Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

cafe Απριλιος 2011


Αννα25

Recommended Posts

Ναι βρε μια χαρα ειναι το αθλητικο

Βασω πολοι γιατροι δεν το αναφερουν αλλα καλο ειναι τωρα τους τελευταιους μηνες να τα καταργησεις αυτα τα σουτιεν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να σου πω και εγω λογω του μεγαλου στηθους ειχα μονο με μπανελες πηγα ομως και πηρα εγκυμοσυνης ειναι πολυ απαλα και κρατανε καλα αυτα που πηρα δεν ηταν και ακριβα πηρα τρια απο 12 εως 20ε δεν εδωσα πολλα γιατι μετα θα θελουμε και θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε μια χαρα ειναι το αθλητικο

Βασω πολοι γιατροι δεν το αναφερουν αλλα καλο ειναι τωρα τους τελευταιους μηνες να τα καταργησεις αυτα τα σουτιεν

Έχει λογική το να μην πιέζεις πολύ την περιοχή. Θα προσπαθήσω να τις καταργήσω. Πήρα όμως 1 σουτιέν εγκυμοσύνης/ θηλασμού χωρίς μπανέλες από το ΛΗΤΩ και εκτός του ότι έκανε ?50 δεν μπορώ να πω ότι με βόλεψε. Επίσης είναι σας το σουτιέν της γιαγιάς μου. Πήρα δύο αντίστοιχα από Η&Μ τα οποία είναι θηλασμού με μπανέλες, πολύ χαριτωμένα, ? 14 το ένα και είναι πολύ καλύτερα. Παρ' όλα αυτά ίσως πάρω κι εγώ κανένα αθλητικό.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αν στο μαιευτηριο σε δουν οι μαιες με σουτιεν θηλασμου με μπανελες θα σου την πουν...και καλο ειναι του θηλασμου να ειναι με το τριγωνο απο μεσα κρατανε ποιο καλα το στηθος ειναι σταθερα

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αν στο μαιευτηριο σε δουν οι μαιες με σουτιεν θηλασμου με μπανελες θα σου την πουν...και καλο ειναι του θηλασμου να ειναι με το τριγωνο απο μεσα κρατανε ποιο καλα το στηθος ειναι σταθερα

Με το τρίγωνο από μέσα είναι και όλα αυτά που έχω. Και αυτά με τις μπανέλες και αυτό που δεν έχει μπανέλες. Έχω πάρει και δύο από mothercare χωρίς μπανέλες αλλά άλλαξα νούμερο και δεν μου κάνουν. Τί θα κάνω? Έχω απέλπιστεί με τα σουτιέν. Έχω δώσει ένα σωρό λεφτά και τελικά πάλι δεν έχω σουτιέν? Τέλος πάντων μπορεί να πάω να πάρω 1-2 ακόμα χωρίς μπανέλες γιατί πρέπει να κάνουμε ότι είναι σωστό για τον οργανισμό μας και το μωρό μας, σωστά?


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασω μου για καθε μερα πηγαινε παρε κανα αθλητικο που ειναι φθηνα και του θηλασμου αστα για τον τελευταιο μηνα για να ξερεις και νουμερο αν παρεις απο τωρα μπορει να μην σου κανουν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Αννα και εμενα εχει σκουρυνει πολυ η θηλη, ασε που εχει γινει τεραστια (οπως κ το υπολοιπο στηθος)!!!Οσο για τα κιλα...αφηστε...εχω ηδη παρει 13...Ετσι και στις προηγουμενες, στο μεγαλο μου γιο συνολο 23κ και στο μικρο 15κ (οχι οτι προσεχα απλως λογω καλοκαιριου τους τελευταιους μηνες δεν ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μου!).Στους πρωτους 6 μηνες μετα τις γεννες τα κιλα ειχαν εξαφανιστει χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια,μακαρι να γινει παλι ετσι!!!


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις ομορφες.Διαβασα ολες τις απαντησεις με προσοχη και πραγματικα χαρηκα γιατι νιωθω οτι με καταλαβαινετε.Σ'εμενα το προβλημα ειναι οτι εχω κανει μονο την μικρη καμπυλη σακχαρου με τα 50γρ.γλυκοζης(την ειχε ζητησει προληπτικα ο ενδοκρινολογος μου που ειναι και διαβητολογος στον 5μηνα λογω του οτι ειμαι πανω απο 30,ειμαι 33)ενω τη μεγαλη καμπυλη με τα 100γρ.δεν μπορεσα να την κανω γιατι και τις 2 φορες που πηγα την εκανα εμετο.Η μικρη καμπυλη βεβαια ηταν αψογη αλλα δεν εχω αποτελεσματα απο τη μεγαλη.Οποτ,οταν ο γιατρος ειδε το βαρος του μπεμπη ανησυχησε μηπως κανω διαβητη.Αν βγει λεει μεγαλο το παιδι μπορει και στη μετεπειτα ζωη του να εχει προβλημα με το βαρος του και αυτο ειναι κατι το οποιο με θλιβει πραγματικα γιατι εγω ζω μια ζωη στη στερηση και στη διαιτα.Χανω 3κιλα παιρνω 5.Το μονο που θελω ειναι ενα υγιεστατο μωρακι,πραγματικα εμενα δεν με νοιαζει καθολου αν θα ειναι πιο γεματο απ'οτι πρεπει,αλλα εγω εχω βιωσει πολλες φορες ρατσισμο και επικριτικα σχολια τις περιοδους που επαιρνα βαρος και δεν θα ηθελα να αντιμετωπισει το μωρουλι μου κατι τετοιο.Την πηγα μακρυα τη βαλιτσα,το ξερω,αλλα οταν ακουσα αυτο το ''μετεπειτα ζωη του'',μου χτυπησαν καμπανακια.


NXbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Della εμενα στην καμπυλη βγηκαν παραπανω οι μετρησεις και οταν ειδα το βαρος της μικρης φοβηθηκα οτι ειναι αυξημενο λογω του διαβητη κυησης (που μαλλον εχω, αυριο εχω διαβητολογο) αλλα ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι αφου ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια δεν υπαρχει καμια ανησυχια.Προσπαθω να μην αγχωνομαι και να του εχω εμπιστοσυνη...


QWrRp3.png

pw3Zp3.png

eJhDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με τα τικερακια???δεν μπορω να το φτιαξω...

Mammy3 μόλις έκανα κι εγώ το δικό μου. Λοιπόν κατ'αρχήν εγώ έκανα το δικό μου στο www.tickerfactory.com, όπου επιλέγεις το τικεράκι, δίνεις την ΠΗΤ και σου δίνει έναν κωδικό. Κάνεις Cut τον κωδικό και πας στο προφίλ σου στον πίνακα ελέγχου, edit your signature και κάνεις paste στο πεδίο που λέει "αυτή είναι η υπογραφή σας". Κάνε μια προεσκόπιση και μετά καταχώρηση.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Della καλησπέρα και σε σένα. Εγώ θα έλεγα να μην σε αγχώνει το βάρος του μωρού σε σχέση με την μετέπειτα ζωή του. Ο κουμπάρος μου γεννήθηκε 5 κιλά και όλη του τη ζωή μέχρι τώρα (40 ετών) αδύνατος είναι. Η διατροφή του παιδιού πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό για την διαμόρφωση του σώματός του. Αν μάθει να τρέφεται σωστά από μικρό και συνηθήσει η διατροφή του να περιλαμβάνει τις σωστές κατηγορίες τροφών και να μην τρώει όλο σοκολάτες και γαριδάκια, μια χαρά θα είναι.

Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις για το μέλλον. Αφού η πρώτη σου εξέταση ήταν άψογη, έχεις ένα καλό σημάδι ότι όλα είναι καλά. Πρόσεξε λίγο την διατροφή σου και όλα καλά θα πάνε.

Πολλές φορές και οι γιατροί μπορεί να πουν κάτι που για τους ίδιους δεν έχει βαρύτητα, χωρίς να σκεφτούν το αντίκτυπο που μπορεί να έχει σε μια ευαίσθητη μανούλα με αυξημένες ορμόνες.


ilCsp3.png

O3rXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Τζαμιν,

δεν νομίζώ ότι από μόνο του το βάρος γέννησης μπορεί να κάνει ένα αυριανό παιδί παχύσαρκο .

Αν υπάρχει κάτι κληρονομικό τότε ναι, αλλά αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις ούτε να το αποφύγεις, είναι κομμάτι από εσένα!

Οι διατροφικες συνήθειες είνια αυτές που παίζουν μεγάλο ρόλο κ τις μαθαίνει κανείς από μικρός. Είχα μια φίλη που στο 2 χρονών παιδάκι της έκανε ολόκληρη φασαρία γιατί δεν ήθελε να φάει τούρτα :shock:.

Εγώ παρεμπιπτόντως μιας κ μιλούσατε για κιλά είμαι στη 30η εβδομάδα κ έχω πάρει 20 κιλά :oops::oops::oops:. Τόσα είχα πάρει στον Άγγελο σε όλη την εγκυμοσύνη αλλα τώρα έχω μπροστά μου άλλους 2 μήνες .....

Πολλά γλυκά όμως πάρα πολλα κ πολύ φαγητό δεν λέω...

Όσο για το στήθος Julie μου μην ανησυχείς κ εμένα στην πρώτη εγκυμοσυνη δεν είχε αλλάξει καθόλου, όμως από γάλα μια χαρά. Μπες εδώ στο φορουμ κ παρακολούθησε τα θεματακια του θηλασμού, ειδικα τις απορίες της νέας μανούλας κ τις απορίες για το βάρος για να είσαι προετοιμασμένη για τις απορίες που θα σου δημιουργηθούν. Εγω ακόμα κ σήμερα δεν χάνω ανάρτηση της Αγλαϊας πάντα κάτι χρησιμο θα μάθεις. Η ανασφάλεια μήπως το μωρό δεν τρέφεται σωστά κ οι καλοθελητές οδηγούν τις περισσότερες μανούλες στο συμπλήρωμα κ τον πρώορο αποθηλασμό.


P7p2p3.pngZQlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνήσω οτι είναι θέμα διατροφής και σωματότυπου φυσικά.

Η αδερφή μου γεννήθηκε 4100 , και ήταν κ είναι πάντα πολύ αδύνατη.

Εγω παλι , γεννήθηκα 3100 αλλά ποτέ δεν ήμουν σαν εκείνη. Δηλ απο μωρό ειχα μπουτάκια και στηθος απο Ε Δημοτικού .Και ενα διάστημα που ειχα αδυνατίσει πολύ - δηλ μου εκαναν τα ρούχα της - πάντα διαφέραμε

Οπότε μην αγχώνεσαι τσάμπα.....


Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....

και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...