Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσι ο σίδηρος φέρνει δυσκοιλιότητα.. Δυστυχώς. Κι αν είσαι ακόμα στο κρεβάτι είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. 

Όμως αν κατάλαβα καλά, μήπως δεν είναι θέμα δυσκοιλιότητας αλλά θέμα σκληρότητας; γιατί συμβαίνει και αυτό στην εγκυμοσύνη.  Αν δλδ έχεις την ανάγκη να πας τουαλέτα αλλά δεν μπορείς να κάνεις μάλλον φταίει αυτό.  Εκεί μπορείς να πάρεις παραφινελαιο  (πόσιμο) ως μαλακτικό,  αν στο επιτρέψει ο γιατρός.

Όσο για τον πόνο είναι καθαρά απο το σφίξιμο.  Μη σε αγχωνει καθολου αυτο!!

Κι εμένα, ξεκίνησα με 42 και έπεσε στο 31 ή 32 δεν θυμάμαι καλά. Όμως πολλές φορές είναι και πλασματικό το νούμερο γιατί αυξάνεται ο όγκος του αίματος. 

Εχεις δικιο...για την ακριβεια ειναι θεμα σκληροτητας καθως ενω παω χωρις να το προκαλεσω, νιωθω μεσα μου να υπαρχει μπετον αρμε.....θα κανω μια υστατη προσπαθεια με δαμασκηνα και ακτινιδια και θα τον ρωτησω για το παραφινελαιο!! 

Μα σου πω πιο πολυ δεν με αγχωνει ο πονος στην κοιλια γιατι ειναι ψιλοξεκαθαρο οτι ειναι εντερο, οσο ενα πρηξιμο να το πω που νιωθω απο κατω που προφανως εγινε κ αυτο απο το ζορισμα..μου ειχε πει καποτε ο γυναιοκολογος οτι το τοιχωμα του κολπου συγγενευει με το εντερο οποτε ισως για αυτο να υπαρχει ερεθισμος.

πρίν από 44 λεπτά , katsif είπε:

Κορίτσια δεν γυρνάει το καρότσι αν λέτε για το δικό μου.....

Για την τουαλέτα ένα ακτινιδιο κάθε πρωί κάνει θαύματα...

 Ναι, γι αυτο λεγαμε. Τα αγαπημενα μου ακτινιδια με προδωσαν....μονα τους ακομα και σαν πρωινο δεν με πιανουν πια....εχω φαει τοσα που αν ισχυει αυτο που λενε οτι το εμβρυο γευεται μεσω του αμνιακου υγρου αυτα που τρωμε, ο μπεμπης μαζι με το πρωινο του γαλα θα ζηταει και ακτινιδια!!:-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Γυρισα απο την ενδοκρινολογο. Αν εχω 3 πρωινες συνεχομενες μετρησεις σακχαρου νηστειας με τιμες πανω απο 95 ξεκιναω ινσουλινη! Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα ..

Οσο για την δυσκοιλιοτητα εχω να πω οτι γενικα μια φορα την ημερα πηγαινα στην τουαλετα για την αναγκη μου. Με την εγκυμοσυνη του γιου μου και τα 2 χαπακια σακχαρου δεν πηγαινα πια καθε μερα και οταν πηγαινα ειχα μεγαλη δυσκολια και δυστυχως απεκτησα αιμοροιδες .. Και ο σιδηρος στα ταρταρα ... εφτασε μεχρι και 25 με 2 χαπακια αν ειναι δυνατον ..

Σε αυτη την εγκυμοσυνη παω καθε μερα αλλα δυσκολευομαι ... Ακτινιδια τρωω αλλα οχι συστηματικα ... Για την ωρα παιρνω ενα σιδηρο και πριν 2 βδομαδες ο αιματοκριτης ηταν μια χαρα στα 35 ... επεσε απο τον προηγουμενο μηνα μια μοναδα ... αλλα ποτε δεν εχω πανω απο το οριο ... παντα ειμαι οριακα κατω απο αυτο...

Να δω τι θα πει και η γυναικολογος για το σιδηρο την Δευτερα ...

Νομιζω οτι ουτε λικνο χρειαζεται ... ενα βρεφικο κρεβατακι ειναι αρκετο. Σε μενα το ειχαν δωσει το λικνο ... και βρεφικο κρεβατακι πηραμε οταν ο μικρος ηταν σχεδον 6 μηνων ... Αν δεν ειχαν να μου δωσουν θα επαιρνα απλα νωριτερα το κρεβατακι ... Η καλαθουνα σιγουρα δεν χρειαζεται αν εχεις λικνο ... Ειναι το ιδιο με τα πορτ-μπεμπε στα καροτσια τριο αν καποια παρει κατι τετοιο ... Και νομιζω οτι και το παρκο ειναι περιττο ... αν κι εχω ... μας το εκαναν δωρο .. δε νομιζω οτι εβγαλε τα λεφτα του που λενε ... Ολα νομιζω ειναι θεμα χρηματων, χωρου και μωρου ... 

Κατα τα αλλα μαλλον καπως πεσμενη θα ελεγα οτι ειμαι ... αλλα θα περασει και αυτη η μερα και θα ερθει το αυριο :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! @Farmakotriftena Χάθηκα λίγο αλλά επέστρεψα στη βάση μου οπότε έχω καλύτερη πρόσβαση στο ίντερνετ!

Εγώ σημερα πήγα για τις αιματολογικές ( για τις οποίες διάβασα τις προηγούμενες μέρες οτι όλες σχεδόν κάνετε κάθε μήνα..εγώ είχα να κάνω 4...ασχολίαστο) και θα πάρω τα αποτελέσματα σήμερα το απόγευμα..ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις εξετάσεις γιατί δεν είμαι και πολύ τύπος και υπογραμμός με τα συμπληρώματα..ξεχνάω να πάρω ασβέστιο, μαγνήσιο καμιά φορά και σίδηρο..ουφ..

Μου έφεραν τα πρώτα δώρα για τον μικρό..εγώ ακόμα δεν έχω ψωνίσει τπτ..μάλλον από βδομάδα το κοβω να ψάχνω..

Για το θέμα της δυσκοιλιότητας να σας πω επειδή εγώ πάντα είχα θέμα... αλλά στην εγκυμοσύνη παράγινε και συνέβαλε και αυτό στη σκωληκοειδήτιδα μάλλον που έπαθα ..ήθελα να κόψω το σίδηρο έστω και προσωρινά γιατί πήγαινα 1 φορά στις 3-4 μέρες τουαλέτα..ρώτησα τον νέο γιατρό και μου είπε σιρόπι Duphalac..άφοβο για την εγκυμοσύνη και αποτελεσματικό..

προς ώρας δεν το έχω ξεκινήσει γιατί μετά την ανάρρωση απο το χειρουργείο σα να καλυτέρευσε λίγο το έντερο..και προσπαθώ να τρώω και πολλά πράσινα και φρούτα..

αλλιώς για όποια δε θέλει να καταφύγει σε φάρμακα έχω να προτείνω για πρωινό : κατσικίσιο γάλα, κεφίρ, βρώμη, μέλι, δαμάσκηνα και σταφίδες..δε με απογοήτευσε ποτέ..;) 

 

Κάτι άσχετο τώρα, μηπως έχει πάρει καμία ζώνη αυτοκινήτου για εγκυμοσύνη; μου πρότειναν να πάρω για να μην πιέζει την κοιλιά η ζώνη..αλλά το κάνει το 50ευρώ του απο ότι είδα στο σκρουτζ και δεν είμαι σίγουρη αν χρειάζεται..

  • Μου αρέσει 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, καλό ΣΚ να έχουμε! 

Παρέλαβα σήμερα την παραγγελία από το asos και έκανα μια χαζομαρα, δεν πρόσεξα ότι το τζιν που πήρα έχει χαμηλή φασα και δεν καλύπτει όλη την κοιλιά αλλά έχει μόνο ένα μαλακό λάστιχο στο κάτω μέρος της κοιλιάς... Έχει καμία τέτοιο παντελόνι; βολεύει;;; 


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

KarMar84, εγω εχω και τετοιο παντελονι. Αν φορας χαμηλοκαβαλα γενικα βολευει ... Ουτως ή αλλως θα φορας και μπλουζακι μακρυ απο πανω οποτε δεν θα ειναι εξω η κοιλια σου. Σημασια εχει να μην σου πεφτει οπως και να ναι η μπασκα :)

Αντε, καλοφορετα!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα!

KarMar84, εγω εχω και τετοιο παντελονι. Αν φορας χαμηλοκαβαλα γενικα βολευει ... Ουτως ή αλλως θα φορας και μπλουζακι μακρυ απο πανω οποτε δεν θα ειναι εξω η κοιλια σου. Σημασια εχει να μην σου πεφτει οπως και να ναι η μπασκα :)

Αντε, καλοφορετα!

 

Ευχαριστώ Σοφία μου! Ναι δεν με φοβίζει να μην είναι έξω η κοιλίτσα γτ θα φοράω μακρύ μπλουζάκι ή κορμακι αλλά με απασχολεί μήπως μου πατάει την κοιλιά και με ενοχλεί... Τεσπα θα δείξει :)


Link to comment
Share on other sites

Εύα, εγώ έχω αυτή τη ζώνη που λες. Στον γιο μου την χρησιμοποίησα.. Και την έδωσα και αλλού να την χρησιμοποιήσουν. Σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν το έκανα ακόμη αλλά θα το κάνω γιατί νιώθω άβολα με τη ζώνη να κάθεται στην κοιλιά και όχι χαμηλότερα.. Κι εγώ πριν  5,5 χρόνια πάνω κάτω τόσο την πήρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάρες!! Πώς ειστε;; 

@evaki_ καλά αποτελέσματα.  Μην ανησυχείς δεν εισαι η μονη που δεν παιρνει τα συμπληρώματα της! Μια απ τα ίδια κι εγώ .  Ειδικά αυτό το ασβέστιο το σιχαίνομαι.  Το μόνο όμως που φαίνεται στις εξετάσεις ειναι ο σίδηρος αχαχα . Μαγνήσιο όμως όσο μπορείς παίρνε.  Είναι το μόνο συμπλήρωμα που βοηθάει η συμπληρωματική λήψη του γιατί τα άλλα πες ότι τα τραβάει το έμβρυο από τη μαμά. (Οχι οτι και τα άλλα δεν είναι σημαντικά) Ασβέστιο παίρνω τις τελευταίες μέρες όσο κι αν νιώθω μετά χάλια γιατί με πονούσαν τα ούλα μου και φοβήθηκα λίγο. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ουτε εγώ παίρνω σωστά τα συμπληρώματα.... χοχοχο ιδίως το ασβέστιο μπλιαχ!

Πήγα στην αιματολογο χτες κορίτσια,  θα συνεχίσω τις ενεσεις έως τον τοκετό και μετά δεν χρειάζονται γιατί δεν έχω θρομβοφιλια εκτός και αν γεννησω με καισαρική. Πάντως χτες την έκανα στο πόδι,  και έχω να πω ότι είναι καλύτερα από την κοιλιά! 

Link to comment
Share on other sites

KarMar84 καλοφορετα!!! Κοριτσια ουτε εγω παιρνω σωστα τα συμπληρωματα..μονο το μαγνησιο παιρνω παντα αλλα πολλες φορες ξεροσφυρι ενω ο γιατρος μου εχει πει μετα απο φαγητο. Το πιο παραμελημενο ειναι και σε εμενα το ασβεστιο.

katsif για πες για την ενεση στο ποδι....πού ακριβως την εκανες? Δεν πονεσες? Εγω την κανω ανετα στην κοιλια ακομα γιατι δεν εχει τεντωσει πολυ αλλα τις τελευταιες φορες μου βγαζει σταγονες αιμα ενω ποτε δεν το παθαινα αυτο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο τελικά από παντού το ακούω.  Πολλές το σιχαίνονται και πολλες έχουν μετεωρισμο μετά.  

Εγώ βρε κορίτσια έχω όλο πόνους και φουσκωματα και κυρίως  ΓΟΠ.  ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Μόλις ξαπλώσω αρχίζει.  Κι ας έχω φάει πολλές ώρες πριν. Επίσης καθιστή πονάω... όρθια, εντάξει, δεν λέει να είμαι.  Χαλί μαύρο αυτή η εγκυμοσύνη.  Ειμαι στα όρια κατάθλιψης.. κάθε πρωί ξυπνάω με μελαγχολία για αυτά που θα συναντήσω μέσα στη μέρα.  από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ειμαι κάθε μέρα χάλια.  Δε χαίρομαι τίποτα και δεν έχω κουράγιο για τίποτα. Άντε να δω τώρα που φτιάχνει ο καιρός μήπως και φτιάξει η δική μου διάθεση αλλά νομίζω πως όσο η κοιλιά θα φουσκώνει τόσο εγώ θα υποφέρω.  Τώρα που σας γράφω και ειμαι ξαπλωμένη με 2 μαξιλάρια, πάλι καίγεται όλο το στήθος και ο οισοφάγος. Πριν 1ωρα ήμουν στη δουλειά και καθιστή υπεφερα . πονούσα κοντά στο διάφραγμα.   Θέλω να κλαψω...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Το ασβέστιο τελικά από παντού το ακούω.  Πολλές το σιχαίνονται και πολλες έχουν μετεωρισμο μετά.  

Εγώ βρε κορίτσια έχω όλο πόνους και φουσκωματα και κυρίως  ΓΟΠ.  ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Μόλις ξαπλώσω αρχίζει.  Κι ας έχω φάει πολλές ώρες πριν. Επίσης καθιστή πονάω... όρθια, εντάξει, δεν λέει να είμαι.  Χαλί μαύρο αυτή η εγκυμοσύνη.  Ειμαι στα όρια κατάθλιψης.. κάθε πρωί ξυπνάω με μελαγχολία για αυτά που θα συναντήσω μέσα στη μέρα.  από την αρχή της εγκυμοσύνης μου ειμαι κάθε μέρα χάλια.  Δε χαίρομαι τίποτα και δεν έχω κουράγιο για τίποτα. Άντε να δω τώρα που φτιάχνει ο καιρός μήπως και φτιάξει η δική μου διάθεση αλλά νομίζω πως όσο η κοιλιά θα φουσκώνει τόσο εγώ θα υποφέρω.  Τώρα που σας γράφω και ειμαι ξαπλωμένη με 2 μαξιλάρια, πάλι καίγεται όλο το στήθος και ο οισοφάγος. Πριν 1ωρα ήμουν στη δουλειά και καθιστή υπεφερα . πονούσα κοντά στο διάφραγμα.   Θέλω να κλαψω...

Κανε κουραγιο, περασαν οι περισσοτεροι μηνες. Εγω δεν ειχα καθολου ΓΟΠ, αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο και ενοχλητικο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , fani_ είπε:

KarMar84 καλοφορετα!!! Κοριτσια ουτε εγω παιρνω σωστα τα συμπληρωματα..μονο το μαγνησιο παιρνω παντα αλλα πολλες φορες ξεροσφυρι ενω ο γιατρος μου εχει πει μετα απο φαγητο. Το πιο παραμελημενο ειναι και σε εμενα το ασβεστιο.

katsif για πες για την ενεση στο ποδι....πού ακριβως την εκανες? Δεν πονεσες? Εγω την κανω ανετα στην κοιλια ακομα γιατι δεν εχει τεντωσει πολυ αλλα τις τελευταιες φορες μου βγαζει σταγονες αιμα ενω ποτε δεν το παθαινα αυτο.

Φανή την κανεις στο μπούτι μπροστά όχι στο πλάι στον γλουτούς ούτε στο εσωτερικό.  Μπαίνει πιο εύκολα από κοιλιά.  Η κοιλια η δικιά μου έχει δύο τεράστιες μελανιές και μου είπε η αιματολογος να την ξεκουράσω λίγο.  Για δοκίμασε το. Τουλάχιστον για αργότερα που η κοιλια θα είναι τεράστια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...