Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elia38 είπε:

Χοριακή.

 Διάβασα όμως ότι η χοριακή ανιχνεύεται 11 μέρες μετά τη σύλληψη, οπότε αν η σύλληψη καθυστέρησε υπάρχει περίπτωση να μην ανιχνεύεται ακόμη;

αν ειχες σημερα τα πονακια κ το αιματακι μπορει να εγινε σημερα η εμφυτευση οποτε πως να δειξει η χοριακη. αν σου εχει πει να κανεις την παρασκευη χοριακη ειναι πολυ νωρις σημερα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elia38 είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Γράφω πρώτη φορά στο site κι ελπίζω να είμαι σωστή. Είμαι στην 11η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά ενος εμβρύου 3 ημερών και σήμερα έχω πόνους περιόδου τόσο χαμηλά όσο και στη μέση και έβγαλα μια μικρή καφέ βλέννη. Είχε καμία παρόμοια συμπτώματα με θετική χοριακή ή να μην ελπίζω;Μου περνάει από το μυαλό να κάνω ένα τεστ φαρμακείου. Ποια η γνώμη σας;

καλησπέρα!  Δεν θελω να σε ξεσηκωσω αλλά  και εγώ είχα καφέ την 10η μέρα και πήρα θετική χοριακή.  Στο κέντρο που ρώτησα μου είπαν ότι οι περισσότερες κοπέλες που έχουν τέτοιο σύμπτωμα είχαν θετική χοριακή.  Πάντως είναι νωρίς  να κάνεις από τώρα πιστεύω. Περίμενε ως την ημέρα  που σου είπαν. 

Link to comment
Share on other sites

teta2 μακάρι να γίνει το ίδιο και σε εμένα. Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει/έρθουν το/τα ζουζούνι/ζουζούνια σου.

Είχες και πόνους ή μόνο καφέ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Elia38 είπε:

teta2 μακάρι να γίνει το ίδιο και σε εμένα. Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει/έρθουν το/τα ζουζούνι/ζουζούνια σου.

Είχες και πόνους ή μόνο καφέ;

όχι πονους δεν είχα,  μόνο που είχα πρηστει απίστευτα. Βέβαια λίγο  πριν κάνω χοριακή  ξεπρηστηκα τελείως και νόμιζα ότι απέτυχα αλλά  έκανα λάθος!  α είχα και δέκατα ένιωθα συνεχώς ότι είμαι ζεστή! Πάντως  θυμάμαι ότι μου είχαν πει πως αν το καφέ δεν γίνει αίμα είναι μια χαρά.  Σου εύχομαι να έχεις καλά νέα !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2019 at 11:34 ΠΜ, Pagotoula είπε:

@Λιζι Κοριτσι μου καταλαβαινουμε την αγωνια σου, οσα ομως περιγραφεις φαινονται πολυ θετικα σημαδια! Σου ευχομαι μια τεραστια χοριακη!

@Kathrin17 Τι υπεροχα νεα! Κι εγω να πω στα λεγα..;;;; Με το καλο μια υπεροχη διδυμομανουλα ομορφη!!!

Κοριτσια μου, δυστυχως τα δικα μου νεα δεν ειναι και πολυ ενθαρρυντικα. Πρωι πρωι καναμε υπερηχο, με σκοπο να φυγουμε για διακοπουλες, αλλα τα πραγματα δεν ειναι οπως τα θελαμε. Εντοπισαμε σακο, αλλα το μεγεθος του ειναι πολυ μικρο. Βαση της ημερομηνιας εμβρυομεταφορας θα επρεπε να κοντευει τις 6 εβδομαδες, αλλα το μεγεθος του με το ζορι μας εδειχνε 5. Οι περιπτωσεις ειναι δυο. Η πρωτη και θετικη, να εγινε πολυ καθυστερημενη εμφυτευση, που ομως δεν συμβαδιζει με τις τιμες τις χοριακης. Η δευτερη και αρνητικη, το εμβρυο να μην αναπτυσσεται κανονικα και να παλινδρομησε. Λογω του ιστορικου μου, ο γιατρος ειναι πολυ συγκρατημενος. Θα με δει σε 2 εβδομαδες ακριβως για να εχουμε σαφη και ξεκαθαρη εικονα. Δεν σας κρυβω οτι στεναχωρηθηκα παρα πολυ. Ειχα που ειχα αγχος, τωρα δεν θα ξερω πως θα περασουν οι μερες. Ειλικρινα ουτε για διακοπες εχω ορεξη, ουτε για τιποτα. Μονο θα προσευχομαι και θα ελπιζω. Τα καλυτερα σε ολες σας ευχομαι!

@Pagotoula κοριτσακι μου, σου ευχομαι ολα να πανε καλα και απλα να ηταν μια καθυστερημένη εμφυτευση.... η Παναγία μας ειναι μεγάλη.... ❤❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , teta2 είπε:

όχι πονους δεν είχα,  μόνο που είχα πρηστει απίστευτα. Βέβαια λίγο  πριν κάνω χοριακή  ξεπρηστηκα τελείως και νόμιζα ότι απέτυχα αλλά  έκανα λάθος!  α είχα και δέκατα ένιωθα συνεχώς ότι είμαι ζεστή! Πάντως  θυμάμαι ότι μου είχαν πει πως αν το καφέ δεν γίνει αίμα είναι μια χαρά.  Σου εύχομαι να έχεις καλά νέα !!!

Ευχαριστώ πολύ teta2 ....περιμένουμε και βλέπουμε αν και νιώθω σαν να μου έρχεται η ακατανόμαστη. Δεν το επιθυμώ κι έχω ρίξει το απίστευτο κλάμα αλλά δε γίνεται τίποτα. Δεν είναι στο χέρι μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elia38 είπε:

Ευχαριστώ πολύ teta2 ....περιμένουμε και βλέπουμε αν και νιώθω σαν να μου έρχεται η ακατανόμαστη. Δεν το επιθυμώ κι έχω ρίξει το απίστευτο κλάμα αλλά δε γίνεται τίποτα. Δεν είναι στο χέρι μας.

Κανε υπομονη κοριτσι μου..ξερω ειναι δυσκολο..με τοσα φαρμακα που παιρνουμε αποκλειεται να ερθει περιοδος..κ γω ειχα πονους περιοδου για αρκετες μερες κ ακομη εχω αν κ ειμαι εγκυος!!!οποτε οπως βλεπεις κσλα σημαδια ειναι αυτα!!επισης ειχα καφε υγρα..:-D..σου ευχομαι μια ωραια χοριακη την παρασκευη!!τα φιλια μου!!

  • Μου αρέσει 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Κανε υπομονη κοριτσι μου..ξερω ειναι δυσκολο..με τοσα φαρμακα που παιρνουμε αποκλειεται να ερθει περιοδος..κ γω ειχα πονους περιοδου για αρκετες μερες κ ακομη εχω αν κ ειμαι εγκυος!!!οποτε οπως βλεπεις κσλα σημαδια ειναι αυτα!!επισης ειχα καφε υγρα..:-D..σου ευχομαι μια ωραια χοριακη την παρασκευη!!τα φιλια μου!!

Ευχαριστώ Karhrin17...μακάρι. Μου δίνετε πολύ κουράγιο μ αυτά που γράφετε. Μακάρι να είναι έτσι και για μένα. Φιλιά κι από μένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα. Δυστυχώς άρχισε το αίμα οπότε τέλος και οι ελπίδες. Σε όσες είστς εγκυος μια υγιή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούμε δεν το βάζουμε κάτω. Φιλιά.

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elia38 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δυστυχώς άρχισε το αίμα οπότε τέλος και οι ελπίδες. Σε όσες είστς εγκυος μια υγιή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούμε δεν το βάζουμε κάτω. Φιλιά.

Κουράγιο δεν το βάζουμε κάτω... Θα ξαναπροσπαθήσουμε και θα τα καταφέρουμε.. θετική σκέψη και όλα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elia38 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δυστυχώς άρχισε το αίμα οπότε τέλος και οι ελπίδες. Σε όσες είστς εγκυος μια υγιή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούμε δεν το βάζουμε κάτω. Φιλιά.

Λυπαμαι πολυ κοπελα μου.. καταλαβαινουμε ολες απολυτα το πως νιωθεις.. Χαιρομαι ομως που σε βλεπω αποφασισμενη κ δεν το βαζεις κατω! Εχε πιστη κ συντομα θα τα καταφερεις!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Elia38 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Δυστυχώς άρχισε το αίμα οπότε τέλος και οι ελπίδες. Σε όσες είστς εγκυος μια υγιή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και σε όσες προσπαθούμε δεν το βάζουμε κάτω. Φιλιά.

Λυπάμαι  πολύ!  Πίστευα ότι θα είχες θετικά νέα. .Έχεις δίκιο  όμως,  η προσπάθεια  δεν σταματάει εδώ! καλή συνέχεια σου εύχομαι! !

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

Λυπαμαι πολυ κοπελα μου.. καταλαβαινουμε ολες απολυτα το πως νιωθεις.. Χαιρομαι ομως που σε βλεπω αποφασισμενη κ δεν το βαζεις κατω! Εχε πιστη κ συντομα θα τα καταφερεις!!

Ευχαριστώ πολύ Hope89. Ξέρω ότι μπορεί να είστε και οι μοναδικές που με καταλαβαίνετε τόσο πολύ. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

10 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Λυπάμαι  πολύ!  Πίστευα ότι θα είχες θετικά νέα. .Έχεις δίκιο  όμως,  η προσπάθεια  δεν σταματάει εδώ! καλή συνέχεια σου εύχομαι! !

Ευχαριστώ teta2. Κι εγώ είχα αναθαρρέψει λίγο σκεπτόμενη μήπως έγινε αργότερα η σύλληψη αλλά ..Έκλαψα πολύ αλλά δε βγάζει πουθενά. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...