέγιστο αριθμό που επιτρέπεις στον οργανισμό σου να κάνει. Κάθε φορά να σκέφτεσαι ότι θα πετύχει η τελευταία απ' αυτές και όλες οι ενδιάμεσες θα είναι απλώς τα σκαλοπάτια... Μπορεί να να σου έρθει νωρίτερα και τότε η χαρά θα είναι διπλάσια! Απλώς μην τα παρατάς!

πρίν από 21 λεπτά , elpida2019 είπε:

Κορίτσια μου έχω αγχωθεί. Έκανα χθες χοριακή και ήταν 220. Χάρηκα πολύ δεν περιγράφεται πόσο. Σήμερα έχει φουσκώσει η κοιλιά μου έχω αέρια και ρέψιμο συνέχεια. Αυτά τα συμπτώματα ακριβώς είχα και πριν ένα χρόνο όταν είχα εξωμήτρια κύηση. Ξέρω ακούγεται υπερβολικό. Έζησα έναν εφιάλτη δε θέλω να το περάσω ξανά όλο αυτό. Ουφ δεν μπορώ.  ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..

Μην αγχώνεσαι. Έχω περάσει από παλίνδρομη, με απόξεση που μου δημιούργησε συμφύσεις και παιδεύτηκα, κι αυτός είναι ένας λόγος που ακόμα δεν μπορώ να χαρώ τα ευχάριστα αποτελέσματα που έχω... Κράτα μια επιφύλαξη αλλά μην προδικάζεις το αρνητικό αποτέλεσμα... Όλα να πάνε κατ' ευχήν σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sabie said:

Στην πρώτη πάντα είμαιστε σίγουρες γι αυτό και η απογοήτευση είναι μεγάλη! Βάλε στο μυαλό σου έναν μέγιστο αριθμό που επιτρέπεις στον οργανισμό σου να κάνει. Κάθε φορά να σκέφτεσαι ότι θα πετύχει η τελευταία απ' αυτές και όλες οι ενδιάμεσες θα είναι απλώς τα σκαλοπάτια... Μπορεί να να σου έρθει νωρίτερα και τότε η χαρά θα είναι διπλάσια! Απλώς μην τα παρατάς!

Μην αγχώνεσαι. Έχω περάσει από παλίνδρομη, με απόξεση που μου δημιούργησε συμφύσεις και παιδεύτηκα, κι αυτός είναι ένας λόγος που ακόμα δεν μπορώ να χαρώ τα ευχάριστα αποτελέσματα που έχω... Κράτα μια επιφύλαξη αλλά μην προδικάζεις το αρνητικό αποτέλεσμα... Όλα να πάνε κατ' ευχήν σου εύχομαι!

Just now, Sabie said:

Στην πρώτη πάντα είμαιστε σίγουρες γι αυτό και η απογοήτευση είναι μεγάλη! Βάλε στο μυαλό σου έναν μέγιστο αριθμό που επιτρέπεις στον οργανισμό σου να κάνει. Κάθε φορά να σκέφτεσαι ότι θα πετύχει η τελευταία απ' αυτές και όλες οι ενδιάμεσες θα είναι απλώς τα σκαλοπάτια... Μπορεί να να σου έρθει νωρίτερα και τότε η χαρά θα είναι διπλάσια! Απλώς μην τα παρατάς!

Μην αγχώνεσαι. Έχω περάσει από παλίνδρομη, με απόξεση που μου δημιούργησε συμφύσεις και παιδεύτηκα, κι αυτός είναι ένας λόγος που ακόμα δεν μπορώ να χαρώ τα ευχάριστα αποτελέσματα που έχω... Κράτα μια επιφύλαξη αλλά μην προδικάζεις το αρνητικό αποτέλεσμα... Όλα να πάνε κατ' ευχήν σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fouli είπε:

Πείτε μου σας παρακαλώ  στις πόσες μέρες απο την εβρυμετφορα γίνετε η χοριακη σε ένα μόριδιο τριών ημερών και πότε σε μια βλαστοκύτταρα πέντε ημερών.?

Αν δεν κάνω λάθος μορίδια λέγονται τα έμβρυα 4 ημερών και όχι τριών. Σ' αυτά τα έμβρυα η χοριακή συστήνεται 12-14 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά, ενώ στις βλαστοκύστεις (έμβρυα 5 ημερών) βλέπεις αποτέλεσμα και από 10η μέρα (ίσως και από 9η)

Κορίτσια, μια ερώτηση κι από μένα, αν φυσικά γνωρίζετε...

Δικαιούμαστε κάποια επιστροφή χρημάτων απ' το ταμείο; Αν ναι, ποιες οι προϋποθέσεις και ποια η διαδικασία;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, hope1 said:

Ελπιδα μ και εγώ το ίδιο φοβήθηκα στην αρχή πολύ αλλά τελικά απ όσο έψαξα αν είναι έξωμητριά είναι αρκετα πιο χαμηλή η χοριακη..  μην ανησυχείς :) όλα καλά θα είναι !! 

Μακάρι. Το εύχομαι. Είχες κι εσύ παρόμοια συμπτώματα και το έψαξες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sabie said:

Αν δεν κάνω λάθος μορίδια λέγονται τα έμβρυα 4 ημερών και όχι τριών. Σ' αυτά τα έμβρυα η χοριακή συστήνεται 12-14 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά, ενώ στις βλαστοκύστεις (έμβρυα 5 ημερών) βλέπεις αποτέλεσμα και από 10η μέρα (ίσως και από 9η)

Κορίτσια, μια ερώτηση κι από μένα, αν φυσικά γνωρίζετε...

Δικαιούμαστε κάποια επιστροφή χρημάτων απ' το ταμείο; Αν ναι, ποιες οι προϋποθέσεις και ποια η διαδικασία;

Ναι δικαιούμαστε επίδομα εξωσωματικής. Δεν υπάρχουν προϋποθέσεις. Για κάθε ωοληψια / εμβρυομεταφορα δικαιούσαι το ποσό των 350 ευρώ (Δε θυμαμαι το ακριβές νούμερο). Χρειάζεσαι να καταθέσεις στο ΙΚΑ που ανήκεις μια βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια υπογεγραμμένη από το γιατρό καθώς και την απόφαση της επιτροπής εξωσωματικής. Μαζί θα καταθεσεις και ένα χαρτί που αναφέρει το Iban του λογαριασμού σου για να στα καταθέσουν. Υπάρχει χρονικό όριο 6 μηνών από την προσπάθεια , μετά παραγράφονται και δεν παίρνεις κάτι. Ψάξτε γιατί κι εγώ τυχαία το διάβασα εδώ και πήρα το επίδομα αυτό μέσα σε 2 βδομαδες που κατέθεσα τα χαρτιά. Και το δικαιούσαι για πάνω από μια προσπάθεια αλλά δε θυμαμαι πόσες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sabie είπε:

Δικαιούμαστε κάποια επιστροφή χρημάτων απ' το ταμείο; Αν ναι, ποιες οι προϋποθέσεις και ποια η διαδικασία;

350 ευρώ αν θυμάμαι καλά και τα φάρμακα...νομίζω ήταν 3 πακέτα menopur από το φαρμακείο του εοππυ. Πρέπει όμως να έχετε πρώτα περάσει από επιτροπή. Ζητούν πολλές εξετάσεις και σε συγκεκριμένη μέρα παρουσιάζεις όλα τα δικαιολογητικά και εγκρινουν ή όχι. Εμάς μας απέρριψαν την 1η και περάσαμε και 2η φορά με πλαστό σπερμοδιάγραμμα...πιο πολύ ταλαιπωρηθήκαμε να περάσουμε παρά όλα τα άλλα. Άσε! Για 2 προσπάθειες δικαιούσαι φάρμακα αν έχουν απόσταση 1 έτους. Εμείς χάσαμε τη 2η. Μπορείς να ξαναπεράσεις βέβαια...Αυτά από τη δική μου εμπειρία.

Just now, chris79 είπε:

Ναι δικαιούμαστε επίδομα εξωσωματικής. Δεν υπάρχουν προϋποθέσεις. Για κάθε ωοληψια / εμβρυομεταφορα δικαιούσαι το ποσό των 350 ευρώ (Δε θυμαμαι το ακριβές νούμερο). Χρειάζεσαι να καταθέσεις στο ΙΚΑ που ανήκεις μια βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια υπογεγραμμένη από το γιατρό καθώς και την απόφαση της επιτροπής εξωσωματικής. Μαζί θα καταθεσεις και ένα χαρτί που αναφέρει το Iban του λογαριασμού σου για να στα καταθέσουν. Υπάρχει χρονικό όριο 6 μηνών από την προσπάθεια , μετά παραγράφονται και δεν παίρνεις κάτι. Ψάξτε γιατί κι εγώ τυχαία το διάβασα εδώ και πήρα το επίδομα αυτό μέσα σε 2 βδομαδες που κατέθεσα τα χαρτιά. Και το δικαιούσαι για πάνω από μια προσπάθεια αλλά δε θυμαμαι πόσες 

Μα αλήθεια τώρα;;;; Πολύ ελπιδοφόρο!!! Μπορεις δλδ και ανεξάρτητα από τα φάρμακα; Πολύ καλό!! Τώρα το ξαναδιάβασα...με της επιτροπής το χαρτί! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis said:

350 ευρώ αν θυμάμαι καλά και τα φάρμακα...νομίζω ήταν 3 πακέτα menopur από το φαρμακείο του εοππυ. Πρέπει όμως να έχετε πρώτα περάσει από επιτροπή. Ζητούν πολλές εξετάσεις και σε συγκεκριμένη μέρα παρουσιάζεις όλα τα δικαιολογητικά και εγκρινουν ή όχι. Εμάς μας απέρριψαν την 1η και περάσαμε και 2η φορά με πλαστό σπερμοδιάγραμμα...πιο πολύ ταλαιπωρηθήκαμε να περάσουμε παρά όλα τα άλλα. Άσε! Για 2 προσπάθειες δικαιούσαι φάρμακα αν έχουν απόσταση 1 έτους. Εμείς χάσαμε τη 2η. Μπορείς να ξαναπεράσεις βέβαια...Αυτά από τη δική μου εμπειρία.

Μα αλήθεια τώρα;;;; Πολύ ελπιδοφόρο!!! Μπορεις δλδ και ανεξάρτητα από τα φάρμακα; Πολύ καλό!! Τώρα το ξαναδιάβασα...με της επιτροπής το χαρτί! 

Αυτό που λέω είναι άλλο από τα φάρμακα. Είναι αφού κανείς την ωοληψια  / εμβρυομεταφορα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Fouli είπε:

Πείτε μου σας παρακαλώ  στις πόσες μέρες απο την εβρυμετφορα γίνετε η χοριακη σε ένα μόριδιο τριών ημερών και πότε σε μια βλαστοκύτταρα πέντε ημερών.?

Εμένα μου είπαν 11η μέρα με τρίτης μέρας έμβρυο η χοριακή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Ναι δικαιούμαστε επίδομα εξωσωματικής. Δεν υπάρχουν προϋποθέσεις. Για κάθε ωοληψια / εμβρυομεταφορα δικαιούσαι το ποσό των 350 ευρώ (Δε θυμαμαι το ακριβές νούμερο). Χρειάζεσαι να καταθέσεις στο ΙΚΑ που ανήκεις μια βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια υπογεγραμμένη από το γιατρό καθώς και την απόφαση της επιτροπής εξωσωματικής. Μαζί θα καταθεσεις και ένα χαρτί που αναφέρει το Iban του λογαριασμού σου για να στα καταθέσουν. Υπάρχει χρονικό όριο 6 μηνών από την προσπάθεια , μετά παραγράφονται και δεν παίρνεις κάτι. Ψάξτε γιατί κι εγώ τυχαία το διάβασα εδώ και πήρα το επίδομα αυτό μέσα σε 2 βδομαδες που κατέθεσα τα χαρτιά. Και το δικαιούσαι για πάνω από μια προσπάθεια αλλά δε θυμαμαι πόσες 

Να ρωτήσω κάτι, δικαιούμαστε κ μόνο με εμβρυομεταφορα; Η θα πρέπει να έχει γίνει κ διέγερση ;


4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι το μισό ποσό για σκέτη εμβρυομεταφορα. Εγώ πριν 2 εβδομάδες  κατέθεσα χαρτιά για μια εμβρυομεταφορα που έκανα Γενάρη και μια του Μαΐου και ειχα και την ωοληψια που είχε γίνει πέρυσι τον Ιούλιο αλλά τη δεχτήκανε για να «κουμπώσει» με την εμβρυομεταφορα. Και πήρα όλο το ποσό για το ένα πακέτο + μισό ποσό για τη δεύτερη σκέτη εμβρυομεταφορα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Έχει τύχει κάποια από εσάς να επαναλάβει χοριακή σε διαφορετικό εργαστήριο?

Εγώ !!! Τη δεύτερη χοριακη την έκανα σε άλλο γιατί το πρώτο ήταν κλειστό!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

Εγώ !!! Τη δεύτερη χοριακη την έκανα σε άλλο γιατί το πρώτο ήταν κλειστό!

Ρωτώ γιατί σήμερα επρεπε να κανω τη δευτερη μου χοριακη και το εργαστηριο που εκανα την πρώτη ήταν κλειστό.  Αλλά επειδή είχα κάνει παλαιότερα και στα δύο εργαστήρια είχα προσέξει ότι έχουν διαφορετικά φυσιολογικά όρια.Σε σένα  ήταν τα ίδια όρια ή είχαν διαφορές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...